IMDb > Journey 2: The Mysterious Island (2012)
Journey 2: The Mysterious Island
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Journey 2: The Mysterious Island (2012) More at IMDbPro »

Photos (See all 74 | slideshow) Videos (see all 6)
Journey 2: The Mysterious Island -- Sean Anderson partners with his mom's boyfriend on a mission to find his grandfather, who is thought to be missing on a mythical island.
Journey 2: The Mysterious Island -- Go behind the scenes of Journey 2: The Mysterious Island.
Journey 2: The Mysterious Island -- Sean Anderson partners with his mom's boyfriend on a mission to find his grandfather, who is thought to be missing on a mythical island.
Journey 2: The Mysterious Island -- Featurette: Tree House
Journey 2: The Mysterious Island -- Featurette: Bumble Bee

Overview

User Rating:
5.8/10   54,026 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 5% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Brian Gunn (screenplay) &
Mark Gunn (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Journey 2: The Mysterious Island on IMDbPro.
Release Date:
10 February 2012 (USA) See more »
Tagline:
Believe the impossible. Discover the incredible. See more »
Plot:
Sean Anderson partners with his mom's husband on a mission to find his grandfather, who is thought to be missing on a mythical island. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
3 wins & 4 nominations See more »
User Reviews:
silly unbelievability See more (125 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Dwayne Johnson ... Hank

Michael Caine ... Alexander

Josh Hutcherson ... Sean

Luis Guzmán ... Gabato

Vanessa Hudgens ... Kailani

Kristin Davis ... Liz

Anna Colwell ... Jessica

Stephen Caudill ... Cop

Branscombe Richmond ... Tour Guide
Walter Bankson ... Hockey Player
rest of cast listed alphabetically:

Michael Beasley ... Marcus (scenes deleted)

Shaun Phillip Cantwell ... Tourist (uncredited)
Cody Easterbrook ... Palauan (uncredited)
Julias Alex Gilfiley ... Local Islander (uncredited)

Kathryn Jurbala ... Tourist (uncredited)

Directed by
Brad Peyton 
 
Writing credits
Brian Gunn (screenplay) &
Mark Gunn (screenplay)

Richard Outten (story) and
Brian Gunn (story) &
Mark Gunn (story)

Jules Verne  novel

Produced by
Michael Bostick .... executive producer
Richard Brener .... executive producer
Samuel J. Brown .... executive producer
Michael Disco .... executive producer
Adam Ellison .... associate producer
Beau Flynn .... producer
Hiram Garcia .... associate producer
Charlotte Huggins .... producer
Dwayne Johnson .... co-producer
Evan Turner .... executive producer
Tripp Vinson .... producer
Marcus Viscidi .... executive producer
 
Original Music by
Andrew Lockington 
 
Cinematography by
David Tattersall (director of photography)
 
Film Editing by
David Rennie 
 
Production Design by
Bill Boes 
 
Art Direction by
Bruce Robert Hill 
 
Set Decoration by
Gary Fettis 
Chuck Potter 
 
Costume Design by
Denise Wingate 
 
Makeup Department
Chantal Boom'la .... makeup artist: Hawaii (as Chantal Boomla)
D.J. Colbert .... hair stylist: Hawaii (as DJ Colbert)
Tarra D. Day .... makeup department head (as Tarra Day)
Erin Draney .... special makeup effects artist: optic nerve studios
Lindsay Irish-Desarno .... makeup artist: North Carolina
Norma Lee .... hair stylist: Hawaii
James MacKinnon .... makeup artist: Mr. Johnson
Betty Lou Skinner .... hair stylist: North Carolina
Rachel Solow .... hair stylist: Mr. Johnson
Joy Zapata .... hair department head
 
Production Management
Karyn McCarthy .... unit production manager
Sara Romilly .... post-production supervisor
Marcus Viscidi .... unit production manager
John Burton West .... production supervisor (as John West)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Cristina De Arce .... second assistant director
Brian Avery Galligan .... second second assistant director
John Hockridge .... first assistant director
Joseph J. Kontra .... second assistant director (as Joseph Kontra)
Brian Niemczyk .... second second assistant director
Boyd Shermis .... second unit director
 
Art Department
Vince Acree .... welder fabricator
Danny Akers .... plasterer
Kim Akers .... plasterer
Karen Archibald .... painter
John Bankson .... property master
Kip Bartlett .... set dresser
Tony Bohorquez .... conceptual model maker
Anthony Carlino .... leadman
Christopher Carlson .... assistant set decorator
Tom Castronovo .... art department assistant
Cole Chetney .... props
Jeff Clark .... signwriter
Richard M. Cole .... general foreman: North Carolina
Robert Danté Denne .... paint supervisor
Daren Dochterman .... concept artist
Daren Dochterman .... concept illustrator
John Eaves .... concept illustrator
Alyce Fahsholtz .... painter
Chad S. Frey .... set designer
Beth Giles .... buyer
Elliott Glick .... assistant art director
Jim Gloster .... art director: North Carolina
Frank J. Hart .... propmaker gangboss
Gregory Hill .... concept artist
Craig Hoffmann .... props assistant
J. Bryan Holloway .... sculptor
Michael Anthony Jackson .... concept illustrator
Scott Johnson .... assistant property master
Ryan Shields Johnston .... assistant art director
Gary A. Krakoff .... construction coordinator
Shane Ladd .... art researcher
Jenne Lee .... art department coordinator
Rebecca Lee .... greensman
Rebecca Lee .... set painter
Rebecca Leonard .... signwriter
Andrew H. Leung .... concept artist
Andrew H. Leung .... concept illustrator
Patrick Lewis Jr. .... scenic/painter
Vincent Lucido .... storyboard artist
Jim Magdaleno .... storyboard artist
Kevin Mahoney .... paint foreman
Lyle Maves .... lead plasterer foreman
Alex McCarroll .... set designer
Jonathan S. Morgan .... plasterer
Thomas A. Morris Jr. .... construction coordinator: North Carolina
Todd Bryan Noonan .... metal propmaker
William Scot Noonan .... toolman
Bozydar Orszula .... set foreman
James F. Oñate .... scenic foreman
Greg Papalia .... set designer
Brett Phillips .... conceptual model maker
William Rampey .... propmaker
Robin Richesson .... storyboard artist
Robert 'Lucky' Rieker .... metal shop foreman
Isaia Robins .... greens foreman
Gregory Schmitz .... scenic
Barbara S. Shelton .... scenic painter
Chad Simpson .... paint foreman
Eric W. Skipper .... set dresser
Spencer Smith .... greensman
Christopher Stanback .... props
Sam Sternthall .... on set dresser
Lindsey Suggs .... art department coordinator
Darrell Tachibana .... greens foreman
Miles Teves .... concept artist
Miles Teves .... concept illustrator
James Van Houten .... sculptor
Youa Vang .... concept artist
Scott D. Warner .... set foreman
Gary Warshaw .... assistant art director
Dana White .... on-set dresser
Adam Willis .... greensman
Travis Witkowski .... art department assistant
Liloa Wong .... key on-set greens
Christopher J. Wood .... carpenter
William S. Lake .... metal fabricator (uncredited)
B. Kyle Lewis .... prop assistant (uncredited)
 
Sound Department
Ronni Brown .... foley artist
Timothy Cargioli .... boom operator
Brian Chumney .... assistant supervising sound editor
Colette D. Dahanne .... foley supervisor (as Colette Dahanne)
Jenny Elsinger .... additional cable person
Sean England .... foley artist
Jonathan Gaynor .... sound mixer
Peter Gleaves .... adr mixer
Josh Gold .... sound effects editor
Bobby Johanson .... adr mixer
Noah Katz .... engineering services
Gregg Landaker .... sound re-recording mixer
Leff Lefferts .... sound effects editor
Richard Linke .... sound utility
Steve Maslow .... sound re-recording mixer
Marilyn McCoppen .... dialogue editor
Al Nelson .... sound designer
Al Nelson .... supervising sound editor
John Skoglund .... epk sound mixer
Greg Steele .... adr mixer
Dennie Thorpe .... foley artist
Corey Tyler .... foley recordist
Jana Vance .... foley artist
Gwendolyn Yates Whittle .... supervising adr editor
Greg Zimmerman .... adr recordist
 
Special Effects by
Vince Acree .... special effects
Ashlen Aquila .... special effects rigger
Roy K. Cancino .... special effects on-set foreman
Peter Chesney .... special effects supervisor
Nicholas Dawson .... special effects utility
Brian Deese .... special effects technician
Amanda Dyar .... special effects
Aaron John Failing .... special effects assistant
Michael E. Hall .... special effects
Glenn Hetrick .... special effects makeup
David Hill .... special effects technician
Jay Jones .... special effects crew
Don Lanning .... sculptor
Joseph Livolsi .... special effects technician
William Purcell .... special effects technician
Morgan McMath Rogers .... special effects technician
Sandra Stewart .... special effects technician
James G. Thomas .... special effects foreman
Daniel Yates .... special effects technician
Kodai Yoshizawa .... sculptor
Ross Young .... special effects engineer
 
Visual Effects by
Gary Abrahamian .... animation lead: Pixomondo
Shane Acker .... previsualization artist: The Third Floor
Jan Adamczyk .... lead digital compositor: Pixomondo
Jasmine Adams .... 3d generalist: Pixomondo
Nidhi Agarwal .... match move artist
Gus R. Aguilera .... rotoscope artist: Scanline VFX
Johann Albrecht .... production assistant: Trixter Film
Lee Alexander .... matchmove lead: MPC
Oleg Alexander .... technical artist: USC ICT
Paul Alexiou .... visual effects coordinator: Pixomondo
Xuzhen An .... roto artist: Pixomondo
Chris Anderson .... visual effects producer: CIS-Vancouver
Scott Anderson .... visual effects editor
Vasilis Antipas .... fx artist: Pixomondo
Galder Apraiz .... shader writer: Rising Sun Pictures
Sean Araki .... systems administrator
Nohemi Arciniega .... stereoscopic compositor
Arthur Argote .... senior stereoscopic compositor: credits sequence
Jose Astacio .... previs artist: The Third Floor
Steve Au .... visual effects artist
Mark Anthony Austin .... previsualization artist: The Third Floor (as Mark Austin)
Nithin Babu .... roto artist: MPC
Christian Bahr .... digital effects artist: Pixomondo
Al Bailey .... compositor
Heath Baker .... compositor/paint & roto artist: Rising Sun Pictures
James Baker .... previsualization artist: The Third Floor
Sam Baker .... animator: Rising Sun Pictures
Jesse Balodis .... lead texture artist
Andrzej Bandurski .... digital effects artist: Pixomondo
Liam Beck .... matte painter
Liam Beck .... modeler
Liam Beck .... roto artist
John Bellas .... title sequence designer/animator
Marc H. Berrouet .... rigger: Pixomondo
Alex Berson .... roto/prep artist: MPC
Annalyn Betinol .... roto/paint artist: Pixomondo
Jürgen Bilstein .... shading artist: Pixomondo
Stefanie Blatt .... digital effects artist: Pixomondo
Laurie Blavin .... staffing manager: Scanline VFX
Jonathan Block .... titles and effects
Derek Blume .... fx artist: Pixomondo
Johannes Bogenhauser .... compositing artist: Trixter Film
Austin Bonang .... previsualization co-supervisor: The Third Floor
Anto Bond .... modeler and texture artist
Markus Boos .... 3d lead: Scanline VFX
Rachel Borkow .... previsualization production coordinator: Rachel Borkow
S. Kai Bovaird .... on-set data wrangler
Tim Bowman .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Peter Bowmar .... head of 3d and technology: CIS Vancouver
Robby Branham .... lighting/shading: Pixomondo
Kane Brassington .... stereo paint fix artist
Stefan Braun .... lighting td: Trixter Film
Mark Breakspear .... visual effects supervisor: CIS Vancouver
Justin Brekke .... data technical assistant: The Moving Picture Company
Melissa Brockman .... visual effects producer: ICO VFX
Randy Brown .... compositor: Pixomondo
Edward Brugge .... roto lead: The Base Studio
Stuart Bruzek .... stereoscopic compositing lead
Shauna Bryn .... visual effects executive producer: Method Studios Vancouver
Elika Burns .... roto/paint lead: Pixomondo
Nathaniel Caauwe .... digital artist: The Base Studio
David Cameron .... lead data/render operations: MPC
Marco Capparelli .... visual effects artist
Craig Caton .... previsualization artist: The Third Floor
Alexis Chapman .... roto lead: Method Studios Vancouver
Cheng Cheng .... roto artist: Pixomondo
Emma Brofjorden Chevin .... roto/paint artist: Pixomondo
Mihaela Chifor .... production coordinator: Trixter Film
Joe Churchill .... shader writer: Rising Sun Pictures
Suzanne Cipolletti .... previsualization artist: The Third Floor
Mike Cisneros .... digital artist: The Base Studio
Karl Cizakowsky .... modeler: Rising Sun Pictures
Ryan B. Clarke .... digital compositor
Ian Clemmer .... fx artist: Pixomondo
Dylan Cole .... concept artist
Matt Conway .... concept artist: matte painter
Shane Cook .... digital compositor (Rising Sun Pictures)
Simon Coombs .... render farm supervisor: Pixomondo
Sam Corcoran .... software developer: MPC
Michelle Cornwall .... data I/O render wrangler
Cat Counsell .... visual effects production assistant
Karl Coyner .... pipeline technical director: CIS, Vancouver
Joseph Creswell .... lighting technical assistant
Nick Crew .... lead compositor: Scanline VFX
Martyn 'Moose' Culpitt .... compositing supervisor: CIS Vancouver
Mark Curtis .... compositing head of department: MPC Vancouver
Robert Cvengros .... tracking and layout
Steve Cypreos .... modeler
Nick Damico .... visual effects artist
Enrico Damm .... previs artist: Pixomondo
Steven Davies .... roto/prep
Marcos De Barros .... modeler: Pixomondo
Kristin Dearholt .... visual effects: digital colorist
Christian Deiß .... visual effects technical director: Pixomondo (as Christian Deiss)
Krystal Delany .... visual effects runner: Rising Sun Pictures
Kevin Delee .... digital artist
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Ben Dickson .... 2d technical director: Rising Sun Pictures
Doris Ding .... roto/paint artist: Pixomondo
Pete Dionne .... CG supervisor: The Moving Picture Company
Jason Donnelly .... previsualization artist: The Third Floor
Greg Dora .... compositor
Greg Downing .... photogrammetry/tracking
Simon Dye .... digital compositor
Kishan E. Chandran .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Scott Eade .... lead layout artist: MPC
Scott Edelstein .... 3D environments lead: Digital Domain
Jordan Emerick .... previsualization artist: The Third Floor
Christian Emond .... digital effects artist
Marco Aurélio Engelmann Santos .... digital compositor: Pixomondo
Denny Ertanto .... roto/paint artist: Pixomondo
David Espinoza .... 3d generalist: Pixomondo
Aaron Estrada .... lighting and compositing
Sabine Ewers-Schorr .... recruiter: Pixomondo
Marco Fanari .... 3d generalist: Pixomondo
B.J. Farmer .... visual effects producer: Pixomondo
Paul Fedor .... concept artist
Florian Fernandez .... modeling artist: Trixter Film
Eric Fernando .... previs artist: Pixomondo
Erik Fernando .... lighting/shading: Pixomondo
Felix Fissel .... senior it manager: Pixomondo
Marvin Fonacier .... systems administrator: Pixomondo
Boominathan Frances .... matchmove artist
Gabriel Franke .... digital effects artist: Pixomondo
Jordan Freda .... visual effects producer: The Base Studio
Stefan Galleithner .... matchmove artist: Trixter Film
Eric Gambini .... head of layout
Gian Ganziano .... visual effects editor
Brad Gayo .... visual effects
Sinje Gebauer .... visual effects producer: Trixter Film
Pätrick Gehlen .... previsualization artist: The Third Floor
Harry S. George .... systems administrator: Pixomondo
Saneesh George .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Mathew Giampa .... compositing supervisor: Pixomondo
Christian Godzik .... digital effects artist: Pixomondo
Jitesh Gohil .... digital artist: MPC
Dan Goldman .... animator: Pixomondo
Brittany Gonzales .... administrative assistant: Pixomondo
Elias Gonzalez .... matte painter
Joanna N. Goslicka .... visual effects artist
Clark Graff .... visual effects supervisor: Stereotech
Andrew Graham .... effects technical director: Rising Sun Pictures
Kyle Gray .... compositor: Pixomondo
James Greig .... visual effects coordinator
Josh Gridley .... pre-visualization artist: The Third Floor
Bryan Grill .... visual effects supervisor: Scanline Vfx
Johannes Groß .... shading artist: Pixomondo
Caroline Grubb .... vfx production coordinator: Rising Sun Pictures
Michael Grund .... 3d generalist: Pixomondo
Matti Grüner .... shader writer
Stefan Guenther .... shading artist: Pixomondo
Eli Guerron .... fx artist: Pixomondo
Benson Guo .... roto/paint artist: Pixomondo
Sebastian Haas .... pipepline manager: Trixter Film
Michael Habenicht .... compositing artist: Trixter Film
Whitney Hagan .... visual effects coordinator
Gustav Hagerling .... visual effects artist
Jerry Hall .... compositor
Steven Hansen .... matchmove artist: Pixomondo
Olafur Haraldsson .... photography
Silke Harbauer .... production secretary: Trixter Film
Barbara Efthymiou Harris .... data wrangler
Barbara Efthymiou Harris .... production assistant
Dietrich Hasse .... visual effects supervisor: Trixter Film
Jessica Hee .... matchmove artist: CIS Vancouver
Edward Helmers .... senior lighting technical director
Isaac Hingley .... animator: Pixomondo
Michael Hipp .... shader td: Trixter Film
Bryan Hirota .... visual effects supervisor: Pixomondo
Brian Holmes .... systems administrator: Pixomondo
Julie Holmes .... layout artist: Rising Sun Pictures
Daniel Horgan .... software developer: MPC
Tia Hoshizaki .... visual effects artist
Jean-Francois Houde .... digital compositor: CIS Vancouver
Josiah Holmes Howison .... senior digital compositor
Melissa Huerta .... digital artist: Scanline VFX
Markus Hund .... shading artist: Pixomondo
Stu Hunter .... roto artist
Gregor Höss .... compositing artist: Trixter Film
Hansoo Im .... lighting/shading: Pixomondo
Christopher Ivins .... stereoscopic compositor: ICO
Marius Andre Jacobsen .... matchmover
Gemma James .... visual effects production manager: Rising Sun Pictures
Andrea Jamiel .... render wrangler: Pixomondo
Kristine-Joeann Jasper .... environment artist
Steven Qi Jin .... previsualization artist: The Third Floor
Zahid Jiwa .... rotoscope artist
Christopher Johnston .... visual effects editor: Pixomondo
Felix Jorge .... previsualization artist: The Third Floor
Jaimie Lee Jota .... digital producer: Digital Domain
Bruce Jurgens .... visual effects executive producer: Legion Entertainment
Dinesh K. Bishnoi .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Jeffrey Kalmus .... visual effects supervisor: ICO VFX
Nitant Karnik .... compositor
Michael Karp .... tracking and layout
Patrick Keenan .... compositor: Pixomondo
Annabelle Kent .... digital stereoscopic compositor
Suchitra Keshri .... modeller (as Suchita Keshri)
Tracy L. Kettler .... VFX Production Supervisor
Jeff Kim .... compositor
Jeff Kim .... digital compositor
Jeff Kim .... previs artist: The Third Floor
Kevin Kim .... fx artist: Pixomondo
Ghiwari Kiran .... matchmove artist
Joel Kittle .... cg modeler
Jamal Knight .... lead compositor: Method Studios (as Jason Knight)
Ashley Koons .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Allie Koppel .... previsualization accountant: The Third Floor
Christian Korneck .... it: Pixomondo
Simone Kraus .... visual effects supervisor: Trixter Film
Patrick Kreuser .... digital compositor: Pixomondo
Max Krichenbauer .... pipeline developer: Trixter Film
Katya Krotenko .... rotoscoping: CIS Vancouver
Alexey Kuchinsky .... compositing lead: Trixter Film
Robert Kuczera .... lead animator: Trixter Film
Sendil Kumar .... visual effects artist
Thilo Kuther .... visual effects executive producer: Pixomondo
Jean-Marc Ky .... animator: Trixter Film
Sean Lahiff .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Juan Pablo Lampe .... digital compositor
Juan Pablo Lampe .... matchmover
Michael Lankes .... digital compositor: Pixomondo
Samuel P. Larson .... compositor
Niña Laureles .... data wrangler: Method Studios (as Nina Laureles)
Kurt Lawson .... compositor: Pixomondo
Adam 'Mojo' Lebowitz .... previsualization artist: The Third Floor
Julius Lechner .... digital effects artist: Pixomondo
Matt Lee .... art director: Pixomondo
Erik Lehmann .... 3d generalist: Pixomondo
Lukas Lepicovsky .... visual effects
Andy Lesniak .... cg supervisor
Chun Ho Ray Leung .... modeller
Julian Levi .... visual effects executive producer
Dean Lewandowski .... previsualization artist: The Third Floor
Justin Lewers .... 3d generalist: Pixomondo
Jing Li .... division visual effects producer: Pixomondo
Lara Lom .... visual effects coordinator: Pixomondo
Javier Lopez-Duprey .... previsualization artist: The Third Floor
Anthony Lucero .... visual effects editor: Pixomondo
Lap Van Luu .... chief technology officer: ScanlineVFX
Michal Maciejewski .... visual effects artist: Pixomondo
Ben Mackey .... systems administrator: Pixomondo
Angela Magrath .... lead rigger
Keywan Mahintorabi .... digital compositor
Jennifer Maillet .... stereoscopic compositor
Suraj Makhija .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Maria Malo-Molina .... office manager: Pixomondo
Gabriel Mandala .... rotoscope artist
Joe Mangione .... visual effects artist
Manikandan .... lead paint/prep artist
Govindan Manivannan .... roto artist: The Moving Picture Company
Sophie Marfleet .... lead roto/prep artist
Veronica Marino .... compositor: Method Studios
Veronica Marino .... matte painter: Method Studios
Evans Mark .... visual effects artist
Natanya Marks .... previsualization production coordinator: The Third Floor
Lorenzo Mastrobuono .... roto/paint: Pixomondo
Dale Matasovsky .... roto artist
Trevin Matcek .... previsualization editor: The Third Floor
Sean Mathiesen .... visual effects supervisor: rising sun pictures
Dan Mayer .... cg supervisor
Oliver McCluskey .... visual effects artist
Campbell McGrouther .... lighting technical director
Jason McKeeman .... rigging td: MPC
Steve McLeod .... visual effects editor: method studios
Alex Meddick .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Rebecca Melander .... lead texture artist
Joel Román Mendías .... executive producer: Scanline VFX
Pieter Mentz .... digital effects artist: Pixomondo
Olaf Meyer .... character td: Trixter Film
Stephanie Meyerink .... visual effects coordinator
Justin Mijal .... modeling lead: Scanline VFX
Jacob Curtis Miller .... digital artist: : Method Studios
Scott Miller .... studio manager: Scanline VFX
Nathan Millsap .... lighting/shading: Pixomondo
Natt Mintrasak .... technical director: digital domain
Jambunatha Mn .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Farhad Mohasseb .... stereoscopic compositor: CIS-Vancouver
Hiroshi Mori .... postvis artist: The Third Floor
Mohsen Mousavi .... cg effects supervisor: Pixomondo
Tim Mulvihill .... visual effects editor: MPC
Masakazu Murakami .... visual effects
Brian Murphy .... compositor
Guy A. Mussori .... roto artist
Knuth Möde .... shading artist: Pixomondo
Leona Naidoo .... vfx editor
Nandhakishore .... senior matchmove artist
Sue Nelson .... digital artist: The Base Studio
Christine Neumann .... 3d generalist: Pixomondo
Christine Neumann .... modeler: Pixomondo
Jason P. Nguyen .... stereoscopic compositor: Pixomondo
Catalin Niculescu .... lead rigger
James P. Noon .... tracking
Teni Noravian .... digital compositor: Pixomondo
Erik Nordby .... visual effects supervisor: MPC
Mark Norrie .... senior lighting technical director: Rising Sun Pictures
Amy Nugent .... render wrangler: Rising Sun Pictures
Winfield O'Brien .... digital artist: Scanline VFX
Mike Oakley .... animator: Pixomondo (as Michael Anthony Oakley Walls)
Jan Oberhauser .... pipeline technical director
Grant Okita .... main title designer
Zofie Olsson .... roto/paint artist: Pixomondo
Julie Orosz .... visual effects producer
Sumit Pabbi .... effects technical director
Brian Pace .... previsualization artist: The Third Floor
Premamurti Paetsch .... effects/lighting technical director: Rising Sun Pictures
Suresh Pandi .... roto artist: MPC
Hyun Bo Park .... modeler
Steve Parsons .... digital compositor: Pixomondo (as Steven Parsons)
Ben Paschke .... character supervisor: Rising Sun Pictures
Jason Pelham .... digital intermediate visual effects producer
Chi Pham .... visual effects systems administrator
Nandan Phansalkar .... character fx td
Nick Pill .... visual effects supervisor
James Pina .... stereoscopic paint artist: The Base Studio
Armando Plata .... vfx associate producer: Pixomondo
Rick Poley .... production coordinator: Trixter Film
Jason Pomerantz .... production supervisor (IMAX Version)
Andrew Poole .... visual effects coordinator
Holly Price .... visual effects production assistant
Sophie Pruzsinszky .... production coordinator: Trixter Film
Franzisca Puppe .... division visual effects producer: Pixomondo
Ryan Purnell .... compositor: ICO VFX
Ambrish Rangan .... matchmove artist: MPC
Lance Ranzer .... digital paint/roto supervisor: Pixomondo
Salahuddin Razul .... division paint/roto lead: Pixomondo
Nico Rehberg .... lighting technical director: MPC
Dirk Reichelt .... 3d generalist: Pixomondo
Tim Reischmann .... animator: Trixter Film
Ti Ren .... previsualization artist: The Third Floor
Trina Renee .... visual effects coordinator: Pixomondo
Massimo Righi .... visual effects artist
Corinna Ringer .... human resources manager: Trixter Film
Saysana Rintharamy .... fx td: Scanline VFX
Andrew Roberts .... CG supervisor: Pixomondo
Gabriel Roccisano .... effects technical director: Rising Sun Pictures
Niels Roscher .... character td: Trixter Film
Niels Roscher .... rigger
Felix Rothballer .... it manager: Trixter Film
Robert Rowles .... digital compositor
Karl Rumpf .... visual effects production manager: ICO VFX
Frank Sabia Jr. .... lighting supervisor: Rising Sun Pictures
Sajeev Sadanandan .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Nathan Santell .... previsualization production manager: The Third Floor
B.S. Rajkumar Sapate .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Henry Sato Jr. .... previsualization artist: The Third Floor
Daryl Sawchuk .... animation supervisor
Marlies Schacherl .... visual effects coordinator: Pixomondo
Achim Schawer .... modeling artist: Trixter Film
Jakob Schmidt .... lead effects technical director
Silam Schmidt .... recruiting manager: Pixomondo (as Silam Oezkaya)
Niel Schorfield .... compositing artist: Trixter Film
John Schratz .... 3d generalist: Pixomondo
Hamish Schumacher .... compositing supervisor: MPC Vancouver
Andrew Schwartz .... stereoscopic post visualisation artist: Cyclops FX
Sebastian Schäfer .... rnd: Pixomondo
Sebastian Schütt .... digital compositor: Pixomondo
Kino Scialabba .... lead matte painter: Legion Entertainment
Benjamin Seide .... division visual effects supervisor: Pixomondo
Katysha Seng .... render wrangler: Rising Sun Pictures
Jaeil Seo .... matte painter
Maria Serrano .... previsualization artist: The Third Floor
Richard Servello .... digital compositor
Rasoul Shafeazadeh .... senior matte painter
Amit Sharma .... senior compositor
Rahul Sharma .... digital artist
Matthew Shaw .... digital compositor
Denys Shchukin .... effects technical director
Boyd Shermis .... visual effects supervisor
Randal Shore .... head of production: Moving Picture Company
Jan Sichermann .... pipeline developer: Trixter Film
Tim Simon .... 3d generalist: Pixomondo
Keith D. Simpson .... digital artist: The Base Studio
Jannis Singh .... digital effects artist: Pixomondo
Sally Slade .... visual effects
Brian Smallwood .... compositor: Pixomondo
Courteney Smith .... visual effects crew: Scanline VFX
Jason Patrick Smith .... previsualization supervisor: The Third Floor (as Patrick Smith)
Suzanne Smith .... senior texture painter
Simia Song .... roto/paint artist: Pixomondo
Tilo Spalke .... shading artist: Pixomondo
Clay Sparks .... LightStage producer/artist
Marion Spates .... compositor: Pixomondo
Christopher Stack .... i/o manager: Pixomondo
Christian Stanzel .... compositing artist: Trixter Film
Randy Starr .... visual effects producer (as Randall Starr)
Tim Stern .... compositor: Pixomondo
Paul Venn Stirling .... stereoscopic compositor: Rising Sun Pictures
Mark Story .... visual effects coordinator
Emanuel Strixner .... character td: Trixter Film
Bradey Strong .... lighting td: MPC Vancouver
Thomas Stölzle .... matchmove lead: Trixter Film
Sungwook Su .... lighting/shading: Pixomondo
Albert Szostkiewicz .... effects technical director: Rising Sun Pictures
Emerick Tackett .... matchmove artist: Pixomondo
Andre Taft .... post-visualization artist
Martin Tallosy .... compositing artist: Trixter Film
Bee Jin Tan .... compositor
Trevor Tang .... modeler: MPC
Sharellis Tatis .... administrative assistant: Pixomondo
Michael Taylor .... production executive: Rising Sun Pictures
Patrick Taylor .... creature rigger
Paul Taylor .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Christian Te Kock .... texturing artist: Trixter Film
John Textor .... executive: Digital Domain
Damien Thaller .... lead digital matte painter
Olivier Thibaut .... senior software developer: MPC
Jason Thielen .... previsualization artist: The Third Floor
Cameron Thomas .... compositor: Pixomondo
Bryan Thombs .... visual effects compositing supervisor: main and end titles
Bryan Thombs .... visual effects supervisor: opening sequence
Andrew E. Tilles .... visual effects i/o: ICO VFX
Peter Toufidis .... matte painter: Method Studios
Duc Minh Tran .... 3d generalist: Pixomondo
Phi Tran .... modeler: Pixomondo
Tong Tran .... matchmove qc: Pixomondo
Shreedhra Trehan .... rotoscopy artist
Shannon Triplett .... vfx production coordinator: ICO VFX
Robert Tucker .... digital compositor: Pixomondo
Graeme Tung .... sr. lighting td: MPC
Corey Turner .... consulting stereographer
Barry Tuttle .... vfx coordinator: The Base Studio
Tharyn Valavanis .... lighting/shading: Pixomondo
Mauricio Valderrama .... roto/paint artist: Rising Sun Pictures
John Van Der Zalm .... creature technical director: RSP
Brian van Zanden .... character fx td
Greg VanZyl .... visual effects artist
David Vivaldini .... digital compositor: Pixomondo
Walter Volpatto .... digital stereoscopic artist
Yoshi Vu .... modeler: Pixomondo
Kustaa Vuori .... character td: Trixter Film
Nashia Wachsman .... digital coordinator: visual effects
Florian Waldenmaier .... character td: Trixter Film
Eric Walls .... previsualization artist: The Third Floor
Michael Waltl .... fx artist: Trixter Film
Bill Wang .... division vfx coordinator: Pixomondo
Steven Wang .... lighting/shading: Pixomondo
Yanlin Wang .... roto artist: Pixomondo
Robert Ward .... cg supervisor: Pixomondo
Kyle Ware .... coordinator: Pixomondo
Terri Watanabe .... visual effects coordinator
Gregory Watkins .... rotoscope artist: Method Studios
Martin Toby Watson .... visual effects artist: Scanline VFX
Philipp Welle .... compositing artist: Trixter Film
Mark Wendell .... digital effects supervisor: Rising Sun Pictures
Bruno Werneck .... concept artist: The Picture Mill
Adina Wernstedt .... compositing artist: Trixter Film
Jeremy West .... fx artist: Pixomondo
Larry White .... previsualization artist: The Third Floor
Georg Wieland .... visual effects executive producer: Trixter Film
Tom Williamson .... stereoscopic supervisor
Christopher Willis .... modeler: Pixomondo
Martin Wiseman .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Patrick Wolf .... head of pipeline: Pixomondo
Kai Wolter .... rnd: Pixomondo
Lonni Wong .... digital compositor: Pixomondo
Chris Wood .... digital compositor: MPC
Michael Wortmann .... visual effects supervisor: Pixomondo
Tyquane Wright .... lighting technical director: visual effects artist
Tzuen Wu .... i/o coordinator: Pixomondo
Trevor Wyatt .... visual effects coordinator
Shanshan Xie .... vfx coordinator: Pixomondo
Donggue Yang .... senior roto artist: Pixomondo
Roy Yang .... 3D compositor: main title sequence
Zhao Yang .... roto artist: Pixomondo
Genevieve Yee .... 3d generalist
Genevieve Yee .... cg artist
Teh-wei Yeh .... lighting technical director: MPC
Jeremy Yeo-Khoo .... creature technical director
Hongyu Yin .... matte painter: Pixomondo
Travis Yohnke .... fx artist: Pixomondo
Kei Yoneoka .... digital effects artist: Pixomondo
Oliver Zangenberg .... previs artist: Pixomondo
Khaled Zeidan .... digital compositor
Jennie Zeiher .... bidding producer: Rising Sun Pictures
Momo Zhan .... vfx coordinator: Pixomondo
Xingou Zhou .... stereo prep: Pixomondo
Jianghong Zhu .... roto/paint artist: Pixomondo
Dominik Zimmerle .... texturing artist: Trixter Film
Rob Zohrab .... layout td
Christoph Zollinger .... division visual effects producer: Pixomondo
Christian Zurcher .... fx artist: Pixomondo
Henrik Zähringer .... shading artist: Pixomondo
Steve Baker .... senior animator (uncredited)
Jay Busch .... light stage body capture artist (uncredited)
Francis L. Camacho .... senior matchmove artist (uncredited)
Christopher Cameron .... visual effects (uncredited)
Jonathan Harden .... software developer (uncredited)
Chris Holmes .... production executive: ICO VFX (uncredited)
Levon Hudson .... render wrangler/render support (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul .... rotomation artist (uncredited)
Christine Petrov .... head of 2d: Method Studios Vancouver (uncredited)
Mark Prusten .... lead sequence compositor (uncredited)
Chris B. Schnitzer .... director of visual effects: Warner Bros. (uncredited)
Daniel Sessoms .... visual effects prep artist (uncredited)
Eric Urquhart .... matte painter (uncredited)
Christian Vogt .... executive producer: Pixomondo (uncredited)
 
Stunts
Terry Ahue .... stunts
Rick Avery .... stunt helicopter pilot
Jennifer Brusciano .... stunts
Clay Cullen .... stunts
Alex Daniels .... stunt coordinator
Tim Jarvis .... stunts
Noah Johnson .... stunts
Ralf Koch .... stunts
Victor Lozano .... stunts
George Peters .... stunts
Ocean Ramsey .... stunts
Tanoai Reed .... stunts
John Rottger .... dive operations coordinator
John Rottger .... stunts
Rick Sawaya .... stunts
Tim Soergel .... stunts
Banzai Vitale .... stunts
Glenn R. Wilder .... stunts
Jennifer Brusciano .... stunt double: Vanessa Hudgens (uncredited)
Craig H. Davidson .... utility stunts (uncredited)
Ralf Koch .... stunt double: Josh Hutcherson (uncredited)
George Peters .... stunt driver (uncredited)
Tanoai Reed .... stunt double: Dwayne Johnson (uncredited)
Katie Rowe .... stunts (uncredited)
Rick Sawaya .... stunt double: Michael Caine (uncredited)
Glenn R. Wilder .... stunt double: Michael Caine (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Neil Andrea .... underwater camera epk
Andy Bader .... camera loader
Andy Bader .... camera utility
Chris Bangma .... libra head technician
Stacy Barnhill .... grip
Logan R. Berkshire .... key rigging grip
Troy Blischok .... additional first assistant camera: second unit
Kirk Bloom .... second assistant camera
Matthew Brookman .... rigging best boy: North Carolina
Simon Carey .... electrician
Troy Carlton .... rigging grip
Chris 'Chalky' Chalk .... dimmer board operator
Brian Christie .... grip
Andreas Crawford .... dolly grip
Rick Crum .... lighting technician
Ralph Del Castillo .... dolly grip: "b" camera
T. Ryan Dodson .... rigging electric
Rick Drapkin .... lev head operator
Duke Duvauchelle .... rigging electrics
Dustin Evans .... technocrane operator: second unit
Michael Fitzgerald .... epk photographer
Bruce 'Sarge' Fleskes .... rigging gaffer
Henry Fordham .... grip
Randall Freeman .... grip
Scott Frye .... rigging grip
Albert Hedgepeth .... video assistant utility
Carl Herse .... additional photography: vfx
Jeff 'Moose' Howery .... b dolly grip
Chris Jadick .... electrician
Jason Jensen .... 3d system technician
Tony Jenzano .... video assist
Joshua Carey Jones .... camera utility
Ronald R. Koch Jr. .... best boy electric
Cary Lalonde .... first assistant camera: "b" camera
Kirsten Laube .... camera utility
Damon Liebowitz .... lighting technician
Will Lundy .... 3D underwater technician
James B. Mahorney .... grip
Richard Mall .... key grip
Babak Mansouri .... digital imaging technician
Jason Marvel .... BTS/EPK
Brian Matsumura .... second assistant camera
Matthew May .... rigging electrician
John McIntyre .... second assistant camera
Bo McKenzie .... grip
Chris Milani .... electrician
Jeff Murrell .... gaffer
Ritchie Nannini .... rigging grip
David B. Nowell .... aerial director of photography
Cristiano Palermi .... lighting technician
Cristiano Palermi .... underwater lighting technician
Ron Phillips .... still photographer
Patrick Redmond .... edge head technician
Mike Repeta .... additional camera operator
Mike Repeta .... camera operator
Chris Ritter .... electrician
Pete Romano .... underwater director of photography
C.J. Roy .... digital imaging technician: aerial unit
Gregory W. Smith .... camera operator: "a" camera
Gregory W. Smith .... steadicam operator
Tony Sommo .... best boy rigging grip
Tim Soronen .... grip
Dave Spencer .... grip
Steve A. Stephenson .... rigging grip
Tommy Ray Sullivan Jr. .... rigging electric (as Tommy Sullivan Jr.)
Tommy Ray Sullivan Jr. .... underwater electrician (as Tommy Sullivan Jr.)
Greg Taylor .... electrician
Dave Thurlow .... lighting technician
Martin Torner .... grip
Marco Urrabazo .... camera loader
Will Wacha .... camera utility
Scott Walters .... rigging electric best boy
Jessica Ward .... camera utility
Britt Cyrus .... 3d camera system engineer (uncredited)
 
Animation Department
Daniel Lorenzo Alvarez .... animator
Eric Bates .... character animator: Rising Sun Pictures
Steve Cady .... lead animator: Rising Sun Pictures
Daniel Harris .... animator
Mark Kennedy .... character animator: Rising Sun Pictures
Chris McGaw .... character animator
Daamun Mohseni .... animator: titles, Picture Mill
Dominique Monfery .... animator
Guido Muzzarelli .... animator
Anthony Rizzo .... character animator
Jason Shum .... animator: Pixomondo
Jason Snyman .... senior animator
Blaine Toderian .... animator: Moving Picture Company
Keith Patrick Turner .... animator
John Kasprzak .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Alexis Allen .... extras casting
Holly Dorff .... adr voice casting
 
Costume and Wardrobe Department
John Casey .... costume supervisor
Sandra Collier .... key costumer
Cameron Doyle .... key costumer
Mirren Gordon-Crozier .... costume assistant
Krista Guggia .... costume assistant
 
Editorial Department
Scott Anderson .... vfx editor
Keith Brachmann .... additional editor
Eduardo Cisneros .... data management i/o: Pixomondo
Ben Cox .... assistant editor
Sally Anne Fuscoe .... editorial assistant
Matthew K. Hacker .... editorial assistant
Jeff Halsey .... digital intermediate producer
Rick Ives .... stereolab supervisor
Jim Passon .... color timer
Lara Ramirez .... assistant visual effects editor
Bill Schultz .... digital intermediate executive
Kostas Theodosiou .... digital intermediate colorist
Spencer Turley .... production assistant
 
Music Department
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Isobel Griffiths .... orchestral contractor
Lewis Jones .... pro tools recordist
Stephen Lotwis .... supervising music editor
David Metzner .... music editor
Neil Parfitt .... technical assistant to composer
Paul Pritchard .... assistant scoring engineer
Brian Trifon .... programmer
Andrea von Foerster .... music supervisor
Chris Walden .... arranger: end credits song
Bruce White .... viola
Michael White .... synthesizer programmer
Jonathan Williams .... musician: cello
Andrew Townend .... music copyist (uncredited)
 
Transportation Department
Ted Basso .... production van driver operator
Ty Church .... transportation coordinator: North Carolina
Debbie Lane Hewett .... driver: North Carolina
E. Michael Hewett .... driver: North Carolina
Grady Hughes .... driver
Grady Hughes .... transportation
Mark McNeill .... transportation captain: North Carolina
George Nadian .... transportation captain
Rick Parkinson .... driver
Linda Pickett .... driver
Chris Raines .... driver
Richard C. Ryan .... production van operator
Scott Siler .... driver: North Carolina
Greg Stancil .... driver
Paul E. Stroh .... transportation coordinator
 
Other crew
Dayne Ahuna .... craft service
Leif Akaji .... production assistant spfx
Kavita Amar .... production attorney
Kate Amer .... production supervisor
Rick Avery .... aerial coordinator: pilot
Amber Axelton .... set production assistant
Brad Bell .... assistant location manager
Ryan Bennett .... key set production assistant
Ashton J. Blessing .... office production assistant
Colin Brady .... supervisor: Pixomondo
Michelle Lee Brown .... key craft service
Robyn M. Brown .... craft service
Clint Buckner .... production assistant
David Buehrle .... assistant production coordinator
Shannon Leigh Butler .... production assistant
Kimberly Choi .... second assistant accountant
Katie Christian .... legal assistant
Yamato Cibulka .... production assistant
Lisa Edwards .... accountant
Andrea Fattoracci .... helicopter crew
Angelo Fattoracci .... helicopter crew chief
James Ferrera .... unit publicist
Blake Edward Frahm .... main titles: associate producer
Blake Edward Frahm .... titles coordinator
Colter Freeman .... production assistant
Philippe Gallichet .... caterer
Christina Garner .... second assistant accountant
Matthew K. Hacker .... office production assistant
E. Michael Hewett .... location scout: North Carolina
Sean Douglas Hoban .... second team
Corey L. Howard .... set production assistant
Sarah-Jayne Johnston .... accounting assistant
Kasey Kiser .... location assistant
Michael L. Kuhn .... assistant location scout
Christie Kwan .... production coordinator
Meg Lansaw .... set production assistant
Kyra Lefferts .... adr loop group
Krystal MacKnight .... production secretary
Julia Margagliotta .... assistant production coordinator
Larissa Martinez .... accounting assistant
David Midgen .... titles producer
Jeff D. Miller .... production coordinator: PACE
Sean Murphy .... key second assistant accountant
Shaun O'Rourke .... office production assistant
Erin Ochi .... production secretary
Isabella Peregrina .... adr loop group
Stockton David Porter .... production assistant
Haley Powell .... second assistant accountant
Anna Rane .... script supervisor
Valerie N. Robinson .... production assistant
Michael Roccuzzo .... post accountant
David Ryder .... production secretary
Vacheh Shahmoradian .... assistant to Charlotte Huggins
Michael Shapiro .... production assistant
Andy Sleet .... assistant location manager
Desmond Smith .... key office production assistant
Mitch Spacone .... system support: FotoKem
Aaron Lee Syrett .... film commissioner
Joel Tokarsky .... first assistant accountant
Kealohilani Wallace .... location assistant
Jerri Whiteman .... 1st asst accountant
Amanda Carrara .... production assistant (uncredited)
Troy Reynolds .... motion capture (uncredited)
Tony Wallace .... location assistant: day player (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for some adventure action, and brief mild language
Runtime:
94 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
There is another Jules Verne novel entitled "The Golden Volcano", which - although is set in the Canadian Arctic during the gold rush - spews gold nuggets when it erupts. This is likely where the mountains of gold came from for this movie.See more »
Goofs:
Errors made by characters (possibly deliberate errors by the filmmakers): When the gang is riding the giant bees, Sean identifies the birds chasing them as "white-throated needletails," which is a species of swift. On the contrary, the birds featured appear to be white-fronted bee-eaters, which are in no way related to or resembling needletails.See more »
Quotes:
Hank:[fighting a giant lizard with a flare] Not now, Sean. She's scared!
Sean:No, it's cold-blooded and it's attracted to heat.
[the lizard bites the flare]
Hank:That's emasculating.
Sean:Now what?
Hank:Now there's only one thing left. The thunder cookie.
[clenching his fist at the giant lizard and punches it]
Hank:I think I just made it worse.
[the lizard growls at them]
Kailani:Hope she doesn't like Polynesian food.
[...]
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Three Little BirdsSee more »

FAQ

How much sex, violence, and profanity are in this movie?
What books were indicated on the map from in this movie?
Is there a Daffy Duck cartoon that's playing with this movie?
See more »
49 out of 77 people found the following review useful.
silly unbelievability, 5 March 2012
Author: jlj9675-1 from United States

After seeing the trailers, I looked forward to this movie. But although I am a fan of Dwayne Johnson, I cannot recommend this movie to much of anyone. It moves too quickly at the beginning. The premise is interesting but completely implausible, especially the time frame. Some of the scenery is enjoyable but fleeting. Michael Caine's character is entirely too negative. The special effects were not very realistic either. The plot was designed to be a dramatic thriller but it was so pat it was boring. I almost left before the ending as there was no mystery left shortly into the film. Also, the two young people were rather lackluster and the pilot was annoying. For something that held so much promise of a lovely adventure, it was a big disappointment.

Was the above review useful to you?
See more (125 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Journey 2: The Mysterious Island (2012)
Recent Posts (updated daily)User
The fireflies remained normal size. . . charisse1063
When they crashed on the island... alisonwondahland
Come on...it's a fun film! jackattack20000
Luis Guzman - please stop putting this guy in movies. alphatech
Don't take the film too seriously RedSquirrel
What is Journey 1? armen_5000
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Starship Troopers 3: Marauder Gremlins 2: The New Batch Stuart Little 2 All Dogs Go to Heaven 2 Star Wars
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.