Edit

(TV Mini-Series)

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ernie Barbarash

Writing Credits (in alphabetical order)  

Alex Greenfield ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Maya
...
Anna
...
Suraya Fadel ...
WNN Female Anchor
...
...
...
Cheryl
Joe Gerety ...
Store Owner
Gary Kasper ...
Laughing Hood #1
...
...
Disgruntled Customer
...
Marjorie Lovett ...
Older Women
...
Police dispatcher
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Soldier
...
...
Rich Hutchman ...
Supermarket Manager
...
Buck
...
Shelter Mother
Christina McDowell ...
Fiona (as Christina Grace)
...
Medic
Meredith Myers ...
Command Center Supervisor
...
...
Roadblock Soldier
Retson Ross ...
Frantic Boy on Bus
...
Controll Room Aide
...
...
...
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Halmi Jr. ... executive producer
Larry Levinson ... executive producer
Juan A. Mas ... producer
Milena Milicevic ... producer
Michael Moran ... co-executive producer
Randy Pope ... co-executive producer
Tony Roman ... producer

Music by 

Jonathan Snipes

Cinematography by 

Maximo Munzi

Film Editing by 

Tricia Gorman
Mike Witting

Casting By 

Penny Perry
Amy Beth Reece

Production Design by 

Scott H. Campbell

Art Direction by 

Vahn Armstrong

Set Decoration by 

Linda Louise Sheets

Costume Design by 

Evan Waters
Meghan Wincor

Makeup Department 

Mark Andrews ... hair artist: second unit (as Markie Andrews) / makeup artist: second unit (as Markie Andrews)
Victoria Bently ... key hair stylist / makeup artist
David DuMortier ... additional hair artist: second unit / additional makeup artist: second unit
Victoria Goodman ... key hairdresser (as Victoria Bentley) / key makeup artist (as Victoria Bentley)
Fabian H. Gutierrez ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Michael Spezzano ... makeup department head

Production Management 

Kevin Bocarde ... executive in charge of production
Amy Chance ... staff production supervisor
Juan A. Mas ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tim Andrew ... second unit director
Adam C. Boyd ... key second assistant director
Matt Henderson ... first assistant director: second unit (as Matthew Henderson)
Heidi Hinzman ... second second assistant director
Charity Ozarowski ... first assistant director
Jason Rodgers ... second assistant director: second unit

Art Department 

Paul Adam ... scenic artist
Kristen Anthony ... prop master
Wendell Armstrong ... construction coordinator
Philip Bak ... art swing
Donald Oren Biggs ... art swing
Sean Brennan ... carpenter
Ben Brenner ... carpenter
Michael D. Callahan ... art swing
Ryan Cochran ... art lead
Betsy Costello ... scenic artist
James Eubank ... on-set dresser
Jen Fiedler ... props
James Gilmore ... scenic artist
Gary Jones ... art swing
Michael Jones ... scenic artist
Michelle Jones ... scenic artist / scenic painter
Nate Jones ... carpenter
Michael King ... carpenter
Paul Kurdys ... props assistant
Gail Mosley ... props
Sergio Muñoz ... carpenter (as Sergio Muñoz Salinas)
Noel Naff ... art swing / props assistant
Nathalie Neurath ... prop maker / scenic artist
Joo Yong 'Day' Park ... art swing
Brian Rice ... art swing
Garrett Sanson ... carpenter
Ryan Sanson ... carpenter (2009)
Georgia Schwab ... on-set dresser
Carrie Selecky ... carpenter
Katherine Wincor ... props assistant: second unit
Christina Wynveldt ... art department coordinator
Eugene Wyrick ... sculptor

Sound Department 

Mark Allen ... sound effects editor
Damon Claus ... adr assistant: Market Street Sound
Roberto Domínguez ... foley mixer
Daniel Douglass ... sound engineer
Jake Eberle ... adr supervisor / sound effects editor
Eric Enroth ... sound mixer
Arthur Farkas ... sound effects editor
Danny Ferraro ... adr recordist: Market Street Sound
Marc Glassman ... sound effects editor
Eric Hoeschen ... foley artist
Jeffrey Kettle ... adr mixer (as Jeff Kettle)
Wes Kobernick ... sound engineer
Michael Kool ... boom operator
Anthony Krajchir ... sound engineer
Taylor Morgan ... studio coordinator
Patrick O'Sullivan ... supervising sound editor
Nancy Parker ... foley artist
Paul Ratajczak ... sound re-recording mixer
Michael Sable ... studio director
Michael Tyabji ... sound technician (as Michel Tyabji)
Michael Wetherwax ... dialogue editor
Lance Wiseman ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Jerry Donegan ... effects technician
Guy C. Feldman ... special effects technician
Marc Figueroa ... special effects technician
Rocky Gehr ... special effects coordinator (as Rock A. Gehr)
Jeremy Hays ... special effects technician
Jonathan Kombrinck ... special effects technician
Matthew Lillis ... special effects technician (as Matt Lillis)
Chris Nelson ... special effects coordinator
Lewis Obermeier ... special effects technician
Jake Valdez ... special effects foreman

Visual Effects by 

Eric Acsell ... compositing lead
Kevin Bass ... systems manager
Allan Cabal ... lead animator
Clay Dale ... cgi supervisor: sequence
Andy Gauvreau ... technical director (as Andy Gavreau)
Sarah Maloney ... visual effects production manager
Tim Matney ... matte painter
Justin Mitchell ... additional visual effects supervisor
Enrique Munoz ... look development supervisor
Patrick Murphy ... senior visual effects supervisor (as P. F. Murphy)
Chris Reid ... software development supervisor
Ryan T. Smolarek ... visual effects supervisor (as Ryan Smolarek)
Rony Soussan ... digital effects supervisor
Chang Tseng ... visual effects production manager
Matthew Weng ... digital effects artist

Stunts 

Kevin Patrick Burke ... stunt performer
Jayson Dumenigo ... stunt coordinator
Dennis Fitzgerald ... stunt performer
Patrick Gallaway ... stunt performer
Eric Linden ... stunt performer
Brian Joseph Moore ... stunt performer (as Brian Moore)
Dorenda Moore ... stunt performer
Heidi Pascoe ... stunt performer
Holly Perkins ... stunt performer
Jason Rodriguez ... stunt performer
Joe Ross ... stunt performer
Myke Schwartz ... stunt performer
Trampas Thompson ... stunt performer
Mark Vanselow ... stunt performer
Webster P. Whinery Jr. ... stunt performer
Jim Wilkey ... stunt performer
Harry Wowchuk ... stunt performer
Krista Bell ... stunt performer (uncredited)
Brian Joseph Moore ... stunt double (uncredited)
Joe Ross ... utility stunts (uncredited)
Webster P. Whinery Jr. ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ivan Acero ... grip
Mark Bain ... first assistant camera
James 'Slim Jim' Ballard ... key grip: second unit (as James Ballard)
Todd Barron ... camera operator: second unit
Jerad Dane Bensik ... electrician: second unit
Douglas Biel ... gaffer (as Doug Biel)
John Black ... first assistant camera: "c" camera: second unit
Matthew Boy ... set lighting technician
Jennifer Braddock ... second assistant camera
Richard Brush ... grip
John Carreon ... second assistant camera
Graham Chart ... electrician
Charles Cooper ... grip
Wyatt Denny ... grip
Michael Di Ricco ... set lighting technician
Daniel A. Dougherty ... set lighting technician
Shane English ... camera operator: "b" camera
John Cody Fasano ... assistant still photographer
Ardy Fatehi ... electrician
Lewis Fowler ... first assistant camera
Jefferson Fugitt ... second assistant camera
Delfina Garfias ... second assistant camera
Patrick Gomez ... best boy grip
David Gordon ... electrician
Jason Gray ... grip
Ronnen Horovitz ... jib operator
Julien Janigo ... electrician
Kaiyoti ... dolly grip (as Kaiyoti Pesante)
Rob Keith ... key grip
Austin Keller ... dolly grip
Rex Kenney ... best boy grip: second unit
Tina H. Kim ... grip
J. Lamar King ... gaffer: second unit
Nick Lancaster ... dolly grip
Erwin Landau ... steadicam operator
Al Lopez ... director of photography: second unit
Johan Martínez ... best boy electric
Eric McCandless ... still photographer
Luciano Mondolo ... jib operator
Justin Moran-Duquette ... electrician (as Justin Moran-duquette)
Greg Morris ... camera operator: "b" camera
Kathryn Moss ... second assistant camera (as Kathryn Comkowycz)
David C. Negrin ... camera operator: second unit
Cam Nguyen ... grip
John Orphan ... first assistant camera
Ashley Pavicic ... electrician
Omar Pena ... dolly grip
Seth A. Peschansky ... film loader
Jonathan Phail ... best boy electric: second unit
Jeremiah Reddick ... electrician
Connor T. Robinson ... camera loader: second unit
Mark Robinson ... first assistant camera: "b" camera
Hunter Sandison ... first assistant camera: "b" camera
Shaun Sangkarat ... grip
Justin Shell ... best boy electric
Brian Sowell ... second assistant camera: second unit
David Starks ... grip
Mathew Thomas ... dolly grip: second unit
Sven Tusak ... first assistant camera: "d" camera: second unit
Jesse Vallejo ... grip
Fredi Vazquez ... film loader
Satoshi Yamazaki ... electrician
Christopher Goss ... camera operator: second unit (uncredited)

Animation Department 

Sharon Packer ... 3D supervisor

Casting Department 

Christine Babayans ... casting associate
Amanda Canfield ... casting assistant (as Amanda Shreckengost)
Brooke Davis ... casting associate
Melissa DeLizia ... casting assistant
Carollyn DeVore ... extras casting
Robbyn Kraft ... extras casting: Sande Alessi Casting (as Robbyn Craft)

Costume and Wardrobe Department 

Sarah Brown ... set costumer
P.J. Chu ... set costumer (as Pei-Jen Chu)
Megan Comiskey ... set costumer
Angela M. Eads ... key set costumer
Tiffany Welt ... costume supervisor

Editorial Department 

Krishna Devine ... post-production coordinator
Andrew Drapkin ... colorist
Braden Friedman ... visual effects editor
Kevin Gieseking ... post-production supervisor
Peter Hagan ... assistant editor
Roger La Prairie ... telecine colorist
Shannon Murray ... post-production assistant
Michael Prince ... post-production assistant
Juan Rivera ... colorist: dailies
Frank Sharp ... post-production coordinator
Kelly Stuyvesant ... assistant editor
Mike Witting ... online editor

Music Department 

Shie Rozow ... music editor
Matt Shelton ... music editor

Transportation Department 

Chris Attia ... driver: water truck
Christopher Battley ... driver
Mitchell Bergman ... driver
Angel Berumen ... driver: water truck (as Angel Beruman)
Landen Campbel ... driver: water truck
Alfonso Casarez ... driver
Alex Chapman ... driver
Jonathan Curtin ... driver
Hector 'Toti' Robles Diaz ... driver (as Hector Diaz)
Ronald Fitzgerald ... driver
Jon Gearhart ... transportation coordinator
Eddy Gundry ... driver
Phillip N. Henderson ... driver
Tony Hill ... driver
Leonard Jefferson ... picture car coordinator
Richard Jeremias ... mechanic
Michael Kellerman ... transportation captain
Richard Mapstead ... driver
Brian Maxson ... driver
Michael O'Grady ... driver
Matt Paullin ... driver
Hector Perez ... driver
Richard Rostnquist ... driver
Chris Sharff ... driver (as Christopher H. Sharff)
Ricker Slaven ... driver (as John Ricker Slaven)
George Thompson ... driver: camera car
Al Valentine ... driver
Christopher Weippert ... driver (as Christopher Lee Weippert)
Sean Young ... driver

Other crew 

Ralph Acosta ... security captain
Noe Aguilar ... assistant chef
John Armitage ... office intern
Paul Balelo ... business affairs
Charles Blews ... security
Lee Boxleitner ... production assistant
John Brescia ... location assistant
Richard Broussard ... business affairs associate
Abe Brown ... production coordinator
Kristin Bree Calabrese ... script supervisor (as Kristin Calabrese)
Erin Casteel ... playback technician
Robert Cymbal ... medical coordinator
Adrian de la Torre ... security
Gabriel de la Torre ... security
John Dickenson ... security coordinator
Matt Fitzsimons ... production executive
Catherine Frank ... set teacher
Marie Frick ... business affairs associate
Al Frisch ... armorer
Jeannette Fuentes ... payroll accountant
Eduardo Garcia ... craft service
Marcia Garcia ... assistant craft service
Melissa Gill Calderon ... studio teacher (as Melissa Gill)
Luther E. Grimes ... security (as Luther Grimes Jr)
Luke Guidici ... end credits designer
Bob Hartman ... production accountant
Katherine Shine Hery ... production assistant (as Katie Hery)
Kelly King ... production assistant
Kelly Kroells ... scheduler
Greg Krutilek ... business affairs
Marisa La Tour ... production associate
Lourdes M. Lopez ... assistant accountant
Hugo Maldonado ... assistant chef
Mark E. Mapstead ... security
Monique D. McCarthy ... production assistant
Lucio Michel ... security
Ricky Dean Monsey ... office production assistant / runner
Courtney Moreno ... set medic
Nathan Pavlik ... production assistant (as Nate Pavlick)
Amanda Phillips Atkins ... director of development (as Amanda Phillips)
Marshall Plumb ... script clearance
Adam Poolman ... production assistant
Lynn Raines ... studio teacher coordinator
Thell Reed ... armorer
Genaro Rodriguez ... caterer (as Genero Rodriguez)
Felipe Rodriquez ... chef
Melissa Rotonto ... production assistant
Andrew Sarno ... assistant production coordinator
Louie Manuel Saucedo ... security
Sean Scarborough ... production assistant
Bryan Stanis ... production assistant: second unit
Sara Stelwagen ... production assistant
Liz Trainor ... script supervisor: second unit
Mike Tristano ... armorer
Wally Uchida ... additional location manager
Michael Uribe ... location manager (as Mike Uribe)
Al Valentine ... location scout
Cody Wetherill ... additional location manager / production assistant
Kurt Wetherill ... key set production assistant
Katherine Wincor ... production assistant
Winnie Wong ... insurance
Amelia Yokel ... office production assistant / runner
John Emmons ... set medic (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page