Edit
Bless Me, Ultima (2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Carl Franklin

Writing Credits (in alphabetical order)  

Rudolfo Anaya ... (based on the novel by)
Carl Franklin ... (written for the screen by)

Cast (in credits order)  

...
...
Ultima
...
Gabriel
...
Maria
...
Tenorio
...
Narciso
...
Uncle Pedro
...
Uncle Lucas
...
Uncle Juan
...
Uncle Mateo
James Victor ...
Antonio's Grandfather
...
Andrew
...
Eugene
...
Leon
...
Florence (as Diego Miró-Rivera)
Kevin Ruiz ...
Juan Martinez ...
Gabriel Solis ...
...
Julian Ortega ...
Sebastian Tyler Rose ...
Red (as Sebastian Rose)
Aaron Ruiz ...
Darrian Chavez ...
Deborah
...
Theresa
...
Father Byrnes
...
Lupito
...
Miss Maestas (as Lora Cunningham)
Roseanne Vau ...
Miss Violet
...
Chavez
...
Blas Montano
...
Cruz Sedillo (as Rick Ortega)
...
Needles
Lisa Hill ...
Rosie
...
Monique
Ciauna Cota ...
Agnes
Alexandra Salinas ...
Rita
David Benavidez ...
David
Rafael Herrera ...
Bartender
Fredrick Lopez ...
Vaquero #1
Manuel J. Baca ...
Vaquero #2 (as Manny Baca)
Tyra Danielle ...
Trementina Daughter #2
Rosalia De Aragon ...
Trementina Daughter #3
Lena Armstrong ...
Pedro's wife (as Maria Lena Armstrong-Strober)
Gabriela Roybal ...
Mateo's Wife
...
Juan's Wife (as Denise Gurulé)
Lourdez Gonzales ...
Luna Elder
Reuben Rodrigues ...
Luna Priest
Pete Lucero Jr. ...
Farmer in Need
Virgil Trujillo ...
Manuelito
Heather Williams ...
Playground Teacher
Jodee Sedillos ...
Marisol
Dustin Rogers ...
Lifeguard
...
Rest of cast listed alphabetically:
Trish Vecchio ...
Trementina Daughter #1
...
Altar Boy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jesse Beaton ... producer (as Jesse B'Franklin)
Sarah DiLeo ... producer
Mark Johnson ... producer
Kevin Reidy ... executive producer
Christy Walton ... executive producer
Tom Williams ... co-producer

Music by 

Mark Kilian

Cinematography by 

Paula Huidobro

Film Editing by 

Alan Heim

Casting By 

Carla Hool

Production Design by 

David J. Bomba

Art Direction by 

John R. Jensen

Set Decoration by 

Carla Curry

Costume Design by 

Donna Zakowska

Makeup Department 

Gretchen Bright ... makeup department head
Svetlana Britt ... makeup artist
Berlinda Cantu-Lewis ... key hair stylist
Tarra D. Day ... makeup designer
Vanessa Jaramillo ... key makeup artist
Carmen Encinias Jones ... additional hair
Mary Hedges Lampert ... hair department head (as Mary Lampert)
Allen L. Martinez ... additional hair
Jennifer McDaniel ... additional makeup
Yvette Meely ... additional hair
Jolynn Nieto ... makeup artist

Production Management 

Dan Genetti ... post-production supervisor
Julie Hartley ... unit production manager
Kevin Reidy ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Cyndi Martin ... second second assistant director
Jeff Okabayashi ... first assistant director
Keith Potter ... second assistant director

Art Department 

Chris Alvarez ... propmaker foreman
Brett Andrews ... armour/weapons coordinator
James Barth ... location foreman (as Jim Barth)
Thomas J. Barton ... key greens
David Benavides ... leadman
Patrick Boyles ... painter
Alicia Castro Chicol ... art department assistant
Steve Chapman ... propmaker foreman (as Steven Chapman)
Victor Chavez ... propmaker foreman
Lance Cheatham ... set dresser
Ralph Diaz ... greensman
Dave Dorn ... second assistant props
Christopher Dowling ... propmaker gangboss
Jerome Brett Fairchild ... greensman
Matt Feight ... second assistant props (as Matt 'Feo' Feight)
Joe Freeman ... armor & weapons / property assistant
Damon Green ... gang boss
Graham Griswold ... set dresser
Ricardo Guillermo ... set designer
Mark Hansen ... property master
Arlen Johnson ... general foreman
Steve Kahn ... propmaker foreman
Peter Lucero ... on-set greens (as Pete Lucero Jr)
Roberta Marquez Seret ... art department coordinator
Jerry Martinez ... labor foreman
David McQuade ... set dresser (as David Ray McQuade)
Sergio Murillo ... plasterer
Kirk Newren ... propmaker foreman
Daniel Noah ... construction buyer (as Dan Noah)
Vance O'Loughlin ... propmaker gangboss
Jesus M. Ornelas ... plaster foreman
Paul Ortega ... paint foreman (as Randy Paul Ortega)
Randy Ortega ... lead scenic painter
Anthony Pilla ... set dresser
Raymond Prado ... storyboard artist
Dennis Riewerts ... draper
Ed Sauer ... propmaker gangboss (as Edward F. Sauer)
Loren Schoel ... set painter
Trina E. Siopy ... assistant property master
Barton Slade ... propmaker foreman
Peter Tosti Stephenson ... buyer
Travis Stroope ... propmaker gangboss
David Thompson ... set dresser
Cisco Whitson-Brown ... set painter
Chris Windisch Jr. ... labor gangboss (as Kit Windisch)
Christopher Windisch ... construction coordinator
Colin Zaug ... on-set dresser
Carl Zeller ... propmaker foreman

Sound Department 

Kelly Cabral ... supervising sound editor
Bayard Carey ... production sound mixer
Patrick Cyccone Jr. ... sound re-recording mixer
Dean Drabin ... adr mixer
Gary Gegan ... sound re-recording mixer
Rodney Gurule ... utility sound technician
Kimberly Harris ... supervising sound editor
Ellen Heuer ... foley artist
Xavier Horan ... foley editor
Rick Hromadka ... sound effects editor
Matthew Kabakoff ... utility sound technician (as Matthew 'Kabby' Kabakoff)
Jeff Knudsen ... boom operator
Brian Magerkurth ... sound recordist
Chris Navarro ... adr mixer
Andy Potvin ... dolby consultant
A. Josh Reinhardt ... foley recordist
Michael Santopolo ... foley assistant
Ryan Young ... adr mixer

Special Effects by 

Compton Brodhead ... special effects assistant
Corinne Hale ... special effects assistant
Daniel Holt ... special effects coordinator
Margaret Johnson ... special effects assistant (as Margaret 'Maggie' Johnson)
Joseph Leconte ... special effects technician
Mike Prawitz ... special effects coordinator (as Michael Prawitz)

Visual Effects by 

Chase Bickel ... compositor
Thomas Clary ... visual effects producer: Scoundrel (as Tom Clary)
Neil Craig ... compositor (as Neil Forbis Craig)
Nicholas Daniels ... compositor
Nicholas Lund-Ulrich ... compositing supervisor (as Nick Lund-Urich)
Melaina Mace ... compositor
Morgan McDermott ... cg supervisor
Marco Recuay ... visual effects supervisor: Scoundrel
Deborah Ross ... title designer
John E. Sullivan ... visual effects supervisor
Robert Vega ... title animation

Stunts 

Bob Brown ... stunt coordinator
Troy Lindsay Brown ... stunt double (as Troy Brown)
Tim Carroll ... stunt player
Edward A. Duran ... stunt player
Eddie J. Fernandez ... stunt double: Joaquin Cosio
Al Goto ... stunt player
Mic Rodgers ... stunt player
Trina E. Siopy ... stunt player (as Trina Siopy)
Noah Unterberger ... stunt player
Scott Workman ... stunt player

Camera and Electrical Department 

Charles F. Arnold III ... grip (as Charlie Arnold)
Waylon Brady ... rigging gaffer
Chip Byrd ... first assistant camera: "a" camera
Jon Caradies ... electrician
Erick Castillo ... film loader
Leonard Chapman ... camera cranes provided by
Ursula Coyote ... still photographer
Morgan Davis ... grip
Tammy Fouts ... first assistant camera: "b" camera (as T. Fouts Sandoval)
Jamie Garcia ... electrician
Aubrey Husar ... key grip
John Hyeoma ... electrician
Jeffrey Lamm ... grip
Jacek Laskus ... visual consultant
Charles C. Lee ... electrician (as Chris Lee)
Rob Lueker ... electrician
Michael Manzanares ... key rigging grip
Mark Meyers ... steadicam operator (as Mark 'Chief' Meyers)
David Jaxx Nagro ... dolly grip
Louis Nelson ... best boy electric (as Lou Nelson)
Charlie Newberry ... second assistant camera
Ray Ortega ... gaffer
Lauren Petzke ... electrician
Rob Salviotti ... second assistant camera: "b" camera
Terry J. Sanchez ... grip
Alejandro Snodgrass ... best boy grip
John Stearns ... electrician
Josh Steinberg ... grip
George Stephenson ... a camera operator
Patrick Tool ... camera production assistant
Dale Glenn Waseta ... video assist (as Dale G. Waseta)
Paul Willis ... grip (as Paul Crow Willis)

Casting Department 

Julie Barbarito ... extras casting assistant
Bob Baxter ... extras casting (as Robert Baxter)
Jo Edna Boldin ... casting: New Mexico
Barbara Harris ... adr voice casting
Marie A. Kohl ... casting associate: New Mexico (as Marie M. K. McMaster)
Lorin Semone Leifer ... casting associate (as Semone Leifer)
Hannah Macpherson ... casting associate: New Mexico

Costume and Wardrobe Department 

Aleah Ames ... costumer
Maria Bentfield ... key set costumer
Debra Chapman ... seamstress (as Debra Freado Chapman)
Wynema Chavez ... ager/dyer
Bren Cook ... head ager/dyer
Kathryn J. Czark ... set costumer
Mara Herdmann ... costumer
Laurie Hudson ... costume supervisor
Haley Loewenthal ... costume assistant
Brandy Marrs ... costumer
Lahly Poore ... assistant costume designer (as Lahly Poore-Ericson)
Jesse Trevino ... costume ager/dyer
Paula Trujillo ... cutter/fitter

Editorial Department 

Brian Beard ... digital intermediate conform artist
Doug Delaney ... digital intermediate colorist
Marcus Franklin ... assistant editor
Steve Hernandez ... digital intermediate producer
Christina Kremer ... post-production coordinator
Kit Lubold ... data manager
Sheila MacMullan ... restoration film editor
Ross Miltenberg ... scan record manager
Tom Pilla ... assistant editor
Paul Rubin ... editorial production assistant
Lance Spindler ... color timer
Denise Woodgerd ... dailies producer: Technicolor

Music Department 

Tim Davies ... orchestrator
Peter Fuchs ... recording engineer
Estaire Godinez ... vocals
Susan Jacobs ... music supervisor
Matthew Janszen ... assistant to the composer / orchestrator
Mark Kilian ... musician: flutes and ronroco / orchestrator
Julio Moreno ... musician: percussion
Jackie Mulhearn ... assistant music supervisor
Emil Niznansky ... score reader
Lise Richardson ... music editor
Martin Roller ... pro tools operator
The Slovak National Symphony Orchestra ... orchestra
Casey Stone ... music scoring mixer
Andres Syn ... musician: guitars
Paul Talkington ... recording coordinator
Marian Turner ... orchestra manager
Ilyse Wolfe Tretter ... music clearances

Transportation Department 

Greg Bronner ... production driver
Charley Bob Burnham ... transportation captain
Lewie Meador ... driver
Dennis Milliken ... transportation coordinator
Jonathan Page ... production driver
Lee Stepp ... transportation captain
William Wray ... water truck

Other crew 

Tom Adair ... epk
Paula Amanda ... stage manager
Phil Arnold ... studio teacher
David Benavides ... stand-in (as David Benevidez)
Martin Benitez ... stand-in
Elizabeth A. Bergman ... post accountant
Anabell Carrasco ... production assistant
Nicole Compas ... production finance counsel
Emily Eckert ... assistant: to Mr. Johnson and Mr. Williams
Janie Elliott ... assistant production coordinator
Michael Feldman ... set production assistant
Trevor Fowler ... owl wrangler
Ami Francis ... financial controller
Pam Fuller ... script supervisor
Domminic Garcia ... location assistant
Jim Giesler ... craft service (as Jimmy 'Gee' Giesler)
R. Elliott Guinn ... medic
Dia Hahn ... studio teacher: New Mexico
Doc Harris Jr. ... set production assistant (as Dock Harris III)
Maria C. Hernandez ... catering assistant
Phillip Hughes ... production office assistant
Jean E. Jacobson ... first assistant accountant
Kelsey Jonikas ... production assistant
Patrick Juarez ... utility stand-in: male
Pablo Kelly ... assistant location manager
Christina Kremer ... post production coordinator
John Lucas ... assistant location manager
Julie Magoon ... travel services
Leigh Maney ... assistant craft service
Andie Manzanares ... location scout
David Manzanares ... cultural consultant / location manager
John P. Meade ... location scout (as John Paulding Meade)
Grant Mitchell ... chef
Carlos Moreno Jr. ... adr voice
Kerry Newberry ... production accountant
Jason Owen ... animal trainer / wrangler
Anthony Pelot ... production assistant
Daniel Rbibo ... insurance services (as Daniel R'Bibo)
Andrea Redder ... key set production assistant
Kenny Roberts ... snake wrangler
Chance Romero ... production coordinator
Zack Ross ... set production assistant
Albert G. Ruben ... insurance services
Paul Rubin ... production assistant
Dee Schuka ... post production accountant
Deborah Simmrin ... unit publicist
Vin Sorrentino ... production office assistant
Hannah Staiger ... assistant craft services
Kelly M. Stone ... accounting clerk
Ian M. Stratford ... production finance counsel
Joe Suffredini ... owl wrangler
Lois Theobald ... post production accounting
Issia Verduzco ... stand-in
Carlos Villareal ... director's assistant
Brian Austin Wenrich ... travel coordinator
Lois Yaroshefsky ... studio teacher: California
Jim Zane ... payroll services: cast and crew
Julia Zane ... payroll services: cast and crew
Eriks Chase ... stand-in (uncredited)
Brandon K. Hampton ... set intern (uncredited)
Air Saturn ... set intern (uncredited)

Thanks 

Virginia Alaniz ... special thanks
Paula Amanda ... special thanks
Patricia Anaya ... dedicated to the memory of
Jeanie Cohen ... special thanks
Tony Dileo ... special thanks
Ira Epstein ... special thanks
Susan Faerber ... special thanks
Ericka Frederick ... special thanks
Mikie Hall ... special thanks
Jennifer Hatton ... special thanks
Alan Hirschfield ... special thanks
Kent M. Kirkpatrick ... special thanks
Monica Kiy ... special thanks
Richard Kiy ... special thanks
Eleanor Manzanares ... special thanks
Herman Manzanares ... special thanks
George Olson ... special thanks
Matthew Robson Orr ... special thanks
Sybil Robson Orr ... special thanks
Tom Pilla ... special thanks
Sara Reich ... special thanks
Pam Sawyer ... special thanks
Jordan Slovin ... special thanks
John Walton ... special thanks
Lukas Walton ... special thanks
Josh Welsh ... special thanks
Maria Wilhelm ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page