Edit
"The Elephant Princess" Good Vibrations (TV Episode 2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Grant Brown

Writing Credits  

Jonathan M. Shiff ... (creator)
 
Chris Anastassiades ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
Rodney Afif ...
Jordan Prosser ...
Alfred Nicdao ...
Grant Piro ...
Brett Climo ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Gaz
...
Zoe
Alyce Platt ...
Siam ...
...
Bill Mather ...
Elder (uncredited)

Produced by 

Julia Adams ... executive producer
Ross Allsop ... line producer
Cherrie Bottger ... executive producer: Network Ten Australia
Philip Dalkin ... script producer
Nicole Keeb ... executive producer: 2DF
Jessica Leslie ... producer attachment
Arne Lohmann ... executive producer: 2DF Enterprises
Jonathan M. Shiff ... executive producer / producer
Joanna Werner ... producer

Music by 

Ricky Edwards
Ric Formosa

Cinematography by 

Darrell Martin

Film Editing by 

Nathan Wild

Casting By 

Samantha Strauss

Production Design by 

Brian Alexander

Makeup Department 

Karen Adcock ... make-up/hairstylist (as Karen Kelly)
Natalie Dowell ... makeup artist
Tess Natoli ... key hair designer / key makeup designer
Veronica Powell ... additional makeup artist

Production Management 

Don Batten ... assistant unit manager
Barry Lanfranchi ... post-production supervisor
Stan Leman ... assistant unit manager
Nino Negrin ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Chessell ... directing attachment
Wendy Gregory Walker ... additional assistant director
John Hartley ... first assistant director
Kara Masters ... second assistant director
Katy Nagle ... third assistant director
Alex Reid ... additional assistant director

Art Department 

Michael Baxter ... set builder
Max Cotter ... model maker
Sean Dennis ... art department runner
Lucy Feagin ... buyer / dresser
Simon Field ... construction manager
Craig Jacks ... carpenter
Caroline Kelly ... art department coordinator
Marni Kornhauser ... assistant stand-by props
Victoria McKenzie ... property master
Rupert Porter ... brush hand
Kim Reed ... casual buyer
Alex Ross ... set builder
Michael Saunders ... standby props
Stephen Travers ... buyer / dresser
Richard Veith ... draftsperson
Chris Whittle ... scenic artist
Daniel Youdell ... trade assistant

Sound Department 

Ron Feruglio ... sound editor
Helen Field ... liaison: soundfirm
James Hardy ... boom operator
John McKerrow ... sound recordist
Ralph Ortner ... sound editor / sound mixer

Special Effects by 

Aaron Beaucaire ... special effects

Visual Effects by 

Sarah Collier ... digital effects artist
Steve Cooper ... digital effects executive producer
Matt Dye ... digital effects artist
Celeste Fairlie ... visual effects producer
James Johnston ... compositor
Barry Lanfranchi ... visual effects supervisor
Duncan MacDonald ... digital effects artist
Dee McClelland ... senior colourist
Phillip Radford ... digital effects designer
Steve Tedman ... digital effects supervisor / lead compositor

Stunts 

Brett Anderson ... stunt coordinator
Lance Anderson ... safety supervisor
Siros Niaros ... assistant stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Robert Abboud ... electrician
Richard Allardice ... additional grip
Anthony Argiro ... rigger (as Antonio Argiro)
Edward Barlow ... grip assistant
James Brown ... additional electrician
Craig Dusting ... key grip
Aaron Farrugia ... assistant camera
Dean Garro ... additional grip
Jaems Grant ... additional camera operator
Tommi Hacker ... additional electrician
Llew Higgins ... additional grip
Brett Hull ... rigger
Jodie Hutchinson ... still photographer
Andrew Jerram ... focus puller: miniature unit
Matt Kearney ... steadicam operator
Richard Kickbush ... focus puller: "b" camera
Jamie Leckie ... additional grip
Dave Lowell ... additional electrician
Toby Lyhne ... additional electrician
Con Mancuso ... gaffer
Arthur Manousakis ... additional grip
James Mansfield ... additional electrician
Paul McKercher ... additional electrician
James McLaverty ... best boy
Timothy Morrison ... additional electrician
Anthony Noack ... additional electrician
Greg Noakes ... still photographer
Harry Panagiotidis ... steadicam operator
Jacko Panagiotou ... grip
Bruce Phillips ... director of photography: second unit
Kylie Plunkett ... clapper loader
Miranda Porter ... camera operator: "b" camera
Brian Pribble ... additional grip
Matt Scully ... rigging gaffer
Sullivan Stapleton ... additional electrician / additional grip
Lisa Tomasetti ... still photographer
Gene Van Dam ... electrician
Adam Vitolins ... additional grip
John Wheeler ... director of photography: miniature unit
Sunny Wilding ... focus puller
Tim Worrall ... rigger

Costume and Wardrobe Department 

Bronwyn Cameron ... stand-by costumer
Keely Ellis ... costume assistant
Jennifer McKenzie ... wardrobe cutter
Katrina Pickering ... costume supervisor

Music Department 

Todd Angus ... music tutor
Jason Bond ... composer: "Two Worlds Forever" / music producer: "Two Worlds Forever"
Pete Dacy ... composer: "Two Worlds Forever" / music producer: "Two Worlds Forever" / music supervisor
Keith Ridgway ... music supervisor
Emily Robins ... performer: "Two Worlds Forever"
Maddy Tyers ... performer: "Two Worlds Forever"

Other crew 

Julia Adams ... legal advisor
Stacey Auld ... legal and business affairs assistant
Brenton Bullen ... elephant wrangler
Gail Cooling ... assistant elephant wrangler
David Critchley ... script coordinator
Corinne De Castro Basto ... business manager: programming: Network Ten
Victoria Eagger ... drama coach
Greg Ellis ... location manager
Tim George ... caterer
Tony Gibbs ... insurance: HW Wood Australia
Mardi Harding ... financial controller
David Hart ... location assistant
Justin Hughes ... unit assistant
Aida Innocente ... assistant accountant
Jo Kasch ... script editor
William Kewley ... production runner
Daisy Kiriakidis ... caterer
Anna McCrossin-Owen ... dialect coach
Darren McFarlane ... production coordinator
Catherine Menzies ... chaperone
Jeannette Nortcliffe ... unit nurse
Peter Peric ... quality assurance
Christine Powell ... animal wrangler
Gillian Stein ... continuity
Julie Stewart ... production accountant
Belinda Winnall ... legal counsel: Network Ten
Anne Wood ... unit assistant
Megan Wynn ... production secretary

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page