Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

David Frankel

Writing Credits  

Andrew Chaikin ... (book)
 
Peter Osterlund ... (written by) &
Amy Brooke Baker ... (written by)
 
Peter Osterland

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Himself - Host
...
Sarah
...
Joel Kruger (as Rus D. Blackwell)
...
Editor
...
Jack Carroll ...
Colette Piceau ...
Reporter #4 (as Colette Piceau Colangelo)
Heather De Oreo ...
Doris (as Heather DeOreo)
Steve DuMouchel ...
...
Director (as Jeff Evans)
Billy Flanigan ...
Suit #2
Harold Fletcher ...
Tim Goodwin ...
Erich Hoffelder ...
...
...
Key Howard ...
...
Kathy Karol ...
Shirley
...
William Larson ...
...
Christopher Miles ...
TV #3
...
Jeff Moldovan ...
...
Suit #1
Don C. Noderer ...
TV #1
...
Janet Peterson ...
...
...
...
...
...
Paul Rouffa ...
Gerard Russell ...
Suit #3
...
...
Catherine Stork ...
TV #4
Jan Taylor Hendricks ...
TV #2 (as Jan Taylor)
...
TV #5
Doug Truelsen ...
Mr. UPI (as Doug Truelson)
Cyndi Vicino ...
Dave Wagner ...
Anchor
George Wilson ...
Rest of cast listed alphabetically:
William C. Martin Jr. ...
Reporter (uncredited)
Francie Varveris Michas ...
Reporter / Stenographer (uncredited)
Kenneth Passero ...
T.V. Anchor (uncredited)
Jeff Standard ...
Create a character page for: ?

Produced by 

Erik Bork ... co-producer
Michael Bostick ... producer
Brian Grazer ... producer
Tom Hanks ... executive producer
Ron Howard ... producer
John P. Melfi ... supervising producer (as John Melfi)
Terry Odem ... associate producer
Bridget Potter ... consulting producer
Bruce Richmond ... co-producer
Janace Tashjian ... co-producer
Tony To ... co-executive producer
Graham Yost ... supervising producer

Music by 

Brad Fiedel

Cinematography by 

Gale Tattersall ... director of photography

Film Editing by 

Christopher Rouse

Casting By 

Marc Hirschfeld
Sharon Klein
Meg Liberman

Production Design by 

Richard Toyon

Art Direction by 

Kitty Doris-Bates ... supervising art director
Seth Reed

Set Decoration by 

Michele Poulik

Costume Design by 

Chrisi Karvonides-Dushenko

Makeup Department 

Andrea Chew ... additional makeup artist
Lee Grimes ... additional makeup artist
Jane Hassinger ... additional hair stylist
Terrie Irwin ... additional hair stylist (as Terri Irwin)
Erin Koplow ... assistant makeup artist
Gina Lamendola ... key makeup artist
Vicky Phillips ... key hair stylist
Tish Simpson ... assistant hair stylist
John Sobeck ... additional makeup artist
Trish Varnado ... assistant hair stylist
Christine Wostak ... additional makeup artist (as Chrissy Wostak)

Production Management 

John P. Melfi ... unit production manager (as John Melfi)
Forrest Sloan Wright ... production supervisor: lunar landscape unit (as Forrest S. Wright)

Second Unit Director or Assistant Director 

Edward C. Dilks ... second assistant director: lunar landscape unit (as Edward Dilks) / second second assistant director (as Edward Dilks)
Michael Finn ... second assistant director: second unit
Michael Grossman ... director: lunar landscape unit / second unit director
Thomas A. Irvine ... first assistant director (as Tom Irvine)
Pamela Kuri ... first assistant director: lunar landscape unit (as Pam Kuri) / second assistant director (as Pam Kuri)
Jill Maxcy ... additional second assistant director

Art Department 

Aaron A. Akins Jr. ... location foreman
Mary Jo Anna ... painter (as Mary Jo Annan)
William Apperson ... construction coordinator: lunar landscape unit (as Billy Apperson)
Peter J. Bates ... swing gang
Joan Bernier ... painter (as Joan T. Bernier)
James Birnie ... propmaker
Eileen Bobeck ... art department coordinator
Pedro Bonet ... laborer
Mark Bradley ... graphics coordinator
William R. Bricker ... propmaker (as William Bricker)
Craig Burcker ... painter
Len Carmella ... painter
Gordon Cheatum ... propmaker (as Gordon D. Cheatum) / stand-by construction: second unit
David L. Chioli ... propmaker
Conrad Chitwood ... construction coordinator
Cora Lee Coomber ... construction estimator: Oberman, Tivoli & Miller
Stitch Crisp ... property assistant (as James 'Stitch' Crisp)
Don Dalstra ... propmaker
Stefan Dechant ... storyboard artist
Michael A. Diemer ... laborer (as Michael Diemer)
Michael Edling ... construction foreman (as Michael J. Edling)
Ron Erdberg ... swing gang
William F. Gambill ... stand-by painter (as William Gambill)
Neil Ganzer ... propmaker (as Neil P. Ganzer)
Mark Garner ... set designer
Forrest Gillespie Jr. ... second lead painter
Stephanie Girard ... assistant art director
Pierre Gonzalez ... labor foreman
Brigan Gresh ... paint laborer (as Brigan Docking)
Gregg Hale ... swing gang (as Gregory Hale)
Jody T. Hall ... propmaker
John Harrington ... property master
Jeffrey Harris ... propmaker
Andrew J. Hendrix ... propmaker
Chris Hopkins ... key sculptor: lunar landscape unit
Donald Hummel ... propmaker (as Donal Hummell)
Darin Jones ... painter
Bret Kane ... property assistant (as Brett Kane)
Clifford Kipp ... propmaker
Jenny Kipp ... painter
Richard Lambert ... leadman (as Rick Lambert)
Jeffrey Mars ... paint gang boss (as Jeffrey M. Mars)
Katheryn L. Marsh ... paint gang boss
W. Scott Mason ... construction coordinator (as Scott Mason)
Joseph McCarthy ... propmaker
Everett McClellan ... painter (as Evert 'Jack' McClellan)
James McCrink ... propmaker
Jeff 'J.Mac' McDonald ... swing gang (as Jeff C. McDonald)
John McPherson ... painter
Jerry Meibos ... propmaker / stand-by construction: second unit
Peter Merrifield ... laborer
Michael Mikita ... lead painter
Gary Millar ... propmaker
Michelle Millay ... sculptor: main titles
Colleen Moody ... painter
Dane Moore ... propmaker (as Timothy Dane Moore)
Tammie C. Nader ... painter (as Tammie Nader)
Eric Nagy ... swing gang
Roderick Nunnally ... paint supervisor (as Rod Nunnally)
John Ogonoski ... propmaker
James B. Perdue ... painter
Thomas Pilgram III ... welder (as Thomas J. Pilgrim III)
Donald J. Pitalo ... laborer
Eric Ramsey ... storyboard artist
Vincent Richter ... propmaker (as Vincent R. Richter)
Neil Saiger ... general foreman
Luis Fernando Schultz ... art department production assistant
Manuel Serrano ... swing gang
Gary Sewell ... construction estimator: Oberman, Tivoli & Miller
Theodore Sharps ... set designer
Gene Siegmund ... propmaker
Frank Sleeman ... propmaker
Gray Smith ... propmaker
Jeff Snyder ... on-set dresser (as Jeffrey Snyder)
Tim Steinouer ... swing gang (as Timothy Steinouer)
Dan Stewart ... propmaker
David Strand ... assistant property master
Jeffrey Strohaver ... painter
Valerie Jo Van Norte ... buyer (as Valerie Van Norte)
Ron Wells ... gang boss (as Ronald Wells)
Nelson Werntz ... propmaker (as Nelson D. Werntz)
Andrew Wert ... property assistant (as Andrew 'Big Toe' Wert)
Andrew White ... second lead painter
Jim Williams ... swing gang
Jim S. Williams ... co-leadman (as Jim Williams)
Douglas Winters ... propmaker foreman (as Doug Winters)
Merrit Gerald Wise III ... greensman
Jay Womer ... toolman
Bill Yates Jr. ... propmaker (as Bill Yates)
Dana Yuricich ... sculptor: lunar landscape unit (as Dan Yuracichi)
Todd Ellis ... props (uncredited)
Stephen I. Erdberg ... propmaker (uncredited)
Gary Metzen ... construction (uncredited)

Sound Department 

Rick Ash ... re-recording mixer
Jerry Edemann ... sound supervisor
Joe Foglia ... sound mixer
Barbara Issak ... dialogue editor
Brian Thomas Nist ... sound effects editor (as Tom Nist)
Vincent Nuccio ... cable person (as Vince Nuccio)
Ray Rifice ... boom operator: second unit
Kevin Santy ... boom operator
Adam Sawelson ... re-recording mixer
Richard Taylor ... sound supervisor
Markus Braack ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Eric Baker ... special effects technician
Jeremy S. Brock ... special effects technician (as Jeremy Brock)
Ken Gorrell ... special effects technician
Harry Hurst ... special effects technician
Thomas Kittle ... special effects technician (as Tom Kittle)
Shawn Mack ... special effects technician
Bruce E. Merlin ... special effects foreman (as Bruce Merlin)
James L. Roberts ... special effects supervisor (as Jim Roberts)
Steve Cotroneo ... special effects prop artist (uncredited)

Visual Effects by 

David Altenau ... digital effects supervisor: Pacific Title/Mirage, Inc.
John Averill ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (as John R. Averill)
Stacy Board ... visual effects coordinator: Pacific Title/Mirage, Inc. (as Stacey Board)
David Booth ... machine room operator: Pacific Title/Mirage, Inc.
Jim Chizmar ... grip: motion control
Tony Cutrono ... director of photography: motion control
Tho Doan ... assistant coordinator: motion control
Jacob Doran ... production assistant: Pacific Title/Mirage, Inc.
Todd Dos Reis ... first assistant camera: motion control
Colin Edwards ... key grip: motion control
Kevin Edwards ... grip: motion control
Ernest D. Farino ... visual effects supervisor (as Ernest Farino)
Tom Firestone ... model maker: Vision Crew Unlimited
Mark Fitzgerald ... visual effects editor
Shannon Blake Gans ... Apollo CSM & LM miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (as Shannon Blake)
Matthew Gratzner ... Apollo CSM & LM miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Andrew Harlow ... animator: Area 51 (as Andy Harlow)
Ian Hunter ... Apollo CSM & LM miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Lance Israel ... production assistant: visual effects
Evan Jacobs ... producer: Vision Crew Unlimited
Sean Jenkins ... model maker: Vision Crew Unlimited
Kevin J. Jolly ... visual effects assistant editor
Stephen Kenneston ... second assistant camera: motion control
Lisa Knaggs ... producer: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Christopher Lance ... roto artist: Pacific Title/Mirage, Inc.
Carter Lassy ... digital compositing assistant: Hollywood Digital (as R. Carter Lassey)
Brian Liberman ... best boy grip: motion control
Carlyle O. Livingston II ... miniatures supervisor: motion control
Adam Lovell ... lead model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (as Adam C. Lovell)
Wendy Mashburn ... production coordinator: Vision Crew Unlimited
Michelle McGrail ... visual effects coordinator: Pacific Title/Mirage, Inc.
Scott McGrail ... visual effects executive producer: Pacific Title/Mirage, Inc.
Tim McHugh ... visual effects supervisor: Area 51
Alexandra Menapace ... motion control operator (as Rob Menapace)
Chris Milani ... electrician: motion control
Douglas Miller ... creative supervisor: Vision Crew Unlimited (as Doug Miller)
Robert T. Morales ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Eroc Moralls ... digital compositor: Hollywood Digital
Allison Mussetter-Anderson ... production assistant: motion control
Glenn Neufeld ... visual effects supervisor: lunar landscape unit
Niels Nielsen ... crew chief: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (as Niels L. Nielsen)
Brian Nogle ... machine room operator: Pacific Title/Mirage, Inc.
Benjamin Ortiz ... model maker: Vision Crew Unlimited (as Ben Ortiz)
Rob Ostir ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc.
James M. Peterson ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Ethan Phillips ... gaffer: motion control
Steve Polin ... spacecraft consultant: visual effects
Brian Remaley ... lead model maker: Vision Crew Unlimited
James Ross ... machine room operator: Pacific Title/Mirage, Inc.
Sheri Rycus-Weston ... visual effects coordinator: Area 51 (as Sheri-Rycus Weston)
Antoinette Salvadori ... cgi production manager: Pacific Title/Mirage, Inc.
Jason Santelli ... best boy electric: motion control
Mark Sawicki ... visual effects co-supervisor: Area 51
Carrie Shaw ... production assistant: visual effects
Scott Donald Shinkle ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (as Scott Shinkle)
Ryan Sirles ... set production assistant: motion control
Harold Skinner ... electrician: motion control
Jeremy Smith ... visual effects coordinator
Kevin Andrew Smith ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (as Kevin Smith)
Brian Steiner ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc.
Cameron Stevning ... production manager: motion control (as Cameron D. Stevning)
Jon Tanimoto ... cineon artist: Pacific Title/Mirage, Inc.
David Taritero ... visual effects producer: Pacific Title/Mirage, Inc.
Ariel Velasco-Shaw ... visual effects supervisor: Pacific Title/Mirage, Inc. (as Ariel Velasco Shaw)
Chris Waegner ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc.
Jon Warren ... technical supervisor: Vision Crew Unlimited
Scott Wheeler ... digital effects supervisor: Area 51
Paige Wilds ... visual effects coordinator (as S. Paige Wilds)
Guy Williams ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc.
Jeffrey L. Wilson ... grip: motion control
Genevieve Yee ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (as Genny Yee)

Stunts 

Tierre Turner ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Ashley M. Armitage ... camera production assistant (as Ashley Armitage)
Mike Bell ... grip
Robert Beverlin ... additional first assistant camera: second unit (as Bob Beverlin)
Bruce Blackman ... grip
Robert Brinkmann ... additional photographer
David S. Campbell ... first assistant camera: second unit (as David Campbell)
Andy Clapp ... electrician
Gary H. Clay ... rigging grip (as Gary Clay)
Damian Costa ... rigging key grip
Richard L. Cottrell ... rigging grip (as Rick Catrel)
Herbert Davis ... camera operator (as Herb Davis)
James Dillinger ... gaffer (as Jim Dillinger)
Richard Falk Jr. ... rigging electrician (as Richard Falk)
James J. Green ... dolly grip (as Jim Green)
James R. Hall Jr. ... grip (as James R. Hall)
Erik Heinila ... still photographer (as Erik Heinla)
Joe Humphreys ... rigging electrician (as Joseph Humphreys)
Dennis Hus ... grip
Anita Ingle ... still photographer
Simon Jayes ... camera operator: lunar landscape unit / technocrane operator: lunar landscape unit
Michael Klimchak ... first assistant camera
J. Steven Latham ... first assistant camera: "b" camera
Benjamin Lowell ... film loader
John Lowry ... best boy grip
Thomas Lowry ... key grip (as Thomas "Popcorn" Lowry)
Jim McCullagh ... best boy electric
Patrick K. Meng ... grip (as Patrick Meng)
Dell Moody ... rigging electrician
Jack Nealy ... electrician
Tony Neste ... still photographer
Michael Noles ... computer and video playback operator (as Mike Noles)
Neal Norton ... steadicam operator
Christopher Nye ... electrician (as Cris Nye)
Ken Palladino ... electrician
Peter Perez ... grip
Peter John Petraglia ... electrician (as P. John Petraglia)
Mike Pia ... 35mm cameras & lenses by: VFC Ltd.
Humberto Ricco ... electrician
Scott M. Robinson ... key grip: lunar landscape unit (as Scott Robinson)
Kyle Rudolph ... steadicam operator
George Skelly ... rigging key grip
Louis Smith ... second assistant camera: "b" camera
M. Richard Speranza ... rigging grip
Scott Stuart ... electrician
Warner R. Wacha ... second assistant camera (as Warner Wacha)
Joel Wheatley ... rigging grip
Bill Wiatroski ... computer and video playback operator
Mark Wineman ... computer and video playback operator
Marc Wostak ... electrician (as Mark Wostak)
Matthew Zeyn ... grip (as Matt Zeyn)
David Zuckerman ... rigging gaffer
John Magallon ... gaffer: additional unit (uncredited)

Casting Department 

Deborah Brown ... casting director: New York
Craig Fincannon ... location casting
Lisa Mae Fincannon ... location casting (as Lisa Mae Wells Fincannon)
Mark Fincannon ... location casting
Sharon Klein ... casting associate
Irish Stewart ... extras casting (as Shannon Stewart)
Patti Thomas-Robinson ... extras casting (as Patty Robinson)
Eryn A. Wright ... casting assistant (as Eryn Wright)

Costume and Wardrobe Department 

Kathy Bird ... set costumer (as Kathy Byrd)
Claudia Combee ... additional costumer
Sam Greenmun ... space suit technician: lunar landscape unit
Gilbert S. Hernandez ... set costumer (as Gilbert Hernandez)
JayneMarie Kehoe ... key costumer (as Jayne Kehoe)
Bob Morgan ... costume supervisor
Richard Schoen ... key costumer: lunar landscape unit / set/space suit costumer
Kelly M. Webb ... additional costumer (as Kelly Webb)
Tammy Williamson ... assistant costume designer (as Tammy Surber)
Brian Dott ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Barry Cohen ... on-line editor
Steve Dunning ... post-production coordinator
Keith Henderson ... assistant editor
Jason Hudak ... post-production assistant
Scott Klein ... master colorist
Paul McVeigh ... colorist: dailies
Rob Neel ... colorist
Crista Taylor ... assistant editor

Location Management 

Lisa Rienzo Bowser ... location assistant (as Lisa Rienzo)
Maddy Elles-Hill ... location assistant (as Maddy Hill)
Alan Levi ... assistant location manager
Ivan E. Schwarz ... location manager (as Ivan Schwarz)
Emre Sonmez ... assistant location manager
C. Spaulding ... location assistant

Music Department 

Deva Anderson ... music administrator
Michael Kamen ... composer: main title theme
Shane Koss ... music editor
Steve Mair ... musician: double bass
Allan K. Rosen ... music editor (as Allan Rosen)
David Shacter ... music editor

Transportation Department 

E.W. 'Sonny' Adkins ... transportation co-captain
Ralph Astarita ... driver
Robert Campbell ... driver
Calvin Carter ... driver
Kevin Craig ... picture car coordinator
John A. Distelberg ... driver
David N. Enfinger ... driver
Richard Griffen ... driver
Stanley Hewitt ... driver
Wayne Hill ... driver
Jeffrey S. Hooie ... transportation captain
Kevin Kinglesmith IV ... driver
Tom Lyons ... driver
Danny Mortenson ... transportation co-captain (as Daniel J. Mortensen Jr.)
Daniel Quick ... transportation captain
Joel Renfro ... transportation coordinator
Martin Rice ... driver
Charlie Rothstein ... driver (as Charles Rothstein)
Michael Sean Ryan ... driver
Kent L. Spainhour ... driver (as Kent Spainhour)
Gary Thornton ... driver
Gaspare F. Trupiano ... driver (as Gaspare Trupiano)
Ron Wamhoff ... driver (as Ronald E. Wamhoff)
William Randy Warbritton ... driver (as Randy Warbritton)
Doug Wilson ... driver (as Robert Douglas Wilson)
Grover Witt ... driver
Mark Yacullo ... driver

Other crew 

Aimee Alden ... office production assistant
Cindy Lee Arnold ... first assistant accountant (as Cindy Arnold)
Anita Boudreaux ... assistant accountant: Oberman, Tivoli & Miller
Vincent Boutinaud ... caterer
Jonathan Brock ... assistant to directors
Jim Busby ... technical consultant (as James Busby)
Richard Castro ... assistant accountant: Oberman, Tivoli & Miller (as Rick Castro)
Carolyn Chriss ... researcher
Don E. Cobb ... projectionist
Scott Cohn ... production controller: Oberman, Tivoli & Miller
Carl Coleman ... stand-in
Melissa K. Cooper ... production coordinator
Stephen M. Corbin ... additional craft service (as Stephen Corbin)
Sundy Corbin ... key craft service
Christopher G. Cowen ... assistant to directors (as Christopher Cowen)
Tyler Cravens ... stand-in
Roger Darnell ... script coordinator
Terri Depaolo ... assistant: Tony To & John Melfi (as Terri DePaolo)
Shawn Driscoll ... stand-in
Dana Deris Fatic ... production secretary: Orlando (as Dana Fatic)
Tom Ferda ... medic
James Fischer ... stand-in
Brenton Fletcher ... computer and video playback supervisor
Joan Egan Foglia ... production accountant (as Joan Foglia)
Charissa Forth Kane ... set production assistant (as Charissa Forth)
Trinidad Gonzales ... caterer (as Trini Gonzalez)
John R. Hansen ... paymaster: Oberman, Tivoli & Miller (as John Hansen)
George Hoggard ... technical consultant
Jay Honeycutt ... technical consultant
Terry James ... production accountant: Oberman, Tivoli & Miller
Stacy Katz-Krebs ... craft service: second unit
Shannon Kennedy ... assistant: Tom Hanks
Ivan Kerum ... caterer
Jay Lavely ... office production assistant
Patrick Mahoney ... additional craft service (as Pat Mahoney)
Laura Mathis ... office production assistant
Amy McKenzie ... assistant: Tom Hanks
James Moran ... key set production assistant
Caroline Nicholas-Galloway ... promotions manager
M. Michelle Nishikawa ... assistant production coordinator
Roger Parkinson Jr. ... production controller (as Roger Parkinson)
Eric E. Paulson ... set production assistant (as Eric Paulson)
Iris Pearson ... second assistant accountant
Richard Pearson ... title designer: main titles
Frank Pelluchon ... caterer
Norm Perry Sr. ... technical consultant
Jennifer Pyecha ... second assistant accountant
Ernie Reyes ... technical consultant
Jennifer Ritchie ... production secretary: Los Angeles (as Jennifer Carroll)
Neda Rudela ... caterer
Andrea Scharf ... researcher
Pam Schoen ... paymaster: Oberman, Tivoli & Miller
Dave Scott ... technical consultant
Sheryl Sirmons ... first assistant accountant (as Sherry Trexler)
Irika Slavin ... set production assistant: second unit
Jani Spiby ... assistant accountant: Oberman, Tivoli & Miller
Jason St. Clair ... projectionist
Jill R. Szymanski ... set production assistant (as Jill Syzymanski)
Beth Tashjian ... tape librarian
Ryan Tyler ... office production assistant
Kathryn Waters ... script supervisor: second unit (as Katie Waters)
Vivian Welch ... medic
Annie Welles ... script supervisor
Guenter Wendt ... technical consultant
Cheeba White ... set production assistant
Laurelea Williams ... first assistant accountant
Shawn Wilt ... research coordinator (as Shawn Faulconer)
Ron Woods ... technical consultant
Michael P. Dugan ... studio production assistant (uncredited)
Jessica Malin ... assistant researcher (uncredited)

Thanks 

Paul Fjeld ... special thanks
Larry Merrit ... special thanks: McDonnell Douglas
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page