Edit
Pride and Prejudice and Zombies (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Burr Steers

Writing Credits  

Burr Steers ... (screenplay)
 
Jane Austen ... (Quirk Books novel) and
Seth Grahame-Smith ... (Quirk Books novel)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Eva Bell ...
...
Charlie Anson ...
...
Robert Fyfe ...
Butler Edwin
Dan Cohen ...
Young Soldier
Nicholas Murchie ...
Franklin
Kate Doherty ...
Mrs. Kenicot
Pippa Haywood ...
Mrs. Long
Bessie Cursons ...
...
...
Mrs. Featherstone
...
Cassandra
...
Janet Henfrey ...
Dowager
Richard Braine ...
Black Suited Man
Robert Morgan ...
Mr. Phillips
Jonathan Oliver ...
Priest
...
Mr. Kingston
Charles Ames ...
Eldest Zombie Boy
Michael Cole ...
Sentry 2
Nathan Whitfield ...
Sentry 1
...
Subordinate Officer
...
Physician
...
Penny McGregor
...
Mortician
Rest of cast listed alphabetically:
Gintare Beinoraviciute ...
Meryton Ball Guest (uncredited)
...
Spact C Zombie (uncredited)
Helen Evans ...
Zombie (uncredited)
David Few-Cooper ...
Soldier (uncredited)
...
Armed Guard (uncredited)
Caroline Garnell ...
Parson Collins Housekeeper (uncredited)
Andy Hayes ...
Squire (uncredited)
...
Zombie (uncredited)
Tina Holland ...
Victorian Party Guest (uncredited)
Hugh Holman ...
Spact Zombie (uncredited)
Ashley Hudson ...
Young Man (uncredited)
Frans Isotalo ...
The man on guard (uncredited)
Bron James ...
Gentleman (uncredited)
Allin Kempthorne ...
Juggling Clown (uncredited)
Marat Khairoullin ...
Zombie (uncredited)
Shannon Laurin ...
Shoaling Master (uncredited)
...
Spact Zombie (uncredited)
Sigmund Oakeshott ...
Standard Bearer (uncredited)
...
Annabelle Netherfield (uncredited)
Helen Road ...
Spact Zombie (uncredited)
Harry Rudd ...
Morticians Assistant (uncredited)
Matt Tyzack ...
English Soldier (uncredited)
...
Black Guard (uncredited)
Peter Willoughby ...
Musketeer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sue Baden-Powell ... executive producer
David Borgenicht ... co-producer
Marc Butan ... producer
Kimberly Fox ... executive producer
Edward H. Hamm Jr. ... executive producer
Phil Hunt ... executive producer
Aleen Keshishian ... executive producer
Sean McKittrick ... producer
Stephen Meinen ... co-producer
Nick Meyer ... executive producer
Brian Oliver ... producer
Natalie Portman ... producer
Compton Ross ... executive producer
Annette Savitch ... producer
Lauren Selig ... executive producer
Allison Shearmur ... producer
Tyler Thompson ... producer

Music by 

Fernando Velázquez

Cinematography by 

Remi Adefarasin ... director of photography

Film Editing by 

Padraic McKinley

Casting By 

Des Hamilton
John Papsidera

Production Design by 

David Warren ... (as Dave Warren)

Art Direction by 

Steve Carter ... supervising art director
Will Coubrough
David Doran
Ashley Winter ... standby art director

Set Decoration by 

Naomi Moore

Costume Design by 

Julian Day

Makeup Department 

Nigel Booth ... prosthetics sculptor
Anita Brolly ... hair stylist / makeup artist
Jessica Brooks ... makeup artist: daily (as Jess Brooks)
Lucy Browne ... makeup artist: daily
Nicola Buck ... hair supervisor: crowd (as Nik Buck) / makeup supervisor: crowd (as Nik Buck)
Jayne Buxton ... hair stylist / makeup artist
Anita Casali ... hair stylist / makeup artist
Anna Cash ... hair stylist / makeup artist
Sharon Colley ... makeup artist: daily
Mark Coulier ... makeup artist: daily / prosthetics designer
Lauren Katie Cox ... hair stylist (as Lauren Cox) / makeup artist (as Lauren Cox)
Andrea Cracknell ... hair stylist / makeup artist
Robb Crafer ... hair stylist (as Robert Crafer) / makeup artist (as Robert Crafer)
Gemma Curran ... prosthetics coordinator
Sally Rose Davidson ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Peta Dunstall ... chief hair artist
Adam Keith Edwards ... prosthetics makeup artist (as Adam Edwards)
Hannah Edwards ... makeup artist: daily
Kathryn Fa ... hair stylist / makeup artist
Francesco Fabiani ... prosthetics makeup artist
Adelaide Filippe ... prosthetics technician
Andreas Franz ... prosthetics makeup artist
Katie Jo Glover ... prosthetics office assistant (as Jo Glover)
Alex Harper ... prosthetic makeup artist
Harry Harper ... prosthetics technician
Nicola Iles ... hair trainee / makeup trainee
Deborah Jarvis ... daily makeup artist
Dana Kalder ... makeup artist
James Kernot ... prosthetics mold designer
Ailsa Lawson ... prosthetic makeup artist
Sebastian Lochmann ... prosthetic sculptor
David Malinowski ... prosthetic make-up artist
Colum Mangan ... prosthetics makeup artist
Lois McIntosh ... makeup artist: daily
Kirsty Mcqueen ... makeup artist: daily (as Kirsty McQueen)
Laura Morse ... makeup artist: daily
Stephen Murphy ... prosthetics makeup artist
Bambos Neofitos ... prosthetics trainee
Steven Painter ... prosthetics makeup artist
Helen Rowe ... prosthetics silicone technician
Debbi Salmon ... makeup artist: daily
Lucy Sibbick ... prosthetics makeup artist
Kate Smith ... prosthetics modeller
John White ... historical advisor
Wakana Yoshihara ... key hair stylist / key makeup artist
Jocelyn Bennett-Snewin ... prosthetic makeup trainee (uncredited)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental fx design and manufacture (uncredited)
Francesco Fabiani ... makeup artist (uncredited)
Aimee Garner ... prosthetics (uncredited)
Gillian Jarvis ... prosthetic trainee (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Jane McBennett ... prosthetic trainee (uncredited)
Grace McComisky ... prosthetics makeup artist (uncredited)
Polly McKay ... prosthetic artist (uncredited)
Rhiannon Morrell ... prosthetic artist (uncredited)
Pierre Olivier Persin ... prosthetics makeup artist (uncredited)
Cassie Pollard ... crowd junior hair and makeup artist (uncredited)
Susie Redfern ... special makeup effects artist (uncredited)
Emma Scott ... makeup designer (uncredited)
Emma J. Slater ... prosthetic make up artist: daily (uncredited)
Kristie Southcott ... prosthetic silicone technician (uncredited)
Malwina Suwinska ... prosthetics & makeup daily (uncredited)

Production Management 

Sue Baden-Powell ... unit production manager
Luca Borghese ... post-production supervisor
Joan Schneider ... unit production manager
Fahad Siddiqi ... production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Dom Channing-Williams ... second assistant director: floor
Laura Jackson ... third assistant director
Phoebe Vale Markham ... second assistant director: crowd
Matthew Penry-Davey ... first assistant director
Charlie Reed ... second assistant director
Jessica Corlett ... second unit: third assistant director (uncredited)
Sekani Doram ... additional third assistant director: crowd (uncredited) / third assistant director: Crowd: dailies (uncredited)
Claire Frayn ... crowd assistant director: dailies (uncredited)

Art Department 

Neil Alexander ... dressing props
Alan Arnold ... prop improver
Tom Bernarius ... standby greensman (as TJ Bernarius)
Joe Block ... stand-by props trainee
Steve Bohan ... construction manager (as Stephen Bohan)
Joe Bovington ... dressing props
Anthony Bruton ... prop modeller
Steven Burdett ... chargehand standby greensman
Scott Burgess ... dressing props
David Chisholm ... storeman
Emma Clough ... draughtsperson
Dan Curtis ... prop modeller
Rachel Cutler ... production buyer
Olly Davidson ... landscaper
Callum Davison ... landscaper
Gary Dawson ... chargehand standby prop
Hugo Dias ... greensman
Jeremy Gavin ... greensman
Craig Gilroy ... art department assistant
Neil Grange ... greensman
Shaun Greenham ... standby props (as Sean Greenham)
Chloe James ... assistant set decorator
Poppy Lloyd ... chargehand standby greensman
Jon Marson ... key greensman
Carly Mason ... graphics designer
Paula McGann ... greens coordinator
Debbie Morgan ... construction assistant
Steven Murphy ... greensman
John O'Connor ... assistant construction manager
Damian Paesano ... greensman
John Palmer ... chargehand dressing props
Allen J. Polley ... property master (as Allen J Polley)
Dagmar Polley ... props coordinator
Anita Rajkumar ... junior draughtsperson
Ryan Saward ... dressing props
Corrine Silver ... junior draughtsperson
Jon Simmons ... standby greensman
Simon Sweeney ... greensman
Tracey Wilson ... storyboard artist
Dave Wooster ... greensman
Sally Abbott ... assistant buyer (uncredited)
Graham Caulfield ... drapesmaster (uncredited)
Andy Challis ... standby rigger (uncredited)
Jason Chalmers ... senior prop modeller (uncredited)
Will Coubrough ... standby art director: second unit (uncredited)
Ojhanie Divsalar ... standby assistant: work experience (uncredited)
Robert J. Dugdale ... scenic artist (uncredited)
Scott Elms ... carpenter (uncredited)
Gavin Gordon ... carpenter (uncredited)
Amy Grewcock ... graphic designer (uncredited)
Gary Lock ... props (uncredited)
Dean Marsh ... props (uncredited)
Richard Rowntree ... additional greens: Palmbrokers (uncredited)
Mark Sindall ... dressing props: dailies (uncredited)
Gary Thom ... standby rigger (uncredited)

Sound Department 

Michael Barry ... re-recording mixer
Brian Bowles ... adr supervisor / dialogue supervisor
Jake Camitta ... sound recordist: Deluxe NY
John Casali ... production sound mixer
Simon Diggins ... adr mixer
Dave Fritz ... adr recordist: loop group
Sean Garnhart ... sound effects editor
Heather Gross ... sound effects editor
Matthew Haasch ... foley mixer (as Matt Haasch)
Gavin Hecker ... foley mixer
Paul Lynch ... assistant audio engineer: loop group
Alan MacFeely ... second assistant sound (as Alan Mac Feeley)
Eric McAllister ... assistant sound editor
Jerome McCann ... sound recordist: "c" camera, daily
Chris Murphy ... boom operator
Phil Mönch ... adr operator
Jay Peck ... foley artist
Andy Stallabrass ... adr mixer
Bill Sweeney ... foley editor (as William Sweeney)
Larry Zipt ... sound recordist: WB Sound NY
Martyn Zub ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Dominic Boucher ... adr recording engineer (uncredited)
Daniel Crowley ... sound recordist (uncredited)
Tim Hoogenakker ... dolby atmos re-recording mixer (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Adrian Aitken ... special effects plasterer: head of department (as Adrian F. Aitken)
Andy Aitken ... special effects plasterer (as Andrew W. Aitken)
Alistair Anderson ... special effects technician
Andy Collings ... senior special effects technician
Mike Crowley ... senior special effects technician
Joseph Geday ... special effects technician (as Joe Geday)
Lee Hales ... special effects technician
Mathew Horton ... senior special effects technician
Taylor James ... special effects plasterer
Nick Kool ... special effects technician
Ryan Long ... special effects technician
Mike March ... special effects coordinator
Chris Reynolds ... special effects supervisor
Kevin Turner ... special effects plasterer
Mark Weatherbe ... special effects technician
Simon Paraskevas ... special effects trainee (uncredited)
Alister Reynolds ... special effects trainee (uncredited)
Neil Reynolds ... special effects technician (uncredited)
Kate Alexandra Smith ... sfx modeller (uncredited)
Jim Taylor ... special effects plasterer (uncredited)

Visual Effects by 

Vikas Gabriel Almeida ... digital matte painter: Labyrinth Cinematic Solutions
Isa Alsup ... compositor: Cinesite
Stella Ampatzi ... digital artist: & Company
Anuj Anand ... compositor: Cinesite
Scott Anderson ... visual effects editor
Samir Ansari ... lighting technical director
Michanol Arnaud ... prep compositor
Pedro Atienzar ... cg artist
Eric Aubry ... matte painter: Cinesite
Peter Aversten ... texture artist: cinesite
John Bair ... visual effects supervisor: Phosphene
Renuka Ballal ... visual effects producer: Phosphene
Freyja Barrett ... visual effects production assistant: Rampage VFX
India Barrett ... visual effects production coordinator: Rampage VFX
Damien Bastelica ... designer: Mill+
Rubén Bautista ... visual effects artist: Cinesite
Sophie Beck ... visual effects
Louis-Charles Berthiaume ... paint & roto artist: Cinesite
Maxime Besner ... compositor: Cinesite
Pranali Tukarem Bhere ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Praveen Bokade ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Matt Boyer ... on set matchmover: Cinesite
Richard Boyle ... rigging supervisor: Cinesite
Alex Brennan ... compositing supervisor
Ghislain Bruneau ... environment artist: Cinesite
Naomi Butler ... compositor: Cinesite
Roisin Byrne ... production support: Cinesite
Hélène Bécourt ... visual effects producer: Cinesite
Amy Carpenter ... paint & roto artist: Cinesite
Sanjeev Chauhan ... visual effects: IT department, Labyrinth Cinematic Solutions
Florian Chauvet ... visual effects line producer: Cinesite
Josh Child ... digital artist
Laurence Chong ... matchmove artist: Cinesite
Peter Clayton ... animator: Cinesite
Vivian Connolly ... visual effects producer: Phosphene
Laurent Cordier ... cg modeller: Cinesite
Gabriel Couture-Bojanowski ... paint & prep artist: Cinesite
Alice Cumbaa ... visual effects coordinator: Cinesite
Adam Czuprak ... development team: Cinesite
David Cérat ... matchmove artist: Cinesite
Marcello Da Silva ... visual effects artist
Brandon Danowski ... finishing: Mill+
Ishan Das ... visual effects producer: Labyrinth Cinematic Solutions
Jonathan Davies ... visual effects artist: Cinesite
Jo De Mey ... digital compositor: Cinesite
Mithilesh Dhiver ... visual effects production assistant: Labyrinth Cinematic Solutions
Dan DiFelice ... compositor: Mill+
Sarah Dowland ... visual effects producer
Maeve Eydmann ... environment artist: Cinesite
James Farrington ... animator: Cinesite
Alessandro Favale ... digital compositor: Cinesite
Maxime Ferland ... lead paint & roto: Cinesite
Anna Ford ... production support: Cinesite (uncredited)
David François ... compositor: Cinesite
Vatsal Gala ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Murray Gale ... visual effects coordinator: Cinesite
Benn Garnish ... animator: Cinesite
Richard Garnish ... technical support: Cinesite
Caroline Garrett ... production support: Cinesite
Patricia Gaumond ... compositor: Cinesite
Iñaki Gegúndez Vicente ... Lead Crowd TD: Cinesite / crowd artist: Cinesite (as Inaki Gegundez)
Nikhil Ghoorbin ... data i/o: Cinesite
Roger Gibbon ... environment artist: Cinesite
Vineet Girkar ... roto/paint artist: Labyrinth Cinematic Solutions
Alex Goodfellow ... crowd artist: Cinesite
Arvind Goyal ... visual effects: accounts, Labyrinth Cinematic Solutions
Florian Grenier ... lead paint & roto: Cinesite
Sandra Guarda ... animator: Cinesite
Karen Halliwell ... character rigger: Cinesite
Dante Harbridge Robinson ... environment artist: Cinesite
Emile Hardy ... environment artist: Cinesite
Dan Harrod ... lead compositor: Cinesite
Clive Haward ... technical support: Cinesite
Richard Helliwell ... data i/o: Cinesite
Suhaag Hiradhar ... compositing supervisor: Labyrinth Cinematic Solutions
Chet Hirsch ... designer: Mill+
Rebecca Holdstock ... matchmove artist: Cinesite
Nile Hylton ... crowd developer: Cinesite
David Isyomin ... visual effects supervisor: & Company
Sid Jayakar ... visual effects supervisor (Labyrinth Cinematic Solutions)
Sandeep Jhadav ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
David M. Jones ... visual effects supervisor: Rampage VFX
Kevin Michael Jones ... compositor
Stanley Jones ... compositor: Cinesite
Pooja Jori ... digital compositor
Deepak A. Joshi ... visual effects artist: Labyrinth Cinematic Solutions (as Deepak Joshi)
Étienne Jubinville ... lead matchmove artist: Cinesite
Abhijit Kadam ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Melina Kapota ... paint & roto artist: Cinesite
Sarah Kfoury ... matchmove artist: Cinesite
Yongchan Kim ... visual effects supervisor: Mill+
Wayne Kresil ... senior generalist
Swapnil Kulkarni ... visual effects editor: Labyrinth Cinematic Solutions
Apoorva Kumar ... visual effects producer: Labyrinth Cinematic Solutions
Remi Larroque ... compositor: Cinesite
Courtney Law ... visual effects executive producer: Cinesite
Paul Lee ... animator: Cinesite
Benoit Legros ... lead compositor: Cinesite
Andrew Leighton ... data i/o: Cinesite
Michael Lorenzo ... on-set vfx: Cinesite
Sara Lynch ... production support: Cinesite (as Sarah Lynch)
Bhupendra Subhash Mahajan ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Gabrielle Mailhot ... paint & prep artist: Cinesite
Aron Makkai ... cg lighting artist: Cinesite
Alexander Maldoff ... vfx production assistant: Cinesite
Chetan Mali ... visual effects: IT department, Labyrinth Cinematic Solutions
Finbar Mallon ... data i/o: Cinesite
Manjunath ... cg supervisor: Labyrinth Cinematic Solutions
Howard Margolius ... visual effects technical director: cinesite
Ryan McKenna ... visual effects editor: Mill+
Emily Meger ... cg lighter: Mill+
Gurel Mehmet ... concept artist
Sandeep Mehta ... 3d modelling/texturing: Labyrinth Cinematic Solutions
Vance Miller ... cg artist: Phosphene
Minal Mistry ... matchmove artist: Cinesite
John Moffett ... compositor: Cinesite
Kapil More ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Tushar G. Mukharjee ... visual effects artist: Labyrinth Cinematic Solutions (as Tushar Mukherjee)
Jason G. Myers ... team lead data operations: cinesite
Gary Newman ... senior texture artist: Cinesite
Kevin O'Sullivan ... animator: Cinesite
Pia Odell-Foster ... visual effects producer: Rampage VFX (as Pia Odell Foster)
Sonalini Yashwant Ogale ... roto/paint artist: Labyrinth Cinematic Solutions (as Sonalini Y. Ogale)
Bartlomiej Olejniczak ... fx artist: Cinesite
Michelangelo Neri Orliani ... compositor: Cinesite
Frederike Parenteau ... visual effects coordinator: Cinesite
Shrikanth Patil ... compositing lead: Labyrinth Cinematic Solutions
Aymeric Perceval ... compositor: Cinesite
Chris Perschky ... technical support: Cinesite
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite (as Dan Pettipher)
Andrew Pinson ... compositor: Cinesite
Adam Pogue ... fx artist: Cinesite / fx td / lighting & fx td
Eddie Porter ... lead digital artist: Phosphene
Christopher Puchta ... fx artist: Cinesite
Yu Qin ... paint & prep artist: Cinesite
Greg Radcliffe ... digital artist: Phosphene
Aaron Raff ... lead digital artist: Phosphene
Mahesh Rajak ... roto/paint artist: Labyrinth Cinematic Solutions
Ramesh ... visual effects production assistant: Labyrinth Cinematic Solutions
Rishi Rao ... visual effects producer: Labyrinth Cinematic Solutions
Ariela Rotenberg ... visual effects coordinator: Phosphene
Martin Rowson ... illustrator: Mill+
Desiree Ryden ... fx artist: Cinesite
Pratul Samant ... roto/paint artist: Labyrinth Cinematic Solutions
Sergane Sariani ... character rigger: Cinesite
Nikhil Satpute ... visual effects editor: Labyrinth Cinematic Solutions
Michele Sciolette ... pipeline: Cinesite
Nicolas Seck ... senior animator
Mike Selemon ... visual effects editor
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: Cinesite
Chaitali Rajendra Shah ... 3d modelling/texturing: Labyrinth Cinematic Solutions
Mihir Shankpal ... roto/paint artist: Labyrinth Cinematic Solutions
Lauren Shields ... cg lighter: Mill+
Marc-Olivier Simoneau ... roto prep artist: cinesite
Tj Singh ... paint & prep artist: Cinesite
Ronald Siy ... pipeline: Cinesite
Ben Smith ... head of creative: Mill+
Simon Stanley-Clamp ... visual effects supervisor: Cinesite
Crystal Staples ... data operator: Cinesite
David Steed ... data i/o: Cinesite
Andy Stevens ... Associate VFX Editor - Cinesite
James Stone ... head of assets: Cinesite
James Stuart ... lighting artist: Cinesite
Jason Summersgill ... compositor: cinesite
Asheet Thakur ... business head: Labyrinth Cinematic Solutions
Vijay Thamb ... compositor: Labyrinth Cinematic Solutions
Jasmine Tomlinson ... visual effects production assistant: Rampage VFX
Sachin Toraskar ... compositing lead: Labyrinth Cinematic Solutions (as Sachin R. Toraskar)
Ramesh Tulaskar ... roto/paint artist: Labyrinth Cinematic Solutions
Arron Turnbull ... on set matchmover: Cinesite
Stuart Turnbull ... modeller and texture artist: Cinesite
Mathieu Tétrault ... cg lighting artist: Cinesite
Jelle Van de Weghe ... texture artist: cinesite
Leigh van der Byl ... texture artist: Cinesite
Anatoly Vladimirov ... technical support: Cinesite
Jonathan Vuillemin ... cg lighting artist: Cinesite
Scott Wakeford ... data operator: Cinesite
Johan Walfridson ... pipeline: Cinesite
Rosie Walker ... Crowd technical director (as Rosie Shepherd)
Carl Walters ... deputy head of production: Mill+
Luke Wilde ... fx artist: Cinesite
Melody Woodford ... production support: Cinesite
Mark Alan Yates ... storyboard artist: Mill+ (as Mark Yates)
Rob Zeigler ... visual effects editor: Cinesite
Sara Lynch ... production support: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Sam Dent ... horse coordinator
Steve Dent ... stunt coordinator
Maurice Lee ... fight coordinator
Andrej Riabokon ... stunt double (as Andreaj Riabokon)
Matthew Sampson ... stunt department supervisor (as Matt Sampson)
Maxine Whittaker ... stunt double
Cheryl Burniston ... special action zombie (uncredited)
Bogdan Kumshatsky ... stunt double: Sam Riley (uncredited)
Claire Lawrence ... stunt performer (uncredited)
Chris Manger ... stunts (uncredited)
Ryan Oliva ... stunt performer (uncredited)
Rubie Planson ... stunt double (uncredited)
Laura Swift ... stunt performer (uncredited)
Edward Upcott ... stunt performer (uncredited)
Leo Woodruff ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ben Adefarasin ... second assistant camera
Rene Adefarasin ... first assistant camera
John Arnold ... key grip
Thomas Barber ... camera trainee: "c" camera, daily (as Tom Barber)
Joshua Callis-Smith ... digital imaging technician
Steven Casali ... video assistant
Simon Chubbock ... digital imaging technician
Perry Cullen ... electrician
Ricky Davies ... generator operator
John Dimond ... electrician
Gary Donoghue ... generator operator
Will Finch ... best boy
Scot Gill ... rigging electrician
Leigh Gold ... first assistant camera: "b" camera
Joe Knight ... electrician
Jay Maidment ... still photographer
Guy McCormack ... video assist operator
Julian Morson ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
James Perry ... second assistant camera: "b" camera
Katy Ruffy ... camera trainee
Alan Stewart ... director of photography: "c" camera, daily
Lydia Stott ... digital imaging technician assistant
Charlie Wall ... grip: "b" camera
David Wall ... rigging chargehand
Ben Wilson ... rigging gaffer
Jimmy Wilson ... gaffer
Steve Wood ... electrician (as Steven Wood)
Daniel Alexander ... camera trainee: main unit: dailies (uncredited)
Alex Howe ... first assistant camera (uncredited)
Sean Kisch ... second assistant camera (uncredited)
Dave Marriott ... electrician: daily (uncredited)
Nelson Oliver ... digital imaging technician: second unit dailies (uncredited)
Scott Parker ... lighting technician (uncredited)
Edward Ratcliffe ... camera trainee: dailies (uncredited)
Jackson Taylor ... second assistant camera: vfx unit (uncredited)
Joe Tooke ... practical electrician (uncredited)

Casting Department 

Lucy Amos ... casting assistant
Vanessa Baker ... adr voice casting
Elan Jones ... casting assistant
Lara Manwaring ... casting assistant
Deanna Brigidi ... casting associate (uncredited)
Kim Winther ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sheara Abrahams ... principal costume standby
Annette Allen ... costume buyer
Chrissie Atkinson ... costume maker (as Christine Atkinson)
Emma Brackenbury ... trainee costume maker
Martin Clarke ... costume crowd assistant
Rose Davidson ... costume maker
Shahida Day ... assistant costume designer (as Shaida Day)
Arabella Dean ... costume maker
Chris Duffelen ... costume breakdown supervisor / head dyer
Sarina Poppy Gallagher ... costume maker
Shelley Hazell ... head cutter / head of sewing room
Sam Keyte ... costume maker: daily
Kate Laver ... principal costume standby
Sharon McCormack ... head cutter / head of sewing room
Julie Nethercoat ... senior costume maker
Amy Pollitt ... principal costume standby
Anna Reynolds ... costume supervisor: crowd
Dulcie Scott ... costume supervisor
Emma Scott-Child ... trainee costume maker (as Emma Scott)
Camilla Thomson ... trainee costume maker
Yanika Waters ... costume design assistant
Sean Barrett ... milliner (uncredited)
Sarah Brest ... costume assistant (uncredited)
Sally Crees ... costume assistant (uncredited)
Susan MacKenzie ... principal costume maker (uncredited)
Bonnie Radcliffe ... crowd costumer (uncredited)
Alice Speak ... crowd costume daily (uncredited)
Clare Vyse ... stand-by: daily (uncredited)

Editorial Department 

Thom Berryman ... dailies producer: Pinewood Digital
Dana Blumberg ... digital intermediate administration: Light Iron
Michael Cioni ... digital intermediate management: Light Iron
Peter Cioni ... digital intermediate management: Light Iron
James Corless ... operations manager: Pinewood Digital
Carolyn Cury ... digital intermediate producer: Light Iron
Jaron Downs ... editorial production assistant
Sean Dunckley ... digital intermediate colorist: Light Iron
Katie Fellion ... digital intermediate management: Light Iron
Paul Geffre ... digital intermediate management: Light Iron
Ruben Gloria ... digital intermediate administration: Light Iron
Katie Hinsen ... digital intermediate finishing artist: Light Iron
Kevin Kaim ... digital intermediate assist: Light Iron
Danny Keefe ... digital intermediate adminstration: Light Iron
Mike Lobello ... post-production assistant
Megan Marquis ... digital intermediate producer
Ryan McKeague ... digital intermediate engineer: Light Iron
Laura Mountford ... dailies operator: Pinewood Digital
Dean Mozian ... digital intermediate assist: Light Iron
Chris Peariso ... digital intermediate management: Light Iron
Paul Rayson ... rushes runner
James Reyes ... digital intermediate engineer: Light Iron
Perri Silver ... post-production coordinator
Marc Vanocur ... digital intermediate management: Light Iron
Matthew Woolley ... first assistant editor
Maimunah Yahkup ... dailies operator: Pinewood Digital
Rachael Black ... digital intermediate administration (uncredited)
Devon Meadows ... digital intermediate assist (uncredited)
Megan Rumph ... digital intermediate producer (uncredited)
Zachary A. Schwartz ... first assistant editor (uncredited)
Scott Simerly Jr. ... teaser editor (uncredited)

Location Management 

James Buston ... assistant location manager
Rob Campbell-Bell ... assistant location manager
Teresa Darby ... location manager
Joseph Gould ... location assistant
Jacob McIntyre ... location assistant
Ross Monaghan ... assistant location manager
Dean Short ... location assistant
Kimberley White ... key location assistant
James 'Fingers' Buxton ... assistant location manager (uncredited)
Martin Walker ... location scout (uncredited)

Music Department 

Marc Blanes Matas ... score mixer (as Marc Blanes) / score recordist (as Marc Blanes)
Darren Blumenthal ... executive music producer
John M. Davis ... music editor (as John Davis)
James Gibb ... executive music producer
Jaime Gutiérrez Domínguez ... music preparation (as Jaime Gutierrez) / orchestrator (as Jaime Gutierrez)
Laura Katz ... music supervisor
Meghan Kozlosky ... music business executive / music legal executive
Chris Piccaro ... assistant music supervisor
Fernando Velázquez ... conductor / orchestrator
Johannes Vogel ... orchestrator
Patrick Neil Doyle ... on set musical director (uncredited)
Pablo Uroz ... score recording assistant (uncredited)
Johannes Vogel ... music producer (uncredited)

Transportation Department 

Murray Aston ... unit driver
Allan Bradshaw ... unit driver
Jimmy Carruthers ... transportation captain
Paul Deluce ... unit driver
Simon Dennis ... unit driver
Peter Hale ... unit driver
Peter Herst ... unit driver
Bob Hole ... unit driver
Derek Hughes ... unit driver
Stephen Lawrence ... unit driver
Paul Rayson ... driver: minibus
Lol Smith ... driver: personal
Rob Smith ... driver: Lily James
Jim Stephens ... unit driver
Tony Power ... construction driver (uncredited)
Jade Tamzin Robertson ... driver (uncredited)

Other crew 

Dimitri Allen ... catering: front of house
Vicky Beever ... chef
Karen Birtchnell ... first assistant accountant
Sarah Brook ... assistant accountant
Wayne Buck ... chef
Lizzie Bull ... assistant production coordinator
Paul Burgess ... catering: front of house
Liam Byrne ... key armourer
Linda Case ... script supervisor
Joel Clarke ... assistant to producers
Samuel Cook ... production assistant
San Davey ... script supervisor
Wendy Ellerker ... financial controller
Polly Fletcher ... assistant accountant
Jamie Graham ... floor runner
Don M. Hardison ... business and legal affairs (as Don Hardison)
Harry Hewitt ... production assistant
Julia N. Hodges ... post coordinator: Film Finances
Paula Jack ... dialogue coach
Lieve Jansen ... business and legal affairs: Film Finances
Nick Jeffries ... supervising armourer
Angharad Jones ... floor runner (as Angharad 'AJ' Jones)
Peregrine Kitchener-Fellowes ... assistant: Allison Shearmur
Scarlett Mackmin ... choreographer
Emma Mallett ... production coordinator
Stacy Mann ... unit publicist
Laura Moloney ... production assistant
Tony Morgan ... armourer
Hannah O'Donnell ... floor runner
Graham Owen ... health & safety officer
Tamlyn Samuels ... production secretary
Paula Schmit ... post production: Film Finances
Kelsey Schuyler ... post-production accountant
Stephen Smail ... head chef (as Steve Smail)
Lynda Spring ... accounts assistant
Katharine Tidy ... home economist
Greg Trattner ... business and legal affairs: Film Finances (as Gregory Trattner)
Martyn Watson ... chef
Haydn Webb ... carriage supervisor
Charlotte Wilde ... animal coordinator
Laura Wingate ... catering manager
Alison Winter ... assistant: Burr Steers
Kurt Woolner ... completion guarantor: Film Finances
Pip Ayers ... epk producer (uncredited)
Sarah Ball ... unit nurse (uncredited)
Siham Butakmani ... international marketing & publicity (uncredited)
Kohli Calhoun ... dialogue coach (uncredited)
Kathryn Davis ... additional voices (uncredited)
Karl Derrick ... armoury leather (uncredited)
Alexandra Doyle ... double: Ellie Bamber (uncredited)
James Fox ... insurance broker (uncredited)
Andy Fryer ... construction medic: dailies (uncredited)
Michael Gillespie ... production assistant (uncredited)
Tom Ivens ... set production assistant (uncredited)
Simon Nobes ... conservation consultant (uncredited)
Guy Phillips ... production assistant (uncredited)
Richard Wild ... weather consultant (uncredited)
Hannah Wills ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Charles M. Barsamian ... special thanks
Scott Ian ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page