Edit
Made in Dagenham (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Nigel Cole

Writing Credits (in alphabetical order)  

William Ivory ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Brenda
...
Lorraine Stanley ...
Monica
Nicola Duffett ...
Eileen
...
...
Matthew Aubrey ...
Brian (as Matt Aubrey)
...
Eddie O'Grady
...
George (as Roger Lloyd-Pack)
Phil Cornwell ...
Dave
Karen Seacombe ...
Marge
Thomas Arnold ...
Martin
Sian Scott ...
Sharon O'Grady
...
Graham O'Grady
...
Mr. Clarke
...
...
Gordon
...
Monty Taylor
...
Hopkins' Secretary
Marcus Hutton ...
Grant
...
...
Joseph Kloska ...
Undersecretary 1
Miles Jupp ...
Undersecretary 2
Frank Baker ...
Frank
Philip Perry ...
Arthur Horovitz
...
Peter-Hugo Daly ...
Bartholomew
...
Rogers
Matilda Cole ...
Emily
Romy Taylor ...
Rosie
Angus Barnett ...
Passing Van Driver
...
Choir Mistress
Laurie Cannon ...
Reporter 1
William Ivory ...
Reporter 2
Nico Tatarowicz ...
Reporter 3
Denis Gilmore ...
Man on Bike
...
American Boss (voice)
...
Kronnfeld
...
...
Trevor Innes
Noah Taylor ...
Lisa Hopkins' Son
Victoria Watkins ...
Union Secretary
Craig Randall ...
Vicar
David Bond ...
Union Chairman
Simon Nehan ...
Welsh Union Man
Keri Ashmead ...
Maria Bailey ...
Nicola Barlow ...
Sarah Barrow ...
Julie Caddell ...
Pamela Challacombe ...
Gillian Davies ...
Tina Evans ...
Helen Evans ...
Sheila Glass ...
Donna Griffiths ...
Tina Hewitt ...
Maria Jefferies ...
Joanna Johnson ...
Tara Jones ...
...
Mandy Kitto ...
Melanie Maybank ...
Carol Michael ...
Rhiannon Morgan ...
Haley Morgan ...
Debbie J. Nash ...
Dagenham Striker (as Debbie Nash)
Lisa Preston ...
Allesandra Pritchard ...
Rebecca Probert ...
Gloria Riccio ...
Rose Romain ...
Alison Russell Smith ...
Saskia Shepherd ...
Karen Slater ...
Jacquee Storozynski-Toll ...
Patricia Terry ...
Beverly Thorne ...
Christine Tyler ...
Sally Warren ...
Abigail Williams ...
Sylvia Wills ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Sandra's Friend (uncredited)
...
Ford Factory Worker (uncredited)
Ronald Fernee ...
Jeb Hardey (uncredited)
Jeanie Gold ...
Passer-by (uncredited)
Annika Hammerton ...
Sandra's Friend (uncredited)
Darren Hammock ...
Committee Member (uncredited)
...
Cameraman / Reporter (uncredited)
Justina Hernik ...
Policewoman (uncredited)
Bill Hickey ...
Party Guest / Union Rep (uncredited)
...
West Ham Supporter (uncredited)
Denis Khoroshko ...
Town Hall Worker (uncredited)
Simone Liebman ...
Mother (uncredited)
Johnny Lynch ...
Reporter (uncredited)
Imelda Maguire ...
Onlooker (uncredited)
Alex Moore ...
Fridge Mover (uncredited)
Ben Morris ...
Reporter (uncredited)
Connor Slaney ...
Funeral Family Member (uncredited)
Mick Slaney ...
Funeral Family Member (uncredited)
...
Cameraman / Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Laurie Borg ... line producer
Tim Haslam ... executive producer
Elizabeth Karlsen ... producer
Christine Langan ... executive producer
Norman Merry ... executive producer
Paul White ... executive producer
Stephen Woolley ... producer

Music by 

David Arnold

Cinematography by 

John de Borman ... director of photography

Film Editing by 

Michael Parker

Casting By 

Lucy Bevan

Production Design by 

Andrew McAlpine

Art Direction by 

Ben Smith ... supervising art director

Set Decoration by 

Anna Lynch-Robinson

Costume Design by 

Louise Stjernsward

Makeup Department 

Karen Cohen ... hair stylist / makeup artist
Julie Davies ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photography
Bella Ava Georgiou ... hair stylist: second unit/additional photography (as Isabella Georgiou) / make up artist: second unit/additional photography (as Isabella Georgiou)
Mandy Gold ... hair stylist / makeup artist
Sophia Knight ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photogtaphy
Sophie Langford ... makeup trainee: second unit/additional photography
Ameneh Mahloudji ... crowd hair stylist: second unit/additional photography / crowd makeup artist: second unit/additional photography
Sarah Jane Marks ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photography
Lisa Pugh ... makeup trainee: Wales, CYFLE
Alex Rouse ... wigmaker
Loulia Sheppard ... hair stylist (as Lou Sheppard) / makeup artist (as Lou Sheppard)
Andrew Simonin ... hairdresser
Allison Sing ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photography
Eve Wignall ... hair stylist (as Eve Wignal) / makeup artist (as Eve Wignal)
Felicity Wright ... hair stylist: second unit/additional photography / makeup artist: second unit/additional photography
Elizabeth Yianni-Georgiou ... hair designer (as Lizzie Yianni Georgiou) / makeup designer (as Lizzie Yianni Georgiou)

Production Management 

James Alexander ... unit manager
Charlotte Ashby ... production manager
Polly Duval ... post-production supervisor
Jason Keatley ... unit manager: Wales

Second Unit Director or Assistant Director 

Thomas Alcott ... assistant director trainee: CYFLE
Jonny Benson ... second assistant director
Lauren Dark ... third assistant director
Mark Hopkins ... second second assistant director: crowd, Wales
Matthew Penry-Davey ... first assistant director
Carly Taverner ... second assistant director: crowd
Stephen Woolley ... paternity director / second unit director
Sian Angharad Anthony ... base assistant director (uncredited)

Art Department 

Yasmin Al-Naib ... art department trainee
Grant Armstrong ... art director: Wales
George Ausburger ... carpenter (as George Augsberger)
David Banks ... prophand: second unit/additional photography
Jon Bates ... stand-by props (as Jon-Claude Bates)
Andrea Bond ... stand-by painter
Anna Bregman ... graphic artist
Philippa Broadhurst ... graphic designer / stand-by art director
Jay Butcher ... carpenter
Dave Conway ... dressing props
Joseph Craig ... props runaround
Steve Crewe ... stand-by carpenter: Wales
Gary Dempsey ... painter
Richard Douglas ... carpenter
Arwel Evans ... stand-by props
Becky Fellows ... art department trainee: FT2 (as Beccy Fellows)
James Fennessy ... stand-by painter: Wales (as Jim Fennessy)
Carrie Garner ... petty cash prop buyer
Will Gordon ... carpenter
Alastair Gunn ... prophand: second unit/additional photography
Jane Harwood ... assistant art director
Stuart Headley-Read ... props: daily
James Hendy ... prop buyer
Jonnie Hext ... painter (as Jonny Hext)
Douglas Ingram ... storyboard artist
Edward Kellow ... prophand: second unit/additional photography (as Ed Kellow)
Nigel Kirk ... painter
Carol Kupisz ... graphic designer
Charlie Malik ... storeman
Jono Moles ... construction manager
Lucy Moles ... construction buyer
Toby Morrison ... stand-by carpenter
Hannah Nicholson ... props buyer: Wales
Barnaby Papworth ... hod carpenter
Kate Penlington ... art department clearances
Adrian Platt ... dressing props
Steve Rutter ... carpenter
Nick Thomas ... property master
Hannah Tierney ... art department trainee: FT2
Hana Layla Waheed ... art department assistant
Darren Flindall ... stand-by rigger (uncredited)

Sound Department 

Ben Brazier ... foley artist
Robert Brazier ... foley recordist
Rachel Carberry ... assistant sound re-recording mixer
Jennie Evans ... supervising adr editor / supervising dialogue editor
Robert Farr ... sound re-recording mixer
Nick Gillett ... sound assistant
Danny Hambrook ... production sound mixer
Adam Laschinger ... sound maintenance
Rowena Wilkinson ... foley artist
Ian Wilson ... supervising sound editor
Paul Paragon ... playback operator (uncredited)
Jan Petrov ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

David Caunce ... special effects assistant
Chris Reynolds ... special effects supervisor
Greg Thomas ... special effects technician

Visual Effects by 

Chris Bentley ... digital lab operator
Alberto Buron ... digital lab operator
Luke Butler ... digital compositor
Naomi Butler ... digital compositor
Zoe Cousins ... digital lab operator
Stefan Drury ... head of visual effects
Yanni Goudetsidis ... systems engineer
Lorea Hoye ... visual effects producer
Rich Nosworthy ... digital matte painter
Glen Pratt ... digital compositor
Angela Stanley ... digital compositor (as Angela Rose)
Jon Stanley ... senior systems engineer
Daniel Tomlinson ... senior digital lab operator
Samantha Tracey ... visual effects coordinator
Johan Van Den Dorpe ... systems engineer
Rick White ... technical support
Sheila Wickens ... visual effects supervisor

Stunts 

Gary Hoptrough ... stuntman
Rob Hunt ... stuntman
Derek Lea ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Susie Allnutt ... still photographer
John Ash ... electrician: second unit/additional photography
Sam Barnes ... focus puller: "b" camera
Craig Bekker ... grip assistant
Tommy Carlin ... electrician: second unit/additional photography
Peter Chester ... electrician: second unit/additional photography
John Clarke ... electrician
John Clarke ... electrician
Andy Cole ... electrician: second unit/additional photography
Ben Cole ... camera operator
Ben Cole ... additional camera operator / cameraman: epk
John Colley ... gaffer
Georgina Coveney ... camera trainee: FT2
Frank Dawson ... electrician: second unit/additional photography
John de Borman ... camera operator: "a" camera
Adam Dorney ... central loader: second unit/additional photography
Andy Ellaway ... electrician: second unit/additional photography
Steve Finberg ... electrician: second unit/additional photography
Kevin Fitzpatrick ... best boy
Raymond Flindall ... stand-by rigger
Bob Freeman ... key grip
Robert Gavigan ... electrician: second unit/additional photography
Scot Gill ... rigger: Wales
Merritt Gold ... focus puller: "a" camera
Bryan Griffiths ... stand-by rigger: Wales
Steve Guy ... electrician: second unit/additional photography
David Holliday ... grip: "b" camera
Colin Holloway ... electrician: second unit/additional photography
Geoff Holloway ... electrician
Dean Kennedy ... electrician: second unit/additional photography
Benjamin Kerr ... electrician: second unit/additional photography
James Khan ... camera trainee: Wales, CYFLE
Dash Lilley ... central loader
Vinny Madden Jr. ... electrician: second unit/additional photography
Vince Madden ... rigging gaffer
Ginger McCarthy ... h.o.d. electrical rigger / rigger
Danny McGee ... electrician: second unit/additional photography (as Daniel McGee)
Jaime McInerney ... camera trainee
Malcolm McLean ... camera operator: "b" camera
Tim Neill ... electrician: second unit/additional photography (as Timothy Neill)
Mike Parsons ... electrician
John Paxton ... camera trainee / video assist
David Penfold ... focus puller: second unit/additional photography
James Perry ... clapper loader: "a" camera
Ben Purcell ... electrician: second unit/additional photography
William Richards ... stand-by rigger
Chris Tann ... electrician
Steve Walsh ... electrician
Tom Wilkinson ... clapper loader: "b" camera
Matt Wilson ... electrician: second unit/additional photography (as Matthew Wilson)
Daniel McCole ... additional electrician (uncredited)
Basil Smith ... additional focus puller (uncredited)
Roger Tooley ... steadicam operator (uncredited)

Casting Department 

Millie Scalchi ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Alleyne Kirby Davies ... dressmaker: second unit/additional photography (as Alleyne Kirby-Davies)
Jo Dawn ... costume fitter
Ian Foweraker ... costume assistant
Beth Gillman ... costume trainee: FT2
Rosie Grant ... assistant costume designer
Vandra Howard ... costume assistant
Emma Hutton ... costume assistant
Anna Kovacevic ... costume fitter
Jane Leonard ... wardrobe mistress
Nicole Mennell ... costume trainee: second unit/additional photography
Marie Morgans ... costume trainee: second unit/additional photography
John Morris ... wardrobe runaround
Adedoyin Olushonde ... costume maker: second unit/additional photography
Kevin Pratten ... costume assistant: second unit/additional photography
Rebecca 'Bex' Rees ... wardrobe assistant
Sharon Robinson ... costume assistant: second unit/additional photography
Hilary Watson ... costume assistant: second unit/additional photography
Allison Wyldeck ... wardrobe supervisor
Sophie Penry-Ellis ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Dan Bentham ... post-production producer: Lip Sync
James Clarke ... digital intermediate supervisor
Eve Doherty ... editing trainee: FT2
Stuart Fyvie ... colorist
Scott Goulding ... digital intermediate conform editor
Laura Morrod ... assistant editor

Music Department 

David Arnold ... musician: bass, guitars, keyboards / programming / score producer
John Bradbury ... orchestra leader
Nicholas Cervonaro ... assistant music engineer (as Nick Cervonaro)
Peter Clarke ... music editor
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Karen Elliott ... music supervisor
Geoff Foster ... recording and mixing engineer
Roger Garland ... musician: leader of second violine
Isobel Griffiths ... musicians contractor
Peter Lale ... musician: principal viola
Abbie Lister ... music licensing: Hothouse Music
Toby Pitman ... additional programming / musician: additional guitar
Rob Playford ... bit wrangler
Michael Price ... additional programming
Nick Rodwell ... musician: solo clarinet (as Nicholas Rodwell)
Mary Scully ... musician: principal bass
Derek Watkins ... musician: solo trumpet
Lucy Whalley ... assistant musician contractor
Jonathan Williams ... musician: principal cello
Andrew Townend ... music copyist (uncredited)

Transportation Department 

Tony Arvanitis ... unit driver
Tony Avantis ... unit driver: Wales
Chris Brooks ... driver: minibus
Paul Davies ... unit driver: Wales
Patrick Deacy ... driver: camera truck (as Pay Deacy)
Andy Dixon ... facilities manager
Darren Helman ... driver
Jeff Hudson ... unit driver
Chris John ... driver: male-up truck
Steve Karen ... unit driver: Wales
Wayne Latibeaudiere ... driver: minibus
Jerry Lockett ... unit driver: Wales
Peter Ogunsalu ... unit driver
Sammy Pasha ... driver: Mr. Hoskins
Richard Paxton ... lead driver
Lea Robinson ... unit driver (as Lee Robinson)
Jason Rush ... driver: wardrobe truck
Jason Tilyard ... driver: minibus
Tony Viggers ... unit driver: Wales
Barrie Williams ... transportation captain

Other crew 

Tom Allan ... crowd runner: second unit/additional photography
Aaron Anderson ... creative coordinator: UK Film Council
Sian Angharad Anthony ... base runner (as Sam Lewis)
Nick Atkinson ... creative coordinator: UK Film Council
Matthew Baker ... representative: HanWay Films
Guy Barker ... production accountant
Liz Barron ... representative: BMS Finance
Isabel Begg ... senior commercial and business affairs manager: BBC Films
Rhys Bevan ... health and safety advisor: Wales
Linda Bowen ... assistant accountant: post-production
James Buckler ... production and delivery coordinator: BBC Films
Sally Caplan ... head of premiere fund: UK Film Council
Anina Carl ... floor runner / stand-in
Hal Cazalet ... piano teacher
Tony Clarkson ... location scout
Richard Daldry ... production coordinator
Robin Davies ... assistant: Elizabeth Karlsen
Jon Diamond ... representative: Lip Sync Productions
Penny Dyer ... voice coach
Glynn Evans ... unit medic
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Jo Farrugia ... executive assistant: Nigel Cole
Johanna Fernhough ... on-set publicist
Jo Fernihough ... unit publicist
Simon Gillis ... legal and business affairs manager: BBC Films
Anne Marie Gormley ... assistant accountant
Gwen Gorst ... production trainee: CYFLE
Robin Guise ... representative: Lip Sync Productions
Julia Hall ... title designer
Peter Hampden ... representative: Lip Sync Productions
Tarn Harper ... post-production accountant
Jamie Harris ... floor runner
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Sarah Hugfhes ... script clearances
Steve Joberns ... production auditor: Shipleys
Janine Kaufman ... dance teacher
Stephanie Kay ... chaperone
Caroline Kean ... legal services: Wiggin
Liberty Kelly ... sewing teacher
David Korda ... completion guarantor: Film Finances
Rowena Ladbury ... script supervisor
Joanna Laurie ... assistant: Stephen Woolley
Kate Lawrence ... development executive
Delphine Le Courtois ... crowd runner: second unit/additional photography
Alexander Lea ... legal services: Wiggin
Kate Lee ... unit publicist: Freud Communications
Martin Ling ... representative: BMS Finance
Craig Lucas ... runner: Wales
Jonathan Lynch-Staunton ... representative: HanWay Films
Ivan Mactaggart ... representative: BMS Finance
Richard Mansell ... representative: HanWay Films
Garry Marriott ... medic: second unit
Christos Michaels ... legal representative: Lip Sync Productions, Lee & Thompson
Sheila Fraser Milne ... completion guarantor: Film Finances
Natalie Moore ... assistant accountant
John Morgan ... accountant: Number 9 Films
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Sofia Neves ... representative: HanWay Films
Clive Noakes ... lab contact
Nick Oliver ... location manager
Margaret Parvin ... legal services: Wiggin
Sammy Pasha ... stand-in: Mr. Hoskins
Beth Pattinson ... development editor: BBC Films
Kate Penlington ... copyright clearances
Laura Pettitt ... on-set publicist
David Quli ... legal representative: BMS Finance, Wiggin
Peter Raven ... production executive: Lip Sync Productions
Nanw Rowlands ... key floor runner
Thorsten Schumacker ... representative: HanWay Films
Ian Scott ... chaperone
Guy Sheppard ... legal services: Wiggin
Nikolas Snode ... floor runner / stand-in
Jan Spielhoff ... representative: HanWay Films
Amanda Stevens ... supervising location manager
David Sutcliffe ... health and safety advisor
Mandy Todd ... assistant production coordinator
Georgette Turner ... location liaison
Howard Watkins ... title designer: main titles
Joe Wearing ... floor runner (as Joseph Wearing) / stand-in (as Joseph Wearing)
Daniel Wheatley ... location trainee: Wales, CYFLE
Richard White ... unit medic
Dan Whybrew ... legal representative: BMS Finance, Wiggin
Kate Wilson ... business and legal affairs advisor: Number 9 Films
Michael Wood ... production executive: BBC Films
Tom Clear ... stand-in (uncredited)
Lucy Gray ... production assistant (uncredited)
Jasper Page ... floor runner (uncredited)
Penny Skuse ... liaison: film commission (uncredited)
Michael Stapleton ... location security (uncredited)
Georgette Turner ... location manager: re-shoots (uncredited)

Thanks 

Billy Bragg ... thanks
Annabel Kennedy ... thanks
Afolabi Kuti ... thanks
Sandie Shaw ... thanks
Jason Simms ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page