Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Chris McKay
Kevin Shinick

Writing Credits (in alphabetical order)  

Hugh Davidson ... (writer)
Mike Fasolo ... (writer)
Douglas Goldstein ... (head writer)
Seth Green ... (creator)
Seth Green ... (writer)
Geoff Johns ... (writer)
Tom Root ... (head writer)
Matthew Senreich ... (creator)
Matthew Senreich ... (writer)
Kevin Shinick ... (writer)
Zeb Wells ... (writer)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Speed Racer / Pops Racer / The Hulk / Cowardly Lion / Poppa Jay / Various (voice)
...
Lauren Conrad (voice)
Agostino Castagnola ...
...
Zeus / Announcer (voice)
Joe Hanna ...
Announcer (voice)
Marie T. Hodgson ...
Trixie (voice) (as Marie Hodgson)
...
...
Spencer Pratt / Wizard of Oz (voice)
...
Giant Man / Racer X / Kimble (voice)
...
Iron Man (voice)
...
Reporter / Royal Guard (voice)
George F. Sterne ...
Khan Noonien Singh / Mr. Spock / Capt. Clark Terrell (singing voice) (as George Sterne)
Create a character page for: ?

Produced by 

Susan Bell ... associate producer
Eric Blyler ... co-producer
Alexander Bulkley ... producer
Corey Campodonico ... producer
Keith Crofford ... executive producer: Williams Street
Douglas Goldstein ... co-producer
Ollie Green ... producer: Williams Street
Seth Green ... executive producer
Victoria L. Howard ... line producer
Michael Lazzo ... executive producer: Williams Street
Chris McKay ... co-producer
Tom Root ... co-producer
Matthew Senreich ... executive producer
Rosa Tran ... associate producer
Nakia Trower ... associate producer

Music by 

Charles Fernandez ... (original score music)
Adam Sanborne ... (music by)
Michael Suby ... (music by)

Cinematography by 

Jeff Gardner

Film Editing by 

Garret Elkins

Casting By 

Ivy Isenberg

Production Design by 

Ross Shuman

Art Direction by 

Nick Mariana

Costume Design by 

Jeanette Moffat

Production Management 

Eric Blyler ... unit production manager
Rosa Tran ... production supervisor
Nakia Trower ... post-production supervisor

Art Department 

Kyle Arneson ... prop master
Sarah Brown ... puppet fabricator
Matt Burlingame ... model builder
Fred Cline ... storyboard artist
Jeff Cross ... model builder
Kimber Grobman ... graphic artist
Trisha Gum ... art department coordinator
Laurie Olson ... lead scenic artist
Logan Payne ... model builder
Rob Ronning ... head of character fabrication
Warren Rush ... model builder
Christopher Swanson ... art assistant
David Tuber ... storyboard artist

Sound Department 

Hunter Curra ... sound designer
Konrad PiƱon ... sound engineer
Aaron Seiden ... sound designer
Kate Slepicka ... original dialogue mixer

Visual Effects by 

Shannon Gold ... digital effects artist / visual effects supervisor
John Ikuma ... visual effects intern
Brian Kokoszka ... digital effects artist
Matt Peake ... digital effects artist
Andrew Racho ... digital effects artist
Michael Spitzmiller ... visual effects intern
Andy Windak ... digital effects artist
Doug Nicholas ... visual effects intern (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Charles Lee Corbin II ... lighting technician
Anthony Doublin ... lighting technician
Alia Kelly ... lighting technician

Animation Department 

Cameron Baity ... animator
Musa Brooker ... animator
Christopher Calvi ... animator
Sara Crowley ... assistant animator
Dan Driscoll ... animator
Garret Elkins ... animatic editor
Savelen Forrest ... animator (as Joshua A. Jennings)
Melissa Goodwin ... animator
Elizabeth Harvatine ... lead animator
Alex Kamer ... animator
Celeste Leipham ... assistant animator
Ethan Marak ... animation director
Sihanouk Mariona ... animator
Tennessee Reid Norton ... animator
Thomas R. Smith ... animator (as Tom Smith)
Becky Van Cleve ... track reader
Michael Wolf ... animator
Ben Zelkowicz ... animator
Cam Leeburg ... animation intern (uncredited)
Wenchung Lu ... animation intern (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jeanette Moffat ... costume supervisor

Editorial Department 

Jeremy Mattheis ... post-production intern
Matt Peake ... assistant editor

Music Department 

Les Claypool ... composer: main theme music

Other crew 

George Aldridge ... stage manager
Mary Jane Amato ... production accountant
Matthew Ireland Beans ... executive assistant
Susan Bell ... project manager for ShadowMachine
Dan Field ... lead puppet fabricator
Paula Haifley ... assistant production coordinator
Rachel Howard ... assistant production coordinator
Yooseon Veronica Hwang ... puppet fabricator
Tom Keiser ... puppet fabricator
Miles Marshall ... technical supervisor
Jeanette Moffat ... puppet fabricator
Florian Schereck ... production controller
Kevin Shinick ... creative director
Jennifer Stavish ... puppet fabricator
Hugh Sterbakov ... toy wrangler
Todd Masters ... puppet fabrication intern (uncredited)
Scout Raskin ... assistant accountant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page