Edit
A Dangerous Man (Video 2009) Poster

(2009 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Keoni Waxman

Writing Credits  

Keoni Waxman ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
Clark
...
Tia
Vitaly Kravchenko ...
Vlad (as Vitaliy Kravchenko)
...
Sergey
...
Chen
...
The Colonel
...
Mao
...
Sgt. Ritchie
...
Sanchez (as Shawn Orr)
Vincent Cheng ...
Uncle Kuan
...
Scar
...
Prison Guard
...
Shane's Wife
Clay Virtue ...
Mugger
...
Detective
Don MacKay ...
Judge (as Don Mackay)
...
Defense Lawyer
...
Store Clerk
Robin Nielsen ...
Markov
...
State Trooper
Jeanettea Antonio ...
Jackie
Richard Chapman Jr. ...
State Trooper
Bob Gunter ...
Police Lieutenant
David Koseruba ...
Lead State Trooper
Rest of cast listed alphabetically:
...
Hotel Clerk
...
Russian Thug (uncredited)
Andrew Liam Pringle ...
Edward Daniels (uncredited)
...
Gang Member #1 (uncredited)
...
Gang Member #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Doran Chandler ... executive producer
Rose Collins ... associate producer
Robert Crippen ... associate producer
Binh Dang ... executive producer
Clive Edwards ... associate producer
Deboragh Gabler ... producer (as Deboragh B. Gabler)
Phillip B. Goldfine ... executive producer
Michael Z. Gordon ... co-executive producer
Eileen Hoeter ... associate producer
Sean Patrick O'Reilly ... executive producer
Benjamin Sacks ... executive producer (as Benjamin F. Sacks)
Steven Seagal ... executive producer
Danny Webber ... executive producer
Marc Zohar ... executive producer

Music by 

Michael Richard Plowman ... (as Michael Plowman)

Cinematography by 

Nathan Wilson ... director of photography

Film Editing by 

Trevor Mirosh

Casting By 

Judy Lee

Production Design by 

Sydney Sharpe

Set Decoration by 

Alexandra Rojek

Costume Design by 

Andrea Desroches ... (as Andrea Des Roches)

Makeup Department 

Leeann Charette ... makeup assistant
Janella Churchill ... first assistant makeup
Lyne Denomme ... hair stylist: second unit / splinter unit / makeup artist: second unit / splinter unit / makeup assistant
Gerald Gibbons ... hair: Mr. Seagal / makeup: Mr. Seagal
Lauren Jones ... hair assistant
Jennifer Kipps ... key makeup artist
Wayne Russell ... key hair stylist
Marjorie Wood ... key makeup artist
Amanda Kuryk ... first assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Cher Hanusiak ... post-production supervisor (as Cher Nadeau Hanusiak)
Eileen Hoeter ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert Crippen ... first assistant director
Ryan Kosmynka ... first assistant director: second unit/splinter unit / second assistant director
Brad Medhurst ... second assistant director: second unit/splinter unit
Shawn Patrick Murphy ... third assistant director (as Shawn Murphy)
Robert S. Weber ... second assistant director: second unit/splinter unit (as Rob Weber) / third assistant director (as Rob Weber)
Lauro Chartrand ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Clive Edwards ... prop master
Scott Elwood ... on-set dresser
Jimmy O. Howard ... assistant prop master (as Jimmy Howard) / props master: second unit/splinter unit (as Jimmy Howard)
Alexandra Jastrzembska ... set dresser
Mark Lane ... dresser
Rob Lavigueur ... props assistant (as Robert Lavigueur)
Josh Plaw ... dresser (as Joshua Plaw)
Baron Shaver ... construction coordinator
Vasa Sramek ... scenic painter
Brendan Taylor ... lead dresser
Oscar Trainor ... assistant set decorator
Neil Westlake ... graphic designer

Sound Department 

John Boyle ... sound mixer
Ken Cade ... sound designer
Brian Campbell ... dialogue editor
Jay Cheetham ... backgrounds editor
Allyson Cole ... assistant sound editor (as Ally Cole)
Jacqueline Cristianini ... dialogue supervisor
Matt Dawson ... adr mixer
Dario DiSanto ... foley editor (as Dario Disanto)
Melody Drolet ... sound effects editor
Graeme Hughes ... sound re-recording mixer
Kirby Jinnah ... dialogue editor
Matt Kunau ... sound consultant: Dolby
Benjamin MacDonald ... boom operator (as Benjamin McDonald)
Laurie Melhus ... post audio manager / sound supervisor
Glen Noseworthy ... foley mixer
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Iain Pattison ... sound re-recording mixer
Tom Quinton ... assistant sound editor
Tony Rodney ... assistant sound editor
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist
Elaine Stef ... foley artist
Joshua Stevenson ... assistant sound editor (as Josh Stevenson)
Ann Townshend ... assistant sound editor (as Anne Townshend)
Kevin Belen ... adr mixer (uncredited)
Christine McLeod ... sound supervisor (uncredited)
Bill Mellow ... foley editor (uncredited)
Christopher M. Ray ... assistant re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Steven M. Adams ... special effects assistant (as Steve Adams)
Tom Blacklock Jr. ... second assistant special effects (as Junior Blacklock)
Tom Blacklock ... special effects
Scotty Pringle ... special effects assistant (as Scott Pringle)
Mat Snyder ... special effects assistant (as Matt Snider)
Eric Vrba ... first assistant special effects
Liam Wardlow ... special effects assistant

Visual Effects by 

Pauline Burns ... visual effects producer
Andrew Karr ... visual effects supervisor
Sean Patrick O'Reilly ... visual effects consultant
David Robinson ... opticals

Stunts 

Jeffery Aro ... stunt player (as Jeffery Ong)
Aaron Au ... stunt player
Grace Baek ... stunt player
Simon Burnett ... stunt player
Brett Chan ... stunt player
Raymond Chan ... stunt player
Philip Chang ... stunt player (as Phil Chang)
Lauro Chartrand ... stunt coordinator
Paul Chih-Ping Cheng ... stunt player (as Paul Cheng)
Alex Chiang ... stunt player / stunts
Andrew Chin ... stunt player
Chris Chin ... stunt player
Mark Chin ... stunt player / stunts
Mike Ching ... stunt player
Phil Chiu ... stunt player
Glenn Ennis ... stunt double: Shane
Leif Havdale ... stunt player
Brian Ho ... stunt player
Dave Hospes ... stunt player
Larry Lam ... stunt player
Paul Lazenby ... stunt player
Randy Lee ... stunt player
Don Lew ... stunt player
Johnny Mah ... stunt player (as Jonnhy Mah)
Alexander Mandra ... stunt player (as Alex Mandra)
Layton Morrison ... stunt player
Gerald Paetz ... stunt player
Darryl Quon ... stunt player
Patrick Sabongui ... stunt player
Kenji Sato ... stunt player
Chad Sayn ... assistant stunt coordinator
Todd Scott ... stunt player
David Soo ... stunt player
Hugo Steele ... stunt player
Ken Tran ... stunt player (as Ken C. Tran)
Angela Uyeda ... stunt double: Tia (as Angela Uyeda-Mitchell)
Geoff Wong ... stunt player
Brent Woolsey ... stunt player (as Brent Woosley)
Paul Wu ... stunt player
Lauro Chartrand ... fight coordinator (uncredited)
Mike Desabrais ... stunt performer (uncredited)
Shawn C. Orr ... stunts (uncredited)
Dan Rizzuto ... stunt actor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Emlyn Ashe ... camera trainee: second unit / splinter unit
Sandes Ashe ... first assistant camera: "a" camera, second unit / splinter unit
Dan Ax ... lighting technician
Garry Brook ... grip / key grip: second unit / splinter unit
Peter Carty ... first assistant camera: "b" camera, second unit / splinter unit
Marco Ciccone ... camera operator: "a" camera
Andrew Coppin ... first assistant camera: "b" camera
Dave Dibdin ... dolly grip (as David Dibdin)
Filip Dobosz ... second assistant camera: "a" camera
Richard Eagan ... first assistant camera: "a" camera, second unit / splinter unit (as Richard Egan)
Jacob Egglestone ... lamp operator: second unit / splinter unit
Spencer Ennis ... second assistant camera: "a" camera, second unit / splinter unit
Kevin Fairbairn ... grip
Robin Forst ... camera operator: "b" camera
Eric J. Goldstein ... camera operator: "a" camera, second unit (as Eric Goldstein) / director of photography: second unit (as Eric Goldstein)
Reg Gole ... first assistant camera: "a" camera
Garry Green ... key grip: second unit / splinter unit
Jason Haycock ... digital imaging technician: second unit / splinter unit
John G. Helme ... gaffer (as John Helme)
Cliff Hokanson ... technical advisor
Hamish Hollingsworth ... best boy
Justin Huta ... lamp operator
Tim Johnson ... crane operator (as Tim Jonsson)
Tom Kaczmarski ... key grip
Jan Klompje ... camera trainee
Cary Lalonde ... first assistant camera: "b" camera
Stuart Lennox ... grip
Jim Lester ... grip
Jawshua Lo ... lamp operator (as Jawsh Lo)
Rod McDonald ... generator operator / lamp operator
Tim McLain ... best boy: second unit / splinter unit
Darren McLean ... gaffer
Trevor Meier ... camera consultant: RED
Ryan Nazar ... second assistant camera: "a" camera, second unit / splinter unit
Russell O'Neill ... camera trainee: second unit / splinter unit (as Russell O'Neil)
Jesse Olver ... grip
Dan Pressler ... second assistant camera: "b" camera (as Daniel Pressler)
Ronald Richard ... lamp operator
Mike Ricken ... grip
Geoff Roop ... lamp operator
Mark Roop ... generator operator
Dean Schwingboth ... best boy grip
Greg Sisson ... lamp operator
Rene Smith ... camera operator: "b" camera, second unit / splinter unit
Elie Smolkin ... digital imaging technician
Jay Stroburg ... gaffer: second unit / splinter unit
Jay 'Sully' Sullivan ... dolly grip (as Jay Sullivan)
Lenny Taylor ... lamp operator
Jason S.W. Uglanica ... second assistant camera: "a" camera, second unit / splinter unit (as Jason Uglanica)
Brian Whittred ... camera operator: "a" camera, splinter unit / director of photography: splinter unit
Marcel Williams ... stills photographer
Robert Wood ... first assistant camera
Katie Yu ... stills photographer

Casting Department 

Marie Tate ... extras casting
Chrissie Vides Alvarado ... casting assistant (as Chrissie S. Armstrong)

Costume and Wardrobe Department 

Christina Barry ... set supervisor
Erin Evans ... personal dresser: Mr. Seagal
Tina Evinger ... truck costumer
Amie Hamer ... costumer: second unit / splinter unit (as Amy Hamer)
Marie Hock ... assistant costume designer
Susan Nattress ... extras costumer

Editorial Department 

David Armstrong ... lab timer
Colin G. Cooper ... assistant editor (as Colin Cooper)
James Cowan ... digital intermediate manager
Andrew Jha ... account executive
Ken MacKenzie ... imaging technician (as Ken Mackenzie)
Shona Miko ... post-production consultant (as Shona Miko Musgrave)
David Robinson ... digital conform
Adam Rogers ... digital intermediate producer
Thor Roos ... digital film colorist
Michael Shapcotte ... digital intermediate systems administrator

Transportation Department 

Jeremy Alexander ... driver: cable truck
Reese Alexander ... driver
Ron Buyck ... driver: cast
John J.D. Dryden ... driver: director (as John Dryden)
Larry Fedyk ... driver: second unit / splinter unit
Louis Felhaurer ... driver: starwagon (as Louie Felhauer)
Dean Fitzpatrick ... transport coordinator
Robin King ... driver: cable truck
Andrew Moore ... driver: Mr. Seagal
Reggie Singh ... driver: Mr. Seagal
Kevin Weber ... transport captain
Ricky Weeks ... driver: S/E (as Rick Weeks)

Other crew 

Michael Bishop ... location production assistant (as Mike Bishop)
Cole Boughton ... location production assistant
Luke Bradshaw ... script supervisor: second unit
Evan Chan ... key production assistant
Doran Chandler ... legal counsel
Laura Collini ... script continuity: second unit / splinter unit
Dale Cornick ... production accountant / show runner
David Costello ... key production assistant
Erin Dixon ... production assistant: assistant director, second unit / splinter unit
Michael Farias ... assistant location manager
Jessica Feskun ... key production assistant
Cathy Fullerton ... production coordinator
David S. Fullerton ... location manager (as David Fullerton)
Carol Green-Lundy ... script supervisor
Dallas Groening ... location production assistant
Devon Gunderson ... second assistant production coordinator
Sean Hanlin ... security
Jay Harada ... titles
Shoana Harrower ... craft service / first aid
Eileen Hoeter ... story editor
Tracy Irvine ... assistant to producer
Rhys Johnson ... stand-in
Krista Johnston ... clearances
Annie-Claude Langlois ... first assistant production coordinator
Tony Lort ... payroll accountant
Johanne Michel ... production assistant: assistant director, second unit / splinter unit
Sandra Montgomery ... script continuity: second unit / splinter unit
Sandy Reynolds ... craft service / first aid
David Robinson ... titles
Ian Robinson ... production assistant: assistant director
Dione Russell ... intern
Paul Scardillo ... electronic press kit
Drew Scott ... second assistant production coordinator
Randall Siteman ... supervisor: site (as Randall [Buck] Siteman)
Ryan Steacy ... armorer
Beverly Turner ... stand-in
Alex Voong ... location production assistant: second unit / splinter unit
Dal Watson ... chef assistant
Danny Webber ... legal services: Hall Webber LLP
Chris Whitelaw ... photo double
Bill Wimpney ... armorer (as William Wimpney)
Clive Edwards ... lead armorer (uncredited)

Thanks 

Paul Altilia ... special thanks: Directors Guild of Canada
Barry Babok ... special thanks: Babok & Levin, LLP (as Barry S. Babok Esq.)
Patricia Bellagamba ... special thanks: General Motors of Canada Ltd.
Deirdre Bennett ... special thanks: Technicolor Creative Services - Vancouver (as Deirdre Kelly)
Julie Bernard ... special thanks: BC Film Commission
Lesley Brady ... special thanks: Union of B.C. Performers
Doran Chandler ... special thanks: Roberts & Stahl
Nicolas Chartier ... special thanks: Voltage Pictures, LLC (as Nicolas Cartier)
Alex Cho ... special thanks: Union Bank of California
Susan Croome ... special thanks: BC Film Commission
Julie Gill ... special thanks: Union of B.C. Performers
Jenn Lee ... special thanks: Voltage Pictures, LLC
Charlene Paling ... special thanks: National Bank of Canada
Len Pendergast ... special thanks: Global Incentives Inc.
Paul Roscorla ... special thanks: William F. White, Vancouver
Larry Sacchetti ... special thanks: William F. White, Toronto
Gurpreet Sandhu ... special thanks: Wolrige Mahon LLP, Chartered Accountants
Paul A. Sharpe ... special thanks: Sharpe Sound Studios (as Paul Sharpe)
Juliet Smith ... special thanks: Fraser Milner Casgrain
Carolyn Stamegna ... special thanks: Goodmans LLP
Roman Viaris-de-Lesegno ... special thanks: Voltage Pictures, LLC (as Roman Viaris)
Jody Walker ... special thanks: Goodmans LLP
Paul Websdale ... special thanks: Wolrige Mahon LLP, Chartered Accountants

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page