Edit
The No. 1 Ladies' Detective Agency (TV Series 2008– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Charles Sturridge ... (3 episodes, 2009)
Tim Bricknell ... (2 episodes, 2009)
Tim Fywell ... (2 episodes, 2009)
Anthony Minghella ... (1 episode, 2008)

Series Writing Credits  

Richard Curtis ... (1 episode, 2008)
Robert Jones ... (3 episodes, 2009)
Anthony Minghella ... (1 episode, 2008)
Alexander McCall Smith ... (7 episodes, 2008-2009)
Nicholas Wright ... (3 episodes, 2009)

Series Cast  

...
 Precious Ramotswe (7 episodes, 2008-2009)
...
 Grace Makutsi (7 episodes, 2008-2009)
...
 JLB Matekoni (7 episodes, 2008-2009)
Desmond Dube ...
 BK (7 episodes, 2008-2009)
Thabo Malema ...
 Charlie / ... (5 episodes, 2008-2009)
Tau Maserumule ...
 Fanwell / ... (5 episodes, 2008-2009)
Lebogang Motubudi ...
 Richard Makutsi (4 episodes, 2009)
Harish Patel ...
 Mr. Patel (3 episodes, 2009)
Brenda Ngxoli ...
 Florence Peko (3 episodes, 2009)
Dipshika Mahajan ...
 Nandira Patel (3 episodes, 2009)
Mosako Mogara ...
 Wellington (3 episodes, 2009)
Kgomotso Delia Tshwenyego ...
 Rose / ... (3 episodes, 2008-2009)
...
 Cephas Buthelezi (2 episodes, 2009)
Vusi Kunene ...
 Doctor Gulubane (2 episodes, 2008-2009)
...
 Note Makoti (2 episodes, 2008-2009)
Kenneth Nkosi ...
 Two Shots Pulani (2 episodes, 2009)
Keketso Semoko ...
 Mma Potokwane (2 episodes, 2009)
...
 Alice Busang (1 episode, 2008)
Nicholas Beveney ...
 Dr. Komoti (1 episode, 2009)
...
 Andrea Curtin (1 episode, 2009)
...
 Lucky Sesana (1 episode, 2008)
...
 Doctor Sibenke (1 episode, 2009)
Tsholofelo Mashishi ...
 Petal Siphambe (1 episode, 2009)
Bongeka Mpongwana ...
 Happy Bapetsi (1 episode, 2008)
Jude Akuwudike ...
 Oswald Ranta (1 episode, 2009)
Ludo Chalashika ...
 Nurse (1 episode, 2009)
Moshidi Motshegwa ...
 Mma Pekwane (1 episode, 2009)
...
 Kremlin Busang (1 episode, 2008)
Michael Mabizela ...
 Rra Banda (1 episode, 2009)
Israel Makoe ...
 Rra Pekwane (1 episode, 2009)
Boitumelo Makunga ...
 Nurse (1 episode, 2009)
Andrea Oliver ...
 Rebecca Soloi (1 episode, 2009)
...
 Daddy Bapetsi (1 episode, 2008)
Simo Mogwaza ...
 Rra Badule (1 episode, 2009)
Dineo Mophakedi ...
 Nurse (1 episode, 2009)
Ann Ogbomo ...
 Clara (1 episode, 2009)
Adanna Oji ...
 Jinger-May (1 episode, 2009)
Maggie Benedict ...
 Violet (1 episode, 2009)
Mpho Joseph Molepo ...
 Sergeant Pilani (1 episode, 2009)
Nthabhi Mphalele ...
 Motlamedi Matluli (1 episode, 2009)
Mary Twala ...
 Mma Potsane (1 episode, 2009)
Harriet Lenabe ...
 Mma Notshi (1 episode, 2008)
Selelelabongaka Tshiamo ...
 Jo Jo (1 episode, 2009)
Lerato Moloi ...
 Tabitha (1 episode, 2009)
Craig Musaemura ...
 Carjacked Boy (1 episode, 2009)
Wale Ojo ...
 Kebone Legodimo (1 episode, 2009)
Leuba Tsaboswa ...
 Doris (1 episode, 2009)
...
 Charlie Gotso (1 episode, 2008)
Mosupi Garebatho ...
 Carjacked Man (1 episode, 2009)
Joe Matome ...
 Rre Lisindi (1 episode, 2009)
Perseverance Moleta ...
 Florence's Man (1 episode, 2009)
Ben Ngwato ...
 Sporty Guy 1 (1 episode, 2009)
Mabutho 'Kid' Sithole ...
 Apostolic Bishop (1 episode, 2009)
Xola Thusi ...
 Patricia Kopong (1 episode, 2009)
Lindani Nkosi ...
 Hector Lepodise (1 episode, 2008)
Billy Chiepe ...
 Sporty Guy 2 (1 episode, 2009)
Edmund Dladla ...
 Father Zadok (1 episode, 2009)
Tinah Mnumzana ...
 Patricia's Mother (1 episode, 2009)
Musonda Trevor Selwyn Mwamba ...
 Himself, Bishop of Botswana (1 episode, 2009)
Toduetso Odirile ...
 Motholeli (1 episode, 2009)
Martha Williams ...
 Carjacked Woman (1 episode, 2009)
Vasco Shoba ...
 Obed Ramotswe (1 episode, 2008)
Ruth Moore ...
 Patricia's Aunt (1 episode, 2009)
Sello Sebotsane ...
 Reverend Shadrack (1 episode, 2009)
Kabelo Thai ...
 Solomon Moretsi (1 episode, 2008)
Zethu Dlomo ...
 Baone Magasane (1 episode, 2009)
Hazel Mmopi ...
 University Receptionist (1 episode, 2009)
Benson Phuthego ...
 Go Go Bar MC (1 episode, 2009)
Percy Matsemela ...
 Kenosi (1 episode, 2008)
Mashumba Mashumba ...
 Rra Sesupeng (1 episode, 2009)
Doreen Moapare ...
 Cleaner at Go Go Bar (1 episode, 2009)
Boitumelo Rabantheng ...
 Kefilwe (1 episode, 2009)
Solomon Rachilo ...
 Old Angler (1 episode, 2009)
Rapula Somolekae ...
 Border Official (1 episode, 2009)
Sefiso Dodana ...
 Misty (1 episode, 2009)
Sello Motloung ...
 Rre Makgothi (1 episode, 2009)
Lebogang Rapulana ...
 Insurance Man (1 episode, 2009)
Nobuntu Dubazana ...
 Doralene (1 episode, 2009)
Job Kubatsi ...
 Tickey Tsbago (1 episode, 2009)
Martha Mapogo ...
 Old Teacher (1 episode, 2009)
Otsile Ramorwa ...
 Campus Sentry (1 episode, 2009)
Tshepo Maphanyane ...
 Loretta (1 episode, 2008)
Edna Dambe ...
 Chatty Woman (1 episode, 2009)
Anthony Letsebe ...
 Motlamedi's Admirer (1 episode, 2009)
Jerry Mofokeng ...
 Cook (1 episode, 2009)
Shombi Ellis ...
 Sister Kgomotso (1 episode, 2008)
Peter Khubeke ...
 Senior Rre Makgothi (1 episode, 2009)
Mmaphala Letsatle ...
 Older Maid (1 episode, 2009)
Rhoda Sekgororoane ...
 Mma Baptiste (1 episode, 2009)
Brendan Kupa ...
 Thobiso Morapedi (1 episode, 2008)
Tapologo Manche ...
 Younger Maid (1 episode, 2009)
Nandi Nyembe ...
 Senior Mma Makgothi (1 episode, 2009)
Loungo Pitse ...
 Ticket Seller (1 episode, 2009)
Motsheresanyi Sefanyetso ...
 Ernest Morapedi (1 episode, 2008)
Boitumelo Gabaake-Kauta ...
 Small Mma Makgothi (1 episode, 2009)
Wahida Mtiro ...
 Amantle (1 episode, 2009)
Monica Somolekae ...
 Mma Badule (1 episode, 2009)
Kudrah Alabi ...
 Little Precious Ramotswe (1 episode, 2008)
Mojo Dibotelo Monyame ...
 Badule's Son (1 episode, 2009)
Sesame Mosweu ...
 Girl (Charlie's Admirer) (1 episode, 2009)
Kevin Thipe ...
 Jobe (1 episode, 2009)
Khudaga Kagiso ...
 Mochudi Chief (1 episode, 2008)
Mmakgosi Kgabi ...
 Jobe's Wife (1 episode, 2009)
Lola Onneile ...
 Thabisa (1 episode, 2009)
Karabo Mpai ...
 Lily (1 episode, 2008)
Pascar Proctor ...
 Taxi Driver (1 episode, 2008)
Sandiswe Mdiza ...
 Boy (1 episode, 2008)
Vuyisele Otukile ...
 Estate Agent (1 episode, 2008)
Rebagamang Sekgekge ...
 Auctioneer (1 episode, 2008)
Sapphire Seeletso ...
 Beautiful Town Girl 1 (1 episode, 2008)
Mpho Pheko ...
 Beautiful Town Girl 2 (1 episode, 2008)
Keeletsang Pelaelo ...
 Beautiful Town Girl 3 (1 episode, 2008)
Seingwaeng Kgafela ...
 Woman Searcher (1 episode, 2008)
Ikanyeng Dipatane ...
 Kitty (1 episode, 2008)
Pauline Mana Letsatle ...
 Journalist (1 episode, 2008)
Thatayaone Mongwedisle ...
 The Accused (1 episode, 2008)
Losika 'Luzboy' Seboni ...
 The Accuser (1 episode, 2008)
Kgosi Goodwill ...
 Funky Sign Writer (1 episode, 2008)
Winston Ntshona ...
(uncredited) (1 episode, 2008)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Steve E. Andrews ... associate producer (7 episodes, 2008-2009)
Amy J. Moore ... producer (6 episodes, 2008-2009)
Tim Bricknell ... producer / series producer (2 episodes, 2008-2009)
Richard Curtis ... executive producer (2 episodes, 2008-2009)
Vlokkie Gordon ... line producer / producer: Film Afrika (2 episodes, 2008-2009)
Anthony Minghella ... executive producer / producer (2 episodes, 2008-2009)
Sydney Pollack ... executive producer (2 episodes, 2008-2009)
Bob Weinstein ... executive producer (2 episodes, 2008-2009)
Harvey Weinstein ... executive producer (2 episodes, 2008-2009)
David Wicht ... producer: Film Afrika (2 episodes, 2008-2009)
Tina Oswald ... line producer (1 episode, 2009)
Chris Thompson ... supervising line producer (1 episode, 2009)

Series Music by 

Gabriel Yared ... (2 episodes, 2008-2009)

Series Cinematography by 

Giulio Biccari ... (6 episodes, 2009)
Seamus McGarvey ... (1 episode, 2008)

Series Film Editing by 

Mary Finlay ... (3 episodes, 2009)
Katie Weiland ... (3 episodes, 2009)
Lisa Gunning ... (1 episode, 2008)

Series Casting By 

Michelle Guish ... (1 episode, 2008)
Richard Hicks ... (1 episode, 2008)
Moonyeenn Lee ... (1 episode, 2008)
David Rubin ... (1 episode, 2008)

Series Production Design by 

Johnny Breedt ... (2 episodes, 2008-2009)

Series Art Direction by 

Vivienne Gray ... (1 episode, 2008)
Cecelia van Straaten ... (1 episode, 2009)

Series Set Decoration by 

Melinda Launspach ... (7 episodes, 2008-2009)

Series Costume Design by 

Jo Katsaras ... (7 episodes, 2008-2009)

Series Makeup Department 

Simone Stubbs ... make-up and hair artist (7 episodes, 2008-2009)
Megan Tanner ... make-up and hair designer / hair designer / key hair stylist / key makeup artist / make-up designer (7 episodes, 2008-2009)
Benson David ... hair assistant (1 episode, 2008)
Kerry Skelton ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)

Series Production Management 

Clare Maclean ... post-production supervisor (7 episodes, 2008-2009)
Jeff Maynard ... executive in charge of post-production (1 episode, 2008)
Tina Oswald ... production manager (1 episode, 2008)
Ndipo Mokoka ... production manager (1 episode, 2009)
Deirdre Williams ... production manager (1 episode, 2009)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Steve E. Andrews ... first assistant director (7 episodes, 2008-2009)
Jonny Benson ... second assistant director (6 episodes, 2009)
Annelize Bosch ... second assistant director (1 episode, 2008)
Zolani Phakade ... third assistant director (1 episode, 2008)
David Tumahole ... second second assistant director (1 episode, 2008)
Tim Bricknell ... second unit director (1 episode, 2009)
Tumi Sejoe ... third assistant director (1 episode, 2009)
Phil Jones ... scheduling assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Arlo Markantonatos ... assistant property master / props buyer (7 episodes, 2008-2009)
Surisa Surisa ... set dresser (7 episodes, 2008-2009)
Patrick O'Connor ... assistant art director (6 episodes, 2009)
Lucille Doman ... graphic designer (3 episodes, 2008-2009)
Vernon Breedt ... construction supervisor (1 episode, 2008)
Clive Derrocks ... construction foreman (1 episode, 2008)
Katrina Dunn ... stand-by art director (1 episode, 2008)
Cuan Eveleigh ... stand-by props (1 episode, 2008)
Ivan Fraser ... set dresser/buyer (1 episode, 2008)
Clint Gordon ... greens foreman (1 episode, 2008)
Mitch Gordon ... greens foreman (1 episode, 2008)
Marit Jansen ... graphic designer (1 episode, 2008)
Nick Lauer ... construction manager (1 episode, 2008)
Fish Madiabaso ... art department runner (1 episode, 2008)
Thabiso Maretlwaneng ... props assistant (1 episode, 2008)
George Ndlovu ... set dressing leadman (1 episode, 2008)
David Ngwenya ... assistant set dressing buyer (1 episode, 2008)
Andrew Orlando ... props master (1 episode, 2008)
Michael Rossouw ... set dressing assistant (1 episode, 2008)
Mustikim Salie ... construction foreman (1 episode, 2008)
Maria Siebert ... set dresser/standby (1 episode, 2008)
Allison Tucker ... art department coordinator (1 episode, 2008)
Cecelia van Straaten ... assistant art director (1 episode, 2008)
David Wynne-Roberts ... scenic painter (1 episode, 2008)

Series Sound Department 

Martin Cantwell ... sound effects editor / sound designer (7 episodes, 2008-2009)
Simon Chase ... dialogue editor / supervising sound editor / ADR editor (7 episodes, 2008-2009)
Colin Ritchie ... dialogue editor (7 episodes, 2008-2009)
Dillon Bennett ... assistant sound editor (6 episodes, 2009)
Richard Fordham ... dialogue editor (6 episodes, 2009)
David Mackie ... sound effects editor (6 episodes, 2009)
Mark Paterson ... sound re-recording mixer (6 episodes, 2009)
Jamie Roden ... sound re-recording mixer (6 episodes, 2009)
Simon Diggins ... sound mix assistant (5 episodes, 2009)
Harry Barnes ... foley editor (3 episodes, 2009)
Kevin Penney ... foley editor (3 episodes, 2009)
Alex Joseph ... foley editor / foley supervisor (2 episodes, 2008-2009)
Nico Louw ... production sound mixer (2 episodes, 2008-2009)
Jacques Pienaar ... boom operator (2 episodes, 2008-2009)
Carol Jones ... head of operations (1 episode, 2008)
Eddy Joseph ... supervising sound editor (1 episode, 2008)
Dikgang Ngcobo ... second boom operator (1 episode, 2008)
Bertrand Roets ... boom swinger (1 episode, 2008)
Ceri Thomas ... assistant sound editor (1 episode, 2008)

Series Special Effects by 

Clinton Smith ... special body effects designer and creator (7 episodes, 2008-2009)

Series Visual Effects by 

Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore / hd scanning and recording: Framestore (7 episodes, 2008-2009)
Clare Brody ... data operator - framestore (7 episodes, 2008-2009)
Dennis Dallen ... lead compositor (7 episodes, 2008-2009)
James Long ... digital intermediate data operator / data operator: Framestore CFC (7 episodes, 2008-2009)
Laura Lunt ... production assistant: framestore (7 episodes, 2008-2009)
Veronica Marcano ... scanning & recording operator: Framestore (7 episodes, 2008-2009)
Petr Masek ... digital compositor (7 episodes, 2008-2009)
Tomas Munzar ... lead compositor (7 episodes, 2008-2009)
Lee Rankin ... scanning and recording: Framestore (7 episodes, 2008-2009)
Richard Edwards ... digital intermediate data operator (6 episodes, 2009)
Andrew Harvey ... retouch and restoration: Framestore (6 episodes, 2009)
David Vána ... visual effects supervisor (6 episodes, 2009)
Asa Shoul ... digital colourist (4 episodes, 2009)
Miro Gal ... senior flame artist (3 episodes, 2009)
Simone Bonanni ... digital compositor (1 episode, 2008)
Paul Burke ... scanning and recording: Framestore (1 episode, 2008)
Andy Burrow ... scanning & recording manager (1 episode, 2008)
Primo De Santis ... digital effects artist (1 episode, 2008)
Adam Glasman ... colourist (1 episode, 2008)
Yan Jennings ... film mastering engineer (1 episode, 2008)
Kevin Lowery ... film mastering engineer (1 episode, 2008)
Andrea Pirisi ... digital intermediate conform editor (1 episode, 2008)
James Reed ... scanning and recording (1 episode, 2008)
Gavin Round ... DI producer: Framestore-CFC (1 episode, 2008)
Jimmy Saul ... scanning and recording operator (1 episode, 2008)
Mirek Suchomel ... visual effects compositor (1 episode, 2008)
Jakub Szilvasi ... digital compositor (1 episode, 2008)
Tomas Kalhous ... senior compositor: UPP (1 episode, 2009)
Vit Sedlacek ... inferno artist (1 episode, 2009)

Series Camera and Electrical Department 

Zak 'Ebenezzer' O'Leary ... key grip / dolly grip (7 episodes, 2008-2009)
Keith Bernstein ... still photographer (1 episode, 2008)
Giulio Biccari ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit (1 episode, 2008)
Carlos De Carvalho ... focus puller: "a" camera (1 episode, 2008)
Sarel Eloff ... focus puller: "b" camera (1 episode, 2008)
Allan Gray ... grip (1 episode, 2008)
Andrew Green ... rigger (1 episode, 2008)
Bernin Isaac ... loader: "a" camera (1 episode, 2008)
Keith Johnston ... grip (1 episode, 2008)
Xito Kuazangogo ... video tape operator (1 episode, 2008)
Andrew Maccallum ... best boy electric (1 episode, 2008)
Jade Maxwell Newton ... loader: "b" camera (1 episode, 2008)
Wellington Mchunu ... sparks (1 episode, 2008)
Moabi Mogorosi ... crew: BPK (1 episode, 2008)
Meshack Molope ... sparks (1 episode, 2008)
Julious Mudeh ... darkroom loader (1 episode, 2008)
Nick Rankin ... gaffer (1 episode, 2008)
J.P. Ridgeway ... key grip (1 episode, 2008)
Dan Sigobongo ... grip (1 episode, 2008)
Jaco van Niekerk ... key rigger (1 episode, 2008)
Hermie Venter ... rigger (1 episode, 2008)
Damien Walsh ... b camera focus puller (1 episode, 2008)
Moegamad Yezeed Williams ... generator operator (1 episode, 2008)
George Amos ... focus puller: "a" camera (1 episode, 2009)
Alan Barnes ... gaffer (1 episode, 2009)
Emmanuel Chonco ... best boy electric (1 episode, 2009)
Mark Cooksey ... focus puller: "b" camera (1 episode, 2009)
Chris Fabré ... grip/ best boy grip (1 episode, 2009)
Justin Hawkins ... camera loader: "a" camera (1 episode, 2009)
Zola Mgwetyana ... key grip (1 episode, 2009)
Michael Snyman ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit (1 episode, 2009)
Damian Walsh ... focus puller: "b" camera (1 episode, 2009)
Justin Youens ... camera operator: "b" camera (1 episode, 2009)
Nick Wall ... still photographer (unknown episodes)

Series Casting Department 

Pascar Proctor ... casting / extras casting / local casting (2 episodes, 2008-2009)
Gayle Keller ... casting consultant (1 episode, 2008)
Pauline Mana Letsatle ... casting assistant (1 episode, 2008)
Mickie Paskal ... casting consultant (1 episode, 2008)
Jennifer Rudnicke ... casting consultant (1 episode, 2008)
Andrew Shand ... extras casting (1 episode, 2008)
Kelly Sorinyane ... casting assistant (1 episode, 2008)
Michelle Guish ... casting (1 episode, 2009)
Richard Hicks ... original casting (1 episode, 2009)
Moonyeenn Lee ... casting (1 episode, 2009)
David Rubin ... original casting (1 episode, 2009)
Molebedi Sorinyane ... casting (1 episode, 2009)

Series Costume and Wardrobe Department 

Clinton Smith ... specialty costume builder (6 episodes, 2009)
Kgomotso Dipsholo ... costume stand-by (1 episode, 2008)
Glynnis Harris ... wardrobe buyer (1 episode, 2008)
Donna Kisogloo ... key costume stand-by (1 episode, 2008)
Mpho Kuaho ... wardrobe assistant (1 episode, 2008)
Jabulile Maselani ... wardrobe assistant (1 episode, 2008)
Zureta Schulz ... wardrobe supervisor (1 episode, 2008)
Chantelle Van Der Merwe ... wardrobe assistant (1 episode, 2008)
Jayne Forbes ... second wardrobe supervisor (1 episode, 2009)
Jacques Van Rooyen ... second wardrobe supervisor (1 episode, 2009)

Series Editorial Department 

Maria Chamberlain ... colorist: dailies (7 episodes, 2008-2009)
David Fisher ... assistant editor (6 episodes, 2009)
Alistair Hamer ... digital intermediate on-line editor (6 episodes, 2009)
Marina Theodotou ... assistant editor (6 episodes, 2009)
Kerri Aungle ... film data manager (1 episode, 2008)
Layla Blackman ... post-production coordinator (1 episode, 2008)
J.D. Funari ... trailer editor (1 episode, 2008)
Serkan Nihat ... assistant editor (1 episode, 2008)
Katie Weiland ... second editor (1 episode, 2008)

Series Music Department 

Mike Gillespie ... music supervisor (7 episodes, 2008-2009)
Lewis Morison ... assistant to composer (6 episodes, 2009)
Kirsty Whalley ... music editor (6 episodes, 2009)
Robert Houston ... music editor (5 episodes, 2009)
Allan Jenkins ... music editor (2 episodes, 2008-2009)
Solomon B. Monyame ... music supervisor (2 episodes, 2008-2009)
Guy Barker ... composer: additional music (1 episode, 2008)
Gaolape A. Basuhi ... traditional song & dance consultant (1 episode, 2008)
Lewis Jones ... assistant music engineer (1 episode, 2008)

Series Transportation Department 

Colin Breedt ... picture vehicle coordinator (1 episode, 2008)
Russell Delport ... transportation co-captain (1 episode, 2008)
Laurie Dunn ... unit and transport manager (1 episode, 2008)
Tarryn Greybè ... unit and transport coordinator (1 episode, 2008)
Mark Hardy ... transportation captain (1 episode, 2008)
Kenny Tshenyego ... picture vehicle assistant coordinator (1 episode, 2008)
Bruce Capel-Davies ... transportation coordinator (1 episode, 2009)
Nick Dunn ... assistant unit transport manager (1 episode, 2009)
Simphiwe Jodwana ... transportation captain (1 episode, 2009)

Series Other crew 

Lulu Zezza ... executive in charge of physical production (7 episodes, 2008-2009)
Estelle Vockerodt ... assistant accountant (6 episodes, 2009)
Joseph Warley ... production assistant (6 episodes, 2009)
David Wilcock ... first assistant accountant / key assistant accountant (6 episodes, 2009)
Deon Du Preez ... location manager (4 episodes, 2008-2009)
Linda Abbott ... post-production accountant (1 episode, 2008)
Riaz Arbi ... assistant: Mr Minghella & Mr Bricknell, Botswana (1 episode, 2008)
Thuli Baloyi ... production assistant (1 episode, 2008)
Alexis Bell ... assistant: Miss Scott (1 episode, 2008)
Charmaine Bell ... travel coordinator (1 episode, 2008)
Bakang Buloi ... cultural advisor (1 episode, 2008)
Militza Bunce ... production coordinator (1 episode, 2008)
Punie Casalis ... production assistant (1 episode, 2008)
Karen Cattini ... assistant: Mr Minghella (1 episode, 2008)
Jane Corden ... financial controller (1 episode, 2008)
Dianne Dreyer ... script supervisor (1 episode, 2008)
Clinton du Preez ... unit basecamp captain (1 episode, 2008)
Jan Hogevold ... production executive: Framestore CFC (1 episode, 2008)
Gareth Hughes ... assistant to line producer (1 episode, 2008)
Simphiwe Jodwana ... unit on-set assistant (1 episode, 2008)
Kgomotso Keloneilwe ... set runner (1 episode, 2008)
Jaco Le Roux ... payroll administrator (1 episode, 2008)
Mmaphala Letsatle ... stand-in (1 episode, 2008)
Desma Majola ... stand-in (1 episode, 2008)
Lynne Matthysen ... caterer (1 episode, 2008)
Patricia Mokhutshwane ... accounting assistant (1 episode, 2008)
Ndipo Mokoka ... coordinator: Botswana (1 episode, 2008)
Leano Monagen ... production assistant (1 episode, 2008)
Diana Nkata ... assistant production coordinator: JHB (1 episode, 2008)
Delizwe Nxumalo ... petty cash administrator (1 episode, 2008)
Bernice Purdam ... assistant travel coordinator (1 episode, 2008)
Onkemetse Ramatu ... location assistant (1 episode, 2008)
Fiona Ramsey ... dialogue coach (1 episode, 2008)
Donovan Roberts-Baxter ... production coordinator: JHB (1 episode, 2008)
John Rogers ... assistant location manager (1 episode, 2008)
Joy Sapieka ... unit publicist (1 episode, 2008)
Tumi Sejoe ... set runner (1 episode, 2008)
Molebedi Sorinyane ... production secretary (1 episode, 2008)
Peter Spiropoulos ... safety officer (1 episode, 2008)
Olly Steele ... armorer (1 episode, 2008)
Michelle ten Haaf ... production accountant (1 episode, 2008)
Kgomotso Delia Tshwenyego ... dialogue coach: Botswana (1 episode, 2008)
Lunghi Zondi ... assistant production coordinator (1 episode, 2008)
Usha Chaman ... travel co-ordinator (1 episode, 2009)
Caroline Harvey ... script editor (1 episode, 2009)
Natalie Malla ... assistant: producer (1 episode, 2009)
Zoe Morgan ... script supervisor (1 episode, 2009)
Louise O'Malley ... financial controller (1 episode, 2009)

Series Thanks 

Anthony Minghella ... in memory of (1 episode, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page