Edit

(2011– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mike Barker ... (unknown episodes)

Series Writing Credits  

Herman Melville ... (unknown episodes)
Nigel Williams ... (unknown episodes)

Series Cast  

...
 Captain Ahab (2 episodes, 2011)
...
 Starbuck (2 episodes, 2011)
...
 Ishmael (2 episodes, 2011)
...
 Stubb (2 episodes, 2011)
...
 Elizabeth (2 episodes, 2011)
...
 Elijah (2 episodes, 2011)
...
 Queequeg (2 episodes, 2011)
...
 Pip (2 episodes, 2011)
...
 Steelkilt (2 episodes, 2011)
...
 Flask (2 episodes, 2011)
Billy Merasty ...
 Tashtego (2 episodes, 2011)
Onyekachi Ejim ...
 Dagoo (2 episodes, 2011)
...
 Perth (2 episodes, 2011)
Richard Donat ...
 Inn Landlord (2 episodes, 2011)
Sandy MacLean ...
 Quaker Preacher (2 episodes, 2011)
...
 Tom (2 episodes, 2011)
...
 Rachel Captain (2 episodes, 2011)
...
 Father Mapple (2 episodes, 2011)
Jack Girard ...
 Caspian (1 episode, 2011)
Theo Pitsiavas ...
 Maltese Sailor (1 episode, 2011)
...
 Distinguished Gentleman (unknown episodes)
Tommie Earl Jenkins ...
 Sailor (uncredited) (2 episodes, 2011)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Robert Halmi Jr. ... executive producer (2 episodes, 2011)
Ginny Jones-Duzak ... line producer (2 episodes, 2011)
Herbert G. Kloiber ... producer (2 episodes, 2011)
David MacLeod ... co-producer (2 episodes, 2011)
Rikolt von Gagern ... producer (2 episodes, 2011)

Series Cinematography by 

Richard Greatrex ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Dean Soltys ... (2 episodes, 2011)

Series Casting By 

Stephanie Gorin ... (2 episodes, 2011)

Series Production Design by 

Rob Gray ... (unknown episodes)

Series Art Direction by 

Terry Quennell ... (unknown episodes)

Series Set Decoration by 

Ian Greig ... (unknown episodes)

Series Costume Design by 

Martha Curry ... (unknown episodes)

Series Makeup Department 

Elizabeth Kuchurean ... makeup assistant (2 episodes, 2011)
Colleen Ryan ... makeup assistant (2 episodes, 2011)
Carolyn Conrad ... assistant hair stylist (1 episode, 2011)
Colin Penman ... makeup department head (unknown episodes)

Series Production Management 

Andrew McInnes ... unit production manager (unknown episodes)
Patrick Thomas McManus ... assistant unit manager (unknown episodes)
Simon Sansone ... production manager: Malta (unknown episodes)
Daniel Thornton ... unit manager: Malta (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Luke Fisher ... third assistant director (2 episodes, 2011)
Anne Sirois ... first assistant director (2 episodes, 2011)
Ken A. Smith ... second assistant director (2 episodes, 2011)
Julian Galea ... third assistant director (1 episode, 2011)
Colin Azzopardi ... assistant director (unknown episodes)
Kenny Chaplin ... second assistant director (unknown episodes)
Bruce Zwicker ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Jon Banthorpe ... art department assistant (2 episodes, 2011)
Patrick Baxter ... whale builder (2 episodes, 2011)
Glenn Coolen ... set designer (2 episodes, 2011)
Nick Tabone ... ship rigger (2 episodes, 2011)
Jeremy Agius ... painter (unknown episodes)
Lance Barney ... set dresser (unknown episodes)
Jeff Beanlands ... construction coordinator (unknown episodes)
Chris Brown ... props daily (unknown episodes)
Bill Burd ... property master (unknown episodes)
Tony Chance ... storyboard artist (unknown episodes)
Lino Chetcuti ... scenic painter/signwriter: Malta (unknown episodes)
Jason Clarke ... assistant art director (unknown episodes)
Gary Allen Ferguson ... assistant property master (unknown episodes)
Shane Gosse ... carpenter (unknown episodes)
Zane Knisely ... key whale builder (unknown episodes)
Kevin Lewis ... key scenic (unknown episodes)
Raymond MacDonald ... stand-by carpenter: gimbal unit (unknown episodes)
Colin Paul ... set decoration buyer (unknown episodes)
Marc Ridremont ... carpenter (unknown episodes)
Leonard Underwood ... painter (unknown episodes)
Tiffany Westwood ... art department production assistant (unknown episodes)

Series Sound Department 

Benjamin A. Rosenkind ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2011)
Mario Hubert ... sound editor (2 episodes, 2011)
Adam Davidson ... adr recordist (unknown episodes)
Tim Hands ... dialogue/adr supervisor (unknown episodes)
Frank Kavanagh ... boom operator (unknown episodes)
Heiko Müller ... sound effects mixer / supervising sound designer (unknown episodes)
Roland Platz ... foley artist (unknown episodes)
Jim Rillie ... production sound mixer (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Hauk Olafsson ... special effects technician (2 episodes, 2011)
Gary Coates ... special effects coordinator (unknown episodes)
Roderick Pulis ... special effects technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Christian Burggraf ... systems engineer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Nolan Conrad ... assistant visual effects supervisor (2 episodes, 2011)
Niko Conte ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Sean Craig ... animation director (2 episodes, 2011)
Yves D'Incau ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Marco Aurélio Engelmann Santos ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Frank Forrestall ... visual effects artist / matte painter (2 episodes, 2011)
Urs Franzen ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Christoph Gaudl ... matchmove supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Andrea Geiger ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Dimitri Gross ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Markus Hagemeier ... i/o coordinator: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Carla Heinzel ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Marc Herzer ... modeler: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Finlay Hogg ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Oliver Hohn ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Timo Hyhs ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Stefan Ihringer ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Harout Steve Kahwati ... cgi supervisor (2 episodes, 2011)
Barbara Keydel ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Ivo Klaus ... cg supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Claudia Knorr ... modeler: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Meier Korbinian ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Christian Kratzert ... animation: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Sebastian Küchmeister ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Mitchel MacLatchie ... digital compositor (2 episodes, 2011)
Dirk Matzkuhn ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Michel Mielke ... visual effects producer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Walid Mouawad ... shading and lighting artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Paul Poetsch ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Shinichi Rembutsu ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Thorsten Rolle ... animation: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Benjamin Ross ... matte painter: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Michael Scheffler ... systems engineer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Roman Schmidt ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Timo Schumacher ... cg supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Tim Segulin ... senior compositor (2 episodes, 2011)
Tim Stern ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Mortimer Warlimont ... senior compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
José Manuel Weil ... shading and lighting artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Bjoern Wortmann ... i/o coordinator: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Kai Woytke ... compositing supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Ismat Zaidi ... executive producer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Anupam Pal ... compositor (1 episode, 2011)
Jakub Pazera ... visual effects artist (1 episode, 2011)
Mazdiar Santoke ... digital compositor (1 episode, 2011)
Mayank Shekhar ... digital compositor (1 episode, 2011)
Jonathan Brayer ... compositor (uncredited) (unknown episodes)
William E. Garrett ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Ben Houston ... visual effects engineer (unknown episodes)
Joel LeLièvre ... digital effects artist (unknown episodes)
Chris MacIntosh ... visual effects artist (unknown episodes)
Yohan Wadia ... digital compositor (unknown episodes)

Series Stunts 

Morgan Chetcuti ... stunt double: Pip (1 episode, 2011)
Joel Harris ... stunt rigger (unknown episodes)
Lubomir Misak ... stunt coordinator (unknown episodes)
Randy Boliver ... stunt safety assistant (unknown episodes)
Tomas Ereminas ... stunt double (unknown episodes)
Tig Fong ... stunt rigger (unknown episodes)
Branislav Martinak ... stunt double (unknown episodes)
Nikovich Sammut ... stunt double (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Ken Le Blanc ... gaffer (2 episodes, 2011)
Jess MacGillivray ... best boy electric (2 episodes, 2011)
Gary Mitchell ... generator operator (2 episodes, 2011)
Chris Baxter ... dolly grip (unknown episodes)
Doug Betts ... key grip (unknown episodes)
Steve Burgess ... first assistant camera: action unit (unknown episodes)
Jonah Claener ... camera loader (unknown episodes)
Johnny Cochrane ... first assistant camera (unknown episodes)
Scott Cowan ... first assistant camera (unknown episodes)
Ben Goluch ... second assistant camera (unknown episodes)
Michael Jackson ... grip (unknown episodes)
Jim Jolliffe ... camera operator: action unit (unknown episodes)
John Preca Trapani ... camera loader (unknown episodes)
Paul Preca Trapani ... second assistant camera: action unit (unknown episodes)
Simon Richards ... director of photography: action unit (unknown episodes)
Jamie Ritchie ... first assistant camera: action unit (unknown episodes)
Ross Sangster ... best boy grip (unknown episodes)
Octavian Sotir ... second assistant camera: action unit (unknown episodes)
Robert Stecko ... camera operator: "a" camera (unknown episodes)
Andrew Stretch ... second assistant camera (unknown episodes)

Series Casting Department 

Sheila Lane ... casting (2 episodes, 2011)
Jeremy Zimmermann ... casting (2 episodes, 2011)
Vanessa Baker ... adr voice casting (unknown episodes)
Stephanie Gorin ... casting (unknown episodes)
Edward Said ... casting (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sarah Dunsworth ... costume assistant (2 episodes, 2011)
Carmen Agius ... set costumer (unknown episodes)
Ernest Camilleri ... costume supervisor: William Hurt (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Ehren Davis ... first assistant editor (2 episodes, 2011)
Eva-Maria Jack ... post-production coordinator (2 episodes, 2011)
Maria Caruana Galizia ... second assistant editor (unknown episodes)
Chris MacIntosh ... second assistant editor (unknown episodes)
Andreas Minuth ... conforming editor (unknown episodes)
Meike Weimann ... colorist (unknown episodes)

Series Music Department 

Peter Whitfield ... music associate (2 episodes, 2011)

Series Transportation Department 

Kristin Arason ... driver: cast (2 episodes, 2011)
Rodney Dominey ... transport coordinator (2 episodes, 2011)
Emmanuel 'Manny' Taylor ... transport captain (2 episodes, 2011)

Series Other crew 

Cora Balzan ... production secretary (2 episodes, 2011)
Chris Bonello ... production assistant (2 episodes, 2011)
Michaela Braun ... production assistant: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
B.J. Dainard ... production accountant (2 episodes, 2011)
William Flower ... marine coordinator / animal wrangler coordinator / animal/marine coordinator / marine co-coordinator (2 episodes, 2011)
Charlie Galea ... co-marine coordinator / co-marine coordinator malta (2 episodes, 2011)
Elizabeth Garner ... script editor (2 episodes, 2011)
Lee Anne Gillan ... shipping coordinator (2 episodes, 2011)
David Hyslop ... location manager (2 episodes, 2011)
Adele MacDonald ... production coordinator (2 episodes, 2011)
Valerie Pringle ... assistant to director (2 episodes, 2011)
Andrew Sheridan ... assistant location manager (2 episodes, 2011)
Heather Soper ... animal wrangler assistant (2 episodes, 2011)
Peter Anderson Studio ... title designer (2 episodes, 2011)
Maggie Thomas ... script supervisor (2 episodes, 2011)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page