Edit
Burke and Hare (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Landis

Writing Credits (in alphabetical order)  

Piers Ashworth ... (written by)
Nick Moorcroft ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Hangman
...
...
Patterson
...
...
Patient
...
Gabrielle Downey ...
...
Magistrate
...
...
...
Aggrieved Customer
...
Lucky
Robert Fyfe ...
Old Donald
Robert Willox ...
Gravediggers' Bouncer
...
Fergus
...
...
...
...
Private Fox
...
Sergeant Mackenzie
Joyce Henderson ...
Mrs. McFie
...
...
Mary
...
Emma
Amanda Claire-Jones ...
Nicola (as Amanda Claire)
...
Hannah
...
Nicephore
...
McMartin's Doorman
George Potts ...
...
Attendant
...
Lord Harrington
...
Distinguished Doctor
Alan Munroe ...
Distinguished Doctor (as Sir Alan Munroe)
John Gaynor ...
Distinguished Doctor (as Dr. John Gaynor)
Michael Wilson ...
Distinguished Doctor
Robert Paynter ...
Distinguished Doctor
Simon Farnaby ...
Tom Meeten ...
...
Gentleman Drunk
...
Gentlemen Passenger
...
Barmaid
Janet Whiteside ...
Old Woman
...
Lucy
...
Miss Clarissa Windsor
...
Handsome Coachman
...
John Martin (as Chris Obi)
Patricia Gibson-Howell ...
Mrs. John Martin
...
Medical Student
...
Holyrood Footman
Jacob Edwards ...
Hollyrood Courtier
...
Lord Provost
Billy Riddoch ...
Rabble Rouser
Esme Thompson ...
Nicephore's Girlfriend
...
French Family (as Costa Gavras)
Michèle Ray-Gavras ...
French Family (as Michele Ray Gavras)
Romain Gavras ...
French Family
Emmanuel Hamon ...
French Family
Theo Hamon ...
French Family
Dodger ...
Greyfriars Bobby
Seamus ...
Himself (as Seamus the Dog)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Doctor
Jamie Langlands ...
Medical Student
...
Medical Student
Stuart Adams ...
Ticket Tout (uncredited)
Guðmundur Auðunsson ...
Thug #1 (uncredited)
...
Man in Tavern (uncredited)
Michelle Brooks ...
Macbeth Girl (uncredited)
Christian Carroll ...
Cowboy (uncredited)
Joseph Dewey ...
Medical Student (uncredited)
Darren Hammock ...
Highland Soldier (uncredited)
Charli Janeway ...
Medical Student (uncredited)
Johnny Lynch ...
Oyster Trader (uncredited)
...
Stage hand (uncredited)
Ken Matthews ...
The Boil Man (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Pete Noakes ...
Tanner (uncredited)
Spencer Noll ...
Hamish (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
Nick Shaw ...
Barman (uncredited)
Adam Smith ...
Medical Student (uncredited)
Mark Smith ...
Policeman (uncredited)
Tom Urie ...
Obese man (uncredited)
Rebeka Venters ...
Market Woman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

James Atherton ... executive producer
Paul Brett ... executive producer
Alexandra Ferguson ... co-producer
Jan Pace ... executive producer
Tim Smith ... executive producer
James Spring ... executive producer
Barnaby Thompson ... producer

Music by 

Joby Talbot

Cinematography by 

John Mathieson

Film Editing by 

Mark Everson

Casting By 

Daniel Hubbard

Production Design by 

Simon Elliott

Art Direction by 

Bill Crutcher ... supervising art director
Nick Dent

Set Decoration by 

Annie Gilhooly

Costume Design by 

Deborah Nadoolman

Makeup Department 

Sylvia Atkins ... junior make up artist: dailies
Ricci-Lee Berry ... makeup daily
Christine Blundell ... hair stylist / makeup artist
Helen Conroy ... junior makeup artist: dailies
David Dorling ... crowd hairdresser
Lucy Friend ... junior make up artist: dailies
Barrie Gower ... prosthetics supervisor
Soleil Jackson ... makeup trainee
Monica MacDonald ... make up artist: daily
Waldo Mason ... prosthetics supervisor
Chloe Meddings ... makeup artist
Andrew Simonin ... crowd hairdresser
Stephanie Lynne Smith ... daily makeup artist
Ailsa Lawson ... makeup work experience (uncredited)

Production Management 

Linda Deacy ... post-production supervisor
Bobby Prince ... unit manager
Tim Wellspring ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Browne ... additional third assistant director
Stephen Carney ... additional third assistant director
Chris Foggin ... crowd assistant director
Jamie Gavin ... assistant director runner
Mark Hopkins ... second assistant director
Liam Lock ... third assistant director
Andy Madden ... third assistant director
George Nelson ... additional third assistant director
Alex Oakley ... first assistant director

Art Department 

Marshall Aver ... production buyer
Jo Berglund ... assistant buyer
Steve Bohan ... construction manager
Mark Buck ... plasterer
Ian Cooper ... chargehand dressing props
Gary Crosby ... head painter
Matt Curtis ... title design
Kevin Day ... stand by props
Jake Drummond ... carpenter
Paul Duff ... chargehand carpenter
Colin H. Fraser ... construction manager: Scotland
Gavin Gordon ... carpenter
Peter Hallam ... property master
Felicity Hickson ... graphic artist
Douglas Ingram ... storyboard artist
Gary Jopling ... assistant art director
Martin Lane ... standby painter
Andrew 'Fred' MacMillan ... props
Gary Martin ... props daily
Jamie McCallum ... carpenter
Richard A. McCarthy ... supervising plasterer
Lisa McDiarmid ... stand-by art director
Garry Moore ... standby carpenter
Michael Parkin ... props
Marco Anton Restivo ... assistant art director
David Richmond ... carpenter
Nic Stubbings ... stand-by props
Kristin Theyers ... props
Bill Thomas ... props
Dean Coldham ... plasterer (uncredited)
Rohan Harris ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Harry Barnes ... supervising sound editor
Gareth Bull ... sound re-recording mixer
Martin Cantwell ... sound effects editor
Joe Carey ... sound assistant
Duncan Craig ... sound department: work experience
Peter Hanson ... sound editor
Adam Horley ... adr recordist
Craig Irving ... sound re-recording mixer
Andrea King ... foley artist
Nick Kray ... adr mixer
Adam Mendez ... foley mixer / sound re-recording mixer
John Midgley ... production sound mixer
Mike Reardon ... boom operator
Colin Ritchie ... dialogue editor
David Sendall ... sound assistant
Jack Stew ... foley artist

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects supervisor
Bernard Newton ... special effects
Scott Peters ... special effects technician
Nick P. Phillips ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... Visual Effects Producer: BlueBolt
Angela Barson ... visual effects supervisor
Max Dennison ... matte painting supervisor: Matte Painting UK Ltd
Will Hudson ... digital restoration
Emma Hulme ... digital restoration
Markus Kuha ... lead compositor: BlueBolt
Matthew W.B. Plummer ... digital compositor: BlueBolt

Stunts 

Michael Byrch ... stunt performer
Gary Connery ... stunt coordinator
Danielle da Costa ... stunt performer (as Danielle De Costa)
Gary Hoptrough ... stunt performer
Rob Jarman ... stunt performer
Curtis Rivers ... stunt performer
Andy Wareham ... stunt performer
Curtis Rivers ... stunt double: Christopher Lee (uncredited)
Andy Wareham ... stunt double: Andy Serkis (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Appleby ... key grip
Graham Baker ... h.o.d. rigger
John Conroy ... vfx cinematographer
Jim Crowther ... b camera grip
Paul Edwards ... steadicam operator
John Gamble ... first assistant camera
Charlie Gray ... specials photographer
Robert Hamilton ... video technician
Phill Hardy ... second assistant camera
Lewis Hume ... second assistant camera: "a" camera
Russell Kennedy ... second assistant camera
Giles Keyte ... additional still photographer
Alan Martin ... gaffer
James Nesbitt ... electrician
Carsten Thoms ... balloon light technician
Garry Thomson ... chargehand electrician
Neil Tomlin ... crane technician: dailies
Dan West ... camera trainee
Andrew Bradley ... camera trainee: dailies (uncredited)
Robbie Bryant ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Brendan Donnison ... voice casting
Gemma Sykes ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Gordon Harmer ... costume supervisor
Helen Ingham ... key costumer
Eleanor Landgrebe ... costume assistant
Ashwin Makan ... costume assistant
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Calandra Meredith ... costume assistant
Sally Turner ... assistant costume designer

Editorial Department 

Paul Ensby ... digital colorist
Emanuele Giraldo ... assistant editor
Todd Kleparski ... digital intermediate producer
Jesse Rowe ... trainee assistant editor
Jules T. Smith ... EPK producer (as Jules Smith)
Dominic Thomson ... di editor

Music Department 

Andrew Fisher ... orchestrator
Ben Foster ... composer: additional music
Dave Foster ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Jeremy Holland-Smith ... musician: piano
Tony Lewis ... music editor
Catherine Manners ... music score coordinator

Transportation Department 

Paul Allen ... unit driver
Russell D. Equi ... unit driver
Rob Hempenstall ... transportation captain
Tony Power ... prop truck driver
Ken Price ... driver: main unit camera truck
Barrie Williams ... driver: Simon Pegg

Other crew 

Johnathan Abbott ... assistant studio manager: Ealing Studios / studio coordinator: Ealing Studios
Sarah Alexander ... assistant producer
Anna Brazinova ... head of administration: Prescience
Clare Brody ... data operator: Technicolor
Isabel Chick ... production accountant: Prescience
Hannah Collett ... production coordinator
Jake Cox ... carriage driver
Tom Cox ... carriage driver
Joe Downs ... assistant accountant
Jon Duncan ... production accountant
Richard George ... assistant location manager
Simon George ... head of finance: Ealing Studios
David Hancock ... location manager: scotland
Paula Hind ... production secretary
Tabitha Jenkins ... head of production
Julia Jones ... unit publicist
Rachel King ... unit nurse
Tamara King ... floor runner
Clem Leneghan ... Safety Advisor
Cathy Lorimer ... key floor runner
Nichola Martin ... associate producer
Jill McCullough ... dialect coach
Josey McNamara ... floor runner
Simon Mills ... assistant production coordinator
Daniel Naprous ... horse master
Jon Parker ... systems development manager
Ian Pearce ... security
Mike Pike ... carriage driver
Ari Daniel Pinchot ... development
Gill Raddings ... animal wrangler (as Gill Riddings)
Emilia Reid ... production staff
Jemma Sands ... Head of Marketing: Prescience
Stuart Avi Savitsky ... development
Jules T. Smith ... creative executive (as Jules Smith)
Camilla Stephenson ... location manager
Rebecca Wolf ... first assistant accountant
Evan Leighton-Davis ... development coordinator: Ealing Studios (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page