Edit
Glorious 39 (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Poliakoff

Writing Credits (in alphabetical order)  

Stephen Poliakoff ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Anne
...
Ralph
...
Celia
...
Michael
...
Walter
...
Oliver
...
Lawrence
...
Hector
...
Alexander
...
Balcombe
Katharine Burford ...
Lucy
...
Maud
...
Aunt Elizabeth
...
Gilbert
...
Mick
...
Vicar
...
Kathleen
Sam Kubrick-Finney ...
Young Walter
Angela Terence ...
Betty
...
Dawson
...
Director
...
Military Policeman
...
Soldier Guarding Door
...
Miss Semel
Suzanne Burden ...
Receptionist at Vet
...
Vet
Joy McBrinn ...
Mrs. Knight
Sharon Bower ...
Michael's Mother
Muriel Pavlow ...
Old Anne
Rest of cast listed alphabetically:
George Anderson ...
Choir Boy (uncredited)
Barry Ashton ...
Police Sergeant (uncredited)
Anna Bailey ...
Sleeping Girl / Debutante (uncredited)
Catherine Balavage ...
Sleeping Girl / Debutante (uncredited)
James Bartholomew ...
Police Photographer (uncredited)
Alyn Gwyndaf ...
Plain Clothes Detective (uncredited)
Sam Heydon ...
Henry Appleby (uncredited)
...
Male Film Technician (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

James Atherton ... executive producer
Julie Clark ... line producer
Sheryl Crown ... executive producer
Sara Geater ... executive producer
Laurie Hayward ... executive producer
Lorraine Heggessey ... executive producer
Emma Lewis ... associate producer
Andy Ordonez ... executive producer
Martin Pope ... producer
Barney Reisz ... producer
Jane Wright ... executive producer

Music by 

Adrian Johnston

Cinematography by 

Danny Cohen ... director of photography

Film Editing by 

Jason Krasucki

Casting By 

Andy Pryor

Production Design by 

Mark Leese

Art Direction by 

Caroline Grebbell

Set Decoration by 

Andy Grogan

Costume Design by 

Annie Symons

Makeup Department 

Jade Clarke ... makeup trainee: FT2
Karen Edwards ... makeuo supervisor: crowd
Laura Goodman ... makeup assistant
Joe Hopker ... makeup artist
Maralyn Sherman ... makeup artist
Jenny Shircore ... hair designer / makeup designer

Production Management 

Jeanette Haley ... post-production supervisor
Sharon McGuinness ... unit manager: London
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Robin Pim ... unit manager: Norfolk

Second Unit Director or Assistant Director 

Edward Brett ... first assistant director
Lesley Gogarty ... co-second assistant director
Christian Rigg ... third assistant director
Jeff Taylor ... second assistant director

Art Department 

Gary Bacon ... dressing props
Tony Bandy ... dressing props
Colin Bayliss ... property master
Alan Briant ... dressing props
Gill Farr ... production buyer
James Fennessy ... painter
Richard Hawkyard ... dressing props
Sara Hayward ... stand-by art director
Clare Holton ... graphic designer
Paul House ... stand-by carpenter
Robert Judd ... stand-by props (as Rob Judd)
Katie Ralph ... art department assistant
Simon Reeves ... construction manager
Emma Saunders ... art department assistant
Julian Searle ... property master
Keith Stevenson ... stand-by props
Palwo Wintoniuk ... stand-by art director

Sound Department 

Chris Ashworth ... sound recordist
Peter Burgis ... foley artist
Andie Derrick ... foley artist (as Andi Derrick)
Peter Eusebe ... sound maintenance
Stuart Hilliker ... sound re-recording mixer
Catherine Hodgson ... sound effects editor
Dash Mason-Malik ... sound trainee: FT2
Forbes Noonan ... adr recordist / foley recordist
Mike Reardon ... sound maintenance
Andre Schmidt ... dialogue editor (as André Schmidt)
Alexandros Sidiropoulos ... sound re-recording mixer
Catherine Thomas ... foley editor
Virginia Thorn ... assistant dialogue editor
Lee Walpole ... supervising sound editor
Robert Edwards ... adr recordist (uncredited)

Visual Effects by 

Tim Caplan ... visual effects producer: Union VFX
Paddy Eason ... compositor: Union VFX
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor: Union VFX
Jonathan Harris ... compositor: Union VFX
Hugh Macdonald ... compositor: Union VFX
Matthew W.B. Plummer ... roto artist: Union VFX (as Matt Plummer)

Stunts 

Bill Davey ... stunt performer
Jason White ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Peter Byrne ... focus puller
Abigail Catto ... clapper loader: "b" camera
Guy Cope ... stand-by rigger
Vinny Cowper ... electrician
John Evans ... clapper loader
Andy Hill ... focus puller: "b" camera
Richard Jakes ... central loader
Alex Jason ... video assist: New York
Will Kendal ... best boy
Giles Keyte ... still photographer
Paul McGeachan ... gaffer
Alan McPherson ... electrician (as Alan McPhearson)
Alex Mott ... grip
Zac Nicholson ... camera operator: "a" camera
Laurie Sparham ... still photographer
Adam Walker ... electrician
Richard Miles ... electrician (uncredited)
Zac Nicholson ... steadicam operator (uncredited)
Luke Redgrave ... camera operator: "b" camera (uncredited)

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Andy Brierley ... casting associate
Louis Elman ... adr voice casting
Alice Purser ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Annette Allen ... costume supervisor
Louise Cassettari ... costume trainee
George Sayer ... chief costume stand-by
Holly Waddington ... assistant costume designer
Molly Rae Withers ... costume work experience (as Molly Withers)
Linda Gray ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Siobhan Boyes ... post-production coordinator
Michael Deming ... digital film bureau
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Adam Glasman ... digital colorist
Thomas Goldser ... trainee editor: FT2
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Laura M. Kettle ... second assistant editor (as Laura Kettle)
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
John Palmer ... digital film bureau manager
Gordon Pratt ... digital film bureau
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant
Jo Smyth ... first assistant editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Neil Harrison ... digital intrmediate systems administrator (uncredited)
Marco Ruffatti ... editor: epk (uncredited)

Music Department 

Niall Acott ... score recording engineer (as Niall John Acott)
Louise Allen ... music representative: The BBC Concert Orchestra
BBC Concert Orchestra ... musicians (as The BBC Concert Orchestra)
Andrew Connolly ... music representative: The BBC Concert Orchestra
Terry Davies ... conductor / orchestrator
Matt Dunkley ... additional orchestrator
David Firman ... additional orchestrator
Andrew Fisher ... additional orchestrator (as Andy Fisher)
Cynthia Fleming ... leader: The BBC Concert Orchestra
Ben Foster ... orchestrator (as Benedict Foster)
Carolyn Hendry ... music representative: The BBC Concert Orchestra
Mike Hornett ... part preparation
Juliette Hughes ... music clearances: TalkbackThames
Catherine Manners ... score coordinator
Jeremy Murphy ... assistant recording engineer / assistant score recording engineer
Charles Mutter ... leader: The BBC Concert Orchestra
Steve Parr ... score mix engineer
Adam Pleeth ... music consultant
Colin Rae ... part preparation
Adam Lewis ... music consultant (uncredited)

Transportation Department 

Wes Butcher ... unit driver
Martin Clay ... driver
Simon Cook ... driver: props
Len Furssedonn ... unit driver
Martyn Giles ... unit driver
Trevor Howlett ... unit driver
Tony Hughes ... driver
David Lloyd ... unit driver
Pete McQueen ... unit driver
Steve Rogers ... unit driver
Brian Scott ... unit driver
Richard Watkins ... transportation captain
Micky Watts ... unit driver
Richard Wood Jr. ... unit driver
Richard Wood Sr. ... unit driver
Ian Yea ... driver
Bernie Yeo ... unit driver
Paul Revill ... facilities driver (uncredited)

Other crew 

Nick Atkinson ... creative coordinator: UK Film Council
Natalie Bass ... legal services: Scren East, Lee & Thompson
Zoe Brown ... legal and business affairs: BBC Films
Mary Burrows ... production legal and business affairs: TalkbackThames
Sam Burton ... new talent executive: Screen East
Neil Calder ... completion guarantor: Film Finances
Sally Caplan ... head of premiere fund: UK Film Council
Ming Chung ... post-production accountant: TalkbackThames
Jill Clark ... animal handler
Eleri Coulten ... location assistant
Matt Curtis ... title design: main and end titles (as Matt Curtis Jr.)
Becky Dancer ... film liaison officer: Screen East
Lindy Davies ... performance consultant: Julie Christie
Rebecca Dix ... unit publicist: Public Eye
John K. Duncan ... crowd coordinator: Norfolk (as John Duncan)
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Jamie Fewster ... health and safety: TalkbackThames
Danny Geffin ... runner: rushes, Norfolk
Catherine Golding ... assistant production coordinator
Barney Goodland ... representative: Magic Light Pictures
Sacha Grimsditch ... assistant: Sara Geater, TalkbackThames
Jane Hawley ... production executive: BBC Films
Gavin Hewson ... unit medic: London
Sue Hills ... script supervisor
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Bob Hole ... production assistant: Bill Nighy
Jacqueline Hurt ... legal services: TalkbackThames, Olswang
Monica Infante ... legal services: TalkbackThames, Olswang
Kerry Ixer ... head of locations: Screen East
Paula Jalfon ... commercial affairs: BBC Films
Harriet Lawrence ... location manager
Gloria Maduka ... production legal and business affairs: TalkbackThames
Phoebe Vale Markham ... utility stand-in (as Phoebe Markham)
Simon Mills ... production secretary
Hayley Morgan ... information and office manager: Screen East
Max Murphy ... floor runner
Clive Noakes ... laboratory contact
Mary O'Reilly ... head of communications: TalkbackThames
Kevin O'Shea ... insurance: AON
David Oldfield ... director of finance: TalkbackThames
Jan Pace ... representative: Quickfire Films
Clara Parkes ... unit publicist: Public Eye
Abigail Payne ... legal services: Quickfire Films, Harbottle & Lewis
Charlie Pinsent ... assistant accountant
Freya Pinsent ... production accountant
John Prendergast ... assistant location manager
Vaughan Preston ... unit medic: Norfolk
Lucy Shanahan ... publicity manager: TalkbackThames
Daryl Shute ... representative: Magic Light Pictures
Nick Simmonds ... crowd coordinator: London
James Smales ... assistant to director
Neil Swain ... voice coach
Eve Swannell ... production coordinator
Matthew Vizard ... production and delivery coordinator: BBC Films
Elizabeth Walker ... post-production accountant: TalkbackThames
David Wilkinson ... head of business: Screen East
Andy Young ... utility stand-in
Lisa Heathcote ... food stylist (uncredited)
Katharine Tidy ... home economist (uncredited)
Emma Woodcock ... location scout (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page