Edit
Glorious 39 (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Poliakoff

Writing Credits (in alphabetical order)  

Stephen Poliakoff ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Anne
...
...
Celia
...
Michael
...
Walter
...
Oliver
...
Lawrence
...
Hector
...
Alexander
...
Balcombe
Katharine Burford ...
Lucy
...
Maud
...
Aunt Elizabeth
...
Gilbert
...
Mick
...
Vicar
Jane Fowler ...
Kathleen
Sam Kubrick-Finney ...
Young Walter
Angela Terence ...
Betty
...
Dawson
...
Director
...
Military Policeman
...
Soldier Guarding Door
Sarah Woodruff ...
Miss Semel
Suzanne Burden ...
Receptionist at Vet
...
Vet
Joy McBrinn ...
Mrs. Knight
Sharon Bower ...
Michael's Mother
Muriel Pavlow ...
Old Anne
Rest of cast listed alphabetically:
George Anderson ...
Choir Boy (uncredited)
Anna Bailey ...
Sleeping Girl / Debutante (uncredited)
...
Sleeping Girl / Debutante (uncredited)
James Bartholomew ...
Police Photographer (uncredited)
...
Male Film Technician (uncredited)
Alyn Gwyndaf ...
Plain Clothes Detective (uncredited)
Sam Heydon ...
Henry Appleby (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

James Atherton ... executive producer
Julie Clark ... line producer
Sheryl Crown ... executive producer
Sara Geater ... executive producer
Laurie Hayward ... executive producer
Lorraine Heggessey ... executive producer
Emma Lewis ... associate producer
Andy Ordonez ... executive producer
Martin Pope ... producer
Barney Reisz ... producer
Jane Wright ... executive producer

Music by 

Adrian Johnston

Cinematography by 

Danny Cohen ... director of photography

Film Editing by 

Jason Krasucki

Casting By 

Andy Pryor

Production Design by 

Mark Leese

Art Direction by 

Caroline Grebbell

Set Decoration by 

Andy Grogan

Costume Design by 

Annie Symons

Makeup Department 

Jade Clarke ... make-up trainee
Laura Goodman ... assistant makeup artist
Joe Hopker ... hair & makeup artist
Maralyn Sherman ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Jeanette Haley ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Edward Brett ... first assistant director
John K. Duncan ... crowd co-ordinator
Christian Rigg ... third assistant director
Nick Simmonds ... crowd second assistant director
Jeff Taylor ... second assistant director

Art Department 

Simon Cook ... props driver
Guy Cope ... stand-by rigger
Gill Farr ... production buyer
James Fennessy ... hod painter
Richard Hawkyard ... props
Clare Holton ... assistant production buyer
Robert Judd ... stand-by props
Katie Ralph ... art department assistant
Emma Saunders ... art department assistant
Keith Stevenson ... stand-by props

Sound Department 

Chris Ashworth ... production sound mixer
Peter Burgis ... foley artist
Robert Edwards ... adr recordist
Stuart Hilliker ... sound re-recording mixer
Dash Mason-Malik ... sound trainee: FT2
Forbes Noonan ... foley & adr recordist
Mike Reardon ... boom operator
Andre Schmidt ... dialogue editor
Alexandros Sidiropoulos ... sound re-recording mixer
Virginia Thorn ... assistant dialogue editor
Lee Walpole ... supervising sound editor

Visual Effects by 

Tim Caplan ... visual effects producer
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor
Adam Glasman ... digital intermediate colourist
Jonathan Harris ... digital compositor
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Hugh Macdonald ... digital compositor: Stranger
John Palmer ... digital film bureau manager
Matthew W.B. Plummer ... roto artist: Union VFX
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant

Stunts 

Jason White ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Peter Byrne ... first assistant camera
Abigail Catto ... clapper loader: b camera
John Evans ... second assistant camera
Richard Jakes ... central loader
Will Kendal ... rigging gaffer: best boy
Giles Keyte ... still photographer
Paul McGeachan ... gaffer
Richard Miles ... electrician
Zac Nicholson ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Luke Redgrave ... camera operator: b camera
Adam Walker ... electrician

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Andy Brierley ... casting associate
John K. Duncan ... casting coordinator
Louis Elman ... adr voice casting
Alice Purser ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Annette Allen ... costume supervisor
Louise Cassettari ... costume trainee
Linda Gray ... costume assistant
Holly Waddington ... assistant costume designer

Editorial Department 

Siobhan Boyes ... post-production coordinator
Thomas Goldser ... credited as ft2 trainee
Emily Greenwood ... digital film editor
Laura M. Kettle ... second assistant editor
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
Jo Smyth ... first assistant editor
Laurent Treherne ... digital intermediate technical director

Music Department 

Niall Acott ... score recording engineer (as Niall John Acott)
BBC Concert Orchestra ... music performers (as The BBC Concert Orchestra)
Terry Davies ... conductor / orchestrator
Matt Dunkley ... additional orchestrator
Andrew Fisher ... orchestrator (as Andy Fisher)
Cynthia Fleming ... leader: The BBC Concert Orchestra
Ben Foster ... orchestrator
Mike Hornett ... part preparation
Adam Lewis ... music consultant
Catherine Manners ... music score coordinator
Jeremy Murphy ... assistant score recording engineer / recordist
Charles Mutter ... leader: The BBC Concert Orchestra
Steve Parr ... score mix engineer
Adam Pleeth ... music consultant
Colin Rae ... part preparation

Transportation Department 

David Lloyd ... unit driver
Paul Revill ... facilities driver
Richard Watkins ... facilities captain
Ian Yea ... facilities driver

Other crew 

Nick Atkinson ... creative editor: uk film council
Eleri Coulten ... location assistant
Matt Curtis ... title design
Catherine Golding ... assistant production coordinator
Lisa Heathcote ... food stylist
Sue Hills ... script supervisor
Harriet Lawrence ... location manager
Phoebe Vale Markham ... floor runner
Simon Mills ... production secretary
Clive Noakes ... laboratory contact
Charlie Pinsent ... assistant accountant
Freya Pinsent ... production accountant
John Prendergast ... assistant location manager
Marco Ruffatti ... e.p.k. editor
James Smales ... assistant: director
Neil Swain ... dialect coach
Eve Swannell ... production coordinator
Katharine Tidy ... home economist
Emma Woodcock ... location scout
Andy Young ... runner / utility stand in

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page