Edit
Kung Fu Panda 2 (2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jennifer Yuh ... (as Jennifer Yuh Nelson)

Writing Credits  

Jonathan Aibel ... (written by) &
Glenn Berger ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Po (voice)
...
Tigress (voice)
...
Shifu (voice)
...
Shen (voice)
...
Monkey (voice)
...
Mantis (voice)
...
Viper (voice)
...
Crane (voice)
...
Mr. Ping (voice)
...
Soothsayer (voice)
...
Wolf Boss (voice)
...
...
Master Croc (voice)
...
...
Gorilla Guard #1 (voice) (as Michael Patrick Bell)
Jason Bertsch ...
Antelope Driver (voice)
Michael DeMaio ...
Happy Bunny (voice)
Shane Glick ...
Wolf Soldier #4 (voice)
Lena Golia ...
Pig Fan / Bunny (voice)
...
Mop Bunny (voice)
Joseph Izzo ...
Wolf Soldier #1 (voice)
Alexandra Gold Jourden ...
Bunny Fan (voice) (as Alexandra Jourden)
...
...
Baby Po (voice)
...
Musician Bunny (voice)
...
...
Pig Mother (voice)
Jeremy Shipp ...
Dumpling Bunny (voice)
...
Wolf Soldier #3 (voice)
...
...
Market Sheep (voice)
...
Boar (voice)

Produced by 

Jonathan Aibel ... co-producer
Glenn Berger ... co-producer
Suzanne Buirgy ... co-producer
Melissa Cobb ... producer
Guillermo del Toro ... executive producer

Music by 

John Powell
Hans Zimmer

Film Editing by 

Maryann Brandon
Clare De Chenu ... (as Clare Knight)

Production Design by 

Raymond Zibach

Art Direction by 

Tang Kheng Heng

Production Management 

Jason Bertsch ... production supervisor
Corrie Coughlin ... production supervisor: story
Danielle Helsaple ... production supervisor
Jeff Hermann ... production manager
Tracy Larson ... production supervisor
Malia P. Russell ... production supervisor
Angel G. Salinas ... production supervisor
Jon Eric Schmidt ... production supervisor
Cat Thelia ... production supervisor
David Yanover ... post-production supervisor

Art Department 

Damon Bard ... additional visual development
Christopher Brock ... visual development (as Chris Brock)
Jason Brubaker ... visual development artist
Guillermo del Toro ... creative consultant
Derek Drymon ... additional story artist
Sean Eckols ... visual development
Ryan Gerrish ... production coordinator: 2D sequence production / production coordinator: art department
Gary Graham ... storyboard artist
Rodolphe Guenoden ... storyboard artist
Bill Kaufmann ... visual development
Jon Klassen ... visual development (as Jonathan Klassen)
Armen Melkonian ... workbook artist
Facundo Rabaudi ... visual development
Ritchie Sacilioc ... visual development
Radford Sechrist ... additional story artist
William T. Silvers Jr. ... matte painter
Vy Trinh ... additional visual development
Michael Yamada ... visual development
Makiko Wakita ... art production supervisor (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer
Panos Asimenios ... dubbing supervisor
James Bolt ... sound re-recording mixer (as Jim Bolt)
Dominic Boucher ... dialogue recording engineer
Ryan Cole ... recordist
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Roberto Domínguez ... foley mixer
Joel Dougherty ... assistant sound editor
Paul Drenning ... original dialouge mixer
Susan Dudeck ... supervising adr editor
John Guentner ... foley mixer
Allen Hartz ... dialogue editor
P.K. Hooker ... sound effects editor
Bob Kellough ... assistant sound editor (as Robert Kellough)
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Tom Lalley ... sound re-recording engineer
Roy Latham ... original dialogue mixer
John Marquis ... additional sound designer / sound effects editor
Michael Miller ... original dialogue mixer
Elias Millward ... dubbing coordinator
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Willard Overstreet ... foley editor
Tighe Sheldon ... sound recordist
Carlos Sotolongo ... original dialogue mixer
Ethan Van der Ryn ... foley artist / supervising sound editor
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Visual Effects by 

Fernanda S. Abarca ... surfacing artist
Motohisa Adachi ... effects developer
Deepa Agarwal ... texture artist
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist
Stephanie Alpert ... visual effects production coordinator
Andrew Anderson ... additional character effects
Patrick Angell ... surfacing technical director
Shinsaku Arima ... visual effects artist
Chris Armsden ... lighting technical director
Nicholas Augello ... character effects artist
Ricky Baba ... surfacing artist
David Badgerow ... final layout artist
David Bailey ... matte painter
Jasper M. Baltzersen ... paint fix artist: PDI/DreamWorks
Kelly Barschig ... recruiter: DWA
Michael Baula ... stereo paint fix artist
Dugan Beach ... character effects animator
Matthew Beightol ... stereo paint fix artist
Sucheta Bhatawadekar ... lighter
Nafees Bin Zafar ... senior software engineer
Herve Bizira ... technical director
Steven Blakey ... visual effects artist
Cathy E. Blanco ... lighting technical director
Alan Blevins ... lighting technical director
Silviu Borac ... senior fx r&d engineer
Margarita Bratkova ... research and development
Billy Brooks ... lighting artist (as William J. Brooks)
Jason Brubaker ... additional compositing: 2D sequence production
Wes Burian ... surfacing supervisor
Craig Cannon ... stereo paint fix artist: PDI/DreamWorks
Jessica Canter ... surfacing artist
Justin Carcasole ... lighting technical director
Mark T. Carlson ... effects engineer
Onny P. Carr ... lighting artist / visual effects artist
Gregg Carrier ... software engineer
Zachary Carter ... visual effects
Scott Cegielski ... visual effects
Kevin Chaohwa Chang ... character fx technical director / visual effects technical director
Chloe Chao ... research and development
Wes Chilton ... visual effects artist
Hermann Chong ... media tools engineer
Tim Chrismer ... additional lighting technical assistant
Jonathan Ciscon ... lighting technical artist
Martin Costello ... supervising character technical director
Christian Cunningham ... lighting artist
Lawrence D. Cutler ... global department head: DreamWorks Animation Studio Management
Matthew Davies ... production technology
Brian C. Davis ... visual effects artist
Kwesi Davis ... production engineer
Gilbert Davoud ... global character technical director
Greg Denton ... additional technical director
Sandy Dong ... surfacing artist
Willem Drees ... cg supervisor
David Drell ... character technical director
Dale Drummond ... lead lighter
Daniel Eaton ... lighter
Christopher Lynn Edwards ... lighting technical artist
Avedis Ekmekjian ... lighting artist
Erin J. Elliott ... crowds artist
Charles Ellison ... modeler
Marcus Erbar ... character effects technical director
Cassandra Fanning ... stereo paint fix artist
Michael Farley ... digital artist
Sean Fennell ... crowd lead artist
Rebecca Fletcher ... layout technical director
Louis Flores ... visual effects lead
Nathan Fok ... character effects artist
Edwin Fong ... surfacing artist: Dreamworks Feature Animation
Grace Fong ... technical director
Julien Forest ... lighting artist
Ted Forgrave ... character technical director
Paul Franz ... effects technical director
Akash Garg ... fx engineer
Jack Geckler ... crowd animator
Amber Geisler ... stereo paint fix artist
Jonathan Gibbs ... global lead
Francesco Giroldini ... shot lighting artist
Shane Glading ... lighting artist
Juan Gonzalez ... final layout artist
Darin K. Grant ... head of production technology
Bill Gumina ... paint fix artist
Glen Gustafson ... lighter
Jon Gutman ... final layout artist
Lei Han ... lighting artist
Andy Harbeck ... surfacing artist
Daniel Hashimoto ... compositing lead: 2D sequence production (as Daniel 'Hashi' Hashimoto)
Christian Hatfield ... character effects supervisor (as Christian A. Hatfield)
Matt Head ... visual effects artist
Stephen Heidelberg ... character effects artist
Brad Herman ... crowds supervisor
Greg Hettinger ... surfacing artist
George Ho ... lighter
Robert Holder ... lighting artist
Carl Hooper ... visual effects artist
Kevin Hoppe ... lighter
Bobby Huebel ... lighting technical assistant
John Hughes ... visual effects artist: Dreamworks
Lok Ming Hwa ... lead lighting artist
C. Jin Im ... lighting artist
Aaron James McComas ... effects animator
Lucas Janin ... effects animator
Ian Jenkins ... lighting
Gregory Jennings ... lighter
Brandi Johnson ... surfacing lead
Michael Cadwallader Jones ... visual effects animator
Kaishin Kam ... technical director
Kurt Kaminski ... lighting artist
Jeff Kasunic ... lead lighter: DreamWorks
Patrick Kelly ... software engineer
Blaine Kennison ... lighter
Matthew Kiefer ... lighting technical artist
Lisa Kim ... lead lighter
Soo Kyung Kim ... lighting artist
Soo Jin King ... surfacing artist
Ginka Kostova ... lighting artist
Parashar Krishnamachari ... shader writer
Amy Sun Kwa ... technical director
Soongu Kwon ... modeler
Stanley Kwong ... lighting artist
Josh LaBrot ... layout artist
Rachel Lagdao ... layout artist
Kenny Lam ... lighting and compositing technical director (as Ken Lam)
Claire Lawrence-Slater ... character fx artist
Jaemin Lee ... visual effects artist
John J.S. Lee ... lighter: DWA
Li-Ming 'Lawrence' Lee ... head of effects
Erin Lehmkühl ... digital effects artist
Matthew Leishman ... character fx technical director
Edwin R. Leonard ... chief technology officer: Dreamworks Animation Technology (as Edwin R. Leonard)
Jim Leuper ... effects engineer
Hamilton Lewis ... rough layout artist
Lyndon Li ... lighting artist
Seth Lippman ... crowds artist
Fabio Lissi ... production engineer
Francis Liu ... production testing
Kieron Cheuk-Chi Lo ... lighting artist
Igor Lodeiro ... cg supervisor / lighting supervisor
Michael Losure ... visual effects artist
Ilia Lyons ... character effects technical director (as Ilia Standish)
Cara Malek ... production testing
Marco Marquez ... stereo paint fix artist
Jason Mayer ... lead effects artist
M. Scott McKee ... cg supervisor / lighting supervisor
Phil 'Captain 3D' McNally ... stereoscopic supervisor
Moiz Merchant ... crowd technical director
Anthony Meschi ... stereo paint fix artist
John R. Miller ... technical director
Marc Miller ... lead lighter
Tom Molet ... global character technical director
Taylor Moll ... surfacing artist
Cesar Alejandro Montero Orozco ... surfacing artist
Jonathan Fletcher Moore ... lighting artist
Madhavi Marigold Muppala ... lead technical director
Ken Museth ... principle engineer
Michael Necci ... lighting supervisor
Rob Nitsch ... senior character effects developer
Sean W. Nolan ... character technical director
Kevin Ochs ... supervising character technical director
Kiem Ching Ong ... visual effects artist
William Opdyke ... visual effects artist
Mark Orme ... matte painting compositor
Tanner Owen ... crowd animator
Patrick A. Palmer ... production engineering
Andrea Paolino ... digital artist
Rupali Parekh ... lighting artist
Alex Parkinson ... visual effects supervisor
Luca Pataracchia ... effects animator
Pranay Patel ... surfacing technical director
Mary Payne ... digital artist
Andrew Pearce ... director of reseach and development
Alessandro Pepe ... visual effects artist
Jonathan Perkins ... visual effects coordinator
Steve Petterborg ... lighting technical director
Navin Pinto ... character effects artist: Dreamworks Animation
Susan Polk Little ... character effects artist
Bryan Poon ... character effects
Jason Porath ... effects animator
Gabriel Portnof ... lead lighter
Andrew Pungprakearti ... digital effects artist
Celambarasan Ramasamy ... production testing
Joshua F. Richards ... crowds artist
Paul Rivera ... matte painting compositor
Eli Rod ... additional lead lighter
Milton E. Rodriguez-Rios ... lead lighter
Justin Rosen ... technical director
Allen Ruilova ... visual effects artist
Wade Ryer ... character technical director
Kendal Sager ... character technical director
Mohit Salunke ... digital compositor
Amy McDonald Sandjideh ... research and development manager
Nico Sanghrajka ... character technical director
Marc Scott ... cg supervisor / lighting supervisor
Priyes Shah ... senior lighting and compositing artist
Sameer Shah ... additional technical director
Cory Shaw ... main title designer & animator
Richard Shiba ... final layout supervisor
Lauren Simpson ... visual effects artist
Ruhi Sinha ... technical director/ lighting artist
Marty Sixkiller ... r&d supervisor
Aaron Smith ... cg supervisor / lighting supervisor
Brian Smith ... stereo paint fix artist
Serge Sretschinsky ... supervising technical director
Matt Steele ... character technical director
David Stodolny ... senior character animator
Josh Stratton ... pipeline engineer
Hong Suck Suh ... digital artist
Jeff Sullivan ... crowd animator
Kenji Sweeney ... lighting and compositing artist
Marla Tanigawa ... matte painting compositor (as Marla Valentine)
Amy Taylor ... character effects animator
Panat Thamrongsombutsakul ... character effects artist
James Thornton ... crowds developer
Dave Tidgwell ... visual effects lead
Erik Tillmans ... compositing: 2D sequence production
Matt Titus ... visual effects
John Truong ... lead character effects animator
Adrian Tsang ... character technical director
Lisa M. Tse ... lighter
Mauricio Valderrama ... stereo paint fix artist
Pablo Valle ... lighting supervisor
Baptiste Van Opstal ... visual effects artist
Kendra Vander Vliet ... final layout artist
Benjamin Venancie ... lighting artist
Henry Vera ... global lead
Brent Villalobos ... production engineer
Marko Vukovic ... senior lighting/compositing
Dave Walvoord ... digital effects supervisor / head of lighting
Jeff Wang ... character technical director
Liang Yuan Wang ... lighting supervisor
Victor Wang ... r&d technology
Nathan Warner ... layout/previs artist
Daniel Warom ... crowds developer
Gina Warr ... lead lighting artist
Matt Waters ... lighting technical assistant
Jason P. Weber ... lead character effects developer
Eugene Wen ... lighter
Jeffrey Wike ... director of research & development
Rhiannon Leffanta Wilhelmi ... layout artist
Ron Williams ... character effects animator
D'Lun Wong ... crowds artist
Hock Wong ... character effects artist
Laura Wood ... production engineer
Stephen Wood ... visual effects animator
Joanna Wu ... lead lighter
Zhang Xiao ... visual effects artist
Farid K. Yazami ... lighting & compositing (as Farid Khadiri-Yazami)
Nate Yellig ... character effects artist
Masahito Yoshioka ... visual effects
Simon Yuen ... senior character technical director
Franz Zach ... senior modeler
Craig Dowsett ... modeler (uncredited)

Stunts 

Rodolphe Guenoden ... martial arts choreographer

Animation Department 

Drew Adams ... animator
Manuel Almela ... animator
J.C. Alvarez ... final layout artist
Jason Anastas ... additional animator
Manuel Aparicio ... animator
Danielle Bemis ... layout production coordinator
Julien Bocabeille ... animator: 2D sequence production
Terran Boylan ... character technical director
Sharon Bridgeman ... story artist
Daniel Bunn ... layout artist
Dorian Bustamante ... rough layout artist
Chris Capel ... animator
Alessandro Carloni ... story artist
Chung Chan ... animator
Chen-Yi Chang ... additional story artist
Matthew Clubb ... lead lighter
Melanie Cordan ... additional animator
Alberto Corral ... animator: cycles
David Couchariere ... animator
Nicola Courtney ... key clean-up artist: 2D sequence production (as Nicola-Jane Courtney)
Michelle Cowart ... additional animator
Philip Craven ... head of story
Joel Crawford ... story artist
Ryan Crego ... additional story artist
Steve Cunningham ... animator
Donnachada Daly ... additional animator
Hans Dastrup ... animator
Bob Davies ... animator (as Rob Davies)
Monica De Armond ... production supervisor: animation crew
Louie del Carmen ... story artist
Eric Deuel ... animator
Ares Deveaux ... animator
Bill Diaz ... animator
Roberto Espanto Domingo ... additional animator (as as Robert Espanto Domingo)
Mark Donald ... additional animator
Jason Doss ... character fx
Derek Drymon ... additional story artist
Christopher Ell ... final layout artist
Raymond Fabular ... key assistant clean-up artist: 2D sequence production (as Raymond Flores Fabular)
Raffaella Filipponi ... animator
Ken Fountain ... additional animator
Alma Glick ... additional ink and paint artist: 2D sequence production
Ed Gombert ... additional story artist
Steven Pierre Gordon ... animator
Dave Gottlieb ... additional animator
Lee Graft ... character fx supervisor
Gary Graham ... story artist (as Gary L. Graham)
Thomas Grummt ... additional animator
Rodolphe Guenoden ... animator: 2D sequence production / story artist / supervising animator
Stan R. Haptas ... layout artist
Shaila Haque ... technical director
Willy Harber ... animator
Dave Hardin ... senior character animator
Andrew Harkins ... animator: cycles
Rene Harnois Jr. ... animation production supervisor
Daniel Hashimoto ... digital 2D animation: 2D sequence production (as Daniel 'Hashi' Hashimoto)
Ki Jong Hong ... modeling artist
Li Hong ... additional story artist
Cameron Hood ... animator
Steven Hornby ... additional animator
Steve Horrocks ... animator
David Hubert ... character animator
Rodrigo Huerta ... animator: cycles
James Hull ... additional animator (as Jim Hull)
Sully Jacome-Wilkes ... surfacing artist
Jakob Hjort Jensen ... animator: 2D sequence production
Alison Jota ... color model supervisor: 2D sequence production
Claudia V. Keene ... key assistant clean-up artist: 2D sequence production (as Claudia Keene)
Michael Kiely ... animator
Sarah-Jane King ... additional color modeler: 2D sequence production
Chris Kirshbaum ... animator
Marek Kochout ... animation supervisor
Lureline Kohler ... key assistant clean-up artist: 2D sequence production (as Lureline Weatherly)
Robert Koo ... additional story artist (as Rob Koo)
Luis Labrador ... Senior Character Modeler
Philippe Le Brun ... animator: 2D sequence production / supervising animator
Gary H. Lee ... layout additional supervision
Eric Lees ... animator
Peer Lemmers ... animator: cycles
Kevin MacLean ... animator
Truong Son Mai ... story artist (as Truong Son Mai 'Tron')
Mary Ann Malcomb ... animator (as Maryann Malcomb)
Nicolas Marlet ... character designer (as Nico Marlet)
Johane Matte ... story artist
Jason McDade ... rough layout artist
Januel Mercado ... story artist
Helen Michael ... clean-up supervisor: 2D sequence production
Lieve Miessen ... key clean-up artist: 2D sequence production (as Lieve Miessen Rochon)
Eric Michael Miller ... production coordinator: animation
Gregory C. Miller ... matte painting supervisor
Pia Miniati ... animation rig engineer
Mark Mulgrew ... layout artist
Damon O'Beirne ... head of layout
Yuko Okumura ... lighter and compositor
David Pate ... animation supervisor
Russell Pearsall ... character setup
Gabriele Pennacchioli ... additional animator
Rebecca Perez ... animator
Pierre Perifel ... animator: 2D sequence production / lead animator: "Shen"
Marco Regina ... animator
Jean-Francois Rey ... additional animator (as Jean Francois Rey)
Ben Rush ... animator
Jason Ryan ... additional animator
William Salazar ... supervising animator
Radford Sechrist ... additional story artist
Jeremy Shaw ... animator
Tal Shwarzman ... animator
Tina Staples ... digital paint artist / ink & paint lead: 2D sequence production
David Stodolny ... animator
Chris Stover ... rough layout artist
Bill Tessier ... animator
Erik Tillmans ... digital 2D animation: 2D sequence production
Liron Topaz ... animator: cycles
Ennio Torresan ... story artist
Jason C. Turner ... modeling supervisor
Theodore Ty ... animator
Kristafer Vale ... character technical director
Jim Van der Keyl ... animator
Sondra Verlander ... lighter
Grant Viklund ... layout technical director
Dan Wagner ... head of character animation
Michael C. Walling ... animator
David Weatherly ... animator
Simon Wells ... additional story artist
David I. White ... animation engineer
Greg Whittaker ... animator
Peter Wilkins ... animation engineer
Claire Williams ... compositor: 2D sequence production / digital 2D animation: 2D sequence production
Benjamin Willis ... animator
Jeannie Yip ... surfacing artist
Catherine Yuh Rader ... story artist
Kathy Zielinski ... animator

Casting Department 

Brittany Cope ... casting assistant
Leslee Feldman ... casting
Mollie Gamo ... casting assistant
Christi Soper ... casting associate (as Christi Soper Hilt)

Editorial Department 

Joyce Arrastia ... additional editor
James Beshears ... post production executive
Alex Cardullo ... post-production assistant
Terry Claborn ... color timer
Anthony Severin Cox ... post production engineer
Shane Glick ... editorial coordinator
Mark A. Hester ... associate editor (as Mark Hester)
C.K. Horness ... additional editor
Darrin Ly ... first assistant editor
Eric Morse ... post-production coordinator
Paul Neal ... digital conform editor
Baron Northrop ... film and color technician (as Baron C. Northrop)
Jeff Olm ... digital colorist: Dreamworks Animation
Daniel Ortiz ... second assistant editor
Kyle Pascucci ... digital imaging manager (as Kyle D. Pascucci)
Anna Solorio-Catalano ... associate editor
Robert Stone ... apprentice editor (as Rob Stone)

Music Department 

Slamm Andrews ... additional music editor
Tom Bailey ... score assistant engineer
Lorne Balfe ... composer: additional music
Colette Barber ... studio manager
John Barrett ... assistant scoring engineer
Tom Broderick ... score technical engineer (as Thomas Broderick)
Stephen Bullen ... studio assistant
Alison Burton ... studio manager
Julie Butchko ... music clearances
Dan Butler ... music business affairs
Beth Caucci ... digital instrument design / percussion sampling
Victor Chaga ... score technical engineer
David Channing ... score editor
Chuck Choi ... score technical engineer
Matt Dunkley ... score reader
Sam Estes ... sample development
Olga FitzRoy ... score assistant engineer
Germaine Franco ... additional music producer: overdub / additional orchestrator
Rick Giovinazzo ... additional orchestrator
Mark Graham ... music preparation
Gavin Greenaway ... additional orchestrator / conductor: choir / conductor: score
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Dave Hage ... music librarian
Karen Han ... soloist: erhu
Pete Hutchings ... score assistant engineer
Andrew Kawczynski ... technical score engineer
Andrew Kinney ... additional orchestrator
Steven Kofsky ... music production services (as Steve Kofsky)
Daniel Kresco ... additional recordist / music engineer
Tommy Laurence ... additional orchestrator
Dominic Lewis ... composer: additional music
Liz McNicoll ... music business affairs
Dave Metzger ... additional orchestrator
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Adam Miller ... score assistant engineer
Michael John Mollo ... digital instrument design
Paul Mounsey ... composer: additional music
Satoshi Mark Noguchi ... assistant music mixer
Jenny O'Grady ... choir master
Sam Okell ... score recordist
Sunny Park ... executive in charge of music
Victor Pesavento ... music preparation
Benjamin R. Robinson ... score assistant engineer (as Ben Robinson)
Czarina Russell ... studio manager: Remote Control Productions
Jennifer Schiller ... music business affairs
Adam Schmidt ... sample development
Emlyn Singleton ... orchestra leader
Adam Milo Smalley ... music editor (as Adam Smalley)
Steven L. Smith ... music preparation
Peter Oso Snell ... additional music editor (as Peter 'Oso' Snell)
Jill Streater ... music librarian
Roger Tang ... music manager
Susan Thampi ... music manager
John Ashton Thomas ... supervising orchestrator
John Traunwieser ... score technical engineer
Christian Wenger ... score assistant engineer
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Mark Wherry ... digital instrument design
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Nick Wollage ... score engineer
Andrew Zack ... score coordinator
Chris Clad ... violin (uncredited)
Dave Foster ... music preparation (uncredited)
Stephen Hilton ... additional music arranger (uncredited)
Jasha Klebe ... copyist (uncredited)

Other crew 

Balaji Alahari ... engineering system administrator
Holly Allen ... research and development supervisor
Karla M. Alvarado ... production coordinator: editorial
Rain Angeles ... systems administrator
Carl Bahor ... technical resource administrator
Steve Baker ... research and development
Joe Bauman ... technology coordinator
François Bertel ... render engineer
Brittany Biggs ... production coordinator
Will Bilton ... research and development
Shawn Bohonos ... operations system administrator
Jeffrey Bradley ... research and development
Zeke Burgess ... hardware engineer
Ariandy Chandra ... title designer: international titles
Scott Chapin ... engineering system administrator
Rick Clifton ... marketing
Bryan Cline ... research and development
Malik Coates ... research and development: staff
Michael Coronado ... hardware engineer
Sarah Counnas ... technology production manager
Michael Cutler ... principal engineer
Mark J. Davis ... research and development (as Mark Davis)
Mike Davis ... production engineer
Guillermo del Toro ... creative consultant
Jayson DeLancey ... production engineer
Dj Downey ... operations system administrator
Brendan Duncan ... research and development
Alex Echols ... creative marketing
Sean Ellis ... network engineer
Alireza Estakhrian ... operations system administrator
Jason Evaristo ... lighting production coordinator
Anthony Fabrizio ... facilities manager
Bart Feliciano ... systems administrator
Benoit Gagnon ... infrastructure engineer
Reid Gershbein ... research and development
Zachary Gold ... production coordinator
Jorge Juan González ... senior system administrator
Darin Grimes ... marketing
Rodolphe Guenoden ... choreographer: kung fu
Juli Gumbiner ... technical resource supervisor
David Hail ... publicist
Michael P. Hamler ... production tester
Clint W. Heidorn ... production coordinator
Wayne Hellinger ... post-production office supervisor
Guthrie S. Hennessey ... training and technical development
Jorge Heredia ... technical resource administrator
Katherine Shine Hery ... producer & director assistant
Beth Hofer ... global department head: DreamWorks Animation Studio Management
Richard Holland ... technical lead
Vicki Hunter ... finance/accounting: administration & finance
Michael Scott Hutchinson ... production tester
Daniel Inkeles ... development
Mark Jackels ... research and development supervisor
Ibrahim Sani Kache ... tech assistance
Jason Kankiewicz ... infrastructure engineer
Amanda Kaplan ... Assistant (Mr. Hoffman)
Mark Kauffman ... production engineer
Hans Ku ... alliance manager
Terence Kuederle ... research and development
Tim Kwan ... production coordinator
Maxim Lazarov ... infrastructure engineer
Jon Leibowitz ... technical resource administrator
Bonnie Lemon ... production executive: DreamWorks Animation
Nicholas Long ... technical lead
Rich Marco ... engineering systems administrator
Andrew Marshel ... production assistant
Adam Meir ... language supervisor
Rick Menze ... training and technical development
Paule Merlin ... infrastructure engineer
Peter C. Miller ... software quality assurance
Sunil Modi ... engineering systems administrator
Logan Molnar ... recruiting
Jemson Montefalcon ... hardware engineer
Laura Monteiro ... studio operations
Bob Morgan ... senior documentation specialist
Eric Morse ... production coordinator
Brendan Murphy ... script coordinator
Jaimie Nakae ... marketing
Anna Newman ... research and development manager
Rosaleen O'Byrne ... production coordinator
John O'Sullivan ... systems administrator
Kris Marciano Pajarito ... story production assistant
Kristine Pascua Pajarito ... production assistant
Paul Parmer ... editorial systems engineer
Andrea Parrish ... marketing and promotions
Shaun Potts ... technical resource administrator
Anshul Pundir ... animation tools intern
Gene Ragan ... principal engineer
Paul R. Ramsey ... research and development
Daniel Rich ... engineering systems administrator
Andrew Richmond ... production coordinator: lighting department
Michael Riley ... title designer
Mark Rogers ... studio operations
Gemma Ross ... technical resource administrator
Stephen E. Ross ... technical lead
Matthew J. Schiavone ... production coordinator
Scott Seiffert ... film marketing
Waioli Shannon ... production assistant
Doug Sherman ... infrastructure engineer
Randy Shoemaker ... marketing/home entertainment/consumer products: DreamWorks Animation
Mona Shokrai ... business and legal affairs
Cathy Sitzes ... technical resource administrator
Rachel Slansky ... production coordinator
Kira Shea Smithson ... administrative staff (as Kira Smithson)
Doug Staub ... engineering systems administrator
Bob Swensen ... title producer: main title
Casey Sword ... technical resource administrator
Julio C. Talavera ... operations system administration
Curtis W. Thompson ... production assistant
Peter Tipton ... production engineer
Mark M. Tokunaga ... manager of digital resources
Darlene Annette Toledo ... technical resource administrator
Steven Tom ... assistant production accountant
Tina Tseng ... production accountant
Selim Tuvi ... production engineer
Martin Watt ... research and development principal engineer: DreamWorks Animation
Brandon Weil ... production assistant
Alissa Rowinsky Wright ... business & legal affairs
Rogelio Yañez ... operations system administrator
Darci Zalvin ... production executive
Nicholas Bencriscutto ... technical resource administrator (uncredited)
Lisa Briggs ... intern (uncredited)
Amy Chen ... resource administrator (uncredited)
Omar Garcia ... technical resource administrator (uncredited)
Charlie Kaufman ... script consultant (uncredited)

Thanks 

Gerald Hatherly ... special thanks
Mike Mitchell ... special thanks
Mark Osborne ... special thanks
John Stevenson ... special thanks
Eugene Yang ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page