Edit
Universal Soldier: Regeneration (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Hyams

Writing Credits (WGA)  

Richard Rothstein ... (based on characters created by) &
Christopher Leitch ... (based on characters created by) and
Dean Devlin ... (based on characters created by)
 
Victor Ostrovsky ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
NGU (as Andrei 'The Pitbull' Arlovski)
Mike Pyle ...
...
...
...
...
General Topov (as Zahary Baharov)
...
...
Yonko Dimitrov ...
Violeta Markovska ...
Stanislav Pishtalov ...
Marianne Stanicheva ...
Olga (as Mariana Stanisheva)
John Laskowski ...
Captain
...
Miles (as Kristopher Van Varenberg)
...
Technician (as Franklin Vallette)
...
Translator
Radina Kardjilova ...
Waitress
...
Unisol 1 (as Trayan Milenov)
...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
General (uncredited)
Dimiter Doichinov ...
Security Guard (uncredited)
Dimitar Ilkov ...
Training soldier (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Vladimir Vladimirov ...
Man in restaurant (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Craig Baumgarten ... producer
Mark Damon ... executive producer
Moshe Diamant ... producer
James Portolese ... associate producer
Israel Ringel ... line producer
Courtney Solomon ... executive producer
Tamara Stuparich de la Barra ... associate producer

Music by 

Kris Hill
Michael Krassner

Cinematography by 

Peter Hyams ... director of photography

Film Editing by 

Jason Gallagher
John Hyams

Casting By 

Illana Diamant
Sue Jones

Production Design by 

Philip Harrison

Art Direction by 

Rossitsa Bakeva ... (as Rossi Bakeva)
Valentina Mladenova ... (as Valya Mladenova)

Costume Design by 

Sonia Despotova

Makeup Department 

Eli Almani ... hair stylist: Mr. Van Damme (as Eli Alamani)
Walter Cossu ... makeup artist: Mr. Van Damme
Sofi Hvarleva ... make-up
Ivon Ivanova ... makeup artist
Nelly Teova ... hair stylist (as Nely Teova)

Production Management 

Valentin Dimitrov ... unit production manager
Samantha Housman ... post-production supervisor: OneZero Productions
Louise Runge ... post-production supervisor: OneZero Productions

Second Unit Director or Assistant Director 

Petya Evtimova ... first assistant director: Bulgaria
Galina Kyuchukova ... second assistant director (as Galia Kyuchukova)
Franklin A. Vallette ... first assistant director (as Franklin Vallette)

Art Department 

Ivan Dimitrov ... set dresser / set dresser/onset
Maria Doicheva ... painter (as Maria Doycheva)
Miroslav Evtimov ... set dresser (as Miro Evtimov)
Bojidar Evtov ... set dresser (as Bojidar Evtimov)
Martin Genchev ... stand-by props
Orlin Grozdanov ... property master
Petko Ivanov ... art department buyer
Alexei Karagyaur ... graphic designer (as Alexey Karaghiaur)
Rosen Marinkov ... stand-by props
Yossif Mladenov ... draftsman (as Yosif Mladenov)
Liuben Rangelov ... construction buyer (as Liuben Ranghelov)
Ivan Ranghelov ... props assistant
Lyubo Samardjiev ... stand-by set dresser (as Liubomir Samardjiev)
Emil Shmidt ... art department buyer (as Emil Shmit)
Kristian Stoyanov ... stand-by set dresser
Krasimir Tsvetanov ... set dresser (as Krasi Tsvetanov)
Borislav Vasilev ... set dresser
Zdravko Vassilev ... set dresser (as Zdravko Vasilev)
Antonia Vladimirova ... art department coordinator
Peter Atanasov ... carpenter (uncredited)
Maria Doicheva ... props painter (uncredited) / stand by painter (uncredited)
Rositsa Ivanova ... scenic artist (uncredited)
Peter Krumov ... set dresser (uncredited)
Todor Tunov ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Shaun Brennan ... foley artist
Rusty Dunn ... sound designer
Tom Efinger ... re-recording mixer
Neil Fazzari ... dialogue editor / supervising sound editor
Eric Gitelson ... foley engineer
Kiril Kaloyanov ... boom operator
Vladimir Kaloyanov ... sound recordist
Alicia Loving ... in-house producer: Dig It
John Moros ... adr editor / foley editor / location foley recordist
Travis Ruscil ... assistant sound editor
Abigail Savage ... sound designer (as Abigal Savage)
Jeff Seelye ... assistant sound editor
Bradley J. Wegner ... assistant sound editor
Cory Coken ... additional adr recordist (uncredited)
Tim Crossley ... sound effects editor (uncredited)
Tom Efinger ... sound supervisor (uncredited)

Special Effects by 

Sotir Baladjanov ... stand-by pyro
Orlin Budinov ... special props maker
Pavel Dimitrov ... special effects assistant
Ivo Jivkov ... special effects supervisor
Zarko Karatanchev ... pyro effects supervisor
Anatoli Malev ... model maker
Vasili Malev ... lead model maker (as Vasilii Malev)
Emanuil Manolov ... props maker
Peter Nikolov ... stand-by pyro (as Petar Nikolov)
Alexander Orlov ... props maker
Liubomir Petrov ... mechanical effects
Stefan Razlojki ... armourer (as Stefan Razlojky)
Marin Takov ... armourer
Tzvetan Vasilev ... special effects stand-by on set (as Tsvetan Vasilev)
Velislav Velev ... pyro assistant
Ilia Zaikov ... stand-by pyro
Craig Byrom ... special effects foreman (uncredited)
Jovko Dogandjiski ... pyro effects (uncredited)
Nikolay Fartunkov ... pyro effects (uncredited)
Georgi Karadjov ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Manny Dubon ... iq artist: Modern VideoFilm
Joseph Oberle ... visual effects producer: Gotham Digital FX / visual effects supervisor: Gotham Digital FX
Vikas Rajput ... visual effects producer: Gotham Digital FX
Vipin Agrawal ... digital compositor (uncredited)
Rahul Madan ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Asen Asenov ... stunts
Georgi Dimitrov ... stunts (as Georgy Dimitrov)
Dimiter Doichinov ... stunts (as Dimitar Doichinov)
Alexander Hitrov ... stunts
Dian Hristov ... stunt double: Scott / stunts
Borislav Iliev ... stunt coordinator: Bulgaria
Ivo Kehayov ... stunts (as Ivo Kehaiov)
Kalin Kerin ... stunts
Stilyan Mavrov ... stunts (as Stilian Mavrov)
Trayan Milenov-Troy ... stunt double: Luc (as Trayan Milenov)
Velizar Peev ... stunts
Rumen Petrov ... stunts
Charlie Picerni ... stunt coordinator
Pavel Shalamanov ... stunts
Krasimir Simeonov ... stunts
Georgi Stanislavov ... stunts (as Georgy Stanislavov)
Vencislav Stojanov ... stunts (as Ventsislav Stoianov)
Teodor Tsolov ... stunts
Tihomir Valentinov Blagovestov ... stunt performer (uncredited)
Dermot Brogan ... stunt rigger (uncredited)
Ivailo Dimitrov ... stunts (uncredited)
Genadiy Ganchev ... stunts (uncredited)
Francois Grobbelaar ... stunt rigger (uncredited)
Zahari Grozdanov ... stunt double (uncredited)
Radoslav Ignatov ... stunts (uncredited)
Danko Jordanov ... stunts (uncredited)
Georgi Manchev ... stunts (uncredited)
Radoslav Parvanov ... stunts (uncredited)
Elitsa Razheva ... stunt double (uncredited)
Kaloian Vodenicharov ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ivan Aleksandrov ... key grip (as Ivan Alexandrov)
Peter Anev ... best boy grip (as Petar Anev)
Mitko Bonev ... focus puller: "b" camera (as Dimitar Bonev)
Liudmil Donchev ... camera assistant: "b" camera
Hristo Elandjiev ... electrician
Manol Ivanov ... grip
Ivailo Kostov ... electrician
Richard Lacy ... focus puller: "a" camera
Kenji Luster ... camera operator: "a" camera/Steadicam
Michael Mansouri ... digital imaging technician
Merav Maroody ... still photographer
George Mihailov ... lighting best boy (as Georgy Mihailov)
Nikolai Mihailov ... electrician (as Nikolay Mihailov)
Vihar Nikolov ... grip
Radoslav Petkov ... video assist
Itzik Revach ... data manager (as Izhik Revach)
Jacky Revah ... epk (as Jeky Revach)
Plamen Soklev ... electrician
Emil Topuzov ... camera operator: "b" camera
Tzvetomir Tzvetkov ... grip (as Tsvetomir Tsvetkov)
Mihail Yanakiev ... camera assistant: "a" camera
Iliya Yonev ... grip
Yavor Zahariev ... gaffer
Georgi Georgiev ... grip (uncredited)

Animation Department 

Ivaylo Nikolov ... layout supervisor (uncredited)

Casting Department 

Katerina Goranova ... casting assistant: Bulgaria (as Ekaterina Goranova)
Alexander Kossev ... extras casting: Bulgaria, Talent Partners (as Sasho Kosev)
Marianne Stanicheva ... casting: Bulgaria
Georgi Stanislavov ... extras casting: Bulgaria (as Georgy Ventsislavov)
Teodor Tsolov ... extras casting: Bulgaria
Hrista Ilieva ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Marieta Duncheva ... costumer
Asen Karanikolov ... costumer
Dora Somova ... costume supervisor
Hristina Stoycheva-Mikovska ... costumer (as Hrisanta Mikovska)
Elitsa Taseva ... costume supervisor
John Fasano ... special costume design (uncredited)
John Cody Fasano ... special costume design (uncredited)

Editorial Department 

Karlo Babakhanian ... iq assistant: Modern VideoFilm
Joe Finley ... digital intermediate colorist: Modern VideoFilm
Casey Leming ... electronics graphics operator: Modern VideoFilm (as Casey C. Leming)
Jason Modica ... quality control operator: Modern VideoFilm
Harry Muller ... lab colorist
Rafi Pogosyan ... electronics graphics operator: Modern VideoFilm
Amber Taylor ... digital intermediate producer: Modern VideoFilm

Location Management 

Vladimir Vladimirov ... location manager
Nasko Vulev ... location manager (as Atanas Vulev)

Music Department 

Jason Gallagher ... musician
Kris Hill ... musician
Shahzad Ismaily ... musician
Laraine Kaizer ... musician
Michael Krassner ... musician
Scott White ... musician

Transportation Department 

Emil Alexiev ... truck driver
Asi Avrimov ... driver: Mr. Diamant (as Asy Avramov)
Hristo Bonev ... truck driver
Boyan Borisov ... truck driver
George S. Dimitrov ... generator driver (as Georgy Dimitrov)
Velentin Dimitrov ... truck driver
Stefan Dinev ... truck driver
Georgy Dolmov ... driver
Georgy Georgiev ... truck driver
Mihail Georgiev ... driver
Georgi Grigorov ... truck driver (as Georgy Grigorov)
Ivailo Hristov ... truck driver
Ivelin Ivanov ... generator driver
Konstantin Kojuharov ... driver
Bojidar Kostov ... office driver
Liuben Krastev ... driver
Stefan Lalev ... action vehicles
Yavor Mantarkov ... driver: Mr. Hyams
Nedko Mavrikov ... driver
Antonio Milenkov ... driver: Mr. Ringel
Valentin Nestorov ... truck driver
Dimitar Nikolov ... driver
Kalin Nikolov ... transportation coordinator
Lyudmil Nikolov ... truck driver (as Liudmil Nikolov)
Stoyan Nikolov ... truck driver
Plamen Petrov ... truck driver
Knut Tischer ... truck driver (as Knut Ticher)
Zahari Todorov ... driver (as Zahary Todorov)
Lyubcho Velkov ... truck driver (as Liubcho Velkov)
Angel Vladimirov ... driver
Valentin Yordanov ... truck driver
Milen Bozhichkov ... driver: director of photography (uncredited)
Piotr Walczak ... facilities department (uncredited)

Other crew 

Stefan Alamanov ... production assistant
Casey Angelova ... assistant to producer
Anna Bankova ... payroll accountant
Salahidine Max Beztout ... assistant: Mr. Van Damme (as Salahidine Beztout)
Larry Chan ... executive assistant: Mr. Damon
Scott Collette ... assistant: Ms. Stuparich De La Barra
Vladimir Dimitrov Dimitrov ... production assistant (as Vladimir Dimitrov)
Tal Fiala ... account executive: Modern VideoFilm
Ortwin Freyermuth ... legal services
Elka Gecheva ... cleaning lady
Alexandar Goncharov ... production assistant (as Alexander Goncharov)
Hugo G. Gordillo ... scheduler: Deluxe (as Hugo Gordillo)
Tzvetelina Hadjieva ... on set medic (as Tsvetelina Hadzhieva)
Vkusnata Hapka ... caterer
Valentin Hristov ... production assistant
Milena Kazandjieva ... production cashier
Nikolay Kosharevski ... production assistant
Krastio I. Krastev ... production assistant (as Krastio Krastev)
Kalina Krasteva ... production assistant coordinator
Lily Lacheva ... accountant
Tihomir Lakov ... production assistant
Jenna Max ... assistant: Mr. Van Damme
Plamen Milanov ... set coordinator
Jennifer Nguyen ... assistant: Mr. Damon
Lyuben Nikolov ... craft service
Jenna Piccolo ... legal services (as Jenna Sanz-Agero)
Liubomir Plamenov ... production assistant
Mariana Popova ... script supervisor
Maggie Stoyanova ... production coordinator
Art Stribley ... production financing: Pacific Mercantile Bank (as Arthur F. Stribley)
David E. Van Houten ... publicist
Stefania Velichkova ... script trainee
Adrian Ward ... production financing: National Bank of California
Matthew Warren ... completion bond: Film Finances (as Matt Warren)
Dorit Yosha ... production controller
Ventsislava Yoveva ... production accountant (as Vencislava Yoveva)
Greg Bernstein ... legal services (uncredited)
Lori Burchfield ... assistant: Mr. Baumgarten (uncredited)
John Charles ... software manager: Sony DAC (uncredited)
Michelle Dunton ... clearance (uncredited)
Claude Forest ... insurance broker (uncredited)
Wendy Kay Moore ... production finance (uncredited)

Thanks 

Maggie Bedrossian ... special thanks
Stephen Hunter Flick ... special thanks
Dian Hristov ... very special thanks: for their tremendous skill, courage and heart
Traian Milenov ... very special thanks: for their tremendous skill, courage and heart

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page