Edit
SGU Stargate Universe (TV Series 2009–2011) Poster

(2009–2011)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Andy Mikita ... (12 episodes, 2009-2011)
William Waring ... (9 episodes, 2009-2011)
Peter DeLuise ... (7 episodes, 2009-2011)
Alex Chapple ... (4 episodes, 2009-2011)
Robert C. Cooper ... (3 episodes, 2009-2010)
Ernest R. Dickerson ... (1 episode, 2009)
Robert Carlyle ... (1 episode, 2010)
Félix Enríquez Alcalá ... (1 episode, 2010)
Rohn Schmidt ... (1 episode, 2010)
Helen Shaver ... (1 episode, 2011)

Series Writing Credits  

Robert C. Cooper ... (creator) (40 episodes, 2009-2011)
Brad Wright ... (creator) (40 episodes, 2009-2011)
Joseph Mallozzi ... (12 episodes, 2010-2011)
Paul Mullie ... (12 episodes, 2010-2011)
Carl Binder ... (7 episodes, 2009-2011)
Martin Gero ... (2 episodes, 2009-2010)
Remi Aubuchon ... (2 episodes, 2010-2011)
Linda McGibney ... (2 episodes, 2011)
Alan McCullough ... (1 episode, 2009)
Barbara Marshall ... (1 episode, 2010)
Denis McGrath ... (1 episode, 2010)
Jeff Vlaming ... (1 episode, 2010)

Series Cast  

...
 Dr. Nicholas Rush (40 episodes, 2009-2011)
...
 Colonel Everett Young / ... (40 episodes, 2009-2011)
...
 Lt. Matthew Scott / ... (40 episodes, 2009-2011)
...
 Chloe Armstrong (40 episodes, 2009-2011)
...
 Eli Wallace (40 episodes, 2009-2011)
...
 Lt. Tamara Johansen / ... (40 episodes, 2009-2011)
...
 Master Sgt. Ronald Greer / ... (40 episodes, 2009-2011)
...
 Adam Brody (39 episodes, 2009-2011)
...
 Dr. Dale Volker (39 episodes, 2009-2011)
...
 Dr. Lisa Park / ... (36 episodes, 2009-2011)
...
 2nd Lt. Vanessa James / ... (36 episodes, 2009-2011)
...
 Camile Wray / ... (31 episodes, 2009-2011)
...
 Colonel David Telford (20 episodes, 2009-2011)
...
 Pvt. Darren Becker / ... (19 episodes, 2009-2011)
...
 Sgt. Hunter Riley (16 episodes, 2009-2010)
...
 Varro (15 episodes, 2010-2011)
Mark Burgess ...
 Dr. Jeremy Franklin / ... (14 episodes, 2009-2010)
Leanne Adachi ...
 Cpl. Barnes (10 episodes, 2010-2011)
...
 Airman Dunning (9 episodes, 2010)
...
 Marine Sgt. Spencer / ... (9 episodes, 2009)
...
 Ginn (8 episodes, 2010-2011)
...
 Lieutenant General Jack O'Neill (6 episodes, 2009-2010)
...
 Morrison (6 episodes, 2010-2011)
...
 Simeon (6 episodes, 2010)
...
 Cpl. Marsden (6 episodes, 2009-2011)
...
 Maryann Wallace (6 episodes, 2009-2011)
...
 Koz (6 episodes, 2010)
...
 Dr. Caine / ... (5 episodes, 2009-2010)
...
 Major Peterson (5 episodes, 2009-2011)
...
 Emily Young (4 episodes, 2009)
...
 Gloria Rush (4 episodes, 2010)
...
 Amanda Perry (4 episodes, 2010-2011)
...
 Dr. Daniel Jackson (4 episodes, 2009-2010)
...
 Mrs. Armstrong (4 episodes, 2009-2011)
...
 Dannic (4 episodes, 2010)
...
 Dr. Brightman (4 episodes, 2010)
...
 Commander Kiva (3 episodes, 2010)
...
 Sharon Walker (3 episodes, 2009-2010)
...
 Curtis (3 episodes, 2009)
...
 Sgt. Graham / ... (3 episodes, 2010-2011)
...
 Matt Balic (3 episodes, 2009-2011)
...
 Marine Cpl. Gorman (3 episodes, 2009)
Christina Schild ...
 Andrea Palmer (3 episodes, 2009)
...
 Alan Armstrong (3 episodes, 2009-2010)
...
 Carl Strom (2 episodes, 2009)
...
 Colonel Samantha Carter (2 episodes, 2009-2010)
...
 Reginald Greer (2 episodes, 2010)
...
 Yaozu (2 episodes, 2011)
...
 Jason (2 episodes, 2011)
...
 Cpl. Baras (2 episodes, 2010-2011)
...
 Ellie (2 episodes, 2011)
...
 Dr. Bill Lee (2 episodes, 2009-2011)
Tobias Slezak ...
 Peter (2 episodes, 2010)
...
 Annie Balic (2 episodes, 2009-2011)
Mar Andersons ...
 Major Green (2 episodes, 2009)
...
 Dr. Mehta (2 episodes, 2009)
...
 Dr. Boone (2 episodes, 2009)
Conan Graham ...
 Calvos (2 episodes, 2010)
...
 Cpl. Rivers (2 episodes, 2009-2010)
Ken Tran ...
 Chen (2 episodes, 2010)
...
 Chief Mst Sgt. Walter Harriman (2 episodes, 2009)
...
 Squad Member / ... (2 episodes, 2010)
...
 Ambassador Ovirda (1 episode, 2011)
Cameron Shang Forbes ...
 Young Ronald Greer (1 episode, 2010)
...
 Constance (1 episode, 2010)
...
 Dr. Rodney McKay (1 episode, 2011)
...
 Senator Michaels (1 episode, 2011)
...
 Priest (1 episode, 2009)
...
 Virgil Biggs (1 episode, 2010)
...
 Richard Woolsey (1 episode, 2011)
...
 Dana (1 episode, 2010)
...
 Corporal Reynolds (1 episode, 2011)
...
 Airman Evans (1 episode, 2011)
...
 Dr. Williams (1 episode, 2009)
Cole Humphrey ...
 Movie Scott (1 episode, 2010)
...
 Movie Chloe (1 episode, 2010)
...
 Dr. Andrew Covel (1 episode, 2011)
...
 Airman Richmond (1 episode, 2010)
...
 Student (1 episode, 2010)
Stefanie Samuels ...
 Angela Greer (1 episode, 2010)
...
 Tasia (1 episode, 2011)
Martin Christopher ...
 Major Kevin Marks (1 episode, 2009)
...
 Dr. Fisher (1 episode, 2009)
...
 Herself (1 episode, 2009)
Michael Sangha ...
 Cpl. Lipton (1 episode, 2009)
Ron Halder ...
 Priest (1 episode, 2010)
...
 Mary (1 episode, 2010)
...
 Val (1 episode, 2010)
...
 Betty (1 episode, 2011)
...
 Little Girl (1 episode, 2010)
...
 Rachel (1 episode, 2010)
...
 S.F. Sergeant Hyatt (1 episode, 2011)
...
 Airman Rennie (1 episode, 2009)
Melina Lam ...
 Little Girl's Mother (1 episode, 2010)
John Murphy ...
 Olan (1 episode, 2010)
Richard Beauchamp ...
 Langaran soldier (1 episode, 2011)
Michael Cound ...
 Twinning Double (1 episode, 2011)
...
 Geiger Counter Tech (1 episode, 2011)
...
 Steven (1 episode, 2011)
...
 Matthew Wallace (1 episode, 2011)
...
 Captain (1 episode, 2011)
Dan Pelchat ...
 Twinning Double (1 episode, 2011)
...
 Peter (1 episode, 2009)
...
 Bank Employee (1 episode, 2010)
Vera Menoza-Cuadra ...
 Airman (1 episode, 2010)
...
 Bridge Officer (1 episode, 2010)
...
 Sara (1 episode, 2011)
John Shaw ...
 Administrator (1 episode, 2011)
...
 Dr. McCormack (1 episode, 2009)
Marie-Eve Boudreau ...
 Alien Reference (1 episode, 2010)
Colin Bremner ...
 Airman Tracy (1 episode, 2010)
...
 Marine (1 episode, 2010)
...
 Airman (1 episode, 2011)
Sarah Mutch ...
 Celina (1 episode, 2009)
...
 Female Airman (1 episode, 2010)
...
 Guard (1 episode, 2010)
...
 Lucian Scientist (1 episode, 2010)
...
 Worker (1 episode, 2011)
Kyle Horton ...
 Airman (1 episode, 2009)
...
 Andy (1 episode, 2009)
...
 Alliance Soldier (1 episode, 2010)
...
 Mindy (1 episode, 2009)
...
 Female Airman (1 episode, 2009)
...
 Josh (1 episode, 2009)
...
 Alliance Tech (1 episode, 2010)
Michael Lenic ...
 Eli's Friend (1 episode, 2009)
...
 Dr. Sonja Damji (1 episode, 2009)
Jim K. Chan ...
 Dr. Simms (1 episode, 2009)
...
 Sgt. Michaels (uncredited) (2 episodes, 2010)
Leona Naidoo ...
 ND scientist (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Airforce Staff (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Airforce Staff (uncredited) (1 episode, 2010)
Tom MacNeill ...
 Wounded Civilian (uncredited) (1 episode, 2011)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Carl Binder ... executive producer (40 episodes, 2009-2011)
Robert C. Cooper ... executive producer (40 episodes, 2009-2011)
John G. Lenic ... producer (40 episodes, 2009-2011)
Joseph Mallozzi ... consulting producer / executive producer (40 episodes, 2009-2011)
Paul Mullie ... consulting producer / executive producer (40 episodes, 2009-2011)
Brad Wright ... executive producer (40 episodes, 2009-2011)
Jennifer Johnson ... associate producer (39 episodes, 2009-2011)
George Horie ... line producer (20 episodes, 2009-2010)
Andy Mikita ... co-producer (20 episodes, 2009-2010)
N. John Smith ... executive producer (20 episodes, 2009-2010)
Linda McGibney ... supervising producer (19 episodes, 2010-2011)
Martin Gero ... consulting producer (8 episodes, 2009)
Alan McCullough ... consulting producer (7 episodes, 2009)
David S. Greathouse ... producer: New Mexico / supervising producer: New Mexico (2 episodes, 2009-2010)
Sam Childs ... supervising producer / supervising producer: New Mexico (2 episodes, 2010)

Series Music by 

Joel Goldsmith ... (40 episodes, 2009-2011)

Series Cinematography by 

James Alfred Menard ... (19 episodes, 2009-2011)
Michael C. Blundell ... (18 episodes, 2009-2011)
Rohn Schmidt ... (3 episodes, 2009)

Series Film Editing by 

Mike Banas ... (14 episodes, 2009-2011)
Rick Martin ... (14 episodes, 2009-2011)
Brad Rines ... (13 episodes, 2009-2011)
Ryan Malone ... (1 episode, 2011)

Series Casting By 

Paul Weber ... (40 episodes, 2009-2011)

Series Production Design by 

James Robbins ... (40 episodes, 2009-2011)

Series Art Direction by 

Chris Beach ... (40 episodes, 2009-2011)

Series Set Decoration by 

Mark Davidson ... (40 episodes, 2009-2011)
Tedd Kuchera ... (36 episodes, 2009-2011)

Series Costume Design by 

Valerie Halverson ... (40 episodes, 2009-2011)

Series Makeup Department 

Forest Sala ... hairstylist / hair stylist (40 episodes, 2009-2011)
Fay von Schroeder ... makeup artist (20 episodes, 2009-2010)
Rebecca Lee ... makeup artist (20 episodes, 2010-2011)
Vincenza Celentano ... assistant makeup artist (uncredited) (20 episodes, 2009-2010)
Ceilidh Dunn ... makeup artist (uncredited) / assistant makeup artist (uncredited) (18 episodes, 2010-2011)
Amanda Kuryk ... assistant makeup artist (uncredited) / first assistant makeup artist (uncredited) / first assistant makeup (uncredited) (13 episodes, 2009-2010)
Megan Harkness ... assistant makeup artist (uncredited) (9 episodes, 2009-2011)
April Boyes ... key makeup artist (uncredited) (4 episodes, 2011)
Michael Nickiforek ... sculptor, mold maker, silicone prosthetics fabrication (uncredited) / sculptor, mold maker, silicone prosthetics fabrication, (uncredited) / sculptor, mold maker, silicone prosthetics fabrication, silicone prosthetics fabrication (uncredited) (3 episodes, 2010-2011)
Bill Terezakis ... makeup fx designer (uncredited) (3 episodes, 2010-2011)
Colleen Conroy ... assistant makeup artist (uncredited) (1 episode, 2011)
Céline Godeau ... prosthetic makeup effects (uncredited) / special makeup effects artist (uncredited) (1 episode, 2011)
Michelle Lemieux ... prosthetic makeup effects (uncredited) (1 episode, 2011)
Vicki Syskakis ... makeup effects artist (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Production Management 

George Horie ... production manager (20 episodes, 2009-2010)
John G. Lenic ... production manager (20 episodes, 2010-2011)
Kerry McDowall ... post production supervisor (17 episodes, 2010-2011)
Sam Childs ... unit production manager: New Mexico (2 episodes, 2009-2010)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Bill Mizel ... first assistant director (20 episodes, 2009-2011)
Ryan Kosmynka ... second assistant director / first assistant director (20 episodes, 2010-2011)
Vince Coates ... second assistant director (19 episodes, 2009-2010)
Alex Pappas ... first assistant director (17 episodes, 2009-2011)
Rachael Fortier ... second assistant director / third assistant director (3 episodes, 2010-2011)
Chemen Ochoa ... second assistant director (2 episodes, 2009-2010)
Sarah Lemon ... second second assistant director (1 episode, 2010)
Chad Fitz ... trainee assistant director (uncredited) / third assistant director (uncredited) (20 episodes, 2010-2011)
Robert S. Weber ... third assistant director (uncredited) (4 episodes, 2010)

Series Art Department 

Steve Craine ... paint coordinator (40 episodes, 2009-2011)
Kenny Gibbs ... property master (40 episodes, 2009-2011)
Scott Wellenbrink ... construction coordinator (40 episodes, 2009-2011)
Steve Sisko ... props truck supervisor (20 episodes, 2009-2010)
Mark Jones ... set dresser (20 episodes, 2010-2011)
Jason Davis ... property master: New Mexico unit (2 episodes, 2009-2010)
Gordon Bellamy ... supervisor: prop makers, sculptors, model makers (uncredited) (40 episodes, 2009-2011)
G. Scott Stewart ... construction department buyer (uncredited) (40 episodes, 2009-2011)
Samantha Schell ... buyer (uncredited) / assistant property master (uncredited) (23 episodes, 2009-2010)
Trevor Purvis ... set dresser (uncredited) (20 episodes, 2009-2010)
Kate Heslup ... draftsperson (uncredited) (13 episodes, 2009-2010)
Yasmine Wallace ... props buyer (uncredited) (8 episodes, 2010)
Neil Fairall ... lead props (uncredited) (6 episodes, 2009)
Jo Ann Frappier ... construction first aid (uncredited) / construction laborer (uncredited) (4 episodes, 2009)
Wendy McAllister ... storyboard artist (uncredited) (4 episodes, 2010-2011)
Alistair Bell ... carpenter (uncredited) (2 episodes, 2009)
Noah Bradley ... construction coordinator: New Mexico (uncredited) (1 episode, 2009)
Darren Gibson ... construction foreman (uncredited) (1 episode, 2009)
Wyatt Soutzo ... painter (uncredited) (1 episode, 2009)
Angie Kennedy ... set dresser (uncredited) (1 episode, 2010)

Series Sound Department 

Patrick Ramsay ... sound mixer (40 episodes, 2009-2011)
Kelly Cole ... re-recording mixer (39 episodes, 2009-2011)
Bill Mellow ... re-recording mixer (34 episodes, 2009-2011)
Matthew Wilson ... sound effects editor / sound editor (28 episodes, 2009-2011)
Jay Cheetham ... background sound editor / sound editor (27 episodes, 2009-2011)
Steve Smith ... sound designer (27 episodes, 2009-2010)
Kirby Jinnah ... supervising sound editor / sound editor (24 episodes, 2009-2011)
James Fonnyadt ... sound designer (13 episodes, 2010-2011)
Brian Campbell ... sound editor / dialogue editor (11 episodes, 2010-2011)
Iain Pattison ... re-recording mixer (5 episodes, 2009-2010)
Jason Mauza ... sound editor (4 episodes, 2010-2011)
Dario DiSanto ... foley editor / sound editor (2 episodes, 2009-2011)
Kevin Belen ... adr mixer / re-recording mixer (2 episodes, 2009)
Bayard Carey ... sound mixer: New Mexico Unit (1 episode, 2009)
Hugo DeLaCerda ... re-recording mixer (1 episode, 2009)
Dave Griffiths ... boom operator (uncredited) (20 episodes, 2010-2011)
Joe Watts ... foley mixer (uncredited) (11 episodes, 2009-2010)
Christopher M. Ray ... m&e re-recording mixer (uncredited) / assistant re-recording mixer (uncredited) (6 episodes, 2009)
Matt Dawson ... adr mixer (uncredited) (4 episodes, 2009)
Naan Spiess ... sound technician (uncredited) (4 episodes, 2009)
Christine McLeod ... sound supervisor (uncredited) (2 episodes, 2009)
Bil Clement ... boom operator (uncredited) (1 episode, 2010)

Series Special Effects by 

Scott Stofer ... special effects coordinator (40 episodes, 2009-2011)
Wray J. Douglas ... special effects coordinator (34 episodes, 2009-2011)
Nick Lawson ... special effects foreman (uncredited) (40 episodes, 2009-2011)
Bill Pankiw ... special effects first assistant (uncredited) (40 episodes, 2009-2011)

Series Visual Effects by 

Stephen Bahr ... in house digital effects coordinator (40 episodes, 2009-2011)
Krista McLean ... in house digital effects supervisor / matte paintings / matte painter (40 episodes, 2009-2011)
Mark Savela ... visual effects supervisor (40 episodes, 2009-2011)
Luke Vallee ... in house compositor / digital compositor (32 episodes, 2009-2011)
Natalia Diaz ... in house compositor / compositor / visual effects / visual effects artist (31 episodes, 2009-2011)
Kodie Mackenzie ... in house compositor (31 episodes, 2009-2011)
Tia Hoshizaki ... compositor / in house compositor / digital compositor (30 episodes, 2009-2011)
Lisa Nolan ... in house visual effects artist / visual effects artist / in house lead visual effects artist (27 episodes, 2009-2011)
Dylan Yastremski ... compositor / in house compositor / digital compositor / digital artist (26 episodes, 2009-2011)
James Kawano ... in house lead visual effects artist / senior cgi artist / visual effects artist (25 episodes, 2009-2011)
Michael Lowes ... in house lead visual effects artist / in house visual effects artist (21 episodes, 2009-2011)
Billy Martin ... in house visual effects artist / in house lead visual effects artist / visual effects artist (18 episodes, 2009-2011)
Sonia Henkel ... visual effects coordinator (17 episodes, 2009-2011)
Viv Jim ... in house lead compositor (17 episodes, 2009-2010)
Erica Henderson ... in house lead compositor (17 episodes, 2010-2011)
James Rorick ... visual effects coordinator (16 episodes, 2009-2011)
Wes Sargent ... in house visual effects artist / visual effects artist (16 episodes, 2009-2011)
Rob Fitzsimmons ... in house compositor (15 episodes, 2009-2011)
Chris Phillips ... in house visual effects artist / in house lead visual effects artist (13 episodes, 2009-2011)
Toby Taplin ... visual effects artist (12 episodes, 2009-2011)
Carina Dielissen Hunt ... in house visual effects artist / in house lead visual effects artist / visual effects artist (7 episodes, 2009-2010)
Shannon Gurney ... visual effects coordinator (6 episodes, 2009-2010)
Kelly Whitfield ... visual effects set supervisor (uncredited) (20 episodes, 2010-2011)
Andrew Karr ... digital effects supervisor (uncredited) / cg supervisor (uncredited) (14 episodes, 2009-2011)
Pauline Burns ... visual effects producer (uncredited) (11 episodes, 2010-2011)
Krista Lomax ... computer graphics animator (uncredited) (8 episodes, 2009-2010)
Jeremy Kehler ... digital compositor (uncredited) (8 episodes, 2010-2011)
Gordon Bellamy ... digital scanning: polymorph3d (uncredited) (7 episodes, 2009-2011)
Chris Derochie ... senior animator (uncredited) / visual effects artist (uncredited) (7 episodes, 2009-2010)
Daphne De Jesus ... digital compositor (uncredited) / compositor (uncredited) (3 episodes, 2009)
Jose Perez ... visual effects artist (uncredited) (3 episodes, 2009)
Alec McClymont ... digital artist (uncredited) / visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Brenda Campbell ... composite supervisor (uncredited) (2 episodes, 2009)
Paul Flanagan ... senior effects artist: Image Engine Vancouver (uncredited) (2 episodes, 2009)
Chad L. Fox ... visual effects (uncredited) / visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2009)
Paul Hegg ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2009)
Chandra Juhasz ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2009)
Nick Hsieh ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2010)
Ryan Jensen ... digital artist (uncredited) (2 episodes, 2010)
Marco Menco ... creature modeller: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2010)
Bob White ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2010)
Bernhard Kimbacher ... compositor (uncredited) (1 episode, 2009)
Louis Leung ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2009)
Daniel Osaki ... lead 3d modeler atmosphere visual effects (uncredited) (1 episode, 2009)
Anna Tonrungroj ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2009)
Emanuele Comotti ... lead compositor: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2010)
Julianna Kolakis ... character designer: Image Engine (uncredited) / character modeler: Image Engine (uncredited) / texture painter: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2010)
Jesus Lavin ... digital artist (uncredited) (1 episode, 2010)
Sam Nixon ... senior matchmove artist (uncredited) (1 episode, 2010)
Hamish Schumacher ... lead compositor: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2010)
Perry Hyunwoo Sohn ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2010)
Elena Topouzoglou ... roto, paint, comp artist (uncredited) (1 episode, 2010)
Jelmer Boskma ... creature modeler (uncredited) (1 episode, 2011)
Christine Peterson ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Stunts 

James Bamford ... stunt coordinator (39 episodes, 2009-2011)
Rochelle Okoye ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Rhys Williams ... stunt double: Jamil Walker Smith (uncredited) (5 episodes, 2010-2011)
Lani Gelera ... stunt performer (uncredited) / stunts (uncredited) (3 episodes, 2009-2011)
Andrew Chin ... stunts (uncredited) (2 episodes, 2009-2011)
Trevor Jones ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2009-2011)
Larissa Stadnichuk ... stunt double: Alaina Huffman (uncredited) (2 episodes, 2009-2011)
Al Goto ... stunt coordinator: New Mexico (uncredited) / stunt coordinator: New Mexico unit (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Fraser Corbett ... stunts (uncredited) (2 episodes, 2009)
Rob Hayter ... stunt double: Haig Sutherland (uncredited) (2 episodes, 2009)
Mike Desabrais ... stunts (uncredited) (2 episodes, 2010)
Shelene Yung ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2010)
Atlin Mitchell ... stunt double: Kyra Zagorsky (uncredited) / stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2011)
Brett Chan ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2009)
Duane Dickinson ... stunts (uncredited) (1 episode, 2009)
Kylie Furneaux ... stunt double: Elyse Levesque (uncredited) (1 episode, 2009)
Rikki Gagne ... stunts (uncredited) (1 episode, 2009)
Larry Lam ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2009)
Gaston Morrison ... assistant stunt coordinator (uncredited) (1 episode, 2009)
Johnson Phan ... stunts (uncredited) (1 episode, 2009)
Ty Trand ... stunt rigger (uncredited) (1 episode, 2009)
Jeffery Aro ... stunts (uncredited) (1 episode, 2010)
Mark Chin ... stunts (uncredited) (1 episode, 2010)
Brent Connolly ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2010)
Edward A. Duran ... stunts (uncredited) (1 episode, 2010)
Jon Kralt ... stunts (uncredited) (1 episode, 2010)
Chad Riley ... stunt double: Jamil Walker Smith (uncredited) (1 episode, 2010)
Dan Rizzuto ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2010)
Uros Certic ... stunts (uncredited) (1 episode, 2011)
Scott Lang ... stunts (uncredited) (1 episode, 2011)
Crystal Mudry ... stunts (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Camera and Electrical Department 

Ryan Purcell ... camera operator / camera operator: New Mexico unit (40 episodes, 2009-2011)
John Zulinski ... key grip (34 episodes, 2009-2011)
Jesse Emery ... chief lighting technician (28 episodes, 2010-2011)
Krista Stumph ... second assistant camera / assistant camera (21 episodes, 2009-2011)
Greg Fox ... camera operator (20 episodes, 2009-2010)
Brendan Chalmers ... first assistant camera (20 episodes, 2010-2011)
Grizz Salzl ... camera operator (20 episodes, 2010-2011)
Bruno Bittner ... chief lighting technician (11 episodes, 2009-2010)
Simon Smith ... key grip (6 episodes, 2011)
Greg Hewett ... key grip: New Mexico (4 episodes, 2009-2010)
Dwight Dollins ... grip (3 episodes, 2009-2010)
Leonard E. Hoffman ... chief lighting technician: New Mexico Unit / chief lighting technician: New Mexico unit (2 episodes, 2009-2010)
Billy Gierhart ... camera operator: New Mexico Unit (1 episode, 2009)
Lynn Lockwood ... camera operator: New Mexico unit (1 episode, 2009)
Beau Chaput ... camera operator: New Mexico unit (1 episode, 2010)
John K.D. Graham ... lighting technician (1 episode, 2010)
Georgia Packard ... camera operator: New Mexico unit (1 episode, 2010)
Ian Gledhill ... light board programmer (uncredited) (40 episodes, 2009-2011)
Ted Smith ... first assistant camera (uncredited) (20 episodes, 2009-2010)
Robert Finnigan ... second assistant camera (uncredited) (20 episodes, 2010-2011)
Chris Unsworth ... rigging electrics (uncredited) (15 episodes, 2010-2011)
Michael Bailey ... lighting technician (uncredited) (10 episodes, 2009-2010)
John Carron ... playback coordinator (uncredited) (10 episodes, 2009-2010)
Ian Prince ... best boy grip (uncredited) (9 episodes, 2009-2010)
Lecily Corbett ... second assistant camera: second unit (uncredited) (7 episodes, 2010)
Courtland Sandover-Sly ... grip (uncredited) (6 episodes, 2011)
Stephen J. McKnight ... first assistant camera (uncredited) (5 episodes, 2010)
Simon Hall ... video/computer playback (uncredited) (4 episodes, 2009-2010)
Frederick Heartline ... assistant camera (uncredited) (4 episodes, 2009)
Richard Galli ... best boy electric (uncredited) / best boy electric: New Mexico (uncredited) (3 episodes, 2009-2010)
Charlie Newberry ... additional second assistant camera (uncredited) (2 episodes, 2009)
Christopher Norris ... additional first assistant camera (uncredited) (2 episodes, 2009)
Lauren Petzke ... lighting technician (uncredited) (2 episodes, 2009)
Lee Gibeau ... grip (uncredited) (2 episodes, 2010)
Ryne Niner ... digital imaging technician (uncredited) (2 episodes, 2010)
Erick Castillo ... camera loader (uncredited) (1 episode, 2009)
Kenneth Coblentz ... grip (uncredited) (1 episode, 2009)
Rob Salviotti ... second assistant camera (uncredited) (1 episode, 2009)
Eric Steinig ... dolly grip (uncredited) (1 episode, 2009)
John Trapman ... aerial director of photography (uncredited) (1 episode, 2009)
Christopher Davis ... rigging electrician (uncredited) (1 episode, 2010)
Ryan Eustis ... second assistant camera: New Mexico unit (uncredited) (1 episode, 2010)
Milton Loo ... lighting technician (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Animation Department 

Chris Derochie ... senior animator (uncredited) / creature animator (uncredited) (7 episodes, 2009-2011)
Michel Bidart ... animator (uncredited) (2 episodes, 2009)

Series Casting Department 

Corinne Clark ... casting: Canada (40 episodes, 2009-2011)
Jennifer Lurey ... casting associate: US (40 episodes, 2009-2011)
Sandra-Ken Freeman ... extras casting (39 episodes, 2009-2011)
Jennifer Page ... casting: Canada (39 episodes, 2009-2011)
Jaye Riske ... casting associate (uncredited) (19 episodes, 2009-2010)
Rich Gill ... stand in coordinator (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Costume and Wardrobe Department 

Taryn Thumath ... costume breakdown artist (uncredited) (16 episodes, 2009-2011)
Luisa Dalmagro ... costume buyer (uncredited) (3 episodes, 2009)
Allyson Traub ... key set costumer (uncredited) (3 episodes, 2009)

Series Editorial Department 

Flavio Bidese ... on-line editor (40 episodes, 2009-2011)
Bob Dewald ... second assistant editor / assistant editor (27 episodes, 2009-2011)
Kerry McDowall ... post production coordinator (23 episodes, 2009-2010)
Steve McLeod ... assistant editor (21 episodes, 2009-2011)
Ryan Malone ... assistant editor (20 episodes, 2009-2011)
Andrea Dixon ... colorist (2 episodes, 2009)
Frank Robinson ... colorist: Deluxe Vancouver (uncredited) (3 episodes, 2010)
Jon Anctil ... post-production assistant (uncredited) (2 episodes, 2011)

Series Location Management 

Heather Vedan ... location manager (20 episodes, 2010-2011)
Geoffrey Dodd ... assistant location manager (12 episodes, 2009-2010)
Lorne Davidson ... location manager (11 episodes, 2009-2010)
John K. Alexander ... location manager (8 episodes, 2010)
David Tamkin ... assistant location manager (3 episodes, 2010)
Sam Tischler ... location manager: New Mexico Unit / location manager: New Mexico unit (2 episodes, 2009-2010)
Roderick Peyketewa ... assistant location manager (uncredited) (1 episode, 2009)
Julian Marles ... location production assistant (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Music Department 

Rick Chadock ... music editor (40 episodes, 2009-2011)
Andrea von Foerster ... music supervisor (24 episodes, 2009-2011)
Joel Goldsmith ... composer: title theme (uncredited) (7 episodes, 2009)
Neal Acree ... composer: additional music (uncredited) (2 episodes, 2010-2011)

Series Transportation Department 

David R. Anderson ... transportation coordinator (40 episodes, 2009-2011)

Series Other crew 

Tanja Balic ... production coordinator (39 episodes, 2009-2011)
Lawren Bancroft-Wilson ... script coordinator (39 episodes, 2009-2011)
David Magee ... production coordinator (39 episodes, 2009-2011)
Julie Anne Rieder ... production accountant (39 episodes, 2009-2011)
John Scalzi ... creative consultant (39 episodes, 2009-2011)
Amanda Alexander ... script supervisor (28 episodes, 2009-2011)
Remi Aubuchon ... executive consultant (20 episodes, 2010-2011)
Ashleigh Inman ... assistant to executive producer (20 episodes, 2010-2011)
Sarah Tarry ... legal counsel: Heenan Blaikie LLP / legal counsel (19 episodes, 2009-2010)
Christina Bulbrook ... legal counsel: Heenan Blaikie LLP (13 episodes, 2010-2011)
Terry J. Murray ... script supervisor (9 episodes, 2009-2010)
Nadia Wechselberger ... legal counsel: Heenan Blaikie LLP (7 episodes, 2010)
David Melito ... production accountant: New Mexico unit (2 episodes, 2009-2010)
Hannah Staiger ... assistant craft services: New Mexico unit / production assistant (2 episodes, 2009-2010)
Betty Weaver ... production coordinator: New Mexico Unit / production coordinator: New Mexico unit (2 episodes, 2009-2010)
Portia Tickell ... script supervisor (2 episodes, 2010)
G.Q. Sanchez ... safety advisor: New Mexico unit (1 episode, 2010)
Dustin Lee Abram ... key production assistant (uncredited) (26 episodes, 2009-2011)
Nathan Conchie ... second assistant production coordinator (uncredited) (20 episodes, 2010-2011)
Ken Kabatoff ... office production assistant (uncredited) (20 episodes, 2010-2011)
Carol Marks-George ... unit publicist (uncredited) (12 episodes, 2009-2010)
Scott Schaffer ... product placement (uncredited) (10 episodes, 2009-2010)
Mika McKinnon ... science consultant (uncredited) (8 episodes, 2009-2011)
Simon Hall ... video/computer playback (uncredited) (6 episodes, 2009)
Paul Muite Macharia ... production assistant (uncredited) (5 episodes, 2011)
Angela M. DeNike ... assistant production coordinator (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Michael Feldman ... set production assistant (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
A.G. Johnson-Wagner ... first assistant accountant (uncredited) / first assistant accountant: New Mexico (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Ryan J. Pezdirc ... production assistant: New Mexico Unit (uncredited) / set production assistant: New Mexico unit (uncredited) / set production assistant: new mexico unit (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Larie Stoley ... production assistant (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Thomas Potter ... technical advisor: military (uncredited) (2 episodes, 2011)
Lynn Ambrosino ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2009)
Daniel Teller ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2009)
Bruce Wafful ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2009)
Jenny Dent ... set tutor (uncredited) (1 episode, 2010)
Ryan Steacy ... armorer (uncredited) (1 episode, 2010)
Tony Alcantar ... dialect coach: pre-production (uncredited) (1 episode, 2011)
Steve Neville ... assistant to producer (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Thanks 

Jennifer Schwalenberg ... the producers would like to thank: The New Mexico Film Commission / the producers would like to thank: The new Mexico Film Commission (2 episodes, 2009-2010)
Lisa W. Strout ... the producers would like to thank: The New Mexico Film Commission / the producers would like to thank: The new Mexico Film Commission (2 episodes, 2009-2010)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page