Edit
Easy A (2010) Poster

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Will Gluck

Writing Credits (WGA)  

Bert V. Royal ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Nina (as Mahaley Hessam)
Jameson Moss ...
...
...
Neil Soni ...
Zia
...
...
...
Norma Michaels ...
Micah's Grandmother (as Norma Micheals)
Yolanda Snowball ...
...
...
David Gore ...
...
...
Josh Wisniewski (as D'Anthony Wayne Palms)
...
...
Quiznos Guy (as Rawson Thurber)
Christopher De Lorenzo ...
Spectator In The Gym (as Chris De Lorenzo)
Jillian Johnston ...
Nancy Karr ...
Clay Black ...
Bradley Charles Etheridge ...
Singing Server (as Brad Etheridge)
...
...
Lance Kerfuffle ...
...
Boy
Max Crumm ...
Jeremiah Hu ...
...
...
Jason Kropik ...
Rest of cast listed alphabetically:
Julianne Celeste ...
Gossip Girl Jogger (uncredited)
...
High School Student (uncredited)
Ashley Hereid ...
Extra (uncredited)
Zack Kennedy ...
Mr. Gleason (uncredited)
...
...
Nerd (uncredited)
Johnny Ruddell ...
Drama Student (uncredited)
...
Eric Ling (uncredited)
...
Mean Girl (uncredited)
Micah Van Hove ...
Stoner (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Zanne Devine ... producer
Alicia Emmrich ... associate producer
Will Gluck ... producer
Mark Benton Johnson ... co-producer (as Mark B. Johnson)

Music by 

Brad Segal

Cinematography by 

Michael Grady ... director of photography

Film Editing by 

Susan Littenberg

Casting By 

Lisa Miller Katz ... (as Lisa Miller)

Production Design by 

Marcia Hinds

Art Direction by 

Bo Johnson

Set Decoration by 

Karen Agresti

Costume Design by 

Mynka Draper

Makeup Department 

Desiree Dizard ... hair stylist
Donna-Lou Henderson ... makeup artist
Adruitha Lee ... hair department head
Tracy Manzo ... makeup artist
Maynard Matthews ... hair stylist (as Maynard G. Matthews)
Oney Syers II ... hair stylist
Michelle Vittone ... makeup department head (as Michelle Vittone McNeil)
David Waterman ... key makeup artist
Jose Zamora ... key hair stylist (as Jose L. Zamora)

Production Management 

Glenn S. Gainor ... unit production manager
Cliff Rogers ... production supervisor (as Clifford L. Rogers)

Second Unit Director or Assistant Director 

Todd Amateau ... first assistant director
Heather Kritzer ... additional second assistant director
Anthony J. Nahar ... second assistant director
Will Sandoval ... second second assistant director
Bruce A. Simon ... additional second assistant director

Art Department 

Guillaume DeLouche ... property master
Troy Hope ... paint supervisor
Carol Kiefer ... art department coordinator
David Lombard ... leadman
James P. Meehan ... assistant property master (as James Meehan)
Jose Orozco ... greensman
C.J. Pyles ... on-set dresser (as CJ Pyles)
John Risso ... paint supervisor
Taylor Vaughan ... assistant property master
Doug Anderson ... plasterer (uncredited)
Ryan Claridge ... stand-by greens (uncredited)
Timothy Feimster ... set dresser (uncredited)
Joey Genitempo ... stand-by painter (uncredited)
Laurin Guthrie ... set decoration buyer (uncredited)
Karen Higgins ... construction coordinator (uncredited)
Joe Mason ... art department assistant (uncredited)
Christopher Parker ... set dresser (uncredited)
Tim Swope ... graphic artist (uncredited)
Richard Blake Wester ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Deb Adair ... re-recording mixer
Tom Fox ... boom operator
Vincent Guisetti ... foley artist
Scott G.G. Haller ... supervising dialogue editor
Andrea Horta ... adr supervisor
Pamela Kahn ... foley artist
Gregg Landaker ... re-recording mixer
Mark Larry ... sound editor
Harrison D. Marsh ... sound mixer
Herwig Maurer ... sound editor
Jacob Riehle ... dialogue editor (as Jake Riehle)
Kyle Rochlin ... foley mixer
Brian Smith ... adr mixer
Tim Tuchrello ... assistant sound editor
Jon Wakeham ... supervising sound editor
Michael Fowler ... adr recordist (uncredited)
Eric Harwood ... sound recordist (uncredited)
Beauxregard Neylon ... adr mixer (uncredited)
Jan Petrov ... adr recordist (uncredited)
Paul Pirola ... additional mixing (uncredited)

Special Effects by 

Bret Barrett ... special effects technician
Tyler Matson ... special effects coordinator
Darin O'Neill ... special effects technician

Visual Effects by 

Akemi Abe ... rotoscoping artist
Dave Isaac Santos Abuel ... compositor: Zoic Studios (as Dave Abuel)
Bijay Awale ... digital compositor
Suzette Barnett ... compositor: Zoic Studios (as Suzette Barnet)
Raoul Bolognini ... visual effects producer: Zoic Studios (as Raoul Yorke Bolognini)
Phillip Broste ... compositor: Zoic Studios
Ravi Deula ... roto artist/compositor: visual effects
Matthew G. Donnan ... compositor: Zoic Studios (as Matt Donnan)
Ristra Fajarwaty ... compositor: Zoic Studios
Nathaniel Holroyd ... compositor: Zoic Studios (as Nate Halroyd)
Alberto Ludeña ... digital artist
Carolyn Martin ... visual effects coordinator: Zoic Studios
Fumi Mashimo ... compositor: Zoic Studios
Rocco Passionino ... visual effects supervisor: Zoic Studios
Cat Rowe ... digital colorist assist
Jonathan Wolfe ... main title animator
Kristen Branan ... head of production: Zoic Studios (uncredited)
Chris Ingersoll ... compositor (uncredited)
Jesse Morrow ... visual effects artist (uncredited)
Brian Nugent ... digital compositor: Flame artist (uncredited)

Stunts 

Brian Patrick Collins ... stunts (as Brian Collins)
Mike Gunther ... stunts
Cassidy Hice ... stunts
Bobby C. King ... stunt coordinator
Dave Macomber ... stunts (as David Macomber)
Tony Snegoff ... stunts
Marcus Young ... stunts
Spencer Andrews ... stunts (uncredited)
Roger Stoneburner ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael P. Catanzarite ... dolly grip
Derek K. Cunningham ... best boy grip
Ulysses Domalaon ... first assistant camera: "b" camera (as F. Ulysses Domalaon)
Cory Gunter ... second assistant camera: "b" camera
Geoffrey Haley ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Michael Brian Hart ... best boy rigging (as Michael B. Hart)
Aubrey Husar ... key grip
Mike Karasick ... chief lighting technician (as Michael Karasick)
John Linares ... assistant chief lighting technician
John Scott Mills ... digital imaging technician (as John Mills)
Brian Giuseppe Morena ... first assistant camera: "a" camera (as Brian Morena)
Arturo Rojas ... second assistant camera: "a" camera
Patrick Rousseau ... camera operator: "a" camera
George Sugar ... rigging gaffer
Adam L. Taylor ... still photographer (as Adam Taylor)
Michael Uva ... dolly grip (as Michael G. Uva)
Karl Vindler ... video assist
Jesse Crusing ... electrician (uncredited)
Jeff Griffith ... assistant camera (uncredited)
Leo Ibanez ... grip (uncredited)
Louis Isman ... key rigging grip (uncredited)
Rex Kenney ... rigging grip (uncredited)
Jordan Lapsansky ... lighting technician (uncredited)
Jake Leannah ... electrician (uncredited)
Chris Linares ... electrician (uncredited)
BJ McDonnell ... additional camera operator (uncredited) / additional steadicam operator (uncredited)
Yen P. Nguyen ... second assistant camera (uncredited)
Joel Perkal ... first assistant camera: "b" camera (uncredited)

Casting Department 

Joseph Wisniewski ... casting associate
Brandi S. Hawkins ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Meg Goodwin ... costumer
Linda Huse ... key costumer
La Shan Knox ... costumer
Elaine McGhee ... costumer
Lori Jean Sacks ... costumer (as Lori Sacks)
Rosemary Bengele Sater ... costumer
Lisa Wujick ... costumer

Editorial Department 

Steve Bowen ... digital colorist
Douglas Slocum ... first assistant editor
Debra L. Tennant ... assistant editor (as Debra Tennant)
Reza Amidi ... digital intermediate editor (uncredited)
Tricia Chiarenza ... color timer (uncredited)
Yana Gorskaya ... additional editor (uncredited)
Cat Rowe ... digital color assist (uncredited)
Benjamin Sutor ... digital intermediate editor (uncredited)
Matt Sweat ... post-production assistant (uncredited)

Location Management 

Fermin Davalos ... location manager
Eric Mills ... key assistant location manager
Bill Wesley ... assistant location manager (as William T. Westley)

Music Department 

Wende Crowley ... music supervisor
Joshua Minyard ... score mixer
Nicholas Rose ... soundtrack
Sherry Whitfield ... music editor
Jim Black ... music clearance (uncredited)

Transportation Department 

James Andrews ... transportation co-captain
Dan Brizendine ... transportation captain (as Daniel Brizendine)
Keenan Haight ... driver
Yvette Peterson ... driver
Neil Chisholm ... production van driver (uncredited)

Other crew 

Toussaint Banks ... production assistant
William Batsel ... production assistant
David C. Bernat ... production coordinator
Kimberly Bishop ... production assistant (as Kimberly Anne Bishop)
Jody Blose ... script supervisor
Julianne Celeste ... production assistant
Almarie Clifford ... studio teacher
Exchange Communications ... IT/Communications
Nick Costantino ... assistant accountant
Sue Ellen ... production representative
Jesse Fox Chaney ... assistant: Mr. Devine
Jennifer Hamilton ... choreographer
Keith Jackson ... production assistant
Shadow Peter Kingsley ... production secretary (as Shadow Kingsley)
Michael Klastorin ... unit publicist
Kristofer Kolpek ... production assistant (as Kris Kolpek)
Jamie Lieberman ... assistant: Mr. Gainor
Bohne Lipsey ... production assistant (as Bohne Leah Lipsey)
Kev Magee ... assistant production coordinator (as Kevin Magee)
Ashley O'Bryant ... production assistant
Nick Graham Rogers ... production assistant (as Nicholas G. Rogers)
Glenn Schneider ... caterer
Charlie E. Scott Jr. ... craft service
Anneke Scott ... production assistant
Charlie Scott ... craft service (as Charlie E. Scott III)
Alison R. Smith ... animal trainer
David Stepheson ... production assistant
Jack Stern ... studio teacher
Matt Sweat ... production assistant
Samara Vise ... production assistant
Ryan Whan ... production accountant
Benjamin Benedetti ... post facilities manager (uncredited)
Asher Blumberg ... production assistant (uncredited)
Claire Chandou ... key assistant accountant (uncredited)
Annette Dash ... accounting clerk (uncredited)
Ryan C. Fill ... loop group voice (uncredited)
Christina Hwang ... title producer (uncredited)
Dani Jayden ... stand-in: Chip (uncredited)
Lynn Johnson ... set medic (uncredited)
Danni Katz ... stand-in: Olive (uncredited)
Brian Kruse ... utility stand-in (uncredited)
Ashley Lambert ... adr loop group (uncredited)
Todd A. Marks ... computer/video playback supervisor (uncredited)
Maggie Martin ... payroll accountant (uncredited)
Tracy E. Maurer ... assistant production coordinator (uncredited)
Steve Solomon ... animal trainer (uncredited)
Erin Stern ... set production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page