Edit
Hercules (2014) Poster

(I) (2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Brett Ratner

Writing Credits  

Ryan Condal ... (screenplay) (as Ryan J. Condal) and
Evan Spiliotopoulos ... (screenplay)
 
Steve Moore ... (Radical comic "Hercules")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ergenia
Isaac Andrews ...
...
...
...
...
Nicolaus
...
...
Gryza
...
Bessi Leader
Karolina Szymczak ...
...
Cotys Guard
...
Cotys Guard
...
Antimache
...
Vixen
...
Vixen
...
Executioner
Oliver Doherty ...
Hercules' Child
Tom Doherty ...
Hercules' Child
Panka Kovacs ...
Hercules' Child
Mark Phelan ...
Corsair
...
Lt. Marcos
Peter Ivanyi ...
Wolf Handler
...
Ergenia's Maiden
Nóra Lili Hörich ...
Ergenia's Maiden (as Nora Horich)
Athina Papadimitriu ...
Midwife
Anna Trokán ...
Midwife
...
Tavern Madame
Csilla Baksa ...
Tavern Vixen
Elena V. Holovcsak ...
Tavern Vixen
Petra Piringer ...
Tavern Vixen
Erika Lajos ...
Tavern Vixen
Dora Kanizsa ...
Tavern Vixen
Sydney van den Bosch ...
Tavern Vixen
Lilla Bozoki ...
Tavern Vixen
Dalma Lörincz ...
Tavern Vixen
Patricia Hegedus ...
Feasting Hall Server
Timea Palacsik ...
Feasting Hall Guest
...
Feasting Hall Guest
Erik Orgovan ...
Feasting Hall Guest
Shay Sabag ...
Athenian Citizen
Anna Zsíros ...
Athenian Citizen
Jean Pigozzi ...
Athenian Lord
Anna Skidanova ...
Athenian Lady
Kristina Starostina ...
Dancer
Dorottya Podmaniczky ...
Dancer
Lilla Babos ...
Dancer
Aden G. Wright ...
Rest of cast listed alphabetically:
Krasen Belev ...
Oyley (uncredited)
...
Eurystheus Guard #1 (uncredited)
Adam Nemet ...
Cotys Guard (uncredited)
...
Eurystheus Guard #2 (uncredited)
...
Innkeeper (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sarah Aubrey ... executive producer
Peter Berg ... executive producer
Jesse Berger ... executive producer
Ross Fanger ... executive producer
Beau Flynn ... producer
James M. Freitag ... co-producer
Hiram Garcia ... associate producer
Stephen Jones ... executive producer
Barry Levine ... producer
Brett Ratner ... producer

Music by 

Fernando Velázquez
Johannes Vogel ... score composer

Cinematography by 

Dante Spinotti ... director of photography

Film Editing by 

Mark Helfrich
Julia Wong

Casting By 

Zsolt Csutak
Amanda Mackey Johnson
Cathy Sandrich
Lucinda Syson

Production Design by 

Jean-Vincent Puzos

Art Direction by 

Robert Cowper ... senior art director
Bence Erdelyi
Jason Knox-Johnston ... supervising art director
Tom Still

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Jany Temime

Makeup Department 

Márta Antal ... additional makeup artist
Rita Balla ... hair stylist
Orlando Bassi ... wig maker
Lucy Browne ... crowd makeup supervisor
Martina Byrne ... makeup artist
Szandra Bíró ... hair stylist
Móni Csomós ... hair stylist
Sarah Downes ... crowd makeup artist
Annamária Dunai ... hair dresses/coordinator
Paul Engelen ... makeup designer
Krisztina Fehér ... hair stylist
Marcelle Genovese ... hair crowd supervisor
Judit Halász ... hair stylist/crowd makeup artist
Peter Hawkins ... prosthetic effects
Jennifer Hegarty ... makeup supervisor: second unit
Judit Hornyák ... crowd makeup coordinator
Anita Hédervári ... crowd makeup artist
Nóra Kapás ... makeup artist (second unit)
Melissa Lackersteen ... makeup artist
Daniel Lawson Johnston ... makeup artist
Giuliano Mariano ... hair stylist
Emma Mash ... makeup artist: crowd
Júlia Morvai ... additional makeup artist / makeup artist
Orsi Murányi ... makeup artist
Balázs Novák ... prosthetic supervisor : local HU
Conor O'Sullivan ... prosthetic supervisor
Szabolcs-Levente Olvedi ... prosthetic artist
Darren Robinson ... special makeup effects artist
Rubén Serra ... makeup artist: crowd daily
Lucy Sibbick ... prosthetic make up artist
Aldo Signoretti ... Hair designer
Matteo Silvi ... makeup artist
Rachel Solow ... groomer: Dwayne Johnson
Dobrovitz Szilvia ... makeup artist
Katalin Tomola ... makeup artist
Attila Végh ... additional hair daily: additional makeup artist
Dézs Zsuzsanna ... additional hair stylist / additional makeup artist
Raquel Álvarez ... makeup artist: crowd daily

Production Management 

Terry Bamber ... VFX unit production manager
Dale Fagan ... coordinator: physical production - MGM
Mihály Gál ... assistant unit manager
Tamás Gál ... assistant production manager
Mark Harris ... post-production supervisor
Jason Pomerantz ... production manager (IMAX version)
Miklós Tóth ... production manager
Elena Zokas ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jeff J.J. Authors ... first assistant director
Tom Brewster ... second second assistant director
Chris Carreras ... first assistant director
William Dodds ... key second assistant director
Anna Piroska Geréb ... crowd third assistant director
Robert Grayson ... first assistant director: second unit
Julia Hargitay ... assistant director
Márk Herjeczki ... crowd second assistant director
Terence Madden ... key second assistant director: second unit
Terry Madden ... first assistant director: second unit
Emese Matuz ... third assistant director: second unit
Sébastien Praznoczy ... assistant director
Barnaby Riggs ... third assistant director
Szonja Szekerák ... third assistant director
Lee Tailor ... second assistant director: second unit
Tamás Vass ... second assistant director
Attila Veres ... set production assistant
Norbert Vilonya ... third assistant director
Alexander Witt ... second unit director

Art Department 

Mathilde Abraham ... concept artist
Kamen Anev ... concept artist
Zsófia Antal ... set dec pa
Giles Asbury ... storyboard artist
Jonathan Bach ... concept illustrator
Ravi Bansal ... concept artist
Rob Bliss ... concept artist
Sophie Bridgman ... draftsman / standby art director
Balázs Bálint ... key buyer
Ricardo Contreras ... concept artist
Renátó Cseh ... graphic artist
Gábor Dengel ... props
Jonathan Downing ... prop buyer: UK
Gergely Dömölki ... supervising modelmaker
Michael Eaton ... graphics
Daniel Egri ... set dec/props coordinator
Kimberley Fahey ... Assistant Production Buyer UK
Ildikó Fogt ... draftsman
Judit Garai ... researcher
Sarah Ginn ... draughtsman
Bardócz Gábor ... carpenter
Andrea Hajdu ... leather maker
Rohan Harris ... scenic artist
Máté Herjeczki ... assistant construction manager
Mitchell Holder ... trainee propman
Gergely Kajdi ... standby greensman
Bence Kalmár ... modelmaker
Hedvig Kiraly ... draftsperson
Zoltán Kiss ... head sculptor
Magdi Kondorosi ... set decoration buyer
Sam Leake ... illustrator
Hunya László ... standby greensman
Mary Mackenzie ... assistant art director
Jon Marson ... key greensman
Ben Mauro ... concept artist
Nick Milner ... assistant property master
Joshua Min ... concept artist
Csaba Mitku ... props
Natália Renault Mitsukai-Inki ... concept artist
Istvan Mohos ... buyer
Antonio Murer ... prop maker
Norbert Nagy ... standby propman
Craig Narramore ... supervising propmaker
Tamas Ordodi ... sculptor
Annamária Orosz ... assistant art director / stand-by art-director: second unit
Kristof Patricza ... draftsperson
Steve Payne ... supervising dressing props
Eduardo Pena ... concept designer
Daniel Purdy ... propman
Graeme Purdy ... property master
Steffen Reichstadt ... concept artist
Gergely Rieger ... draftsperson
Gergely Schummer ... propman
Miklos Selmeczy ... modelmaker
Aaron Sims ... concept artist
Zalan Sipos ... art department pa
Gábor Szabó ... prop man
Lajos E. Szabó ... stand-by painter
Mátyás Szakonyi ... greens buyer
Akos Szalay ... assistant armourer
Marton Szalay ... assistant armourer
Dávid Szekeres ... prop man
Zoltán Sárdi ... draftsman
Nóra Takács ... assistant art director
Orosz Tamás ... propman
Zoltán Tóth ... construction manager
Vilmos Törköly ... modelmaker
Kate Venner ... production buyer
Joel Venti ... storyboard artist
Zoltán Virányi-Fontan ... assistant construction manager
Marton Voros ... assistant art director
Georgia Warner ... Assistant Set Decorator
Helga Wisloczki ... ceramic artist
Éva Zöld ... art department coordinator
Iván Ézsöl ... carpenter
Mike Bundlie ... graphic design (uncredited)

Sound Department 

Petra Bach ... adr supervisor (as Petra Murray USA) / adr supervisor: USA / adr supervisor: United States
Paul Berolzheimer ... sound effects editor
Chris Burdon ... sound re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
Tim Chau ... sound designer / sound re-recording mixer / supervising sound editor
János Csáki Jr. ... boom operator day player: second unit
Fredrick Cuevas ... adr recordist
Glen Gathard ... foley supervisor
Peter Hanson ... foley editor
Max Hilliard ... sound mix technician
James Hyde ... adr recordist
Baard H. Ingebretsen ... adr recordist
Joshua Aaron Johnson ... sound editor
Nick Kray ... adr mixer
Phil Lee ... assistant sound editor
Daniel Lindvik ... a.d.r. recordist
Stefano Marchetti ... adr recordist
John Jay Martyn ... adr recordist
Reagan Mendoza ... a.d.r. recordist
György Mihályi ... boom operator
Michael Miller ... adr mixer
Emmet O'Donnell ... assistant sound editor
Thomas O'Neil Younkman ... sound effects editor
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Diego Ruiz ... a.d.r. recordist
Mac Ruth ... sound mixer
James Shannon ... dolby sound consultant
Andy Stallabrass ... adr mixer
Jason Swanscott ... foley artist
Danton Tanimura ... sound effects editor
Burak Topalakci ... sound effects editor
Balazs Varga ... second boom
Oskar von Unge ... sound mix assistant
Sacha Walker ... dialogue editor
Clayton Weber ... sound designer

Special Effects by 

Bence Arik ... daily special effects technician
Scott Armstrong ... senior technician
Csaba Bagossy ... special effects technician
Gergö Bajczár ... special effects assistant
Lalit Bhavsar ... render wranglers
Caimin Bourne ... special effects first unit supervisor
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Florin Daniel Catrinoiu ... special effects technician
Neil Corbould ... special effects supervisor
Aaron Cox ... special effects technician
Gergely Csóri ... daily special effects technician
Steve István Djuroska ... SFX rigging
Andrew Ellwood ... special effects assistant
Nicholas Ellwood ... special effects assistant
Jody Eltham ... senior spx technician
Palagyi Fefe ... special effects technician
Bence Füredi ... daily special effects technician
Zsolt Füredi ... daily special effects technician
Szilard Gergely ... special effects technician
Gergely Glovotz ... special effects technician
Gergely Gruber ... special effects assistant
László Hermann ... special effects assistant: daily
Terry Jones ... special effects senior technician
Tamás Kiss ... breakaway technician
Gergely Laszlo ... special effects technician
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior special effects technician
Declan O'Donnell ... special effects technician
Norbert Orosz ... daily special effects technician
Gilles Paillet ... foam latex technician
Maria Pudlowska ... special effects buyer/coordinator
László Pál ... breakaway technician
Dave Roddham ... special effects technician
Attila Sarkadi ... daily special effects technician
Lilla Schwarz ... special effects p.a.
Tibor Skornyak ... daily special effects technician
Bgi Supplies ... special effects props
Péter Szlávi ... special effects technician
Adam Szlávy ... special effects assistant
Steven Warner ... special effects assistant supervisor
Stuart Wishart ... senior special effects technician

Visual Effects by 

Oliver Adranghi ... compositor: Cinesite
Nidhi Agarwal ... matchmove lead: prime focus
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor (prime focus)
Africa Aguirre Martín ... data managing: Double Negative
Robert Aldag ... vfx coordinator: Cinesite
Dominic Alderson ... groom artist
Kaevski Aleksandar ... matchmove: fx3x
Neil Alford ... compositor: Milk VFX
Iker Alonso ... lighter: Cinesite
Miriam Alvarez ... 3d depth artist: Stereo D
Rachel Amar ... texturing artist: prime focus
Scott Anderson ... roto artist: double negative
Scott R. Anderson ... roto artist: Double Negative
Tomás Arando ... digital compositor
Eduardo Arroyo ... paint/compositor
Jaume Arteman ... digital compositor: Prime Focus World
Rosie Ashforth ... animator
Peter Aversten ... texture artist: Cinesite
Paul A. Baccam ... stereoscopic artist
James Baker ... previs artist: The Third Floor
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: Outsource
James Ballard ... visual effects artist
Judy Barr ... digital compositor
Tim Barter ... compositor: Double Negative
Branko Basarovski ... digital artist
Mark Battle ... stereoscopic compositor: Stereo D
Denis Baudin ... senior generalist/modeling/texturing td: cinesite / senior texture artist: Cinesite
Ryan Bauer ... stereoscopic compositor: Stereo D
Sophie Beck ... visual effects: Matchmove artist - Cinesite
Sebastian Becker ... visual effects artist: double negative
Matthew E. Bell ... senior look development and lighting artist
Paul Berry ... previsualization artist
Indranil Bhattacharya ... 3D character and prop modeler: Primefocus Film
Sameer Bhoyar ... stereo compositing supervisor: Stereo D
Emanuele Bignone ... layout artist: Cinesite
Thomas Biller ... lighting techical director
Jourdan Biziou ... previs artist: The Third Floor
Gabriel Blanco ... pipeline engineer: Prime Focus World
David Blemur ... stereo compositor
Brandon Blevins ... stereoscopic compositor: Stereo D
Stephen A. Bloch ... previs artist: The Third Floor (as Stephen Andrew Bloch)
Ashley Blyth ... matchmove artist
Preetham Tej Boddu ... prep lead
Dan Bodenstein ... fx artist: Method
Mike Bodkin ... stereo executive producer: Stereo D
Martin Bohm ... visual effects artist: Cinesite
Ioan Boieriu ... senior effects technical director: Double Negative
Rachel Borkow ... previsualization production coordinator: The Third Floor
Matt Bouchard ... global head of pipeline
Russell Bowen ... onset cg lead: Double Negative
Paul Boyd ... visual effects artist
Matt Boyer ... lead matchmove artist: Cinesite
Richard Boyle ... character rigger: Cinesite
Jon Bragado ... matchmove artist: Prime Focus
James Braid ... technology: Double Negative
Michael Brako ... visual effects artist
Matthew Bramante ... vfx supervisor: locktix
John Brennick ... compositor: Method Studios
Thomas Briggs ... massive animator
Matthew Bristowe ... head of production: Prime Focus World
Colin Brown ... colourist
Jason Lee Brown ... modelling lead
John Bruno ... visual effects supervisor
Chad Buehler ... digital compositor
Christian Bull ... modeller: Cinesite
Markus Burki ... visual effects artist
Eamonn Butler ... animation supervisor: Cinesite
Naomi Butler ... compositor: Cinesite
Roisin Byrne ... production support: Cinesite
Hélène Bécourt ... vfx line producer: Cinesite
Jay Caguioa ... stereo compositor
Marc Calvelo ... animator (Prime Focus VFX)
Francis L. Camacho ... Lead Matchmover: Prime Focus
Jon Capleton ... visual effects artist
Ferran Casas ... lead animator
Vasco Cerqueira ... rotoscope artist
Saptarshi Chakraborty ... compositor: Double Ngative
Alexander Chaliovski ... visual effects technical director
Jae Young Chang ... stereoscopic compositor: Stereo D
Vikki Chapman ... production coordinator: Prime Focus Film
Derek Cheung ... fx technical director
Tagui Chilyan ... stereo production coordinator: Stereo D
Kunal Chindarkar ... compositor: Double Negative Visual Effects
Giuseppe Chisari ... character rigger: double negative
Julian Chong ... digital compositor: double negative
Laurence Chong ... matchmover: Double Negative
Charles Chorein ... lighting technical director
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Viswamitra Chunchu ... matchmoving artist
Carlos Cidrais ... lighting artist
Suzanne Cipolletti ... previs artist: The Third Floor
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Jimi Clark ... stereoscopic artist
Darrell Claunch ... stereoscopic compositor
Peter Clayton ... lead animator: Cinesite
Eric Clement ... cg sequence lead: Cinesite
Chris Clough ... modeller: Cinesite
Adam Coggin ... pre-visualization artist: The Third Floor
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... effects td: Cinesite
Alex Collings ... data wrangler
Shaun Comly ... lead lighting/look development technical director
Carlos Conceicao ... prep artist: double negative
J. Todd Constantine ... previsualization lead artist: The Third Floor
Ryan Cook ... visual effects supervisor: Double Negative
David Cordero ... animator: Cinesite
Matt Cordero ... stereoscopic compositor
Laurent Cordier ... modeller: Cinesite
Daniel Couch ... visual effects artist
Mike Coughlin ... production coordinator: Stereo D
Maurice Cox ... senior stereoscopic compositor
David Crane ... stereoscopic compositor
Graham Cristie ... lighting technical director
Peter Cromwell ... stereoscopic artist
Wesley Cronk ... digital compositor
Thomas Crow ... stereo artist
Oliver Cubbage ... digital artist
Jaime Burés Cuco ... senior nuke technical director
George Cuddy ... stereoscopic compositor: Stereo D
Grahame Curtis ... modeller: Cinesite
Adam Czuprak ... production support: Cinesite
D.Diwagar ... machmove artist: prime focus
Samuel M. Dabbs ... stereoscopic compositor
Nick Dacey ... visual effects editor: Double Negative
Phil Dakin ... layout artist: Cinesite
Brad Darrow ... depth lead
Aurore de Blois ... Senior Compositor
Jo De Mey ... jr compositor: Cinesite
Enrico De Palo ... digital compositor
Ruth Deane ... roto/paint artist
Rachel Decker ... data i/o manager
Joel Delle-Vergin ... compositor
Kunal Desai ... modeller: Cinesite
Nikhil Deshmukh ... animation artist: double negative
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Valerio Di Napoli ... effects technical director: Double Negative
Robert Diaz ... previs artist: The Third Floor
Kenny DiGiordano ... pre-visualization artist
Roland Dobson ... compositor: Cinesite
Rene Dominguez ... stereo compositing lead
Hunt Dougherty ... previs artist: The Third Floor
Nick Drew ... exec vfx producer: Milk Visual Effects
Zach du Toit ... pre-viz & layout
Richard Durant ... character artist
Andrea Dutti ... finaling & stereo compositor: Stereo-D
Kyle Dutton ... assistant production coordinator: StereoD
Matthew Nowicki DuVall ... lead compositor
Thomas Dyg ... environment supervisor: Cinesite
Colin Eade ... roto artist: double negative
Chan Ee Jien ... visual effects coordinator
Jordan Emerick ... previs artist: The Third Floor
Emilien Escande ... crowd td: Cinesite
Sohrab Esfehani ... visual effects artist: Cinesite
James D. Etherington ... compositing sequence supervisor: visual effects: Double Negative
Huw J. Evans ... cg sequence supervisor
Matthew Evans ... effects td: Cinesite / visual effects artist: Cinesite
Maeve Eydmann ... environment artist: Cinesite
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Reza Fakharieh ... stereoscopic finaling artist
Justin Falgout ... previs artist: The Third Floor
Saeed Faridzadeh ... compositor: Cinesite
Chantal Feghali ... visual effects production producer
Bruno Fernandes ... digital compositor: Cinesite
Judith Ferrer ... vfx element qc (digital compositor)
Matt Fidler ... animator: Prime Focus
John Fielding ... previsualization artist
Kiel Figgins ... previs artist: The Third Floor
Patrick Finley ... visual effects artist
Tristan Fisher ... visual effects editor (prime focus)
Dadrian Flavors ... visual effects coordinator
Brad Floyd ... senior compositor: Double Negative
Heather Flynn ... previs artist: The Third Floor
Julian Foddy ... CG supervisor: Double Negative
David Forsbrey ... visual effects artist
Richard Frazer ... digital compositor
David Frylund Otzen ... visual effects artist
Amy Furey ... matchmove artist: Cinesite
Bradley Gaines ... finaling paint artist: StereoD
Aron Galabuzi ... digital compositor
Murray Gale ... vfx coordinator: Cinesite
Gergely Galisz ... visual effects data wrangler
Riccardo Gambi ... digital compositor
Danny Garcia ... integration artist
Benn Garnish ... animator: Cinesite
Richard Garnish ... production support: Cinesite
Caroline Garrett ... production support: Cinesite
Nikos Gatos ... lighter: Cinesite
Iñaki Gegúndez Vicente ... Lead Crowds TD: Cinesite
Pätrick Gehlen ... previs artist: The Third Floor
Nikhil Ghoorbin ... data i/o: Cinesite
Maria Giannakouros ... effects lead: Cinesite
Roger Gibbon ... environment artist: Cinesite
Justas Giedraitis ... lighting td
Matthew E. Gill ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Francesco Giordana ... research & development: Double Negative
Alex Gitler ... compositor: Method Studios
Henning Glabbart ... digital compositor: Milk Visual Effects
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Walter Goh ... matchmove artist: double negative
Lisa Goldberg ... visual effects producer: Method Studios
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Agatha Gomes ... texture artist: Prime Focus UK
Juan S. Gomez ... cg supervisor
Pam Gonzales ... paint artist: method studios
Alex Goodfellow ... matchmove artist: Prime Focus
Monika Gosch ... visual effects coordinator
Lauren Elizabeth Gould ... previsualization production coordinator: The Third Floor
A.B. Govardhan ... matchmove supervisor: botvfx
John B. Gray ... digital artist
Sam j Green ... system administration: Stereo D
Kat Greene ... visual effects coordinator: Method Studios
Nicola Greuter ... compositor: Cinesite
Ivan Grozev ... digital compositor
Carl Guyenette ... paint & prep artist: Cinesite
Sharna Hackett ... visual effects line producer: Double Negative
Monica Hada ... visual effects producer
Luan Hall ... junior compositor
Patrick Hall ... compositor: Cinesite / digital compositor: Cinesite
Robert J. Hall ... digital compositor
Karen Halliwell ... character rigger: Cinesite
Scott Hankel ... previs artist: The Third Floor
Lasse Hansen ... texture artist: Cinesite
Anna Harantova ... texture artist
Jean-Baptiste Hardion ... lighter: Cinesite
Emile Hardy ... environment artist: Cinesite
Travis Harkleroad ... fx artist
Pj Harling ... visual effects editor (as P.J. Harling)
Alexander Hartwin ... Senior Render TD: Cinesite
Makoto Hatanaka ... crowd td: Prime Focus World
Clive Haward ... production support: Cinesite
Richard Hayward ... matchmove artist: double negative
Lionel Heath ... compositor (Prime Focus London)
Alex Heffner ... visual effects artist
Oliver Heinrich ... digital compositor: Double Negative
Richard Helliwell ... data i/o: Cinesite
Ngoc Heng ... environment td
Koen Hofmeester ... effects technical director
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Lyndsey Horton ... rigger: Method Studios LA
Ryan Hurd ... visual effects artist
Andrew Hwang ... previs artist: The Third Floor
Nile Hylton ... crowd simulation supervisor: Prime Focus
Sarah Iduwe ... digital compositor
Todorovski Ilija ... matchmove
Muhammad Hidayat Bin Isnin ... roto artist: double negative
Laura Jackloski ... production coordinator
Lionel Jacobs ... digital compositor
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: double negative
Srinivas Janapati ... finaling coordinator
Sashka Jankovska ... production support: Cinesite
Collombier Jerome ... matchmove artist: Cinesite
Tim Johnson ... Department Manager: StereoD
Oliver Johnstone ... compositor: Cinesite
Lesley c Johny ... roto artist: prime focus / visual effects artist
David Jones ... visual effects artist (milk-vfx)
Felix Jorge ... previs artist: The Third Floor
Aleks Justesen ... depth artist
Samuel Jørgensen ... digital compositor
Niels Peter Kaagaard ... character rigger: Cinesite
Theivendran Kabelan ... visual effects
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Adam Kalacsi ... rigger: visual effects unit
Gregory Kalaitzis ... prep artist
John Kay ... previs animator
Simon Kay ... motion capture supervisor
Matthew Kee ... matchmove lead: Double Negative
Christoph Keller ... lead compositor
Elaine Kelley ... stereo production coordinator
Ian Kelly ... stereoscopic roto lead
Stephanie C. Kelly ... digital compositor
Val Kharitonashvili ... digital artist
Eunice Khoo ... visual effects coordinator
Linda Y. Kim ... stereoscopic compositor
Sung Churl Kim ... modeller: method studios LA
Yong Kim ... lighting technical director
Dustin Kimmich ... previs artist: The Third Floor
Diane Kingston ... vfx producer: Cinesite
Andrew Kinnear ... paint & prep artist: Cinesite
Claver Knovick ... associate production manager: The Third Floor
Mike Knox ... integration architect
Prasanna Kodpadi ... finaling supervisor
Kristofer Kody ... stereoscopic paint artist
Teréz Koncz ... visual effects production coordinator: Double Negative
Allie Koppel ... previsualization accountant: The Third Floor
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor
Remko Kram ... digital compositor: Cinesite
Wayne Kresil ... modeller: Cinesite / senior generalist
Jakub Krompolc ... lead rigger
Kaan Kucuk ... modeler
Vikram Kulkarni ... digital compositor: Dneg
Nitesh Kumar ... second lead rotoscopy: Stereo D
Vikas Kumar ... bg prep artist
Kenny Lam ... digital compositor (as Ken Lam)
Jacopo Landi ... finaling & stereo compositor: Stereo D
Vicki Lau ... stereoscopic compositor
Andrew Lawson ... digital artist
Christopher Learmonth ... visual effects editor: Cinesite
Youen Leclerc ... cg sequence supervisor: Double Negative
Alexander Lee ... lighting td: Method Studios LA
Grant Lee ... lead stereo compositor: Stereo D London
Paul Lee ... animator: Cinesite
Joe Leveson ... pipeline technical director: Prime Focus London
Mari Levitan ... stereo production supervisor
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Wayne Lim ... matchmove lead: Double Negative
Amy Lloyd ... lead matchmove
Keir Longden ... lighter: Prime Focus UK
Gabriel Lopez ... digital compositor
Kevin Lopez ... texture artist
Javier Lopez-Duprey ... previs artist: The Third Floor
Michael Lorenzo ... modeller: Cinesite
Charlotte Loughnane ... visual effects producer
Leah Low ... lighting td: double negative
Guy Lubin ... roto artist: Milk VFX
Will Lucas ... visual effects
Garry Maddison ... colourist
Marco Maggioni ... compositor: Cinesite
Brian Magner ... previsualization artist
Gokul Mahajan ... finaling supervisor
Ravi Mahapatro ... Finaling Manager: Stereo D
Liam Major ... prep artist
Carson Majors ... stereoscopic artist
Yael Majors ... stereoscopic artist
Sebastian Maldonado ... stereoscopic compositor
Greg Malkin ... matchmove artist: cinesite
Finbar Mallon ... data i/o: Cinesite
Richard Malzahn ... visual effects artist
John Mann ... storyboards
Peter Mann ... research and development: Double Negative
Yuliya Manolova ... rotoscope assistant
Pavan Maradia ... pipeline developer: Stereo D
Tim Marinov ... visual effects artist
Ben Marks ... visual effects coordinator
Alexandre Marlier ... roto/prep & compositor: Cinesite
Edward Martin ... matchmove lead: Prime Focus
Damon Martinez ... stereoscopic compositor
Daniel James Mason ... matchmove artist: milk-vfx
William Maurer ... stereoscopic production supervisor
Michael Hall Mauritzen ... crowd td: Cinesite
Arnaud Mavoka-Isana ... motion editor
Helen McAvoy ... production assistant
Nathan McConnel ... animation supervisor: Double Negative
Sean McGrath ... visual effects coordinator
Andrew McGregor ... matchmove artist: Cinesite
Chris McLaughlin ... CG sequence supervisor: Double Negative
Andre Mercier ... previsualization artist
Andre Metello ... creature supervisor: double negative
Rebecca Miller ... lead matchmover: Primefocus
Carlos Miras Sepulveda ... digital compositor
Minal Mistry ... matchmove artist: Cinesite
Souvik Mitra ... lead matchmover: prime focus
Udit Mohan ... digital compositor
Sandrine Moniez ... digital compositor
Benoit Moranne ... previs animator
Andy Mulligan ... matchmover/modeler
Adriano Mulè ... digital compositor: prime focus
Atyeb Muneer ... digital compositor
Tomas Munzar ... digital compositor
Joseph Murad ... previs artist: The Third Floor
Carson Murdy ... stereoscopic artist
Travis Murray ... stereo compositing supervisor
Ricardo Musch ... finaling & stereo compositor: Stereo-D
Scott Musselman ... stereoscopic depth artist
Shakil Nadkarni ... matchmove artist
Jihyun Nam ... effect technical director
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... visual effects artist
Amit Narwani ... matchmove lead: Double Negative
Ben Neall ... senior texture artist
Jonathan Neill ... cg sequence lead: Cinesite
Brandon Nelson ... compositing supervisor
Sebastian Ness ... matchmove artist
Jessica Newhouse-Smith ... visual effects producer: method studios - london
Gary Newman ... groom artist: Cinesite
Evan Ng ... matchmove artist: Double Negative
Carlos-Christian Nickel ... cg supervisor
Katharina Nimmervoll ... data i/o technician: StereoD
Motoki Nishii ... previs artist: The Third Floor
Aaron Noordally ... roto/prep artist
Ole-Aleksander Nordby ... digital compositor
Phillip Norwood ... previs artist: The Third Floor
Robert Nzengou-Tayo ... matchmove artist
Mark O'Kane ... character artist
Noel O'Malley ... matchmove artist: Milk VFX
Cenay Oekmen ... visual effects artist
Yvonne Oh ... roto/prep artist: double negative
George Oliver ... animator: Cinesite
Jonathan Opgenhaffen ... digital matte painter: Double Negative / matte painter: Double Negative
Angel Orlando ... pipeline & development coordinator
Michelangelo Neri Orliani ... compositor: Cinesite / digital compositor
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Marta Padilla ... vfx runner: Method Studios
Francisco Palomares Pozas ... digital compositor (double negative)
Eugene Paluso ... matchmove/layout
Bhavesh Pandey ... effects technical director
Om Parab ... lead matchmover: prime focus / machmove artist: Primefocus
Foram Pardiwala ... compositor: stereoscopic: Stereo D LLC
Dana Passarella ... stereoscopic compositor
Bhavik B. Patel ... prep artist: Double Negative / roto artist: Double Negative
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist
Laura Pavone ... colour assist
Anna-Marie Payne ... matchmove artist: Double Negative
Dan Pearson ... data wrangler
Aleksandar Pejic ... vfx supervisor: Prime Focus Film
Laurie Pellard ... studio: double negative
Gabriele Pellegrini ... creature technical director
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Lyndsey Pendley ... stereoscopic paint artist
Venetia Penna ... compositor: Cinesite
Miriam Pepper ... lead matchmove artist: Prime Focus
Aymeric Perceval ... compositing supervisor: Cinesite
Chris Perschky ... production support: Cinesite
Binoy Peters ... senior production coordinator
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite
Frank Petzold ... on-set supervisor: Double Negative
Bailey Rae Phillips ... stereo visual effects coordinator
Raphael Phillips ... previs artist: The Third Floor
William Phillips ... matchmove artist / matchmove artist: Cinesite
Ganesh Poojari ... senior character and environment modeling
Christian Poullay ... matchmove artist: Cinesite
Jude Poyer ... motion capture performer
Pradeep kumar ... matchmove artist: primefocus
Laurence Priest ... FX supervisor: double negative
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial supervisor
Michael S. Pryor ... visual effects producer: Mr. Wolf
Christopher Puchta ... effects td: Cinesite
Srikanth Pullamsetti ... matchmove artist (prime focus)
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Method Studios
Melissa Quintas ... paint artist / stereoscopic compositor
Vedran Radic ... production coordinator: visual effects: Croatia
Marko Radinkovic ... digital compositor: Prime Focus Film
Nigel Rafter ... animator: Cinesite
Cindy Rago ... stereo producer: Stereo D
Nordin Rahhali ... visual effects supervisor: Method Studios
Edward Randolph ... visual effects line producer: Double Negative
Kim Ranzani ... digital compositor: Cinesite
Amardeep Rattan ... previs editor
Murali Krishna Reddy ... machmove artist: Primefocus
Mick Reid ... stereoscopic compositor
Patrick Reilly ... visual effects artist: Stereo D
Jonathan Rhodes ... editorial assistant
Paul W Richards ... technical operations manager: Method Studios
Brian Ripley ... matte painter
Chris Ritvo ... visual effects artist
Sophie Robinson ... creature effects
Neil Roche ... rigging supervisor: Milk
Natalie Rocks ... matchmove artist: Double Negative
Katherine Rodtsbrooks ... visual effects supervisor
Rebecca Rogers Cecot ... previsualization artist
Ryan J. Rogers ... rigger
Tara Roseblade ... prep supervisor
Rosi Ruiz ... digital compositor
Martin Ruizl ... crowd supervisor
Olivier Ryard ... digital compositor
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead: prime focus
Matt Sadler ... senior matchmove artist: Double Negative
Frida Sahono ... texture artist: Method Studios
Kevin Sheldon Saldanha ... visual effects coordinator
Alessandro Salis ... digital compositor
Dylan Sanchez ... vfx artist: StereoD
Sankarasubramanian ... roto/prep-comp supervisor
Raphael Santos ... compositor (Prime Focus London)
Pinto Sasikumar ... visual effects producer
Patrick Scanlan ... previs artist: The Third Floor
David Schnee ... digital compositor: Double Negative
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Jan Schubert ... lead technical director: milk-vfx
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Michele Sciolette ... pipeline td: Cinesite
Shaun Scott ... senior lighting technical director: Double Negative
Kiran Selvakumaran ... vfx runner
Michel Seretis ... roto/prep artist cinesite
David Serrano ... finaling paint artist: Stereo D
Maria Serrano ... previs artist: The Third Floor
Nidhi Seth ... vfx line producer
Nishet Shah ... systems administrator: Method Studios
Aurora Shannon ... colour assist
Leona Sharkey ... visual effects artist
Cameron Sharp ... visual effects editor: Prime Focus World
Kerry Shea ... previs producer: The Third Floor
Marie Sheehan ... production support: Cinesite
Kodeeswaran Shenbagaram ... compositor: Double Negative
David Shere ... compositing supervisor
Poya Shohani ... effects td: Cinesite
Josh Shuman ... digital compositor
Stacey Simmons ... production technology manager: Stereo D
Jonathan Sims ... post vis artist
Nathaniel Sims ... effects artist: Method Studios
Tj Singh ... paint & prep artist: Cinesite
Kalyan Sirna ... matchmove artist: prime focus
Ronald Siy ... pipeline td: Cinesite
Alex Smith ... digital supervisor: Utopia
Jessica Smith ... stereo producer: Stereo D
Cameron Smither ... digital compositor
Marek Solowiej ... paint & prep artist: Cinesite
Roman Sotola ... compositor: Cinesite
Henry South ... lead texture artist / matte painter
Richard Sowerby ... prep artist
Elliot Stammers ... character rigging
Simon Stanley-Clamp ... visual effects supervisor: Cinesite
David Steed ... data i/o: Cinesite
Petter Steen ... visual effects artist
Thomas R. Steiner ... digital artist
Andy Stevens ... visual effects editor: method
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Prime Focus Film
James Stone ... modelling and texturing supervisor
Hayley Easton Street ... art director: vfx
Steve Street ... Visual Effects Supervisor/Producer: Utopia / Visual Effects Supervisor: Utopia / visual effects supervisor / producer: Utopia
Helen Streeter ... matchmove artist: double negative
Alan Stucchi ... digital compositor
Jason Summersgill ... roto & prep artist: Cinesite
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Stereo D
Szilvia Szollosi ... production assistant: vfx
Mehdi Tadlaoui ... matchmove artist
Gabriel Tan ... matchmove artist: Double Negative
Sahil Tandial ... lead matchmove artist: prime focus
Joe Tarrant ... visual effects artist
Brandon Taylor ... stereo compositor
Dan Tellwright ... data i/o
Svetlana Tesnes ... visual effects coordinator: method studios
Sawan Thakrar ... matchmove artist: Cinesite
Ben Thomas ... lighter/lookdev artist: Prime Focus UK
Jason Thomas ... stereo compositor
Prajeesh Thomas ... visual effects artist: double negative
Neil Thompsett ... compositor
Dominic Thomson ... visual effects artist
Rupert Thorpe ... lighting / techical director
Lee Tibbetts ... environment artist
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Luis Tinoco ... digital compositor
Heiko Tippelt ... compositor: Cinesite
Steve Tizzard ... digital compositor
Shermaine Toh ... roto artist: Double Negative VFX
Ruggero Tomasino ... digital compositor
Fernando Tortosa ... Research & Development: Double Negative
Dennis Toufexis ... creature effects td / visual effects artist
Khuong Tran ... stereo compositor: Stereo D
Sanju Travis ... digital compositor: prime focus
Nick Tregenza ... stereoscopic compositor
Emerito Trevino ... lighting artist: Method Studios
Iyi Tubi ... compositor: Cinesite
Liam Tully ... visual effects line producer
Arron Turnbull ... matchmove artist: Cinesite
Vladislav Tushevskiy ... visual effects artist
Christoph Unger ... digital matte painter: Prime Focus Film London
Pan Vafeiadis ... digital compositor
Janis Vaitilavics ... 3d character and prop modeler
Nirav Vamja ... matchmove artist: prime focus
Jelle Van de Weghe ... texture painter
Richard Van Den Bergh ... key model maker
Henry van der Beek ... technical director
Courtney Vanderslice ... vfx executive producer: Cinesite
Varaprasad.Dhongili ... machmove artist
Carl Vazquez ... 3D Depth Artist
Gianluca Vecchio ... digital compositor: Cinesite / digital compositor: Prime Focus
Frederick B. Vega ... fx technical director: Double Negative
Arpita Venugopal ... effects technical director: Double Negative
Eric Vezinet ... shading supervisor
Sarah D. Vigil ... rotoscope artist
Juvenal Vique ... paint artist: Stereo D
Chunchu Viswamitra ... matchmove artist
Anatoly Vladimirov ... production support: Cinesite
Holger Voss ... technical supervisor: Cinesite
Jonathan Vuillemin ... lighter: Cinesite
Nigel Wagner ... visual effects artist
Maggie Walby ... visual effects coordinator: outsource - Prime Focus Film
Johan Walfridson ... pipeline td: Cinesite
Tara Walker ... digital compositor
Jo Walls ... animator: Cinesite
Jenny Wan ... compositor
Pablo Wang ... stereo compositor
Jeffrey Warnhoff ... stereo compositor
Joshua Wassung ... previs supervisor: The Third Floor
Richard Wearmouth ... motion editor
David Weinstein ... previsualization lead artist: The Third Floor
Peter Welton ... roto supervisor
Kevin Wheatley ... production support: Cinesite
Kristofer Whitford ... roto artist: Double Negative / roto artist: double negative
Stephanie Whitmarsh ... fx td
Luke Wilde ... effects td: Cinesite
Will Van Dao ... roto artist: double negative
Stephen Willey ... head of systems and engineering
Owen Williams ... crowd td: Cinesite
Becki Wilson ... crowd td
Matt Wilson ... digital compositor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Eric Withee ... visual effects coordinator
Kai Wing Wong ... roto artist
Kross Wong ... roto artist: double negative
Pat Wong ... 2D compositing supervisor
Anthony Wonsoff ... environment artist: Cinesite
Stephanie Woo ... stereoscopic compositor: Stereo D
Christian Wood ... compositor: Method Studios
Mike Wood ... digital matte artist
Mike Woodhead ... lead data wrangler
Dean Wright ... visual effects producer / visual effects supervisor
Malcolm Wright ... crowd td: Cinesite
Bruno Xiberras ... motion capture supervisor: Prime focus
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Erica Jean Yeager ... stereo compositor
Anton Yri ... 2d supervisor: double negative
Luca Zappala ... senior visual effects technical director: Milk Visual Effects
Cleve Yilun Zhu ... compositor: Double Negative
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Michael John Baker ... lead roto artist: Double Negative (uncredited)
Benjamin Carlson ... assistant visual effects colourist: Double Negative (uncredited)
Benjamin Charles ... tech support: double negative (uncredited)
Anthony Chiarantano ... production assistant (uncredited)
Michael Colburn ... element qc compositor (uncredited)
Sophie Cullen ... visual effects coordinator (uncredited)
David Dewaik ... digital compositor (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell ... research and development: Double Negative (uncredited)
Josh Handley ... compositor: element qc, Stereo D (uncredited)
Jovanka Placeres ... stereoscopic compositor (uncredited)
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Sean Stranks ... on-set visual effects supervisor: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Guiomar Alonso ... utility stunt/horse trainer
Daryl Andrews ... Stunt rigger
Mark Archer ... stunt double: Autolycus
Menyhért René Balog-Dutombé ... stunt performer / stunts (stunts)
Ferenc Berecz ... stunt double: John Hurt / stunt performer
Botond Bige ... stunts
James Bomalick ... stunt rigger
Brett Chan ... utility stunts
Ricardo Cruz ... horse trainer
Jason Curle ... stunt performer
Krisztián Czirják ... stunts
Bence Ferenczi ... stunts
George T. Fleming ... stunt performer
Jozsef Fodor ... stunt performer
Sarah Franzl ... assistant stunt coordinator
Vladimir 'Furdo' Furdik ... utility stunts (as Vladamir Furdik)
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer
Clive Goble ... head rigger
Dane Grant ... stunt performer
Evangelos Grecos ... stunt performer
James Grogan ... stunt double
Jani Henk ... stunt performer
Zoltan Hodi ... stunt performer
Adam Horton ... stunt double: Tydeus
Myles Humphus ... stunt double / stunt double: Dwayne Johnson
Jason Hunjan ... utility stunts
Erol Ismail ... stunt double: Eurytheus
Orsányi Iván ... stunt performer
Laszlo Juhász ... stunt performer
József Kovalik ... stunt performer
Géza Kovács ... stunt performer
László Kósa ... stunts
Todor Lazarov ... stunt performer
Balazs Lengyel ... stunt performer
Khristian Lupo ... stunts
István Draco Markolt ... stunt performer
Branislav Martinak ... utility stunts
László Medriczky ... stunts
James Michalopolous ... stunt double: Amphiaruis
Peter Miles ... stunt double: Sitacles/Gryza
Sean Morrissey ... stunt rigger
Richard Nagy ... stunt performer
Béla Orsányi ... stunt performer
Domonkos Pardanyi ... stunt coordinator: Hungary
Justin Pearson ... stunt performer
Peter Pedrero ... motion capture
Gábor Pesta ... stunts
Gábor Piroch ... stunts
Allan Poppleton ... fight coordinator / stunt coordinator
Dayna Porter ... stunt double: Atalanta
Greg Powell ... stunt coordinator
Tilly Powell ... utility stunt/horse trainer
Tanoai Reed ... stunt double: Hercules
John Sharpe ... stunt double: dwayne Johnson, motion capture
Krasimir Simeonov ... stunts
Péter Sokorai ... stunt performer
Gáspár Szabó ... stunt performer
Gyorgy Szanto ... stunts
Zoltan Szántó ... stunt performer
Ildikó Szücs ... stunt department coordinator
Farkas Tamás ... stunts
Rocky Taylor ... stunts
Roy Taylor ... stunt double: Joseph fiennes / utility stunts
Gyula Tóth ... stunt performer
Raicho Vasilev ... stunt double: Tobias Santelmann / utility stunts
Ami Verge ... stunt department coordinator
Calvin Warrington-Heasman ... stunt double: Iolas
Peter White ... horse master

Camera and Electrical Department 

Colin Anderson ... camera operator
Sarah Armstrong ... central loader: second unit
Balázs Baki ... second unit: electrician
Csaba Bankhardt ... dolly grip
Jacob Barrie ... first assistant camera: main unit dailies / second assistant camera: main unit
Antal Berger ... rigging gaffer: hungary
Attila Bilik ... second unit: gaffer
László Bille ... camera operator: "c" camera (dailies)
Alessandro Brambilla ... Steadicam operator / camera operator
Kerry Brown ... still photographer
Julian Bucknall ... first assistant camera: main unit
Zsolt Büti ... gaffer
Daniele Colombera ... digital imaging technician
Márk Czirják ... second unit: best boy
Inesa De La Roche ... assistant still photographer
Claudio Del Gobbo ... dolly grip
Stefano Di Pasquali ... grip
Péter Faludi ... second assistant camera: dailies
Dániel Farkas ... digital imaging technician: second unit
Zsolt Farkas ... second unit: electrician
Flora Fecske ... daily second assistant camera/"c" camera / main unit camera trainee
Ádám Fillenz ... camera operator
Ben Foat ... second assistant camera: main unit dailies
Krisztián Galanics ... second assistant camera: second unit
István Gottmann ... first assistant camera: second unit
Posztos György ... rigging supervisor
Zsolt Hoffer ... second unit: electrician
János Jack ... additional video assistant
Clive Jackson ... camera operator: 'a' cam. 2nd unit
Edwin Jäger ... rigger
Gábor Kasza ... focus puller: second unit dailies / second assistant camera: second unit
Jamie Knight ... rigging gaffer
Lee Knight ... best boy
Zoltán Lakatos ... dimmer board operator
Futo Laszlo ... rigging best boy
Tommaso Mele ... key grip
Sebastian Meuschel ... camera operator: Second Unit
John J. Moers ... documentary cameraman
'Kis Gromek' László Molnár ... lighting technician: second unit
Stewart Monteith ... best boy
Aaron Montgomery ... standby electrical rigger
Oláh Márk ... video operator: second unit
Stefan Müller ... aerial camera operator
Krisztián Nagy ... assistant video assist operator / video assist operator: splinter unit
Máté Oláh ... assistant video operator: second unit / video operator: insert unit
András Pozsár ... grip
Kristóf Párdányi ... second assistant camera: second unit
Viktor Racsek ... rigger
Akos Zsolt Radvanyi ... techno crane technician
Jem Rayner ... first assistant camera: second unit
Balázs Rozgonyi ... key video assist operator
Balázs Révész ... 2nd unit additional steadicam and camera operator
Zoltán Schrammel ... 2nd alpha head operator / technocrane operator
Lorenzo Senatore ... camera operator: main unit / steadycam operator: main unit
Imre Sisa ... key and dolly grip: main unit
János Steili ... electrician
Chris Summers ... first assistant camera
Szabolcs Szalay ... technocrane operator: main unit
Gabor Szucs ... flight head technician: second unit
Attila Szvacsek ... central loader: second unit
Emiliano Topai ... first assistant camera: main unit
Dániel Tóth ... electrician
Bence Tölgyesi ... video assistant trainee
Esther Venanzi ... second assistant camera: main unit
Martin Ward ... video playback operator: additional photography
Alexander Witt ... director of photography: second unit

Animation Department 

Alvise Avati ... animator
Steve James Brown ... animator
Enrico Fioretti ... animator
Sandy Heslop ... animator
Chris Hurtt ... animator
Trystan James ... animator
Aziz Kocanaogullari ... animator
Matt Mitchell ... animator
Savaliya Rahul ... background artist
Nicholas St. Clair ... animator: Method Studios
Joe Tarrant ... animator
Ben Wiggs ... animator

Casting Department 

Zsolt Csutak ... casting: Hungary
Barbara Harris ... adr voice casting
Tamás Kertész ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Brigitta Barkó ... principal costumer
Russell Barnett ... wardrobe master: stunts
Lilla Bártfai ... key costumer
Tünde Bényei ... costume print mistress
Lily Currie ... costume assistant
Sandor Daroczi ... costume aging artist
Richard Davies ... assistant costume designer
Erdész Dániel ... costume stand-by / set costumer
Augusto Grassi ... leather master
Giampaolo Grassi ... costume master armorer
Lynsey Harris ... costume assistant
Zsoka Hoka ... costume supervisor
Tom Hornsby ... second unit wardrobe master
Kata Horvath ... principal costumer
Magdi Jakus ... seamstress
Yasemin Kascioglu ... principal costumer
Gergely Katai ... armour manufacturer
Zsolt Milian ... assistant costume supervisor
Neil Murphy ... military costume supervisor
Gary Page ... head cutter
Péter Palotás ... dresser
Michele Panattoni ... costume armour co-ordinator
Dóra Papp ... costumer
Iván Pohárnok ... speciality costume
Kevin Pratten ... principal dresser: Dwayne Johnson
Laura Renouf ... head breakdown artist
Györgyi Seregélyes ... seamstress
William Steggle ... wardrobe master
Gabor Szabo ... costumer
Katalin Ujvari ... seamstress
Aleanza Zanon ... key leather maker

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post executive
Romy Barber ... post production manager
Bori Bartucz ... dailies producer
Ray Boniker ... assistant editor
John Caldwell ... previs editor: The Third Floor
Daniele Colombera ... colorist: dailies
Hal Cramer ... logger
Daniel Czinkota ... dailies operator
Tom Davis ... 3d editor
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Kira Fitzpatrick ... assistant digital intermediate producer
Peter Gould ... previs editor: The Third Floor
Tom Harrison-Read ... first assistant editor
Chris Jackson ... first assistant editor
Katura Jensen ... 3D Coordinator
Adam Jurkovich ... dailies operator
Kacie Kane ... post production manager
Nóra Lengyel ... editorial assistant
Emily Mason ... stereoscopic assistant editor: StereoD
Brian Murkland Jr. ... digital intermediate producer
James Slattery ... colourist: dailies, vfx pick-up shoot
Anna Stalter ... colorist: dailies
Zoltán Virág ... on set DIT support engineer
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)

Music Department 

Marc Blanes Matas ... score mixer / score recordist
Jessica Dannheisser ... orchestrator
Jaime Gutiérrez Domínguez ... orchestrator
Sam Dudley ... music preparation
Robert Elhai ... orchestrator
Tommy Lockett ... music editor
Fernando Velázquez ... music producer
Johannes Vogel ... music producer

Transportation Department 

Leon Keegan ... 2nd facilities captain
Gabor Kisgyorgy ... transportation captain
Claudia Kossik ... transportation coordinator
Declan Lambert ... hgv driver
Dezso Pócsik ... driver
David Rosenbaum ... transportation coordinator (London)

Other crew 

Bóza András ... production assistant
Rudolf András ... location manager
Gergely Apjok ... set production assistant
Simon Atherton ... master armorer
Hriszto Bablakov ... Core team member
Stanka Bako ... accountant croatia
Bara Barova ... production coordinator
Paresh Behera ... first assistant accountant
Terry Blyther ... supervising location manager
David Boros ... second assistant accountant
Amanda Brand ... unit publicist
Francesca Budd ... travel coordinator
John A. Busenberg ... executive producer: Devastudios, end titles
Paige Chaytor ... production coordinator
Ali Claire-Genis ... vice president business affairs
Greg Corke ... armourer
Hephzibah Craen ... production assistant: vfx unit
Peter Cseri ... stand-in
Gábor Csépai ... production assistant
Sebastien Cuk ... audio description
Clifford De Spenser ... dialect coach
Gyorgy Dejtari ... accounting clerk
Eleanor Downey ... assistant location manager
Andrew Durtschi ... assistant: Beau Flynn
Lorraine Edwards ... assistant production coordinator/travel coordinator: pre-production
Ran Francke ... security: Dwayne Johnson
Michael Frayeh ... financial controller
Arabella Gilbert ... production coordinator: vfx unit
Mate Gyorgy ... production assistant: second unit
Árpád Halász ... animal trainer: dogs
Patricia Hegedus ... stand-in
Zoltan Horkai ... animal trainer: wolves
Paul Hornsby ... senior military advisor
Kinga Hárnási ... location coordinator
Márton Ivanov ... office production assistant
Peter Ivanyi ... animal trainer: wolves
Adam Jaklics ... unit trainee
Catherine Jones ... armoury trainee
Susie Jones ... script supervisor: second unit
Slemer Karolina ... production coordinator
Barnabas Kiraly ... location assistant manager
Nick Komornicki ... supervising armorer
Balint Kovacs ... location manager
Bence Kovacs ... assistant location manager
Kinga Kovacs ... production accountant
Barnabás Kovács ... payroll accountant
Balázs Labancz ... production assistant
Zsuzsanna Lakos ... production assistant: second unit
Tim Lewis ... senior armoury technician
Carla Mancini ... accounting clerk
Nick Massey ... senior armoury technician
Fiona May McLaren ... payroll accountant
Eftehea Meli ... assistant: Evan Spiliotopoulos
Erika Milutin ... producer: VFX plates Croatia
Kurt J. Miner ... risk manager
Szinovszki Mátyás ... production assistant: second unit
Kasia Nabialczyk ... assistant: Brett Ratner
Daniel Naprous ... horsemaster
Dora Nedeczky ... production assistant
Steve Old ... horse coordinator
Zoltan Palfalvi ... assistant location manager
János Papp ... health & safety advisor
Mike Park ... production legal counsel
Joe Petényi ... third assistant accountant
Gianfranco Pierantoni ... miscellaneous crew
Janos Prihoda ... immigration coordinator
Laszlo Rorariusz ... location manager
Jacqueline Rumens ... craft service
Kelly Safrit ... executive assistant: Mr. Johnson
Giuliano Salvatore ... stand-in: Dwayne Johnson
Csaba Sepsi ... assistant location manager
Zsolt Spitzer ... unit assistant
Roy Stratford ... senior armoury technician
Izabella Szabadkai ... stand-in
Istvan Szori ... stand-in
Geza Szucs ... military advisor
Erika Tamás ... first assistant accountant
William Tims ... production assistant
Didi Tokova ... key first assistant accountant
Ferenc Tóth ... daily production assistant
Csaba Veres ... second second assistant accountant
Dobák Viktor ... stand-in: Aksel Hennie
Tim Wildgoose ... senior supervising armourer
Caroline Wilson ... armoury coordinator
Andrew Jack ... additional dialect coach (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page