IMDb > Hercules (2014/I)
Hercules
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Hercules (2014/I) More at IMDbPro »

Photos (See all 36 | slideshow) Videos (see all 27)
Hercules -- In this extended cut, Fourteen hundred years ago, a tormented soul walked the earth that was neither man nor god.  Hercules was the powerful son of god king Zeus, for this he received nothing but suffering his entire life. After twelve arduous labors and the loss of his family, this dark, world-weary soul turned his back on the gods finding his only solace in bloody battle.  Over the years he warmed to the company of six similar souls, their only bond being their love of fighting and presence of death.  These men and woman never question where they go to fight or why or whom, just how much they will be paid.  Now the King of Thrace has hired these mercenaries to train his men to become the greatest army of all time. It is time for this bunch of lost souls to finally have their eyes opened to how far they have fallen.
The Title Hunters -- Both man and myth, Hercules leads a band of mercenaries to help end a bloody civil war in the land of Thrace and 
return the rightful king to his throne.
Hercules -- Having endured his legendary twelve labors, Hercules, the Greek demigod, has his life as a sword-for-hire tested when the King of Thrace and his daughter seek his aid in defeating a tyrannical warlord.
Hercules -- Having endured his legendary twelve labors, Hercules, the Greek demigod, has his life as a sword-for-hire tested when the King of Thrace and his daughter seek his aid in defeating a tyrannical warlord.
Hercules -- Having endured his legendary twelve labors, Hercules, the Greek demigod, has his life as a sword-for-hire tested when the King of Thrace and his daughter seek his aid in defeating a tyrannical warlord.

Overview

User Rating:
6.1/10   96,788 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 100% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Ryan Condal (screenplay) and
Evan Spiliotopoulos (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Hercules on IMDbPro.
Release Date:
25 July 2014 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Before he was a legend, he was a man.
Plot:
Having endured his legendary twelve labors, Hercules, the Greek demigod, has his life as a sword-for-hire tested when the King of Thrace and his daughter seek his aid in defeating a tyrannical warlord. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
2 nominations See more »
User Reviews:
Another case of false advertising See more (250 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Dwayne Johnson ... Hercules

Ian McShane ... Amphiaraus

John Hurt ... Lord Cotys

Rufus Sewell ... Autolycus

Aksel Hennie ... Tydeus

Ingrid Bolsø Berdal ... Atalanta

Reece Ritchie ... Iolaus

Joseph Fiennes ... King Eurystheus

Tobias Santelmann ... Rhesus

Peter Mullan ... Sitacles

Rebecca Ferguson ... Ergenia
Isaac Andrews ... Arius

Joe Anderson ... Phineas

Stephen Peacocke ... Stephanos

Nicholas Moss ... Demetrius

Robert Whitelock ... Nicolaus

Irina Shayk ... Megara

Christopher Fairbank ... Gryza

Ian Whyte ... Bessi Leader
Karolina Szymczak ... Alcmene

Matt Devere ... Cotys Guard

Máté Haumann ... Cotys Guard

Barbara Palvin ... Antimache

Tonia Sotiropoulou ... Vixen

Caroline Boulton ... Vixen

Robert Maillet ... Executioner
Oliver Doherty ... Hercules' Child
Tom Doherty ... Hercules' Child
Panka Kovacs ... Hercules' Child

Mark Phelan ... Corsair

John Cross ... Lt. Marcos
Peter Ivanyi ... Wolf Handler

Erika Marozsán ... Ergenia's Maiden
Nóra Lili Hörich ... Ergenia's Maiden (as Nora Horich)
Athina Papadimitriu ... Midwife
Anna Trokán ... Midwife

Judit Viktor ... Tavern Madame
Csilla Baksa ... Tavern Vixen
Elena V. Holovcsak ... Tavern Vixen
Petra Piringer ... Tavern Vixen
Erika Lajos ... Tavern Vixen
Dora Kanizsa ... Tavern Vixen
Sydney van den Bosch ... Tavern Vixen
Lilla Bozoki ... Tavern Vixen
Dalma Lörincz ... Tavern Vixen
Patricia Hegedus ... Feasting Hall Server
Timea Palacsik ... Feasting Hall Guest

Benjamin Blankenship ... Feasting Hall Guest
Erik Orgovan ... Feasting Hall Guest
Shay Sabag ... Athenian Citizen
Anna Zsíros ... Athenian Citizen
Jean Pigozzi ... Athenian Lord
Anna Skidanova ... Athenian Lady
Kristina Starostina ... Dancer
Dorottya Podmaniczky ... Dancer
Lilla Babos ... Dancer
Aden G. Wright ... Child Hercules
rest of cast listed alphabetically:

Anthony Milton ... Lord Cotys' Guard (uncredited)
Jenei Attila ... Cotys Guard (uncredited)
Krasen Belev ... Oyley (uncredited)

Miklós Bányai ... Eurystheus Guard #1 (uncredited)
Jenei Csaba ... Cotys Guard (uncredited)

Kalle Hennie ... Thracian Worrior (uncredited)
Kornelia Horvath ... Tavern serving woman (uncredited)
Irina Konstantinova ... Woman (uncredited)

Adam Nemet ... Cotys Guard (uncredited)

Sergej Onopko ... Eurystheus Guard #2 (uncredited)

Daniel Westwood ... Coetsy's Guard (uncredited)

Scott Alexander Young ... Innkeeper (uncredited)

Directed by
Brett Ratner 
 
Writing credits
Ryan Condal (screenplay) (as Ryan J. Condal) and
Evan Spiliotopoulos (screenplay)

Steve Moore (Radical comic "Hercules")

Produced by
Sarah Aubrey .... executive producer
Peter Berg .... executive producer
Jesse Berger .... executive producer
Ross Fanger .... executive producer
Beau Flynn .... producer
James M. Freitag .... co-producer
Hiram Garcia .... associate producer
Stephen Jones .... executive producer
Barry Levine .... producer
Brett Ratner .... producer
 
Original Music by
Fernando Velázquez 
Johannes Vogel (score composer)
 
Cinematography by
Dante Spinotti (director of photography)
 
Film Editing by
Mark Helfrich 
Julia Wong 
 
Casting by
Zsolt Csutak 
Amanda Mackey Johnson 
Cathy Sandrich 
Lucinda Syson 
 
Production Design by
Jean-Vincent Puzos 
 
Art Direction by
Robert Cowper (senior art director)
Bence Erdelyi 
Jason Knox-Johnston (supervising art director)
Tom Still 
Hayley Easton Street 
 
Set Decoration by
Tina Jones 
 
Costume Design by
Jany Temime 
 
Makeup Department
Márta Antal .... additional makeup artist
Rita Balla .... hair stylist
Orlando Bassi .... wig maker
Lucy Browne .... crowd makeup supervisor
Martina Byrne .... makeup artist
Szandra Bíró .... hair stylist
Móni Csomós .... hair stylist
Sarah Downes .... crowd makeup artist
Annamária Dunai .... hair dresses/coordinator
Paul Engelen .... makeup designer
Krisztina Fehér .... hair stylist
Marcelle Genovese .... hair crowd supervisor
Anna Gerõ .... makeup artist
Judit Halász .... hair stylist/crowd makeup artist
Peter Hawkins .... prosthetic effects
Jennifer Hegarty .... makeup supervisor: second unit
Judit Hornyák .... crowd makeup coordinator
Dóra Horváth Kertai .... daily makeup artist
Rita Horváth .... makeup artist
Anita Hédervári .... crowd makeup artist
Nóra Kapás .... makeup artist (second unit)
Melissa Lackersteen .... makeup artist
Daniel Lawson Johnston .... makeup artist
Giuliano Mariano .... hair stylist
Réka Maróti .... special makeup effects artist
Emma Mash .... makeup artist: crowd
Júlia Morvai .... additional makeup artist
Júlia Morvai .... makeup artist
Orsi Murányi .... makeup artist
Balázs Novák .... prosthetic supervisor : local HU
Conor O'Sullivan .... prosthetic supervisor
Szabolcs-Levente Olvedi .... prosthetic artist
Marco Perna .... key hair stylist supervisor
Darren Robinson .... special makeup effects artist
Rubén Serra .... makeup artist: crowd daily
Lucy Sibbick .... prosthetic make up artist
Aldo Signoretti .... hair and wig designer
Matteo Silvi .... makeup artist
Rachel Solow .... groomer: Dwayne Johnson
Dobrovitz Szilvia .... makeup artist
Katalin Tomola .... makeup artist
Attila Végh .... additional hair daily: additional makeup artist
Dézs Zsuzsanna .... additional hair stylist
Dézs Zsuzsanna .... additional makeup artist
Raquel Álvarez .... makeup artist: crowd daily
 
Production Management
Terry Bamber .... VFX unit production manager
Imre Burján .... assistant unit manager
Dale Fagan .... coordinator: physical production - MGM
Mihály Gál .... assistant unit manager
Tamás Gál .... assistant production manager
Mark Harris .... post-production supervisor
Krisztian Kertai .... second unit produccion manager
Jason Pomerantz .... production manager (IMAX Version)
Miklós Tóth .... production manager
Elena Zokas .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Jeff J.J. Authors .... first assistant director
Tom Brewster .... second second assistant director
Chris Carreras .... first assistant director
William Dodds .... key second assistant director
Anna Piroska Geréb .... crowd third assistant director
Robert Grayson .... first assistant director: second unit
Julia Hargitay .... assistant director
Márk Herjeczki .... crowd second assistant director
Terence Madden .... key second assistant director: second unit
Terry Madden .... first assistant director: second unit
Emese Matuz .... third assistant director: second unit
Sébastien Praznoczy .... assistant director
Hajós Péter .... assistant director
Barnaby Riggs .... third assistant director
Szonja Szekerák .... third assistant director
Lee Tailor .... second assistant director: second unit
Zsolt Tolmer .... daily assistant director
Tamás Vass .... second assistant director
Attila Veres .... set production assistant
Norbert Vilonya .... third assistant director
Alexander Witt .... second unit director
Anikó Zalavári .... assistant director: second unit
 
Art Department
Mathilde Abraham .... concept artist
Kamen Anev .... concept artist
Zsófia Antal .... set dec pa
Giles Asbury .... storyboard artist
Jonathan Bach .... concept illustrator
Ravi Bansal .... concept artist
Rob Bliss .... concept artist
Sophie Bridgman .... draftsman
Sophie Bridgman .... standby art director
Balázs Bálint .... key buyer
Court Chu .... concept artist
Ricardo Contreras .... concept artist
Arpad Corseu .... carpenter supervisor
Renátó Cseh .... graphic artist
Gábor Dengel .... props
Jonathan Downing .... prop buyer: UK
Gergely Dömölki .... supervising modelmaker
Michael Eaton .... graphics
Daniel Egri .... set dec/props coordinator
Kimberley Fahey .... Assistant Production Buyer UK
Norbert Alte Fieszl .... propman
Ildikó Fogt .... draftsman
Judit Garai .... researcher
Sarah Ginn .... draughtsman
Bardócz Gábor .... carpenter
Andrea Hajdu .... leather maker
Rohan Harris .... scenic artist
Zoltán Harányi .... prop carpenter
Máté Herjeczki .... assistant construction manager
Mitchell Holder .... trainee propman
Gergely Kajdi .... standby greensman
Bence Kalmár .... modelmaker
Hedvig Kiraly .... draftsperson
Zoltán Kiss .... head sculptor
Magdi Kondorosi .... set decoration buyer
Sam Leake .... illustrator
Will Loughlin .... stand by greensman
Hunya László .... standby greensman
Mary Mackenzie .... assistant art director
Jon Marson .... key greensman
Ben Mauro .... concept artist
Nick Milner .... assistant property master
Joshua Min .... concept artist
Csaba Mitku .... props
Natália Renault Mitsukai-Inki .... concept artist
Istvan Mohos .... buyer
Antonio Murer .... prop maker
Norbert Nagy .... standby propman
Craig Narramore .... supervising propmaker
Phillip Norwood .... storyboard artist
Tamas Ordodi .... sculptor
Annamária Orosz .... assistant art director
Annamária Orosz .... stand-by art-director: second unit
Kristof Patricza .... draftsperson
Steve Payne .... supervising dressing props
Christian Pearce .... concept artist
Soeren Bendt Pedersen .... concept artist
Eduardo Pena .... concept designer
Daniel Purdy .... propman
Graeme Purdy .... property master
Steffen Reichstadt .... concept artist
Gergely Rieger .... draftsperson
Gergely Schummer .... propman
Miklos Selmeczy .... modelmaker
Aaron Sims .... concept artist
Zalan Sipos .... art department pa
Benjamin Stierle .... scenic painter
Gábor Szabó .... prop man
Lajos E. Szabó .... stand-by painter
Mátyás Szakonyi .... greens buyer
Akos Szalay .... assistant armourer
Marton Szalay .... assistant armourer
Dávid Szekeres .... prop man
Zoltán Sárdi .... draftsman
Zoltán Sípos .... carpenter
Nóra Takács .... assistant art director
Orosz Tamás .... propman
Zoltán Tóth .... construction manager
Vilmos Törköly .... modelmaker
Dalibor Vasica .... construction company
Kate Venner .... production buyer
Joel Venti .... storyboard artist
Zoltán Virányi-Fontan .... assistant construction manager
Marton Voros .... assistant art director
Georgia Warner .... Assistant Set Decorator
Tracey Wilson .... storyboard artist
Helga Wisloczki .... ceramic artist
Éva Zöld .... art department coordinator
Iván Ézsöl .... carpenter
Mike Bundlie .... graphic design (uncredited)
 
Sound Department
Petra Bach .... adr supervisor (as Petra Murray USA)
Petra Bach .... adr supervisor: USA
Petra Bach .... adr supervisor: United States
Paul Berolzheimer .... sound effects editor
Chris Burdon .... sound re-recording mixer
Peter Burgis .... foley artist
Martin Cantwell .... co supervising sound editor
Tim Chau .... sound designer
Tim Chau .... sound re-recording mixer
Tim Chau .... supervising sound editor
Doug Cooper .... additional sound re-recording mixer
János Csáki Jr. .... boom operator day player: second unit
Fredrick Cuevas .... adr recordist
Tim Farrell .... sound effects editor
Glen Gathard .... foley supervisor
Peter Hanson .... foley editor
Kahl Henderson .... adr mixer
Max Hilliard .... sound mix technician
James Hyde .... adr recordist
Baard H. Ingebretsen .... adr recordist
Joshua Aaron Johnson .... sound editor
Vic Kaspar .... adr mixer
Nick Kray .... adr mixer
Phil Lee .... assistant sound editor
Daniel Lindvik .... a.d.r. recordist
Travis MacKay .... adr mixer
Stefano Marchetti .... adr recordist
John Jay Martyn .... adr recordist
Reagan Mendoza .... a.d.r. recordist
György Mihályi .... boom operator
Michael Miller .... adr mixer
Emmet O'Donnell .... assistant sound editor
Thomas O'Neil Younkman .... sound effects editor
Jemma Riley-Tolch .... assistant foley mixer
Diego Ruiz .... a.d.r. recordist
Mac Ruth .... sound mixer
James Shannon .... dolby sound consultant
Mark Sheffield .... sound re-recording mixer (international versions)
Dean St. Jean .... adr mixer
Andy Stallabrass .... adr mixer
Jason Swanscott .... foley artist
Danton Tanimura .... sound effects editor
Burak Topalakci .... sound effects editor
Joseph Tsai .... assistant sound editor
Derek Vanderhorst .... pre-dub mixer
Derek Vanderhorst .... sound designer
Balazs Varga .... second boom
Oskar von Unge .... sound mix assistant
Sacha Walker .... dialogue editor
Clayton Weber .... sound designer
David Wolowic .... first assistant sound editor
Ryan Young .... adr recordist
 
Special Effects by
Bence Arik .... daily special effects technician
Scott Armstrong .... senior technician
Csaba Bagossy .... special effects technician
Gergö Bajczár .... special effects assistant
Lalit Bhavsar .... render wranglers
Caimin Bourne .... special effects first unit supervisor
David Brighton .... special effects assistant supervisor
Florin Daniel Catrinoiu .... special effects technician
Maria Corbould .... special effects buyer/coordinator (as Maria Pudlowska)
Neil Corbould .... special effects supervisor
Aaron Cox .... special effects technician
Furedi Csaba .... special effects technician
Gergely Csóri .... daily special effects technician
Keith Dawson .... lead snr tech
Steve István Djuroska .... SFX rigging
Andrew Ellwood .... special effects assistant
Nicholas Ellwood .... special effects assistant
Jody Eltham .... senior spx technician
Palagyi Fefe .... special effects technician
Bence Füredi .... daily special effects technician
Zsolt Füredi .... daily special effects technician
Szilard Gergely .... special effects technician
Gergely Glovotz .... special effects technician
Gergely Gruber .... special effects assistant
László Hermann .... special effects assistant: daily
Terry Jones .... special effects senior technician
Tamas Kiss .... breakaway technician (as Tamás Kiss)
Gergely Laszlo .... special effects technician
Doug McKenna .... sfx safety advisor
Martin 'Marty' McLaughlin .... senior special effects technician
Declan O'Donnell .... special effects technician
Norbert Orosz .... daily special effects technician
Gilles Paillet .... foam latex technician
László Pál .... breakaway technician
Dave Roddham .... special effects technician
Attila Sarkadi .... daily special effects technician
Lilla Schwarz .... special effects p.a.
Tibor Skornyak .... daily special effects technician
Bgi Supplies .... special effects props
Péter Szlávi .... special effects technician
Adam Szlávy .... special effects assistant
Kiss Tamas .... breakaway technician
Steven Warner .... special effects assistant supervisor
Stuart Wishart .... senior special effects technician
Liz Harkin .... fabricator (uncredited)
 
Visual Effects by
Nada Abdou .... stereoscopic compositor: StereoD
Oliver Adranghi .... compositor: Cinesite
Nidhi Agarwal .... matchmove lead: prime focus
Anastasios Agiakatsikas .... digital compositor (prime focus)
Yunmi Ahn .... roto artist
Robert Aldag .... vfx coordinator: Cinesite
Dominic Alderson .... groom artist
Kaevski Aleksandar .... matchmove: fx3x
Neil Alford .... compositor: Milk VFX
Iker Alonso .... lighter: Cinesite
Natalia Altavilla .... visual effects coordinator
Terence Alvares .... lead compositor
Miriam Alvarez .... 3d depth artist: Stereo D
Rachel Amar .... texturing artist: prime focus
Ryan Andersen .... visual effects editorial coordinator
Scott Anderson .... roto artist: double negative
Scott R. Anderson .... roto artist: Double Negative
Tomás Arando .... digital compositor
Eduardo Arroyo .... paint/compositor
Jaume Arteman .... digital compositor: Prime Focus World
Rosie Ashforth .... animator
David Aulds .... compositor
Peter Aversten .... texture artist: Cinesite
Paul A. Baccam .... stereoscopic artist
Heath Baker .... compositor: Double Negative
James Baker .... previs artist: The Third Floor
Balakrishnan .... senior visual effects producer: Basilic Fly Studio
Priyanka Balasubramanian .... visual effects producer: Outsource
Michael Jeff Baldemoro .... prep artist: Double Negative
James Ballard .... visual effects artist
Tom Balogh .... visual effects editor
Debajit Barman .... visual effects editor: prime focus
Brandon Barney .... finaling artist
Judy Barr .... digital compositor
Tim Barter .... compositor: Double Negative
Keith Barton .... technical support: Milk Visual Effects
Branko Basarovski .... digital artist
Mark Battle .... stereoscopic compositor: Stereo D
Denis Baudin .... senior generalist/modeling/texturing td: cinesite
Ryan Bauer .... stereoscopic compositor: Stereo D
Sophie Beck .... visual effects: Matchmove artist - Cinesite
Sebastian Becker .... visual effects artist: double negative
Matthew E. Bell .... senior look development and lighting artist: Method
Jeannie Ben-Hain .... lead stereoscopic compositor
Karina Benesh .... production coordinator
Sara Bennett .... compositing supervisor: Milk Visual Effects
Andres Berkstein .... lead td
Paul Berry .... previsualization artist
Indranil Bhattacharya .... 3D character and prop modeler: Primefocus Film
Sameer Bhoyar .... stereo compositing supervisor: Stereo D
Arwinder Singh Bhurji .... matchmove supervisor
Emanuele Bignone .... layout artist: Cinesite
Sabina Bihlmaier .... digital compositor
Thomas Biller .... lighting techical director
Steven Bills .... visual effects artist: Double Negative
Jourdan Biziou .... previs artist: The Third Floor
Gabriel Blanco .... pipeline engineer: Prime Focus World
David Blemur .... stereo compositor
Brandon Blevins .... stereoscopic compositor: Stereo D
Jeff Bloch .... stereoscopic production assistant
Stephen A. Bloch .... previs artist: The Third Floor (as Stephen Andrew Bloch)
Douglas Bloom .... visual effects supervisor: Method Studios (as Doug Bloom)
Ashley Blyth .... matchmove artist
Ilona Blyth .... visual effects producer
Turea Blyth .... visual effects coordinator: prime focus
Preetham Tej Boddu .... prep lead
Dan Bodenstein .... fx artist: Method
Mike Bodkin .... stereo executive producer: Stereo D
Martin Bohm .... visual effects artist: Cinesite
Florin Boieriu .... lead digital compositor
Ioan Boieriu .... senior effects technical director: Double Negative
Rachel Borkow .... previsualization production coordinator: The Third Floor
Matt Bouchard .... global head of pipeline
Russell Bowen .... onset cg lead: Double Negative
Paul Boyd .... visual effects artist
Matt Boyer .... lead matchmove artist: Cinesite
Richard Boyle .... character rigger: Cinesite
Jon Bragado .... matchmove artist: Prime Focus
James Braid .... technology: Double Negative
Michael Brako .... visual effects artist
Matthew Bramante .... vfx supervisor: locktix
Matthew Bramante .... visual effects supervisor
John Brennick .... compositor: Method Studios
Thibaut Breton .... crowd & mocap pipeline: prime focus
Thomas Briggs .... massive animator
Matthew Bristowe .... head of production: Prime Focus World
Colin P. Brown .... colourist (as Colin Brown)
Jason Lee Brown .... modelling lead
Rochelle Brown .... stereoscopic compositor
John Bruno .... visual effects supervisor
Chad Buehler .... digital compositor
Christian Bull .... modeller: Cinesite
Markus Burki .... visual effects artist
Eamonn Butler .... animation supervisor: Cinesite
Naomi Butler .... compositor: Cinesite
Darren Byford .... lighting supervisor: Milk-VFX
Roisin Byrne .... production support: Cinesite
Hélène Bécourt .... vfx line producer: Cinesite
Jay Caguioa .... stereo compositor
Daniel Cairnie .... digital compositor: Double Negative
Marc Calvelo .... animator (Prime Focus VFX)
Francis L. Camacho .... Lead Matchmover: Prime Focus
Matt Cameron .... assistant colourist
Hui Cao .... stereoscopic compositor
Jon Capleton .... visual effects artist
Ferran Casas .... lead animator
Vasco Cerqueira .... rotoscope artist
Saptarshi Chakraborty .... compositor: Double Ngative
Alexander Chaliovski .... visual effects technical director
Jae Young Chang .... stereoscopic compositor: Stereo D
Vikki Chapman .... production coordinator: Prime Focus Film
Derek Cheung .... fx technical director
Ricky Cheung .... prep artist
Tagui Chilyan .... stereo production coordinator: Stereo D
Kunal Chindarkar .... compositor: Double Negative Visual Effects
Giuseppe Chisari .... character rigger: double negative
Julian Chong .... digital compositor: double negative
Laurence Chong .... matchmover: Double Negative
Charles Chorein .... lighting technical director
Andrea Chua .... visual effects artist: credited
Kenneth Chua .... machmove artist: double negative
Viswamitra Chunchu .... matchmoving artist
Carlos Cidrais .... lighting artist
Suzanne Cipolletti .... previs artist: The Third Floor
Graham D. Clark .... head of stereography: Stereo D
Jimi Clark .... stereoscopic artist
Darrell Claunch .... stereoscopic compositor
Peter Clayton .... lead animator: Cinesite
Eric Clement .... cg sequence lead: Cinesite
Chris Clough .... modeller: Cinesite
Adam Coggin .... pre-visualization artist: The Third Floor
Nicolae-Gheorghe Cojocaru .... effects td: Cinesite
Alex Collings .... data wrangler
Shaun Comly .... lead lighting/look development technical director
Carlos Conceicao .... prep artist: double negative
J. Todd Constantine .... previsualization lead artist: The Third Floor
Ryan Cook .... visual effects supervisor: Double Negative
David Cordero .... animator: Cinesite
Matt Cordero .... stereoscopic compositor
Laurent Cordier .... modeller: Cinesite
Will Correia .... animator: milk-vfx
Daniel Couch .... visual effects artist
Mike Coughlin .... production coordinator: Stereo D
Maurice Cox .... senior stereoscopic compositor
David Crane .... stereoscopic compositor
Graham Cristie .... lighting technical director
Peter Cromwell .... stereoscopic artist
Wesley Cronk .... digital compositor
Thomas Crow .... stereo artist
Oliver Cubbage .... digital artist
Jaime Burés Cuco .... senior nuke technical director
George Cuddy .... stereoscopic compositor: Stereo D
Grahame Curtis .... modeller: Cinesite
Adam Czuprak .... production support: Cinesite
D.Diwagar .... machmove artist: prime focus
Samuel M. Dabbs .... stereoscopic compositor
Nick Dacey .... visual effects editor: Double Negative
Phil Dakin .... layout artist: Cinesite
Brad Darrow .... depth lead
Venancio David .... lead rotoscope artist/digital compositor
Aurore de Blois .... Senior Compositor
Jo De Mey .... jr compositor: Cinesite
Enrico De Palo .... digital compositor
Ruth Deane .... roto/paint artist
Rachel Decker .... data i/o manager
Jeff Deflorio .... digital compositor
Ryan Delaney .... visual effects line producer: Prime Focus Film
Joel Delle-Vergin .... compositor
Kunal Desai .... modeller: Cinesite
Kunal Desai .... modeller: Prime Focus
Nikhil Deshmukh .... animation artist: double negative
Rustin Devendorf .... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Santosh Kumar Dey .... matchmove artist: Prime Focus
Valerio Di Napoli .... effects technical director: Double Negative
Robert Diaz .... previs artist: The Third Floor
Kenny DiGiordano .... pre-visualization artist
Roland Dobson .... compositor: Cinesite
Rene Dominguez .... stereo compositing lead
Hunt Dougherty .... previs artist: The Third Floor
Markus Drayss .... visual effects technical director: Double Negative
Nick Drew .... exec vfx producer: Milk Visual Effects
Zach du Toit .... pre-viz & layout
Katherine Durant .... digital compositor
Richard Durant .... character artist
Andrea Dutti .... finaling & stereo compositor: Stereo-D
Kyle Dutton .... assistant production coordinator: StereoD
Matthew Nowicki DuVall .... lead compositor
Thomas Dyg .... environment supervisor: Cinesite
Colin Eade .... roto artist: double negative
Chan Ee Jien .... visual effects coordinator
Karen Elliott .... element supervisor
Jordan Emerick .... previs artist: The Third Floor
Andrew Emmerson .... stereo elements supervisor
Sze Jia Eng .... visual effects coordinator
Emilien Escande .... crowd td: Cinesite
Sohrab Esfehani .... visual effects artist: Cinesite
James D. Etherington .... compositing sequence supervisor: visual effects: Double Negative
Huw J. Evans .... cg sequence supervisor
Matthew Evans .... effects td: Cinesite
Matthew Evans .... visual effects artist: Cinesite
Maeve Eydmann .... environment artist: Cinesite
Paul Faeldo .... stereo compositor: Stereo D
Reza Fakharieh .... stereoscopic finaling artist
Justin Falgout .... previs artist: The Third Floor
Saeed Faridzadeh .... compositor: Cinesite
Joseph Farrant .... visual effects editor: Double Negative
Katja Federkiel .... lead massive artist
Chantal Feghali .... visual effects production producer
Bruno Fernandes .... digital compositor: Cinesite
Victor Manuel Fernandez .... stereoscopic compositor: Stereo D
Judith Ferrer .... vfx element qc (digital compositor)
Matt Fidler .... animator: Prime Focus
John Fielding .... previsualization artist
Kiel Figgins .... previs artist: The Third Floor
Christopher Fillmore .... stereoscopic compositor
Patrick Finley .... visual effects artist
Tristan Fisher .... visual effects editor (prime focus)
Dadrian Flavors .... visual effects coordinator
Brad Floyd .... senior compositor: Double Negative
Heather Flynn .... previs artist: The Third Floor
Julian Foddy .... CG supervisor: Double Negative
Yong Xian Foo .... matchmove artist: double negative
Les Foor .... lead element qc artist
David Forsbrey .... visual effects artist
Denis-Jose Francois .... pipeline co-ordinator
Richard Frazer .... digital compositor
David Frylund Otzen .... visual effects artist
Annamarie Fuchs .... pipeline technical assistant: Stereo D
Amy Furey .... matchmove artist: Cinesite
Bradley Gaines .... finaling paint artist: StereoD
Aron Galabuzi .... digital compositor
Murray Gale .... vfx coordinator: Cinesite
Gergely Galisz .... visual effects data wrangler
John J. Galloway .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Riccardo Gambi .... digital compositor
Mayur Gangasagar .... stereo compositor
Danny Garcia .... integration artist
Benn Garnish .... animator: Cinesite
Richard Garnish .... production support: Cinesite
Caroline Garrett .... production support: Cinesite
Nikos Gatos .... lighter: Cinesite
Bryan Gauna .... sr. systems architect
Joan Gauna .... pipeline developer
Iñaki Gegúndez Vicente .... Lead Crowds TD: Cinesite
Pätrick Gehlen .... previs artist: The Third Floor
Joshua Gengler .... digital compositor
Sotiris Georghiou .... lighting technical director
Nikhil Ghoorbin .... data i/o: Cinesite
Maria Giannakouros .... effects lead: Cinesite
Roger Gibbon .... environment artist: Cinesite
Justas Giedraitis .... lighting td
Safiya Gili .... elements breakout artist: Prime Focus Film
Matthew E. Gill .... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Francesco Giordana .... research & development: Double Negative
Alex Gitler .... compositor: Method Studios
Henning Glabbart .... digital compositor: Milk Visual Effects
Clarke Godwin .... visual effects artist
Emanuele Goffredo .... visual effects artist
Walter Goh .... matchmove artist: double negative
Lisa Goldberg .... visual effects producer: Method Studios
Harrison Goldstein .... visual effects line producer: Double Negative
Agatha Gomes .... texture artist: Prime Focus UK
Juan S. Gomez .... cg supervisor
Pam Gonzales .... paint artist: method studios
Alex Goodfellow .... matchmove artist: Prime Focus
Monika Gosch .... visual effects coordinator
Lauren Elizabeth Gould .... previsualization production coordinator: The Third Floor
Gabby Gourrier .... executive producer: method studios
A.B. Govardhan .... matchmove supervisor: botvfx
John B. Gray .... digital artist
Sam j Green .... system administration: Stereo D
Kat Greene .... visual effects coordinator: Method Studios
Nicola Greuter .... compositor: Cinesite
Ivan Grozev .... digital compositor
Vikas Gusain .... senior prep artist
Carl Guyenette .... paint & prep artist: Cinesite
Sharna Hackett .... visual effects line producer: Double Negative
Monica Hada .... visual effects producer
Nick Haines .... technical director
Luan Hall .... junior compositor
Patrick Hall .... compositor: Cinesite
Patrick Hall .... digital compositor: Cinesite
Robert J. Hall .... digital compositor
Karen Halliwell .... character rigger: Cinesite
William F. Hamilton .... systems administrator
Scott Hankel .... previs artist: The Third Floor
Lasse Hansen .... texture artist: Cinesite
Anna Harantova .... texture artist
Gareth Harbuz .... lead effects artist
Kyle Hardin .... assistant lead stereoscopic artist
Jean-Baptiste Hardion .... lighter: Cinesite
Emile Hardy .... environment artist: Cinesite
Travis Harkleroad .... fx artist
Pj Harling .... visual effects editor (as P.J. Harling)
Alexander Hartwin .... Senior Render TD: Cinesite
Makoto Hatanaka .... crowd td: Prime Focus World
Clive Haward .... production support: Cinesite
Richard Hayward .... matchmove artist: double negative
Lionel Heath .... compositor (Prime Focus London)
Alex Heffner .... visual effects artist
Oliver Heinrich .... digital compositor: Double Negative
Richard Helliwell .... data i/o: Cinesite
Ngoc Heng .... environment td
Nicolas Hernandez .... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
Cristian Hinz .... visual effects artist
Koen Hofmeester .... effects technical director
Sam Horgan .... assistant colourist: Double Negative
Lyndsey Horton .... character td: Method Studios LA
Ryan Hurd .... visual effects artist
Andrew Hwang .... previs artist: The Third Floor
Nile Hylton .... crowd simulation supervisor: Prime Focus
Sarah Iduwe .... digital compositor
Todorovski Ilija .... matchmove
Dhuha Isa .... visual effects editor: Double Negative
Muhammad Hidayat Bin Isnin .... roto artist: double negative
Laura Jackloski .... production coordinator
Lionel Jacobs .... digital compositor
Prerana Jaiswal .... visual effects artist: double negative
Sana Jamie .... roto artist: Double Negative
Srinivas Janapati .... finaling coordinator
Sashka Jankovska .... production support: Cinesite
Montu Jariwala .... tracking artist: method studios
Silvio Jemma .... visual effects artist: double negative
Collombier Jerome .... matchmove artist: Cinesite
Tim Johnson .... Department Manager: StereoD
Oliver Johnstone .... compositor: Cinesite
Lesley c Johny .... Roto artist: prime focus
Lesley c Johny .... visual effects artist
David Jones .... visual effects artist (milk-vfx)
Jeremy Jones .... stereoscopic finaling artist
Felix Jorge .... previs artist: The Third Floor
Aleks Justesen .... depth artist
Samuel Jørgensen .... digital compositor
Niels Peter Kaagaard .... generalist: Cinesite
Theivendran Kabelan .... visual effects
Steven Kaelin .... stereoscopic compositor
Adam Kalacsi .... rigger: visual effects unit
Gregory Kalaitzis .... prep artist
Dushyant Kashyap .... show technical director
John Kay .... previs animator
Simon Kay .... motion capture supervisor
Matthew Kee .... matchmove lead: Double Negative
Christoph Keller .... lead compositor
Elaine Kelley .... stereo production coordinator
Ian Kelly .... stereoscopic roto lead
Stephanie C. Kelly .... digital compositor
Harimander Singh Khalsa .... compositing supervisor
Val Kharitonashvili .... digital artist
Eunice Khoo .... visual effects coordinator
Linda Y. Kim .... stereoscopic compositor
Sung Churl Kim .... modeller: method studios LA
Yong Kim .... lighting technical director
Dustin Kimmich .... previs artist: The Third Floor
Diane Kingston .... vfx producer: Cinesite
Andrew Kinnear .... paint & prep artist: Cinesite
Claver Knovick .... associate production manager: The Third Floor
Mike Knox .... integration architect
Prasanna Kodpadi .... finaling supervisor
Kristofer Kody .... stereoscopic paint artist
Teréz Koncz .... visual effects production coordinator: Double Negative
Allie Koppel .... previsualization accountant: The Third Floor
Hemanth Reddy Kovvuri .... stereoscopic compositor
Remko Kram .... digital compositor: Cinesite
Michel Kreisel Vaisberg .... compositor
Wayne Kresil .... modeller: Cinesite
Wayne Kresil .... senior generalist
Barry Kriegshauser .... lighting artist
Jakub Krompolc .... lead rigger
Kaan Kucuk .... modeler
Vikram Kulkarni .... digital compositor: Dneg
Nitesh Kumar .... second lead rotoscopy: Stereo D
Kenny Lam .... digital compositor (as Ken Lam)
Jacopo Landi .... finaling & stereo compositor: Stereo D
Vicki Lau .... stereoscopic compositor
Andrew Lawson .... digital artist
Matthew Leach .... r&d
Matthew Leach .... studio assistant
Christopher Learmonth .... visual effects editor: Cinesite
Youen Leclerc .... cg sequence supervisor: Double Negative
Alexander Lee .... lighting td: Method Studios LA
Grant Lee .... lead stereo compositor: Stereo D London
Paul Lee .... animator: Cinesite
Bruno Lesieur .... lookdev senior artist
Luka Leskovsek .... vfx compositor: Milk vfx
Benoit Leveau .... head of software
Joe Leveson .... pipeline technical director: Prime Focus London
Mari Levitan .... stereo production supervisor
Seth Lickiss .... stereoscopic compositor
Sky Lim .... compositor: Double Negative
Wayne Lim .... matchmove lead: Double Negative
Fredrik Lindbom .... creature effects
Amy Lloyd .... lead matchmove
John Lockwood .... visual effects supervisor
Pascal Loef .... crowd supervisor: double negative
Keir Longden .... lighter: Prime Focus UK
Gabriel Lopez .... digital compositor
Kevin Lopez .... texture artist
Javier Lopez-Duprey .... previs artist: The Third Floor
Michael Lorenzo .... modeller: Cinesite
Charlotte Loughnane .... Visual Effects Producer: Double Negative
Leah Low .... lighting td: double negative
Guy Lubin .... roto artist: Milk VFX
Sam Lucas .... modelling supervisor: Milk
Will Lucas .... visual effects
Kenneth Lui .... digital effects artist
Jonathan Mack .... visual effects artist: Method Studios
Garry Maddison .... colourist
Marco Maggioni .... compositor: Cinesite
Brian Magner .... previsualization artist
Gokul Mahajan .... finaling supervisor
Ravi Mahapatro .... Finaling Manager: Stereo D
Liam Major .... prep artist
Carson Majors .... stereoscopic artist
Yael Majors .... stereoscopic artist
Sebastian Maldonado .... stereoscopic compositor
Greg Malkin .... matchmove artist: cinesite
Finbar Mallon .... data i/o: Cinesite
Richard Malzahn .... visual effects artist
John Mann .... storyboards
Peter Mann .... research and development: Double Negative
Pavan Maradia .... pipeline developer: Stereo D
Tim Marinov .... visual effects artist
Ben Marks .... visual effects coordinator
Alexandre Marlier .... roto/prep & compositor: Cinesite
Edward Martin .... matchmove lead: Prime Focus
Damon Martinez .... stereoscopic compositor
Daniel Maskit .... pipeline supervisor: Double Negative
Daniel James Mason .... matchmove artist: milk-vfx
William Maurer .... stereoscopic production supervisor
Michael Hall Mauritzen .... crowd td: Cinesite
Arnaud Mavoka-Isana .... motion editor
Helen McAvoy .... production assistant
Nathan McConnel .... animation supervisor: Double Negative
Sean McGrath .... visual effects coordinator
Andrew McGregor .... matchmove artist: Cinesite
Chris McLaughlin .... CG sequence supervisor: Double Negative
Roisin Md .... visual effects artist: OBLONG in support of Company 3
Andre Mercier .... previsualization artist
Andre Metello .... creature supervisor: double negative
James A.J. Miller .... visual effects artist
Rebecca Miller .... lead matchmover: Primefocus
Carlos Miras Sepulveda .... digital compositor
Minal Mistry .... matchmove artist: Cinesite
Scott Mitchell .... compositor
Souvik Mitra .... lead matchmover: prime focus
Nafisah Mohamed .... matchmove artist: Double Negative
Udit Mohan .... digital compositor
Kama Moiha .... compositor: Method Studios LA
Sandrine Moniez .... digital compositor
Peter Moran .... compositor
Benoit Moranne .... previs animator
Andy Mulligan .... matchmover/modeler
Adriano Mulè .... digital compositor: prime focus
Atyeb Muneer .... digital compositor
Tomas Munzar .... digital compositor
Joseph Murad .... previs artist: The Third Floor
Carson Murdy .... stereoscopic artist
Travis Murray .... stereo compositing supervisor
Ricardo Musch .... finaling & stereo compositor: Stereo-D
Scott Musselman .... stereoscopic depth artist
Shakil Nadkarni .... matchmove artist
Neiko Nagy .... associate compositing lead
Jihyun Nam .... effect technical director
Farzad 'Fuzz' Namdjoo .... visual effects artist
Amit Narwani .... matchmove lead: Double Negative
Miguel Navarro .... outsource manager: Method Studios
Ben Neall .... senior texture artist
Jonathan Neill .... cg sequence lead: Cinesite
Brandon Nelson .... compositing supervisor
Sebastian Ness .... matchmove artist
Jessica Newhouse-Smith .... visual effects producer: method studios - london
Gary Newman .... groom artist: Cinesite
Evan Ng .... matchmove artist: Double Negative
Carlos-Christian Nickel .... cg supervisor
Rajesh Nimje .... roto qc supervisor
Katharina Nimmervoll .... data i/o technician: StereoD
Motoki Nishii .... previs artist: The Third Floor
James P. Noon .... tracking
Aaron Noordally .... roto/prep artist
Ole-Aleksander Nordby .... digital compositor
Phillip Norwood .... previs artist: The Third Floor
Collette Nunes .... visual effects editor
Robert Nzengou-Tayo .... matchmove artist
David O'Brien .... element qc compositor: Stereo D: uncredited
Tom O'Flaherty .... animator
Mark O'Kane .... character artist
Noel O'Malley .... matchmove artist: Milk VFX
Daniel O'Shaughnessy .... stereoscopic lead artist
Cenay Oekmen .... visual effects artist
Martin Ofori .... digital compositor
Yvonne Oh .... roto/prep artist: double negative
George Oliver .... animator: Cinesite
Eunice Ong .... matchmove: double negative
Jonathan Opgenhaffen .... digital matte painter: Double Negative
Jonathan Opgenhaffen .... matte painter: Double Negative
Angel Orlando .... pipeline & development coordinator
Michelangelo Neri Orliani .... compositor: Cinesite
Michelangelo Neri Orliani .... digital compositor
Nathan Ortiz .... visual effects artist
Raphael Oseguera .... lead roto artist
Molly Pabian .... digital production manager
Marta Padilla .... vfx runner: Method Studios
Francisco Palomares Pozas .... senior compositor: double negative
Eugene Paluso .... matchmove/layout
Bhavesh Pandey .... effects technical director
Zissis Papatzikis .... visual effects
Nicholas Papworth .... fx td
Om Parab .... lead matchmover: prime focus
Rajendra Parab .... matchmove artist
Foram Pardiwala .... compositor: stereoscopic: Stereo D LLC
Aaron Parry .... Stereo Executive Producer: Stereo D
Dana Passarella .... stereoscopic compositor
Daniel Pastore .... cg supervisor: double negative Singapore
Bhavik B. Patel .... prep artist: Double Negative
Bhavik B. Patel .... roto artist: Double Negative
Riaz Patel .... digital compositor
Prakash Pathak .... production support: visual effects
Demetrios Patsiaris .... stereoscopic roto artist
Eion-Ray Patterson .... digital compositor
Niki Patterson .... data administrator
Uppu Pavanrajesh .... compositor: double negative
Laura Pavone .... colour assist
Russell Pawson .... visual effects editor
Anna-Marie Payne .... matchmove artist: Double Negative
Javier Paz .... stereo production coordinator
Dan Pearson .... data wrangler
Aleksandar Pejic .... vfx supervisor: Prime Focus Film
Laurie Pellard .... studio: double negative
Gabriele Pellegrini .... creature technical director
Philip Pendlebury .... studio: double negative
Lyndsey Pendley .... stereoscopic paint artist
Venetia Penna .... compositor: Cinesite
Miriam Pepper .... lead matchmove artist: Prime Focus
Aymeric Perceval .... compositing supervisor: Cinesite
Billy Perry .... pre-viz artist
Chris Perschky .... production support: Cinesite
Binoy Peters .... senior production coordinator
Daniel Pettipher .... production support: Cinesite
Frank Petzold .... on-set supervisor: Double Negative
Bailey Rae Phillips .... stereo visual effects coordinator
Kate Phillips .... visual effects producer: Double Negative
Raphael Phillips .... previs artist: The Third Floor
William Phillips .... matchmove artist
William Phillips .... matchmove artist: Cinesite
Adam Pogue .... visual effects artist
Ganesh Poojari .... senior character and enviornment modeling
Ganesh Poojari .... senior character and environment modeling
Vladimir Popovic .... effects technical director
Christian Poullay .... matchmove artist: Cinesite
Jude Poyer .... motion capture performer
Pradeep kumar .... matchmove artist: primefocus
Laurence Priest .... FX supervisor: double negative
Derek N. Prusak .... stereoscopic editorial supervisor
Michael S. Pryor .... visual effects producer: Mr. Wolf
Christopher Puchta .... effects td: Cinesite
Srikanth Pullamsetti .... matchmove artist (prime focus)
Giorgia Pulvirenti .... compositor: Method Studios
Melissa Quintas .... paint artist
Melissa Quintas .... stereoscopic compositor
Radhakrishnan .... prep artist (uncredited)
Vedran Radic .... production coordinator: visual effects: Croatia
Marko Radinkovic .... digital compositor: Prime Focus Film
Nigel Rafter .... animator: Cinesite
Cindy Rago .... stereo producer: Stereo D
Nordin Rahhali .... visual effects supervisor: Method Studios
Edward Randolph .... visual effects line producer: Double Negative
Kim Ranzani .... digital compositor: Cinesite
Amardeep Rattan .... previs editor
Ankush Ravre .... visual effects artist
Clint G. Reagan .... previsualization supervisor
Murali Krishna Reddy .... machmove artist: Primefocus
Mick Reid .... stereoscopic compositor
Patrick Reilly .... visual effects artist: Stereo D
Jonathan Rhodes .... editorial assistant
Paul W Richards .... technical operations manager: Method Studios
John Riddle .... technical director: shade vfx
Brian Ripley .... matte painter
Chris Ritvo .... visual effects artist
Sophie Robinson .... creature effects
Neil Roche .... rigging supervisor: Milk
Natalie Rocks .... matchmove artist: Double Negative
Nathaniel Rodriguez .... stereo compositor
Katherine Rodtsbrooks .... visual effects supervisor
Rebecca Rogers Cecot .... previsualization artist
Ryan J. Rogers .... rigger
Ryan J. Rogers .... technical animator
Justi Romero .... modeler
James Rose .... compositor: method studios
Tara Roseblade .... prep supervisor
Nicholas Rosselot .... visual effects artist
Rosi Ruiz .... digital compositor
Martin Ruizl .... crowd supervisor
Olivier Ryard .... digital compositor
Sajeev Sadanandan .... matchmove lead: prime focus
Matt Sadler .... senior matchmove artist: Double Negative
Frida Sahono .... texture artist: Method Studios
Kevin Sheldon Saldanha .... visual effects coordinator
Alessandro Salis .... digital compositor
Dylan Sanchez .... vfx artist: StereoD
Sankarasubramanian .... roto/prep-comp supervisor
Raphael Santos .... compositor (Prime Focus London)
Pinto Sasikumar .... visual effects producer
Patrick Scanlan .... previs artist: The Third Floor
David Schnee .... digital compositor: Double Negative
Daniel Schrepf .... stereoscopic roto supervisor
Jan Schubert .... lead technical director: milk-vfx
Brian Schultz .... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Jameson Schultz .... element comp supervisor
Jameson Schultz .... element comp supervisor: StereoD
Brian Schumacher .... stereoscopic supervisor
Michele Sciolette .... pipeline td: Cinesite
Shaun Scott .... senior lighting technical director: Double Negative
Kiran Selvakumaran .... vfx runner
Michel Seretis .... roto/prep artist cinesite
David Serrano .... finaling paint artist: Stereo D
Maria Serrano .... previs artist: The Third Floor
Den Serras .... senior technical artist: Stereo D
Nidhi Seth .... vfx line producer
Shafiuddin .... stereo compositor
Nishet Shah .... systems administrator: Method Studios
Aurora Shannon .... colour assist
Leona Sharkey .... visual effects artist
Cameron Sharp .... visual effects editor: Prime Focus World
Kerry Shea .... previs producer: The Third Floor
Marie Sheehan .... production support: Cinesite
Kodeeswaran Shenbagaram .... compositor: Double Negative
William Sherak .... stereo executive producer
David Shere .... compositing supervisor
Sainath Shinde .... international production: Stereo D
Poya Shohani .... effects td: Cinesite
Josh Shuman .... digital compositor
Stacey Simmons .... production technology manager: Stereo D
Elisa Simoncelli .... roto artist: Milk VFX
Jonathan Sims .... post vis artist
Nathaniel Sims .... effects artist: Method Studios
Tj Singh .... paint & prep artist: Cinesite
Kalyan Sirna .... matchmove artist: prime focus
Ronald Siy .... pipeline td: Cinesite
Alex Smith .... digital supervisor: Utopia
Jessica Smith .... stereo producer: Stereo D
Cameron Smither .... digital compositor
Marek Solowiej .... paint & prep artist: Cinesite
Roman Sotola .... compositor: Cinesite
Henry South .... lead texture artist
Henry South .... matte painter
Richard Sowerby .... prep artist
Mat Stace .... senior systems engineer: Method Studios
Elliot Stammers .... character rigging
Simon Stanley-Clamp .... visual effects supervisor: Cinesite
David Steed .... data i/o: Cinesite
Petter Steen .... visual effects artist
Thomas R. Steiner .... digital artist
Andy Stevens .... visual effects editor: method
Nicole Stevenson .... render technical assistant
Paul Venn Stirling .... digital compositor: Prime Focus Film
Rainer Stolle .... matte painter
James Stone .... modelling and texturing supervisor
Steve Street .... visual effects supervisor / producer: Utopia
Helen Streeter .... matchmove artist: double negative
Alan Stucchi .... digital compositor
Jason Summersgill .... roto & prep artist: Cinesite
Jenna Sunde .... stereoscopic compositor: Stereo D
Eleanor Sutton .... compositor
Szilvia Szollosi .... production assistant: vfx
Mehdi Tadlaoui .... matchmove artist
Alex John Tan .... lighting td: double negative
Gabriel Tan .... matchmove artist: Double Negative
Raymond Tan .... prep artist: double negative
Sahil Tandial .... lead matchmove artist: prime focus
Joe Tarrant .... visual effects artist
Brandon Taylor .... stereo compositor
Dan Tellwright .... data i/o
Svetlana Tesnes .... visual effects coordinator: method studios
Sawan Thakrar .... matchmove artist: Cinesite
Ben Thomas .... lighter/lookdev artist: Prime Focus UK
Jason Thomas .... stereo compositor
Prajeesh Thomas .... visual effects artist: double negative
Dominic Thomson .... visual effects artist
Rupert Thorpe .... lighting / techical director
Lee Tibbetts .... environment artist
Eric Timm .... stereoscopic compositor
Luis Tinoco .... digital compositor
Heiko Tippelt .... compositor: Cinesite
Piyush Tiwari .... visual effects artist
Steve Tizzard .... digital compositor
Shermaine Toh .... roto artist: Double Negative VFX
Ruggero Tomasino .... digital compositor
Remy Torre .... cg supervisor
Fernando Tortosa .... research & development: Double Negative
Dennis Toufexis .... creature effects td
Dennis Toufexis .... visual effects artist
Khuong Tran .... stereo compositor: Stereo D
Thomas Tran .... desktop administrator
Sanju Travis .... digital compositor: prime focus
Nick Tregenza .... stereoscopic compositor
Emerito Trevino .... lighting artist: Method Studios
Eric Tsui .... look development/lighting
Iyi Tubi .... compositor: Cinesite
Liam Tully .... visual effects line producer
Arron Turnbull .... matchmove artist: Cinesite
Corey Turner .... consulting stereographer: Paramount Pictures
Vladislav Tushevskiy .... visual effects artist
Christoph Unger .... digital matte painter: Prime Focus Film London
Pan Vafeiadis .... digital compositor
Janis Vaitilavics .... 3d character and prop modeler
Nirav Vamja .... matchmove artist: prime focus
Josiah Van Arsdel .... stereo compositor
Jelle Van de Weghe .... texture painter
Richard Van Den Bergh .... key model maker
Henry van der Beek .... technical director
David Van Dyke .... visual effects executive producer: shade vfx
Courtney Vanderslice .... vfx executive producer: Cinesite
Varaprasad.Dhongili .... machmove artist
Gabriel Vargas .... cg supervisor: shade vfx
Carl Vazquez .... 3D Depth Artist
Jon Veal .... senior modeller
Gianluca Vecchio .... digital compositor: Cinesite
Gianluca Vecchio .... digital compositor: Prime Focus
Frederick B. Vega .... fx technical director: Double Negative
Arpita Venugopal .... effects technical director: Double Negative
Aaron Vest .... visual effects artist
Eric Vezinet .... shading supervisor
Sarah D. Vigil .... rotoscope artist
Juvenal Vique .... paint artist: Stereo D
Chunchu Viswamitra .... matchmove artist
Anatoly Vladimirov .... production support: Cinesite
Laura Voglesong .... visual effects
Holger Voss .... technical supervisor: Cinesite
Jonathan Vuillemin .... lighter: Cinesite
Nicolaus Waetjen .... stereoscopic compositor
Nigel Wagner .... visual effects artist
Maggie Walby .... visual effects coordinator: outsource - Prime Focus Film
Johan Walfridson .... pipeline td: Cinesite
Tara Walker .... digital compositor
Jo Walls .... animator: Cinesite
Jenny Wan .... compositor
Pablo Wang .... stereo compositor
Jeffrey Warnhoff .... stereo compositor
Joshua Wassung .... previs supervisor: The Third Floor
Richard Wearmouth .... motion editor
David Weinstein .... previsualization lead artist: The Third Floor
Peter Welton .... roto supervisor
Kevin Wheatley .... production support: Cinesite
Emma White .... digital compositor
Toby White .... visual effects coordinator: MGM
Kristofer Whitford .... roto artist: Double Negative
Kristofer Whitford .... roto artist: double negative
Stephanie Whitmarsh .... fx td
Luke Wilde .... effects td: Cinesite
Amber Wilkins .... fx artist
Will Van Dao .... roto artist: double negative
Stephen Willey .... head of systems and engineering
Owen Williams .... crowd td: Cinesite
Becki Wilson .... crowd td
Carly Wilson .... digital production manager: Method Studios
Matthew T. Wilson .... digital compositor (as Matt Wilson)
Ryan M. Wilson .... stereoscopic artist
Eric Withee .... visual effects coordinator
Kai Wing Wong .... roto artist
Kross Wong .... roto artist: double negative
Pat Wong .... 2D compositing supervisor
Anthony Wonsoff .... environment artist: Cinesite
Stephanie Woo .... stereoscopic compositor: Stereo D
Christian Wood .... compositor: Method Studios
Mike Wood .... digital matte artist
Mike Woodhead .... lead data wrangler
Dean Wright .... visual effects producer
Dean Wright .... visual effects supervisor
Malcolm Wright .... crowd td: Cinesite
Bruno Xiberras .... motion capture supervisor: Prime focus
Marvin Yanez .... stereoscopic roto lead
Cheng Yang .... machmove artist: double negative
Erica Jean Yeager .... stereo compositor
Roland Yepez .... senior character animator: Double Negative
Anton Yri .... 2d supervisor: double negative
Walter Yuan .... vfx element qc: digital compositor
Jack Zaloga .... visual effects lead: Method Studios LA
Luca Zappala .... senior visual effects technical director: Milk Visual Effects
George Zargiannakis .... research and development: Double Negative
Lye Zechari .... matchmove artist: double negative
Cleve Yilun Zhu .... compositor: Double Negative
Fernando Zorrilla .... digital compositor
Ian Abbott .... technology: Double Negative (uncredited)
Africa Aguirre Martín .... digital studio artist: Double Negative (uncredited)
Michael Anders .... element qc manager: stereo conversion (uncredited)
Daniel Baker .... technology: Double Negative (uncredited)
Michael John Baker .... lead roto artist: Double Negative (uncredited)
Benjamin Carlson .... assistant visual effects colourist: Double Negative (uncredited)
Benjamin Charles .... tech support: double negative (uncredited)
Cookie Chee .... Rotoscope Artist (uncredited)
Anthony Chiarantano .... production assistant (uncredited)
Michael Colburn .... element qc compositor (uncredited)
Sophie Cullen .... visual effects coordinator (uncredited)
David Dewaik .... digital compositor (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell .... research and development: Double Negative (uncredited)
Josh Handley .... compositor: element qc, Stereo D (uncredited)
Ian Lawson .... research and development: Double Negative (uncredited)
Edward McDonough .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Chris Montesano .... software development and pipeline (uncredited)
Darren Nash .... digital compositor (uncredited)
Jovanka Placeres .... stereoscopic compositor (uncredited)
Amanda Seah .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
V. Gouri Shankar Rao .... visual effects (uncredited)
Srikanth .... lead paint/prep artist: BOT VFX (uncredited)
Sean Stranks .... on-set visual effects supervisor: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez .... technology: Double Negative (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin .... compositor: Double Negative Visual Effects (uncredited)
 
Stunts
Guiomar Alonso .... utility stunt/horse trainer
Daryl Andrews .... Stunt rigger
Mark Archer .... stunt double: Autolycus
Menyhért René Balog-Dutombé .... stunt performer
Menyhért René Balog-Dutombé .... stunts (stunts)
Ferenc Berecz .... stunt double: John Hurt
Ferenc Berecz .... stunt performer
Botond Bige .... stunts
James Bomalick .... stunt rigger
Brett Chan .... utility stunts
Ricardo Cruz .... horse trainer
Jason Curle .... stunt performer
Krisztián Czirják .... stunts
Balázs Farkas .... stunt performer
Bence Ferenczi .... stunts
George T. Fleming .... stunt performer
Jozsef Fodor .... stunt performer
Sarah Franzl .... assistant stunt coordinator
Vladimir 'Furdo' Furdik .... utility stunts (as Vladamir Furdik)
Eduardo Gago Muñoz .... stunt performer
Kinga Gavalda .... stunt double: Ingrid Bolsø
Clive Goble .... head rigger
Dane Grant .... stunt performer
Evangelos Grecos .... stunt performer
James Grogan .... stunt double
Zoltan Hodi .... stunt performer
Adam Horton .... stunt double: Tydeus
Myles Humphus .... stunt double
Myles Humphus .... stunt double: Dwayne Johnson
Jason Hunjan .... utility stunts
Erol Ismail .... stunt double: Eurytheus
Orsányi Iván .... stunt performer
Tidd James .... stunt performer
Laszlo Juhász .... horse supplier
Gergely Korpácsi .... stunt performer
József Kovalik .... stunt performer
Géza Kovács .... stunt performer
Norbert Kovács .... stunt performer
László Kósa .... stunts
Todor Lazarov .... stunt performer
Balazs Lengyel .... stunt performer
Khristian Lupo .... stunts
István Draco Markolt .... stunt performer
Branislav Martinak .... utility stunts
László Medriczky .... horse stunts
James Michalopolous .... stunt double: Amphiaruis
Jack Miles .... stunt performer
Peter Miles .... stunt double: Sitacles/Gryza
Tamás Molnár .... stunt performer
Sean Morrissey .... stunt rigger
Richard Nagy .... stunt performer
Béla Orsányi .... stunt performer
Domonkos Pardanyi .... stunt coordinator: Hungary
Justin Pearson .... stunt performer
Peter Pedrero .... motion capture
Gábor Pesta .... stunts
Gábor Piroch .... stunts
Allan Poppleton .... fight coordinator
Allan Poppleton .... stunt coordinator
Dayna Porter .... stunt double: Atalanta
Greg Powell .... stunt coordinator
Tilly Powell .... utility stunt/horse trainer
Tanoai Reed .... stunt double: Hercules
Stanislav Satko .... stunt performer
John Sharpe .... stunt double: dwayne Johnson, motion capture
Krasimir Simeonov .... stunts
Péter Sokorai .... stunt performer
Gáspár Szabó .... stunt performer
Gyorgy Szanto .... stunts
Gabor Szeman .... stunt performer
Zoltan Szántó .... stunt performer
Ildikó Szücs .... stunt department coordinator
Farkas Tamás .... stunts
Peter Tardi .... stunt rigger
Rocky Taylor .... stunts
Roy Taylor .... stunt double: Joseph fiennes
Roy Taylor .... utility stunts
Marek Toth .... utility stunts
Gyula Tóth .... stunt performer
László Ujvári .... stunt performer
Raicho Vasilev .... stunt double: Tobias Santelmann
Raicho Vasilev .... utility stunts
Ami Verge .... stunt department coordinator
Calvin Warrington-Heasman .... stunt double: Iolas
Peter White .... horse master
Lewis Young .... stunt performer
 
Camera and Electrical Department
Colin Anderson .... camera operator
Colin Anderson .... steadicam operator
Sarah Armstrong .... central loader: second unit
Balázs Baki .... second unit: electrician
Csaba Bankhardt .... dolly grip
Jacob Barrie .... first assistant camera: main unit dailies
Jacob Barrie .... second assistant camera: main unit
Antal Berger .... rigging gaffer: hungary
Attila Bilik .... second unit: gaffer
László Bille .... camera operator: "c" camera (dailies)
Jeremy Braben .... aerial director of photography
Alessandro Brambilla .... Steadicam operator
Alessandro Brambilla .... camera operator
Kerry Brown .... still photographer
Julian Bucknall .... first assistant camera: main unit
Zsolt Büti .... gaffer
Daniele Colombera .... digital imaging technician
Márk Czirják .... second unit: best boy
Inesa De La Roche .... assistant stills photographer
Claudio Del Gobbo .... dolly grip
Massimiliano Dessena .... best boy grip
Stefano Di Pasquali .... grip
Péter Faludi .... second assistant camera: dailies
Dániel Farkas .... digital imaging technician: second unit
Oliver Farkas .... camera workflow consultant
Zsolt Farkas .... second unit: electrician
Flora Fecske .... daily second assistant camera/"c" camera
Flora Fecske .... main unit camera trainee
Ádám Fillenz .... camera operator
Ben Foat .... second assistant camera: main unit dailies
Krisztián Galanics .... second assistant camera: second unit
István Gottmann .... first assistant camera: second unit
Nándor Gulyás .... second assistant camera
Posztos György .... rigging supervisor
Zsolt Hoffer .... second unit: electrician
Clive Jackson .... camera operator: 'a' cam. 2nd unit
Edwin Jäger .... rigger
Gábor Kasza .... focus puller: second unit dailies
Gábor Kasza .... second assistant camera: second unit
Dávid Kecskeméti .... second unit grip
Jamie Knight .... rigging gaffer
Joe Knight .... lighting technician
Lee Knight .... best boy
Emil Kovács .... second unit: assistant video operator
Zoltán Lakatos .... dimmer board operator
Futo Laszlo .... rigging best boy
Sándor Major .... electrician
Tommaso Mele .... key grip
Sebastian Meuschel .... camera operator: Second Unit
Marton Miklauzic .... additional camera operator
John J. Moers .... documentary cameraman
'Kis Gromek' László Molnár .... lighting technician: second unit
Stewart Monteith .... best boy
Aaron Montgomery .... standby electrical rigger
Oláh Márk .... video operator: second unit
Stefan Müller .... aerial camera operator
Krisztián Nagy .... assistant video assist operator
Krisztián Nagy .... video assist operator: splinter unit
Máté Oláh .... assistant video operator: second unit
Máté Oláh .... video operator: insert unit
György Posztos .... rigging supervisor
András Pozsár .... grip
Kristóf Párdányi .... second assistant camera: second unit
Viktor Racsek .... rigger
Akos Zsolt Radvanyi .... techno crane technician
Jem Rayner .... first assistant camera: second unit
Roy Rowland .... electrician
Balázs Rozgonyi .... key video assist operator
Balázs Révész .... 2nd unit additional steadicam and camera operator
Zoltán Schrammel .... 2nd alpha head operator
Zoltán Schrammel .... technocrane operator
Lorenzo Senatore .... camera operator: main unit
Lorenzo Senatore .... steadycam operator: main unit
Imre Sisa .... key and dolly grip: main unit
János Steili .... electrician
Chris Summers .... first assistant camera: "b"camera second unit
Szabolcs Szalay .... technocrane operator: main unit
Gabor Szucs .... flight head technician: second unit
Attila Szvacsek .... central loader: second unit
Emiliano Topai .... first assistant camera: main unit
Attila Tumbász .... d.i.t.
Dániel Tóth .... electrician
Bence Tölgyesi .... video assistant trainee
Esther Venanzi .... second assistant camera: main unit
Martin Ward .... video playback operator: additional photography
Alexander Witt .... director of photography: second unit
 
Animation Department
Alvise Avati .... animator
Steve James Brown .... animator
Guliz Demiray .... animator
Enrico Fioretti .... animator
Sandy Heslop .... animator
Chris Hurtt .... animator
Trystan James .... animator
Dennis Jepsen .... junior animator
Aziz Kocanaogullari .... animator
Colin McEvoy .... lead animator
Matt Mitchell .... animator
Savaliya Rahul .... background artist
Paul Smith .... animator
Nicholas St. Clair .... animator: Method Studios
Joe Tarrant .... animator
Ben Wiggs .... animator
 
Casting Department
Vanessa Baker .... adr voice casting
Kate Caldwell .... casting associate
Zsolt Csutak .... casting: Hungary
Barbara Harris .... adr voice casting
Tamás Kertész .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Brigitta Barko .... principal costumer (as Brigitta Barkó)
Russell Barnett .... wardrobe master: stunts
Lilla Bártfai .... key costumer
Tünde Bényei .... costume print mistress
Lily Currie .... costume assistant
Sandor Daroczi .... costume aging artist
Richard Davies .... assistant costume designer
Erdész Dániel .... costume stand-by
Erdész Dániel .... set costumer
Augusto Grassi .... leather master
Giampaolo Grassi .... costume master armorer
Lynsey Harris .... costume assistant
Zsoka Hoka .... costume supervisor
Tom Hornsby .... second unit wardrobe master
Kata Horvath .... principal costumer
Bob Van Hellenberg Hubar Jr. .... costumer
Magdi Jakus .... seamstress
Yasemin Kascioglu .... principal costumer
Gergely Katai .... armour manufacturer
Zsolt Milian .... assistant costume supervisor
Neil Murphy .... military costume supervisor
Gary Page .... head cutter
Péter Palotás .... dresser
Michele Panattoni .... costume armour co-ordinator
Dóra Papp .... costumer
Iván Pohárnok .... speciality costume
Kevin Pratten .... principal dresser: Dwayne Johnson
Laura Renouf .... head breakdown artist
Györgyi Seregélyes .... seamstress
William Steggle .... wardrobe master
Gabor Szabo .... costumer
Katalin Ujvari .... seamstress
Aleanza Zanon .... key leather maker
 
Editorial Department
Milton Adamou .... stereoscopic post executive
Tom Balogh .... additional editor: Nvizible
Romy Barber .... post production manager
Bori Bartucz .... dailies producer
Ray Boniker .... assistant editor
Herbert Butler .... digital intermediate conform editor
John Caldwell .... previs editor: The Third Floor
Daniele Colombera .... colorist: dailies
David Cowles .... Stereo Editor: Stereo D
Hal Cramer .... logger
Daniel Czinkota .... dailies operator
Tom Davis .... 3d editor
Greg Emerson .... senior stereoscopic on-line editor
Kira Fitzpatrick .... assistant digital intermediate producer
Peter Gould .... previs editor: The Third Floor
Tom Harrison-Read .... first assistant editor
Chris Jackson .... first assistant editor
Katura Jensen .... 3D Coordinator
Adam Jurkovich .... dailies operator
Kacie Kane .... post production manager
Nóra Lengyel .... editorial assistant
Emily Mason .... stereoscopic assistant editor: StereoD
Zachary Medow .... colorist: previews
Brian Murkland Jr. .... digital intermediate producer
James Slattery .... colourist: dailies, vfx pick-up shoot
Stefan Sonnenfeld .... digital intermediate colorist
Anna Stalter .... colorist: dailies
Zoltán Virág .... on set DIT support engineer
Ian Sullivan .... digital intermediate accountant (uncredited)
 
Music Department
Marc Blanes Matas .... score mixer
Marc Blanes Matas .... score recordist
Jessica Dannheisser .... orchestrator
Sam Dudley .... music preparation
Robert Elhai .... orchestrator
Jaime Gutiérrez Domínguez .... orchestrator
Lillie Harris .... music preparation
Hybrid .... programming and additional arrangement
Lewis Jones .... protools recordist
Tommy Lockett .... music editor
Fernando Velázquez .... music producer
Johannes Vogel .... music producer
 
Transportation Department
Leon Keegan .... 2nd facilities captain
Gabor Kisgyorgy .... transportation captain
Claudia Kossik .... transportation coordinator
Declan Lambert .... hgv driver
Erik Orgován .... driver: Mr. Ratner
Sandor Paradi Jr. .... transportation captain
Dezso Pócsik .... driver
David Rosenbaum .... transportation coordinator (London)
 
Other crew
Rudolf András .... location manager
Gergely Apjok .... set production assistant
Simon Atherton .... master armorer
Hriszto Bablakov .... Core team member
Stanka Bako .... accountant croatia
Bara Barova .... production coordinator
Paresh Behera .... first assistant accountant
Benjamin Blankenship .... security: Mr. Johnson
Terry Blyther .... supervising location manager
David Boros .... second assistant accountant
Caroline Bowker .... script supervisor: second unit
Amanda Brand .... unit publicist
Francesca Budd .... travel coordinator
John A. Busenberg .... executive producer: Devastudios, end titles
András Bóza .... production assistant
Paige Chaytor .... production coordinator
Alison Claire-Genis .... vice president business affairs (as Ali Claire-Genis)
Greg Corke .... armourer
Hephzibah Craen .... production assistant: vfx unit
Peter Cseri .... stand-in
Gábor Csépai .... production assistant
Sebastien Cuk .... audio description
Clifford De Spenser .... dialect coach
Gyorgy Dejtari .... accounting clerk
Eleanor Downey .... assistant location manager
Andrew Durtschi .... assistant: Beau Flynn
Andrew Durtschi .... assistant: Mr. Flynn
Lorraine Edwards .... assistant production coordinator/travel coordinator: pre-production
Ran Francke .... security: Dwayne Johnson
Michael Frayeh .... financial controller
Arabella Gilbert .... production coordinator: vfx unit
Mate Gyorgy .... production assistant: second unit
Szabina Gyori .... assistant: Mr. Fanger
Árpád Halász .... animal trainer: dogs
Patricia Hegedus .... stand-in
Krisztina Hegyi .... medical coordinator
Polly Hope .... production coordinator
Zoltan Horkai .... animal trainer: wolves
Paul Hornsby .... senior military advisor
Zoltan Gyorgy Horvath .... it specialist: studio segments
Kinga Hárnási .... location coordinator
Márton Ivanov .... office production assistant
Peter Ivanyi .... animal trainer: wolves
Adam Jaklics .... unit trainee
Catherine Jones .... armoury trainee
Susie Jones .... script supervisor: second unit
Géza Jánossy .... caterer
Slemer Karolina .... production coordinator
Barnabas Kiraly .... location assistant manager
Kenny Knight .... stand-in
Nick Komornicki .... supervising armorer
Balint Kovacs .... location manager
Bence Kovacs .... assistant location manager
Kinga Kovacs .... production accountant
Barnabás Kovács .... payroll accountant
István Kukla .... security coordinator: location
Balázs Labancz .... production assistant
Zsuzsanna Lakos .... production assistant: second unit
Tim Lewis .... senior armoury technician
Bence Lontai .... unit base operator
Carla O. Mancini .... 2nd assistant accountant (as Carla Mancini)
Nick Massey .... senior armoury technician
Fiona May McLaren .... payroll accountant
Eftehea Meli .... assistant: Evan Spiliotopoulos
Erika Milutin .... producer: VFX plates Croatia
Kurt J. Miner .... insurance
Zoe Morgan Chiswick .... assistant to dwayne johnson
Szinovszki Mátyás .... production assistant: second unit
Kasia Nabialczyk .... assistant: Brett Ratner
Daniel Naprous .... horsemaster
Dora Nedeczky .... production assistant
Steve Old .... horse coordinator
Zoltan Palfalvi .... assistant location manager
János Papp .... health & safety advisor
Mike Park .... production legal counsel
Joe Petényi .... third assistant accountant
Gianfranco Pierantoni .... miscellaneous crew
Janos Prihoda .... immigration coordinator
Laszlo Rorariusz .... location manager
Jacqueline Rumens .... craft service
Kelly Safrit .... executive assistant: Mr. Johnson
Giuliano Salvatore .... stand-in: Dwayne Johnson
Csaba Sepsi .... assistant location manager
Zsolt Spitzer .... unit assistant
Roy Stratford .... senior armoury technician
Victoria Sullivan .... script supervisor
Izabella Szabadkai .... stand-in
Istvan Szori .... stand-in
Geza Szucs .... military advisor
Erika Tamás .... first assistant accountant
William Tims .... production assistant
Didi Tokova .... key first assistant accountant
Smiljan Tolj .... location manager croatia
Ferenc Tóth .... daily production assistant
Tímea Tóth .... assistant production coordinator
Thomas Ubleas .... helicopter pilot
Csaba Veres .... second second assistant accountant
Dobák Viktor .... stand-in: Aksel Hennie
Tim Wildgoose .... senior supervising armourer
Caroline Wilson .... armoury coordinator
Gábor Xantus .... medic: supervisor
Andrew Jack .... additional dialect coach (uncredited)
 
Thanks
Steve Moore .... in memory of
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for epic battle sequences, violence, suggestive comments, brief strong language and partial nudity
Runtime:
98 min | 101 min (extended cut)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Certification:
Argentina:13 (with warning) | Australia:MA15+ (extended cut) | Australia:M (theatrical version) | Austria:14 | Brazil:14 | Canada:14A (British Columbia) | Canada:PG (Ontario) | France:U (with warning) | Germany:12 | Germany:16 (extended version) | Hong Kong:IIB | Hungary:12 | Ireland:12A | Japan:G | Mexico:B | Netherlands:12 | Norway:15 | Philippines:R-13 | Poland:15 | Portugal:M/12 | Singapore:PG13 | South Korea:15 | Sweden:11 | Switzerland:12 | Thailand:13 | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #49202)

Did You Know?

Trivia:
Joseph Fiennes plays King Eurystheus. His older brother Ralph Fiennes played Hades in Clash of the Titans (2010) and Wrath of the Titans (2012) which were based on another iconic Greek hero myth.See more »
Goofs:
Incorrectly regarded as goofs: The movie features numerous characters from mythology and legend, using the Greek names. Except for the title character who is referred to by his Roman name Hercules rather than Heracles. Nearly all movies do this because his Roman name is much more recognizable in pop culture and is a sensible marketing choice. It can be considered a translation of what the characters were really saying.See more »
Quotes:
Lord Cotys:Unleash the wolves!See more »
Movie Connections:
Version of Hercules (1983)See more »
Soundtrack:
JungleSee more »

FAQ

Is this the same Hercules from Marvel's character?
What differentiation between cinema version and iTunes EXTENDED version?
See more »
100 out of 136 people found the following review useful.
Another case of false advertising, 8 August 2014
Author: Neil Welch from United Kingdom

Hercules and chums are mercenaries, pressed into service for Lord Cotys to put down a rebel uprising which looks likely to overthrow the throne.

The trailer teases this movie as being a myths and monsters movie: it isn't. It's a fairly routine swords and sandals actioner, and the mythical critters teased in the trailer all come before the opening title, and are either tall tales depicted, or things seen unclearly from a distance. What is left is a rather dark film with a lot of battle action, pitched uneasily at a level which is too graphic for family viewing and not graphic enough for those who like blood and dismemberment.

There is a single F word - unnecessary and out of place.

Dwayne Johnson does this stuff well - he looks good, has great physical presence and, even when the part is somewhat darker than usual, he remains very likable. The supporting cast are all quite good - it was interesting to see Rufus Sewell playing a goodie for once (kind of like a young Ian McShane even though McShane was also in the film, with all the best moments of humour), and John Hurt gets to play both ends of the spectrum, meek and scenery-chewing.

I quite liked this - it is certainly a lot better than this year's previous Hercules offering - but felt that it was a missed opportunity: they promised me monsters and then didn't deliver them!

Was the above review useful to you?
See more (250 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Hercules (2014)
Recent Posts (updated daily)User
Is it better than Conan with Jason Momoa? mateusz-horbaczewski
Why the EF would they make 2 Hercules Movies in The Same Year??? brainbuster888
Would it have been better if it wasn't a Hercules Movie? Johnwe87
About the twelve labors jmhow
OMFG that was NOT a good movie myrezpro
We want the Hercules from the myths... Not this rip off lichnost99
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.