Edit
Nowhere Boy (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Taylor-Johnson ... (as Sam Taylor-Wood)

Writing Credits (in alphabetical order)  

Julia Baird ... (memoir) (uncredited)
Matt Greenhalgh ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
John (as Aaron Johnson)
...
...
...
...
...
Marie's Friend
Angela Walsh ...
Schoolmistress
...
Popjoy
...
Reverend
...
James Johnson ...
Stan
Alex Ambrose ...
...
Abby Greenhalgh ...
Jackie (aged 6)
...
Bobby
Richard Tate ...
Teacher
Chris Coghill ...
Cunard Yank (as Christopher Coghill)
Ben Smith ...
Boy with Knife
...
Fishwick
Baillie Walsh ...
Postman
...
Guitar Shop Guy
Frazer Bird ...
Len
James Jack Bentham ...
Rod
...
Eric
Daniel Ross ...
Nigel
Sam Wilmott ...
Colin Hanton
John Collins ...
Ivan
...
Paul (as Thomas Brodie Sangster)
Sam Bell ...
...
Alf
Nigel Travis ...
Cavern Bouncer
...
Café Waitress
Dan Armour ...
Percy Phillips
Rest of cast listed alphabetically:
...
Teen at Fair (uncredited)
...
Golfer (uncredited)
...
The Quarrymen Spectator (uncredited)
...
Teddy in Gang (uncredited)
Charlotte Amelia Miles ...
Girl at Fair (uncredited)
Sarah Molkenthin ...
Teen (uncredited)
Abbie Murison ...
Diane (uncredited)
...
Girl at the Fair (uncredited)
Calum O'Toole ...
Teddy Boy (uncredited)
John Patten ...
Bouncer (uncredited)
Rocky Rodriguez Jr. ...
Docker / Hiplad (uncredited)
...
Party guest (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Bernstein ... producer
Giles Cooper ... consulting producer (as Giles Richard Cooper)
Matt Delargy ... co-producer
Jon Diamond ... executive producer
Tim Haslam ... executive producer
Kevin Loader ... producer
Jaynie Miller ... associate producer: Bus Stop Films
Christopher Moll ... executive producer
Douglas Rae ... producer
Paul Ritchie ... co-producer
Tessa Ross ... executive producer
James Saynor ... co-producer
Rhodri Thomas ... co-executive producer
Bob Weinstein ... co-executive producer
Harvey Weinstein ... co-executive producer
Mark Woolley ... executive producer

Music by 

Alison Goldfrapp ... (as Alison Goldfrap)
Will Gregory

Cinematography by 

Seamus McGarvey ... director of photography

Film Editing by 

Lisa Gunning

Casting By 

Nina Gold

Production Design by 

Alice Normington

Art Direction by 

Charmian Adams

Set Decoration by 

Barbara Herman-Skelding ... (as Barb Herman-Skelding)

Costume Design by 

Julian Day

Makeup Department 

Heather Manson ... makeup trainee
Paul Mooney ... hairdresser
Lesley Smith ... hair stylist / makeup artist
Jeremy Woodhead ... hair designer / makeup designer
Paul Boyce ... crowd makeup artist (uncredited)
Sidony Etherton ... daily makeup trainee (uncredited)

Production Management 

Lisa Jordan ... senior post-production producer: LipSync Post
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Marc Price ... unit manager
Louise Seymour ... post-production supervisor
Mark Walledge ... unit manager
Jennifer Wynne ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mark Hopkins ... second assistant director
Bryn Lawrence ... second assistant director: crowd
Alex Oakley ... first assistant director (as Alexander Oakley)
Laura Windebank ... third assistant director
Chris Cavanagh ... additional crowd assistant director (uncredited)
Erin Lander ... crowd third assistant director: dailies (uncredited)
Terry McShane ... crowd third assistant director (uncredited)

Art Department 

Paul Bale ... painter
Tim Blake ... graphic designer / stand-by art director
Chris Brough ... carpenter
Rob Brown ... construction manager
Jenni Canwell ... art department trainee
James Collins ... assistant art director
Lisa Collins ... standby painter
Cavin Dempsey ... carpenter
Kimberley Fahey ... production buyer (as Kim Fahey)
Mark Geeson ... dressing props
David Haynes ... supervising painter (as Dave Haynes)
John Haynes ... painter
Tom Higgins ... standby carpenter
Gavin Hosler ... carpenter
Josh Jones ... standby carpenter
Richard Magennis ... stand-by props
Steve Marquiss ... painter
Garry Marriott ... construction medic (as Gary Marriott)
Jonny Meakin ... storyboard artist
Colin Mutch ... property master
Tony O'Hara ... construction manager
Eddie O'Neil ... stagehand
Dominic Pike ... construction manager
Mark Reynolds ... dressing props
Neil Robertson ... stagehand
Mary Pat Sheahan ... standby painter (as Mary-Pat Sheahan)
Peter Taylor ... carpenter
Anna Thomas ... art department assistant
Leigh Thurbon ... construction supervisor
Bradley Torbett ... chargehand standby props
Louis Turner ... set dresser
Stuart Watson ... construction manager
Chris White ... carpenter
Philip Clark ... picture researcher (uncredited)
Andrew Laybats ... scenic artist (uncredited)
Stephen McGregor ... carpenter (uncredited)
George Morris ... prop vehicles (uncredited)
Fabrice Spelta ... assistant art director (uncredited)

Sound Department 

Phillip Barrett ... foley mixer: Universal Sound (as Phill Barrett)
Simon Bysshe ... boom operator
Simon Chase ... supervising sound editor
Paul Cotterell ... re-recording mixer
Paul Hanks ... foley artist: Universal Sound
James Harrison ... additional sound re-recording mixer / sound effects editor
Eddy Joseph ... sound consultant: Soundelux
Dash Mason-Malik ... sound trainee: FT2
John Midgley ... sound mixer
Kevin Penney ... foley editor: Soundelux
Ben Tat ... assistant sound re-recording mixer: LipSync Post
George Trevis ... sound maintenance
Martin Trevis ... sound mixer
Simon Trundle ... foley mixer: Universal Sound
Ian Waggott ... foley artist: Universal Sound
Richard Fordham ... dialogue editor (uncredited)
Shaun-Nicholas Gallagher ... dubbing recordist (uncredited)
Martin Seeley ... playback operator (uncredited)

Visual Effects by 

Chris Bentley ... digital lab operator: LipSync Post
Alberto Buron ... digital lab operator: LipSync Post
Luke Butler ... digital compositor: LipSync Post
Stefan Drury ... head of visual effects: LipSync Post
Laura Dubsky ... digital compositor: LipSync Post
Matt Foster ... digital compositor: LipSync Post
Yanni Goudetsidis ... systems engineer: LipSync Post
Stephanie C. Kelly ... digital compositor: LipSync Post (as Stephanie Kelly)
Philippe Ludivig ... digital compositor: LipSync Post
John O'Lone ... digital compositor: LipSync Post
Angela Stanley ... visual effects supervisor: LipSync Post (as Angela Rose)
Jon Stanley ... senior systems engineer: LipSync Post
Daniel Tomlinson ... senior digital lab operator: LipSync Post
Samantha Tracey ... visual effects producer: LipSync Post
Rick White ... technical support: LipSync Post
Blake Winder ... digital compositor: LipSync Post

Stunts 

Andy Bennett ... stunt coordinator
Rob Cooper ... stunt performer
Adam Kirley ... stunt performer
Belinda McGinley ... stunt performer
David Reed ... stunt rigger
Gordon Seed ... stunt performer
Rob Cooper ... stunt double: Aaron Johnson (uncredited)
Dave Judge ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Graham Baker ... h.o.d. rigger
Peter Batten ... camera operator: "b" camera (as Pete Batten)
Harry Bowers ... focus puller: "b" camera
Barny Crocker ... clapper loader: "b" camera
Liam Daniel ... still photographer
Carlos De Carvalho ... focus puller: "b" camera
Chris Dodds ... clapper loader: "b" camera
William Federick Milman ... camera trainee: FT2 (as William Millman) / camera trainee: Ft2 (as William Millman)
Kate Filby ... clapper loader: "b" camera (as Katherine Filby)
Peter Harris ... electrician
Chris Hayden ... camera trainee: "a" camera
Rawdon Hayne ... focus puller: "b" camera
Alex Howe ... first assistant camera: "c" camera
Jon Hurley ... clapper loader: "b" camera
Gary Hutchings ... key grip
Dylan Jones ... video assist operator
Alison Lai ... clapper loader: "b" camera
Dash Lilley ... video assist operator
Adrian Mackay ... electrician
Iain Mackay ... clapper loader: "b" camera
David Mackie ... clapper loader
David Maund ... key grip (as Dave Maund)
Mark Milsome ... camera operator: "b" camera
Simon Muir ... grip trainee
Jennie Paddon ... first assistant camera: a camera
Terence Roberts ... electrician
Peter Robertson ... camera operator / steadicam operator
Paul Sharp ... best boy
Ian Stowe ... balloon light technician
Olly Tellett ... focus puller: "b" camera (as Olly Tellet)
Axel Ulrich ... focus puller: "b" camera
Adam Walker ... electrician
Lee Walters ... gaffer
Dan West ... camera trainee (as Daniel West)
Laurence Wright ... camera trainee: "b" camera
Ian Speed ... libra technician (uncredited)
Marc Woodcock ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Kharmel Cochrane ... casting assistant
Robert Sterne ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Charles Adesanya ... wardrobe trainee: UK Film Council
Shahida Day ... assistant costume designer (as Shaida Day)
Jenny Jarvis ... costume daily
Jane Marcantonio ... wardrobe supervisor
Anna Reynolds ... wardrobe trainee
Laura Smith ... stand-by wardrobe

Editorial Department 

Simon J. Brooks ... editing trainee: FT2 (as Simon Brooks)
Billy A. Campbell ... additional first assistant editor (as Billy Campbell)
James Clarke ... digital intermediate supervisor
Eve Doherty ... editing trainee: FT2
Stuart Fyvie ... digital intermediate colorist
Scott Goulding ... digital intermediate assistant colorist
Stephen Haren ... first assistant editor (as Steve Haren)
Lisa Jordan ... Senior Post Producer: Lipsync Post
Mark Keady ... assistant editor
Rachael Watmough ... dailies coordinator (uncredited)

Location Management 

Andrew Holt ... location scout
Andy Holt ... location manager
Michelle Pianca ... assistant location manager
Chris Webb ... location manager
Jason Wheeler ... location manager
Thomas Woods ... assistant location manager (as Tom Woods)

Music Department 

Sam Bell ... musician: vocals & guitar
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Peter Clarke ... music editor
Sean Collins ... assistant engineer
Andrea Contino ... assistant engineer
Andrew Dudman ... score recording engineer (as Andy Dudman)
Will Fry ... musician: washboard
John Gosling ... composer: additional incidental music / musical director
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Stephen Hood ... musician: guitar
Mathew Lane ... music/audio restoration
Ben Lee ... composer: additional incidental music
Catherine Marks ... assistant engineer
Patrick Murdoch ... musician: guitar & banjo
Ian Neil ... music supervisor
Ben Parker ... composer: additional incidental music / music arranger: vocal and instrumental / music producer / music tutor: vocal and instrunental / musician: guitar, banjo & vocals
Emre Ramazanoglu ... composer: additional incidental music / music producer / musician: drums / recording producer
Simon Rogers ... musician: guitar
Jimmy Sims ... musician: tea chest, bass & guitar
Sam Swallow ... musician: piano & vocals
Aaron Taylor-Johnson ... musician: vocals & guitar (as Aaron Johnson)
Bruce White ... viola
Nat Woodcock ... musician: piano
John Barrett ... assistant score mixing engineer (uncredited) / assistant scoring engineer (uncredited)
Andrew Dudman ... score mixing engineer (uncredited)

Transportation Department 

Alan Bristow ... unit driver
Symon Butcher ... unit driver
Dave Carter ... driver: facilities
Terry Collins ... unit driver: David Morrissey
Steve Cooke ... unit driver: Kristin Scott Thomas
Jimmy Coutts ... driver: facilities
Devis Damonte ... runner driver
Dave Fisher ... driver: facilities
Martin Foard ... driver: facilities (as Martyn Foard)
Tathyana Genova ... driver: facilities (as Tatyana Genova)
David Grose ... unit driver
Alex Jeffrey ... runner driver
Brian Kelly ... unit driver
James Ott ... driver: facilities
Ben Quirk ... runner driver
Peter Soteriou ... unit driver
Joss Spry ... runner driver

Other crew 

Carolyn Allen ... tutor
Aaron Anderson ... creative coordinator: UK Film Council
Oana Anghel ... title designer: LipSync Post (as Oana Eisel)
Jamie Atkins ... assistant chef
Nick Atkinson ... creative coordinator: UK Film Council
Kate Bailey ... assistant chef
Matthew Baker ... representative: HanWay Films
Barfutura ... local main poster design
Natalie Bass ... legal services: Lee and Thompson, Northwest Vision and Media
Kevin Bell ... film office: Liverpool, Northwest Vision and Media
Mona Benjamin ... production coordinator
Helen Bingham ... accounts assistant
Cathy Britton ... floor runner (as Cathy Lorimer)
Elizabeth Brizzell ... accounts assistant
Dexter Bryant ... floor runner
Daniel Budd ... first assistant accountant (as Dan Budd)
Katherine Butler ... head of development: Film4
Sally Caplan ... head of premiere fund: UK Film Council
Rosalie Carew ... script researcher
Karen Carr ... tutor
Jon Carter ... unit medic
Les Child ... choreographer
Ross Clarke ... epk: director
Tonia Cohen ... negative checks and script: Capello Media Solutions
William Conacher ... dialogue coach
Tara B. Cook ... head of film: Northwest Vision and Media (as Tara Cook)
Sara Curran ... production legal services
Maxine Davis ... accountant: post-production
Christian De-vos ... head of security
Peter Dickinson ... title designer: LipSync Post
Harry Dixon ... head of business affairs: Film4
Amanda Dudley ... floor runner
Jeanine East ... financial controller: Ecosse Films
Gareth Edwards ... floor runner
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Sarah Fahy ... insurance broker: Totally Entertainment
Sophie Falkner ... office manager: Ecosse Films
Elton Farla ... unit medic
Anna Green-Armytage ... assistant: Robert Bernstein and Douglas Rae
Julia Hall ... title designer: LipSync Post
Peter Hampden ... representative: Lip Sync Productions
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Steve Jarvis ... assistant chef
Tracey Josephs ... head of production: Film4
Sarah Kenyon ... floor runner
Sheerin Khosrowshahi-Miandoab ... production trainee: FT2
David King-Taylor ... health and safety officer (as David King Taylor)
Clyde Lane ... chef
John Lane ... assistant chef
Tracey Larcombe ... epk: producer
Susanna Lenton ... script supervisor
Jonathan Lynch-Staunton ... representative: HanWay Films
Richard Mansell ... representative: HanWay Films
Charles McDonald ... unit publicist
Josey McNamara ... floor runner
John Miles ... production accountant
Sofia Neves ... representative: HanWay Films
Dave Nicholas ... unit medic
Clive Noakes ... laboratory contact
Erika Zeckser Owen ... script supervisor trainee: FT2
Terry Paskins ... assistant chef
Kerry Patten ... production assistant
Benjamin Perkins ... chaperone
Zelda Perkins ... assistant: Sam Taylor-Wood
David Quli ... legal advisor: Aver Media, Wiggin
Richard Rogan ... production trainee: FT2
Lynn Saunders ... film office: Liverpool, Northwest Vision and Media
Thorsten Schumacher ... representative: HanWay Films
Anne Shanley ... health and safety officer
Ben Spicer ... assistant: Sam Taylor-Wood
Jan Spielhoff ... representative: HanWay Films
Emma Stanyer ... head of legal: Ecosse Films
Nicola Stean ... assistant development producer: Ecosse Films
Kelly Taylor-Dias ... assistant production coordinator
Evertyman Theatre Liverpool ... adr voices: teenage crowd
Derek Townshend ... insurance broker: Totally Entertainment
Howard Watkins ... title designer: LipSync Post
Lisa Williams ... assistant: Kevin Loader
Charles Wilson ... plant hire
Garry Marriott ... medic: second unit (uncredited)
Helen Varty ... assistant: Tessa Ross (uncredited)
Anna Wilton ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Anthony Minghella ... dedicatee
Yoko Ono ... thanks
Susanna White ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page