IMDb > "John Adams" Unite or Die (2008)

"John Adams" Unite or Die (2008)

« Prev | 5 of 7 Episodes | Next »


Overview

User Rating:
8.1/10   194 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writers (WGA):
Kirk Ellis (written by)
David McCullough (book)
Contact:
View company contact information for Unite or Die on IMDbPro.
TV Series:
Original Air Date:
6 April 2008 (Season 1, Episode 5)
Genre:
Plot:
Frustrated in his undefined role as Vice-President, Adams is at odds with Jefferson over his support of a strong central government. Full summary » | Add synopsis »
User Reviews:
Unite Or Die. See more (2 total) »

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

Paul Giamatti ... John Adams

Laura Linney ... Abigail Adams

Stephen Dillane ... Thomas Jefferson

David Morse ... George Washington

Rufus Sewell ... Alexander Hamilton

Sarah Polley ... Nabby Adams

John Dossett ... Benjamin Rush

Ebon Moss-Bachrach ... John Quincy Adams

Samuel Barnett ... Thomas Adams
Kevin Trainor ... Charles Adams
Cyril Descours ... Edmund Charles Genet

Mamie Gummer ... Sally Smith Adams

Andrew Scott ... Colonel William Smith

Alan Cox ... William Maclay

John Keating ... Timothy Pickering

Hugh O'Gorman ... Thomas Pinckney
Curzon Dobell ... First Senator

Aaron Michael Lacey ... Third Senator (as Aaron Lacey)

Murray McArthur ... The Magistrate

Afemo Omilami ... Servant
Matt Ryb ... Senate Secretary
Ean Sheehy ... Second Senator
Timmy Sherrill ... Attorney General Charles Lee
rest of cast listed alphabetically:

James Judice ... Town Gentleman
Jeffrey Mowery ... NC Senator
Tex Allen ... U. S. Senator (Unite Or Die) (uncredited)
Paul W. Carroll ... Congressman (uncredited)

Austin Zajur ... Militiaman (uncredited)
Create a character page for: ?

Episode Crew
Directed by
Tom Hooper 
 
Writing credits
(WGA)
Kirk Ellis (written by)

David McCullough (book)

Produced by
David Coatsworth .... producer
Frank Doelger .... co-executive producer
Kirk Ellis .... co-executive producer
Gary Goetzman .... executive producer
Tom Hanks .... executive producer
Amy McKenzie .... associate producer
Kirk Saduski .... co-producer
Steve Shareshian .... producer (as Steven Shareshian)
Richard Sharkey .... line producer
Greg Spence .... associate producer
Graham Yost .... consulting producer
 
Original Music by
Rob Lane 
 
Film Editing by
Melanie Oliver 
 
Casting by
Kathleen Chopin 
Nina Gold 
 
Production Design by
Gemma Jackson 
 
Art Direction by
David Crank (supervising art director)
John P. Goldsmith  (as John Goldsmith)
W. Steven Graham  (as W. Steve Graham)
John Warnke 
 
Set Decoration by
Kathy Lucas 
 
Costume Design by
Donna Zakowska 
 
Makeup Department
Jan Archibald .... department head hairstylist
Jan Archibald .... hair designer
John R. Bayless .... key makeup artist
John R. Bayless .... special makeup effects artist
Chris Burgoyne .... special makeup effects artist
Carlton Coleman .... special makeup effects lab supervisor: W.M. Creations
Jon Henry Gordon .... background hair supervisor
Réka Görgényi .... makeup artist
Dallas Hartnett .... hair stylist
Nancy Keslar .... background hair supervisor
Cheryl 'Pickles' Kinion .... makeup artist
Elizabeth Martinelli .... hair stylist
Matthew W. Mungle .... prosthetic makeup designer
Koji Ohmura .... special effects makeup lab technician: W.M. Creations
Trefor Proud .... makeup designer
Betty Lou Skinner .... hair stylist
Hovette Stephanie .... wig maker
Barbara Taylor .... crowd hair stylist
Colleen Wheeler .... background hair supervisor
 
Production Management
Charles Thomas Baxter .... production supervisor (as Charley Baxter)
David Coatsworth .... unit production manager
Karyn McCarthy .... unit production manager
Sylvia Walker-Wilson .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Noreen R. Cheleden .... second assistant director (as Noreen Cheleden)
Jai James .... second second assistant director
Mark McGann .... first assistant director
Ruben Flores Rios II .... second second assistant director (as Ruben Rios II)
Artist W. Robinson .... first assistant director (as Artist Robinson)
Deanna Stadler .... second assistant director
Jack Steinberg .... first assistant director: second unit
 
Art Department
Ronald Alexander .... carpenter
Ronald Arflin .... carpenter
Bryan Badman .... carpenter
Roger Baker .... labor gang boss
Sheila Bartlett .... set decorating scenic
Mark Baucom .... plaster gang boss
Todd Bennett .... plaster foreman
John Berger .... assistant art director
John D. Bert .... additional prop assistant
Jamie Bishop .... first assistant props (as James Bishop)
Richard Blankenship .... construction coordinator
Michael Boone .... labor gang boss
Cherie Bowers .... painter
Charles L. Bowman II .... greensman
Ryan Brinkley .... carpenter
Brooke Brunson .... set decorator buyer (as A. Brooke Brunson)
Gae S. Buckley .... assistant art director (as Gae Buckley)
Jimmy L. Carmickle .... construction foreman (as Jimmy Carmickle)
William Rob Chalk .... on-set dresser (as William Chalk)
Harris Chandler .... carpenter (as John Harris Chandler)
Mike Clark .... carpenter (as Michael Clark)
Terry Clark .... warehouse manager
Michael Patrick Conner .... carpenter
Brandon Corbett .... carpenter
Richard Crandall .... scenic gang boss
Gina B. Cranham .... set designer
Ronald J. Crouthamel .... carpenter
Dinkus Deane .... construction foreman
Jonathan Dunham .... painter
William Eastin .... graphic designer
Clifford D. Eubank .... set decorator gang boss (as Cliff Eubank)
Chris Ferris .... carpenter
Kate Forry Guanci .... set dresser (as Kate Forry)
Dandro Fralinger .... labor gang boss
Peter T. Frank .... greensman (as Peter Thomas Frank)
April Freeman .... painter
Joseph Freitas .... ship rigger (as Joseph Freitus)
James Fulgham .... greensman
Julie Gallager .... scenic gang boss
Michael T. Galvin .... set decorator foreman
Larry Garmon .... carpenter
Christina Garnett .... set decorator coordinator
Steve George .... property master (as Steven H. George)
Todd Gerdy .... carpenter
Francesca Gerlach .... on-set scenic
Daniel J. Gillooly .... greens coordinator (as Daniel Gillooly)
Joe Golz .... propmaker
Donovan Greer .... carpenter
Ruth Grizzard .... painter
Eric Gruber .... labor gang boss
Larry M. Gruber .... assistant art director (as Larry Gruber)
Ted Haigh .... graphic designer
Joseph Harper Jr. .... construction foreman (as Joseph Harper)
Michael D. Harrell .... additional prop assistant
Morgan Herrin .... plasterer
Sterling Hevener .... carpenter
Trent Hevener .... carpenter
Anthony Huff .... carpenter
R. Mark Hughes .... additional prop assistant
Jason Ivey .... set dresser
Keith S. Jackson .... set dresser (as Keith Jackson)
Billy 'Jilly Bones' Jones .... scenic foreman (as William Jones)
Jeff Juberget .... painter
Susan Kaufman .... assistant set decorator/buyer
Stacey Keffer .... plaster gang boss
James V. Kent .... leadman
Michael Key .... carpenter
Hee-soo Kim .... assistant art director (as Heesoo Kim)
Patricia Klawonn .... assistant art director
Gwen Komala .... painter
Brian Kontz .... head plasterer
Dan Kuchar .... assistant art director
Rob Landoll .... plasterer (as Robert Landoll)
Michael Langley .... carpenter
Thomas F. Lombardi .... carpenter (as Thomas Lombardi)
Robert Loring Jr. .... greensman (as Robert Loring)
Christopher Loveland .... carpenter
Charles Maloy .... set dresser
Tracy Shuler Mang .... set dresser
Kevin Mangan .... greensman
Eric Manwiller .... painter
Eric Martin .... carpenter
Brick Mason .... storyboard artist
Susan Maye .... construction purchaser
Wendy Mays .... art department assistant
Tommy McCutcheon .... set dresser
Jeffrey D. McDonald .... assistant art director (as Jeffrey McDonald)
Travis McGuire .... plasterer
James D. McPherson Jr. .... carpenter (as James McPherson)
Ann-Ruffin Minarik .... painter (as Ann Minarik)
Beth Morris .... additional prop assistant
Andrea Nowowiejski .... painter
Peter Oktavec .... painter
James F. Oñate .... scenic foreman (as James Frank Onate)
Anthony D. Parrillo .... assistant art director
Beth Peterson .... set dresser
Ronald Dale Pickens .... greensman
Sadie Powers .... painter (as Sarah Powers)
Jameson Price .... plasterer
Helen Rasmussen .... draper
Mike Raybould .... set decorator gang boss
Rick Reeder .... set dresser (as Richard Reeder)
Taylor Savas Reese .... set decorator gang boss (as Taylor S. Reese)
Kathleen Rosen .... assistant set decorator
Jane Sakowski Bell .... set dresser (as Jane Sakowski)
Richard Salinas .... scenic charge
Paul Schultz .... carpenter
Stephen G. Shifflette .... set dresser (as Stephen Shifflette)
George Simcox .... plaster foreman
Michael Smith .... carpenter
Murray Steele .... painter
David Stein .... assistant art director
Marion Stewart .... painter
Pete Stewart .... set dresser (as Peter H. Stewart)
David Swayze .... assistant art director
Kelly Sweitzer .... painter
John Tartaglino .... set dresser
Craig M. Taylor .... greens foreman
Michael S. Tunstall .... carpenter
Cedar Valentine .... art department coordinator (as Cedar McClure)
Dianne Wager .... assistant art director
Michael H. Ward .... assistant art director (as Michael Ward)
Adam Wayland .... set dresser
Dave Weaver .... set dresser (as Dave Weaver Jr.)
Christine Wick .... set decoration buyer
Timothy Wicks .... carpenter
Karen Wolfe .... set dresser
Lynalise Woodlief .... manufacturing supervisor
John Wynne .... labor gang boss (as John Boyce Wynne)
Michael H. Clark .... carpenter (uncredited)
Douglas Ingram .... storyboard artist (uncredited)
Karl Luthin .... props (uncredited)
 
Sound Department
Bryan Bowen .... supervising sound editor
Robert Fernandez .... score mixer
Marc Fishman .... sound re-recording mixer
Randy Kelley .... sound effects editor
Vanessa Lapato .... supervising adr editor
Jay Meagher .... production sound mixer
Solange S. Schwalbe .... sound editor
Bruce Tanis .... sound effects editor
Samuel C. Crutcher .... sound effects editor (uncredited)
 
Special Effects by
Ken Gorrell .... special effects coordinator
Gabor Kiszelly .... special effects supervisor: Hungary
Gyula Krasnyánszky .... pyro supervisor
Attila Varsányi .... pyrotechnician
Manon Wilkes .... special effects technician
Jeff Zook .... special effects technician
Eric Rick Kline .... special effects crew (uncredited)
 
Visual Effects by
Johnathan R. Banta .... compositor: Illusion Arts (as Jonathan Banta)
Jeff Barnes .... visual effects executive producer: CafeFX
Dylan Cole .... matte artist: Digital Backlot
Steve Dellerson .... visual effects
Syd Dutton .... matte artist: Illusion Arts
Jordan Freda .... digital artist: CafeFX
Christina Graff .... visual effects producer: Digital Backlot
Paul Graff .... visual effects supervisor: Digital Backlot
Erik Henry .... senior visual effects supervisor
Kevin Hoppe .... matchmove supervisor
Brandon Kachel .... matte painter: CafeFX
Steve Kullback .... visual effects producer
Van Ling .... compositor: Illusion Arts
Robert Marty .... visual effects editor
Steven Messing .... matte artist: Digital Backlot
Robert Scifo .... matte painting supervisor: Illusion Arts (as Bob Scifo)
Craig Shoji .... matte artist: Digital Backlot
R. Matt Smith .... digital compositor: Baked Goods
Stephen Wilson .... compositor: CafeFX
Patrick Wolf .... lead pipeline developer: CafeFX
Gene Crucean .... visual effects artist: Oblivion Films (uncredited)
 
Stunts
Johnny Becker .... stunt performer
Sandor Bertalan .... stunt rigger
Scott Burik .... stunt performer
John Copeman .... stunt performer
Flint Eagle .... stunt performer
Jim Ford .... stunt performer
John Gilbert .... stunt performer
Drew Leary .... stunt performer
Dino Muccio .... stunt performer
Dean Mumford .... stunt performer
Christopher Place .... stunt performer (as Christopher Jack Place)
Branko Racki .... stunt coordinator
Kid Richmond .... stunt performer
Kevin Rogers .... stunt performer
Jason Silvis .... stunt performer
Aaron Vexler .... stunt performer
Don Whatley .... stunt performer
 
Camera and Electrical Department
Wes Bailey .... grip
Cheyenne Ball .... rigging grip (as Cheyenne Skye Ball)
Tom Barrett .... rigging grip
Adam Barth .... key video assist
Craig Bauer .... camera loader (as Craig M. Bauer)
Kevin Brooks .... electrician
John L. Brown .... rigging grip (as John Brown)
Ray Brown .... key rigging grip (as Raymond L. Brown)
Thomas Brown .... electrician
Bob Calandro .... grip
Andrew Casey .... camera operator: "b" camera
Frank Caslin .... generator operator
Jeremiah G. Chapman .... video assist assistant
Doug Cordonier .... rigging grip (as Douglas Cordonier)
David Crone .... camera operator: "a" camera
David Crone .... steadicam operator
Austin Cross .... rigging electrician
Joshua Cross .... grip (as Josh Cross)
Jerry DeBlau .... gaffer
Kenneth Dodd .... best boy electric
James Dombey .... electrician (as James B. Dombey)
Kent Eanes .... still photographer
Phaedra Eason .... grip
Danny Eckler .... grip
Barry Ellenberger .... electrician
Dániel Fiantok .... assistant camera
Michael Flynn .... rigging grip (as Michael I. Flinn)
Kevin Gallagher .... electrician
James V. Gartland .... dolly grip: "b" camera
David Shane Guild .... electrician
Charles A. Harris .... best boy rigging
Mario Concepcion Jackson .... rigging electrician
Jason Jaeger .... rigging grip
Jay Kemp .... rigging gaffer (as Jay Douglas Kemp)
John Kimmer .... rigging grip (as John D. Kimmer)
Michael Klimchak .... first assistant camera: "a" camera
Paul Krumper .... first assistant camera: "b" camera
Sal Lanza .... key grip
Marvin Lee .... second assistant camera: "b" camera
Keriene Lucas .... camera production assistant
John Mang .... dolly grip: "a" camera (as Johnny Mang)
Greg Martin .... grip (as Greg M. Martin)
Bill McConnell Jr. .... second assistant camera: "a" camera (as William C. McConnell)
Paul C. McKenna .... technician: Technocrane
Kenneth Morton .... grip
Todd Norton .... rigging electrician
Jason Parks .... electrician
Jason Petty .... electrician
Nimit Phongnimit .... rigging electrician (as Tai Nimit Phongnimit)
Julian Porter .... grip (as Julian Derek Porter Jr.)
James A. Ray .... electrician
Jarrod Russell .... rigging electrician
Joshua Sherrill .... electrician (as Josh Sherrill)
Ryan Stewart Smith .... electrician (as Ryan S. Smith)
S. Benny Smyth .... electrician (as Benny Smyth)
Robert Spencer .... best boy rigging
Ted Spiegler .... grip
Julian Sternthal .... grip
Hektor Stockton .... electrician
Paul W. Thomas .... grip
Christopher A. Thompson .... electrician
Basil Tydings .... generator operator (as Basil W. Tydings)
Wade Tyree .... generator operator
Chris Wagganer .... video assist
Charles White .... electrician
Mike Wilson .... electrician (as Michael R. Wilson)
Jason A. Yeager .... rigging grip
Thomas Yostpille .... best boy grip
András Eichstaedt .... video assist trainee (uncredited)
 
Casting Department
Henry Jaderlund .... casting
Robert Sterne .... casting associate: Europe
Rose Wicksteed .... casting assistant
Tamás Kertész .... extras casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Gina G. Aller .... set costumer (as Gina D. Adler)
Ricardo Richard Alvarez .... personal dresser: Paul Giamatti
Jo Sherryl Amos .... tailor (as Jo-Sherryl Amos)
Amy Andrews .... costume supervisor (as Amy Andrews Harrell)
Susan Antonelli .... set costumer
Natalie Arango .... set costumer
Jodi Baldwin .... stitcher
Claudia Bellony .... set costumer
Dana Joel Bogdanski .... set costumer
Philip Bowne .... costume production assistant
Scott T. Coppock .... milliner
Mary Ann Creamer .... set costumer
Charles C. Crutchfield .... set costumer (as Charles Crutchfield)
Deb Dalton .... key costumer
Allecia Davis .... set costumer (as Allecia A. Davis)
Judi Flowers .... set costumer
Tara Hawks .... draper
Joni M. Huth .... tailor shop supervisor
Keva Keyes .... set costumer
Alexandra Krost .... set costumer
Iris Horta Lemos .... set costumer (as Iris H. Lemos)
Erika Lilienthal .... costume production assistant (as Erika Ingrid Lilienthal)
Maggie Lines .... costume production assistant
Lori A. Lopes .... costume department coordinator (as Lori Lopes)
Mara Majorowicz .... set costumer
Aaron P. Mastin .... set costumer
Katherine Ann Matthews .... costume production assistant
Susan Mayes .... ager/dyer (as Susan L. Mayes)
Lindsay McCarty .... costume production assistant
Jenny McGurk .... stitcher
Beth Morgan .... assistant costume designer
Katherine Hampton Noland .... assistant costume designer (as Katherine Noland)
Natalie Nye .... seamstress
Anne K. Osborne .... seamstress
Michael Sharpe .... first assistant costume designer
Hartsell Taylor .... tailor shop supervisor
Kathy B. Washington .... seamstress
J. Brad Watson .... key costumer
Patrick Wiley .... assistant costume designer
Julie Wilson .... stitcher
Amelia Zontini .... set costumer
 
Editorial Department
Justin Bourret .... assistant editor
Simon Brasse .... assistant editor
Nori Chia .... post-production coordinator
Marisa Clayton .... project manager: Modern VideoFilm
Pete Conlin .... post production
Craig Hayes .... first assistant editor
Jonathan Hoffman .... post production
Jon Gordon McKenzie .... assistant post-production coordinator
David Raymond .... assistant editor
Richie Roefaro .... colorist assistant
Jason Sikora .... editor: main title
Charles Herzfeld .... hd dailies advisor (uncredited)
 
Music Department
Deva Anderson .... music supervisor
Tom Boyd .... musician: oboe and English horn
Evyen Klean .... music supervisor (as Evyen J. Klean)
Andrew Shulman .... musician: cello soloist
 
Transportation Department
Alan Alcock .... driver
Ricky Andrews .... driver (as Rickey B. Andrews)
Roy K. Arrington .... driver
George M. Ayers Jr. .... driver
Wesley T. Barden .... driver
Bill Benner .... driver
Eugene Boone .... driver
Elmer Gene Breeden .... driver
Lisa A. Brown .... transportation secretary
Robert Brubaker .... driver (as Robert Kurt Brubaker)
Jerry W. Clark .... driver
Anthony T. Coppedge .... driver
Philip S. Crews .... driver (as Philip Crews)
Newton Crump Jr. .... driver (as Newton Crump)
Vondell Darden .... driver
Gary Duncan .... transportation captain
Brian Ellis .... driver (as Brian C. Ellis)
Nancy Tate Ernest .... driver
Robert Fields Jr. .... driver
Robert Foster Jr. .... driver
Bob Foster .... transportation coordinator
Bobby Galliher .... driver
James L. Garrett .... driver
Robert L. Garrett .... driver
Walter Garrett .... driver
Gathia Gillispie .... driver (as Gathia Gillespie)
David Gipson .... driver
Ted Glenn .... driver
Kris Golashesky .... transportation dispatcher (as Kristine Golashesky)
Duke Grant .... driver (as Randolph Grant)
BJ Hallett .... driver (as B.J. Hallett)
William Handy .... driver
Everett W. Harris .... driver
James O. Harris .... driver
Raymond Ivey .... driver
Joseph W. Jackson .... driver
Ronald Jenkins .... driver (as Bo Jenkins)
Bobby Jones .... driver
Larry W. Jones .... driver
Frank Clayton Leatherwood .... driver
Maury Lippert .... driver
Steve Conway Loving .... driver
Tom Mawyer .... transportation co-captain (as Thomas Mawyer)
Michael L. Maxwell .... driver
Clarence Steven Mitchell .... driver
Walker Moore .... driver
Shelton T. Newton .... driver
Gerald Nuckols .... driver
Robert P. O'Connell .... driver
Riley Ordoyne .... driver
Gregory Patterson .... driver
Patricia Pickens .... driver
Ronald R. Pickens .... driver
Ronald E. Puckett .... driver
John M. Rilee .... driver
George W. Samuels .... driver (as George Samuels)
Randy Southerland .... driver
William Hill Sublett .... driver
Joseph Sweeney .... driver (as Joe Sweeney)
Roger L. Taylor Jr. .... driver (as Roger Taylor)
John Tipton .... driver
Bruce C. Topping .... driver
Darrell C. Vaughn .... driver
Walter F. Wheelhouse .... driver
Darwin White .... driver
 
Other crew
Kate Amer .... production coordinator
Matthew Ariail .... assistant: Mr. Hooper
Csaba Benedek .... security consultant
Dawn Blacksten .... assistant location manager (as Dawn Blacksten Schick)
Sandra Buttimer .... location manager
Michele Campbell .... location production assistant
Alex Capaldi .... production secretary
Catherine Charlton .... dialect coach
Tim Charrington .... assistant dialect coach
Vern Crofoot .... master armorer (as Roger Crofoot)
Felicia Dames .... assistant location manager
Allison Diamond .... assistant: Mr. Hanks
Molly Franken .... assistant: Mr. Hooper
Phoenix Godwin .... location production assistant
Elizabeth Ridley Hagan .... second assistant accountant
Courtney Hale .... assistant production coordinator
Tory Haljun .... assistant: Mr. Goetzman
Aniko Hegedus .... production accountant
Cathy Hellier .... historical consultant
Hannah Hoover .... production assistant
Jonathan Jones .... set production assistant
Ferenc Kondor .... motor home
Matt Lake .... set production assistant
Brooke Livingston .... location assistant
Keriene Lucas .... satellite technician
Chris Menke .... assistant production coordinator
Bruno Michels .... set production assistant
Walter E. Myal .... set production assistant
Stacia Peters .... assistant: Ms. Linney (as Stacia Evelyn Peters)
Tina Allen Pleasants .... travel coordinator
Christine Pomilla .... production assistant
Tamás Péter .... production assistant
Eric Quijano .... assistant: Mr. Shareshian
Anna Rane .... script supervisor
Sooki Raphael .... assistant: Mr. Hanks
Jill Risk .... assistant: Mr. Coatsworth
Julie Shimer .... assistant: Mr. Goetzman
Jeffrey Stott .... production consultant
Thomas Tobin .... set production assistant
Kathryn Cole Tufts .... assistant: Mr. Giamatti
John C. Walker .... production assistant
Thane Watkins .... production accountant
Ricky R. Weaver .... set production assistant (as Ricky R. Weaver II)
Justin Wolfe .... assistant: Mr. Doelger
Mark Christopher Covino .... production assistant (uncredited)
József Goór .... extras coordinator (uncredited)
Chad Tyler .... stand-in (uncredited)
Béla Vaszary .... medical coordinator (uncredited)
 
Series Cast
These people are regular cast members. Were they in this episode?

Jose L. Penaranda ... Congressman / Sailor / Townsman
Sam Edens ... Sailor

T. Alloy Langenfeld ... Red Coat Officer Brown, Bostonian Fireman, Ship Helmsman (as Todd A. Langenfeld)

Tom Patrick Stephens ... New Jersey Senator (as Tom Stephens)

Stephen Szibler ... British Sailor / Militia with smallpox (uncredited)

Michael L. Colosimo ... Artillery Soldier (uncredited)

David Foster ... Boston aristocrat (uncredited)

Christopher Clawson ... Senator (uncredited)

Gavin Peretti ... Redcoat / Bostonian

Mark Ruggiero ... Senator
Kerry Meushaw ... New Jersey Delegate

Jared Morrison ... Sons of Liberty horseman
Austin Murray ... Continental Artillery NCO

Bruce Williamson ... William Billings

Robert Tucker ... Drunk Citizen (as Robert Tucker Jr.)
Thomas Joe Craig ... Redcoat / bostonian
John E. Daniel ... British Sailor
Fred Ortiz ... Eastern Indian

Adrian Black ... Senator (as Brian Ross Huse)
Mariano Gowland ... Mohawk Indian
John D. Wilkinson ... Goya Man
Justin Weiss ... Apprentice, Militia (uncredited)
Phillip A. Ranallo ... Redcoat (uncredited)
Tim Colmus ... Senator

Sean Haggerty ... Congressman

Patrick Michael Strange ... British Sailor / Boston Townsman / Upperclass Philadelphian (uncredited)
Kurtis Dement ... Citizen
Tom Townsend ... Redcoat (uncredited)
Alec Stephens III ... House Servant
Daniel Michael DeLuca ... Boston Citizen / British Sailor
Sam Navarro ... British Soldier
Matt Cockburn ... Colonial Militia Man
Jordan Rozum ... Citizen / Redcoat
Mitch Bordeaux ... Juror
Aaron Angus ... Sailor / British Sailor / Dead Hero / Militia
Frank Moran ... New York Delegate
Tim Paterson ... Virginia Delegate
Kyle Windley ... Minute Man

Josh Archer ... Sailor / Frenchman in Mob / Senator

Kirk Lambert ... Delegate
Sandor Istvan Nagy ... French Guest
Lucky Judd ... Maryland Delegate
Landon Kerric ... William Stephens
Chris Gulluscio ... Redcoat
Terry Ward ... Tavernkeeper (uncredited)
Bill Gentry ... Sons of Liberty (uncredited)

Matthew James Gulbranson ... Militia Leader (uncredited)

Rhett Coates ... Wharfman (uncredited)

Chaz Petteway ... Young french naval officer
Sara Jerez ... French Aristocrate
Zanny Wade ... Crying Woman
Aisha Renée Moore ... President's House Slave Worker (uncredited)
Nora Bauer ... Bostonian Townsperson (uncredited)
H. Lynn Smith ... Traveller
Amanda O'Connor ... Pro-French supporter (uncredited)

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Art Direction by
Christina Moore (supervising art director)
Steve Summersgill 
 
Makeup Department
Jennifer Albada .... makeup artist
Bert Reo Anderson .... hair stylist
Sandy Andrle Roffman .... makeup artist (as Sandy Andrle)
Tricia Cameron .... hair stylist
Carol 'Ci Ci' Campbell .... additional hair stylist
Valerie Gladstone-Appel .... assistant hair stylist
Diane Hammond .... makeup artist
Barbara Lacy .... makeup artist
Brenda McNally .... additional hair stylist
Michael Mosher .... special makeup effects artist
Anita Roganovic .... hair stylist (as anita lausevic)
Jennifer Santiago .... hair stylist
Duane Saylor .... makeup artist
Geordie Sheffer .... wigmaker
Nicole Tucker .... hair stylist
Chris Varosky .... makeup artist
Turner Walker .... special makeup effects lab technician: W.M. Creations Inc.
Linda Williams .... background hair supervisor
Sherri Zebeck .... makeup artist (as Sherri Rybczynski)
 
Production Management
Robert Del Valle .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Joe Barlow .... third assistant director: UK
Tom Browne .... additional third assistant director: UK
Ben Dixon .... second assistant director: UK
Toby Hefferman .... first assistant director: UK
Branko Racki .... second unit director
Paul Sacks .... additional third assistant director: UK
James Sbardellati .... first assistant director
Thomas Tobin .... second second assistant director
Zoltán Áprily .... trainee assistant director
 
Art Department
Robert Buncher .... carpenter
Catherine Byrne .... art director: London
Steve Christensen .... set designer
Jeremy Conner .... carpenter
James Doh .... illustrator
Will Eastin .... graphic designer (2008)
Dean Fisher .... stand-by props
Patrick Fuhrman .... set dresser
Frank J. Hart .... propmaker
Linda Hughes .... set dresser
Eric Hunsaker .... set dresser
Christopher Kuder .... carpenter
Eric A. Martin .... constructor
Jenny McGurk .... set dresser
David Menefee .... propmaker
Jason Parker .... carpenter
Charles Kevin Quick .... set dresser
Alli Robbins .... set dresser
Juli Trotter .... set dresser
Helen Williams Ward .... portrait artist
Beatrix Petõ .... assistant art director (uncredited)
 
Sound Department
Johnna Chism .... assistant sound editor
Derek Pippert .... foley editor
Roland N. Thai .... sound effects editor
David Williams .... dialogue editor
 
Special Effects by
Yves De Bono .... special effects crew
Phil H. Fravel .... special effects technician
Jonn Herzberger .... special effects technician
 
Visual Effects by
Jonathan Alvord .... visual effects editor: CafeFx
Ryan Bozajian .... digital effects artist
Christina Castellan .... visual effects production assistant: Cafe FX
Christine Cram .... digital paint artist
James Dornoff .... visual effects coordinator: CafeFX
Steve Hutchins .... roto/paint artist: CafeFX
Raymond Lei Jin .... concept artist: CafeFX (as Lei Jin)
Tim Kadowaki .... effects animator
Shannon Krueger .... matchmove coordinator: CafeFx
Shannon Krueger .... visual effects production assistant: CafeFx
Mike Leben .... motion control operator (2008)
George Loucas .... visual effects supervisor: Baked Goods
Tran Ma .... model/texture artist: CafeFX
Richard Ivan Mann .... visual effects producer: CafeFX
Phillip Moses .... production operations: CafeFX
Desi Ortiz .... visual effects senior editor: CafeFX
Charles Schwartz .... matchmove artist: Cafe FX
Eddie Soria .... senior roto/paint artist
Danny Torres .... systems admistrator
O.D. Welch .... production executive: CafeFX
Marty Holthaus .... preproduction visual effects coordinator: Cafe FX (uncredited)
Daniel Lahr .... assistant visual effects editor: CafeFX (uncredited)
Greg Tse .... matchmove artist: CafeFX (2008) (uncredited)
 
Stunts
Zoltan Gal .... stunt performer
Miklós Pardányi .... stunts
 
Camera and Electrical Department
Ian Axilrod .... additional second assistant camera
Robert Barlow .... key grip: UK
Travis Cadalzo .... second assistant camera: second unit
Kiely Cronin .... second assistant camera: "b" camera, winter unit
Jason Dully .... second assistant camera: UK
Jason Dunn .... grip
Patrick D. Fields .... grip
Scott Inge .... first assistant camera: second unit
Brian Johnston .... electrician
Thomas Lappin .... camera operator
Stephen M. Lyons .... director of photography: snow unit
Eric Metcalf .... grip
'Kis Gromek' László Molnár .... electrician
Brooke Stanford .... balloon light technician
Brett Tyler .... rigging electrician (2008)
Greg Wimer .... first assistant camera
Don Hayashi .... first assistant camera (uncredited)
 
Casting Department
Annemieke Bakker .... casting assistant
Jeanne Boisineau .... extras and military casting: episode one
Kathryn Coombs .... reenactor casting
Andrea Cuevas .... casting associate
Louis Elman .... adr voice casting
 
Costume and Wardrobe Department
Sheila Grover .... costumer (as Sheila Gentile)
Tom Macdonald .... military costumes supervisor
Monica Ruiz-Ziegler .... set costumer: second unit
Thomas Sjolander .... embroidery
Derek Sullivan .... costumer
 
Editorial Department
Chris Gennarelli .... high definition film colorist
Nicholas Hasson .... on-line editor
Gwillym Hewetson .... assistant editor
 
Transportation Department
Cain Lee .... driver: camera car, UK
 
Other crew
Brian Amrhein .... production assistant
John D. Bert .... military coordinator
Andrew Blossom .... production assistant
Gil Dean .... specialty wrangler
Daniel Michael DeLuca .... photo double
Daniel Michael DeLuca .... stand-in
Kevin R. Hershberger .... military coordinator (as Kevin Hershberger)
Christine Irons .... production secretary
Brandon King .... production assistant
Alissa Knopke .... production assistant
Mary Hedges Lampert .... key background supervisor
Greg Lubin .... assistant: Mr. Morse
Greg Lubin .... production assistant
Ken Roy .... studio executive: New Millennium Studios
Christopher Scott .... set production assistant: second unit
Michelle Skaneski .... set production assistant
Ellie St. John .... stand-in
Kacie Ann Sutton .... production assistant
Laura Tiz .... construction accountant: pre-production
Tom Trigo .... location scout
Kinga Trimmel .... travel and housing coordinator
 
Production CompaniesDistributorsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Runtime:
51 min (approx.)
Certification:
Company:

Did You Know?

Goofs:
Factual errors: At Washington's inauguration, the film shows one man both holding the Bible and administering the oath. In reality, Samuel Allyne Otis held the Bible and Chancellor Livingstone of New York administered the oath.See more »
Quotes:
Thomas Jefferson:Impartiality is always partial, John.See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
SarabandeSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
1 out of 1 people found the following review useful.
Unite Or Die., 31 December 2011
Author: kylehaines96 from United States

*** This review may contain spoilers ***

In Part 5 of our fantastic Mini-series John Adams played by Paul Giamatti is trying to preside over The Senate and to debate over what to call the new President. Johns opinions are ignored and he has no actual power. He is excluded from George Washingtons inner circle of cabinet members and his relationship with Thomas Jefferson and Alexander Hammilton are strained. Part 4 concludes with Johns inauguration as the second president and his subsequent arrival in a plundered executive mansion.

Not Rated.

1hr 3min/63min.

****/****

Was the above review useful to you?
See more (2 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "John Adams" (2008)

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits External reviews IMDb TV section
IMDb Biography section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.