Edit
"John Adams" Unnecessary War (TV Episode 2008) Poster

(TV Mini-Series)

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Hooper

Writing Credits (WGA)  

Kirk Ellis ... (written by)
 
David McCullough ... (book)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
Kevin Trainor ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
White House Construction Foreman
Lucas N. Hall ...
Continental Army Officer
...
White House Servant
...
Oliver Wolcott, Jr. (uncredited)
...
French Elite Woman (uncredited)
...
John Marshall (uncredited)
Tarnee Kendell Hudson ...
Additional Washington's Servant (uncredited)
...
Timothy Pickering (uncredited)
...
George Washington (uncredited)
...
James McHenry (uncredited)
...
Colonel William Smith (uncredited)
...
Timmy Sherrill ...
Charles Lee (uncredited)
...
New Hampshire Delegate (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Coatsworth ... producer
Frank Doelger ... co-executive producer
Kirk Ellis ... co-executive producer
Gary Goetzman ... executive producer
Tom Hanks ... executive producer
Amy McKenzie ... associate producer
Andrew McKenzie ... assistant producer
Kirk Saduski ... co-producer
Steve Shareshian ... producer (as Steven Shareshian)
Richard Sharkey ... line producer
Greg Spence ... associate producer
Graham Yost ... consulting producer

Music by 

Joseph Vitarelli

Film Editing by 

Melanie Oliver

Casting By 

Kathleen Chopin
Nina Gold

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

David Crank ... supervising art director
John P. Goldsmith ... (as John Goldsmith)
W. Steven Graham ... (as W. Steve Graham)
Michael H. Ward
John Warnke

Set Decoration by 

Kathy Lucas

Costume Design by 

Donna Zakowska

Makeup Department 

Jan Archibald ... department head hairstylist / hair designer
John R. Bayless ... key makeup artist / special makeup effects artist
Chris Burgoyne ... special makeup effects artist
Carlton Coleman ... special makeup effects lab supervisor: W.M. Creations
Jon Henry Gordon ... background hair supervisor
Réka Görgényi ... makeup artist
Dallas Hartnett ... hair stylist
Nancy Keslar ... background hair supervisor
Cheryl 'Pickles' Kinion ... makeup artist
Annabelle MacNeal ... makeup artist
Elizabeth Martinelli ... hair stylist
Matthew W. Mungle ... prosthetic makeup designer
Koji Ohmura ... special effects makeup lab technician: W.M. Creations
Trefor Proud ... makeup designer
Betty Lou Skinner ... hair stylist
Hovette Stephanie ... wig maker
Barbara Taylor ... crowd hair stylist
Melinda Tompa ... background hair artist
Colleen Wheeler ... background hair supervisor

Production Management 

Charles Thomas Baxter ... production supervisor (as Charley Baxter)
David Coatsworth ... unit production manager
Karyn McCarthy ... unit production manager
Sylvia Walker-Wilson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Noreen R. Cheleden ... second assistant director (as Noreen Cheleden)
Jai James ... second second assistant director
Mark McGann ... first assistant director
Ruben Flores Rios II ... second second assistant director (as Ruben Rios II)
Artist W. Robinson ... first assistant director (as Artist Robinson)
Deanna Stadler ... second assistant director
Jack Steinberg ... first assistant director: second unit

Art Department 

Ronald Alexander ... carpenter
Ronald Arflin ... carpenter
Bryan Badman ... carpenter
Roger Baker ... labor gang boss
Sheila Bartlett ... set decorating scenic
Mark Baucom ... plaster gang boss
Todd Bennett ... plaster foreman
John Berger ... assistant art director
John D. Bert ... additional prop assistant
Jamie Bishop ... first assistant props (as James Bishop)
Richard Blankenship ... construction coordinator
Michael Boone ... labor gang boss
Cherie Bowers ... painter
Charles L. Bowman II ... greensman
Ryan Brinkley ... carpenter
Brooke Brunson ... set decorator buyer (as A. Brooke Brunson)
Gae S. Buckley ... assistant art director (as Gae Buckley)
Jimmy L. Carmickle ... construction foreman (as Jimmy Carmickle)
William Rob Chalk ... on-set dresser (as William Chalk)
Harris Chandler ... carpenter (as John Harris Chandler)
Mike Clark ... carpenter (as Michael Clark)
Terry Clark ... warehouse manager
Michael Patrick Conner ... carpenter
Brandon Corbett ... carpenter
Richard Crandall ... scenic gang boss
Gina B. Cranham ... set designer
Ronald J. Crouthamel ... carpenter
Dinkus Deane ... construction foreman
Jonathan Dunham ... painter
William Eastin ... graphic designer
Clifford D. Eubank ... set decorator gang boss (as Cliff Eubank)
Christopher Ferris ... carpenter (as Chris Ferris)
Kate Forry Guanci ... set dresser (as Kate Forry)
Dandro Fralinger ... labor gang boss
Peter T. Frank ... greensman (as Peter Thomas Frank)
April Freeman ... painter
Joseph Freitas ... ship rigger (as Joseph Freitus)
James Fulgham ... greensman
Julie Gallager ... scenic gang boss
Michael T. Galvin ... set decorator foreman
Larry Garmon ... carpenter
Christina Garnett ... set decorator coordinator
Steve George ... property master (as Steven H. George)
Todd Gerdy ... carpenter
Francesca Gerlach ... on-set scenic
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator (as Daniel Gillooly)
Joe Golz ... propmaker
Donovan Greer ... carpenter
Ruth Grizzard ... painter
Eric Gruber ... labor gang boss
Larry M. Gruber ... assistant art director (as Larry Gruber)
Ted Haigh ... graphic designer
Joseph Harper Jr. ... construction foreman (as Joseph Harper)
Michael D. Harrell ... additional prop assistant
Morgan Herrin ... plasterer
Sterling Hevener ... carpenter
Trent Hevener ... carpenter
Anthony Huff ... carpenter
R. Mark Hughes ... additional prop assistant
Keith S. Jackson ... set dresser (as Keith Jackson)
Billy 'Jilly Bones' Jones ... scenic foreman (as William Jones)
Jeff Juberget ... painter
Susan Kaufman ... assistant set decorator/buyer
Stacey Keffer ... plaster gang boss
James V. Kent ... leadman
Michael Key ... carpenter
Hee-soo Kim ... assistant art director (as Heesoo Kim)
Patricia Klawonn ... assistant art director
Gwen Komala ... painter
Brian Kontz ... head plasterer
Dan Kuchar ... assistant art director
Rob Landoll ... plasterer (as Robert Landoll)
Michael Langley ... carpenter
Thomas F. Lombardi ... carpenter (as Thomas Lombardi)
Robert Loring Jr. ... greensman (as Robert Loring)
Christopher Loveland ... carpenter
Charles Maloy ... set dresser
Tracy Shuler Mang ... set dresser
Kevin Mangan ... greensman
Eric Manwiller ... painter
Eric Martin ... carpenter
Brick Mason ... storyboard artist
Susan Maye ... construction purchaser
Wendy Mays ... art department assistant
Tommy McCutcheon ... set dresser
Jeffrey D. McDonald ... assistant art director (as Jeffrey McDonald)
Travis McGuire ... plasterer
James D. McPherson Jr. ... carpenter (as James McPherson)
Ann-Ruffin Minarik ... painter (as Ann Minarik)
Beth Morris ... additional prop assistant
Andrea Nowowiejski ... painter
Peter Oktavec ... painter
James F. Oñate ... scenic foreman (as James Frank Onate)
Anthony D. Parrillo ... assistant art director (as Anthony Parillo)
Beth Peterson ... set dresser
Ronald Dale Pickens ... greensman
Sadie Powers ... painter (as Sarah Powers)
Jameson Price ... plasterer
Helen Rasmussen ... draper
Mike Raybould ... set decorator gang boss
Rick Reeder ... set dresser
Taylor Savas Reese ... set decorator gang boss (as Taylor S. Reese)
Kathleen Rosen ... assistant set decorator
Jane Sakowski Bell ... set dresser (as Jane Sakowski)
Richard Salinas ... scenic charge
Paul Schultz ... carpenter
Stephen G. Shifflette ... set dresser (as Stephen Shifflette)
George Simcox ... plaster foreman
Michael Smith ... carpenter
Murray Steele ... painter
David Stein ... assistant art director
Marion Stewart ... painter
Pete Stewart ... set dresser (as Peter H. Stewart)
David Swayze ... assistant art director
Kelly Sweitzer ... painter
John Tartaglino ... set dresser
Craig M. Taylor ... greens foreman
Michael S. Tunstall ... carpenter
Cedar Valentine ... art department coordinator (as E. Cedar McClure)
Dianne Wager ... assistant art director
Michael H. Ward ... assistant art director (as Michael Ward)
Adam Wayland ... set dresser
Dave Weaver ... set dresser (as Dave Weaver Jr.) / set dresser
Christine Wick ... set decoration buyer
Timothy Wicks ... carpenter
Karen Wolfe ... set dresser
Lynalise Woodlief ... manufacturing supervisor
John Boyce Wynne ... labor gang boss
Michael H. Clark ... carpenter (uncredited)
Douglas Ingram ... storyboard artist (uncredited)
Karl Luthin ... props (uncredited)

Sound Department 

Bryan Bowen ... supervising sound editor
Virginia Cook-McGowan ... dialogue editor (as Virginia Cook McGowan)
David Lee Fein ... foley artist (as David Fein)
Robert Fernandez ... score mixer
Marc Fishman ... sound re-recording mixer
Hilda Hodges ... foley artist
Eileen Horta ... dialogue editor
Jon Johnson ... supervising sound editor
Vanessa Lapato ... supervising adr editor
Patricio A. Libenson ... sound effects editor (as Patricio Libenson)
Martin Maryska ... sound effects editor
Jay Meagher ... production sound mixer
Mark Messick ... sound effects editor
Kira Roessler ... supervising dialogue editor
Solange S. Schwalbe ... sound editor
Greg Stacy ... sound effects editor
Samuel C. Crutcher ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Ken Gorrell ... special effects coordinator
Gabor Kiszelly ... special effects supervisor: Hungary
Gyula Krasnyánszky ... pyro supervisor
Norbert Orosz ... pyrotechnician
Attila Varsányi ... pyrotechnician
Manon Wilkes ... special effects technician
Jeff Zook ... special effects technician
Eric Rick Kline ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Johnathan R. Banta ... compositor: Illusion Arts (as Jonathan Banta)
Jeff Barnes ... visual effects executive producer: CafeFX
Dylan Cole ... matte artist: Digital Backlot
Steve Dellerson ... visual effects
Syd Dutton ... matte artist: Illusion Arts
Jordan Freda ... digital artist: CafeFX
Christina Graff ... visual effects producer: Digital Backlot
Paul Graff ... visual effects supervisor: Digital Backlot
Erik Henry ... senior visual effects supervisor
Kevin Hoppe ... matchmove supervisor
Brandon Kachel ... matte painter: CafeFX
Steve Kullback ... visual effects producer
Van Ling ... compositor: Illusion Arts
Robert Marty ... visual effects editor
Steven Messing ... matte artist: Digital Backlot
Robert Scifo ... matte painting supervisor: Illusion Arts (as Bob Scifo)
Craig Shoji ... matte artist: Digital Backlot
R. Matt Smith ... digital compositor: Baked Goods
Adam Watkins ... computer graphics supervisor: Digital Backlot
Patrick Wolf ... lead pipeline developer: CafeFX
Gene Crucean ... visual effects artist: Oblivion Films (uncredited)

Stunts 

Sandor Bertalan ... stunt rigger
Scott Burik ... stunt performer
John Copeman ... stunt performer
Flint Eagle ... stunt performer
Jim Ford ... stunt performer
John Gilbert ... stunt performer
Drew Leary ... stunt performer
Dino Muccio ... stunt performer
Dean Mumford ... stunt performer
Christopher Place ... stunt performer (as Christopher Jack Place)
Branko Racki ... stunt coordinator
Kid Richmond ... stunt performer
Kevin Rogers ... stunt performer
Aaron Vexler ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Wes Bailey ... grip
Cheyenne Ball ... rigging grip (as Cheyenne Skye Ball)
Tom Barrett ... rigging grip
Adam Barth ... key video assist
Craig Bauer ... camera loader (as Craig M. Bauer)
Kevin Brooks ... electrician
John L. Brown ... rigging grip (as John Brown)
Ray Brown ... key rigging grip (as Raymond L. Brown)
Thomas Brown ... electrician
Bob Calandro ... grip
Andrew Casey ... camera operator: "b" camera
Frank Caslin ... generator operator
Jeremiah G. Chapman ... video assist assistant
Doug Cordonier ... rigging grip (as Douglas Cordonier)
David Crone ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Austin Cross ... rigging electrician
Joshua Cross ... grip (as Josh Cross)
Jerry DeBlau ... gaffer
Kenneth Dodd ... best boy electric
James Dombey ... electrician (as James B. Dombey)
Kent Eanes ... still photographer
Phaedra Eason ... grip
Danny Eckler ... grip
Barry Ellenberger ... electrician
Dániel Fiantok ... assistant camera
Michael Flynn ... rigging grip (as Michael I. Flinn)
Kevin Gallagher ... electrician
James V. Gartland ... dolly grip: "b" camera
David Shane Guild ... electrician
Charles A. Harris ... best boy rigging
Mario Concepcion Jackson ... rigging electrician
Jason Jaeger ... rigging grip
Jay Kemp ... rigging gaffer (as Jay Douglas Kemp)
John Kimmer ... rigging grip (as John D. Kimmer)
Michael Klimchak ... first assistant camera: "a" camera
Paul Krumper ... first assistant camera: "b" camera
Sal Lanza ... key grip
Marvin Lee ... second assistant camera: "b" camera
Keriene Lucas ... camera production assistant
John Mang ... dolly grip: "a" camera (as Johnny Mang)
Greg Martin ... grip (as Greg M. Martin)
Bill McConnell Jr. ... second assistant camera: "a" camera (as William C. McConnell)
Paul C. McKenna ... technician: Technocrane
Kenneth Morton ... grip
Todd Norton ... rigging electrician
Jason Parks ... electrician
Jason Petty ... electrician
Nimit Phongnimit ... rigging electrician (as Tai Nimit Phongnimit)
Julian Porter ... grip (as Julian Derek Porter Jr.)
James A. Ray ... electrician
Jarrod Russell ... rigging electrician
Joshua Sherrill ... electrician (as Josh Sherrill)
Ryan Stewart Smith ... electrician (as Ryan S. Smith)
S. Benny Smyth ... electrician (as Benny Smyth)
Robert Spencer ... best boy rigging
Ted Spiegler ... grip
Julian Sternthal ... grip
Hektor Stockton ... electrician
Paul W. Thomas ... grip
Christopher A. Thompson ... electrician
Basil Tydings ... generator operator (as Basil W. Tydings)
Wade Tyree ... generator operator
Chris Wagganer ... video assist
Charles White ... electrician
Mike Wilson ... electrician (as Michael R. Wilson)
Jason A. Yeager ... rigging grip
Thomas Yostpille ... best boy grip
András Eichstaedt ... video assist trainee (uncredited)
S. Benny Smyth ... generator operator (uncredited)

Casting Department 

Henry Jaderlund ... casting
Robert Sterne ... casting associate: Europe
Rose Wicksteed ... casting assistant
Tamás Kertész ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Gina G. Aller ... set costumer (as Gina D. Adler)
Ricardo Richard Alvarez ... personal dresser: Paul Giamatti
Jo Sherryl Amos ... tailor (as Jo-Sherryl Amos)
Amy Andrews ... costume supervisor (as Amy Andrews Harrell)
Susan Antonelli ... set costumer
Natalie Arango ... set costumer
Jodi Baldwin ... stitcher
Claudia Bellony ... set costumer
Dana Joel Bogdanski ... set costumer
Philip Bowne ... costume production assistant
Scott T. Coppock ... milliner
Mary Ann Creamer ... set costumer
Charles C. Crutchfield ... set costumer (as Charles Crutchfield)
Deb Dalton ... key costumer
Allecia Davis ... set costumer (as Allecia A. Davis)
Judi Flowers ... set costumer
Tara Hawks ... draper
Joni M. Huth ... tailor shop supervisor
Keva Keyes ... set costumer
Alexandra Krost ... set costumer
Iris Horta Lemos ... set costumer (as Iris H. Lemos)
Erika Lilienthal ... costume production assistant (as Erika Ingrid Lilienthal)
Maggie Lines ... costume production assistant
Lori A. Lopes ... costume department coordinator (as Lori Lopes)
Mara Majorowicz ... set costumer
Aaron P. Mastin ... set costumer
Katherine Ann Matthews ... costume production assistant
Susan Mayes ... ager/dyer (as Susan L. Mayes)
Lindsay McCarty ... costume production assistant
Jenny McGurk ... stitcher
Beth Morgan ... assistant costume designer
Katherine Hampton Noland ... assistant costume designer (as Katherine Noland)
Natalie Nye ... seamstress
Anne K. Osborne ... seamstress
Michael Sharpe ... first assistant costume designer
Hartsell Taylor ... shop supervisor
Kathy B. Washington ... seamstress
J. Brad Watson ... key costumer
Patrick Wiley ... assistant costume designer
Julie Wilson ... stitcher
Amelia Zontini ... set costumer

Editorial Department 

Justin Bourret ... assistant editor
Simon Brasse ... assistant editor
Nori Chia ... post-production coordinator
Marisa Clayton ... project manager: Modern VideoFilm
Pete Conlin ... post production
Craig Hayes ... first assistant editor
Jonathan Hoffman ... post production
Jon Gordon McKenzie ... assistant post-production coordinator
David Raymond ... assistant editor
Richie Roefaro ... colorist assistant
Jason Sikora ... editor: main title
Charles Herzfeld ... hd dailies advisor (uncredited)

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
David Low ... orchestra contractor
Curtis Roush ... music editor
Andrew Shulman ... musician: cello soloist
Nicholas Viterelli ... music editor

Transportation Department 

Alan Alcock ... driver
Ricky Andrews ... driver (as Rickey B. Andrews)
Roy K. Arrington ... driver
George M. Ayers Jr. ... driver
Wesley T. Barden ... driver
Bill Benner ... driver
Eugene Boone ... driver
Elmer Gene Breeden ... driver
Lisa A. Brown ... transportation secretary
Robert Brubaker ... driver (as Robert Kurt Brubaker)
Jerry W. Clark ... driver
Anthony T. Coppedge ... driver
Philip S. Crews ... driver (as Philip Crews)
Newton Crump Jr. ... driver (as Newton Crump)
Vondell Darden ... driver
Gary Duncan ... transportation captain
Brian Ellis ... driver (as Brian C. Ellis)
Nancy Tate Ernest ... driver
Robert Fields Jr. ... driver
Bob Foster ... transportation coordinator
Bobby Galliher ... driver
James L. Garrett ... driver
Robert L. Garrett ... driver
Walter Garrett ... driver
Gathia Gillispie ... driver (as Gathia Gillespie)
David Gipson ... driver
Ted Glenn ... driver
Kris Golashesky ... transportation dispatcher (as Kristine Golashesky)
Duke Grant ... driver (as Randolph Grant)
BJ Hallett ... driver (as B.J. Hallett)
William Handy ... driver
Everett W. Harris ... driver
James O. Harris ... driver
Raymond Ivey ... driver
Joseph W. Jackson ... driver
Ronald Jenkins ... driver (as Bo Jenkins)
Bobby Jones ... driver
Larry W. Jones ... driver
Frank Clayton Leatherwood ... driver
Maury Lippert ... driver
Steve Conway Loving ... driver
Tom Mawyer ... transportation co-captain (as Thomas Mawyer)
Michael L. Maxwell ... driver
Clarence Steven Mitchell ... driver
Walker Moore ... driver
Shelton T. Newton ... driver
Gerald Nuckols ... driver
Robert P. O'Connell ... driver
Riley Ordoyne ... driver
Gregory Patterson ... driver
Patricia Pickens ... driver
Ronald R. Pickens ... driver
Ronald E. Puckett ... driver
John M. Rilee ... driver
George W. Samuels ... driver (as George Samuels)
Randy Southerland ... driver
William Hill Sublett ... driver
Joseph Sweeney ... driver (as Joe Sweeney)
Roger L. Taylor Jr. ... driver (as Roger Taylor)
John Tipton ... driver
Bruce C. Topping ... driver
Darrell C. Vaughn ... driver
Walter F. Wheelhouse ... driver
Darwin White ... driver

Other crew 

Kate Amer ... production coordinator
Matthew Ariail ... assistant: Mr. Hooper
Csaba Benedek ... security consultant
Dawn Blacksten ... assistant location manager (as Dawn Blacksten Schick)
Sandra Buttimer ... location manager
Michele Campbell ... location production assistant
Alex Capaldi ... production secretary
Catherine Charlton ... dialect coach
Tim Charrington ... assistant dialect coach
Vern Crofoot ... master armorer (as Roger Crofoot)
Felicia Dames ... assistant location manager
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Molly Franken ... assistant: Mr. Hooper
Phoenix Godwin ... location production assistant
Elizabeth Ridley Hagan ... second assistant accountant
Courtney Hale ... assistant production coordinator
Tory Haljun ... assistant: Mr. Goetzman
Aniko Hegedus ... production accountant
Cathy Hellier ... historical consultant
Jonathan Jones ... set production assistant
Ferenc Kondor ... motor home
Matt Lake ... set production assistant
Brooke Livingston ... location assistant
Keriene Lucas ... satellite technician
Chris Menke ... assistant production coordinator
Bruno Michels ... set production assistant
Walter E. Myal ... set production assistant
Stacia Peters ... assistant: Ms. Linney (as Stacia Evelyn Peters)
Tina Allen Pleasants ... travel coordinator
Christine Pomilla ... production assistant
Tamás Péter ... production assistant
Eric Quijano ... assistant: Mr. Shareshian
Anna Rane ... script supervisor
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Jill Risk ... assistant: Mr. Coatsworth
Julie Shimer ... assistant: Mr. Goetzman
Jeffrey Stott ... production consultant
Thomas Tobin ... set production assistant
Kathryn Cole Tufts ... assistant: Mr. Giamatti
John C. Walker ... production assistant
Thane Watkins ... production accountant
Ricky R. Weaver ... set production assistant (as Ricky R. Weaver II)
Justin Wolfe ... assistant: Mr. Doelger
Mark Christopher Covino ... production assistant (uncredited)
József Goór ... extras coordinator (uncredited)
Béla Vaszary ... medical coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page