Edit
"Tin Man" Search for the Emerald (TV Episode 2007) Poster

(TV Mini-Series)

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Nick Willing

Writing Credits  

Craig W. Van Sickle ... (teleplay) (as Craig Van Sickle) &
Steven Long Mitchell ... (teleplay)
 
Craig W. Van Sickle ... (television story) (as Craig Van Sickle) &
Steven Long Mitchell ... (television story)
 
L. Frank Baum ... (based on the novel by)

Cast (in credits order)  

...
DG
...
...
...
...
Raw (as Raoul Trujillo)
...
...
...
...
...
Ahamo (credit only)
...
Raynz (as Ian Wallace)
Donny Lucas ...
Vy-Sor
...
Emily
...
Rachel Pattee ...
...
...
Demilo (credit only)
Doug Abrahams ...
Shawn Macdonald ...
Lylo (as Shawn MacDonald)
R. Nelson Brown ...
...
...
...
Café Waitress (credit only)
...
Carter (credit only)
...
State Trooper (credit only)
Ingrid Tesch ...
...
Colin Heath ...
Blue Hatt (credit only)
...
Red Hatt (credit only)
...
Twister Waitress (credit only)
...
Twister Dancer (credit only)
...
Twister Dancer (credit only)
...
Adreanna
...
Airofday (credit only)
...
Stage Manager (credit only)
...
Jeb (credit only)
Connor Dunn ...
...
...
Longcoat at Realm (credit only)
...
...
...
...
Wills Bedose (as Jake Smith)
Grace Wheeler ...
Dorothy Gale (credit only)
Madison Bell ...
Young Girl in Cave
Baxter ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Young DG (voice) (uncredited)
Eduardo Noda ...
Club Patron (uncredited)
...
Longcoat Leader (uncredited)
Michael Roselli ...
Longcoat Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Halmi Jr. ... executive producer
Robert Halmi Sr. ... executive producer
Steven Long Mitchell ... executive producer
Matthew O'Connor ... producer
Michael O'Connor ... producer
Craig W. Van Sickle ... executive producer

Music by 

Simon Boswell

Cinematography by 

Thomas Burstyn

Film Editing by 

Allan Lee

Casting By 

Stuart Aikins
Sean Cossey
Lynn Kressel

Production Design by 

Michael Joy

Art Direction by 

Paolo G. Venturi

Set Decoration by 

Mark Lane

Costume Design by 

Angus Strathie

Makeup Department 

Jill Bailey ... additional makeup
Anji Bemben ... hair department head
David Black ... makeup effects technician
Stacey Butterworth ... wig maker
Tannis Hegan ... makeup effects technician
Bruce Houston ... makeup effects technician
Linda Jones ... hair stylist
Rebecca Lee ... assistant makeup artist
Michelle Lemieux ... makeup effects assistant
Lisa Love ... makeup department head
Shauna Magrath ... key makeup effects
Yukiyo Okajima ... makeup effects technician
Julio Pallares ... makeup production assistant
Christopher Pinhey ... makeup effects: to Alan Cumming
Werner Pretorius ... special makeup effects technician
Nikko Rafailov ... makeup effects technician
Ricardo Stephens ... makeup effects technician
Vicki Syskakis ... makeup effects assistant
Bill Terezakis ... makeup effects designer
Maureen Terezakis ... makeup effects supervisor

Production Management 

Michael O'Connor ... post-production supervisor
Holly Redford ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Peter Dashkewytch ... first assistant director
Janice Genn ... second assistant director
Gary Hawes ... third assistant director
Dave T. Nall ... third assistant director
Quincy Wheeler-Hendren ... second assistant director

Art Department 

Andrei Andrianko ... assistant art director
David Curley ... lead hand (as Dave Curley)
Dylan Dowd ... on-set greens
Matthew L. Eisenhauer ... scenic carpenter
Sharon Falck ... set dresser
Warren Flanagan ... conceptual artist
Douglas Foreman ... props buyer
Brent Gloeckler ... head sculptor
Max Gloeckler ... sculptor
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator
Mark Haddad ... lead greens
Brentan Harron ... conceptual artist
Simon Haywood-Anderson ... set dresser
Geoff Hilliard ... construction foreman
Alexandra Jastrzembska ... set dresser
Alex Kutschera ... property master
James Letham ... lead greens
Vladimir Lushnikov ... lead sculptor
Keli Manson ... assistant art director
John McIntosh ... head greensman
Brad McMurray ... assistant set decorator
Frank Meyers ... lead hand (as Frank Meyer)
Leo Aza O'Leary ... laborer (as Lee O'Leary)
Rae Paziuk ... art assistant
Josh Plaw ... lead dresser (as Joshua Plaw)
Rich Priske ... lead / on-set dresser
Vicki Pui ... storyboard artist
John Quesenberry ... buyer
Dorian Reese ... lead greens
Mirek Scheller ... metal fabricator
Zbibgniew Scheller ... lead hand
Brad Shemko ... assistant props master
Trevor Smith ... lead painter
Norm Spence ... head painter (as Norman Spence)
Peter Stratford ... set designer
Kellie Strom ... conceptual artist
Scott Trewin ... set buyer
Steve Vandenmaagdenberg ... lead paint: labourer
James Willcock ... set buyer
Stephen Williams ... set dresser
Jim Wyber ... set dresser
Ling Yang ... storyboard artist
Rob Zanata ... paint foreman (as Rob Zanatta)

Sound Department 

Anke Bakker ... sound supervisor
Ken Cade ... sound effects editor
Brian Campbell ... dialogue & adr editor
Scott Carroll ... boom operator
Jay Cheetham ... background editor
Jacqueline Cristianini ... adr supervisor (as Jacqueline Cristianni)
Matt Dawson ... adr recordist
Dario DiSanto ... foley editor
Kris Fenske ... sound designer
James Fonnyadt ... sound designer
Megan Goudsward ... walla editor (as Megan Disanto)
David Green ... machine room engineer
Eric Holmgren ... cable puller
Graeme Hughes ... re-recording mixer
Eric Lamontagne ... sound mixer
Laurie Melhus ... audio post production coordinator
Glen Noseworthy ... adr mixer / foley recordist
Mike Paprocki ... sound effects editor
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Iain Pattison ... re-recording mixer
Ian Robinson ... sound engineer
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer
James Wallace ... sound effects editor
Matthew Wilson ... sound effects editor

Special Effects by 

Perry Beckham ... special effects rigger
James Kozier ... special effects technician
Eric Lemay ... fabricator
Darren Marcoux ... special effects coordinator
Christopher Schreiber ... first assistant (as Christopher Schrieber)

Visual Effects by 

Eri Adachi ... digital compositing artist
Derek Babchishin ... cg artist
Matt Belbin ... digital effects editor (as Matthew Belbin)
Sébastien Bergeron ... digital effects supervisor
Giorgio Bertolone ... cg artist
Jarod Birnie-Browne ... visual effects production assistant
Jayson Castro ... render wrangler
Bob Dewald ... digital effects editor
Andrew Domachowski ... cg artist
Peter Dudley ... digital compositing artist
Peter Forslund ... visual effects editor
Michael Goddard ... cg artist (as Mike Goddard)
Nancy Heller ... office administrator
Annabelle Kent ... digital compositing artist
Ken Lee ... cg artist
Todd Liddiard ... lead digital compositing artist
Lionel Lim ... digital compositing artist
Adam Marisett ... cg artist
Mathieu-Xavier Mauser ... system administrator (as Mathieu Mauser)
Mladen Miholjcic ... cg artist
Pascal Polic ... cg artist
Les Quinn ... lead cg artist
Bryce Rieger ... digital compositing artist
Rawad Sarkis ... cg artist
Lisa K. Sepp ... visual effects producer (as Lisa Sepp-Wilson)
Julie Sweetin ... cg artist (as Julie Bergman)
Tomaso Tartarotti ... digital compositing artist
Philippe Thibault ... digital compositing artist
Hoa Tran ... cg artist
Jonah West ... cg artist
Paul Wiens ... cg artist
Shane Wilm ... cg artist
Lee Wilson ... visual effects supervisor
Brian Zheng ... cg artist

Stunts 

Chad Bellamy ... stunt performer
Simon Burnett ... stunt performer
Brent Connolly ... stunt performer
Crystal Dalman ... stunt performer
Mike Desabrais ... stunt performer
Corbin Fox ... stunt rigger
Rob Hayter ... stunt performer
Dave Hospes ... stunt performer
Ken Kirzinger ... stunt performer
Brad Loree ... stunt performer
David Mylrea ... stunt performer (as Dave Mylrea)
Jennifer Mylrea ... stunt performer
Melissa R. Stubbs ... stunt performer
Monte Thompson ... stunt rigger
Clay Virtue ... stunt performer
Marshall Virtue ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Jay Anderson ... generator operator
Roger Bailey ... second generator operator
Ryan Bailey ... gaffer
William Barber ... rigging grip best boy
Trevor Carabin ... best boy / lead man
Scott Cozens ... b camera second assistant
Shane Dobie ... best boy
Caragh Fitzsimmons ... b camera first assistant
Glen Forrieter ... dolly grip
Andre Gheorghiu ... camera trainee
Justin Hanika ... lamp operator
Jeff Kuzyk ... lamp operator (as Jeffrey Kuzyk)
David-Wesley Kyle ... second assistant camera (as David Wesley Kyle)
Phil Lee ... grip
Stuart Lennox ... key grip
Ross Long ... key rigging grip
Shawn Magee ... grip (as Shaun Magee)
Matt Margolis ... grip
Alan Markfield ... stills
Bojan Mikonjic ... camera trainee
Paul Mitchnick ... b camera operator
Jessica Moskal ... first assistant camera
Adrian Netto ... grip
Sean Oxenbury ... rigging gaffer
Ed 'Animal' Schulz ... b dolly (as Ed Schulz) / lead hand (as Ed Schulz)
Trig Singer ... camera operator
Jared Smith ... lamp operator
Christian Stevens ... camera trainee
Nick Watson ... b camera first assistant
Ray Wong ... digital imaging technician
Kurt Zelmer ... rigging best boy / set wireman
Dave Zimmerman ... best boy grip (as Dave Zimmermann)

Casting Department 

Elisa Bayley ... casting associate
Sara Brown ... extras casting assistant
Kit Hayward ... extras casting
Kevin Kuffa ... casting associate
J.J. Ogilvy ... casting assistant
Heidi Windebank ... extras casting wrangler

Costume and Wardrobe Department 

Jessica Best ... truck supervisor
Sandra J. Blackie ... costume coordinator (as Sandi Blackie)
Scott Blackie ... prep costumer
Angela Bright ... costume buyer
Allison Chretien ... set supervisor
Sarah Haddleton ... costume designer assistant
Tannis Hegan ... effects costumer
Kurtis Reeves ... prep costumer
Jessica Robillard ... extras costumer
Heather Seshadri ... key textile artist / dyer (as Heather Rupert)
Tyler Tone ... set supervisor

Editorial Department 

James Cowan ... on-line editor
Peter Forslund ... additional editor
Eric Hill ... associate editor
Matthew Lucas ... second assistant editor
Nancy Elizabeth McKenzie ... post-production coordinator (as Nancy McKenzie)
Gary Shaw ... colorist

Location Management 

Mike Doiron ... assistant location manager
Tracey Renyard ... location manager

Music Department 

Kotzman Cenda ... assistant engineer (as Cenda Kotzman)
Rupert Coulson ... recording engineer
Mark Cumberland ... music copyist
The Filmharmonic Orchestra Prague ... orchestra
David Firman ... conductor / orchestration
James Fitzpatrick ... orchestral contractor
Petr Pycha ... orchestral contractor
Rich Walters ... music editor

Transportation Department 

Ron Aimer ... driver
Ron Buyck ... driver
Louie Hausner ... captain
Robin King ... co-captain
Vince Morden ... driver
Al Parisien ... driver
John Parisien ... driver
Mickey Sangha ... driver
Ryan Sangha ... driver
Duane Shearer ... driver (as Bing Shearer)
Jason Swetlikoe ... driver: cast
John Swetlikoe ... transportation coordinator

Other crew 

Mike Aichholz ... accounting clerk
Gordon Bergh ... security
Stuart Blackie ... production assistant
Danielle Blackwood ... production intern
Maureen Caine ... assistant production coordinator
Zarah Chun ... first aid/craft service (as Zara Chun)
Robert Condruk ... security
Kyle Doig ... head animal trainer
Allixandra East ... stand-in
Sara Ewasiuk ... production assistant
Steven Forster ... chef
Ellie Fox ... payroll
Tracey Gardhouse ... trainer (as Tracy Gardhouse)
Cameron Grierson ... assistant to director
Than Hadjioannou ... security captain
Kerry Hansen ... horse wrangler
Paula Hrvsltony ... second assistant chef (as Paula Hrvshony)
Heather Jackson ... production assistant
Eric Charles Joseph ... armorer
Faria Khan ... cast assistant
Charles Kittson ... production assistant
Amanda Koop ... accounting clerk
Christine Lalande ... script supervisor
Trevor Malkinson ... second assistant chef
James McLeod ... production assistant
Sasha Northover ... assistant chef (as Sacha Northover)
Christina O'Shea-Daly ... executive in charge of production: RHI
Lei Leng Ong ... assistant to producers (as Ong Lei Leng)
Moira Perlmutter ... production coordinator
Alison Plaxin ... key production assistant
Samantha Quinn ... accounts payable assistant
Connie Rusgen ... trainer: Toto
Susan Stefanyshyn ... production accountant
Stephen Tibbetts ... stand-in
Leigh Torlage ... choreographer
Miles Vassos ... security
Chad F. Verigin ... office production assistant
Danny Virtue ... head horse wrangler
Kyle Weldon ... production assistant
James Wood ... security coordinator

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page