Edit
Kick-Ass (2010) Poster

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Matthew Vaughn

Writing Credits  

Jane Goldman ... (screenplay) &
Matthew Vaughn ... (screenplay)
 
Mark Millar ... (comic book) &
John Romita Jr. ... (comic book) (as John S. Romita Jr.)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Dave Lizewski / Kick-Ass (as Aaron Johnson)
...
...
...
...
...
...
...
...
Huge Goon (as Stu Riley)
Johnny Hopkins ...
Ohene Cornelius ...
...
...
...
...
...
Carlos Besse Peres ...
...
...
...
...
...
Russell Bentley ...
Medic
...
Lobby Goon
...
Matthew
...
...
...
Danil
Joe Bacino ...
Posh Goon
...
Oscar Juarez
Christopher McGuire ...
Diner Fight Guy #1 (as Chris McGuire)
Max White ...
Diner Fight Guy #2
Dean Copkov ...
Diner Fight Guy #3
...
Running Teenager
Maurice DuBois ...
News Anchor
Dana Tyler ...
News Anchor
...
Himself
Omar A. Soriano ...
Leroy (as Omar Soriano)
...
Kofi Natei ...
Rasul
...
Detective Gigante
...
Dan Duran ...
Reporter
Louis Young ...
Breaking News Reporter
...
Nervous Goon (as Walle Jobara)
Quinn Smith ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Michalsky - NYPD Police Officer (uncredited)
Max Callum ...
Police Officer (uncredited)
...
Jess (uncredited)
Wayne Curnew ...
Bartender (uncredited)
Russell De Rozario ...
Man in Elevator (uncredited)
...
Comic Book Store Manager (uncredited)
Tangara Jones ...
Gang Girl (uncredited)
Dexter Navy ...
Comic Book Store Employee (uncredited)
Melissa Anne Smith ...
Cheerleader (uncredited)
Kirk Tingblad ...
Audience Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Adam Bohling ... producer
Jane Goldman ... co-producer
Jeremy Kleiner ... executive producer
Pierre Lagrange ... executive producer
Lyn Lucibello ... line producer: Toronto
Stephen Marks ... executive producer
Mark Millar ... executive producer
Tarquin Pack ... producer
Brad Pitt ... producer
David Reid ... producer
John Romita Jr. ... executive producer (as John S. Romita Jr.)
Kris Thykier ... producer
Matthew Vaughn ... producer

Music by 

Marius De Vries
Ilan Eshkeri
Henry Jackman
John Murphy

Cinematography by 

Ben Davis ... director of photography

Film Editing by 

Eddie Hamilton
Jon Harris
Pietro Scalia

Casting By 

Sarah Finn
Lucinda Syson

Production Design by 

Russell De Rozario

Art Direction by 

Joe Howard
John King ... supervising art director
Sarah Stuart

Set Decoration by 

Tina Jones
Clive Thomasson

Costume Design by 

Sammy Sheldon

Makeup Department 

Johann Benét ... makeup artist
Sophia Burnage ... crowd makeup
Amy Byrne ... additional makeup artist/hair stylist
Amber Chase ... assistant makeup artist
Barrie Gower ... prosthetic sculptor
Liz Gruszka ... makeup artist: Toronto
Fae Hammond ... make-up and hair designer
Ilona Herman ... hair stylist: Mr. Cage / makeup artist: Mr. Cage
Paul Jones ... stunt prosthetics
Daniel Lee ... tattoo makeup artist
Stephen Murphy ... prosthetics makeup artist
Gemma Richards ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Karen Sherriff-Brown ... hair stylist / makeup artist
Michelle Spooner ... makeup artist: second unit
Dawn Stewart ... assistant makeup artist
Vincent Sullivan ... hair stylist: Toronto
Nik Williams ... special makeup effects artist

Production Management 

Amy Dempsey ... production manager: New York
Iain Mackenzie ... post-production supervisor
Dean O'Toole ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Victoria Banks ... second assistant director
Adam Bocknek ... trainee assistant director
Jack Boem ... second assistant director: Toronto
Dan Channing-Williams ... third assistant director: additional photography
Juliana Conceição ... daily assistant director
Tim Cushen ... assistant director: second unit
Lauren Dark ... third assistant director: second unit
Stephen J. Donkers ... trainee assistant director: second unit
Tania Gordon ... third assistant director: base
Yolanda Graci ... second assistant director: aerial unit, Toronto
Mark Hopkins ... second assistant director: second unit
Tony Lucibello ... first assistant director: aerial unit, Toronto
Tim Maurice-Jones ... second unit director
Terry McShane ... additional assistant director
Jeff Muhsoldt ... third assistant director: base, Toronto
Patrick Murphy ... third assistant director: Toronto
Bernardo Nascimento ... first assistant director: second unit, pick-ups
Alex Oakley ... first assistant director: second unit (as Alexander Oakley)
Michael Peleshok ... third assistant director: second unit, Toronto (as Mike Peleshok)
Tom Quinn ... first assistant director: second unit, Toronto
Christian Rigg ... assistant director: additional photography
Ken A. Smith ... second assistant director: second unit, Toronto (as Ken Smith)
Laura Windebank ... third assistant director
Attilah Yucel ... assistant director: New York

Art Department 

Douglas Allam ... supervising plasterer
Grant Armstrong ... on-set art director
Ian Bee ... supervising painter
Matthew Broderick ... standby props
Cameron S. Brooke ... key scenic artist
Robert C. Brooke ... lead scenic artist
Chris Brough ... carpenter
Collingwood Brown ... art department coordinator
Gary Burkhardt ... carpenter
Oliver Carroll ... concept artist
David Chisholm ... property storeman
Sophia Chowdhury ... production buyer
Temple Clark ... storyboard artist
Kelvin Cook ... dressing props
Nigel Crafts ... carpenter
Kevin Deardon ... carpenter
Cavin Dempsey ... carpenter
James Enright ... props
Jason Lee Etienne ... assistant art director
Emma Godwin ... assistant production buyer
Andrew Good ... carpenter
Brandt Gordon ... art director: Toronto
Gavin Gordon ... carpenter
Chris Hanson ... key scenic laborer
Jane Harwood ... draughtsman
David Haynes ... painter
David G. Haynes ... hod painter
Darren Hayward ... carpenter
Terry Heggarty ... stand by painter
Garry Higgins ... carpenter
Marc Homes ... concept artist
Peter James ... stand-by art director: second unit
Adam Jennings ... carpenter
Arthur Jones ... carpenter
Tony King ... painter
William Lawlor ... carpenter
Alex Macaulay ... carpenter
Cathal MacIlwaine ... second unit stand-by carpenter
John Mackenzie ... construction coordinator: Toronto
Tony Marks ... carpenter
Rob McCallum ... concept artist
Matthew Meadows ... storyboard artist
Pippa Needs ... art department assistant
Mitch Niclas ... chargehand stand-by props: second unit
Martin O'Connor ... supervising stagehand
Carl Peters ... propman
Dominic Pike ... carpenter
Victor 'Chikko' Quon ... assistant head painter
Michael Ricci ... plasterer
Dave Rosa ... head painter
Jo Sansom ... art department assistant
Matthew Savage ... concept artist
David Stapleton ... painter
Sophie Tarver ... prop maker
Danny Thomas ... carpenter
Clive Thomasson ... set decorator: Toronto
Brian van de Valk ... head carpenter
Paul Webb ... carpenter
Kevin Wheeler ... storeman
Lee Whiteman ... graphic artist
Carl Wilson ... senior propmaker
Louise Woodham ... assistant art director
Reginald Woolmore ... carpenter
Leslie Wylie ... carpenter
Paul Couch ... stand-by painter (uncredited)
Carrie Garner ... assistant buyer (uncredited)
Mitch Polley ... props (uncredited)
Peter Wignall ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
Antony Bayman ... sound mix technician
Sandy Buchanan ... adr recordist
Chris Burdon ... sound re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
Paul Carter ... sound effects editor
Gavin Coford ... second boom operator
Matthew Collinge ... sound designer / sound supervisor: sound design
Doug Cooper ... sound re-recording mixer
James Corless ... sound mix technician
Arthur Fenn ... boom operator
Glen Gauthier ... sound mixer: second unit Toronto
James Gibb ... sound assistant
Arthur Graley ... foley editor
John Hayes ... production sound mixer: second unit
Simon Hayes ... production sound mixer
Philip Jenkins ... exterior foley
Robin Johnson ... boom operator
Simon Jones ... adr mixer
Andy Kennedy ... additional sound effects editor
Michael Maroussas ... sound design editor / sound effects editor
Keith Partridge ... foley engineer
Rob Prynne ... sound design editor (as Robert Prynne) / sound effects editor (as Robert Prynne)
Gavin Rose ... adr editor / dialogue editor
Tom Ryan ... adr recordist
Paul Schwartz ... boom operator: second unit
Danny Sheehan ... supervising sound editor
Michael Suarez ... adr recordist
Jason Swanscott ... foley artist
Philip Young ... adr recordist
Henry Dobson ... dubbing supervisor (international versions) (uncredited)

Special Effects by 

Matthew G. Armstrong ... special effects technician (as Matthew Armstrong)
Stuart Browne ... special effects technician
Ian Corbould ... senior special effects technician
Alexander Gunn ... special effects: elements unit
David Harris ... special effects supervisor
Jude Harris ... special effects coordinator
Graham Hills ... senior special effects technician
Matthew Horton ... senior special effects technician
Michael Innanen ... special effects supervisor
Rocco Larizza ... special effects key technician: Laird McMurray Film Services, Toronto
Matt Lewis ... special effects model maker (as Matthew Lewis)
Kyle May ... special effects assistant technician
Laird McMurray ... special effects supervisor: Laird McMurray Film Services, Toronto
Huw Millar ... special effects technician
Lisa Pacitto ... special effects office administrator: Laird McMurray Film Services, Toronto
David Reaume ... special effects
John Schoonraad ... prosthetic supervisor
Tony Smart ... senior special effects technician
Matt Veale ... senior special effects technician
Daniel Williams ... senior special effects technician
Gareth Wingrove ... senior special effects technician
Stuart Wishart ... lead special effects
Adam Newland ... runner (uncredited)

Visual Effects by 

Dalia Al-Husseini ... visual effects: Double Negative
Pontus Albrecht ... digital artist: Fido Film
Craig Allison ... systems manager: The Senate VFX
Terence Alvares ... compositor: Double Negative
Karsten Sand Andersen ... CGI artist
Szvák Antal ... visual effects coordinator: Cube Effects
Jason Arber ... screen inserts designer and animator: Wyld Stallyons
Stewart Ash ... animator / visual effects: Double Negative
Oliver Atherton ... roto/prep supervisor: Double Negative Singapore
Peter Aversten ... 3D digital artist: Fido Film
Luke Bailey ... 3D artist: Double Negative
Matthew Baker ... digital restoration
Adam Barnett ... technical support
Judy Barr ... digital compositor
Jo Ann Cordero Belen ... paint/prep artist: double negative
Hanna Bengtsson ... visual effects line producer: Fido Film
Chris Bentley ... scanning operator
Zoltán Benyó ... visual effects production supervisor: Cube Effects
Howard Berry ... visual effects editor: Double Negative
Martin Borell ... digital compositor: Fido Film
James Braid ... technology: Double Negative
Patrick Michael Burke ... rotoscope artist: Double Negative
Thomas J. Burton ... 3D artist: Double Negative (as Tom Burton)
Astrid Busser-Casas ... digital compositor
Natalie Busuttil ... screen inserts producer: Wyld Stallyons
Luke Butler ... compositor: LipSync Post
Naomi Butler ... compositor: LipSync Post
Peter Chiang ... visual effects consultant: Double Negative
Jeppe N. Christensen ... visual effects supervisor
Lee Clappison ... digital colorist: LipSync Post
James Clarke ... scanning supervisor
Kathryn Cole ... assistant visual effects editor (as Kathryn Morey)
Tom Collier ... visual effects supervisor: LipSync Post
Loraine Cooper ... digital artist: The Senate VFX
Neil Culley ... sequence supervisor: LipSync Post
Nick D'Aguiar ... digital artist: The Senate VFX
Marcello Da Silva ... matchmove artist: double negative
Dimitri Delacovias ... matte painter: Double Negative
Richard Diver ... visual effects editor: double negative
Stefan Drury ... head of visual effects: LipSync Post
Seth Dubieniec ... lead technical director
Laura Dubsky ... compositor: LipSync Post
Chris Elson ... compositor: LipSync Post
Huw J. Evans ... lead technical director: Double Negative (as Huw Evans)
Stuart Farley ... 2D supervisor: Double Negative
Zoltán Fiedler ... matchmove artist: Cube Effects
Andrew Fletcher ... digital compositor: Senate VFX
Dániel Forgács ... matchmove supervisor: Cube Effects
Marcus Forsberg ... 2D digital artist: Fido Film
Matt Foster ... compositor: LipSync Post (as Matthew Foster)
Martin Gardeler ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Ian Gibson ... daily data wrangler
Kim Gordon ... compositor: LipSync Post
Adam Gottard ... digital restoration
Charlotte Gray ... digital restoration
Pete Hanson ... studio manager
Jonathan Harris ... digital compositor
Sarah K. Hellström ... visual effects line producer: Double Negative (as Sarah Hellstrom)
Sarah Hemsley ... visual effects executive producer: The Senate VFX
Richard Higham ... visual effects supervisor: The Senate VFX
Nic Hodgkinson ... compositor: The Senate VFX (as Nicolas Hodgkinson)
Alex Hope ... visual effects executive producer: Double Negative
Pete Howlett ... sequence lead: Double Negative (as Peter Howlett)
Lorea Hoye ... visual effects producer: LipSync Post
Robin Huffer ... digital artist: The Senate VFX
Michael Hull ... animator: Double Negative
Emma Hulme ... digital restoration
Kristine-Joeann Jasper ... 3D artist: Double Negative
Adam Jhani-Stephens ... vfx runner
Lars Johansson ... 3D artist: Double Negative
Pete Jopling ... 3D supervisor: Double Negative (as Peter Jopling) / compositing supervisor: Double Negative
Rikke Hovgaard Jørgensen ... visual effects producer
Andreas Bravin Karlsson ... CG supervisor
Stephanie C. Kelly ... digital compositor: Lipsync Post (as Stephanie Kelly)
Christian Kesler ... concept artist: Double Negative
Jeff Koh ... rotoscope artist: Double Negative
László Kondor ... junior pipeline technical director: Cube Effects
Robin Konieczny ... digital artist: The Senate VFX
Duncan Boon Kwang Kuah ... matchmove artist: Double Negative, Singapore (as Duncan Kuah) / roto/prep artist: Double Negative Singapore (as Duncan Kuah)
Terence Lam ... matchmover: Double Negative Singapore / roto/prep artist: Double Negative Singapore
Yann Larochette ... digital compositor
Mark Laszlo ... matchmove artist: Cube Effects
Ming-Chia Lee ... 3D artist: Double Negative
Skeel Lee ... matchmove artist: Double Negative
Soon Ngee Chris Lee ... digital artist / matchmover: Double Negative Singapore / roto/prep artist: Double Negative Singapore
Simon Leech ... digital artist: The Senate VFX
Duncan Lees ... head of 3D services: Plowman Craven and Associates
James Lewis ... animator: Double Negative
Darryl Li ... roto & matchmove producer: Double Negative
Scott Liddle ... visual effects
Sky Lim ... roto/prep artist: Double Negative Singapore
Fredrik Limsater ... senior technical director
William Lin Jiahui ... roto artist
Mattias Lindahl ... visual effects supervisor
Staffan Linder ... digital artist: Fido Film
Eugene Lipkin ... visual effects artist
Kim Lim Loo ... matchmove artist: Double Negative
Philippe Ludivig ... compositor: LipSync Post (as Philip Ludvig)
Timmy Lundin ... 3d artist: Fido Film
Raj Mahendran ... technical support
Mark Masson ... lead motion control technical director: Double Negative
Peregrine McCafferty ... matchmover: Double Negative
Colin McEvoy ... animation lead
Chad Meire ... digital compositor
Joel Meire ... animator: Double Negative
Gordon Milner ... production assistant: The Senate VFX
Mary Milovac ... data coordinator
Sangita Mistry ... compositor: Double Negative
Effandi Mohamed ... visual effects: Double Negative (as Mohamed Effandi)
Jeanette Monero ... prep/paint artist: screen inserts
Patrick Nagle ... sequence lead: Double Negative (as Patrick Nagel)
Stella Hui Sze Ng ... matchmover: Double Negative Singapore (as Stella Ng) / roto/prep artist: Double Negative Singapore (as Stella Ng)
Cristian Predut Nita ... digital artist: Ghost VFX
Thijs Noij ... digital artist: Ghost VFX
Donal Nolan ... digital artist: The Senate VFX
Daniel Norlund ... digital compositor: Fido Film
Rich Nosworthy ... compositor: Lipsync Post (as Richard Nosworthy) / lead technical director: Lipsync Post (as Richard Nosworthy) / lighting td: Lipsync Post
Anders Nyman ... 3d supervisor: Fido Film / cg supervisor: Fido film
John O'Lone ... compositor: LipSync Post
Péter Obornik ... matchmove artist: Cube Effects
Simon Pate ... 3D artist: Double Negative
Tilman Paulin ... compositor: Double Negative
Dan Pearce ... digital compositor: The Senate VFX (as Daniel Pearce)
Laurie Pellard ... data management
Kim Phelan ... visual effects line producer: Double Negative
Andrea Pirisi ... digital colorist: Double Negative
Ed Plant ... compositor: LipSync Post
Paula Pope ... visual effects producer: The Senate VFX
Glen Pratt ... sequence supervisor: LipSync Post
Scott Pritchard ... digital compositor
Gabor Pulai ... matchmove artist: Cube Effects
John Purdie ... digital effects artist
Edward Randolph ... visual effects coordinator: The Senate VFX (as Ed Randolph)
Daniel Reeves ... data manager
Laurent-Paul Robert ... 3D artist: Double Negative
Campbell Rose ... senior compositor
Olle Rydberg ... matchmover: Double Negative
Chris Sayer ... screen inserts animator: Wyld Stallyons
Sam Schwier ... on-set data wrangler: Double Negative
Andrew E. Scrase ... matchmove artist: Double Negative
Robert Seaton ... matchmover: Double Negative
John Seru ... 3D artist: Double Negative
Edward Sharp ... digital artist: The Senate VFX
Steve Shearston ... 3D artist: Double Negative (as Steven Shearston)
Asa Shoul ... digital colourist
Luke Sikking ... roto/prep artist: The Senate VFX
Angela Stanley ... compositor: LipSync Post (as Angela Rose)
Jon Stanley ... senior systems engineer: LipSync Post
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Double Negative (as Paul Stirling)
Jelena Stojanovic ... compositor: Double Negative
Aline Sudbrack ... 3D artist: Double Negative
Esben Syberg ... digital artist: Ghost VFX
András Szõcs ... matchmove artist: Cube Effects
Andy Taylor ... visual effects producer
Stephen Thornhill ... 3D artist: Double Negative
Daniel Thuresson ... digital compositor
Daniel Tomlinson ... scanning operator
Claudia Torres ... 3D artist: Double Negative
Samantha Tracey ... visual effects coordinator: LipSync Post
Oleg Troy ... on-set data wrangler: Double Negative
Paul Tuersley ... digital artist: The Senate VFX
Tom van Dop ... digital compositor: The Senate VFX
Charles Varenne ... 3D artist: Double Negative
Tim Warnock ... matte painter: Double Negative
Andy Warren ... 3D artist: Double Negative
Neil West ... senior matchmove artist
Tom Westermann ... digital artist
Sheila Wickens ... sequence supervisor: LipSync Post
Blake Winder ... digital compositor: LipSync Post
Doug Winder ... digital artist
Jamie Wong ... junior compositor
Patrick Woo ... matchmove artist
Daniel Wood ... 3D artist: Double Negative (as Dan Wood)
Rachel Wright ... compositor
Olly Young ... on-set data wrangler: Double Negative
Anton Yri ... visual effects supervisor: The Senate VFX
Cleve Yilun Zhu ... digital compositor (as Yilun Zhu)
Péter Závorszky ... visual effects producer: Cube Effects
Thomas Øhlenschlæger ... digital compositor
Nick van Diem ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Sean Adames ... stunt performer
Bradley James Allan ... stunt coordinator (as Brad Allan)
Mark Archer ... stunt performer
Gary Arthurs ... stunt performer
Lloyd Bass ... stunt performer
Andy Bennett ... stunt performer
Marco Bianco ... stunt performer
Johnathan Brenner ... stunt performer
Michael Byrch ... stunt double: Christopher Mintz-Piasse
Bruce Cain ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt performer (as Marvin Stewart-Campbell)
Rob Cooper ... stunt performer
Talila Craig ... stunt double: Chloe Grace Moretz
David Cronnelly ... stunt performer
Steve Dent ... stunt coordinator
Levan Doran ... stunt performer
Robin Earle ... stunt wire rigger
James Embree ... stunt double: Mark Strong
Rick English ... stunt performer
Balázs Farkas ... stunt wire rigger
John Fell ... stunt wire rigger
Neil Finnighan ... stunt performer
David Forman ... stunt performer
David Garrick ... stunt performer
Nic Goodey ... stunt performer
Steve Griffin ... stunt coordinator: fire
Guillermo Grispo ... stunt performer
James Grogan ... stunt performer
Jason Hunjan ... stunt performer
Jamie Jones ... stunt performer
Riley Jones ... stunt performer
Dave Judge ... stunt performer (as David Judge)
Gary Kane ... stunt performer
Paul Kennington ... stunt performer
Christian Knight ... stunt performer
Paul Kulik ... stunt performer
Mike Lambert ... stunt double: Mark Strong
Derek Lea ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt performer
Nathan Lewis ... stunt performer
Guy List ... stunt performer
John MacDonald ... stunt performer
Kai Martin ... stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Andy Merchant ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
James O'Donnell ... stunt coordinator (as James O'Dee)
Andy Owen ... key stunt rigger (as Andrew Owen)
Daryl Patchett ... stunt performer (as Daryl Patchet)
Justin Pearson ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer
Jeffrey C. Robinson ... stunt performer (as Jeffery Robinson)
Robert Schofield ... key stunt rigger (as Bob Schofield)
Gordon Seed ... stunt performer
Diz Sharpe ... stunt performer
John Street ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Roy Taylor ... stunt actor: Armenian Superhero
George Tchortov ... stunt performer
Arran Topham ... stunt performer
Greg Townley ... stunt double: Chloe Grace Moretz
Rudolf Vrba ... fight coordinator
Damien Walters ... assistant fight coordinator / stunt double: Aaron Johnson
Reg Wayment ... stunt performer
Roy Weatherley ... stunt wire rigger
Max White ... assistant stunt coordinator
Len Woodcock ... stunt operator (as Lenny Woodcock)
Eddie Yansick ... stunt double: Nicolas Cage
Steen Young ... stunt performer
Jia Yu ... assistant stunt coordinator
Peng Zhang ... fight coordinator
Marco Bianco ... stunt rigger (uncredited)
Hubert Boorder ... stunt actor (uncredited)
Christopher Cordell ... stunt rigger (uncredited)
Tim Dashwood ... live action stunt/fight previz (uncredited)
Balázs Farkas ... stunt actor (uncredited)
Steve Griffin ... stunt coordinator: additional scenes (uncredited)
Guillermo Grispo ... utility stunts (uncredited)
Sid Karne ... stunts (uncredited)
Adam Kirley ... stunt performer (uncredited)
Chris Mark ... utility stunts (uncredited)
James Mark ... utility stunts (uncredited)
Christopher McGuire ... utility stunts (uncredited)
Brieann Rich ... stunt driver (uncredited)
Nicholas Rich ... stunt driver (uncredited)
Jeffrey C. Robinson ... stunt double (uncredited)
Vincent Rother ... utility stunts (uncredited)
Arran Topham ... stunt double (uncredited)
Alicia Turner ... utility stunts (uncredited)
Rudolf Vrba ... fight arranger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Anthony Band ... camera trainee: second unit
Jacob Barrie ... second assistant camera: second unit dailies
Zena Bielewicz ... second assistant camera
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Sean Bourdeau ... grip: canadian unit
Brendan Bresnahan ... video assist operator: second unit
Kerry Brown ... additional still photographer
Daniel-Konrad Cooper ... video assist operator: dailies
Eric Dvorsky ... camera technician: Wescam camera
Richard Emerson ... grip: canadian unit
Steve Fitzpatrick ... rigger
Darren Flindall ... rigger
Kevin Fraser ... key grip
Tash Gamper ... second assistant camera
Alan Grayley ... additional rigging electrician
Michael N. Green ... lighting technician
Greg Haddow ... rigging electric
Michael L. Hall ... best boy electric: Toronto unit
Mikey Ray Harkins ... lighting desk operator: 2nd unit
Gary Hedges ... lighting technician
Darren Holland ... second camera grip
Bill Hong ... camera car technician
Mark Hryma ... aerial director of photography
Simon Hume ... focus puller
Paul Hymns ... grip
John Irwin ... generator operator
Demetri Jagger ... key video assist operator
Sacha Jones ... second assistant camera: "a" camera
Jim Krauter ... best boy grip: Toronto second unit
Ben Lichty ... clapper loader: second unit
David Mackie ... second assistant camera
Tim Maurice-Jones ... director of photography: second unit
Julian Morson ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Sarah Mulholland ... camera trainee
Anthony Nocera ... digital video assist operator
Mark Packman ... rigging electrician
Clive Prior ... first assistant camera: additional photography
Herb Reischl Jr. ... rigging electric
Sam Renton ... first assistant camera: "a" camera
Michael Rich ... key grip
James Sainthill ... additional camera operator: main unit, Toronto
Tracy Shaw ... best boy rigging grip
Daniel Smith ... still photographer
David Smith ... gaffer
Kat Spencer ... central loader
Darren Spriet ... assistant camera
Stephen Spurrell ... chief rigging gaffer
Peter Taylor ... camera operator / camera: "a" camera
Gary Varney ... gaffer: second unit
Robert Walisko ... crane operator
Jack Warrender ... video operator
Jon Webb ... first assistant camera: second unit (as Jonathan Webb)
Charlie Whitaker ... second assistant camera: dailies
Michael White ... h.o.d. practical electrician
Peter Wignall ... Steadicam operator: second unit / camera operator: "a" camera, second unit / director of photography: second unit
Ian C. Harris ... daily generator operator (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department 

Joel Meire ... animator

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Kharmel Cochrane ... casting assistant
Louis Elman ... adr voice casting
Tamara Hunter ... casting associate
Kerrie Mailey ... casting assistant
Leslie-Ann Reale ... casting assistant
Zoe E. Rotter ... casting associate
Chuck Douglas ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Annette Allen ... costume buyer
Renée Bravener ... costume buyer
Ciara Brennan ... assistant costume set supervisor: 2nd unit: Toronto
Sophie Canale ... costume assistant
Ivo Coveney ... costume prop maker
Bruno de Santa ... set costumer
Gayle Franklin ... buyer: costume department
Carmen Hanson ... costume truck supervisor
Shelley Hazell ... costume maker
Leslie Kavanagh ... costume set supervisor: Toronto 2nd unit
Charlotte-Rose Kay ... costume buyer: dailies
Kate Lawes ... junior costume maker
Loreen Lightfoot ... assistant costume cutter: Toronto
Neil Murphy ... costume master: 2nd unit
Dóra Papp ... wardrobe assistant
Linda Petty ... costume supervisor: Toronto
Angela Pledge ... assistant costume cutter
Josie Pledge ... key costume cutter
Silvana Sacco ... key costume breakdown artist
Sunita Singh ... set costumer
Nicole Young ... costume supervisor
Tahra Zafar ... costume fabricator
Dan Blacklock ... costume assistant (uncredited)
Katie Hill ... costume assistant: reshoot (uncredited)

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate consultant
Matthew Benns ... digital intermediate data manager
Lee Clappison ... digital colourist: LipSync Post
Mike Clark-Hall ... second assistant editor
Michael Dobroski ... colorist
Tamsin Jeffrey ... first assistant editor
Todd Kleparski ... digital intermediate producer
Asa Shoul ... colorist
Dawn M. Stoliar ... first assistant editor: Toronto
Dominic Thomson ... digital intermediate editor
Lee Twohey ... hd dailies colorist
Maria Chamberlain ... colorist: dailies additional (uncredited)
Jodie Davidson ... dailies: additional colorist (uncredited)

Music Department 

Brennan Alleye ... vocalist: boy soprano
Tom Bailey ... score recording engineer
Millie Baring ... music production assistant
Chris Barrett ... score recording engineer (as Chris Barratt)
John Barrett ... score recording engineer (as John Barratt)
Tyler Barton ... music mixer / score engineer / score programmer
Christoph Bauschinger ... music editor
Nick Baxter ... assistant scoring mixer
Andrew Beaton ... music programmer
Gustavo Borner ... music mixer
Jason Boshoff ... music programmer
Andy Bradfield ... additional music mixer
Andy Brown ... conductor: orchestra
Stephen Coleman ... orchestrator
Ben De Vries ... music programmer / musician: guitars
Felicity De Vries ... music coordinator
Jack Dolman ... technical score engineer
Matt Dunkley ... orchestrator
Robert Elhai ... orchestrator
Felix Erskine ... music programmer
Jay Faires ... music executive
John Finklea ... temp music editor
Gavin Greenaway ... conductor: orchestra
Eldad Guetta ... music programmer
Liam Howlett ... composer: additional music
Elisa Kustow ... music production coordinator
Matthew Margeson ... additional music arranger
Stephen McLaughlin ... music mixer (as Steve McLaughlin) / score producer (as Steve McLaughlin)
Justin Moshkevich ... additional score mixing / assistant score mixer
Ian Neil ... music supervisor
Jenny O'Grady ... choirmaster
Will Quiney ... additional music supervisor (as Vamanos)
Andy Richards ... music editor / temp music editor
Matt Robertson ... music programmer / musician: guitars / orchestrator
Paul Saunderson ... composer assistant
Scott Shields ... musician / musician: guitars
Scott Somerville ... additional score engineer / additional score programmer
Jill Streater ... music preparation: Global Music Service
Ian Thomas ... musician: drums

Transportation Department 

Bill Boyd ... picture car captain: second unit
Michael Corazza ... transportation co-captain
Ben Dillon ... picture car supervisor
Teresa Haney ... transportation
Tony Ingrassellino ... transportation captain: New York
Marco Sousa ... picture car captain
Dean Tyler ... unit driver

Other crew 

Jay Abbondanza ... key production assistant: New York
Scott Alexander ... assistant location manager
Samantha Armstrong ... script supervisor: second unit
Fiona Baldwin ... assistant production coordinator
Lex Batten ... project supervisor: technicolor
David Blyth ... floor runner
Matthew Boyd ... floor runner
Duncan Broadfoot ... location assistant: uk
Clare Brody ... data operator: Technicolor
Kate Chadderton ... production assistant
Bob Corff ... voice coach
Tom Crooke ... location manager
Matt Curtis ... title design
Vana Dabney ... development intern
Mark Davies ... head of security
Michael Davison ... assistant: Mr. Cage
Marty Dejczak ... location manager
Marie Dong ... assistant accountant
Kimberley Dunne ... on set runner: Double Negative
Andrea Eisen ... set tutor
Joy Ellison ... voice coach
Scott Ferlisi ... location scout: New York
Bryan Fitzgerald ... body double: Aaron Johnson
Raymond Flindall ... wire rigger
Elizabeth Garrett ... production coordinator: NY Unit / production office coordinator: New York
James Grant ... location manager
Jo Gross ... production coordinator
Joel Hills ... floor runner
Steve Holt ... on-set medic
Daniel Horvat ... production accountant: Toronto
Nick Jeffries ... key armourer
Betsy Kagen ... producer's assistant: New York
Robert Karn ... production staff
Ronan Keane ... payroll accountant
Carly Kenny ... production assistant: documentary
Justin Kron ... location manager: New York / locations manager: New York
Joel Lacoursiere ... photo double / photo double: Frank d'Amico
Tori Larsen ... production assistant
Iain Mackenzie ... assistant: Adam Bohling & David Reid
Stacy Mann ... unit publicist
Leonie Mansfield ... assistant: Mr. Vaughn
Adam Meaden ... location production assistant
Eleanor Mendes ... assistant production coordinator: Toronto
Laura Miles ... script supervisor second unit
Damian Mitchell ... supervising armorer
Kati Moore ... location production assistant
John Nixon ... armorer
Rafael X. Ortiz Jr. ... double: omari hardwick
Dan Osborne ... armorer
Annie Penn ... script supervisor
Rachel Plose ... financial controller
Brieann Rich ... set medic: New York
Nicholas Rich ... key set medic: New York, NY
Bill Richards ... aerial coordinator: New York / helicopter pilot: New York
James Rippon ... production assistant
Ben Rothwell ... on-set armorer
Len Rowles ... daily floor runner
James Searles ... body double: christopher mintz-plasse
David Andy Shaw ... production assistant
David A. Smith ... post production assistant
Ashley Stowell ... on-set medic
Roy Stratford ... armoury engineer
Alan Sutton ... fire safety coordinator
Dave Tommasini ... helicopter pilot: Toronto
Laura Torrance ... tutor: Chloë Grace Moretz
Gayle Vangrofsky ... production supervisor: New York
Mariia Viita ... floor runner
Garath Whyte ... behind-the-scenes video
Anna Wilton ... production runner (as Anna Corinda Wilton)
Antonia Wise ... production secretary
Warwick Hewett ... titles producer: Rushes (uncredited)
Josey McNamara ... floor runner: second unit (uncredited)
Chris Moulson ... assistant location manager (uncredited)

Thanks 

Damien Hirst ... the producers wish to thank
Sebastian Pearson ... special thanks
Jeremy Pelzer ... special thanks
Gareth Wigan ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page