Edit
"Band of Brothers" Why We Fight (TV Episode 2001) Poster

(TV Mini-Series)

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Frankel

Writing Credits (in alphabetical order)  

John Orloff ... (writer)

Cast  

...
...
...
...
...
...
Paul Bentley ...
Dean Blanke ...
George Calil ...
...
...
...
...
...
David Forest ...
Prisoner saying Danke
...
...
...
...
Ben Hecker ...
Nolan Hemmings ...
...
Pvt. Patrick O'Keefe (as Matt Hickey)
...
...
Malcolm Kaye ...
Prisoner with Janovec
...
Prisoner with Corpse
...
Martin Lawton ...
...
...
...
...
Christian Malcolm ...
...
Hans-Georg Nenning ...
...
Suzanne Roquette ...
...
Simon Schatzberger ...
Isabella Seibert ...
...
...
Rod Strohl ...
Himself
...
Otto Herzfeld (as Anatol Taubman)
...
Gertrude Thoma ...
German woman in flat
...
...
Kristina Brändén Whitaker ...
...
Russell Loten ...
German Prisoner of War (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Erik Bork ... supervising producer
Terri Depaolo ... associate producer
Pete DeStefano ... producer: bonus segments
Bruce Everett ... co-producer
Billy Fox ... co-producer
Tom Hanks ... executive producer
Erik Jendresen ... supervising producer
Gene Kelly ... co-executive producer
Ivan E. Schwarz ... co-producer (as Ivan Schwarz)
Steven Spielberg ... executive producer

Cinematography by 

Remi Adefarasin

Film Editing by 

Frances Parker

Casting By 

Gary Davy
Meg Liberman
Camille H. Patton
Suzanne Smith
Angela Terry

Art Direction by 

Desmond Crowe
Don Dossett ... supervising art director
Jonathan McKinstry
Alan Tomkins ... senior art director

Set Decoration by 

Malcolm Stone

Costume Design by 

Anna B. Sheppard

Makeup Department 

Jason Horwood ... hair stylist
Chris Lyons ... special effects teeth
Natalie Reid ... assistant makeup artist
Darren Robinson ... prosthetics technician
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Matthew Smith ... special makeup effects artist
Julia Wilson ... makeup artist
Elizabeth Yianni-Georgiou ... hair and make up artist
Debbie Ross ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Bernard Bellew ... unit production manager
Jeremy Johns ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sara Desmond ... second assistant director
Richard Goodwin ... third assistant director
Nathan Holmes ... third assistant director
Vicky Marks ... third assistant director
Richard Whelan ... first assistant director
Sue Wood ... crowd assistant director

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... supervising carpenter
Alex Aitken ... plasterer
Steve Alder ... carpenter
Nicholas Alderton ... rigger
Carl Apsey ... carpenter
Lee Apsey ... supervising carpenter
Terry Apsey ... construction coordinator
Barry Arnold ... dressing propman
Chris Arnold ... dressing propman
Lawrie Ayres ... dressing propman
Geoff Bacon ... plasterer
Anthony Baker ... carpenter
Geoff Ball ... carpenter
David Banks ... greensperson
John Bastin ... carpenter
Les Beaver ... rigger
Ernie Bell ... painter
Alice Biddle ... junior draughtsman
Sean Bird ... plasterer
Peter Black ... supervising plasterer
Walter Blanchett ... plasterer
Jim Block ... plasterer
Dennis Bovington ... carpenter
Guy Bradley ... draughtsman
Alan Brooks ... supervising carpenter
Barry Brown ... chargehand rigger
Chris Brown ... carpenter
Warren Browne ... carpenter (as Warren Brown)
Dean Budd ... painter
Richard Burnett ... carpenter
Antonio Caccavale ... painter
Barry Cahill ... painter
Antonio Calvo-Dominguez ... junior draughtsman
Joe Cassar ... carpenter
Steve Challis ... rigger
Keith Charles ... plasterer
Bruce Cheesman ... dressing propsman
Colin Clarke ... carpenter / rigger
Peter Collins ... carpenter
Rory J. Collins ... art department runner
Stephen Conway ... dressing props
Brian Cooper ... plasterer
Hillery Cope ... construction buyer
Steven Corke ... carpenter
Nigel Crafts ... carpenter
Allan Croucher ... hod plasterer
Peter Croucher ... plasterer
Mick Davis ... carpenter
Derek Dawson ... carpenter
Richard Denyer ... carpenter
Peter Desouza ... carpenter
Andrew Dixon ... carpenter
Keith Dyett ... carpenter
Steve Ede ... carpenter
Lee Edwards ... carpenter
Stephen Eels ... carpenter
Michael J. Eley ... carpenter (as Mick Eley)
Clifford Etheridge ... plasterer
Danny Evans ... dressing propman
Garry Fisher ... carpenter
Jason Folly ... greensperson
Malcolm Foster ... wood machinist
Joe Fox ... carpenter
John Fox ... dressing propman
Richard Fox ... carpenter
Andy Frewin ... carpenter
Harold Fryer ... propmaker
David Fullbrook ... plasterer
Steve Furneaux ... carpenter
Karl George ... wood machinist
David Gibson ... carpenter
Carmila Gittens ... art department coordinator
Clive Goble ... chargehand rigger
Gavin Gordon ... chargehand carpenter
Todd Grange ... painter
Richard Grant ... model maker
John Greaves ... storyboard artist
Berni Griffy ... plasterer
Stéphane Guillemot ... dressing propman
Fred Gunning ... carpenter
Ernie Hall ... plasterer
Les Hall ... carpenter (as Leslie Hall)
Charles Hammett ... carpenter
Louise Hanks ... construction office assistant
Steve Harris ... carpenter
Chris Hawkins ... construction
Martin Hawkins ... rigger
Les Hazell ... carpenter
Arthur Healey ... painter
David Hickman ... carpenter
Phillip Hines ... painter
Roger Holden ... dressing props
Duncan Holding ... art department assistant
Arthur Holland ... carpenter
Philip Hooton ... dressing propman (as Phil Hooton)
Alan Hopkins ... plasterer
Tony Horsefield ... plasterer
Jonathan Houlding ... set designer
Willow Howe ... supervising rigger
Paul Humbles ... dressing propman
James Hunt ... scenic artist
Fred Ifll ... carpenter
Robert Jackson ... carpenter
Peter James ... action vehicles draughtsman
Tommy Jolliffe ... assistant scenic artist
Arthur Jones ... carpenter
Paul Jones ... plasterer
Stuart Kane ... construction storeman
Bill Keenan ... rigger
Steve Kelly ... plasterer
Rick Kenton ... dressing propman
Adam Kyriakou ... carpenter (as Adam Kyriakoll)
Richard Law ... rigger
Albert Lee ... carpenter
Bert Long ... supervising carpenter
Geoffrey Lowen ... plasterer (as Geoff Lowen)
John Lowen ... wood machinist
David Lusby ... production buyer
Cathal MacIlwaine ... chargehand carpenter
Tony Mangan ... plasterer
Peter Mann ... carpenter
Gary Martin ... chargehand rigger
Roy Martin ... painter
Gerry McAleavey ... carpenter
Charlie McGinlay ... propmaker
John McGolderick ... carpenter
Stephen McGregor ... carpenter
Joe McVey ... carpenter
David Mears ... painter
Ken Mears ... carpenter
John Mister ... plasterer
Malcolm Mister ... plasterer
Paul Mitchell ... rigger
Tony Mitchell ... rigger
Brian Montgomery ... carpenter
Ian Murphy ... plasterer
Tony Musk ... carpenter
Fred Myatt ... carpenter
Paul Nash ... carpenter
John New ... assistant construction coordinator
David Newell ... carpenter
Geoff Nolan ... carpenter
Ian Norgate ... rigger
Ray Norris ... carpenter
Kevin O'Byrne ... carpenter
Gerry O'Connor ... dressing propman
Wolfgang Osterholzer ... carpenter (as Wolfgang Opsterholzer) / carpenter
Senia Owen ... art department runner
Andy Palmer ... dressing propman
Robert Park ... carpenter
Edward Pearce ... rigger
Brian Pegg ... plasterer
Doug Phillips ... carpenter
Steven Pollecutt ... hod rigger
Steven Ponting ... plasterer
Chris Poole ... carpenter
Steve Powell ... plasterer
Michael Ricci ... chargehand plasterer
Keith Richards ... rigger
Terry Richards ... rigger
Mark Riding ... plasterer
Simon Riley ... stand-by props
Paul Robery ... plasterer
Ray Roffe ... plasterer
Albert Roper ... painter
Fred Round ... carpenter
Steve Rowley ... carpenter
Terry Royce ... props storeman
Barry Sams ... chargehand plasterer laborer
Andy Sandbach ... plasterer
Bob Scott ... greensperson
Keith Shannon ... supervising plasterer
Toby Shears ... armoury prop making supervisor
Michael Simpson ... carpenter
Norman Simpson ... carpenter
Andy Skipsey ... greensperson (as Andrew Skipsey)
Colin Smith ... carpenter / rigger
Len Smith ... dressing propman
Rolf Snellgrove ... carpenter
William Sower ... chargehand machinist
Darren Sowerby ... carpenter
Mickey Spence ... plasterer
Gary Spraggon ... plasterer
Ray Staples ... plasterer
Adrian Start ... hod painter (as Adrian 'Ada' Start)
Glenn Start ... chargehand painter
Matthew Start ... painter
Jim Statchini ... hod stagehand (as Jim Stachini)
Graham Stickley ... dressing propman
Tom Still ... assistant art director
Ricky Stone ... rigger
Gary Stopps ... carpenter
Paul Tappin ... plasterer
Nicolas Terres ... greensperson (as Nicholas Terres)
Danny Thomas ... carpenter
Terry Thompson ... carpenter
Andy Thomson ... assistant art director
Bernie Thorpe ... plasterer
Kenneth Thursby ... carpenter
Duncan Tomblin ... dressing propman
Mark Townsend ... carpenter
Michael Traynor ... chargehand carpenter
Anthony Turner ... plasterer
Tony Vice ... plasterer
Graham Warne ... plasterer
John Watts ... chargehand painter
Michael Weaver ... painter
John Webster ... carpenter
Barry Weller ... carpenter
Sean Weller ... carpenter
Daniel Wells ... wood machinist
Sean Wells ... carpenter
Steve Weston Jr. ... wood machinist
Stephen Weston ... wood machinist
Barry White ... plasterer
Paul Whitelock ... supervising painter
David Whyman ... carpenter
Jason Whyman ... carpenter
Grant Wiesinger ... rigger
Ben Wilkinson ... dressing propman
Darrell Williams ... plasterer
Frazer Williamson ... carpenter
Mark Williamson ... carpenter
Paul Williamson ... supervising carpenter
Ashley Winter ... stand-by assistant art director
Lotta Wolgers ... set decoration assistant
John Young ... greensperson

Sound Department 

Ross Adams ... sound effects editor
Lydia Andrew ... sound assistant
Campbell Askew ... supervising sound editor
James Boyle ... sound effects editor
Cherry Brewer ... sound coordinator
Paul Conway ... supervising adr editor
Peter Dansie ... sound assistant (as Peter Dansey)
Bill Donnelly ... adr mixer
Mike Dowson ... sound re-recording mixer
Robert Gavin ... dialogue editor
Howard Halsall ... dialogue editor
Jed Loughran ... sound assistant trainee
Steve Mayer ... assistant dialogue editor
Stuart Morton ... assistant dialogue editor
Mark Taylor ... sound re-recording mixer
Derek Trigg ... foley editor

Special Effects by 

Ryan Conder ... special effects
Michael Dawson ... assistant special effects supervisor
Terry Flowers ... special effects technician
Stuart Frossell ... special effects technician
Matthew Johnson ... special effects assistant technician (2001)
Stefano Pepin ... special effects technician
Mike Wild ... armourer

Visual Effects by 

Kevin Ahern ... visual effects editor
Gavin Burridge ... digital intermediate online edittor
Ken Dailey ... supervisor: Cinesite
Andrew Francis ... datacine operator
Barrie Hemsley ... visual effects producer
Joe Pavlo ... visual effects assistant supervisor

Stunts 

Aaron Baker ... stunts
Chris Carey ... stunts
Greg Powell ... stunt coordinator
Julian Spencer ... aerial stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

David Bayliss ... lighting rigger
Kevin Brookner ... video operator
David Cozens ... first assistant camera: "b" camera
Paul Devlin ... rigging best boy
Ian Franklin ... lighting coordinator
Mark Funnell ... electrician
Dennis Holiday ... rigging best boy
Barrie More ... rigging gaffer
Gary Parnham ... rigging electrician
Colin Smith ... electrical rigger
Iain Struthers ... clapper loader: "a" camera
Brian Sullivan ... best boy
David Wall ... electrician
Martyn Welland ... electrician
Iwan Williams ... practical electrician
Ben Wilson ... first assistant camera
Jimmy Wilson ... gaffer
Sam Wilson ... lighting storeman
Danny Young ... electrician
Julia Curtin ... camera trainee (uncredited)

Casting Department 

Jennifer Buster ... casting assistant
Gary Davy ... casting: UK
Samantha Shammas ... casting assistant
Suzanne Smith ... casting: UK
Melanie Taylor ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Peter k Christopher ... wardrobe assistant
Cynthea Dowling ... lead workroom person
Charlotte Finlay ... wardrobe mistress
Joe Hobbs ... assistant costume designer
Tom Hornsby ... stunt/sfx wardrobe coordinator (as Thomas Hornsby)
Lisa Johnson ... lead workroom person
Brian Lawler ... stunt/sfx wardrobe coordinator assistant
Laura May ... set wardrobe supervisor
Day Murch ... wardrobe assistant
Luan Placks ... wardrobe assistant
Adam Roach ... wardrobe assistant
Emma Walker ... costume break-down chief
Mark Wyndham ... costume technician

Editorial Department 

Gavin Burridge ... on-line editor: Cinesite Ltd., Europe
Simon Cross ... on-line editor: Cinesite Ltd., Europe
Peter Lynch ... additional color timer: Cinesite Ltd., Europe
Keith Mason ... first assistant editor
Nadia Mattera ... third assistant editor
Yan Miles ... assistant editor
Nicki Mousley ... post-production coordinator (as Nicola Mousley)
Paul Newson ... post-production coordinator
Steve Pang ... second assistant editor
Luke Rainey ... digital color timer
Lucy H. Williams ... editor trainee (as Lucy Williams)
Francine Winter ... post-production assistant

Music Department 

Simon Mulligan ... musician: piano

Transportation Department 

Mike Beaven ... transportation
Mark Bird ... production driver
Allan Bradshaw ... unit driver (as Alan Bradshaw)
Brian Brookner ... unit driver
David Cocker ... production driver
Paul Cullum ... production driver
Brett Curran ... unit driver
Ray Driver ... production driver
Liam Flavell ... transport assistant
David Forster ... senior technician
Eric Francks ... unit driver (as Erik Francks)
Len Furssedonn ... unit driver
Gerry Gore ... transportation coordinator
Peter Graovac ... unit driver
Andrew Gray ... vehicle painter
Stuart Harrington ... senior technician
Mike Harris ... production driver
Philip Haughton ... tire technician
Darren Helman ... transportation
Paul Holmes ... production driver
Miklos Kozma ... unit driver
Steve Lamonby ... action vehicles coordinator
Martin Leaman ... driver
Ken Lupton ... production driver (as Kenny Lupton)
Michael McEvoy ... senior technician
Tony Moorhead ... camera car driver
Enyo Mortty ... unit driver
Allan Neighbour ... unit driver
Brian Parsbey ... production driver
Bob Sachs ... production driver
Paul Sacks ... picture vehicle liaison
Jim Stephens ... unit driver
Barry Stevenson ... unit driver
Michael Tombs ... senior technician
Peter Tombs ... set controller
Simon Wilkinson ... driver

Other crew 

John Adams ... extra: special ability / special military background
Jennifer Akana Sturla ... assistant researcher
Darrell Alden ... military special ability
Alfred Andris ... extra: special ability, German
Derek Atherton ... special props storeman
Simon Atherton ... weapons master
Peter Barton ... catering services: First Unit Catering International
Christian Black ... extra: special ability, American
Chris Bridgeman ... extra: special ability, German
Peter Brown ... extra: special ability, American
Lyndsay Bullock ... floor runner
Chris Burgess ... production assistant: artists
Andrew Burston ... extra: special ability, American (as Andy Burston)
Neil Chaplin ... production accountant
Kyle Cooper ... executive producer: main title sequence
Les Cooper ... catering services: First Unit Catering International
Greg Corke ... armorer
Gary Cue ... extra: special ability, American
Patrick Cullen ... extra: special ability, American
Nick Daubeny ... location supervisor (as Nicholas Daubeny)
David Dell ... extra: special ability, American
Robin Demetriou ... catering services: First Unit Catering International
Michelle Dougherty ... title designer: main titles
Colin Dye ... studio assistant
James Farmer ... extra: special ability, American
Nick Field ... extra: special ability, American
Duncan Flower ... assistant location manager: Hatfield site
David Forgash ... extra: special ability, American
Rose Fraley ... catering services: First Unit Catering International
Nial Fulton ... location consultant
Alex Gladstone ... location manager
Gavin Hale ... stand-in
Jerry Hammond ... extra: special ability, American
Alan Hausmann ... webbing master (as Alan Hausman)
Jonathan Hook ... assistant location manager
Jason Horwood ... extra: special ability, American
Cheryl Hunter ... catering services: First Unit Catering International
Christopher Hutchins ... production runner
Jennifer Jackson ... assistant: Mr. Bork
Toby Jepson ... stand-in
Nichola Kerr ... accounts assistant
Lisa-Kim Ling Kuan ... senior assistant accountant
Gary Lane ... webbing assistant
Lily Lester ... assistant to director / assistant: Phil Alden Robinson (as Lilly Lester)
Andrew Mannion ... floor runner
Jill McCullough ... dialect coach
Amy McKenzie ... assistant to tom hanks
Ryan Mckenzie ... production assistant u.s.
Jeff Miller ... title designer: main titles
Louissa Murrell ... assistant accountant (as Louisa Murrell)
John Nixon ... assistant armorer
Mick O'Donnell ... floor runner
Dilip Patel ... assistant accountant
Samar Pollitt ... crowd runner
Jason Potter ... assistant accountant
Penelope Powell ... assistant accountant (as Penny Powell)
Michael Riley ... title designer: main titles
John Rowe ... webbing assistant
Rosie Shannon ... location assistant
Emma Short ... assistant accountant
Mark Somner ... location manager
Alan Springfield ... catering services: First Unit Catering International
Alex Terzieff ... special military background
Nick Waldron ... location manager: Hatfield site
Jason Web ... title designer: main titles

Thanks 

Benoit Caron ... the producers would like to acknowledge the assistance of
Kate Combault ... the producers would like to thank
Jimmy Cummings ... very special thanks
Marc Rosenblum ... the producers would like to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page