Edit
Conviction (2010) Poster

(II) (2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tony Goldwyn

Writing Credits (WGA)  

Pamela Gray ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Law Professor (as Thomas Mahard)
...
Ben
...
Richard
Laurie Brown ...
Law Professor 2
...
Aidan
...
...
Don
...
Rusty Mewha ...
Desk Sergeant
...
Officer Boisseau
...
Tobias Campbell ...
...
Boyfriend
J. David Moeller ...
Grandpa
...
Cop
...
Elizabeth Waters
...
Rick
...
Brenda Marsh
...
Guy in Bar
Iris Ingram ...
Guy's Girlfriend
John Lepard ...
Minister
Jake Andolina ...
State Trooper
...
Prosecuting Attorney
Wallace Bridges ...
Global Van Lines Witness
Marty Bufalini ...
Defense Attorney
...
Medical Examiner
...
Blood Expert
...
Roseanna Perry
Hugh Maguire ...
Trial Judge (as Hugh McGuire)
...
Mrs. Brow
Annabel Armour ...
Social Service Woman
...
Court Clerk (as Toya Brazell)
Heather Kozlakowski ...
Jury Foreman
Matt Hollerbach ...
Zack Fealk ...
Law Student 2
Linda Hurd ...
Bar Exam Woman
Michael Liu ...
Huy Dao
Paul Burt ...
Prison Guard 'Stash'
York R. Griffith ...
Desk Sergent 2 (as York Griffith)
...
Lt. Daniels
...
Neighborhood Girl
...
Neighborhood Boy
...
Courthouse Clerk
Jane Alderman ...
Mrs. Halloran
...
...
Dr. McGilvray
...
Prison Guard 2
...
Prison Guard 3 (as Rick LeFevour)
...
Mandy Marsh
Jennifer G. Roberts ...
Martha Coakley (as Jennifer Roberts)
...
Release Judge
Kammi Carmann ...
Reporter (as Kam Carman)
Julia Ho ...
Reporter 2
...
Reporter 3
...
Admissions Counselor
Rest of cast listed alphabetically:
...
Law Student (uncredited)
Jodi Gabrielle Beals ...
Dancer (uncredited)
Nicole Blaszczyk ...
Law Student (uncredited)
Steven Clark ...
College Student (uncredited)
Dylan Copp ...
Law Student (uncredited)
...
Ayer Cop (uncredited)
David Galler ...
Corrections Officer (uncredited)
Nesti Gee ...
Guy in Bar (uncredited)
...
(uncredited)
Fox Langenkamp ...
Jake (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)
...
Gum Chewing Girl (uncredited)
Gino Raona ...
Law Student (uncredited)
...
Law Student (uncredited)
Alissa Shelton ...
Law Student (uncredited)
Marq Speck ...
Sibling (uncredited)
Morris Lee Sullivan ...
Warden / NYC Driver (uncredited)
...
Law Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Markus Barmettler ... executive producer
Anthony Callie ... executive producer
Ed Cathell III ... co-producer
Dama Claire ... co-producer
Tony Goldwyn ... producer
Andrew S. Karsch ... producer
Alwyn Kushner ... executive producer (as Alwyn Hight Kushner)
Myles Nestel ... executive producer
James Smith ... executive producer
Andrew Sugerman ... producer
Hilary Swank ... executive producer

Music by 

Paul Cantelon

Cinematography by 

Adriano Goldman ... director of photography

Film Editing by 

Jay Cassidy

Casting By 

Kerry Barden
Paul Schnee

Production Design by 

Mark Ricker

Art Direction by 

Stephanie Gilliam

Set Decoration by 

Rena DeAngelo

Costume Design by 

Wendy Chuck

Makeup Department 

Steven E. Anderson ... key makeup artist (as Steven Anderson)
Vivian Baker ... makeup department head
Bonnie Clevering ... hair department head
Rita Parillo ... key hair stylist
Clifton Chippewa ... hair stylist (uncredited)
Kevin J Edwards ... assistant hair stylist (uncredited)
Louise Holoday ... makeup artist (uncredited)
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic dental appliances: Juliette Lewis (uncredited)
John Tarro ... assistant hair stylist (uncredited)
Vicki Vacca ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Ed Cathell III ... unit production manager
Jan Foster ... unit production manager
Marc Jacobson ... executive in charge of production
Nancy Kirhoffer ... post-production supervisor
Damien Lubiak ... production supervisor
Thomas Nickel ... production supervisor: ARRI Film & TV

Second Unit Director or Assistant Director 

Jason Ivey ... second assistant director: additional Michigan unit
Maria Mantia ... second assistant director
Nicholas Mastandrea ... first assistant director (as Nick Mastandrea)
Anastacia C. Nemec ... second second assistant director (as Anastacia Nemec)
Jono Oliver ... first assistant director: additional Michigan unit (as Jonathan Oliver)
Nancy Townsend ... additional second assistant director: Boston

Art Department 

Troy Borisy ... set decoration leadman
Kurt Braun ... swing gang
Frank D. Dambra ... paint supervisor (as Frank Dambra)
Ryan Floyd ... carpenter
Paulette Georges ... art department coordinator
Jonathan R. Hodges ... property master (as Jonathan Hodges)
Judith Ivanyi ... scenic painter
Bruce Johnson ... scenic painter
John P. Kenny III ... foreman (as John Kenny III)
Susanne King ... property assistant
John Kinsora ... prop maker
Kate J. Kogelman ... scenic painter (as Kate Kogelman)
David Kozlowski ... stand-by painter
Robert Krasofsky ... scenic artist: additional Michigan unit
Sally McKinnon ... art production assistant: additional Michigan unit
Keith Allan Miller ... first set dresser (as Keith Miller)
Mike Monckton ... paint foreman (as Michael 'Monk' Monckton)
Dean Neeb ... carpenter
Douglas Osborne ... carpenter
Timothy J. Osman ... general foreman (as Tim Osman)
Tyler Osman ... construction coordinator
Andriy Pereklita ... property assistant
Mark Sanger ... set dresser
Carl F. Shuffett ... swing gang (as Carl Shuffett)
Annemarie Stoll ... scenic painter (as Annmarie Stoll)
Kim Thrasher ... first assistant property master
Kristine Uyeda ... art assistant
Dave VanHorn ... swing gang

Sound Department 

Ron Ayers ... utility sound
Christopher Barnett ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Philipp Baur ... assistant sound engineer
Bernd Clauss ... head of sound department: post-production
Karl Dondlinger ... boom operator: additional Michigan unit (as Karl H. Dondlinger)
Andreas Drost ... dubbing recordist
Christof Ebhardt ... sound editor
Jörg Elsner ... supervising sound editor
Curt Frisk ... sound mixer: additional Michigan unit
Joo Fürst ... foley artist
Magda Habernickel ... dialogue editor
Michael Hinreiner ... sound re-recording mixer: premixes
Achim Hofmann ... foley editor (as Achim Hoffmann)
Michael Karl Huber ... project coordinator sound: post production (as Michael Huber)
Micki Joanni ... foley editor
David Obermeyer ... sound mixer
Max Rammler-Rogall ... sound re-recording mixer
Dominick Tavella ... additional recording mixer
Daniel Vogl ... technical supervisor
Florian von Frenckell ... sound producer: post-production
Ronald L. Wright ... boom operator (as Ron Wright)
Wade Barnett ... adr recordist (uncredited)
Jacob Head ... looping (uncredited)
Travis MacKay ... adr mixer (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Visual Effects by 

Mat Beck ... senior visual effects supervisor: Entity FX
Willy Delgado ... film recorder: ARRILASER
Bob Hamel ... visual effects coordinator: Entity FX
Markus Janner ... film recorder: Deluxe New York
Aaron N. Leichter ... data i/o: Entity FX (as Aaron Leichter)
Ellyn Lewis ... visual effects general manager: Entity FX
Chris MacKenzie ... smoke artist: Deluxe New York
Krista Maryanski ... visual effects producer: Entity FX
Viet Nguyen ... systems engineer: Entity FX
Chad Reder ... 2D intern: Entity FX
Rob Reinhart ... compositor: Entity FX
Jeremy Renteria ... compositor: Entity FX
Dan Rucinski ... executive visual effects producer: Entity FX (as Daniel Rucinski)
Martin Schwertführer ... head of film laboratory department
Nate Smalley ... data I/O: Entity FX
Sascha Stiller ... film recorder: ARRILASER
Steven Stueart ... film scanner: ARRISCAM
Federico Umetelli ... film scanner: ARRISCAM

Stunts 

James Fierro ... stunts (as Jim Fierro)
Rick Le Fevour ... stunt coordinator (as Rick LeFevour)
Tom Lowell ... stunts
Bob Marrocco ... stunts (as Bob Morracco)
Natalie M. Meyer ... stunts (as Natalie Meyer)
Chris Nolte ... stunts
Brian Peters ... stunts
Bobby Stuart ... stunts (as Bob Stuart)
Tobiasz Daszkiewicz ... stunt performer (uncredited)
Brian Peters ... stunt double: Sam Rockwell (uncredited)
Scott Philyaw ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark David Adler ... video assist operator (as Mark Adler)
Michael W. Anderson ... electrician (as Michael Anderson)
Brad Baker ... second assistant camera: "b" camera
Ron Batzdorff ... still photographer
Benjamin Bazmore ... video assist operator: additional Michigan unit (as Benjamin Bazmore Jr.)
Darryl Byrne ... first assistant camera: Boston
Mark Castelaz ... gaffer
Chul Hee Cho ... company grip
Joe Christofori ... aerial assistant camera operator: Boston
Michael J. Conner ... rigging electrician (as Mike Conner)
Brian Corbett ... key grip: Boston
Andrew Dintenfass ... director of photography: Boston
Nickolas Gilbert ... camera loader (as Nick Gilbert)
Brian Heller ... aerial camera operator: Boston / aerial director of photography: Boston
Andrew Hoehn Jr. ... first assistant camera: "b" camera (as Andrew Hoehn)
Mark Karavite ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Brian Kelly ... rigging best boy
Sean T. Kelly ... dolly grip
Brad Knopf ... rigging electrician
Kenny Kondratko ... grip: additional Michigan unit
Peter Kuttner ... first assistant camera: "a" camera
Charlie Lew ... second assistant camera: Boston
Morgan Michael Lewis ... key grip (as Mike Lewis)
Anthony J. Lullo ... rigging gaffer (as Anthony Lullo)
William MacLeod ... key grip: additional Michigan unit (as William B. MacLeod)
Joseph Martucci ... generator operator: base camp
Joe Miller ... company grip (as Edwin 'Joseph' Miller)
Cory O'Dea ... company grip
Patrick O'Dea ... electrician
Tim O'Dea ... best boy grip: additional Michigan unit (as Timothy O'Dea)
Trevor Rios ... second assistant camera: "a" camera
Chris Ritter ... electrician (as Christopher Ritter)
John S. Robertson ... best boy grip
Anthony 'Spike' Simms ... electrician (as Spike Simms)
Kevin Wisor ... best boy electric: Puerto Rico
Jesse Cecchini ... additional grip (uncredited)
Brad Fanfalone ... second assistant camera (uncredited)
Brad Irvin ... rigging electrician (uncredited)
John C. Johnson ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Allison Estrin ... casting associate
Rose Gilpin ... extras casting
Barbara Harris ... adr voice casting
Paige Orr ... casting assistant
Carrie Ray ... casting: Michigan
Kathy Remski ... extras casting
Karl Stavem ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

May Azzow ... key set costumer (as May McClurg)
Nancy Collini ... costumer: Ms. Swank
Dana Kay Hart ... costume supervisor (as Dana Hart)
Michelle Hutchins ... set costumer
DeAnna Park ... costume production assistant
Riki Lin Sabusawa ... shopper (as Riki Sabusawa)
Maria Salloum ... seamstress: Puerto Rico
Amanda Vinopal ... key costumer (as Amanda Scholl)
Kate Abraham ... costumer (uncredited)
Roger J. Forker ... costumer (uncredited)
Paige Miller ... costume department intern (uncredited)
Johnna Thomas ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Geraud Brisson ... associate editor
Christopher Chaber ... digital intermediate editor
Joe Gawler ... digital intermediate colorist: Deluxe New York (as Joseph Gawler)
Arne Hastedt ... digital intermediate engineer
Andreas Mummert ... digital intermediate producer
Traudl Nicholson ... lead colorist
Franz Rabl ... colorist lab
Jonathan Sanden ... digital intermediate editor: Deluxe New York
Harald Schernthaner ... head of digital intermediate department
Clemens Schmid ... dailies supervisor
Daniel Schwerdtfeger ... colorist: dailies
Darrell R. Smith ... digital intermediate producer: Deluxe New York
David Townsend ... post-production coordinator
Mathieu Reid ... color timer (uncredited)

Music Department 

Paul Cantelon ... musician: piano
Gary Chester ... scoring engineer
John M. Davis ... music editor
Liz Gallacher ... music supervisor
Kathleen Hasay ... music supervision assistant
Susan Jacobs ... score producer
Milosz Jeziorski ... conductor / orchestrator
Christina Kenny ... music copyist
Wolfram Koessel ... musical advisor
Jackie Mulhearn ... assistant to composer
Suzana Peric ... music consultant
Jake Aron ... assistant scoring engineer (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Anthony Belmonte ... transportation captain
Rob Engle ... driver: picture car, Boston
William F. Hogan ... transportation coordinator (as Billy Hogan)
Craig Kirchner ... transportation captain: additional Michigan unit (as Craig Kirchner Jr.)
Kimmie Knudsen ... driver: cast
Frank Morreale ... transportation captain: Detroit
William O'Brien ... teamster captain: Boston (as Bill O'Brien)
Anthony Waldrop ... driver
Robert Barnes Jr. ... driver (uncredited)
Mike Bilkovic ... fuel truck driver (uncredited)
Jennifer Gonzalez ... driver: cast (uncredited)
David B. Jackson ... driver (uncredited)
Kurt Knudsen ... driver: cast (uncredited)
Robert Middendorff ... driver (uncredited)
Tom Mohan ... driver (uncredited)
Bill Neckrock ... driver (uncredited)
Billy Neckrock ... driver (uncredited)
Franco Rea ... griptruck driver (uncredited)
Robert Rice Sr. ... driver (uncredited)
Robert'Bob'Rice Sr. ... driver (uncredited)
Timothy Schewee ... driver (uncredited)
David Schmidt ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Adam Abelson ... production assistant: Boston
Alan Abrams ... legal services
Paul Almond ... legal services
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Alyssa Batchelor ... set production assistant
Christopher Berg ... in-house producer
Adam Boor ... location scout
Melissa Bradac ... set production assistant
Amanda Brand ... unit publicist
Matthias Brauner ... title designer
Mallory Brown ... assistant: Mr. Goldwyn / key set production assistant: additional Michigan unit
Todd F. Campbell ... office production assistant (as Todd Campbell)
Dru Anne Carlson ... script supervisor: additional Michigan unit
Isabel Chick ... production accountant: Prescience
Chris-Teena Constas ... location manager: additional Michigan unit
George Constas ... location scout
Mary Dixon ... animal wrangler: Mup Mups Animal Actors
Benjamin Dresser ... location assistant (as Ben Dresser)
C. Kyle Eckles ... craft service
Steve Faust ... head chef
Patrizia Feichtinger ... assistant: Omega
Alexandra Fentous ... assistant: Omega
Michelle Flevotomas ... set production assistant
Jennifer Gray ... legal services
Danielle Halagarda ... assistant: Mr. Sugerman (as Danielle Green-Halagarda)
David Halagarda ... production secretary
Jesse Harrington ... set medic: additional Michigan unit (as Jesse Harm Harrington)
Todd Hill ... third assistant chef
Elizabeth Himelstein ... dialect coach
Nicholas Irwin ... first assistant accountant (as Nick Irwin)
Tom Jacob ... location manager
Charles T. Kanganis ... production executive: Omega (as Charlie Kanganis)
Ted Kantrow ... production services: The Media Cooperative
Kate Kelly ... production coordinator: Boston
Melanie Krinsky ... representative: Bank Leumi (as Melanie L. Krinsky)
Keely Li ... accountant: Omega
Christian Littmann ... laboratory line producer
Bryan Meganck ... craft service assistant
Megan Meganck ... craft service
Valerie Meloche ... production secretary
Tomas Menjivar ... first assistant chef
Philip Merker ... assistant location manager: additional Michigan unit (as Phil Merker)
Ryan Miller ... second assistant chef
Gina Nalli ... production assistant: additional Michigan unit
Michael O'Brien ... set medic
Chris O'Hara ... set production assistant
Michael Peavey ... helicopter pilot: Boston
Becky Peralta ... assistant: Omega
Bishop Porter ... production services: The Media Cooperative
Jason Quimby ... production assistant: Boston
Angela Reedwisch ... key account manager: ARRI Film & YV
Julia Renner ... location assistant
Glen Richter ... location scout
Jason Roby ... set production assistant
David Rumble ... location scout
Mandie Rush ... representative: Bank Leumi (as Mandie S. Rush)
Travis Seppala ... production assistant: additional Michigan unit
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances
M.K. Shaw ... payroll accountant (as Kathleen Shaw)
Mindy Silberman ... production assistant: additional Michigan unit
Karen Stark ... location manager: Boston
Barbara-Ann Stein ... production accountant (as Barbara Ann Stein)
Cathy Thomas ... location manager
Beate Trathnigg ... project laboratory coordinator
Matthew Traylor ... key set production assistant: additional Michigan unit
Kristine Uyeda ... production secretary: additional Michigan unit
Sheila Waldron ... script supervisor
Shannon Walker Cohen ... assistant: Ms. Swank (as Shannon Walker)
Jerri Whiteman ... second assistant accountant
Jason Zorigian ... production coordinator
Elizabeth A. Bergman ... post production accountant (uncredited)
Laura Boddington ... researcher (uncredited)
Brian D. Flynn ... location production assistant (uncredited)
Jacob Head ... voice talent (uncredited)
Joseph Voss ... legal services: Michigan (uncredited)

Thanks 

Paul Brett ... thanks
Richard LaGravenese ... thanks
Peter Neufeld ... thanks
Barry Scheck ... thanks
Kenneth Waters ... dedicatee (as Kenny)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page