Edit
Ironclad (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan English

Writing Credits (in alphabetical order)  

Jonathan English ... (story & screenplay)
Erick Kastel ... (co-screenplay)
Stephen McDool ... (first screenplay)

Cast (in credits order)  

...
Thomas Marshal
...
...
...
Baron Reginald de Cornhill
...
...
...
Gil Becket
...
Jedediah Coteral
...
Daniel Marks
Rhys Parry Jones ...
Joseph Wulfstan
...
Guy the Squire
...
Captain Tiberius
...
Baron Darnay
...
Maddy
Steffan Rhodri ...
Cooper
...
Phipps
...
Agnes
...
Oaks
Marcus Hoyland ...
Abbott Marcus
John Pierce Jones ...
Cook
Jeff Jones ...
Head Clerk
Ceri Mears ...
Blacksmith
...
Sapper Captain
Wyn Bowen Harries ...
Baron
Dewi Rhys Williams ...
Baron (as Dewi Williams)
John Weldon ...
Castle Darney Sentry
Laura Sibbick ...
Castle Servant Girl
Rest of cast listed alphabetically:
Marko Bennachimo ...
Shackled Man
Edward Manning ...
Mercenary
...
Hungarian Mercenaries (voice)
...
Tavern Landlord
Peter Bartfay ...
Hungarian Mercenaries (voice) (uncredited)
...
Mercenary Scout (uncredited)
Ian M. Court ...
Priest (uncredited)
David Harkus ...
Young Soldier (uncredited)
...
Hungarian Warrior (uncredited)
...
Hungarian Warrior (uncredited)
Rhi Louise ...
Topless Wench (uncredited)
Stuart Mager ...
Garrison Guard (uncredited)
...
Wounded Guard (uncredited)
...
Mercenary Fight Performer (uncredited)
Tim Rainer ...
Soldier (uncredited)
Carlton Venn ...
King's Aid 2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Glenn Kendrick Ackermann ... executive producer
Christian Arnold-Beutel ... executive producer
Evan Astrowsky ... executive producer
Graham Begg ... executive producer
Rick Benattar ... producer
Adam Betteridge ... executive producer
Brian Brightly ... associate producer
Alastair Burlingham ... executive producer
Jamie Carmichael ... executive producer
Andrew J. Curtis ... producer
Jonathan English ... producer
John Evangelides ... executive producer
Uwe Feuersenger ... executive producer
Mark Foligno ... executive producer
James Gibb ... executive producer
Linda James ... executive producer
Al Munteanu ... co-executive producer
Robyn Owen ... associate producer
Steve Robbins ... executive producer
David Rogers ... executive producer
Marcus Schöfer ... executive producer
Tilo Seiffert ... executive producer
Deepak Sikka ... executive producer
Andrew Warren ... line producer

Music by 

Lorne Balfe

Cinematography by 

David Eggby

Film Editing by 

Peter Amundson
Gavin Buckley

Casting By 

Kelly Valentine Hendry
Robyn Owen

Production Design by 

Joseph C. Nemec III

Art Direction by 

Malcolm Stone

Set Decoration by 

Peter Walpole

Costume Design by 

Beatrix Aruna Pasztor

Makeup Department 

Jan Archibald ... hair designer
Inma Azorin ... crowd hair stylist
Nina Basic ... makeup artist
Corinne Bossu ... makeup artist: dailies
Paul Boyce ... crowd makeup artist
Stuart Conran ... special makeup effects artist
Betsan Dafydd ... crowd makeup artist
Catherine Davies ... chief hair stylist: crowd
Robbie Drake ... special makeup effects artist
Rita Fekete ... makeup artist: crowd
Jacqueline Fowler ... makeup designer
Paul Hyett ... special makeup effects designer
Sophie Langford ... makeup trainee
Derek Lloyd ... makeup daily
Sarah Jane Marks ... crowd hair stylist
Flora Moody ... makeup artist: crowd
Conal Palmer ... special effects makeup artist
Lisa Pugh ... make-up trainee
Jacqueline Russon ... hair stylist: crowd
Rupert Simon ... crowd makeup supervisor
Helen Speyer ... key makeup artist
Claire Williams ... additional hairdresser

Production Management 

Sarah Bowden ... unit manager
Richard Conway ... post-production consultant
Martyn Griffiths ... unit manager
Katie Shahrokh ... post-production manager
Michael Solinger ... post-production supervisor
Meinir Stoutt ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Thomas Alcott ... ad trainee
Phil Booth ... first assistant director
David Chalstrey ... third assistant director
Chris Foggin ... third assistant director
Chris Forster ... second unit director
Robert Grayson ... first assistant director: second unit
Roger Thomas ... second assistant director
Harriet Worth ... second assistant director

Art Department 

Rupert Allan ... second unit stand-by prop / stand-by props
Jamie Bishop ... art department coordinator
Sian Bundy ... stand-by props
Finlay Cowan ... armour designer
Gary Flay ... property master
Jessica Flay ... assistant moving props
Tony Graysmark ... construction manager
Martin Griffiths ... set dresser
Kavin Hall ... hod painter
Jonathan Holbrook ... chargehand painter
Alan Jones ... joiner / stand-by props
Thomas Jones ... props mould-maker
Johnny Mann ... sculptor
Dave McDonald ... plasterer
Dolly Nemec ... researcher
Hannah Nicholson ... props buyer
Phil Payter ... chargehand carpenter
John Sinnott ... chargehand carpenter
Sophie Tarver ... propmaker
Ty Teiger ... property master
Dave Tremlett ... scenic painter / stand-by painter
Darren Tubby ... draughtsman
Oliver Walpole ... props
David Wood ... draughtsman
Danny Clark ... art department work experience (uncredited)
Adriaan Engelbrecht ... weapons foam technician (uncredited)
Darren Tubby ... assistant art director (uncredited)

Sound Department 

Jamie Caple ... adr supervisor / dialogue supervisor
Vincent Cosson ... re-recording mixer
Simon Diggins ... adr recordist
Richard Dyer ... sound mixer
Simon Epstein ... foley mixer
Mike Grimes ... sound effects editor
John Hagenstede ... boom operator
Glyn Hamer ... sound assistant
Dan Johnson ... dialogue co-supervisor
Andy Kennedy ... sound designer
Srdjan Kurpjel ... dialogue editor
Marc Lawes ... sound effects editor
Gareth Meirion ... sound recordist: second unit
Emma Pegram ... adr editor
Pepe Pleguezuelos ... dubbing mixer: spanish castilian version / dubbing re-recording mixer: spanish castilian version
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Jeremy Price ... supervising sound editor
Filipa Principe ... adr editor
Barnaby Smyth ... foley supervisor
Nigel Squibbs ... sound effects editor
Martin Thomson ... foley editor
David Turner ... sound studio manager
Javier Valdés ... dubbing manager: spanish castilian version

Special Effects by 

Henry Brook ... special effects technician
Paul Davin ... special effects trainee
Chris Fitzgerald ... prosthetic sculptor
Paul Gorrie ... special effects
Ceri Hughes ... special effects coordinator
Rick Jotle ... special effects: equipment
Mike Kelt ... special effects miniatures
Matt Loader ... special effects and miniatures
Jason Marsh ... sfx workshop supervisor / special effects foreman
Julian Marsh ... special effects foreman
Gerard Moore ... special effects trainee
Christopher Musselle ... special effects assistant
Bernard Newton ... special effects
Richard North ... special effects assistant
Ken Petrie ... special effects technician
Paul Scotson ... special effects technician
Richard Van Den Bergh ... special effects supervisor
Mark Vanstone ... special effects technician
Johathan Wight ... special effects technician
John Wright ... special effects technician

Visual Effects by 

Terence Alvares ... digital compositor
Jaume Arteman ... digital compositor: Molinare
Emma Braney ... cg artist
Steven Bray ... digital compositor / previz
Luke Butler ... digital compositor
Naomi Butler ... digital compositor
Abi Cadogan ... editorial assistant: Lola
Martin Calder ... CG lead / cg modeler / digital artist: particle effects / previz
Billy A. Campbell ... lead visual effects editor
Warwick Campbell ... digital compositor
Huseyin Caner ... visual effects supervisor
Gokul Chandran ... visual effects artist
Tom Collier ... digital effects supervisor: LipSync Post
Charlotte Collings ... visual effects coordinator
Joe Cork ... digital compositor
Neil Cunningham ... visual effects supervisor: Molinare
Nick Drew ... visual effects producer: WEBvFX
Stefan Drury ... head of visual effects: LipSync Post
David Emeny ... digital compositor
Sean Farrow ... visual effects supervisor: LipSync Post
Tim Field ... visual effects producer
Joss Flores ... digital compositor
Matt Foster ... compositor: LipSync Post / matte painter: LipSync Post
Rasik Gorecha ... visual effects artist
Yanni Goudetsidis ... systems engineer
Elysia Greening ... digital compositor
Gavin Gregory ... visual effects producer
Alex Guri ... digital compositor
Andre Hitsøy ... CG supervisor
Duncan Holland ... visual effects coordinator
Garrett Honn ... compositor: Lola
Thomas M. Horton ... visual effects producer
Lorea Hoye ... visual effects producer
Ilamuruguselvan ... digital compositor
Amit Jhamb ... visual effects producer
Tushar Kewlani ... CG supervisor
Simon Kilroe ... titles
David Kuklish ... visual effects supervisor
Mike Marcus ... lead compositor / pipeline development
Michelle Martin ... visual effects producer: lola
Simon Mills ... visual effects coordinator
Molinare ... visual effects
Ray Moody ... clapper loader: model unit
Emelie Nilsson ... digital compositor
Ranen Nongmaithem ... digital compositor
Paul Norris ... visual effects supervisor: Molinare
Rich Nosworthy ... digital compositor
Collette Nunes ... visual effects editor
Saurabh Pandey ... digital compositor
Zissis Papatzikis ... lead visual effects
Uppu Pavanrajesh ... compositing supervisor
Dan Pearce ... digital effects artist
John Purdie ... digital compositor
Viresh Raut ... Sr.Fx Artist
Anil Rawat ... digital compositor
Jon Reid ... rotoscope artist
Jackie Rowson ... digital compositor
Nishanth Shrinivasa ... visual effects artist
Shaikh Sohel ... digital compositor
Angela Stanley ... digital compositor (as Angela Rose)
Jon Stanley ... senior systems engineer
Lucy Tanner ... visual effects coordinator: LipSync Post
Viral Thakkar ... head of 3D: Pixion
Matthew Tinsley ... digital artist
Samantha Tracey ... visual effects coordinator: LipSync Post
Shanaullah Umerji ... head of visual effects production
Christoph Unger ... matte paint artist: Molinare
Audrius Urbonavicius ... matte paint artist: Molinare
Tim Walton ... visual effects
Ivan Weightman ... concept artist
Anthony Wonsoff ... previz
Max Wright ... 2d supervisor: Lola
Tim Zaccheo ... 3D lead visual effects artist

Stunts 

Mehran Armando ... stunts
Francis Berauld ... fight performer
Sandor Bertalan ... stuntman
Dan Burman ... fight performer
Andy Butcher ... stunt rider
Christopher Cox ... stunt rider
Jake Cox ... stunt rider
Tom Cox ... stunt rider
Krisztián Czirják ... stuntman (as Krisztian Czirjak)
James Dillon ... fight performer
Adam Francis ... stunt rider (as Adam Francies)
Stuart Hall ... fight performer
Paul Hornsby ... stuntman
Bela Kasi ... stuntman
Péter Katona ... stuntman
Roland Kollárszky ... stuntman (as Roland Kollarsky)
József Kovalik ... stuntman (as Jozsef Kovalik)
Levente Lezsák ... stuntman (as Levente Lezsak)
Camilla Naprous ... horse master
Ferenc Novinecz ... stuntman
Steve Peart ... fight performer
Lewis Peploe ... fight performer
Ognjen Raduljica ... stunt performer
Matt Rook ... fight performer (as Matthew Rook)
Richard Ryan ... stunt coordinator
László Szili ... stuntman (as Laszlo Szilli)
Béla Unger ... stunt coordinator (as Bela Unger)
Keith Wallis ... fight performer
Ed Young ... fight performer
Max Cormac ... fight performer (uncredited)
Krisztián Czirják ... stunt double: Jason Flemyng (uncredited)
Bela Kasi ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Péter Katona ... stunt double: Brian Cox (uncredited) / stunt double: Paul Giamatti (uncredited)
József Kovalik ... stunt double: James Purefoy (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Susie Allnutt ... still photographer
Botond Aszalós ... camera operator: "b" camera
Natasha Back ... second assistant camera: "a" camera
Gábor Balda ... dolly grip
Tim Battersby ... first assistant camera: "a" camera
Stuart Biddlecombe ... additional camera operator: main unit / director of photography: second unit
David Bird ... camera trainee: second unit
Attila Bogyai ... electrician
Alice Canty ... clapper loader: second unit
James Chesterton ... additional second assistant camera: "b" camera
Philip Coleman ... grip: second unit
Chris Davies ... gaffer
John Davis ... central loader
Florian Emmerich ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Llyr Evans ... gaffer: second unit
Dave Fowler ... gaffer: second unit
István Gottmann ... first assistant camera: "b" camera
Bryan Griffiths ... standby rigger
Elliot Hale ... assistant video operator
Ric Hallworth ... electrician: second unit
Peter Hodgson ... video assist operator: additional
James Holloway ... key grip: second unit
Steve Hopkins ... electrician
Wesley Jones ... grip
Róbert Jász ... best boy grip
Nick Kenealy ... video playback operator
James Khan ... camera trainee
Cameron Lovegrove ... grip: second unit
David Mills ... camera trainee: dailies
Gawain Nash ... electrician: second unit
Mark Nutkins ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Mark Purvis ... digital imaging technician
Isaac J. Rosenthal ... additional photography
Péter Sidló ... gaffer
Richard Swingle ... clapper loader: dailies
József Szomjas ... best boy electric
Attila Szûcs ... key grip
Dean Thompson ... camera operator: second unit
Chris Williams ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Matt Wilson ... rigging electrician (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Tommy Blunkell ... costume assistant
Annie Crawford ... costume supervisor
Alicia Hood ... principal costume standby
Ian Jones ... chain mail
Péter Palotás ... dresser
Peter Paul ... assistant costume designer
Sophie Penry-Ellis ... costume assistant
Claire Polydorou ... costume trainee
Kevin Pratten ... principal costume assistant / wardrobe master
Louise Roach ... costume assistant

Editorial Department 

Mike Andrews ... digital film technician
Tim Drewett ... digital film technician
Justin Eely ... on-line editor
François Kamffer ... digital intermediate technician
Steve Knight ... di technician
Justin Lanchbury ... di film consultant
Gemma Parr ... digital intermediate technician
Gemma Townsend ... digital intermediate technician (as Gemma Parr)
Tim Waller ... senior colourist
Jamie Welsh ... digital intermediate technician

Location Management 

Sarah Bowden ... location assistant
Natalie Clements ... location assistant
Clive Evans ... location manager
Kris Francies ... location assistant

Music Department 

Gábor Buczkó ... music recording engineer
Leland Cox ... copyist
Bruce Fowler ... orchestrator
Robert Gulya ... music recording director
Kevin Kaska ... orchestrator
Andrew Kawczynski ... sequencer programmer
Steven Kofsky ... music production services
Daniel Kresco ... score mixer
Sandor Vesszös ... music recording technician
Alison Wright ... music supervisor
Ozgur Zoral ... assistant to orchestrator

Transportation Department 

Tony Arvanitis ... minibus driver
Wayne Bowden ... minibus driver
Jeremy Bull ... unit driver
John Curran ... unit driver
Paul Davies ... unit driver
Rob Mark Davies ... transportation captain
Simon Davies ... unit driver
Evans Eddy ... facilities captain
Steve Karran ... unit driver
Jerry Lockett ... unit driver
Rob McKenna ... unit driver
Ian Nairn ... unit driver
Derek Page ... minibus driver
Peter Strachan ... unit driver
Mark Tansley ... unit driver
Nigel Venables ... minibus driver / unit driver
Gareth Webb ... minibus driver

Other crew 

Sian Angharad Anthony ... assistant: Mr. Purefoy (as Sian Lewis)
Shelly Bancroft ... acquisition consultant: Premiere Picture
Zoltán Bonta ... warehouse assistant
Nicolas Booth ... playback assistant
Josef Brandmaier ... structured finance by
Heather Brunt ... assistant production coordinator
Stacey Burns ... production coordinator
Pat Chestney ... medic
Maria Conti ... consultant
Charles Curran ... production assistant
Michael Philip Curtis ... runner
Warren Demer ... second assistant accountant
Tina Falcone ... first assistant accountant
Jason Garrett ... financier
Sasha Gibson ... unit publicist
Owain Gillard ... liaison: film commission
Tom Hannon ... health and safety consultant
Christian Holden ... production accountant
Richard Hooper ... key armourer
Richard Hooper ... armorer
Adam Jackson-Nocher ... runner
Mark Johnson ... assistant to producer
John Jones ... second unit armourer
Neil Layton ... rushes runner
Jill McCullough ... dialect coach
Corbett Miteff ... assistant to director
Greg Mothersdale ... production assistant
Guy Murray-Brown ... runner/office assistant
Nadia Naguib ... financier
Gerard Naprous ... horse master
Eva Neufahrt ... controller
Sarah O'Neill ... production assistant
David Peck ... Consultant
Andreas Pense ... legal advisor: financing / legal services: production finance
David Albert Pierce ... production counsel
Filipa Principe ... crowd supervisor
Yasmin Rais ... script supervisor
Steven Rogers ... Consultant
Zoe Ross ... horse supplier
Marcus Searancke ... Business Affairs
Jay Simon ... adr voices
Penny Skuse ... liaison: film commission
Rachel Slater ... runner
Trevor Stanley ... post production accountant
Ana Stichini ... cashier
Nigel Venables ... facilities
Alena Walker ... financier (as Alena Trower)
Sylvi Woitusch ... production assistant
Andrew Lycett ... floor runner work experience (uncredited)

Thanks 

Claudia Bluemhuber ... special thanks
Udo Happel ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page