The Lost Treasure of the Grand Canyon (2008 TV Movie)
Full Cast & Crew
Directed by
Farhad Mann | ... | (directed by) |
Writing Credits
Clay Carmouche | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Michael Shanks | ... | Jacob Thain | |
Shannen Doherty | ... | Susan Jordan | |
JR Bourne | ... | Marco Langford | |
Toby Berner | ... | Stewart Dunbar | |
Heather Doerksen | ... | Hildy Wainwright | |
Duncan Fraser | ... | Dr. Samual Jordan | |
Peter New | ... | Isaac Preston | |
Byron Chief-Moon | ... | Aztec Priest (as Byron Chief Moon) | |
A.C. Peterson | ... | Dr. Gilmore (as Alan C. Peterson) | |
Rob McConachie | ... | Dr. Wilson (as Rob Mcconachie) | |
Luis Javier | ... | Hugo San Martin | |
Peter Kent | ... | Javier Bordellos | |
Darcy Laurie | ... | Mexican Bartender | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Kathryn Davis | ... | Actor | |
Haui | ... | Aztec Guard (as Howard Davis) |
Produced by
Karen Bailey | ... | executive producer |
Nadia Hovan | ... | associate producer (as Nadia Mear) |
Harvey Kahn | ... | executive producer / producer (produced by) |
Michael Shepard | ... | associate producer |
Music by
Michael Neilson | ... | (music composed by) |
Cinematography by
Adam Sliwinski | ... | director of photography |
Editing by
Nicole Ratcliffe | ... | (edited by) |
Casting By
Stuart Aikins | ... | (casting by) |
Lindsay Chag | ... | (casting by) |
Sean Cossey | ... | (casting by) |
Production Design by
Rick Willoughby | ... | (as Rich Will) |
Set Decoration by
Lucy Willcox |
Costume Design by
Farnaz Khaki-Sadigh |
Makeup Department
Alistair Bell | ... | creature fabricator |
Janet Calhoun | ... | first assistant makeup artist |
John L. Healy | ... | special makeup effects supervisor (as John Healy) |
Deborah Kliewer | ... | swing (as Deb Kleiwer) |
Howard Lau | ... | creature fabricator |
Keith Lau | ... | creature fabricator |
J.P. Mass | ... | creature fabricator |
Sarah Bergeest Still | ... | makeup designer (as Sarah Bergeest) |
Marnie Wong | ... | key hair stylist |
Vince Yoshida | ... | creature fabricator |
Production Management
Andrea Kaufman | ... | production executive |
Allen Lewis | ... | production supervisor |
Eric Maran | ... | post-production supervisor (as Eric MacDonald) |
Greg Milton | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Cole Boughton | ... | trainee assistant director |
Mark D. Currie | ... | first assistant director (as Mark Currie) |
David Heimbecker | ... | third assistant director |
Quincy Wheeler-Hendren | ... | second assistant director |
Art Department
Karie Adkens | ... | property master |
Alan Graham | ... | lead dresser |
Chris Johnson | ... | carpenter helper |
Lee Kenny | ... | carpenter |
Tara Larsen | ... | assistant set decorator / set buyer |
Warren Lewis | ... | dresser |
Bruce Mcdonald | ... | storyboard artist |
Chris Mcdonald | ... | carpenter |
Collin Mcdonald | ... | carpenter helper |
Ken Mcintyre | ... | construction foreman |
Dale Mcrann | ... | carpenter |
Dylan Patti | ... | assistant property master |
Gary Saibil | ... | on-set dresser (as Gary Saibal) |
Mike Salter | ... | carpenter helper |
Jerry Staar | ... | on-set props |
Barry Warkentin | ... | construction coordinator (as Barry J. Warkentin) |
Jayson Warkentin | ... | carpenter |
Ken Wells | ... | paint coordinator |
Sound Department
Tim Archer | ... | re-recording mixer |
Jason Cole | ... | foley artist |
Wendy Czajkowsky | ... | adr mixer |
Randy Kiss | ... | re-recording mixer / sound effects editor / sound supervisor |
Scott C. Kolden | ... | sound effects editor (as Scott Kolden) |
Paul Novokshonoff | ... | boom operator |
Alan Perkins | ... | dialogue editor |
Scott Schmidt | ... | foley mixer / re-recording mixer |
Gabe Verger | ... | adr recordist |
Steven Weakes | ... | sound mixer |
Special Effects by
Brant McIlroy | ... | special effects lead (as Brant Mcilroy) |
Martin Testa | ... | special effects best boy |
Visual Effects by
Emily Amadhia Albee | ... | CG creature animation supervisor (as Timothy Albee) / pre-visualization compositor (as Timothy Albee) / research and development: tool programming (as Timothy Albee) |
Greg Charest | ... | CG model builder: Quetzelcoatl / modeler: Lightwave3D / texture artist |
Nancy Heller | ... | visual effects producer |
Krista Lomax | ... | title sequence designer |
Jonathan MacPherson | ... | CG designer: Quetzelcoatl (as Jon Macpherson) / visual effects supervisor |
Steve J. McLeod | ... | additional compositor (as Steve Mccloud) / rotoscope artist (as Steve Mccloud) |
Cesar Alejandro Montero Orozco | ... | lighting artist: Lightwave3D (as Cesar Montero) / modeler: Lightwave3D (as Cesar Montero) / texture artist (as Cesar Montero) |
Kelly Lee Myers | ... | CG designer: Quetzelcoatl / CG supervisor (as Kelly 'Kat' Myers) / lighting artist: Lightwave3D / modeler: Lightwave3D / render manager (as Kelly 'Kat' Myers) / senior compositor / technical services (as Kelly 'Kat' Myers) / texture artist |
Alain Rivard | ... | modeler: Lightwave3D / texture artist |
Chris Wood | ... | environmental compositing / modeler: Lightwave3D / texture artist |
Stunts
Fraser Aitcheson | ... | stunts |
Charles Andre | ... | stunt double: Fehey |
Brett Armstrong | ... | stunt coordinator |
Chad Bellamy | ... | stunts |
Akotene Chanoine | ... | stunts (as Alain Chanoine) |
Chris Chin | ... | stunts |
Laura Lee Connery | ... | stunt double: Susan Jordan |
Bruce Crawford | ... | stunt double: Victor |
Jason Griffith | ... | stunts (as Jase Anthony Griffith) |
David Hooper | ... | stunts |
Brad Kelly | ... | stunt double: Felix |
James Michalopolous | ... | stunt double: Marlow (as James Michalapoules) |
Enrique Mitchell | ... | stunts (as Enriquez Mitchell) |
Efosa Otuomagie | ... | stunts (as Efosa Otumagie) |
Edson T. Ribeiro | ... | stunts |
Darryl Scheelar | ... | stunt double: Jacob Thain |
Hugo Steele | ... | stunts |
Leah Wagner | ... | stunt double: Hildy Wainwright |
Camera and Electrical Department
Pat Cronin | ... | first assistant camera |
David Dolsen | ... | still photographer |
Albena Gaydarova | ... | loader (as Beni Gaydarova) / trainee (as Beni Gaydarova) |
Darren Joseph | ... | second assistant camera |
Kyle Keating | ... | best boy electric |
Earl Kjargaard | ... | generator operator |
Tammy Lee | ... | grip |
Todd Maclean | ... | gaffer |
Matt Margolis | ... | dolly grip |
Craig Perell | ... | key grip |
Dustin Rind | ... | lamp operator |
Scott Ruddy | ... | lamp operator |
Darek Wyszynski | ... | camera operator: "a" camera |
Andrew Zaksauskas | ... | grip |
Jo Zen | ... | best boy |
Casting Department
J.J. Ogilvy | ... | casting associate: Canada (as JJ Ogilvy) |
Costume and Wardrobe Department
Bonnie Pavlovic | ... | extras costumer |
Amie Payne | ... | on-set costume supervisor (as Amie Hamer) |
Sara Rakhshandeh | ... | costumer |
Zohra Shahalimi | ... | assistant costume designer |
Kai Siperko | ... | truck costumer |
Editorial Department
Shae Salmon | ... | first assistant editor |
Claudio Sepulveda | ... | color timer |
Location Management
Gina Marks | ... | location manager |
Dana Olson | ... | assistant location manager |
Script and Continuity Department
Laura Collini | ... | script supervisor |
Transportation Department
John Carter | ... | driver |
Dean Fitzpatrick | ... | transportation coordinator |
Norm Fleener | ... | driver |
Brad Keefe | ... | driver |
Bryan Rind | ... | captain |
Mark Schmitke | ... | driver |
James Stewart | ... | transportation coordinator (as Jim Stewart) |
Additional Crew
Jennifer Aichholz | ... | production coordinator |
Chay Beriault | ... | production assistant (as Chay Berriualt) |
Kerri Boyce | ... | assistant accountant |
Dave Carlson | ... | chef |
Bruce Clement | ... | craft service / first aid |
Alexander Glua | ... | participant: CFTPA (as Alex Glua) |
Nadia Hovan | ... | assistant: Harvey Kahn (as Nadia Mear) |
Reign Kinaschuk | ... | office production assistant |
Adam Macneil | ... | key production assistant |
Scott Nuttall | ... | production assistant (as Scott Nuttal) |
Jamie Payton | ... | horse wrangler |
Crystal Remmey | ... | assistant coordinator |
Svatia Sakarova | ... | production accountant |
Juliet Smith | ... | legal counsel: Canada, Fraser Milner Casgrain LLP |
Tania Susi | ... | assistant accountant |
Marnie Termuende | ... | supervising production accountant |
Maureen Young | ... | assistant chef |