Edit
In the Loop (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Armando Iannucci

Writing Credits  

Jesse Armstrong ... (screenplay) &
Simon Blackwell ... (screenplay) &
Armando Iannucci ... (screenplay) &
Tony Roche ... (screenplay)
 
Ian Martin ... (additional dialogue)
 
Harold Manning ... (french adaptation) (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Harry Hadden-Paton ...
Civil Servant
Samantha Harrington ...
Malcolm's Secretary
...
...
...
...
James Smith ...
...
...
...
...
Lucinda Raikes ...
...
...
Reid Sasser ...
Airport Security Man
...
...
...
Del Pentecost ...
White House Tourist
...
Roz
Joanna Brookes ...
...
Rita May ...
...
...
Sir Jonathan Tutt (as Alex MacQueen)
Eve Matheson ...
New Minister
...
New Advisor
Rest of cast listed alphabetically:
...
Jeff Romero (scenes deleted)
...
UN Cleaner (uncredited)
Stephanie Cannon ...
US State Department Employee (uncredited)
Jen Carden ...
Club Dancer (uncredited)
Scot Cregan ...
Airport Traveller (uncredited)
Jim Hild ...
Party Goer (uncredited)
Julie Mun ...
State Dept. Staffer (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
John Snowden ...
Government Minister (uncredited)
...
Limo Driver (uncredited)
...
State Dept. Staffer (uncredited)
...
Security (uncredited)
...
Party Goer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Brooke ... executive producer (as Mark A. Brooke)
Simon Fawcett ... executive producer
Daniel Hank ... line producer: USA
Paula Jalfon ... executive producer
Christine Langan ... executive producer
Kevin Loader ... producer
Rosa Romero ... line producer
Adam Tandy ... producer
David M. Thompson ... executive producer

Music by 

Adem Ilhan

Cinematography by 

Jamie Cairney ... director of photography

Film Editing by 

Anthony Boys ... (as Ant Boys)
Billy Sneddon

Casting By 

Sarah Crowe
Meredith Tucker

Production Design by 

Cristina Casali

Art Direction by 

Nick Dent

Set Decoration by 

Clare Keyte

Costume Design by 

Ros Little

Makeup Department 

Kay Bilk ... hair stylist / makeup artist
Tamsin Dorling ... makeup artist
Marese Langan ... hair designer / makeup designer
Annabelle MacNeal ... assistant hair stylist: USA / assistant makeup artist: USA
Isabelle Webley ... makeup artist

Production Management 

Patrick Burrows ... unit manager (as Pat Burrows)
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Louise Seymour ... post-production supervisor
Will Tatum ... production manager: New York
Kurt Uebersax ... production supervisor: USA
Dave Willis ... production manager: Washington D.C.

Second Unit Director or Assistant Director 

Nicholas Hopkins ... crowd third assistant director (as Nick Hopkins)
Jon Jennings ... second assistant director
Annalise Laidlow ... third assistant director
Charlie Leech ... first assistant director
Ken Myers ... second assistant director: USA
Mitchell Reichler ... first assistant director: USA
A.J. Smith ... second second assistant director: USA
David Coupland ... floor assistant director: additional photography (uncredited)
Will McDonagh ... first assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Dave Allen ... construction manager
Rachel Aulton ... stand-by art director
Marshall Aver ... production buyer
Ben Bagley ... dressing props
Ray Bell-Chambers ... carpenter
Gary Bird ... carpenter
Alan Bruckner ... art director: USA
Rebecca Chidgey ... assistant art director
Melloney Cunnell ... production buyer
Gary Davies ... stagehand
Matthew Dewar ... props: dailies
Eddie Downes ... props: dailies
Kerry Farley ... painter
Sharon Fergus ... carpenter
Bruce Gallup ... painter (as Bruce Gallop)
Jane Gilchrist ... prop hand
Gavin Grant ... prop hand
David Gray ... painter
Jeffrey Hardwick ... props: dailies
Andy Harris ... props: dailies
Clint Hellyer ... carpenter
Kez Keyte ... stand-by props trainee
Roger Kiff ... carpenter
Dwain Laight ... props: dailies
Ben Lobb ... painter
James Mannell ... prop hand
Toby Marrow ... props: dailies
Eric A. Marx ... props: USA (as Eric Marx)
Antony May ... props: dailies
Eddie O'Neill ... stagehand
Mark Papworth ... prop hand
Morgan Parker ... props: dailies
Steve Parnell ... props: dailies
Nick Pearson ... construction medic
Gert Rademeyer ... carpenter
Sui Rajakaruna ... art department researcher
Steve Register ... property master
Neil Robertson ... stagehand
Tessa Scott ... painter
Michael Spence ... props: dailies
Jo Sweeney ... graphic designer
Donna Turner ... painter
Chris White ... carpenter
Paul White ... carpenter
Michael Whitemore ... props: dailies
Robert J. Dugdale ... painter (uncredited)
Sammy Steward ... props (uncredited)

Sound Department 

Tim Alban ... foley editor / sound supervisor
Ben Coleman ... boom operator
Phil Coleman ... boom operator
Richard Davey ... sound re-recording mixer
Jack Gillies ... sound effects supervisor
Michael Moore ... boom operator: USA
Bob Newton ... sound mixer
Anne Pamphilon ... sound coordinator
Richard Pilcher ... sound maintenance
Alex Sullivan ... sound mixer: USA
Chris Treble ... dialogue editor
Andrew Baker ... boom operator (uncredited)
Antony Bayman ... assistant sound re-recording mixer (uncredited)
Naomi Dandridge ... adr recordist (uncredited)
Tom Deane ... adr mixer (uncredited)
Lionel Strutt ... adr coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Ben Baker ... head of digital lab: Framestore
Clare Brody ... data operator: Framestore
Richard Edwards ... data operator: Framestore
Esme Long ... digital intermediate producer
James Long ... data operator: Framestore
Louie Alexander ... digital compositor: Framestore (uncredited)
Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Paul Burke ... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Adam Hawkes ... digital compositor: Framestore (uncredited)
Karsten Hecker ... film mastering engineer (uncredited)
Kevin Lowery ... high definition engineer (uncredited)
Veronica Marcano ... scanning & recording operator (uncredited)
Edwin Metternich ... digital intermediate retouch (uncredited)
Lee Rankin ... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Jimmy Saul ... scanning and recording assistant manager (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Allkins ... electrician
Paul Barker ... rigger
David Bayliss ... rigger
Simon Beach ... electrician
Mark Bentley ... still photographer: USA
Danny Butler ... electrician (as Dan Butler)
John Clarke ... electrician
Frank Cox ... electrician
Craig Davis ... electrician
Frank Dawson ... electrician
Nicola Dove ... still photographer
Mark Elzee ... electrician: USA
John Frisbie ... gaffer: USA
Peter Gilmore ... electrician
Dave Glazier ... electrician
James Grimes ... grip
Darren Harvey ... rigging gaffer
Darren Jackson ... electrician
Larry Knox ... electrician
Joe Kurtz ... key grip: USA
Jake Marcuson ... first assistant camera: "a" camera
Nick Martin ... camera operator: "b" camera
Sarfaraz Mavhr ... video assist
Leslie McDonald ... grip: USA
Paul Molley ... electrician
Matt North ... second assistant camera (as Matthew North)
Michael Patrick O'Leary ... best boy: USA (as Mike O'Leary)
Bill Parris ... second assistant camera: USA
Roland C. Phillips ... camera trainee
Nimit 'Thai' Phong ... best boy grip: UDS
Antony Prendergast ... electrician (as Anthony Prendergast)
Steve Robinson ... first assistant camera: USA
Roger Saberworth ... electrician
John Saunders ... electrician
Mark Sneddon ... first assistant camera: "b" camera
Dave Syzmanski ... camera production assistant: USA
Chris Tann ... electrician
Colin Thwaites ... gaffer
Scott Perryman ... electrician (uncredited)
Andrew Roddewig ... lighting technician (uncredited)
Jason Shinsato ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Helen Coker ... casting assistant
Mandy Sprinkel ... extras casting: Washington D.C. (as Mandy Sprinkle)
Dagmar Wittmer ... extras casting: Washington D.C.

Costume and Wardrobe Department 

Lorraine Boyle ... costume assistant
Adam Dee ... costume assistant
Becky Garrity ... costume assistant (as Rebecca Garrity)
Ray Greenhill ... costume assistant
Matthew Lauprete ... costume assistant: USA
Janine Marr ... costume supervisor
Adam Pollard ... costumer: USA

Editorial Department 

Tabitha Dean ... digital intermediate editorial contact
John Durcan ... post-production assistant
Jan Hogevold ... digital intermediate executive producer
David Johnston ... digital intermediate conform editor
Brian Krijgsman ... colorist
Esme Long ... digital intermediate producer
Immanuel von Bennigsen ... assistant editor

Music Department 

Elysian Quartet ... music performers (as The Elysian Quartet)
Adem Ilhan ... musician
Jennymay Logan ... musician: The Elysian Quartet
Laura Moody ... musician: The Elysian Quartet
Mark Rankin ... music recordist / music scoring mixer
Aaron C. Shang ... musician
Vince Sipprell ... musician: The Elysian Quartet
Emma Smith ... musician: The Elysian Quartet
Mark Wiggins ... music studio assistant
Becky Bentham ... music supervisor (uncredited)
Abbie Lister ... music supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Paul Bartlett ... unit driver
Danny Brown ... facilities captain
Simon Burgess ... driver: makeup truck
Lloyd Eaton ... facilities coordinator
Tina Faulkner ... unit driver
Tim Harrison ... driver: costume truck
John Hopwood ... unit driver
Brian Howard ... driver: camera truck
Aidan Keating ... unit driver
Stuart Little ... unit driver
Lee Pellett ... transportation captain
Steven Rose ... driver: dining bus
Ben Smith ... unit driver
Matthew O. Stone ... driver: camera truck

Other crew 

Spencer Ackerman ... political consultant
Razwana Akram ... legal services
Geraldine Atlee ... business affairs: BBC Films
Lorraine Bagshaw ... floor runner
Skip Blake ... security coordinator: USA
Lucienne Browne ... trainee script supervisor: FT2 (as Lucie Phillips Browne)
Patrick Burn ... location manager: Washington D.C.
Ben Caird ... production runner
Neil Calder ... bond company: Film Finances
Daniel Castella ... assistant to director
Brian M. Chilcoat ... production assistant: USA (as Brian Chilcoat)
Emma Clarke ... senior executive: New Cinema Fund, UK Film Council
Tonia Cohen ... negative check and script clearances: Capello Media Solutions
Annie Collins ... office production assistant: USA
Kate Conway ... political consultant
Leonard Crooks ... head of New Cinema Fund: UK Film Council
Kyle David Crosby ... production assistant: USA (as Kyle Crosby)
Chris Cullum ... health and safety officer
Sara Curran ... legal services
Matt Curtis ... title designer
Maxine Davis ... production accountant
Joe Downs ... trainee assistant accountant: PGGB
Maboud Ebrahimzadeh ... assistant to director: USA (as Maboyd 'E' Ebrahimzadeh)
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Mike Fidduch ... chef (as Mike Fiddock)
Nathan Gendzier ... location manager: New York
Simon Goldberg ... legal services
Sean Gray ... researcher
Jonathan Harvey ... archive researcher
Hannah Hoover ... production assistant: USA
Tom Howard ... location manager
Steve Joberns ... auditor: Shipleys
Mark Kelly ... travel agent: Avion
James Khouri ... location scout (as James Khoury)
Nicola Mairs ... production coordinator
Tessa Mancini ... production coordinator: New York
Gavin Milligan ... security
Lewis Partovi ... assistant production coordinator
Chrissy Phillips ... hotel booker: Big City Reservations
Alex Pudney ... assistant to director
Amanda Pyne ... production finance: UK Film Council
Edward Rees ... location runner
Rebecca Roffey ... representative: Aramid
Jean Sassine ... parking coordinator: USA
Noah Schaftel ... production assistant: USA
Janice Schumm ... script supervisor
Mark Sickle ... production assistant: USA
Martin Sixsmith ... political consultant
Claire Smith ... representative: Aramid
Karen Smith ... location scout
Jane Street ... location scout
Yu-Fai Suen ... representative: Aramid
Helen Swanwick-Thorpe ... trainee assistant production coordinator (as Helen Swanwick)
Dimitra Tsingou ... representative: Aramid
Matthew Vizard ... production and delivery coordinator: BBC Films
David Vogel ... key production assistant: USA (as Dave Vogel)
Tanya von Moser ... unit publicist
Brigitte Ward-Holmes ... assistant accountant
Lisa Williams ... assistant to producers
Michael Wood ... production executive: BBC Films
Ethan Yang ... assistant location manager: USA
Josh Yudkin ... location scout
Joe Carabeo ... production assistant (uncredited)
Lorraine Edwards ... assistant production coordinator: additional photography (uncredited)
Aerial Longmire ... production assistant (uncredited)
Greg Lubin ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page