Edit
The Damned United (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Hooper

Writing Credits (in alphabetical order)  

Peter Morgan ... (screenplay)
David Peace ... (novel "The Damned Utd")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
David Roper ...
Jimmy Reddington ...
Oliver Stokes ...
Ryan Day ...
...
...
...
...
...
...
Mark Cameron ...
Frank Skillin ...
Dylan Van Hoof ...
Sydney Wade ...
Elizabeth Carling ...
Barbara Clough
...
Sam Longson
Mark Jameson ...
Groundsman
Liam Thomas ...
Les Cocker
Glenn Cunningham ...
Syd Owen
Tony Gubba ...
Himself
...
Lillian Taylor
...
Dave Mackay
...
John O'Hare
Colin Harris ...
John McGovern
...
Stewart Robertson ...
Archie Gemmill
Laurie Rea ...
Terry Hennessey
Michael Parkinson ...
Himself (as Sir Michael Parkinson)
...
Journalist
Philip Childs ...
Commentator (Wembley)
Terence Harvey ...
FA Committee Chairman
Gordon Hall ...
FA White Haired Elder
John Craven ...
Himself
Isabella Eades-Jones ...
...
Duncan McKenzie
Paul Bown ...
Mike Bamber
Christopher Chilton ...
Floor Manager
Rest of cast listed alphabetically:
...
Roy McFarland (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Brian Clough ...
Himself (archive footage) (uncredited)
Alex Harker ...
Allan Clarke (uncredited)
...
Photographer (uncredited)
Jimmy Hill ...
Himself (archive footage) (uncredited)
Kevin Keegan ...
Himself (archive footage) (uncredited)
James MacColl ...
Luton Town Player (uncredited)
Mark Mathieson ...
Football Supporter (uncredited)
Stephen Nicholas ...
Alan Durban (uncredited)
Don Revie ...
Himself (archive footage) (uncredited)
John Savage ...
Gordon McQueen (uncredited)
David Stevenson ...
(uncredited)
Danny Tomlinson ...
David Harvey (uncredited)
Baxter Williams ...
Committee Member (uncredited)
Craig Williams ...
Joe Jordan (uncredited)
Chris Wilson ...
Create a character page for: ?

Produced by 

Andy Harries ... producer
Hugo Heppell ... executive producer
Christine Langan ... executive producer
Grainne Marmion ... co-producer
Peter Morgan ... executive producer
Lee Morris ... co-producer

Music by 

Rob Lane

Cinematography by 

Ben Smithard ... director of photography

Film Editing by 

Melanie Oliver

Casting By 

Daniel Hubbard ... (as Dan Hubbard)

Production Design by 

Eve Stewart

Art Direction by 

Andrew Holden-Stokes ... supervising art director
Leon McCarthy

Costume Design by 

Mike O'Neill

Makeup Department 

Jan Archibald ... hair designer / makeup designer
Nicola Mount ... hair stylist / makeup artist
Rachael Speke ... hair stylist / makeup artist
Caitlin Tanner ... chief hair stylist / chief makeup artist
Barbara Taylor ... crowd hair supervisor
Jo Sweeting ... makeup artist: dailies (uncredited)

Production Management 

Mally Chung ... unit manager
Alistair Hopkins ... post-production supervisor
Nina Khan ... senior post-production producer
Monique Mussell ... production manager
Juanjo Seda ... production manager: Mallorca

Second Unit Director or Assistant Director 

Martin Curry ... first assistant director
Alex Kaye-Besley ... crowd second assistant director
Sarah Mooney ... crowd assistant director
Gemma Nunn ... third assistant director
Tom Rye ... second assistant director

Art Department 

Jason Bond ... property master
Jean Challender ... art department coordinator
Henry Gallagher ... standby painter
Rose Geddes ... art department runner
Philip Green ... trainee: Screen Yorkshire
Darren Hayward ... carpenter
Sara Hayward ... stand-by art director
Mark Hopton ... trainee: Screen Yorkshire
Eric Johnston ... stagehand
Peter Jones ... carpenter
Steven Leadbitter ... standby carpenter (as Steve Leadbitter)
Graeme McHugh ... scenic artist
Leah Megginson ... stand-by prop hand
Jay Pales ... stand-by prop hand
Martin Parker ... construction manager
Kevin Scarrott ... dressing prop hand
Alison Staples ... graphic designer
Kate Thomas ... production buyer
Michael Turner ... dressing prop hand (as Mickey Turner)
Kevin Waite ... carpenter
Colin Worrall ... painter
Douglas Ingram ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Martin Beresford ... sound mixer
Dawn Gough ... assistant sound editor
Paul Hamblin ... sound re-recording mixer
Andrea King ... foley artist
Forbes Noonan ... foley supervisor
Giles Parkes ... sound assistant
Phil Porter ... boom operator (as Philip Porter)
Andre Schmidt ... supervising dialogue editor (as André Schmidt)
Alexandros Sidiropoulos ... assistant sound re-recording mixer
Matthew Skelding ... dialogue editor
Jack Stew ... foley artist
Lee Walpole ... supervising sound editor
Rachel Carberry ... assistant adr recordist (uncredited)
Naomi Dandridge ... adr recordist (uncredited)
Tom Deane ... adr mixer (uncredited)
Mark Henry ... adr recordist (uncredited)
Billy Quinn ... sfx recordist (uncredited)
Lionel Strutt ... adr coordinator (uncredited)
Chris Sturmer ... sound consultant: dolby (uncredited)
Virginia Thorn ... assistant dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Ben Ashmore ... special effects coordinator
Paul Kelly ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Charlie Bennett ... digital matte painter: The Mill (as Charles Bennett)
David A.T. Bowman ... visual effects supervisor: The Mill (as David Bowman)
Darren Christie ... visual effects consultant
Martin Clough ... data operator: Molinare
Will Cohen ... visual effects executive producer: The Mill
Joe Dearman ... data operator: Molinare
Dave Early ... senior digital matte painter: The Mill (as David Early)
Marie A. Jones ... visual effects producer: The Mill (as Marie Jones)
Simon Kilroe ... additional visual effects supervisor: Molinare
Suraj Odedra ... cg artist: The Mill
Katy Piggott ... data operator: Molinare
Lewis Saunders ... visual effects artist: Molinare
Foad Shah ... compositor: The Mill
Shanaullah Umerji ... additional visual effects producer: Molinare
Anthony Webb ... visual effects artist: Molinare
Kris Anderson ... digital compositor (uncredited)
Bryan Bartlett ... digital compositor (uncredited)
David Emeny ... digital compositor (uncredited)
Stephanie C. Kelly ... digital compositor (uncredited)
Rick McMahon ... visual effects artist (uncredited)
Hitesh Patel ... visual effects supervisor: The Mill (uncredited)
Natalie Stopford ... visual effects producer (uncredited)
Ben Turner ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Ian Pead ... stunts
Peter Pedrero ... stunt coordinator
Charles Ramsay ... stunts
Roy Taylor ... stunts

Camera and Electrical Department 

Steven Campbell ... electrician
Adam Coles ... focus puller: "a" camera
Mark Dempsey ... clapper loader
Stuart Drummond ... gaffer
Phil Field ... electrician
Alex Fitton ... camera trainee
Clare Fuller ... clapper loader dailies
Steve Gartside ... electrician (as Stephen Gartside)
Richard Lawson ... focus puller: 'b' camera
Vince McGahon ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Ronan Murphy ... key grip: "a" camera
David Ode ... key rigger
Craig Porter ... clapper loader
Javier Pueyo ... grip: Mallorca
Howard Roe ... generator operator
Laurie Sparham ... stills photographer
Marc Tempest ... key grip: "b" camera
Kim Vinegrad ... clapper loader
John Welsh ... best boy
Laurence Wright ... video trainee
Dean Thompson ... camera operator: second unit (uncredited)

Casting Department 

Michelle Smith ... additional casting
Martin Ware ... casting assistant
Abigail Barbier ... adr voice casting (uncredited)
Louis Elman ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Caroline Drinkeld ... costume trainee
Samantha Horn ... assistant costume designer
Katerina Pesulova ... wardrobe supervisor
Ladislav Procházka ... costume assistant
Keeley Scothern ... costume trainee: Screen Yorkshire
Esme Short ... costume assistant
Kat Willis ... costume assistant
Emily Curtis ... daily costumer (uncredited)
Ann Maskrey ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Mike Andrews ... digital film technician
Len Brown ... digital intermediate film supervisor
Claire Davis ... post-production coordinator
Tim Drewett ... digital film technician
Matt James ... digital film supervisor
Soren Kloch ... digital intermediate film supervisor
Steve Knight ... digital intermediate technician
Chris McGloin ... first assistant editor
Ben Renton ... second assistant editor
Andy Richards ... supervising DI conform editor
Gareth Spensley ... colorist
Gemma Townsend ... digital intermediate technician
Garry Maddison ... data scanner (uncredited)

Music Department 

Darrell Alexander ... music coordinator
Jonathan Allen ... score engineer
Arthur Dick ... musician: guitar soloist
Liz Gallacher ... music supervisor
James Gosling ... music preparation
Rob Lane ... conductor
Steve Parr ... score mixer
Samuel Sim ... composer: additional music
Simon Whiteside ... music preparation
Alison Butters ... music clearance (uncredited)

Transportation Department 

John Armistead ... unit driver
Martin Clay ... driver: camera car
Alan Evans ... unit driver
Karl Jones ... unit driver
Paul Pearson ... unit driver
Paul Revill ... standby camera car driver
Ian Bennett ... transportation captain (uncredited)
Mark Mathieson ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Geraldine Atlee ... business affairs: BBC Films
Nicky Ball ... crew and freelance development manager: Screen Yorkshire
Joe Biggins ... inflatable crowd supervisor
Carol Carmichael ... medic
Simon Clifford ... football choreographer / football coach
Andrew Craske ... head of communications: Screen Yorkshire
Kayleigh Cruickshank ... location assistant
Farnaz Donovan ... assistant production accountant
Penny Dyer ... voice coach
Zoë Edwards ... production executive: Left Bank Pictures (as Zoe Edwards)
Marie Elwood ... location assistant: London
Bob Farrell ... production assistant (as Rob Farrell)
Kerry Gill-Pryde ... researcher: mythology and evil
Simon Gillis ... business affairs: BBC Films
Neil Gregory ... inflatable crowd supervisor
Nick Hodson ... trainee: Screen Yorkshire
Mark Hubbard ... production executive: BBC Films
Paula Jalfon ... commercial affairs: BBC Films
Marigo Kehoe ... head of production: Left Bank Pictures
Matt Lightowler ... production assistant
Stuart McKay ... archivist
Connan McStay ... title designer
Steven Metcalfe ... production assistant
Tariq Mirza ... production legal
Sarah Mooney ... floor runner
Della Moore ... post-production accountant
Shailini Vijay Naik ... production secretary
David Peace ... consultant
Eve Petcher ... assistant production coordinator
Lee Ramseyer-Bache ... production assistant
Katy Roberts ... production runner
Penelope Robinson ... production accountant
Lindsay Salt ... assistant: Mr. Harries, Left Bank Pictures
Daniel Sampedro Palerm ... production coordinator: Mallorca (as Daniel Sampedro)
James A. Smith ... archivist
Camilla Stephenson ... location manager: Mallorca
Jemima Thomas ... script supervisor
Charlie Thompson ... location manager (as Charles Thompson)
John William Turner ... production assistant (as John Turner)
Matthew Vizard ... production and delivery coordinator: BBC Films
Pip Williams ... assistant: Mr. Harries, Left Bank Pictures
Grace Wilson ... head of finance: Left Bank Pictures
Michael Wood ... production executive: BBC Films
Andy Booth ... medical service (uncredited)
Dan Connolly ... location scout (uncredited)
Sekani Doram ... runner: second unit pick-ups (uncredited)
Daniel Gulliver ... inflatable crowd supervisor (uncredited)
Ben Hepworth ... location scout (uncredited)
Robert Shaw ... daily floor runner (uncredited)
Luis Vidal ... production assistant: Spain (uncredited)

Thanks 

Isabel Begg ... thanks
Jenny Borgars ... thanks
Ann Maskrey ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page