Edit
"Legend of the Seeker" Fever (TV Episode 2009) Poster

(TV Series)

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Brough

Writing Credits  

Nicki Paluga ... (written by)
 
Terry Goodkind ... (novel)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
John Wraight ...
Sean
Brian Moore ...
Commander Marek
Curtis Vowell ...
Mattis
Miranda Wilson ...
Healer Woman
...
Eryn
...
Young D'Haran Soilder
Ash Lomberg ...
D'Haran Sentry
Erika Takacs ...
Crying Mother
Hannah Janes ...
Marilee
Rest of cast listed alphabetically:
...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Beesley ... producer
Kenneth Biller ... executive producer (as Ken Biller)
Joshua Donen ... executive producer
Chad Fiveash ... supervising producer
Moira Grant ... line producer
Ned Nalle ... executive producer
Sam Raimi ... executive producer
David Roessell ... producer
Chloe Smith ... producer
James Patrick Stoteraux ... supervising producer (as James Stoteraux)
Michael Sussman ... supervising producer (as Mike Sussman)
Rob Tapert ... executive producer (as Robert G. Tapert)
Stephen Tolkin ... co-executive producer

Music by 

Joseph LoDuca

Cinematography by 

Kevin Riley ... director of photography

Film Editing by 

Gary Hunt

Casting By 

Wendy O'Brien

Production Design by 

Robert Gillies

Art Direction by 

Mike Becroft
Jennifer Ward ... supervising art director

Set Decoration by 

Megan Vertelle

Costume Design by 

Jane Holland

Makeup Department 

Vinnie Ashton ... make-up and hair designer (as Vinnie Smith)
Claire Rutledge ... makeup artist
Orlando Bassi ... wigmaker (uncredited)

Production Management 

Amy Russo ... unit manager: second unit
Nicola Spencer ... post-production supervisor (as Nicky Spencer)
Sarah Spurway ... production manager
Jo Tagg ... production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Robyn Grace ... first assistant director
Emma Hinton ... first assistant director: second unit
Siobhan Nolan ... third assistant director
Aimee Robertson ... third assistant director
Luke Robinson ... second unit director
Katie Tate ... second assistant director

Art Department 

Matt Austin ... stand-by props
Colin Elms ... set dresser
Etienne Harris ... scenic painter
Fraser Harvey ... set construction manager
Paul Ny ... scenic painter
Matt Cornelius ... property master (uncredited)
Troy Hannett ... head scenic artist (uncredited)
Wade Hannett ... paint foreman (uncredited)
Stacey Hui ... stand-by props assistant (uncredited)
Roger Murray ... prop designer (uncredited)
Karin Reinink ... props buyer (uncredited)

Sound Department 

Jeremy Birchall ... loop captain
Dario Biscaldi ... foley artist
Jonathan Bruce ... foley artist / sound editor
Chris Burt ... sound designer
Campbell Cooley ... loop artist
Fred Enholmer ... sound recordist: second unit
Tony Johnson ... production sound mixer
David Madigan ... production sound mixer
Stefan Brough ... sound effects editor (uncredited)
Glen Bullen ... dialogue editor (uncredited)
Oscar Burt-Shearer ... foley artist (uncredited)
Francis Linehan ... foley recordist (uncredited)
Roger Morris ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Dean Clarke ... special effects supervisor
Roger Murray ... designer: creatures and props
Dagan Jurd ... special effects technician (uncredited)
Dan Perry ... creature foreman (uncredited)

Visual Effects by 

Paul Dickson ... visual effects
Greg Flannagan ... visual effects artist
Stephen Karl ... visual effects artist
Charlie McClellan ... visual effects supervisor
Caleb Thompson ... digital compositor
Matt Westbrooke ... compositor
Pania Williams ... visual effects artist
Billy A. Campbell ... visual effects editor (uncredited)
Danielle Norgate ... lead compositor: 3DCGI Ltd (uncredited)
Gina E. Ross ... visual effects producer: 3DCGI Ltd (uncredited)
John Sheils ... visual effects supervisor: 3DCGI Ltd (uncredited)

Stunts 

Sean Button ... stunt double
Ryan Carey ... stunt performer
Vanessa Cater ... stunt performer
Nick Fryer ... safety supervisor: second unit
Winham Hammond ... stunt performer
Glen Levy ... fight choreographer / stunt double
Sharon Maxwell ... stunt performer
Steve McQuillan ... stunt coordinator
Mana Hira Davis ... stunt performer (uncredited)
Peter Dillon ... stunt performer (uncredited)
Wayne McCormack ... horse master (uncredited)
Dayna Porter ... stunt double (uncredited)
Erika Takacs ... stunt department coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dave Garbett ... director of photography: second unit
Pete Gilmour ... gaffer
Daphne R. Groves ... b cam second assistant camera
David Hammond ... second assistant camera: second unit
Simon Hawkins ... key grip
Ulric Raymond ... camera operator
David Sargison ... Genny operator
Geoffrey Short ... still photographer
Solomon Taan ... video playback operator
Todd Bilton ... first assistant camera: "a" camera (uncredited)
Ben Rowsell ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Ryan Spearman ... first assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Brad Lincoln ... lead animator: 3DCGI Ltd

Casting Department 

Cinzia Coassin ... casting assistant
Annabel Lomas ... casting: New Zealand

Costume and Wardrobe Department 

Amy Craven ... costumer
Carolyn M. Fenton ... costume supervisor (as Carolyn Fenton)
Matt Kleinhans ... costume art finisher (as Matthew Kleinhans)
Natalija Kucija ... costumer
Lucy McLay ... costume buyer
Amber Rhodes ... extras dresser
Andy Mowbray ... costume administrator (uncredited)
James Rogers ... costume art finisher (uncredited)

Editorial Department 

Dione Chard ... assistant editor
Shailesh Prajapati ... assistant editor
Samantha Thrupp ... post-production coordinator
Peter Williams ... digital intermediate colorist

Music Department 

Jason Smith ... music editor
Kathie Stork ... music producer: Joseph LoDuca Music
Scott Davidson ... music engineer (uncredited)
Joseph LoDuca ... composer: additional music (uncredited)
Joshua Mathews ... music engineer (uncredited)

Transportation Department 

Spencer Faulkner ... unit driver

Other crew 

Kenneth Biller ... developed for television by (as Ken Biller)
Sylvia Guerra ... production assistant
Janne Harwood ... location manager
Kristine Huntley ... showrunners assistant
Rebecca Hutton ... production accountant
Monique Knight ... script supervisor
Barbara Nance ... executive story editor
Phee Phanshell ... production coordinator: second unit
Guy Strachan ... script supervisor
Stephen Tolkin ... developed for television by
Fiona Wadman ... production coordinator
Dorian Alexander ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page