Edit
Bed of Roses (TV Series 2008–2011) Poster

(2008–2011)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Ted Emery ... (9 episodes, 2010-2011)
Paul Moloney ... (3 episodes, 2008)
Mandy Smith ... (3 episodes, 2008)
Grant Brown ... (3 episodes, 2010)
David Cameron ... (3 episodes, 2011)
Daina Reid ... (3 episodes, 2011)
Darren Ashton ... (2 episodes, 2010)

Series Writing Credits  

Elizabeth Coleman ... (co-creator) (22 episodes, 2008-2011)
Jutta Goetze ... (co-creator) (22 episodes, 2008-2011)
George Adams ... (developer) (18 episodes, 2008-2011)
Maureen McCarthy ... (18 episodes, 2008-2011)
Chris Warner ... (18 episodes, 2008-2011)
Tony McDonald ... (12 episodes, 2010-2011)
Dorian Swies ... (3 episodes, 2010)
Max Dann ... (2 episodes, 2010)
Ysabelle Dean ... (2 episodes, 2011)
John Reeves ... (2 episodes, 2011)
Deborah Parsons ... (1 episode, 2010)
Josephine Dee Barrett ... (1 episode, 2011)
Ellie Beaumont ... (1 episode, 2011)
David Hannam ... (1 episode, 2011)

Series Cast  

...
 Louisa Atherton 26 episodes, 2008-2011
...
 Minna Franklin 26 episodes, 2008-2011
...
 Holly Atherton 26 episodes, 2008-2011
Caroline Gillmer ...
 Marg Braithwaite 26 episodes, 2008-2011
...
 Deb Mathieson 26 episodes, 2008-2011
Andrew S. Gilbert ...
 Gavin Braithwaite 26 episodes, 2008-2011
...
 Nick Pickering 24 episodes, 2008-2011
...
Frank Magree ...
Susie Dee ...
 Vivien Dixon 22 episodes, 2008-2011
Amanda Ma ...
Cameron McKenzie ...
 Gregg the Young Cop 17 episodes, 2008-2011
Dina Panozzo ...
 Gemma O'Reilly 14 episodes, 2008-2010
...
 Sean Smithwick 14 episodes, 2008-2010
Lawrence Mah ...
...
 Sean Smithwick 12 episodes, 2010-2011
Kallista Kaval ...
Richard Davies ...
 Rooster McIver 10 episodes, 2008-2010
Cliff Ellen ...
Janet Foye ...
 Lorna Lincoln 9 episodes, 2010-2011
...
 Sandy Wilsoncroft 8 episodes, 2010
Anthony Winnick ...
 Aidan Davies 8 episodes, 2011
...
 Chin Tsung Chi 8 episodes, 2010
...
 Tim Price 7 episodes, 2010
Christopher Bunworth ...
 Pat O'Reilly 5 episodes, 2010
Sofia Kuc ...
 Rosie O'Reilly 5 episodes, 2008-2010
Tim Sullivan ...
...
 Trev Mathieson 4 episodes, 2010
Brandon Burns ...
Ronald Boyter ...
 Clem Blackwell 4 episodes, 2008
...
 Tibor Havel 4 episodes, 2008
Dave Thornton ...
 Shannon Atherton 3 episodes, 2008
Denis Moore ...
 Jeweller 3 episodes, 2010
...
 Frida Fryberg 3 episodes, 2011
...
 Tamara Denning 3 episodes, 2010-2011
...
Brenda Palmer ...
Jay Laga'ia ...
 Nick Pickering 2 episodes, 2011
Rowan Francis ...
 Amateur Prospector / ... 2 episodes, 2010-2011
Mike McLeish ...
 Dan Ghede 2 episodes, 2011
Andrew Bayly ...
 Lionel Smithwick 2 episodes, 2010-2011
Paddy Eldred ...
Jacqueline Brennan ...
Alex Faull ...
 Luke Denning 2 episodes, 2010-2011
Chloe Foster ...
 Leoni / ... 2 episodes, 2010-2011
...
 Courtney Denning 2 episodes, 2010-2011
Cihan Tohumcuer ...
Alicia Bonaddio ...
 Bar Person 2 episodes, 2010
...
Leverne McDonnell ...
Tom Peterson ...
 Jamie Braithwaite 2 episodes, 2008
Julie Wynn ...
Tom Travers ...
Tim Bell ...
 Sergeant 2 episodes, 2010
Peppa Sindar ...
Craig Annis ...
 Captain Scotty Boyd 1 episode, 2011
...
...
 Donna Fricker 1 episode, 2011
Todd MacDonald ...
...
 Christine 'Coco' Tompkin 1 episode, 2011
...
 Jack Atherton 1 episode, 2008
Luke Ryan ...
 Vince Savage 1 episode, 2011
Juanita Davis ...
 Policewoman 1 episode, 2008
Sweeney Young ...
 Jake O'Reilly 1 episode, 2010
Scott Bowie ...
 Hamish Gilchrist 1 episode, 2011
Margaret Hyndmen ...
 Bridal Shop Assistant 1 episode, 2011
Martyn Brown ...
 Policeman 1 episode, 2008
Karen Roberts ...
 Bank Manager 1 episode, 2008
Col Cameron ...
 Signwriter 1 episode, 2010
...
 Father Samuel 1 episode, 2010
Alex Charles-Ffrench ...
 Trivia Team Member 1 episode, 2011
Paul Cooper ...
 Limousine Driver 1 episode, 2011
Chloe Gordon ...
 Sal Djordjevic 1 episode, 2011
Jamie McCarney ...
Ben Murphy ...
 Bucks Night Guy 1 1 episode, 2011
Edwina Warren ...
Aiden Wenke ...
 Baby Harry Denning 1 episode, 2011
Russell Menzies ...
 Foreman 1 episode, 2008
Craig Mitchell ...
 Electrician 1 episode, 2008
Dale Azzopardi ...
 Sales Assistant 1 episode, 2010
Francis Greenslade ...
 Ray Mumphrey 1 episode, 2010
Larry Parrish ...
 Newsagent 1 episode, 2010
Kirsten Snowden ...
Lliam Amor ...
Zachary Buchanan ...
 Radio Star Band 1 episode, 2011
Lukasz Embart ...
Jon Faine ...
 News Radio Voice-Over 1 episode, 2011
Yvonne Fix ...
 Shower Lady 1 episode, 2011
Peter Flanigan ...
 Staff Cadet 1 episode, 2011
Mark Robinson ...
 Bucks Night Guy 2 1 episode, 2011
Mahalia Brown ...
Scott Casey ...
 Bill Snowdon 1 episode, 2010
Pam Jones ...
 Molly Mumphrey 1 episode, 2010
Gerard O'Connor ...
Mark Bolton ...
 Bucks Night Guy 3 1 episode, 2011
Marnie Gibson ...
 Journo 1 1 episode, 2011
Patrick Jovaras ...
 Radio Star Band 1 episode, 2011
David McDonald ...
 Piper Ensemble 1 episode, 2011
John Pierce ...
Patricia Judah ...
 Lady Golfer 1 episode, 2008
...
 Electrician 1 episode, 2008
...
 Solicitor 1 episode, 2008
Troy Cartwright ...
 Male Gym Goer 1 episode, 2010
Chris Connelly ...
 Lionel Smithwick 1 episode, 2010
Kirsten Law ...
 Vet Assistant 1 episode, 2010
Rohan Matcott ...
 Harry Denning 1 episode, 2010
...
 Bob Stinson 1 episode, 2010
Chloe Schaefer ...
 Receptionist 1 episode, 2010
Luzio Grossi ...
 Bucks Night Guy 4 1 episode, 2011
Kelvin Mounsey ...
 Piper Ensemble 1 episode, 2011
Patrick Pierce ...
 Rollsey 1 episode, 2011
Neil Sinclair ...
 Journo 2 1 episode, 2011
...
Susan Strafford ...
 Celebrant 1 episode, 2008
Shapoor Batliwalla ...
 Dr. Sanjay Harani 1 episode, 2010
Terry Gill ...
 Owen Diston 1 episode, 2010
Alec Matcott ...
 Harry Denning 1 episode, 2010
Jim Cairns ...
 Bucks Night Guy 5 1 episode, 2011
...
 Journo 3 1 episode, 2011
Michael Fry ...
Chris Gibson ...
Simon Kearney ...
 Cam Pettigrew 1 episode, 2011
Will Luby ...
 Radio Star Band 1 episode, 2011
Steve Poulter ...
 Piper Ensemble 1 episode, 2011
Krysti Floyd ...
 Second Constable 1 episode, 2008
Natalia Aksenova ...
Laura Burzacott ...
 Childcare Worker 1 episode, 2010
Paul Doyle ...
 Courier 1 episode, 2010
Philip Lau ...
 Jimmy Lee 1 episode, 2010
Lisa Campos ...
 Trina Pettigrew 1 episode, 2011
Jessamy Dyer ...
 Nurse Janie 1 episode, 2011
Nadia Javni ...
June Jones ...
 Council Official 1 episode, 2011
Chris Palframan ...
 Bucks Night Guy 6 1 episode, 2011
...
 Bed Salesman 1 episode, 2011
Graham Thwaites ...
Geoffrey Graham ...
 Prospector 2 1 episode, 2010
Christopher Murphy ...
 Newborn Baby 1 episode, 2010
...
 Nina Lee 1 episode, 2010
Colin Donald ...
 Visitor 1 episode, 2011
Geraldine Hickey ...
 Park Ranger 1 episode, 2011
Deb Jessen ...
Elizabeth Miller ...
 String Ensemble 1 episode, 2011
...
 Surveyor 1 episode, 2008
John Grennan ...
 Ron Harvie 1 episode, 2008
Robyn Collins ...
Yang Li ...
 Temple Soothsayer 1 episode, 2010
Teik Buck Ooi ...
 Frank Lee 1 episode, 2010
Katerina Kotsonis ...
 Magistrate 1 episode, 2011
Isabella Smith ...
 String Ensemble 1 episode, 2011
Lucy Wischer ...
 Daughter 1 episode, 2011
Therron Rochfort ...
 Bidding Man 1 episode, 2008
Anna Anderson ...
 Museum Curator 1 episode, 2010
David Duhs ...
 Limo Driver 1 episode, 2010
...
 Brent Davies 1 episode, 2010
Ken Radley ...
 Ray Jenkins 1 episode, 2010
Damien Aylward ...
 Dean Cantwell 1 episode, 2011
Sally Pitts ...
 TV Reporter 1 episode, 2011
Lucy Stirling ...
 String Ensemble 1 episode, 2011
Greg Raynard ...
 Basher Minogue 1 episode, 2008
Megan Rees ...
 Bidding Woman 1 episode, 2008
Ray Gross ...
Dawn Klingberg ...
 Evelyn Longbottom 1 episode, 2010
Dan Purdey ...
Benjamin Seow ...
 Good Looking Chinese Man 1 episode, 2010
Cindy Banh ...
 String Ensemble 1 episode, 2011
Adrian Clarke ...
 Crematorium Technician 1 episode, 2011
Adam Crouch ...
 News Reporter 1 episode, 2011
Bill Lee ...
 Chinese Consul 1 episode, 2008
Ryan Hoult ...
...
 Prospector 3 1 episode, 2010
Liam Kilgour ...
 Hoon #2 1 episode, 2010
Craig Millar ...
 Foreman 1 episode, 2010
Denise Scott ...
 Patti Rankin 1 episode, 2010
Georgia Chara ...
 Bike Salesperson 1 episode, 2011
...
 Receptionist 1 episode, 2008
Margot Hedt ...
 CWA Lady 1 episode, 2010
...
 Prospector 4 1 episode, 2010
...
Donald Baigent ...
 TV Compere 1 episode, 2008
...
 Convenor 1 episode, 2010
...
 Tom Cruise 1 episode, 2010
Arch Galloway ...
 Ollie Turpin 1 episode, 2011
Jane Lauinger ...
 Helen Havel 1 episode, 2008
Zheng Ting Wang ...
 Chinese Musician #1 1 episode, 2008
Dong Qiu Ming ...
 Chinese Musician #2 1 episode, 2008
Susan Ryan ...
 Mrs Stinson 1 episode, 2010
Ching Tan ...
 Chinese Dancer #1 1 episode, 2008
Kevin Hopkins ...
 Skype Man 1 episode, 2010
Vincent Lam ...
 Chinese Dancer #2 1 episode, 2008
Paul Hampton ...
 Ed Priestly 1 episode, 2010
Joseph Wong ...
 Chinese Dancer #3 1 episode, 2008
Justin Quah ...
 Chinese Dancer #4 1 episode, 2008
...
 Journo 1 1 episode, 2010
Brett Christian ...
 Foreman 1 episode, 2010
Sean Moo ...
 Chinese Dancer #5 1 episode, 2008
Russell Jacobs ...
 Worker #1 1 episode, 2010
Carmen Lau ...
 Chinese Dancer #6 1 episode, 2008
Sarah Berry ...
 Police Woman 1 episode, 2010
Winston Hung ...
 Chinese Dancer #7 1 episode, 2008
James Ng ...
 Chinese Dancer #8 1 episode, 2008
Brenton Chan ...
 Chinese Dancer #9 1 episode, 2008
Damien Sourivong ...
 Chinese Dancer #10 1 episode, 2008
Mary Luu ...
 Chinese Dancer #11 1 episode, 2008
Brian Lock ...
 Sandy Double 1 episode, 2010
Greg Marian ...
 Builder (uncredited) 1 episode, 2008
...
 Student (uncredited) 1 episode, 2008

Series Produced by 

Miranda Dear ... executive producer (26 episodes, 2008-2011)
Stephen Luby ... producer (26 episodes, 2008-2011)
Mark Ruse ... producer (26 episodes, 2008-2011)
Amanda Higgs ... executive producer (13 episodes, 2008-2010)
Peter Millington ... line producer (13 episodes, 2008-2010)
Hugh Marks ... executive producer (12 episodes, 2010-2011)
Chris Page ... line producer (12 episodes, 2010-2011)
Carole Sklan ... executive producer (12 episodes, 2010-2011)

Series Music by 

Niko Schauble ... (20 episodes, 2008-2011)

Series Cinematography by 

Brent Crockett ... (14 episodes, 2008-2010)
Andrew Topp ... (12 episodes, 2010-2011)

Series Film Editing by 

Angie Higgins ... (8 episodes, 2008-2011)
Steven Robinson ... (8 episodes, 2010-2011)
Peter Carrodus ... (3 episodes, 2008)
Andrew Scott ... (3 episodes, 2011)

Series Casting By 

Alison Telford ... (19 episodes, 2008-2011)

Series Production Design by 

Dale Mark ... (20 episodes, 2010-2011)
Carrie Kennedy ... (8 episodes, 2008-2010)

Series Art Direction by 

Adele Flere ... (12 episodes, 2010-2011)
Jayne Russell ... (8 episodes, 2010)
Dale Mark ... (5 episodes, 2008)
Ben Morieson ... (2 episodes, 2010)

Series Costume Design by 

Gail Mayes ... (8 episodes, 2010-2011)
Kitty Stuckey ... (6 episodes, 2008)
Michael Chisholm ... (6 episodes, 2010)

Series Makeup Department 

Ian Loughnan ... makeup supervisor / hair supervisor / hair designer (18 episodes, 2008-2011)
Dyan Gregoriou ... makeup artist (12 episodes, 2008-2010)
Amanda Lawler ... assistant makeup artist (12 episodes, 2008-2010)
Helen Magelaki ... key hair stylist / key makeup artist / hair stylist / makeup artist (12 episodes, 2010-2011)
Marion Lee ... additional hair and make-up / assistant makeup artist (10 episodes, 2010-2011)
Rachael Walton ... additional makeup artist / additional make-up artist (8 episodes, 2008-2010)
Eliza Langdon ... additional makeup artist (7 episodes, 2008-2010)
Christine Spiller ... additional make-up artist (5 episodes, 2011)
Harriet O'Donnell ... additional make-up artist / additional makeup artist (4 episodes, 2008-2011)
Abi Palmer ... additional makeup artist (2 episodes, 2008)
Margie Skeggs ... additional make-up artist (2 episodes, 2011)
Andrea Cadzow ... additional makeup artist (1 episode, 2010)

Series Production Management 

Jennifer Barty ... production manager (25 episodes, 2008-2011)
Greer Simpkin ... production supervisor: ABC (12 episodes, 2008-2010)
Clay Dunn ... assistant unit manager (10 episodes, 2008-2011)
James Collins ... post-production supervisor (6 episodes, 2010-2011)
Karl Demmler ... unit manager (6 episodes, 2010-2011)
Peter Millington ... facilities manager (6 episodes, 2010-2011)
Mark Cohn ... unit manager (5 episodes, 2008)
Toby Granger ... unit manager (4 episodes, 2010)
Richard Young ... unit manager (3 episodes, 2010)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Alex Reid ... additional assistant director (14 episodes, 2008-2010)
Nick Embery ... third assistant director / second assistant director (14 episodes, 2010-2011)
Darrin Oakley ... first assistant director / second assistant director (12 episodes, 2010-2011)
John Magee ... second assistant director / first assistant director (8 episodes, 2008-2010)
Ian 'Scooter' Welbourn ... third assistant director (6 episodes, 2010-2011)
Josip Sumic ... third assistant director (5 episodes, 2008)
Cameron Stewart ... additional assistant director (4 episodes, 2008-2010)
Lauren Wilbow ... second assistant director (4 episodes, 2010)
Julian Duggan ... additional assistant director (3 episodes, 2008-2011)
Toni Raynes ... first assistant director (3 episodes, 2008)
Adrian Pickersgill ... first assistant director (3 episodes, 2011)
Brendan Campbell ... first assistant director (2 episodes, 2008)
Rachel Leslie ... additional third assistant director (2 episodes, 2010)
Chris Page ... first assistant director (2 episodes, 2010)
Paul Steiner ... additional second assistant director (2 episodes, 2010)
Pauline Walker ... additional first assistant director (2 episodes, 2010)
Irina Goundortseva ... assistant director (2 episodes, 2011)
Chris Odgers ... first assistant director (2 episodes, 2011)

Series Art Department 

Andrew Best ... set dresser / buyer (26 episodes, 2008-2011)
Catherine Donaldson ... graphics (18 episodes, 2008-2011)
Jayne Russell ... art department coordinator (17 episodes, 2008-2011)
Jacob Zhivov ... graphics (13 episodes, 2010-2011)
Charles Morse ... construction manager (12 episodes, 2008-2010)
Mardi Borrack ... set dresser / buyer (12 episodes, 2010-2011)
Amanda Williams ... props buyer (12 episodes, 2010-2011)
Glenn Dunham ... art department runner / stagehand (8 episodes, 2008-2011)
Anita King ... buyer / dresser / art department assistant (8 episodes, 2010)
Pia McDowell ... buyer / set dresser / dresser (7 episodes, 2008-2010)
Kate Russell ... buyer / set dresser / additional dresser (7 episodes, 2008-2010)
Paul Buck ... props buyer (7 episodes, 2010)
Toby Everest ... art department runner / additional dresser (7 episodes, 2010)
Michelle Italia ... art department coordinator (7 episodes, 2010)
Dale Mark ... draftsperson (7 episodes, 2010)
Kim Reed ... buyer / dresser (7 episodes, 2010)
Nyree Winter ... stand-by props (7 episodes, 2010)
Robert Molnar ... buyer / set dresser (6 episodes, 2008)
Cameron Turbet ... scenic art supervisor / set finishing (6 episodes, 2008)
Richard Veith ... draftsperson (6 episodes, 2008)
Scott Adcock ... assistant stand-by props / buyer / set dresser (6 episodes, 2010-2011)
Tarquin Faggetter ... art department assistant (6 episodes, 2010-2011)
Scott Green ... art department assistant (6 episodes, 2010-2011)
Kim Hauxwell ... art department runner (6 episodes, 2010-2011)
Peter Keeble ... stand-by props (6 episodes, 2010-2011)
John Santucci ... stand-by props (5 episodes, 2008)
Michael Keane ... stagehand (3 episodes, 2011)
Ben Bauer ... additional stand-by props (2 episodes, 2010)
Richard Gaunt ... additional art department runner (2 episodes, 2010)
Shane Harrington ... construction stand-by (2 episodes, 2010)
Tony Jones ... construction stand-by (2 episodes, 2010)
Zlatko Kasumovic ... additional dresser (2 episodes, 2010)
Ian Pendlebury ... building consultant (1 episode, 2008)
Danielle Bain ... stand-by assistant (1 episode, 2010)
Kate Bennett ... buyer / set dresser (1 episode, 2010)
Bruce Brigham ... art department assistant (1 episode, 2010)
Nick Hilligos ... creature effects (1 episode, 2010)

Series Sound Department 

Colin Jones ... sound recordist (19 episodes, 2008-2011)
Keith Thomas ... sound mixer / re-recording mixer (19 episodes, 2008-2011)
Lynne Butler ... dialogue editor / sound effects editor (18 episodes, 2008-2011)
Mark Street ... sound effects editor (16 episodes, 2008-2011)
Helen McGrath ... boom operator (15 episodes, 2008-2011)
Gerry Long ... foley artist (13 episodes, 2010-2011)
Ben Faiman ... boom operator (10 episodes, 2008-2010)
Heather Allen ... foley artist (5 episodes, 2008)
Ray Phillips ... boom operator (5 episodes, 2011)
Georgina Hanley ... boom operator (3 episodes, 2008)
Fergus Grady ... boom operator (3 episodes, 2010)
David Muir ... dialogue editor / sound effects editor (2 episodes, 2010-2011)
Ned Dawson ... sound recordist: second unit (1 episode, 2008)
Nick Godkin ... additional boom operator (1 episode, 2008)
Chris Coltman ... additional boom operator (1 episode, 2010)
Sam O'Reilly ... additional boom operator (1 episode, 2010)
Jenny Pearson ... boom operator (1 episode, 2010)

Series Special Effects by 

Peter Stubbs ... special effects technician / special effects supervisor (5 episodes, 2010-2011)
Kim O'Brien ... special effects assistant (4 episodes, 2011)
Kevin Turner ... special effects assistant (4 episodes, 2011)
Aaron Beaucaire ... special effects (2 episodes, 2010)
Michael Plummer ... special effects technician (1 episode, 2010)

Series Visual Effects by 

Scott Zero ... opening titles / creature effects (18 episodes, 2008-2011)

Series Stunts 

Chris Peters ... safety supervisor / stunt coordinator (17 episodes, 2008-2011)
Deirdre Naughton ... stunt performer (3 episodes, 2008)
Chris Kemp ... safety supervisor (2 episodes, 2008)
Chris Gray ... stunt driver (1 episode, 2008)
Shirley Wallace ... stunt performer (1 episode, 2008)
Megan Ibrahim ... stunts (1 episode, 2010)
Jade Amantea ... stunt double: Reef Ireland (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Camera and Electrical Department 

Phil Bence ... assistant camera / grip (18 episodes, 2008-2011)
Warwick Brown ... third electric (18 episodes, 2008-2011)
Michael Cleary ... gaffer (18 episodes, 2008-2011)
Max Gaffney ... key grip (18 episodes, 2008-2011)
Les O'Rourke ... still photographer (18 episodes, 2008-2011)
Brian Pribble ... best boy grip / grip (18 episodes, 2008-2011)
Brendan Ratcliffe ... best boy (18 episodes, 2008-2011)
Andrew Schmidt ... camera operator (18 episodes, 2008-2011)
Michael Russo ... grip / additional grip / additional camera assistant / assistant grip (15 episodes, 2008-2011)
Cameron Dunn ... focus puller (13 episodes, 2008-2011)
Neale Dyster ... fourth electric (12 episodes, 2008-2010)
Cara Hurley ... assistant camera (12 episodes, 2008-2010)
Gary Scott ... focus puller (12 episodes, 2008-2010)
Brent Crockett ... camera operator (10 episodes, 2008-2010)
Jesse Minter ... focus puller (9 episodes, 2010-2011)
David Harris ... assistant camera (7 episodes, 2010)
Peter Holland ... additional electrician / additional electrics / additional lighting camera (6 episodes, 2008-2011)
Dan Mitton ... fourth electric (6 episodes, 2010-2011)
Narelle Portanier ... still photographer (6 episodes, 2010-2011)
Dan Puodziounas ... assistant camera (6 episodes, 2010-2011)
Andrew Topp ... camera operator (6 episodes, 2010-2011)
Ross Coffey ... still photographer (5 episodes, 2008)
Julian Kingma ... still photographer (5 episodes, 2010)
Grant Haye ... assistant camera (5 episodes, 2011)
Tommi Hacker ... additional electrician (4 episodes, 2008-2010)
Jamie Leckie ... additional grip (4 episodes, 2008)
Greg Wilden ... additional camera operator / camera operator: second unit (3 episodes, 2008)
Louis Puli ... steadicam operator (3 episodes, 2010)
Robert Abboud ... lighting technician (2 episodes, 2008)
Cameron Carter ... additional grip (2 episodes, 2008)
Chris Child ... focus puller (2 episodes, 2008)
Greg De Marigny ... camera operator (2 episodes, 2008)
Leigh Ferguson ... assistant camera (2 episodes, 2008)
Dale Henderson ... steadicam operator (2 episodes, 2010)
Julien Kennealy ... still photographer / stills photographer (2 episodes, 2010)
Karolina Koman ... additional camera assistant (2 episodes, 2010)
Harry Panagiotidis ... steadicam operator (2 episodes, 2010)
Gary Wall ... lighting board operator (2 episodes, 2010)
James Mansfield ... additional electrics (2 episodes, 2011)
James Sharkey ... additional grip (2 episodes, 2011)
Scott Copeland ... additional electrician (1 episode, 2008)
Cameron Gaze ... focus puller: second unit (1 episode, 2008)
Chris Hansford ... low loader grip (1 episode, 2008)
Matt Kearney ... steadicam operator (1 episode, 2008)
Dave Watson ... additional grip (1 episode, 2008)
Sky Davies ... focus puller (1 episode, 2010)
Shaun Vance ... additional grip (1 episode, 2010)

Series Casting Department 

Martine Gow ... extras casting / casting assistant (18 episodes, 2008-2011)

Series Costume and Wardrobe Department 

Gareth Blaha ... costume assistant (17 episodes, 2008-2011)
Frankie Hogan ... costume supervisor / additional costume stand-by (8 episodes, 2010-2011)
Alison Fowler ... costumer (7 episodes, 2010)
Fiona MacKinnon ... costume stand-by (7 episodes, 2010)
Julie Smith ... costume supervisor (7 episodes, 2010)
Lynda Rich ... costume stand-by (6 episodes, 2010-2011)
Narelle Watson ... costumier (6 episodes, 2010-2011)
Michael Davies ... costume supervisor (5 episodes, 2008)
Tors Innes ... costume stand-by (5 episodes, 2008)
Jill Guice ... additional costume stand-by (2 episodes, 2010)
Bernice Devereaux ... additional wardrobe (2 episodes, 2011)
Jo Webster ... additional wardrobe (1 episode, 2008)
Alistair Johns ... costume assistant (1 episode, 2010)

Series Editorial Department 

Peter Pilley ... on-line editor (18 episodes, 2008-2011)
Marcus Hopton Smith ... colorist (12 episodes, 2008-2010)
James Collins ... assistant editor / additional assistant editor (9 episodes, 2010-2011)
Warren Eagles ... colorist (5 episodes, 2011)
Lidia Costa ... assistant editor (4 episodes, 2010)
Simon Ryan ... assistant editor (4 episodes, 2010)
Rebecca Macpherson ... assistant editor (2 episodes, 2008)
Gavin St Hill ... assistant editor (2 episodes, 2008)
Tom Dyer ... rushes runner (1 episode, 2008)
Gavin St. Hill ... assistant editor (1 episode, 2008)
Jason Jamieson ... trainee: editing (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Location Management 

James Romeril ... location assistant (20 episodes, 2010-2011)
Peter Muston ... location manager (12 episodes, 2008-2010)
Marisa Nathar ... location assistant (12 episodes, 2008-2010)
Tim Scott ... location manager (12 episodes, 2010-2011)
David Hart ... additional locations (2 episodes, 2008)

Series Music Department 

Stephen Magnusson ... musician: guitar / musician: guitars (18 episodes, 2008-2011)
Niko Schauble ... arranger: main title theme / musician: drums / musician: drums, percussion, organ / musician: drums, percussions, piano / musician: percussion, drums and organ (18 episodes, 2008-2011)
Ren Walters ... musician: guitar (18 episodes, 2008-2011)
Megan Washington ... singer: main title theme (18 episodes, 2008-2011)
Sam Anning ... musician: bass (12 episodes, 2008-2010)
Frank Di Sario ... musician: bass (6 episodes, 2010-2011)
Jennifer Ludlam ... song performer (1 episode, 2010)
Philip Quast ... song performer (1 episode, 2010)

Series Transportation Department 

Aaron Cuthbert ... vehicle wrangler (7 episodes, 2010)
Will Davidson ... vehicle assistant (6 episodes, 2010-2011)
Richard Gaunt ... vehicle wrangler (6 episodes, 2010-2011)
Steve Mahoney ... vehicle wrangler (5 episodes, 2008)
James McCready ... additional vehicle wrangler (1 episode, 2010)
Chris Hansford ... cast driver (1 episode, 2011)

Series Other crew 

Paul Jenner ... script coordinator / production runner (24 episodes, 2008-2011)
Jo Bell ... drama development manager: ABC (18 episodes, 2008-2011)
Sean Ryan ... program assistant: ABC (18 episodes, 2008-2011)
Ida Cundari ... production accountant / post-production accountant (17 episodes, 2008-2011)
Kerry Theobald ... publicist (17 episodes, 2008-2011)
Nathan James ... safety consultant / safety reports / safety assistant (13 episodes, 2008-2011)
Paul Kiely ... script supervisor (13 episodes, 2008-2011)
Rebecca Anderson ... drama department assistant: ABC (12 episodes, 2008-2010)
Anni Browning ... completion guarantor (12 episodes, 2008-2010)
Christine Cunningham ... legal: Southern Star (12 episodes, 2008-2010)
Carol Hodge ... business affairs: ABC (12 episodes, 2008-2010)
Emma Knowling ... computer support: Southern Star (12 episodes, 2008-2010)
Andrea Lennox ... unit nurse (12 episodes, 2008-2010)
Noel Mpofu ... finance manager: Southern Star (12 episodes, 2008-2010)
Simon Nash ... computer support: Southern Star (12 episodes, 2008-2010)
Angelique Badenoch ... production coordinator (12 episodes, 2010-2011)
Katherine Fry ... script editor intern / script editor / intern: script editor (12 episodes, 2010-2011)
Traci Genders ... cast liason / production assistant (12 episodes, 2010-2011)
Amy Houghton ... production secretary (12 episodes, 2010-2011)
Jane Lindsay ... production coordinator (12 episodes, 2010-2011)
Reo Murray ... caterer (10 episodes, 2008-2010)
Kelly Yates ... drama department assistant: ABC (10 episodes, 2010-2011)
Vanessa Shelton ... production assistant / production secretary (9 episodes, 2008-2010)
Tony McDonald ... story editor / script editor (8 episodes, 2010-2011)
Brianna Mann ... production coordinator (8 episodes, 2010)
Michael McLean ... production assistant (7 episodes, 2008-2010)
Derrick Anderson ... catering assistant (7 episodes, 2010)
Michael Batchelor ... unit assistant (7 episodes, 2010)
Amanda Bostock ... assistant trainer: Cockatoo / assistant animal trainer: Cockatoo (7 episodes, 2010)
Rory Callaghan ... CEO: Southern Star (7 episodes, 2010)
Karl Demmler ... assistant unit manager / additional unit manager (7 episodes, 2010)
Robin Geradts Gill ... publicity: electronic press kit (7 episodes, 2010)
Lauren Malone ... script research (7 episodes, 2010)
Hugh Marks ... Group CEO: Southern Star / group CEO: Southern Star (7 episodes, 2010)
Lewis Millward ... unit assistant / additional assistant unit manager (7 episodes, 2010)
Chella Monaghan ... production runner / production secretary (7 episodes, 2010)
Hannah Moon ... publicity: electronic press kit (7 episodes, 2010)
Alison Nisselle ... script editor (7 episodes, 2010)
Cathy Payne ... sales: Southern Star (7 episodes, 2010)
Cody Rawson-Harris ... animal trainer: Cockatoo (7 episodes, 2010)
Sarah Rawson-Harris ... animal trainer: Cockatoo (7 episodes, 2010)
Simone Roleff ... accounting assistant (7 episodes, 2010)
Joe Pampanella ... safety report writer (6 episodes, 2008)
Katherine Slattery ... production secretary (6 episodes, 2008)
Anna Cameron ... business affairs: ABC (6 episodes, 2010-2011)
Aida Innocente ... production accounting intern / intern: production accountant (6 episodes, 2010-2011)
Paul Jacob ... unit assistant (6 episodes, 2010-2011)
Simon Lagwa ... unit assistant (6 episodes, 2010-2011)
Garry McMullan ... unit assistant (6 episodes, 2010-2011)
Ben Rollinson ... unit assistant (6 episodes, 2010-2011)
James Ruse ... production runner (6 episodes, 2010-2011)
Greer Simpkin ... production executive: ABC (6 episodes, 2010-2011)
Jenny Wilcox ... unit nurse (6 episodes, 2010-2011)
Catherine Lee ... legal: Southern Star (5 episodes, 2008)
Daniel Mathew ... unit assistant (5 episodes, 2008)
Kylie Muller ... production accountant (5 episodes, 2008)
Kris Noble ... head of drama: Southern Star (5 episodes, 2008)
Davey Sams ... publicity: electronic press kit (5 episodes, 2008)
James Talbot ... legal: Southern Star (5 episodes, 2008)
Michael Webb ... assistant accountant (5 episodes, 2008)
Amanda Wray ... production coordinator (5 episodes, 2008)
Aaron Halstead ... production runner (5 episodes, 2010)
Riyani Martorejo ... production runner (5 episodes, 2011)
Nichelle Shellenger ... advisor: aerobics (4 episodes, 2008)
Meaghan Smith ... script editor (4 episodes, 2010-2011)
Paige Anderson ... production assistant (4 episodes, 2010)
Bridget Lloyd-Jones ... pre-production coordinator (4 episodes, 2010)
Lily Fish ... catering assistant (3 episodes, 2008)
Barry Hall ... unit assistant (3 episodes, 2008)
Paul Harding ... script supervisor (3 episodes, 2010)
Luke Hura ... dog trainer (3 episodes, 2010)
Sebastian Walker-Wilson ... unit assistant / additional unit assistant (3 episodes, 2010)
Lisa Inman ... script supervisor (3 episodes, 2011)
Max Fish ... catering assistant (2 episodes, 2008)
Daniel Harford ... advisor: football (2 episodes, 2008)
Brendan O'Grady ... unit assistant (2 episodes, 2008)
Jackson Lee ... additional production runner / production runner (2 episodes, 2010)
Darren McFarlane ... additional production coordinator (2 episodes, 2010)
Jenny Stockley ... caterer (2 episodes, 2010)
Will Eastmure ... animal wrangler / wrangler: chook (2 episodes, 2011)
Jeannette Nortcliffe ... unit nurse (1 episode, 2008)
Alex Pittendrigh ... paintings: gallery (1 episode, 2008)
Tristan Gamalis ... advisor: Kelly Pool (1 episode, 2010)
Grant Haye ... production runner (1 episode, 2010)
Mary Minas ... production secretary (1 episode, 2010)
Toby Moore ... unit assistant (1 episode, 2010)
Kate Murphy ... production accountant (1 episode, 2010)
Paul Wambach ... additional production runner (1 episode, 2010)
Ysabelle Dean ... script editor (1 episode, 2011)
Leeza Hura ... animal wrangler (1 episode, 2011)
Mark Wickham ... army advisor (1 episode, 2011)

Series Thanks 

Sue Edwards ... special thanks (18 episodes, 2008-2011)
Lindsay Lipson ... special thanks (18 episodes, 2008-2011)
Kate Marks ... special thanks (18 episodes, 2008-2011)
Sandra Sdraulig ... special thanks (18 episodes, 2008-2011)
Jenni Tosi ... special thanks (18 episodes, 2008-2011)
Lauri Wearne ... special thanks (18 episodes, 2008-2011)
Coral Bennett ... special thanks (12 episodes, 2008-2010)
Helen Canham ... special thanks (12 episodes, 2008-2010)
Charlie Carman ... special thanks (12 episodes, 2008-2010)
Ross Matthews ... special thanks (12 episodes, 2008-2010)
Marg Beck ... special thanks (7 episodes, 2008-2010)
Paul Beck ... special thanks (7 episodes, 2008-2010)
Sally Browning ... special thanks (7 episodes, 2010)
Madeleine Enfield ... special thanks (7 episodes, 2010)
Ruth Harley ... special thanks (7 episodes, 2010)
Heather MacFarlane ... special thanks (7 episodes, 2010)
Michelle Rubin ... special thanks (6 episodes, 2008-2010)
Gregory Abbott ... special thanks (6 episodes, 2010-2011)
Alison Bird ... special thanks (6 episodes, 2010-2011)
Mark Broomhead ... special thanks (5 episodes, 2008)
Hugh Marks ... special thanks (5 episodes, 2008)
Tony McDonald ... special thanks (5 episodes, 2008)
Cathy Payne ... special thanks (5 episodes, 2008)
Brian Rosen ... special thanks (5 episodes, 2008)
Syd Peek ... special thanks (5 episodes, 2010)
Rachel Templeman ... special thanks (4 episodes, 2010)
Greg Champion ... special thanks (2 episodes, 2008)
Billy Baxter ... special thanks (1 episode, 2008)
Bill Irving ... special thanks (1 episode, 2008)
Charles 'Bud' Tingwell ... in honour and memory of (1 episode, 2010)
Donna Hardie ... special thanks (1 episode, 2011)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page