IMDb > "Survivor" Survivor: Micronesia - Fans vs. Favorites - The Reunion (2008)

"Survivor" Survivor: Micronesia - Fans vs. Favorites - The Reunion (2008)

« Prev | 248 of 504 Episodes | Next »

Photos (See all 12 | slideshow)

Overview

User Rating:
7.2/10   46 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Contact:
View company contact information for Survivor: Micronesia - Fans vs. Favorites - The Reunion on IMDbPro.
TV Series:
Original Air Date:
11 May 2008 (Season 16, Episode 15)
Plot:
Plot Keywords:

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

Jeff Probst ... Himself - Host

Parvati Shallow ... Herself - Sole Survivor - 39 Days - Malakal / Airai / Dabu Tribes

Amanda Kimmel ... Herself - Runner-Up - 39 Days - Malakal / Dabu Tribes

Cirie Fields ... Herself - Eighth Juror - 38 Days - Malakal / Dabu Tribes

Natalie Bolton ... Herself - Seventh Juror - 37 Days - Airai / Dabu Tribes

Erik Reichenbach ... Himself - Sixth Juror - 36 Days - Airai / Malakal / Dabu Tribes

Alexis Jones ... Herself - Fifth Juror - 33 Days - Airai / Dabu Tribes

James Clement ... Himself - James' Father - Audience Member
Jason Siska ... Himself - Third Juror - 30 Days - Airai / Dabu Tribes

Oscar Lusth ... Himself - Second Juror - 27 Days - Malakal / Dabu Tribes (as Ozzy Lusth)

Eliza Orlins ... Herself - First Juror - 24 Days - Malakal / Airai / Dabu Tribes

Ami Cusack ... Herself - 21 Days - Malakal Tribe

Tracy Hughes-Wolf ... Herself - 20 Days - Airai / Malakal Tribes

Kathy Sleckman ... Herself - 19 Days - Airai Tribe
Chet Welch ... Himself - 17 Days - Airai / Malakal Tribes

Jonathan Penner ... Himself - 15 Days - Malakal / Airai Tribes
Joel Anderson ... Himself - 14 Days - Airai / Malakal Tribes
Michael Bortone ... Himself - 11 Days - Airai Tribe (as 'Mikey B.' Bortone)

Yau-Man Chan ... Himself - 8 Days - Malakal Tribe

Mary Sartain ... Herself - 6 Days - Airai Tribe

Jon Dalton ... Himself - 3 Days - Malakal Tribe (as Jonny Fairplay)
rest of cast listed alphabetically:

Michelle Deighton ... Herself - Jonny Fairplay's Finacée - Audience Member
Piper Addison Fairplay ... Herself - Jonny Fairplay's Daughter - Audience Member
Ryan Opray ... Himself - Audience Member

Episode Crew
Directed by
Michael Simon 
 
Produced by
Doug McCallie .... co-executive producer
Tom Ward .... associate producer
 
Original Music by
David Vanacore (original music composed by)
 
Makeup Department
Trent Cotner .... makeup artist
 
Art Department
Samantha Day .... art department coordinator
Stuart Frossell .... property master
Dylan Schenkeveld .... tool technician (uncredited)
 
Sound Department
David Ball .... sound editor
Danna Feintuch .... sound technician
Monique Reymond .... foley artist
Vince Tennant .... supervising sound editor
John Warrin .... sound effects editor
Sam Londe .... sound supervisor (uncredited)
Todd D. Reynolds .... sound editor (uncredited)
 
Casting Department
Dominique Ferrari .... casting coordinator
 
Costume and Wardrobe Department
Jill Livingston .... costume supervisor (as Jill Lucas)
 
Editorial Department
James Ciccarello .... lead assistant editor
Shane Moran .... assistant editor
Andi Castro .... post-production assistant (uncredited)
Naoko Inada .... post-production assistant (uncredited)
 
Music Department
Michael Brake .... supervising music editor
Iko Kagasoff .... music coordinator
 
Other crew
Stefanie Nieto Cruz .... Production Assistant (as Stephanie Nieto Cruz)
Edwin Davis .... challenge designer
Dominique Ferrari .... contestant coordinator
Jeff Kubach .... logger
Danielle Leaf .... dream team
Dan Paschen .... assistant: Mark Burnett
Erika Shay .... contestant coordinator
Natasha C. Smith .... assistant accountant
Clarke Williams .... production assistant
Charles Chen .... head audience page (uncredited)
Keet Davis .... stand-in (uncredited)
Elizabeth T. Guste .... production accountant (uncredited)
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Writing credits
(in alphabetical order)
Charlie Parsons  creator

Produced by
Jay Cannold .... line producer
Richie Moore .... associate field producer (as Rich B. Moore Jr.)
Scott Larsen .... consulting producer (uncredited)
 
Cinematography by
Grant Bieman 
 
Casting by
Brendon Blincoe 
Evan Burns 
Paul Gordon 
Neal Konstantini 
Linda Morris 
 
Production Management
Chris Lowenstein .... production manager
 
Art Department
Shelly Becker .... scenic artist
Joanna Cullen .... art department coordinator
Ben Foley .... carpenter
Rebecca Staab .... buyer
Landry Lee Tham .... art department assistant
Phillip Hans Van Beers .... carpenter
 
Sound Department
Randy Bittle .... sound
Rory Martin .... boom operator
Lauretta Molitor .... sound: Challenge Audio
Kevin Padden .... sound
Roger Potenza .... sound editor
Aaron Holmlund Rosapepe .... foley recordist
 
Special Effects by
Russell Strang .... special effects assistant
 
Camera and Electrical Department
Darlene Alison .... assistant camera
Ilya Beynenson .... assistant camera
Chris Camp .... assistant camera
Keith A. Cox .... assistant camera (season 6)
Neight Gee Tang .... video tape logger
Everette Motta .... assistant camera
Nat Mundel .... assistant camera (as Nathaniel Mundel)
Rob Osburn .... assistant camera
Emma Pantall .... assistant camera
Joanna Perdue .... assistant camera
David Charles Sullivan .... camera operator
David Tidy .... electrician
Steven J. Winslow .... aerial camera technician: Wescam camera
 
Casting Department
Jamal Gay .... casting production assistant
Wesley A. Mitchell .... casting associate
 
Editorial Department
Trey Neely .... post-production assistant
Sebastien Roche-Lochen .... on-line assistant editor
Skylar Smith .... assistant editor
 
Location Management
Cyril Loreau .... location coordinator
Michael Parks .... location manager
 
Transportation Department
Matthew Ballard .... transportation coordinator
Guy J. Graves .... transportation captain
Cara Sanderson .... transportation office coordinator
 
Other crew
Amy Alberts .... assistant production coordinator
Shawn Chou .... video transcriber
Jamie Cobb .... logger
Jamie Cobb .... production assistant
Stephen David .... consultant
Ryan Davis .... production assistant
Richard Di Sabatino .... technical consultant
Philippe du Prel .... production coordinator
Johnny Fountain .... production coordinator
Neight Gee Tang .... video transcriber
Joeby Gibson .... logger
Joeby Gibson .... production assistant
Bud Gilroy .... freight coordinator
P.J. Haines .... catering manager
Piyaporn Indageha .... production assistant
Venus Kanani .... travel coordinator
Angela Miller .... production assistant
Jeff Partin .... marine production supporter
Jeff Partin .... vessel supervisor
Lynn Pekalsky .... production coordinator
Tamar Salibian .... transcriber
Cara Sanderson .... travel coordinator
Christopher Shearman .... marine captain
Christopher Shearman .... senior marine captain
Emily Sinclair .... production coordinator
Justin Smith Shelton .... assistant production office coordinator
Sandy Stevens .... assistant production coordinator
Tammy Thomas .... production assistant
Tiffany Thompson .... production assistant
John Vidas .... office production assistant
Chris Wilkas .... assistant: Burnett
Mimi Wyeth .... first production accountant
 
Distributors
  • AXN (2010) (Hungary) (TV)
Other Companies

Additional Details


FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "Survivor" (2000)

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits IMDb TV section IMDb Adventure section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.