Directed by
Robert Iscove |
Writing Credits
James Krieg | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Marjorie Cohn | ... | executive producer |
Michael Espensen | ... | executive producer |
Lauren Levine | ... | executive producer |
Scott McAboy | ... | producer |
Bill O'Dowd | ... | executive producer |
Jessica Rhoades | ... | executive producer (as Jessica Horowitz) / producer (as Jessica Horowitz) |
Music by
Michael Wandmacher | ... | (score by) |
Cinematography by
David Moxness | ... | director of photography |
Editing by
Casey O. Rohrs | ... | (as Casey O Rohrs) |
Casting By
Heike Brandstatter | ||
Carol Goldwasser | ||
Coreen Mayrs | ||
Howard Meltzer |
Production Design by
Brent Thomas |
Art Direction by
Shannon Grover |
Set Decoration by
Wendy Harke |
Costume Design by
Angus Strathie |
Makeup Department
Debi Lelievre | ... | key makeup artist (as Debbie Lelievre) |
Tana Lynn Moldovanos | ... | first assistant makeup artist (as Tana Moldavanos) |
Vincenza Sharpe | ... | first assistant makeup artist |
Roy Sidick | ... | first assistant hair stylist (as Roy Siddick) |
Frances Smith | ... | first assistant hair stylist (as Fran Smith) |
Nancy Steyns | ... | first assistant hair stylist |
Jill Winston | ... | key hair stylist |
Marjorie Wood | ... | first assistant makeup artist |
Janella Churchill | ... | second assistant makeup artist (uncredited) |
Amy St. Jean-Anzinger | ... | assistant makeup artist (uncredited) |
Production Management
Todd Pittson | ... | unit production manager |
Aaron Staudinger | ... | post-production supervisor |
Amy Sydorick | ... | production supervisor |
Thierry Tanguy | ... | production manager: second unit |
Second Unit Director or Assistant Director
Neil Allan | ... | third assistant director |
Brian Giddens | ... | first assistant director |
Warren Hanna | ... | first assistant director: second unit / second assistant director |
Scott McAboy | ... | second unit director |
Tammy Tamkin | ... | dgc trainee: second unit / trainee assistant director: Directors Guild Canada |
Mimi Crowe | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Art Department
John Bayntun | ... | lead dresser |
Maggie Boucher | ... | scenic painter |
Cynthia Burtinshaw | ... | buyer (as Cynthia Burtinshaw-Martin) |
Loree Cameron | ... | graphic designer (as Loree Wershler Cameron) |
David Clarke | ... | set designer |
Ivan Fish | ... | lead carpenter |
James Fredrickson | ... | laborer |
Tamara Gauthier | ... | dresser (as Tamara Gaultier) |
John Hamilton | ... | paint coordinator |
Frank Hanuska | ... | lead carpenter |
Dale Husuliak | ... | lead carpenter |
Denise Hutniak | ... | art department assistant |
Brad Jansen | ... | paint foreman (as Brad Jensen) |
Brent Lane | ... | property master |
Glenn MacDonald | ... | on-set dresser: second unit (as Glen MacDonald) |
David Manske | ... | on-set dresser |
Derick McLeod | ... | construction coordinator |
Charles Newson | ... | property buyer (as Chuck Newson) / props: second unit (as Chuck Newson) |
Rowena O'Connor | ... | assistant property master |
Rick Patterson | ... | dresser (as Ric Patterson) |
Bryan Pederson | ... | construction foreman |
Marlow Pederson | ... | lead metal fabricator |
Robert Pratt | ... | storyboard artist (as Rob Pratt) |
Chris Rae | ... | lead carpenter |
Christian Rondow | ... | dresser |
Matthew Versteeg | ... | assistant decorator (as Matt Versteeg) |
Sean Will | ... | scenic painter |
Jim Wilson | ... | lead carpenter |
Alistair Bell | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Tricia Boer | ... | cable puller |
Donald D. Brown | ... | boom operator (as Don Brown) |
Shane Connelly | ... | production sound mixer |
Gary Coppola | ... | re-recording mixer |
Andy D'Addario | ... | re-recording mixer |
Rob Graham | ... | playback operator |
Scott A. Jennings | ... | post-production sound supervisor (as Scott Jennings) |
Marcus Blanchard | ... | sound effects editor (uncredited) |
Matt Dawson | ... | adr mixer (uncredited) |
Sam C. Lewis | ... | foley mixer (uncredited) |
Doug Madick | ... | foley artist (uncredited) |
Jared Neal | ... | sound editor (uncredited) |
Tijn van de Wetering | ... | dubbing mixer: Dutch, Swedish and Danish version (uncredited) |
Special Effects by
Denys Guillemette | ... | special effects best boy (as Denys Gullemette) |
Rob Mackie | ... | special effects assistant |
Jak Osmond | ... | special effects coordinator |
Visual Effects by
Brett Dowler | ... | visual effects supervisor |
David Jacobson | ... | additional visual effects artist: Fast Cuts Edits |
Jared Jones | ... | compositor: Stargate Digital |
Jason Korber | ... | compositor: Stargate Digital |
Mike Leeming | ... | visual effects coordinator: Stargate Digital |
Steve Machan | ... | visual effects dolly grip: second unit |
Michael Wale | ... | visual effects director of photography: second unit |
Stunts
Scott J. Ateah | ... | stunt coordinator (as Scott Ateah) |
Ieisha Auyeung | ... | stunt performer |
Garvin Cross | ... | assistant stunt coordinator |
Crystal Dalman | ... | stunt performer |
Andrea Kinsky | ... | stunt double (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Dan Bennett | ... | key grip: second unit |
Richard Buckmaster | ... | gaffer (as Richard 'Bucky' Buckmaster) |
Al Campbell | ... | key grip |
Gregg Campbell | ... | leadman grip (as Gregor Campbell) |
Mark Cohen | ... | first assistant camera: "b" camera |
Mark Cooper | ... | first assistant camera: "a" camera (as Alexander Cooper) |
Michael Courtney | ... | stills photographer |
Douglas Craik | ... | camera operator: "b" camera (as Doug Craik) |
Lane Cusack | ... | rigging best boy |
Tony Derkach | ... | dolly grip: second unit |
Gerald Dupuis | ... | rigging grip |
Chad Ferguson | ... | grip |
Matt Greenhough | ... | dolly grip: "a" camera |
Robin Hall | ... | lamp operator |
Jesse Harris | ... | leadman grip (as Jessie Harris) |
James M. Jackson | ... | rigging best boy (as James Jackson) |
Dale H. Jahraus | ... | director of photography: second unit (as Dale Jahraus) |
Gilbert Jamault | ... | generator operator |
Devin Karringten | ... | camera trainee |
Joshua Kjorven | ... | second assistant camera: second unit (as Josh Kjorven) |
Mike Kolafa | ... | best boy |
Tom Kolafa | ... | best boy |
Todd Lapp | ... | rigging gaffer |
Vince Laxton | ... | lamp operator |
Álex Martínez | ... | second assistant camera: "b" camera (as Alex Martinez) |
Rod Mawson | ... | first assistant camera: second unit |
Marty McInally | ... | camera operator: "a" camera |
Finbar McMillan | ... | best boy grip |
Frank Olic | ... | generator operator |
Laird Pierce | ... | second assistant camera: "a" camera |
Darren Robertson | ... | video playback coordinator |
Corey Robson | ... | digital imaging technician |
Ed 'Animal' Schulz | ... | dolly grip: "b" camera (as Ed Schultz) |
Peter Siller | ... | lighting board operator |
Neil Swakum-Peck | ... | lamp operator |
Tom Walden | ... | best boy |
Johnny Walker | ... | key rigging grip |
Scott Wallace | ... | video playback operator |
Shamus Whiting-Hewlett | ... | lamp operator (as Seamus Whiting-Hewlitt) |
Craig Forsberg | ... | lead set wireman (uncredited) |
Andre Gheorghiu | ... | second assistant camera (uncredited) |
Casting Department
James Forsyth | ... | extras casting |
Steve Maisel | ... | casting associate: US |
Tiffany Mak | ... | casting assistant: Canada |
Amy Nygaard | ... | casting assistant: Canada |
David Doan | ... | casting coordinator (uncredited) |
Sandy Holt | ... | adr voice casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Jenny Bernice | ... | background costumer |
Tess Brummitt | ... | truck supervisor (as Tess Brummit) |
Rena Campbell | ... | additional costumer / costumer: second unit (as Rena Cambell) |
Denise Gingrich | ... | costumer |
Sarah Haddleton | ... | assistant costume designer |
Marie Jeanne Melanson | ... | set supervisor |
Kurtis Reeves | ... | costumer: prep |
Hollie McBeth | ... | costume dyer/breakdown (uncredited) |
Doanne Kalena Nielsen | ... | costume maker (uncredited) / head costume cutter (uncredited) |
Heather Seshadri | ... | costume dyer/breakdown (uncredited) |
Editorial Department
Pietro Cecchini | ... | assistant editor |
Lawrence D'Addio | ... | post-production assistant |
Ken Scribner | ... | post-production intern |
Sarah Landman Serafini | ... | executive in charge of post production: Dolphin Entertainment (as Sarah Landman) |
Keith Wagner | ... | post-production coordinator |
Jeff Wright | ... | on-line editor |
Ted Brady | ... | final colorist (uncredited) |
Location Management
Jennifer Lewis | ... | assistant location manager |
Tim Moshansky | ... | location scout |
Mick Rochon | ... | trainee assistant location manager (as Mich Rochon) |
Thierry Tanguy | ... | location manager |
Music Department
Michael Dittrick | ... | supervising music editor: MICDI Prod. Inc. |
Amber Funk | ... | music editor: vocal sync |
Matthew Gerrard | ... | composer: original songs / music arranger / music producer |
Robbie Nevil | ... | composer: original songs |
Ben Zales | ... | assistant music editor |
Storm Di Scozia | ... | singer (uncredited) |
Script and Continuity Department
Lana Krotenko | ... | script supervisor: second unit |
Ruby J. Munro | ... | script supervisor (as Janet Munro) |
Transportation Department
Barry Chapman | ... | driver |
L. Michael Eddy | ... | driver (as Mike Eddy) |
Samuel England | ... | driver (as Sam England) |
Glenn J. Harrison-Jones | ... | driver (as Glenn Harrison-Jones) |
Howard Huntley | ... | driver |
Michael Huntley | ... | driver |
Ian-Peter Jacobi | ... | driver (as Ian Jacobi) |
John Mayervich | ... | driver (as John Mayervitch) |
Kendra Moroz | ... | driver |
Ryan Moroz | ... | transportation co-captain |
Mike Sassen | ... | transportation coordinator |
Dennis Stone | ... | transportation captain |
Rick Swidrowich | ... | driver |
Terence Walker | ... | driver |
Additional Crew
Wendy L. Adjoury | ... | second assistant coordinator (as Wendy Adjoury) |
Elsie Blaquera | ... | assistant chef: First Take Catering |
Hanelize de Beer | ... | office production assistant (as Hanelize deBeer) |
Johnny Duda | ... | consultant |
R.J. Durell | ... | choreography |
Tamara Harland | ... | key production assistant / production assistant: second unit (as Tammy Harland) |
Rick Imeson | ... | security captain |
Zachary Iveson | ... | assistant: Jessica Horowitz |
Darcy John | ... | craft services: second unit / first aid: second unit |
Veronique Kahler | ... | production assistant |
Kelly Konno | ... | assistant choreographer |
Brianna Lawrence | ... | craft services: second unit / first aid: second unit |
Sidney LeClaire | ... | assistant accountant (as Sydney LeClaire) |
Kyle Leggett | ... | production assistant / production assistant: second unit |
Sue Levens | ... | production accountant |
Lori Massini | ... | legal council: Canada |
Joel McCooey | ... | chef: First Take Catering |
James Moffat | ... | assistant chef: First Take Catering (as James Moffatt) |
Monica Montella | ... | payroll accountant |
Shane Morgan | ... | behind-the-scenes coordinator |
Holly Pinder | ... | key production assistant / production assistant: second unit |
Lisa Ragosin | ... | production coordinator |
Liz Reynolds | ... | assistant: Lauren Levine |
Kim Roberts | ... | legal council: Canada |
Mick Rochon | ... | key production assistant (as Mich Rochon) / production assistant: second unit (as Mich Rochon) |
Tammy Saito | ... | craft service / first aid |
Mair Saranga | ... | tutor: ABC Tutoring |
Bonnie Smart | ... | stand-in |
Mark Tachovsky | ... | assistant coordinator |
Graeme Tait | ... | security coordinator |
Soren Tambour | ... | chef: First Take Catering |
Stephen Tibbetts | ... | stand-in |
Gary Wardberg | ... | tutor: ABC Tutoring |
Wanda Weithers | ... | assistant: Lauren Levine |
Dan Lee West | ... | assistant: Robert Iscove |
Annie Wilkinson | ... | tutor: ABC Tutoring |
Crystal Wilson | ... | extras wrangler |
Daniel Booko | ... | adr loop artist (uncredited) |
Megan Ellstrom | ... | Assistant to Executive Producer: Dolphin Entertainment (uncredited) |
Les Ford | ... | computer playback designer (uncredited) |
Claude Forest | ... | insurance broker (uncredited) |
Erin Lander | ... | adr loop group (uncredited) |
Christian Laub | ... | production assistant (uncredited) |
Tom MacLeod | ... | production assistant (uncredited) |
Max Torroba | ... | playback coordinator (uncredited) |
Thanks
Lee Ann Chmielewski-Larsen | ... | special thanks |
Doug Cohn | ... | special thanks |
Alison Dexter | ... | special thanks |
Paula Kaplan | ... | special thanks |
Jay Landers | ... | special thanks |
Sharon Chazin Lieblein | ... | special thanks (as Sharon Lieblein) |
Michael Sammaciccia | ... | special thanks |
Ian Sheppard | ... | special thanks |