Edit
The Lone Ranger (2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Gore Verbinski

Writing Credits  

Justin Haythe ... (screenplay) and
Ted Elliott ... (screenplay) &
Terry Rossio ... (screenplay)
 
Ted Elliott ... (screen story) &
Terry Rossio ... (screen story) and
Justin Haythe ... (screen story)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
Danny
...
...
...
...
Chief Big Bear
...
...
...
Jesus
...
Ray
...
...
...
...
Red Knee
...
Kevin Wiggins ...
Chad Brummett ...
...
...
Joseph E. Foy ...
...
...
Habberman
...
Shareholder
...
Shareholder
...
Engineer
...
...
...
...
Soldier #3
Jack Axelrod ...
...
...
Kai
Margaret Bowman ...
Fat Lady
...
...
Devon J. Adams ...
Dancer (Red's)
Desirae Anslover ...
Dancer (Red's)
Charlotte Cormier ...
Dancer (Red's)
...
Dancer (Red's)
Briana Van Schuyver ...
Dancer (Red's)
Julie Stracener ...
Dancer (Red's)
Chad Randall ...
Pawing Drunk
...
Mob Member
Todd Anderson ...
Mob Member
...
Mob Member
Joanne Camp ...
...
Young Crier (Hell on Wheels)
...
Soldier #1
...
Soldier #2
Jack Chang ...
...
VP Colfax
Robin McGee ...
Old Crier
...
Stove Pipe
...
Joe
...
Grizzled Soldier
...
Soldier #4
Argos MacCallum ...
Farmer
...
Fuller's Native American Scout
...
Jane (as Allison Volk)
Pokey LaFarge ...
Band at Red's
Joey Glynn ...
Band at Red's
Adam Hoskins ...
Band at Red's
Ryan Koenig ...
Band at Red's
Tom E. Rostkowski ...
Man Who Congratulates Cole
Malachi Tsoodle-Nelson ...
Red Knee's Young Warrior
Sean Durham ...
Cavalry Guard
Anthony R. Burt ...
...
Will Kirkhope ...
Kenneth Love ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Townsperson (uncredited)
...
Chinese Miner (uncredited)
...
Promontory Summit Band Conductor (uncredited)
...
(uncredited)
Todd Bethke ...
Train Passenger (uncredited)
...
Rail Road worker (uncredited)
...
Railroad Worker (uncredited)
Michael J. Carnevale ...
Townfolk (uncredited)
Cabran E. Chamberlain ...
Railroad Worker (uncredited)
Jeremie Dalaba ...
Farmhand / drunkard (uncredited)
Cary Drage ...
Scorpion Eater (uncredited)
...
Railroad Worker (uncredited)
Kristine Fambrough ...
Train Car Temperance Woman (uncredited)
Scott Flick ...
Railroad Worker (uncredited)
...
Saloon Girl (uncredited)
...
Old Man at Fair (uncredited)
James Grummitt ...
Soldier 2 (uncredited)
...
Townsman (uncredited)
...
Railway Worker (uncredited)
Kyle Jacobson ...
Dog Boy (uncredited)
Jason D. Johnson ...
Seamus O'Toole (uncredited)
...
Town Dignitary (uncredited)
...
Fair Man - Wild West Show (uncredited)
...
Parasole Lady (uncredited)
...
Specialty - Fire Fingers (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
...
Habberman's Assistant (uncredited)
...
Sheriff Patterson (uncredited)
Dana Kjeldsen ...
Cavalry (uncredited)
...
Train Station Kid (uncredited)
...
Tattoed Drunk (uncredited)
...
Asian Mob Member (uncredited)
Hope McCurdy ...
Contortionist (uncredited)
Brandon Price McDaniel ...
Cavalry Soldier (uncredited)
Marti Mills ...
Extra (uncredited)
...
Railroad Spiker (uncredited)
Alexandria Morrow ...
Reds Girl (uncredited)
...
Saloon Guy (uncredited)
...
Constitution Fireman (uncredited)
...
Helen (uncredited)
Pablo Paz ...
Farmhand Mobster (uncredited)
...
Temperance Lady (uncredited)
Michael Neal Powell ...
Townsman (uncredited)
...
Irish Railworker (uncredited)
John Quintana ...
Working Man (uncredited)
Jessica Record ...
Red's Girl (uncredited)
Halyssa Riggins ...
Townsperson (uncredited)
...
Gentleman / Train Passenger (uncredited)
Turner Ross ...
Fairgoer (uncredited)
Davin Ruggles ...
Fair Child (uncredited)
Liam Ruggles ...
Fair Child (uncredited)
...
Railroad Worker (uncredited)
Steve Shaw ...
Dignitary (uncredited)
...
Rail Worker (uncredited)
Joel Thingvall ...
Sheriff Long Johns (uncredited)
Shannon Tucker ...
Prostitute / Background (uncredited)
Eric Vincent ...
Irish Railroad Worker (uncredited)
Shannan Wagenman ...
Fairground Woman (uncredited)
Sean Weimorts ...
Cavalry (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jerry Bruckheimer ... producer
Johnny Depp ... executive producer
Morgan Des Groseillers ... associate producer
Eric Ellenbogen ... executive producer
Ted Elliott ... executive producer
Tom Engelman ... associate producer
Shari Hanson ... associate producer
Eric McLeod ... executive producer
Chad Oman ... executive producer
Melissa Reid ... associate producer
Terry Rossio ... executive producer
Pat Sandston ... associate producer
Mike Stenson ... executive producer
Gore Verbinski ... producer

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

Bojan Bazelli ... director of photography

Film Editing by 

James Haygood
Craig Wood

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Jess Gonchor
Mark 'Crash' McCreery ... (as Crash McCreery)

Art Direction by 

Jon Billington ... supervising art director
Naaman Marshall
Iain McFadyen
James F. Oberlander
Brad Ricker ... supervising art director
Domenic Silvestri

Set Decoration by 

Cheryl Carasik

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Natasha Allegro ... hair stylist
Anisa Anderson ... makeup artist
David Atherton ... makeup artist
Cary Ayers ... makeup lab tech: Harlow Designs
Robin Beauchesne ... makeup artist
Gretchen Bright ... makeup artist
Svetlana Britt ... makeup crowd supervisor
Miki Caporusso ... hair production assistant
Gloria Pasqua Casny ... hair department head
Leo Corey Castellano ... tattoo transfers
Clare M. Corsick ... hair stylist
Megan Daum ... assistant hair stylist
Katie Douthit ... assistant makeup artist
Elizabeth Gallegos ... hair stylist
Pepper J. Gallegos ... makeup artist
Jerrad Gray ... makeup artist
Patricia Greer ... makeup artist
Joel Harlow ... makeup department head
Carol Hemming ... personal hair stylist
Cynthia Hernandez ... makeup artist
Jules Holdren ... assistant hair department head
Ann-Maree Hurley ... facial hair and hair goods / makeup artist
Kevin Kirkpatrick ... makeup artist
Mary Hedges Lampert ... hair background supervisor
Marie Larkin ... hair stylist
Yvette Meely ... hair stylist
Isaac Meyers ... local makeup artist
Marcy Morgan ... assistant hair stylist
Karla Muenze ... makeup artist
Jessica Nelson ... contact lens technician
Ken Niederbaumer ... makeup artist
Mark Nieman ... makeup effects artist
Jolynn Nieto ... assistant hair stylist
Cristina Patterson ... contact lens designer/painter (as Cristina Patterson Ceret)
Brian Penikas ... additional make-up
Copper Perry ... makeup artist
Sara Roybal ... makeup artist
Brenda Salamone ... makeup effects shop technician
Vanessa Sharp ... hair stylist
Laura Sill ... hair stylist
Daniel N. Smith ... assistant makeup artist
Mike Smithson ... key makeup artist
Khanh Trance ... hair special effects / wig maker
Corey Welk ... makeup artist
Sabrina Wilson ... makeup assistant: Joel Harlow
Danlee Winegar ... makeup artist
Melissa A. Yonkey ... hair stylist
Michael F. Blake ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Daniel Hassid ... executive in charge of production
Thomas Hayslip ... unit production manager: New Mexico
Mark Indig ... unit production manager
Todd Livdahl ... production technology executive
Todd London ... post production executive
Jason Pomerantz ... production manager (IMAX version)
Amy Schmidt ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Mikey Eberle ... second second assistant director: New Mexico
Charles Gibson ... second unit director
Jai James ... second second assistant director: second unit
David Kelley ... second assistant director: second unit
Eric Richard Lasko ... second assistant director
Brandy D. Pollard ... second second assistant director
Brett Robinson ... second second assistant director
Ethan Ross ... second assistant director: VFX unit / second assistant director: VFX/Elements unit
Kevin Thomas Roy ... additional second assistant director (as Kevin Roy)
Simon Warnock ... first assistant director

Art Department 

Curtis Akin ... assistant property master / second unit property master
Arthur Arndt ... carpenter
Toni Barbosa ... painter
Noah Bradley ... construction gang boss
Kathleen Branch ... painter
Steve Brown ... propmaker gang boss
Jack Brunacini Jr. ... metal propmaker
Bryan Buckler ... welding supervisor
John Bugarcic ... paint foreman
James Carson ... concept artist
Christopher Casey ... set dresser
Dianne Chadwick ... lead graphic designer
Joel Chang ... concept artist
Brett Chapman ... props
Lance Cheatham ... set dresser
Jen R. Clark ... art department production assistant
Angie Lee Cobbs ... props coordinator
Sage Emmett Connell ... set dresser
Nick D'Abo ... construction coordinator: vfx
Bryan Davis ... property department coordinator: prep
Rocky De la Vega ... painter
Dustin DellaVecchia ... art department assistant
John Dugan ... plaster foreman
Timothy M. Earls ... senior lead set designer
Chad Fontaine ... hod carrier
Marisa Frantz ... set designer
Mark Gadbury ... props
Darren Gibson ... prop maker gang boss
Brad Good ... assistant property master
Ram Goradia ... day player set dresser
Graham Griswold ... set dresser
Wellyem Guerra ... painter
Ricardo Guillermo ... set designer
John Guliano ... Propmaker Foreman
Julia Hapney ... technician
Scott Herbertson ... set designer
Jim Hewitt ... set designer
J. Bryan Holloway ... lead sculptor
David James ... sculptor
Lynn A. Johanson ... foreman painter
David Johnson ... props
Paul Judges ... set dresser
John Kelso ... gang boss: construction
Jonas Kirk ... construction coordinator
Ellen Lampl ... additional graphic designer
Anthony Leonardi III ... storyboard artist
Stephen H. Lewis ... model maker
Andy Linderkamp ... prop maker
Adrian Lobato ... propmaker
Colette Longo ... construction medic
Seth Longo ... construction medic / set painter
Kevin Loo ... digital set designer
Dale Lotreck ... set painter
Amahl Lovato ... modelmaker
Scott Lukowski ... concept artist
David Manhan ... leadman
Chris Marchwinski ... technician
James McConnell ... painter
Mallorie McConnell ... painter
Thomas Meikle ... foam sculptor
Gary Metzen ... painter
Charlie Montoya ... on-set dresser
Christopher Morente ... greensman: Los Angeles
Adam Mull ... lead model maker
Jacob Murphy ... scenic artist/set painter
Ben Nichols ... construction coordinator: vfx model supervisor
Samuel Pactol ... paint supervisor
Greg Papalia ... set designer
Derek Patten ... art department assistant
Ron D. Peake ... welder gang boss
Kris Peck ... property master
Sara M. Pennington ... art department coordinator
Melani Petrushkin ... art department coordinator: Los Angeles
Frank Piercy ... paint supervisor
Christina Pizzala ... painter
Roger Prater ... stand by greensman
Helen Rasmussen ... draper
Wil Rees ... production illustrator
Richard Reynolds ... computer set designer
Siobhan Roome ... set designer
Kathleen Rosen ... set decoration buyer
Michael Ruby ... supervising signwriter
Steve Salazar ... welder foreman
Darlene Salinas ... set decoration coordinator
Billy Salsberg ... set foreman
Ernest M. Sanchez ... set dressing gangboss
Leonard Sanchez ... utility technician
James Sapienz ... set dresser
Loren Schoel ... set painter
Juan Souter ... greens / utility tech
Jon Stein ... art researcher
Lucas Stein ... set painter
Karen Teneyck ... graphic designer
Michael Thurman ... gangboss
Erik Torrez ... set dresser
John Trapp ... foreman
Robert P. Trujillo ... set dresser
Bryan Turk ... propmaker gang boss
Stella Vaccaro ... set designer
Ronald Walkshorse ... prop maker
James Walton ... propmaker
Wendy Weaver ... set decorating buyer
Kevan Weber ... set dresser
Dale Wilmarth ... mold shop supervisor
Chris Withrow ... set dresser: Los Angeles
Liloa Wong ... key greens foreman
Mark Woodworth II ... painter gangboss
Robert House ... propmaker (uncredited)
Karl Luthin ... props (uncredited)
Paul M. Nolan ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Brett Becker ... utility sound technician
Ian Bender ... sound playback
Christopher Boyes ... sound designer / sound re-recording mixer
Danny Caccavo ... digital editorial support
Blake Collins ... foley mixer
Jason Patrick Collins ... utility sound technician
John T. Cucci ... foley artist
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Ken Fischer ... sound effects editor
Kim Foscato ... dialogue editor
Ryan J. Frias ... digital editorial support
Josh Gold ... sound effects editor
Chris Gridley ... assistant dialogue editor
J.R. Grubbs ... sound effects editor
John Guentner ... foley mixer
Nia Hansen ... foley supervisor
Edward J. Hernandez ... mix stage engineer
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
James Hyde ... adr recordist
Pedro Jimenez ... trailer re-recording mixer
Bob Kellough ... sound effects recordist
Adam Kopald ... sound effects editor
Daniel Laurie ... adr supervisor
William Martel Jr. ... additional video assist
Paul Massey ... sound re-recording mixer
Shannon Mills ... supervising sound editor
Douglas Murray ... dialog supervisor
Dan O'Connell ... foley artist
Lee Orloff ... sound mixer
Michele Perrone ... adr editor
Jacob Riehle ... first assistant sound editor / sound effects recordist
Gary Rydstrom ... sound designer
Dee Selby ... foley editor
Dan Sharp ... re-recordist
Robert Shoup ... sound effects editor
Addison Teague ... supervising sound editor
Bonnie Wild ... digital editorial support
Keenan Wyatt ... adr recordist / sound technician

Special Effects by 

H. Barclay Aaris ... buyer
David Amborn ... special effects foreman
Sean Amborn ... special effects technician
Thomas Amborn ... special effects technician
Megan Areford ... special effects technician
Wayne Burnes ... pyrotechnician
Andrea Cantrell ... special effects purchaser
Leslie Coogan ... special effects accountant
Lawrence Decker ... pyrotechnician
Alan Droeger ... special effects technician
Randy Fitzgerald ... special effects foreman
Eric Frazier ... special effects
John Frazier ... special effects supervisor
Werner Hahnlein ... special effects
Julia Hapney ... special effects technician
Bruce D. Hayes ... special effects foreman
Philip Neil Henderson ... water special effects
Geoff Heron ... special effects supervisor
Anthony Ray Herrera ... special effects foreman
Erich Martin Hicks ... special effects crew
Chris Jones ... special effects crew
John Kelso ... special effects foreman
Michael Kirchmeier ... special effects
Joseph Livolsi ... special effects technician
Greg Maloney ... SFX & miniature producer / effects producer
Ken Mieding ... special effects foreman
Ben Nichols ... miniature supervisor
Scott Oshita ... special effects: animatronic horse
Micah Roehr ... special effects technician
Ashley Schmidt ... special effects assistant
George Stevens ... special effects technician
Mike Wever ... special effects technician
Ross Young ... special effects engineer
Vince De Quattro ... sfx previs supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... data capture: MPC
Lauren Abrams ... model maker: 32Ten Studios
Arpit Achha ... matchmove artist: Moving Picture Company
Matthew Adams ... lead compositor: MPC
Nidhi Agarwal ... matchmove Artist: MPC
Kaevski Aleksandar ... roto artist: Fx3x
Tim Alexander ... visual effects supervisor: ILM
Charles Alleneck ... digital artist: ILM
Naline Amaral ... visual effects production assistant
Jill Ambrosino ... pre-visualization producer
Sean Amlaner ... senior compositor
Jongjun An ... compositor
Matt Anderson ... digital matte artist: ILM
Beverley Joy Ang ... assistant technical director
Kosta Anovski ... rotoscoping artist: FX3X
Gabriel Arnold ... hair technical director: MPC
Adam Arnot ... roto artist
Mathieu Assemat ... visual effects artist
Jeff Atherton ... visual effects producer: Hydraulx
Awadhut ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Ferda Guray Ayaokur ... digital artist: ILM / layout artist / matchmove artist
Trang Bach ... digital artist: ILM
Lance Baetkey ... digital paint/roto supervisor
Joseph Bailey ... digital compositor: ILM
Natalie Baillie ... digital compositor
Mauricio Baiocchi ... cg supervisor
Katharine Baird ... digital artist: ILM
Manjusha Balachandran ... lighting technical director
Carlo Balassu ... digital matte painter
Carlos Balila ... digital artist: ILM / digital matte artist: ILM
Jasper M. Baltzersen ... roto prep lead: MPC
William Barkus ... compositor
Jacobo Barreiro ... digital artist: ILM
Miles Barry ... visual effects editorial: MPC
Tim Barter ... senior compositor: MPC
Dan Bartolucci ... vfx editor
Chris Bayz ... digital artist: ILM
Ken Beauchamp ... effects technical director
Nicolas Beaufays ... digital compositor: MPC
Leah Beevers ... lead technical animator
Paula Bell ... roto prep supervisor
Luca Bellano ... digital compositor
Amy Beresford ... visual effects producer: ILM
Mathew Berglund ... digital artist
Jason M. Bergman ... digital compositor
Ediga c Bharath ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Mariano Blanc ... lead software developer
Christopher Blasko ... visual effects coordinator
Vincent Blin ... flame artist
Michael Boden ... digital compositor
Peter Bogatsky ... digital artist: ILM
Lucian Boicu ... compositor
Pierre Bonnette ... visual effects artist
Landon Bootsma ... digital compositor: ILM
Dan Bornstein ... digital artist: ILM
Mark Bortolotto ... compositor
Jared Bosse ... digital artist: ILM
Guy Botham ... executive visual effects producer: Lola Visual Effects
Luke Botteron ... vfx editor: mpc
Jean-Christophe Boue ... digital compositor: MPC
Virginie Bourdin ... head of art department: MPC
Neal Bradshaw ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
Derrek Brajkovich-Horn ... vfx pa
Benjamin Bratt ... lead roto/prep artist
Nina Brautigam ... effects department manager: MPC Vancouver
Justin Brekke ... production operations team lead: MPC
John Brennick ... in-house compositor: Disney
Michael Breymann ... visual effects artist
Gossart Brian ... visual effects artist
Jill Brooks ... visual effects executive producer: ILM
Aaron Brown ... digital artist: ILM
Chantell Brown ... visual effects
Joe DeWalt Brown ... visual effects: New Deal Studios
Blair Brownlee ... visual effects coordinator: MPC
Gary Brozenich ... visual effects supervisor
Daniel Bryant ... digital compositor: MPC
Izet Buco ... senior digital compositor
Sean Burgoon ... digital artist: ILM
James Burke ... effects technical director
Cathy Burrows ... digital artist: ILM
Julian Burt ... technical animator
Chrysta Marie Burton ... senior visual effects coordinator
Luis Calero ... digital artist
Owen Calouro ... digital artist: ILM
Julia Canfora ... compositing production manager
Alex Cannon ... digital compositor / previsualization artist
Antonio Carbajo Bescansa ... lighting artist: Hydraulx
Bobby Cardenas ... roto artist
Huey Carroll ... paint compositor
Marla Carter Barrett ... compositor
Tami Carter ... digital artist: ILM
Steve Casa ... digital scan lead
Ben Case ... compositor
Mark Casey ... compositing supervisor
Lanny Cermak ... digital artist: ILM
Thomas Champon ... motion capture technical director: MPC
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
Barish Chandran ... senior pipeline developer: MPC
Paola Chavez ... visual effects coordinator
Peter Chesloff ... digital compositor
Jon Chesson ... compositor
Jeremy Chinn ... title designer
Jung-Yoon Choi ... lead texture artist
Ian Christie ... visual effects artist
Brian Clark ... digital artist: ILM
Oli Clarke ... layout artist: MPC
Trent Claus ... compositing supervisor
Braden Coenen ... model maker: 32Ten Studios
Kaelen Cohen ... digital compositor
Aurelien Collard ... software engineering
Christopher Collis ... visual effects editor: MPC
Crystal Compton ... visual effects coordinator
Traian Constantinescu ... digital compositor: MPC
Michael Conte ... digital artist: ILM
Chryssa Cooke ... technical support: ILM (As Chryssa Sanders)
Chase Cooper ... digital artist: ILM
Jay Cooper ... digital artist: ILM
Dan Copping ... lead layout artist: MPC
Juan Francisco Correa Diaz ... rigging artist: MPC
Glenn Cotter ... digital artist: ILM
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver
Poprizov Cvetan ... roto artist: Fx3x
Paul Daiko ... visual effects artist
Steven Davies ... lead roto/prep artist
Stephen Davis ... roto/prep (as Stephen R. Davis)
Amy Daye ... digital compositor: ILM
Michael DeBeer ... integration artist: Lola Visual Effects
Yoshi DeHerrera ... lidar technician: Gentle Giant Studios
Stanley A. Dellimore ... head of layout: MPC
Damien Delrue ... digital compositor
Stephen DeLuca ... compositor: ILM
Peter Demarest ... digital compositor: ILM
Shripad Deshmukh ... digital artist
Fefo Desouza ... flame artist
Bryan Dewe ... model maker foreman: 32Ten Studios
Anthony Di Ninno ... animator
Dejan Dimovski ... roto artist
Pete Dionne ... CG supervisor: MPC
Ferran Domenech ... animation supervisor: MPC
Roxanne Dorman ... visual effects editor
Colin Downs-Razouk ... digital artist: ILM
Sudip Dutta ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Kishan E. Chandran ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
William J. Earl ... lookdev technical director: MPC
Selwyn Eddy ... digital artist
Gracie Edscer ... visual effects production manager: MPC
Michael Eggert ... compositor: Lola VFX
Nino Ellington ... technical assistant
Joe Engelke ... digital compositor
Jenn Epstein ... senior digital compositor: The Moving Picture Company
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Devin Fairbairn ... visual effects producer: Match the Motion
Katherine Farrar ... visual effects production manager
Sébastien Fauchère ... digital compositor
Marq Faulkner ... lighting td: MPC
Tom Fejes ... digital artist: ILM
Sebastian Feldman ... digital artist: ILM / digital compositor
Eric Feng ... research and development: ILM
Aaron Ferguson ... digital artist: ILM
Eric Fernandes ... cg supervisor
Milad Firoozian ... visual effects artist
Patrick Flannery ... performance capture operator: Lola
Brian Flynn ... digital artist
Michael Fournier ... visual effects editor
David Fox ... visual effects producer: MPC
Daniel Frade ... compositor: mpc
Adam Francis ... motion control technician
Aidan Fraser ... compositor
Andreas Frickinger ... supervisor: ILM Vancouver
Mark Fry ... paint/prep artist
Ben Funk ... digital compositor
Rachel Galbraith ... visual effects coordinator
Rene Garcia ... model supervisor: ILM
Juan Jesús García ... lead 3D matte artist: MPC
Demitre Garza ... flame artist
Willi Geiger ... cg supervisor
Jack George ... visual effects coordinator
Tau Gerber ... digital artist: ILM
Safeer Ghaznavi ... compositor
Sheila Giroux ... visual effects coordinator: MPC
Marissa Gomes ... production manager: ILM
Daniel Gonzalez Solozabal ... digital compositor: MPC
Claudio Gonzalez ... cloth technical director
Lisa Gonzalez ... visual effects artist
Maria Goodale ... digital artist: ILM
David Gottlieb ... lead digital artist
Jeremiah Grant ... digital artist
Melissa Gray ... visual effects coordinator
Robert Greb ... digital compositor
Stephen D. Greenberg ... previsualization artist
James Greig ... visual effects coordinator
Bryant Terrell Griffin ... digital matte painter
Branko Grujcic ... digital artist: ILM
James Grummitt ... visual effects coordinator
Gerald Gutschmidt ... cg supervisor: ILM
Carl Guyenette ... visual effects artist
Christian Haley ... digital artist: ILM
Nelson Hall ... model maker: 32Ten Studios
Michael J. Halsted ... digital artist: ILM
Neal Halter ... model maker: 32Ten Studios
Giles Hancock ... lead digital matte artist
John Hansen ... digital artist: ILM
Shari Hanson ... visual effects producer
Jon Hanzelka ... lidar scanning
Patrick Harboun ... visual effects artist
Brandon Harr ... lidar scanning: Lidar VFX
Dan Hauck ... model maker: 32Ten Studios
Josh Hayes ... storyboard artist
Trevor Hazel ... digital artist
Oliver Hearsey ... layout artist: ILM
Wendy Hendrickson ... digital artist: ILM
David Hermanson ... digital artist: ILM
Michael Hipp ... lead lighting technical director: MPC
Sherry Hitch ... digital compositor: ILM
Falk Hofmann ... digital compositor: MPC
Brian Holligan ... production coordinator: ILM
Eloisa Honrada ... digital artist: ILM
Sean House ... model department supervisor: 32Ten Studios
Jen Howard ... digital artist: ILM
Andrew Hutton ... visual effects artist
Todorovski Ilija ... roto artist: Fx3x
Amanda Instone ... visual effects artist
Myron Seth Isaacs ... model maker: 32Ten Studios
Brad Isdrab ... technical support
Veress Kovács István ... senior digital matte painter: MPC
Lakshmi J.K. ... digital artist
Jiri Jacknowitz ... digital artist
Mike Jamieson ... digital artist: ILM
Patrick Jarvis ... digital paint department supervisor: BaseFX
Jeffrey Jasper ... digital effects supervisor: New Deal Studios
Jaime Jasso ... digital matte artist
Daniel Jauregui ... visual effects artist
Celia Jepson ... senior lighting technical director: ILM
Chris Jestico ... vfx department manager: MPC
Olivier Jezequel ... digital compositor
Jose Jijesh ... modeling and texturing artist: MPC
Jimmy Johansson ... rigging td: MPC
Bryan Jones ... lead compositor: MPC
Keith Jones ... digital compositor
Henrik Karlsson ... senior groom technical director: MPC
James Kawano ... compositor
Tadaomi Kawasaki ... digital matte painter: MPC
Maia Kayser ... digital artist: ILM
James D. Kelly ... visual effects photographer: MPC
Greg Killmaster ... creature technical director: ILM
Laura Killmaster ... creature technical director: ILM
Jin Yong Kim ... layout & matchmove artist
Steven Knipping ... fx artist
Jason Kolowski ... visual effects
Arek Komorowski ... compositing supervisor: MPC Va
Robert Kosai ... digital artist: ILM
Heath Kraynak ... senior compositor: ILM
Ondrej Kubicek ... digital artist: ILM
Sujay Kumar G. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sanjeev Kumar ... pipeline software developer: MPC
Sendil Kumar ... matchmove artist: Moving Picture Company
Prabhudas Kunden ... digital artist
Johanes Kurnia ... visual effects artist
Leandre Lagrange ... visual effects artist
Dave Lajoie ... production tools
Jaymie Lam ... compositor: MPC
Ganesh Lamkhade ... matchmove artist
Lana Lan ... model supervisor: ILM
Alberto Landeros ... digital compositor: ILM
Hayden Landis ... digital production supervisor: ILM
Matthew Lane ... digital artist: ILM
James LaRocca ... first assistant director
Olivier Lavenant ... digital compositor
Allyn Lawson ... technical animator
Peter Leber ... production finance lead
Jooyong Lee ... inferno/flame compositor: Hydraulx
Kate Lee ... digital artist: ILM
Lenny Lee ... digital artist: ILM
Marvin Lee ... digital compositor: MPC
SeungHun Lee ... senior creature technical director
Woei Lee ... compositing supervisor: Atomic Fiction
Pier Lefebvre ... matte painter: MPC
Frederick LeMaster ... visual effects (as Fred LeMaster)
Janek Lender ... layout td
Max Leonard ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Nicolas Leroy ... lighting technical director: MPC
John M. Levin ... layout supervisor: ILM
Dave Levine ... flame artist: Lola VFX
Bryan Litson ... lead lighter
Cindy Liu ... visual effects editor: MPC
Arthur Lobo ... digital compositor: MPC
Kegan Long ... visual effects artist
Luke Longin ... digital artist: ILM
Kim Lim Loo ... digital artist: ILM
Andrew Loschin ... visual effects editor
Melanie Lowe ... creature effects technical director: MPC Vancouver
Doug Luberts ... production and technical support: ILM
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Clayton Lyons ... visual effects coordinator
Melaina Mace ... digital matte painter: MPC
Darren MacKay ... digital compositor
Suraj Makhija ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Govindan Manivannan ... roto lead: The Moving Picture Company
Dev Mannemela ... r&d engineer: ILM
Mark Marcin ... Production Support: ILM
Patrik Marek ... digital artist: ILM
Simon Marinof ... digital compositor
Chulev Marko ... digital artist: Industrial Light & Magic
David Marsh ... technical director: ILM
Tia L. Marshall ... digital artist: ILM
Kevin Martel ... animation supervisor: ILM
Geordie Martinez ... creature technical director: ILM
Jérôme Martinez ... lead environment artist: MPC
Marian Mavrovic ... compositing supervisor
David Mayhew ... lead hair and fur artist: MPC
Richard McBride ... digital artist: ILM
Mare McIntosh ... cgi coordinator: Hydraulx VFX
James McPhail ... lead effects technical director: MPC
Stu McRae ... digital artist: ILM
Frederic Medioni ... matchmove/layout: ILM
Yvonne Mejia ... matte painter
Ale Melendez ... visual effects coordinator
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor
Tory Mercer ... digital compositor
Joseph Metten ... digital artist: ILM
Matt Middleton ... DFX supervisor: MPC
Marko Milicevic ... lead compositor: MPC Vancouver
Jim Milton ... visual effects editor: ILM
Tamara Mitchell ... digital compositor: MPC
Jambunatha Mn ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Shawn Monaghan ... digital compositor: InHouse
Oliver Money ... visual effects producer: MPC
Jack Mongovan ... digital artist: ILM
Chris F. Moore ... visual effects
Sara Moore ... visual effects coordinator
Lauren Morimoto ... digital artist: ILM
Brad Morris ... previsualization artist
David Manos Morris ... digital effects artist
Katie Morris ... digital artist: ILM
Timothy Mueller ... digimatte: ILM
Julia Mueller-Madaus ... digital compositor
Harry Mukhopadhyay ... cg supervisor
Chris Mulcaster ... modeller: MPC
Melissa Mullin ... digital artist
Martin Murphy ... texture artist: (ILM)
Nick Murphy ... visual effects department supervisor
Frances Muthaiah ... matchmove artist
Giovanni Nakpil ... digital artist: ILM
Cameron Neilson ... digital compositor: ILM
Ben Nelson ... lead previsualization artist
Marla Newall ... digital artist: ILM
Yoon See Ng ... digital compositor: ILM
Dillan Nicholls ... digital compositor: MPC
Ben Nichols ... model supervisor: 32Ten Studios
James Nichols ... model maker: 32Ten Studios
Thomas Nittmann ... executive visual effects producer: Lola Visual Effects
Stephen Nixon ... effects department manager
Victor Norberg ... digital compositor
Ben O'Brien ... digital compositor
Meghan O'Brien ... visual effects coordinator
Denise O'Neill ... 2d coordinator: Hydraulx VFX
Péter Obornik ... lighting td: MPC
Robert Olsson ... visual effects artist
Bryn Owens ... visual effects production assistant
Jojan P M ... pipeline software developer: MPC
Nitheesh P.C. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Kevin Page ... digital artist: ILM
Brian Paik ... creature supervisor: ILM
Eugene Paluso ... tracking/layout
Erik Pampel ... editorial and technical support: ILM
Gurpreet Singh Pannu ... lead matchmove artist: MPC
Vincent Papaix ... digital compositor: MPC
Clark Parkhurst ... flame artist
Jale Parsons ... visual effects
Nikita Patel ... creature artist
Allison Paul ... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Russell Paul ... digital artist: ILM
Trevor Pawlik ... visual effects accountant
Bethany Pederson Onstad ... visual effects artist: InHouse team
Daniel Perez Ferreira ... digital artist: ILM
Cristin Pescosolido ... digital artist: ILM
Joep Peters ... modeler: MPC
Valentin Petrov ... digital matte painter: MPC
Goran Petrushevski ... paint artist
Huan Phan ... previsualization artist
David Philogene ... compositor
Lee Pierce ... compositor
Victor Pillet ... technical animator
Jo Plaete ... lead crowd technical director
Stephanie Pocklington ... modeler / technical animator / texture artist
Gligor Postolovski ... visual effects
Donna Poynton ... digital compositor
Nestor Prado ... digital artist
Kristin Pratt ... layout td
Tony Preciado ... model maker: 32Ten Studios
Holly Price ... visual effects coordinator
Ankit Priya ... paint/prep artist: mpc
Andrew Proctor ... visual effects artist
Alexandre Prod'homme ... rotoscope artist
Jean-Colas Prunier ... head of department: MPC
James Purdy ... visual effects production manager
Antonio Ramos ... senior compositor: MPC
Ambrish Rangan ... senior matchmove artist: MPC
Mark Rasmussen ... senior compositor
Ben Record ... visual effects: elements
Marco Recuay ... senior compositor: MPC
Nolan Reese ... visual effects editor
Kristian Rejek ... digital compositor: The Moving Picture Company
Renganath ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Roberto Renzetti ... technical support engineer (as Robert Renzetti)
Kevin Reuter ... digital artist: ILM
Spencer Reynolds ... clonecam supervisor: ILM
Daniel Rhein ... senior environment artist: MPC
Mark Richardson ... digital compositor: ILM
Matt Rock ... production support
Francisco Rodriguez ... digital artist: ILM
Petr Rohr ... layout: ILM
Sandeep Roy ... matchmove & rotomation
Jorge Oliva Ruiz ... digital compositor
James Rustad ... visual effects artist
Desiree Ryden ... effects technical director: MPC
Krystal Sae Eua ... model/texture artist: Hydraulx
Anjum Sakharkar ... modeller: MPC
Kenneth Sales ... digital compositor
Gregory Salter ... digital artist: ILM
Jeff Saltzman ... digital artist (as Jeffrey Saltzman)
Sean Samuels ... digital matte painter
Mike Sanders ... digital supervisor
David Sanger ... visual effects producer
Miguel Santana ... roto/prep artist: MPC
Tiago Santos ... digital compositor: ILM
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Rebecca Scott ... visual effects coordinator
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging
Nelson Sepulveda ... compositing supervisor: ILM
Sheldon Serrao ... digital artist: ILM / effects td: ILM
Randy Severson ... editorial and technical support: ILM
Swati Shamsundar Malu ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Madhu Sharan ... matchmove artist: MPC
Rahul Sharma ... digital artist: MPC
Taylor Shaw ... effects technical director: ILM
Drew Shields ... layout artist: ILM
Dong Yeop Shin ... visual effects artist
Swain Shiv ... visual effects artist
Randal Shore ... head of production: Moving Picture Company
Ziad Shureih ... digital compositor
John Sigurdson ... visual effects artist
Elvis Simon ... digital artist
Kasey Simpson ... visual effects coordinator: MPC
Brian L Smith ... research & development: ILM
Dane Allan Smith ... visual effects producer: 3D scanning, Gentle Giant
Jason Smith ... digital artist: ILM
Shawn Smolensky ... visual effects production assistant
Sepp Sonntag ... lead digital matte painter: MPC
Frederic St-Arnaud ... digital matte artist: Industrial Light & Magic
Damian Steel ... digital artist: ILM
David Stephens ... vfx editor: mpc
Mark Stern ... performance capture operator
Joe Woodward Stevenson ... layout artist
Michael Stewart ... digital compositor: ILM
Susan Stewart ... matte painter: MPC
DeAndra Stone ... visual effects coordinator
Sheldon Stopsack ... CG supervisor: MPC
Florian Strobl ... digital artist: ILM
Stefan Susemihl ... digital compositor
Prapanch Swamy ... effects technical director: ILM
Jeremiah Sweeney ... compositor: Lola VFX
Pat Sweeney ... visual effects director of photography: 32TEN Studios
Attila Szalma ... digital environment artist: MPC
Marc Taganas ... roto/prep artist: MPC
Stacy Tang ... matte painter
Masahiko Tani ... digital artist: ILM
Chad Taylor ... digital artist: ILM
Larry Taylor ... lidar technician: Gentle Giant Studios
Biljana Temelkova ... roto artist: Fx3x
Sebastien Tessier ... senior lighting technical director: ILM
Olivier Thibaut ... senior software developer: MPC
Shivas Thilak Anthikkat ... digital artist: ILM
Joseph Thomas M. ... lead matchmove artist: The Moving Picture Company
Shavant Thomas ... technical support
Jithendran Thottupurath ... matchmove roto animation department assistant: The Moving Picture Company
Ashley Tilley ... lead modeler
Mathilde Tollec ... lighting technical director: MPC
Alan Travis ... digital artist: ILM
Alex Tropiec Jr. ... digital compositor: ILM
Bryan Trowbridge ... assistant technical director: digital model shop
Ryan Tudhope ... visual effects supervisor: Atomic Fiction
Jeff Vacanti ... digital artist: ILM
Mauricio Valderrama ... compositor
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jim Van Allen ... creature technical director: ILM
Mark Van Ee ... visual effects coordinator
Jozef van Eenbergen ... software developer: MPC
Michael Van Eps ... digital artist
John Van Hoey Smith ... digital compositor
Vasantharajan.g.d ... matchmove artist: MPC
Todd Vaziri ... digital artist: ILM
Olivier Vernay-Kim ... digital matte painter
Mahadevan Vishal ... modeling and texturing artist: MPC
Rafael Vormittag ... digital compositor
Eric Wahlstrom ... visual effects production assistant: ILM
Robin Walsh ... visual effects artist
Steve Walton ... viewpaint supervisor: ILM
Jocelyne Ward ... visual effects production assistant
Tim Warnock ... matte painter
David Washburn ... digital artist: ILM
Kimberly Wasson ... production coordinator: ILM
Talmage Watson ... visual effects artist
John L. Weckworth ... senior compositor
Li-Hsien Wei ... digital artist: ILM
David Weitzberg ... digital artist: ILM
Cliff Welsh ... Flame compositor
Cary Welton ... flame artist
Dan Wheaton ... digital matte supervisor: Industrial Light & Magic
Nick Whiteley ... compositor: MPC
Shane Christopher Wicklund ... digital compositor: The Moving Picture Company
Adrian Williams ... research and development
Barry Williams ... digital artist: ILM
Chris 'Willie' Williams ... lead previsualization artist
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Emily Williams ... visual effects production manager: MPC
Sam Willing ... assistant visual effects editor: ILM
Becki Wilson ... crowd td
Wade Wilson ... lead creature effects technical director: MPC
Doug Winder ... digital matte painter: MPC
Jerry Wiskerson ... model maker: 32Ten Studios
Florian Witzel ... visual effects technical director: ILM
Jenny Wolfe-Binder ... visual effects associate producer: ILM
Kai Wolter ... software developer: MPC
Pornthep Wongkitigumjorn ... lighting td: MPC
Steve Yamamoto ... previsualization supervisor
Asuha Yasuda ... matte painter
Kwan Wayne Yu Yee ... technical support
Scott Younkin ... digital artist: ILM / senior digital compositor: ILM
Michelle Yu ... digital compositor: ILM
Michael Zavala ... visual effects coordinator: Hydraulx
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
John Zdankiewicz ... digital artist: ILM
Alan Zheng ... digital artist
Xin Zhou ... digital matte painter: ILM
Rehan Abdulovski ... visual effects artist (uncredited)
Malavika Chandrakanth ... digital compositor (uncredited)
Tim Christensen ... compositor (uncredited)
Todd D'Amario ... model maker: 32Ten Studios (uncredited)
Jason Funk ... digital compositor (uncredited)
Azzard Gordon ... visual effects artist: Industrial Light & Magic (uncredited)
Stephane Grabli ... research and development: ILM (uncredited)
Jonathan Harden ... software developer (uncredited)
Michael Honrada ... digital artist (uncredited)
Kim Jardin ... research & development: ILM (uncredited)
Bhautik Joshi ... research and development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Mike Jutan ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
David Lenihan ... research & development: ILM (uncredited)
Hao Li ... research & development (uncredited)
Giuseppe Lipari ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Shauna Michell ... visual effects coordinator (uncredited)
Brian Moffet ... production engineering (uncredited)
Robert Molholm ... color science/imaging r&d (uncredited)
Scott Morrissey ... software production manager (uncredited)
Susan Murphy ... key production accountant: ILM (uncredited)
Rachel Rose ... research & development (uncredited)
Geoff Samuel ... pipeline software developer: Moving Picture Company (uncredited)
David Schneider ... software developer (uncredited)
Jedediah Smith ... digital compositor (uncredited)
Jeremy Therrien ... technical assistant (uncredited)
Brian Jason Tran ... visual effects (uncredited)
Mark Edward Wright ... visual effects editor: Hydraulx (uncredited)
Yuting Ye ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)

Stunts 

Kenny Alexander ... stunts
J.C. Augare ... stunts
Scotty Augare ... stunts
Dean Bailey ... stunts
Donny Bailey ... stunt driver
Matt Baker ... stunts
Gregory J. Barnett ... stunts
Jeffrey G. Barnett ... stunts
Brandon Beckman ... utility stunts
Randy Beckman ... stunts
Joe Bell ... stunts (as Joseph Bell)
Sandy Berumen ... stunts
Gianni Biasetti Sr. ... stunt performer (as Gianni Biasetti)
Casey Bird ... stunts
Chad Bowman ... utility stunts
Michael T. Brady ... actor safety
Cornell Brandon ... stunts / utility stunts
Craig Branham ... stunts
Mark Brooks ... stunts
Bob Brown ... stunts
Brian Brown ... utility stunts
Ryan Brown ... stunts
Troy Brown ... stunts
William Paul Brown ... stunts
Tony Brubaker ... stunts
Richard Bucher ... stunt double: James Badge Dale / stunts
Bobby Burns ... stunts
Hal Burton ... stunts
Rocky Capella ... stunts
Chris Carlson ... stunts
Chris Carnel ... stunts: band member
David Castillo ... stunts
Laurence Chavez ... stunts
Arnold Chon ... stunts
Matthew Lee Christmas ... stunt player
Lyn Clarke ... stunts
Eugene Collier ... stunt double: Grover Coulson / stunts
Paul Crawford ... stunts
Jonathan Crazybull ... stunts
Phil Culotta ... stunts
Chad Dashnaw ... stunts
Nicholas Dashnaw ... stunt performer
Darrell Davis ... stunts
Steve M. Davison ... stunts
Kevin Derr ... stunts
Gary Dionne ... stunts
Brian Duffy ... stunts
Doc Duhame ... stunts
Zack Duhame ... stunts
Robbie Dunn ... stunts
Edward A. Duran ... stunts
Danny Edmo ... stunts
Randy James Edwards ... stunts
Annie Ellis ... stunts
Nick Epper ... stunt performer
Richard Epper ... stunts
Donna Evans ... stunt performer
Eddie J. Fernandez ... stunt double: Joaquin Cosio
Jeremy Fitzgerald ... stunt double: Armie Hammer
Ryan Fitzgerald ... stunt performer
Tait Fletcher ... stunt player
Tonya Forsberg ... stunts
Jared James Garza ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
Jack Gill ... stunts
Michelle Jubilee Gonzalez ... stunts / utility stunts
Tommy Goodwin ... utility stunts
Tad Griffith ... stunt co-coordinator
Jeffrey Scott Ground ... stunts
Jenn Grundstad ... stunts assistant
Gary Guercio ... stunt performer
Randy Hall ... stunts
Michael Hansen ... utility stunts
Ryan Happy ... stunts
Sean Happy ... stunts
Sam Hargrave ... stunt performer
Kelsey Harper ... utility stunts
Riley Harper ... stunt performer
Thomas Robinson Harper ... stunt coordinator
Will Harper ... stunts
Karen A. Harris ... stunt assistant
Gene Hartline ... stunts
John Hateley ... stunts
Randy Haynie ... stunts
Gray Wolf Herrera ... stunts
Dylan Hice ... stunts
Freddie Hice ... stunts
Logan Holladay ... stunt performer
Steve Holladay ... stunts
Norman Howell ... stunts
Lisa Hoyle ... stunts
David Hugghins ... stunts
Shawn Jenkins ... stunts
Travis Johnson ... stunts
Donald James Kautz ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunts
David Glen Kennedy ... stunts
David Dustin Kenyon ... stunt performer
Krisztian Kery ... stunts
Gerard Grayson Kipp ... stunts
Mark Kubr ... stunts
Derek LaCasa ... stunts
Paul M. Lane ... stunts
Cheryl Lawson ... utility stunts
Link Leavere ... stunt performer
Terry Leonard ... stunts
Stepka Li ... utility stunts
Juddson Keith Linn ... stunts
Diana R. Lupo ... stunt performer
Jeffrey McDancer ... stunts
Cliff McLaughlin ... stunts
John Meier ... stunt double
Angelique Midthunder ... stunts
Anthony Molinari ... stunt performer
Shaw Momberg ... stunts
Heidi Moneymaker ... stunts
Norman Mull ... stunts
Kimberly Shannon Murphy ... stunt performer
Myles Murray ... stunts
Robert Nagle ... stunts
Shawn Patrick Nash ... stunts
Chris O'Hara ... stunt performer
Casey O'Neill ... stunt co-coordinator
Vladimir Orlov ... stunts
Jim Palmer ... stunts
Salomon Passariello ... stunt performer
Blake Pocquette ... stunts
James Pratt ... stunts
Michelle Rae Cannon ... utility stunts
Johnny Rawlings ... stunt performer: horseback
Rex Reddick ... stunts
Dana Reed ... stunt player / utility stunts
Audi Resendez ... utility stunts
Simon Rhee ... stunts
Pat Ricotti ... stunt player
Larry Rippenkroeger ... stunts
Shawn Robinson ... stunts
Mic Rodgers ... stunts
Jason Rodriguez ... stunts
Mark Rodriguez ... stunts
Rod Rondeaux ... stunts
Michael Runyard ... stunts
Rich Rutherford ... stunts
Surawit Sae Kang ... stunts
Crystal Santos ... utility stunts
David Schultz ... stunts
Courtney Schwartz ... stunts
Kyle Segura ... stunts
Trina E. Siopy ... stunts
Cain Smead ... stunts
Forey Smith ... stunts
Doug Snively ... stunts
Coy Speer ... stunts
Cooper Taylor ... stunts
Matthew Taylor ... stunts
Richard C. Taylor ... stunts
Lee-Anne Telford ... stunt double: Ruth Wilson
Cody Thornbury ... stunt performer
Pete Turner ... stunt double: William Fichtner
Amy Lynn Tuttle ... utility stunts
Robert Dean Wagner ... stunts
Aaron Walters ... stunts
Jordan Warrack ... stunt performer
Todd Warren ... stunt double: Johnny Depp
Michelle Waterson ... stunts
Mike Watson ... stunt double: James Frain / stunts
Thom Williams ... stunt double: W. Earl Brown / stunts
Newton Wimer ... stunts
Scott Workman ... stunts
Danny Wynands ... stunts
Glen Yrigoyen ... stunts
Dick Ziker ... stunt double: Tom Wilkinson
Christopher Leps ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Diego Arroye ... electrician
Joe Bacharka ... lighting technician
Greg Baldi ... edge director of photography
Chris Bangma ... libra head technician
Fernando Barrios ... rigging grip
Nick Behrmann ... rigging electrician
John Beran ... key grip: second unit
Hans Bjerno ... edge director of photography
Josh Bleibtreu ... director of photography: element unit
John Bonnin ... libra head operator
Sarah Brandes ... second assistant camera
Amanda Marie Campbell ... balloon technician
Jake Capistron ... eclipse technician
Michael J. Conner ... lighting technician: Colorado
James F. Cornick ... rigging best boy
Mel Crow ... grip
James 'Spud' Danicic ... edge arm technician
Jerry C. Deats ... key grip: element unit
Dwight Dollins ... grip
Eric Dvorsky ... first assistant camera: aerial unit
Arturo Elizondo ... lighting technician: re-shoots
Geoff Ernst ... set lighting technician: Colorado
Mike D. Fernandez ... electrician
Adam Flores ... local best boy
Jake Funk ... grip
Richard Galli ... lighting technician
Justin Geoffroy ... hd video assist: second unit
Dennis Geraghty ... second assistant camera
James Goldman ... camera operator: "c" camera
Peter Graf ... aerial camera system tech eclipse
Scott Graves ... rigging gaffer
Christopher Griffin ... rigging electrician
Brooks P. Guyer ... edge director of photography (as Brooks Guyer)
Brett Heicher ... rigging electrician
Erik Hernandez ... rigging electrician
Jason Hibarger ... libra head technician
Walrus J.U.I.C.E. Howard ... assistant camera
Max A. Hoyt ... lighting technician
Roger C. Johnson ... hd video assist: L.A. Unit / video assist: L.A. unit
Jason Jurica ... best boy grip
Duane Katz ... lighting console programmer
Michael Kelem ... aerial director of photography (as Mike Kelem)
Dylan Kelling ... rigging grip
Jack Kney ... epk
Bret Latter ... second assistant camera "b" camera: second unit
Eric R. Laudadio ... camera operator: second unit
Robert Lofstrom ... rigging electrician
Trevor Loomis ... first assistant camera: "a" camera
Greg Lopez ... Rigging Best Boy Electric
Drew Louis ... rigging electrician
Patrick Loungway ... director of photography: second unit
David Luckenbach ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Michael Lyon ... lighting technician
Evan Martinez ... grip
Jason Marvel ... BTS/EPK
Matthew Massie ... epk videographer / grip
Greg Mayer ... rigging electric gang boss
Sean McClellan ... lighting technician
David J. McGraw ... second video assist
David Melhorn ... local best boy
Dean Mitchell ... edge director of photography
Peter Mountain ... still photographer
David Jaxx Nagro ... grip
Francine Natale ... set lighting technician
David B. Nowell ... aerial director of photography
Michael Orr ... rigging grip
Brad Peterman ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jim Petretti ... lighting technician
J. Michael Popovich ... key grip
Stephen Regnier ... data manager: Company 3
Timothy Reynolds ... lighting technician
Denver Robbins ... lighting technician
Todd Roberts ... rigging electrician
Anthony Rosario ... digital imaging technician: VFX unit
Martin Schaer ... camera operator: "a" camera
Eli Schneider ... grip
David Scott ... Set Lighting Electric Diver
Jason Seigel ... camera production assistant
Robert Settlemire ... first assistant camera: underwater unit
Bryce Shields ... hd video assist
Anthony 'Spike' Simms ... lighting technician: Colorado
David W. Slodki ... lighting console programmer
Scott Sprague ... best boy electric
Joshua Stern ... gaffer: additional photography
Anthony M. Suarez ... electrician
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Jason Talbert ... "a" dolly grip / dolly grip
Kevin Tiesiera ... lighting technician: VFX unit
Jason Tubbs ... edge arm operator
James R. Tynes ... gaffer: second unit
Michael Vetter ... additional electrician
Chris Weigand ... lighting technician
Peter Weiland ... lighting technician
Dwayne Willis ... lighting technician
Sean Wright ... grip
Wayne Wulfenstein ... rigging electric: utah
Satoshi Yamazaki ... grip
Aaron G. York ... libra head operator
Arthur Zajac ... camera operator: vfx elements (as Arthur Zajak)
Peter Zuccarini ... underwater director of photography
Darrick Akey ... edge head technician (uncredited)
Eric Blackburn ... camera operator (uncredited)
Jeremy Brussell ... grip (uncredited)

Animation Department 

Charles Alleneck ... animator
Amaury Coljon ... animator
Mike Ford ... animator
Stephen Jolley ... animator
Ben Krolick ... animator
Richard Spriggs ... lead animator

Casting Department 

Sande Alessi ... extras casting
Michelle Beatty ... extras casting
Kristan Berona ... extras casting
Jo Edna Boldin ... casting
Holly Dorff ... adr voice casting
Elizabeth Gabel ... extras casting director
Ania Kamieniecki-O'Hare ... casting associate
Marie A. Kohl ... casting associate
Gumby Kounthong ... extras casting
Lorrie Latham ... extras casting assistant
Liz Ludwitzke ... casting assistant
Miranda Martinez ... casting assistant
Mike Passine ... extras casting
Ben Pollack ... casting assistant
Mekaiela Rey ... casting department
Guy Yosub ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Pilar Agoyo ... seamstress
Monique Allen ... costume department coordinator
Anthony Almaraz ... costumer
Javier Arrieta ... key costumer
Derek Bensonhaver ... wardrobe assistant
Bradford Booth ... set costumer
Rachel Bris ... costumer
Jean Carson ... costumer
Wynema Chavez ... ager/dyer
Erica Ciaglia ... cutter/fitter
Nicholas R. Doyle ... costume assistant
Christine Farnand ... set costumer
Charlotte Finlay ... assistant costume designer
Darryl Garcia Jr. ... costumer
Shaun Garcia ... set costumer
Jennifer Gingery ... set costumer
Molly Grundman ... assistant costume designer
Scott R. Hankins ... key set costumer
Mara Herdmann ... set costumer
Brad Holtzman ... set costumer
Stacy Horn ... costume supervisor
Kate Koeninger ... seamstress
Melody Koerber ... costumer
Marilyn Madsen ... costume manufacturing foreperson
Marina Marit ... costumer: Mr. Depp
Lora McKenny ... costumer / seamstress
Nancy Molleur ... stitcher
Katie L. Murphy ... set costumer (as Katherine L. Murphy)
John Norster ... associate costume designer
Aura Sperling Pierce ... seamstress
Carol Quiroz ... key costumer
Joy Ramsay ... set costumer
Claire Sandrin ... set costumer
Lorie Shew ... set costumer
Jesse Trevino ... ager/dyer
Stephen Turselli ... costumes production assistant
Mollie Kimball Whitson ... costumer

Editorial Department 

Judith Babcock ... technical supervisor dailies
Sofie Friis Borup ... additional colorist
Kerri Brady ... post-production assistant
Jenny Caceres ... post-production assistant
Sara Coppola ... editorial department
Alden Delos Santos ... dailies assist
Nicolette Di Dia ... post-production assistant
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Michael Dris ... post-production assistant
Jason Fields ... apprentice editor
Dylan Firshein ... first assistant editor
Joe Ken ... digital intermediate editor: Company 3
Daphne Lambrinou ... post-production supervisor
Dave Lee ... colorist: dailies (as David Lee)
Michelle Mendenhall ... first assistant editor
Shannon O'Neill ... post-production coordinator
Missy Papageorge ... post-production assistant
Joe Pestana ... dailies assistant
Sean Rowe ... digital dailies
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Dan Urrutia ... assistant editor
Amanda Weir ... post-production supervisor
Alexander C. Martin ... data wrangler: visual effects - Company 3 (uncredited)
Jim Passon ... color timer (uncredited)
Jennifer Sparkman ... data io assistant: company3 (uncredited)

Music Department 

Max Aruj ... music technical assistant
Bob Badami ... music wrangler
Lorne Balfe ... composer: additional music
Phill Boucher ... technical assistant
Chuck Choi ... score technical consultant
Tony Clarke ... musician: guitar
Wade Culbreath ... musician: timpani
George Doering ... musician
Michael Einziger ... musician: guitar
Bruce Fowler ... orchestrator
Nick Glennie-Smith ... conductor
Kevin Globerman ... digital score recordist
Katie Greathouse ... music editor
Joel Iwataki ... music scoring mixer
Kevin Kaska ... orchestrator
Andrew Kawczynski ... composer: additional music
Jasha Klebe ... composer: additional music
Steven Kofsky ... music production services
Daniel Kresco ... score mixer / soundtrack mixer
Ryan M. Lee ... musician
Frank Macchia ... music preparation
Joseph Magee ... production music mixer
Steve Mazzaro ... composer: additional music
Aaron Meyer ... music preparation
Satoshi Mark Noguchi ... score mixer
Jasper Randall ... vocal contractor
A. Josh Reinhardt ... music playback / playback
James Allen Roberson ... technical assistant
Benjamin R. Robinson ... sample development
Peter Rotter ... orchestra contractor
Carl Rydlund ... orchestrator
Howard Scarr ... synthesizer programmer
Andrew Shulman ... musician (cello)
Peter Oso Snell ... music editor
Raul Vega ... sample development
Christian Wenger ... score mix assistant
Brian Wherry ... score technical engineer
Booker White ... head of music preparation
Geoff Zanelli ... composer: additional music
Monica Zierhut ... music production supervisor
Mary Webster ... sample development (uncredited)

Transportation Department 

Mathew Antunez ... driver
Michael Antunez ... transportation coordinator
Nathan Antunez ... driver
Patrick D Baker ... driver
Joe Bernier ... production driver
Christy Claunch ... driver
Vincent Cordova ... driver
Steve De Leon ... driver: cast
Jim DePue ... driver
David J. Duran ... edge transport driver
Graham Elliott ... transportation
Hal Gibson ... transportation co-captain
Scotty Goudreau ... transportation
Don Haggerty ... production driver
Philip Henderson ... production driver: water truck
Philip Neil Henderson ... production driver
Sean Patrick Hill ... transportation
Garner Humphrey ... driver
Sherman Jackson ... driver
Andrew Kapuscinski ... driver / transportation
Mark Landin ... driver
Heidi Lewis ... transportation office admin
Lily Mace ... driver
Pete Meda ... transportation
Brett Miller ... driver
Antonio Molina ... transportation
Garry Moore ... driver
Robert J. Morton ... driver: cast
Michael Mulgrew ... driver
Mitchell J. Neri ... driver
Kenneth A. Owen ... driver (as Ken Owen)
James William Ray ... driver
Tiffanie Reyes ... rental car coordinator
Walter J. Russell ... driver
Logan Sigston ... driver: special equipment - biscuit tech
Brian Stackhouse ... driver
Erik Von Hof ... transportation
Kenny Youngblood ... transportation captain
Pat Larkin ... driver: crew (uncredited)

Other crew 

Chris Aguilar ... production assistant
Steve Aguino ... assistant location manager
Russell Allen ... key production coordinator
Jason Alvidrez ... staff production coordinator
Adam Amaral ... title sequence animator - international: Bootmaker Films
Greta Anderson ... assistant to script supervisor
Neil Andrea ... marine unit
Cody Arbuckle ... marine unit: Boat Operator / marine
Phil Arnold ... set teacher
Yanko Artidiello ... production assistant
Lori A. Balton ... location scout
Jon Baran ... production assistant
Zackry Barclift ... additional production assistant
Devon Barrs ... production assistant
Samara Bay ... dialect coach: ADR
Sarah Beitel ... additional set production assistant
Joe Bell ... wrangler (as Joseph Bell)
James Belser ... misc crew
Quinton Bender ... production assistant
Sharayah Nicole Bender ... production assistant
James Berkery ... set production assistant
Brandon Betenson ... production assistant
Robert Bezanilla ... set medic
Jon Bielich ... set teacher
James Blackburn ... stand-in / stand-in: Armie Hammer
Cory L. Bol ... travel coordinator
Cade Borek ... photo double
Luke Borek ... photo double
Melissa Bosco ... production assistant
Lynn Brasher ... production assistant
Kathleen Breton-Collier ... set teacher / teacher/welfare
Mark Brooks ... wrangler
Maxine Brooks ... studio teacher
Francie Brown ... dialect coach
Judith M. Brown ... studio teacher
Steve Brown ... technical advisor: Pocket Watch
J. Rikki C. Burchett ... train engineer / train engineer/mechanic
Zach Buttry ... production assistant
Marcus Bykowsky ... set production assistant: key production assistant
Andrew Campbell ... set production assistant
Jevon Campisi ... production assistant
Anabell Carrasco ... production assistant
David Carrico ... cavalry coordinator
Cruz Castillo ... stand-in: Bryant Prince
Randall Castillo ... production assistant
Felix Chen ... payroll accountant
Amiee Clark ... production coordinator
James Clark ... train consultant
Kevin Collins ... key set production assistant
P.J. Connelly ... location scout
Celli Crawford ... assistant comanche advisor
Jeffrey Cruts ... puppeteer
Casey Curtiss ... production assistant
Richard Lee Dalton ... additional set production assistant
Melinda G. Davidson ... production assistant
Colton R. Dean ... medic: first aid
Bryce William Delano ... photo double (as Bryce Delano) / production assistant (as Bryce Delano)
Stephen Deuters ... assistant: mr Depp
Nicolette Di Dia ... production assistant
Justin Dickey ... craft services production assistant
Michael Dris ... additional set production assistant
Jon Dykstra ... production assistant
Brett Eidelman ... second assistant accountant
Trevor Eldridge ... assistant: mr. bruckheimer
Lisa Elrod ... construction office production assistant
Manija Emran ... end titles typographer
Zander Faden ... photo double: Bryant Prince
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Tiffany Fiedler ... assistant to Jerry Bruckheimer
Daniel Fisch ... production secretary
Michael Fisch ... production assistant / special effects production assistant
John Flores ... additional set production assistant
Joshua Fritel ... additional set production assistant
Marc Garcia ... medic
Colin Garza ... set production assistant: second unit
Bandele Gatson ... talent coordinator
Alina Gatti ... set production assistant
Anthony Genovese ... utility stand-in
Robert George ... production accountant
Kelly Gill ... production assistant
Josh Goldman ... production assistant
Ray Gordon II ... production assistant: additional photography
Frederick Gourgue ... epk/behind the scenes assistant
John Grace ... studio teacher
Adrienne L. Graves ... second assistant accountant
Kate Gray ... additional production assistant
David Michael Green ... post-production
Granville Greene ... location scout
Mayra Guerrero ... set production assistant
Ken Haber ... location scout
Julie Hannum ... location manager
Mark Harden ... lead animal trainer
Matt Hardman ... production assistant
Nathan Helm ... assistant to Mr. Hammer
Kristen Hillier ... production assistant
Henry Hobson ... title sequence designer
Nathan Holmes ... assistant: mr Depp
Allegro Hopkins ... studio teacher
Craig Hosking ... aerial coordinator/pilot
Phillip Hughes ... accounting clerk
Brenna C. Humphreys ... production assistant
Jean E. Jacobson ... payroll accountant
Derek Johnson ... stand-in: William Fichtner
Johnathon Johnson ... set production assistant / utility stand-in
Bryan P. Jones ... additional set production assistant
Samantha C. Kirkeby ... second unit script supervisor
Richard Klotz ... location scout
Scott Koche ... set production assistant
Paul Kwo ... adr loop group
Jason E. Lamb ... train coordinator
Susan Laprelle ... puppeteer
Brandon Lavery ... production assistant
Brian G. Lax ... key medic
Julian Ledger ... puppeteer
Judge Leverich ... production assistant
KiKi Levine ... additional set production assistant
Clay M. Lilley ... boss wrangler
Eric Lisausky ... additional production assistant
Jennifer Lobban ... second assistant accountant
Bobby Lovgren ... head horse trainer
Harry Lu ... armourer
John Lucas ... assistant location manager
Gillian Luhman ... location assistant
Stephen Mallett ... on set production assistant
Andrew Marshall ... staff production coordinator
Ashley Matthews ... production assistant
Luisa Mauaccad ... additional set production assistant
Hope McCurdy ... contortionist
Colin McDermott ... additional production assistant: utah
Richard McDonough ... set production assistant
Ryan McDowell ... office production assistant
Ali McKenna ... additional production assistant
Ethan McLeod ... production assistant
Diana P. Mejia ... second assistant accountant
Jared Scott Mercier ... additional set production assistant
Keith Meriweather ... technical advisor: gun handling
Caroline Miller ... second assistant accountant
Todd Minobe ... puppeteer
Carlos A. Montoya ... set production assistant
Ernie John Montoya ... craft service
Brynn Moody ... production assistant
Marshall D. Moore ... film commissioner
Ashley Mosher ... production assistant
Seth Mossman ... stand-in
Ali Naqvi ... additional set production assistant
Boone Narr ... animal coordinator
Robert Newton ... puppeteer
Robert Nyerges ... set production assistant
Shannon O'Neill ... production assistant
Carly Olsson ... additional set production assistant
David Paris ... helicopter pilot
Nick Pittman ... production assistant
Mark Ver Ploegh ... second assistant accountant
Michelle Plott ... additional set production assistant
Janice Polley ... supervising location manager
Jason Ponic ... production assistant
Jaime Powers ... photo double / stand-in
Airica Prange ... set production assistant
Allison Quiller ... production assistant
Carly Reese ... production assistant
Holly Roach ... environmental steward
Ronnie Rodriguez ... stand-in
Rick Roesch ... payroll accountant
Christina Romney-Glotzer ... assistant to mr. mcleod
Carrie Roslan ... construction accountant
Matt Rusk ... environmental steward
Paulina Salazar ... key assistant location manager
Wesley Salter ... stand-in: James Frain
Kristopher Salyers ... production assistant
Natalie Sandoval ... production assistant
Rafael Sanz ... set production assistant
Steph Sciré ... title sequence producer: bootmaker films
Robert C. Sheppard ... production assistant (as Robert Sheppard)
Bryan Sides ... puppeteer
Jason Simmonds ... assistant production office coordinator
Michael Singer ... unit publicist
Aaron R. Smith ... set production assistant: los angeles
Susan Lee Smith ... assistant: Mr. Elliott & Mr. Rossio
Mike Staheli ... unit medic
Rebecca Puck Stair ... location scout
Danielle Stiner ... set production assistant
Justin Stirling ... first assistant accountant
Jessica Stone ... payroll clerk
Kelly M. Stone ... second assistant accountant
Neil Swain ... dialect coach: Helena Bonham Carter
Alex Tait ... production assistant
Marcus Taylor ... key set production assistant: second unit
Michael Joseph Taylor ... photo double: w. earl brown
Carol Thornton ... set medic
Wes Trudell ... stand-in: Johnny Depp
Dennis Trujillo ... wrangler
Stephen Turselli ... additional set production assistant
Jacob Uher ... assistant accountant: construction
Ashley A. Valdez ... environmental
John Veron ... production assistant
Andrea Vestrand ... consultant
Kristy Viera ... studio teacher
Déborah Wakshull ... location scout: assistant location manager
Jeffery Wang ... production assistant
Scott W. Warren ... production assistant
Lani Wasserman ... additional set production assistant
Jalisco Wayne ... additional set production assistant
Ashley Weber ... additional production assistant
Brenden Wedner ... production assistant
Brian Austin Wenrich ... assistant travel coordinator
Jeremy E. Wilcox ... first assistant accountant
Andrew R. Wilkinson ... train engineer
Andrew R. Wilkinson ... train engineer/mechanic
Stephen C. Willis ... train conductor
Alasdair Willson ... title sequence animator: bootmaker films
Jeff Winn ... craft service assistant
Ted Yonenaka ... key craft service
Ryan Young ... production assistant
Tyler John Young ... set production assistant
Jonah Zimmerberg-Helms ... puppeteer
Vincent Befi ... production assistant (uncredited) / set production assistant (uncredited)
Tina Borek ... teacher (uncredited)
Vincent Castellini ... production assistant (uncredited)
Derek Cohen-Copeland ... production assistant (uncredited)
Jason Phillip Johnson ... r&d software engineer (uncredited)
Maggie Munro ... production assistant (uncredited)
Nick Porcino ... research and development (uncredited)
Dominick Russo ... production assistant (uncredited)
Brian R Sharp ... wrangler (uncredited)
Kori Sparks ... assistant to producer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page