Edit
Brooklyn's Finest (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Antoine Fuqua

Writing Credits (WGA)  

Michael C. Martin ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Eddie
...
...
Sal
...
Caz
...
...
Angela
...
Red
...
Ronny Rosario
...
...
...
...
...
...
C-Rayz (as Wade Allain Marcus)
...
Melvin Panton (as Logan Marshall Green)
...
...
Beamer (as Hassan Iniko Johnson)
...
...
...
Vito (as George DeNoto)
Alison Cordaro ...
Vicky
Frencesca Carchia ...
Lynette
...
Katherine
...
Cynthia
...
Myeisha
Joshua Thompson ...
JoJo (as Josh Thompson)
...
Father Scarpitta (as Bruce Macvittie)
...
Jerry Speziale ...
Captain Geraci
...
Rodney 'Bear' Jackson ...
Suspicious Man #1
Cle Sloan ...
"The Dragon" (as Cle 'Bone' Sloan)
...
Captain Jenkins
Zaire Paige ...
Man Man
Greg Young ...
Wiz (as Gregory Young)
Randy Eastman ...
J-Mill
...
Uncle Jeb
Alain Lauture ...
Kid with Braids
...
Doctor (as Joe Adams)
...
Pakistani Man
Matlok ...
Student
...
Z-Man
...
Investigator #1 (as Lela Rochon Fuqua)
...
Investigator #2
...
Investigator #3 (as Isiah Whitlock)
...
Union Rep
...
...
Gutta
...
Allisa
...
Reporter
...
Paul Diomede ...
...
Arguing Woman
Rest of cast listed alphabetically:
...
Shawty (uncredited)
...
NYPD Officer (uncredited)
Enrique Chicas ...
Kitchen Worker (uncredited)
...
Club Goon (uncredited)
Isabella David ...
Sari's Friend (uncredited)
...
Party Girl (uncredited)
...
Maxima driver (uncredited)
Nicky Figueredo ...
Exotic Dancer (uncredited)
Brevard Hudson ...
Undercover Officer (uncredited)
...
Undercover Narc (uncredited)
...
Shortie (uncredited)
Frank Mancuso ...
Undercover Cop (uncredited)
Vianca Mercedes ...
Cocktail Server (uncredited)
...
Party Girl (uncredited)
...
Officer (uncredited)
...
Police Commissioner (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Elie Cohn ... producer
Boaz Davidson ... executive producer
Danny Dimbort ... executive producer
Antoine Fuqua ... executive producer
Robert Greenhut ... executive producer
Basil Iwanyk ... producer
Jesse Kennedy ... executive producer
John Langley ... producer
Avi Lerner ... executive producer
Joe Napolitano ... co-producer
Jeanne O'Brien-Ebiri ... associate producer (as Jeanne O'Brien)
Kat Samick ... co-producer
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... producer
Mary Viola ... executive producer
Marco Weber ... executive producer
Joe Gatta ... Head of Production: Millennium Films (uncredited)

Music by 

Marcelo Zarvos

Cinematography by 

Patrick Murguia ... director of photography

Film Editing by 

Barbara Tulliver

Casting By 

Suzanne Smith
Mary Vernieu

Production Design by 

Thérèse DePrez ... (as Therese Deprez)

Set Decoration by 

Mila Khalevich

Costume Design by 

Juliet Polcsa

Makeup Department 

Matiki Anoff ... department head makeup
Nathan J. Busch II ... department head hair (as Nathan Busch)
LuAnn Claps ... makeup artist: Mr. Gere
Kenny Diaz ... tattoo consultant: Mr. Hawke
Sunday Englis ... key makeup artist
Erica Kissack ... contact lens technician: Mr. Hawke (as Erika Kissack)
Lyndell Quiyou ... hair stylist: Mr. Gere
Carmen S. Riviera ... key hair stylist
Kentaro Yano ... tattoo artist: Mr. Hawke
Johann Benét ... makeup artist (uncredited)
Patrick Conlon ... tattoo designer (uncredited)
Anita Crawford ... hair stylist (uncredited)
Dina Sliwiak ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Roderick Alleyne ... production supervisor
Todd Gilbert ... executive in charge of post-production: Millennium Films
Robert Greenhut ... unit production manager
Martha Griffin ... post-production supervisor
Bonnie Hlinomaz ... unit production manager
Joseph Lobato ... post-production manager: Millennium Films

Second Unit Director or Assistant Director 

Natalie S. Clunis ... dga trainee (as Natalie Brown)
Michael Espinosa ... additional second assistant director
Angela Jensen ... second second assistant director
Joe Napolitano ... first assistant director
Peter Soldo ... second assistant director

Art Department 

Peter Baran ... art department head
Liz Bonaventura ... scenic charge
Lauren Buckley ... art department coordinator
Russell Bullock ... camera scenic (as Russell T. Bullock)
Peter Bundrick ... construction foreman
Leni Calas ... set decorating shopper
Dominick Cocuzzo ... key construction grip
Bear Davies ... set dresser (as James 'Bear' Davies)
Eddie DeCurtis ... set dresser
Frank DeCurtis ... set dresser
Peter DeCurtis ... lead man
Daniel Dietrich ... carpenter foreman (as Dan Dietrich)
Shannon Finnerty ... set decorating shopper
John Galuppo ... construction grip
Larry M. Gruber ... assistant art department head (as Larry Gruber)
Richard Hebrank ... construction coordinator (as Richie Hebrank)
Derrick Kardos ... graphic designer
Martin Kirchoff ... shop craft (as Martin Kirshoff)
Alan J. Lawson ... scenic artist (as Alan Lawson)
Michael Leather ... set dresser (as Mike Leather)
Jonathan B. Lee ... on-set dresser (as Jonathan Lee)
Anthony Munafo ... second property master
Daniel Pangione ... additional props (as Dan Pangione)
Gus Papadopoulos ... second property master
Hunter Popalis ... art department production assistant
Michael Riolo ... construction production assistant
Michael Saccio ... property master
John Saracco ... set dresser
Phillip Schneider ... scenic artist
Luke Smith ... scenic shop person
Patricia Sprott ... scenic artist
Mandie DeMeskey ... assistant property master (uncredited)
Adam Goodnoff-Cernese ... additional on-set dresser (uncredited)
Anne Gross ... intern art department (uncredited)
Adam Pessah ... graffiti/mural artist (uncredited)
Maia Rose ... set dresser (uncredited)
Tim Zydel ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Joshua Anderson ... utility sound (as Josh Anderson)
David Boulton ... adr mixer
Laura Civiello ... dialogue editor
Ryan Collison ... foley mixer
Gerald Donlan ... sound editor
Tom Fleischman ... re-recording mixer
Brian Gallagher ... adr recordist
Mariusz Glabinski ... sound effects editor
Matthew Haasch ... foley editor
Ruth Hernandez ... adr editor
Bret Johnson ... sound recordist
Richard King ... sound effects editor
Eric McAllister ... first assistant sound editor
Igor Nikolic ... first assistant sound editor
Jay Peck ... foley artist
Maurice Schell ... sound designer (as Maurice Shell) / supervising sound editor (as Maurice Shell)
Dominick Tavella ... additional sound re-recordist
Alfredo Viteri ... boom operator
John Werner ... foley supervisor
Joe White ... sound mixer
Ephraim Benton ... adr loop group (uncredited)
Michael Fowler ... adr recordist (uncredited)
Travis MacKay ... adr recordist (uncredited)
Douglas Murray ... adr mixer (uncredited)
Eric Thompson ... adr mixer (uncredited)
Paul Tirone ... sound re-recordist (uncredited)

Special Effects by 

Conrad V. Brink Jr. ... special effects foreman (as Conrad V. Brink)
Connie Brink ... special effects coordinator (as Connie F. Brink)
Matt Vogel ... special effects technician
Kevin Zack ... special effects technician
Doug Facciponti ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Glenn Allen ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Justin Ball ... visual effects supervisor: Brainstorm Digital
Ella Boliver ... digital compositor: Brainstorm Digital
Leslie Chung ... digital compositor: Brainstorm Digital
Richard Friedlander ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Yale Kozinski ... additional visual effects
John Mangia ... digital compositor: Brainstorm Digital
Mai Suzuki ... digital restoration: Company 3
Chris 'Pinkus' Wesselman ... digital compositor: Brainstorm Digital
Jun Zhang ... digital compositor: Brainstorm Digital
Chad E. Collier ... digital intermediate data technician: Company 3 (uncredited)
Matthew Conner ... digital artist/compositor (uncredited)
Thomas Kuo ... digital film scanner (uncredited)
Eric J. Robertson ... visual effects supervisor: Brainstorm digital (uncredited)

Stunts 

Bobby Beckles ... stunts
John Cenatiempo ... stunt coordinator
Jeff Chena ... stunts
Douglas Crosby ... stunts (as Doug Crosby)
Ron Delladonna ... stunts
Norman Douglass ... stunts (as Norman Douglas)
Tom Foley ... stunts
Anthony Fungrai ... stunts
James Hieronymus ... stunts
Eriakim Johnson ... stunts
David S. Lomax ... stunts (as David Lomax)
Jalil Jay Lynch ... stunts
Curtis Lyons ... stunts
Chazz Menendez ... stunts (as Chazz Mendez)
Brian Mosley ... stunts
Carl Paoli ... stunts
Eric Dequan Shaw ... stunts
Derrick Simmons ... stunts
Scott Simms ... stunts
Eddie Speller ... stunts
Rasheem Tripp ... stunts
Aaron Vexler ... stunts
Marc Yarrish ... stunts
John Finnerty Jr. ... stunts (uncredited)
Jay Hieron ... stunts (uncredited)
Brieann Rich ... stunt driver (uncredited)
Michael Rich ... stunt driver (uncredited)
Nicholas Rich ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jason Brignola ... second assistant camera: "a" camera
Kevin Califano ... grip
Brian Carmichael ... video assistant
Phillip V. Caruso ... still photographer (as Phil Caruso)
Julian J. Delacruz ... second assistant camera: "b" camera (as Julian Delacruz)
Thomas Dolan ... key rigging gaffer (as Tommy Dolan)
Jay Fortune ... gaffer
Raymond Fortune ... genny operator
Kevin Gilligan ... grip
Adam Johnson ... second assistant camera: "b" camera
Kevin Kasarda ... camera loader
Gus Magalios ... best boy grip
Bobby Mancuso ... first assistant camera: "a" camera (as Robert Mancuso)
Brian McClean ... best boy electric
Jim McCullough Jr. ... electrician
Patrick Murguia ... camera operator: "b" camera
Mike O'Shea Jr. ... camera operator: "a" camera (as Michael O'Shea Jr.) / steadicam operator (as Michael O'Shea Jr.)
Billy Patsos ... key rigging grip
George Patsos ... key grip
Kenneth Potter ... electrician
Rocco Proscia ... grip
Greg Quinlan ... base camp electric
James Quinlan ... best boy rigging gaffer
Ralph Rea ... rigging grip
Sonny Rea ... best boy rigging grip
Louis Sabat ... dolly grip
Scott Tinsley ... first assistant camera: "b" camera
Ernest Yurich ... grip
Mike Yurich ... dolly grip: "b" camera
Tom Concordia ... additional still photographer (uncredited)
Patrick Fontana ... electrician (uncredited)
John Geisler ... technocrane operator (uncredited)
Petr Hlinomaz ... director of photography: second unit (uncredited)
Lance Mayer ... libra head technician (uncredited)

Casting Department 

Ronen Gevint ... background casting associate
Lindsay Graham ... casting associate
Jessica Kelly ... casting associate
David H. Kramer ... adr voice casting (uncredited)
Al Shaw Ki Moore ... extras casting assistant (uncredited) / talent wrangler (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Alex Bovaird ... costume coordinator
Tommy Boyer ... costumer: Mr. Gere
Lorraine Calvert ... assistant costume designer (as Lorraine Z. Calvert)
Debbe DuPerrieu ... set costumer
Shawnique Hill ... set costumer
Barrett Hong ... wardrobe supervisor
Lewis Jones ... wardrobe consultant
Bryan 'Groovy' Lewis ... wardrobe consultant
Erika Lilienthal ... costume production assistant (as Erika Ingrid Lilienthal)
Aissatou Parks ... set costumer (as Aissatou 'Icey' Parks)
Lauren Press ... assistant costume designer
Danielle L. Schembre ... costume production assistant
Malik Summers ... costume production assistant
Tal Harris ... wardrobe production assistant (uncredited)
Kasia Kowalczyk ... wardrobe production assistant (uncredited)
Colleen Morris ... key tailor (uncredited)

Editorial Department 

Christopher Aguis ... post-production assistant
Jay Bodnar ... color science: Company 3
Michael Boggs ... film scanner
Igor Borovac ... assistant colorist: dailies
Rob Cadzow ... digital intermediate technologist (as Robb Cadzow)
Mike Chiado ... color science: Company 3
Luke Franco Ciarrocchi ... editorial production assistant (as Luke Ciarrocchi)
John Scott Cook ... associate editor (as John Cook)
Sean Dunckley ... colorist: dailies
Jordan Fox ... digital colorist assistant
Nicholas Hasson ... digital intermediate editor: Company 3
Peter King ... digital colorist assistant
Yale Kozinski ... first assistant editor
Anne O'Brien ... second assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... colorist: Company 3 / executive producer: Company 3
Devin Sterling ... digital intermediate producer: Company 3
Joe Violante ... dailies advisor (as Joey Violante)
Andy Kaplan ... digital intermediate producer (uncredited)
George Papuashvili ... additional post-production services (uncredited)
Jeff Smithwick ... color timer (uncredited)
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)

Location Management 

Puloma Basu ... location coordinator
Nicholas Bernstein ... location manager
Matt Coleman ... assistant location manager
Gine Lui ... location assistant
Rocco Nisivoccia ... assistant location manager
Tjamal Noni ... location assistant
Cesar Quinones ... location assistant / location scout
Georg Schmithüsen ... location scout
Joseph Steinhardt ... location assistant (as Joe Steinhardt)
Willie Toubman ... location scout (as Will Toubman)
Jason A. McCauley ... location scout (uncredited)
Eric Papa ... location scout (uncredited)
Tim Stacker ... assistant location manager (uncredited)
James P. Stephens ... location scout (uncredited)
Matthew H. Wiesner ... location assistant (uncredited)
Louis Zuppardi ... location scout (uncredited)

Music Department 

Jabari Ali ... associate music supervisor
Nancy Allen ... music editor
Selena Arizanovic ... music coordinator
Matt Beck ... soloist: guitar
Gary Chester ... music recording engineer / orchestra contractor: Prague
Daniel Coe ... score preparation
John M. Davis ... music editor
Jennifer L. Dunnington ... music editor (as Jennifer Dunnington)
Dan Evans Farkas ... music editor
John Houlihan ... music supervisor
Thomas Kirscher ... music copyist
Lawrence Manchester ... music mixing engineer
Eric J. Paul ... music editor (as Eric Paul)
Ben Perowsky ... soloist: drums (as Ben Perowski)
Peter Vronsky ... conductor
E. Gedney Webb ... music editor (as Gedney Webb)
Marcelo Zarvos ... conductor / score producer / soloist: piano
Thanos Kazakos ... music editor (uncredited)
Petr Pycha ... orchestra contractor (uncredited)
Ashley Waldron ... music supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Mike Easter ... transportation captain
Kenny Gaskins ... transportation captain
William Gore ... transportation co-captain

Other crew 

Theron Alford ... set production assistant
Tom Antonetti ... police consultant
Joseph Bannon ... police consultant (as Joe Bannon)
Cynthia Bauer ... set production assistant
Kevin Black ... second assistant accountant
Devon Boyd ... senior vice president: finance, Millennium Films
Ja'nae Burgess ... set production assistant
Al Cerullo ... helicopter pilot
Emma Cooper ... publicity consultant: Millennium Films
Dana Corl ... accounting clerk
Alexandre Coscas ... assistant: Mr. Lerner
Benjamin A. Craig ... office production assistant (as Benjamin Craig)
Kenneth Daniels ... production secretary
Annie Domingo ... senior accountant: Millennium Films
William Duncklee ... on-set doctor (as Bill Duncklee)
Ed Duranté ... script supervisor (as Ed Durante)
Randy Eastman ... technical consultant (as Randy 'Supa' Eastman)
Rick Eyler ... senior contracts administrator: Millennium Films
Lisa Falzarano ... set production assistant
Claude Forest ... insurance services: Millennium Films
Rod Gailes ... assistant to: Mr. Langley
Andy Goldman ... title designer: main and end titles
Eric Green ... marketing manager: Millennium Films
Hakiem Greenhut ... assistant: Mr. Greenhut
Garrette Henson ... set production assistant
Deirdre Horgan ... script supervisor
Steve Jean-Baptiste ... set production assistant
Sezen Kayhan ... production intern
Ashley Kravitz ... clearance
Jodie Kuhuski ... financial consultant: Millennium Films (as Jodie Kuhuski Mercuri)
Alan J. Lam ... production controller: Millennium Films (as Alan Lam)
David Laurentin ... assistant parking coordinator
Erica Lee ... assistant: Mr. Iwanyk
Tyrone Lewis ... chief adminstrator: Van Dyke Community Center / supervising assistant: Van Dyke Community Center
Kirstin Liu ... production secretary
Paul Lozada ... police consultant
Joan Mao ... assistant: Mr. Davidson
Lisa Mastroianni ... office production assistant
Ademola McMullen ... key set production assistant
Christian Mercuri ... president: international sales and distribution, Millennium Films
Ahsaan Mitchell ... production assistant: Van Dyke Community Center
Travis Mitchell ... post production accounting
Tom Murray ... police consultant (as Chief Tom Murray)
Karen S. Neasi ... product placement (as Karen Neasi)
Jessica C. Nolfo ... assistant: Mr. Thompson (as Jessica Nolfo)
Lonnie Ramati ... production business affairs
Julie Rapaport ... assistant: Mr. Iwanyk
Tina Rosen ... senior vice president: accounting, Millennium Films
J. Max Ruschak ... first assistant accountant
Jonathan Russek ... assistant production coordinator
Peter Sabat ... production coordinator
Gustavo Santana ... banking: Millennium Films
Kathi Scharer ... production accountant
Benjamin L.S. Seavey ... assistant: Mr. Cohn (as Ben Seavey)
Jon Shaw ... set production assistant
Scott 'Hitman' Sims ... production security
Anna Gand Sislyan ... financial analyst: Millennium Films (as Anna Gand)
Cle Sloan ... production security (as Cle 'Bone' Sloan)
Jerry Speziale ... police consultant (as Sheriff Jerry Speziale)
Patricia Stanley ... accounts payable: Millennium Films
Nadia Tabbara ... payroll assistant
Ray Tamayo ... corporate accounting: Millennium Films
José Tejada ... parking coordinator (as Jose Tejada)
Amanda Thompson ... travel: BCD Travel
Tracy Tomor ... supervising assistant: Van Dyke Community Center / volunteer: Van Dyke Community Center
Matthew Warren ... representative: Film Finances (as Matt Warren)
Ryder Washburn ... armorer
Julie Weisel ... post-production accountant: Millennium Films
Bradley Weiss ... human resources: Millennium Films
Greg Wyrick ... payroll accountant (as Greg C. Wyrick)
Gregory Young ... technical consultant (as Gregory 'G' Young)
Ismail Bashey ... adr artist (uncredited)
Steven Bello ... assistant: Ms. Viola (uncredited)
William K. Butler ... adr loop group (uncredited)
Jeff Chena ... stand-in: Mr Gere (uncredited)
Williamina Ellis ... product placement assistant (uncredited)
Lillybeth Gonzalez ... additional on-set production assistant (uncredited)
Sam Halajian ... production assistant (uncredited)
Hillary Hawkins ... adr loop group (uncredited)
William Jackson ... production assistant (uncredited)
Erica Kissack ... contact lens technician (uncredited)
Rich Koski ... production assistant (uncredited)
Anthony Lote ... production assistant (uncredited)
Claiborne Michael McDonald ... office production assistant (uncredited)
Al Shaw Ki Moore ... production assistant (uncredited)
Sean Oliver ... adr loop group (uncredited)
Peter K. Orr ... armorer (uncredited)
Rouslan Ovtcharoff ... production associate (uncredited)
Ellen Parnett ... production assistant (uncredited)
Ariel Rodriguez ... publicity consultant assistant (uncredited)
Ayesha Rokadia ... assistant to producer (uncredited)
Miriam Tielmann ... production assistant (uncredited)
Daniel Villagomez ... business and legal affairs (uncredited)
Bryant Wilford ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Tom Adamo ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. Tom Adamo)
Elaine Challice ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office
Eric Charles ... special thanks: editing assistance, The Fuqua Film Program, 2009
Matt Coleman ... special thanks: program director, The Fuqua Film Program, 2009
Laz Correa ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. Laz Correa)
Richie Diaz ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. Richie Diaz)
George Easley ... special thanks: production assistant, Fuqua Film Program, 2009
Steve Kearney ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Lt. Steve Kearney)
Lisa Kenner ... the producers wish to thank: Van Dyke Resident Association President
Stephan Lantigua ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. Stephan Lantigua)
Tyrone Lewis ... the producers wish to thank: chief administrator of The Van Dyke Community Center
Paul Marianno ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office
Katrina Murray ... the producers wish to thank: building manager of the Van Dyke Houses
Jerry Ofaldi ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office
Frank Ortisi ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. Frank Ortisi)
Stanley Ridges ... the producers wish to thank: in memory of our friend, superintendent of the Van Dyke Houses
George Rosenthal ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. George Rosenthal)
Mike Skala ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Det. Mike Skala)
Jerry Speziale ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Sheriff Jerry Speziale)
Mike Tucker ... the producers wish to thank: Passaic County Sheriff's Office (as Lt. Mike Tucker)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page