Edit
The Muppets (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

James Bobin

Writing Credits  

Jason Segel ... (written by) &
Nicholas Stoller ... (written by)
 
Jim Henson ... (based on) (as Disney's Muppet properties and characters)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Scooter / Janice / Miss Poogy / Wayne (voice)
Matt Vogel ...
...
Walter (voice)
...
...
...
...
'Punch Teacher' Host
...
Eddie Pepitone ...
...
...
Eddie 'Piolin' Sotelo ...
...
Shu Lan Tuan ...
...
...
...
...
...
Julia Marie Franzese ...
...
Connor Gallagher ...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Herself
...
...
Cameo Performance - Animool (as Dave Grohl)
...
...
...
...
...
...
Foozie / Thog / Additional Muppet Performer
Bruce Lanoil ...
Additional Muppet Performer (voice)
Michelan Sisti ...
Additional Muppet Performer (voice)
Paul McGinnis ...
Additional Muppet Performer (voice)
Greg Ballora ...
Additional Muppet Performer (voice)
David Alan Barclay ...
Additional Muppet Performer (voice) (as David Barclay)
Tim Blaney ...
Additional Muppet Performer (voice)
Kevin Carlson ...
Additional Muppet Performer (voice)
Leslie Carrara ...
Additional Muppet Performer (voice) (as Leslie Carrara-Rudolph)
Kristin Charney ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
Alice Dinnean ...
Afghan Hound / Additional Muppet Performer (voice)
Julia Gunn ...
Additional Muppet Performer (voice)
BJ Guyer ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
Patrick Johnson ...
Additional Muppet Performer (voice)
Sean W. Johnson ...
Additional Muppet Performer (voice) (as Sean Johnson)
Len Levitt ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
Karen Prell ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
David Skelly ...
Additional Muppet Performer (voice)
Andy Stone ...
Additional Muppet Performer (voice)
Art Vega ...
Additional Muppet Performer (voice)
Alex Villa ...
Additional Muppet Performer (voice)
...
Additional Muppet Performer (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Gabriel Aslan ...
Baseball Player (uncredited)
Samuel Baca ...
Driver (uncredited)
...
Carnival Teen (uncredited)
Greg Berg ...
Stage Manager Voice (uncredited)
...
Himself (uncredited)
...
...
French Waiter (uncredited)
...
Friend of Tex - age 10 (uncredited)
...
Charlie Chaplin (uncredited)
...
Principal Dancer (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Casino Gambler (uncredited)
...
Urgent Man (uncredited)
...
Groom / Construction worker (uncredited)
...
Butcher assistant #1 (uncredited)
...
Barfly (uncredited)
Reshma Gajjar ...
Dancer (uncredited)
Zuri Goldman ...
Dancer / Paparazzi (uncredited)
...
French Vogue Assistant (uncredited)
...
Baseball Player (uncredited)
Lily Blaisdell Hamilton ...
Student (uncredited)
...
Billy Hendrickson ...
...
Homeless Man / Dancer (uncredited)
Valerie Humbard ...
...
Boy on Ferris Wheel (uncredited)
...
Telethon Attendee (uncredited)
Linda Lay ...
Journalist (uncredited)
Marca Leigh ...
Dancer / Waitress (uncredited)
Angelina McCoy ...
Tex's Showgirl (uncredited)
...
Cub Scout (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Laughing Dad (uncredited)
...
Telethon Announcer (voice) (uncredited)
...
Gary - age 16 (uncredited)
...
...
Michael Rooney ...
Butcher (uncredited)
...
Gary and Walter's Mom (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Robyn Schneider ...
Walter's High School Girlfriend (uncredited)
...
Diner Patron (uncredited)
...
Additional voices (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Officer Ethel (scenes deleted) (uncredited)
...
Guy on Pier (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Jerry Trent ...
Dancing Priest (uncredited)
Corey Webber ...
Warehouse Worker (uncredited)
...
Dancing Baker (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Martin G. Baker ... executive producer
Bill Barretta ... associate producer
David Hoberman ... producer
Todd Lieberman ... producer
John G. Scotti ... executive producer
Jason Segel ... executive producer
Nicholas Stoller ... executive producer

Music by 

Christophe Beck ... (original score by)

Cinematography by 

Don Burgess ... director of photography

Film Editing by 

James Thomas ... (edited by)

Casting By 

Gail Goldberg
Marcia Ross

Production Design by 

Steve Saklad

Art Direction by 

Andrew Max Cahn

Set Decoration by 

Tracey A. Doyle

Costume Design by 

Rahel Afiley

Makeup Department 

Kristin Arrigo ... key hair stylist
James Ferry ... makeup artist
Nicole Kier ... hair stylist
Tracey Levy ... key makeup artist
Bret Mardock ... makeup artist
Cheryl Ann Nick ... makeup department head: additional photography
Heather Plott ... additional makeup artist
Ronnie Specter ... makeup department head
Nacoma Whobrey ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Reza Boirahmady ... assistant production manager
Doris Donnenberg ... production supervisor
Nicolas Foulatier ... production manager: Paris
Todd Livdahl ... production technology executive
John G. Scotti ... unit production manager
Trevor Waterson ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Allan Graf ... second unit director
Josh King ... first assistant director
Carol Lecacheur ... additional first assistant director
Gregory J. Pawlik Jr. ... second assistant director: second unit (as Gregory Pawlik)
Brian Relyea ... second assistant director (as Brian F. Relyea)
Amy Schmidt ... first assistant director: splinter unit
Redelia Shaw ... dga trainee
Ken C. Wu ... second second assistant director (as Ken Wu)

Art Department 

Scott M. Anderson ... set dresser
Paul Andrejco ... Muppet designer/builder
Lauren Attinello ... Muppet designer/builder
Megan Bailey ... Muppet designer/builder
John Berger ... assistant art director
Sarena Bhargava ... sculptor
David Boucher ... propmaker
Matthew Brennan ... Muppet designer/builder
Kelli Burton ... Muppet designer/builder
Michael Bush ... Muppet designer/builder
Greg John Callas ... construction coordinator
Monica Castro ... assistant property master
Steph Cathro ... Muppet designer/builder
Jaymee Christopherson ... props
John Coven ... storyboard artist
Melissa Creighton ... Muppet designer/builder
Amy De Lay ... Muppet designer/builder
Isabelle Dufour ... Muppet designer/builder
Richard Dyar ... Muppet designer/builder
Will Eastin ... graphic designer
Henri Ewaskio ... Muppet designer/builder
Francesco Ferrara ... painter
Giovanni Ferrara ... lead paint / painter
Morgan Filteau ... Muppet designer/builder
Andrew P. Flores ... stand by painter (as Andy Flores)
Roland Fullajtar ... construction
Trish Gallaher Glenn ... property master
Duncan Gillis ... Muppet designer/builder
Vanessa Gillis ... Muppet designer/builder
James Godwin ... Muppet designer/builder
Ariella Goldstein ... Muppet designer/builder
Monika Gray ... set dresser
Anthony Grosso ... Muppet designer/builder
Ted Haigh ... graphic designer
Paul Hartis ... Muppet designer/builder
Paul Arthur Hartman ... set dresser
Chris Herrington ... painter
Jean Marie Keevins ... Muppet designer/builder
Tedd Keith ... construction foreman
Lisa M. Kittredge ... construction auditor
Anthony Klaiman ... set dresser
James J. Kroupa ... Muppet designer/builder
Ellen Lampl ... additional graphic designer
Joe Lazo ... 12
Lara MacLean ... Muppet designer/builder
Laura Manns ... Muppet designer/builder
Jason McDonough ... set dresser
Tom McLaughlin ... Muppet designer/builder
Martin Milligan ... on set dresser
Jeff Mills ... Muppet designer/builder
Ed Mirassou ... prop maker
Christopher Morente ... stand-by greens foreman
Daniel P. Murphy ... construction metal fabricator
Colette Nickola ... Muppet designer/builder
Danielle Obinger ... Muppet designer/builder
Anna Paniccia ... Muppet designer/builder
Jane Pien ... Muppet designer/builder
Erin E. Riegel ... key art assistant
Matt Robbins ... key greensman
Kathleen Rosen ... set dec buyer
Bradley Rubin ... assistant art director
Steven Samanen ... additional graphic designer
Diana Schoenbrun ... Muppet designer/builder
Patrick M. Sullivan Jr. ... set designer
Marc Tantin ... welder gang boss
Mark Robert Taylor ... assistant art director: additional photography
Sally Thomas ... Muppet designer/builder
Michael Thurman ... set dresser
Michael A. Truesdale ... art department coordinator
Adrian Valdes ... painter foreman
Laureen Vierno ... Muppet designer/builder
Raymond Waff ... set dresser
Nate Wilson ... Muppet designer/builder
Walter Zieska ... construction gangboss
Matthew King ... assistant food stylist (uncredited)
Jana Treadwell ... set dresser: reshoots (uncredited)
Jack White ... food stylist (uncredited)

Sound Department 

Brian Armstrong ... sound editor
Kami Asgar ... supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer
Beau Borders ... sound re-recording mixer
Steve Cantamessa ... sound mixer
Lori Castro ... mix assistant engineer
Blake Collins ... foley mixer
Benjamin L. Cook ... sound designer
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
John T. Cucci ... foley artist
Hector C. Gika ... sound editor
John Guentner ... foley mixer
Scott G.G. Haller ... dialogue editor
Scott Harber ... sound mixer: additional photography
Nels Jensen ... recording engineer
Doc Kane ... adr mixer
Scott La Rue ... boom operator
Sean McCormack ... supervising sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Erin Oakley ... supervising adr editor
Jason Oliver ... adr mixer
Will Riley ... sound editor
Steve Schatz ... re-recording mix technician
Rocco Sigona ... post production pa
D. Chris Smith ... sound editor
Gary Thomas ... boom operator
Tim Tuchrello ... first assistant sound editor / sound editor

Special Effects by 

Jim Charmatz ... character concept designer: Legacy Effects
Chris Cheatham ... mold/technical department: Legacy Effects
Ken Cornett ... model department: Legacy Effects
David Covarrubias ... mechanical department: Legacy Effects
Jeff L. Deist ... mold/technical department: Legacy Effects
Dawn Dininger ... fabrication department: Legacy Effects
Damian Fisher ... mold/technical department: Legacy Effects
Jared Guenther ... mold department: Legacy Effects
Ted Haines ... fabrication department: Legacy Effects
Vance Hartwell ... artist: Legacy Effects
Paulette Harutnian ... character concept designer: Legacy Effects (as Polet Harutnian)
Richard Haugen ... mechanical department: Legacy Effects (as Rich Haugen)
Seth Hays ... mechanical department: Legacy Effects
Matt Heimlich ... mechanical department supervisor: Legacy Effects
Jeff Himmel ... fabrication department: Legacy Effects
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi ... mechanical department: Legacy Effects
Darnell Isom ... character concept designer: Legacy Effects
Rodrick Khachatoorian ... mechanical department: Legacy Effects
Richard J. Landon ... mechanical department: Legacy Effects
Michael MacFarlane ... mold/technical department: Legacy Effects
Lindsay MacGowan ... coordinator: Legacy Effects
Shane Mahan ... coordinator: Legacy Effects
David Merritt ... model department supervisor: Legacy Effects
Jesse Noel ... special effects
Lyndel Pedersen ... assistant: Legacy Effects
Robert Ramsdell ... artist: Legacy Effects
Mark Roberts ... special effects senior technician
John Rosengrant ... coordinator: Legacy Effects
Rob Saunders ... artist: Legacy Effects
J.D. Schwalm ... special effects coordinator
Alan Scott ... supervisor: Legacy Effects (as J. Alan Scott)
Nick Seldon ... model department: Legacy Effects
James Springham ... model department: Legacy Effects
Cole Taylor ... assistant: Legacy Effects
Amy Whetsel ... fabrication department: Legacy Effects

Visual Effects by 

Ryan Andersen ... visual effects production assistant: Shade VFX
Adam Avitabile ... flame artist
Andres Berkstein ... fx artist: Shade VFX
Derek Bird ... digital compositor
Erin Bosworth ... digital compositor
Seth Brower ... compositor: Look FX
Cyntia Büll ... digital compositor
Rommel S. Calderon ... visual effects artist
Michael Capton ... 3d supervisor
Christian Cardona ... digital compositor
Darrell Claunch ... digital compositor
Dustin Colson ... cg artist: Shade VFX
William J. Cox ... roto/paint artist
Steve Dellerson ... executive producer: Look FX
Harry Eisenstein ... compositor
Chris Flynn ... digital compositor
Jenny Foster ... visual effects producer: LOOK Effects
David Geoghegan ... flame artist
Rocco Gioffre ... matte artist
Bryan Godwin ... visual effects supervisor: Shade VFX
Anthony 'Max' Ivins ... visual effects supervisor: Look Effects (as Max Ivins)
Helen Jen ... visual effects coordinator
Jon Julsrud ... compositor
Harimander Singh Khalsa ... compositing supervisor: Shade VFX
Danny S. Kim ... visual effects artist
Adam Klein ... Animator/3D Artist
Maggie Kraisamutr ... visual effects compositor
Andrew Loschin ... visual effects editor
Corey Milne ... visual effects production assistant
Daniel Molina ... digital compositor
Josh Mossotti ... CG artist
Janet Muswell ... visual effects producer (as Janet Muswell Hamilton) / visual effects supervisor (as Janet Muswell Hamilton)
Bethany Pederson Onstad ... digital compositor: Shade VFX
Nolan Reese ... visual effects assistant editor
John Riddle ... technical director: Shade VFX
Migs Rustia ... visual effects editor: LOOK Effects, Inc.
Fezz Hoo Shuji ... rotoscope artist
Paul Stemmer ... visual effects editor
Shane Strickman ... visual effects coordinator: Shade VFX
Ben Sumner ... digital compositor
Cameron Thomas ... compositor: Shade FX
Tuong-Van Tran ... digital effects artist
David Van Dyke ... visual effects executive producer: Shade VFX
Greg VanZyl ... digital compositor
Tina Wallace ... roto/paint artist
Mike Wallner ... visual effects artist: Look FX
Shane Christopher Wicklund ... digital compositor: Shade VFX
C. Jerome Williams ... compositor: Look FX
Kelly Fischer ... compositor: Look Effects (uncredited)
Scott Hale ... digital compositor: Look FX (uncredited)

Stunts 

Bryan Becker ... stunts
Charlie Brewer ... stunts
Jeff Chumas ... stunts
John T. Cypert ... stunts (as John Cypert)
Max Daniels ... stunts
J. Mark Donaldson ... stunts (as Mark Donaldson)
Zoli Dora ... stunts
A.J. Dunn ... stunts (as AJ Dunn)
Thomas DuPont ... stunts
Debbie Evans ... stunts (as Debbie Evans-Leavitt)
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Jeremy Fry ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts
Allan Graf ... stunt coordinator
Derek Graf ... stunts
David Hayles ... stunts
Steve Kelso ... stunts
Scott Leva ... stunts
Bonnie Morgan ... stunts
Gary Morgan ... stunts
Nicole Randall ... stunts
David Reinhart ... stunts
Simon Rhee ... fight coordinator / stunts
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Kerry Rossall ... stunts
Buddy Sosthand ... stunts
Sebastien Stella ... stunt performer
Glenn Takakjian ... stunts
C.C. Taylor ... stunts (as CC Taylor)
Jimmy Waitman ... stunts
Webster Whinery ... stunts
Danny Wynands ... stunts (as Dan Wynands)
Alvin Zalamea ... stunts
Doug Coleman ... stunt performer (uncredited)
Clay Cullen ... stunts (uncredited)
Tom Elliott ... stunt driver (uncredited)
Chris Grabher ... stunt performer (uncredited)
Henry Kingi Jr. ... stunt performer (uncredited)
Ed McDermott II ... precision driver (uncredited)
Salomon Passariello ... stunt actor (uncredited)
Rich Rutherford ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Casey Alicino ... grip
Danny Ault ... additional rigging gaffer
Nico Bally ... crane/remote head technician
Chris Bangma ... libra head technician
Fernando Barrios ... rigging grip
Jose F. Barrios ... rigging grip
Craig Bauer ... second assistant camera
Michael S. Beckman ... lighting technician
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Bryan Booth ... dimmer operator
Michael Burgess ... director of photography: second unit
R. Adam Chambers ... gaffer: splinter unit
Mark P. Coo ... grip
Michael J. Coo ... key grip
Steven Cueva ... first assistant camera: "b" camera
Gary Dahlquist ... rigging gaffer
Didier Daubeach ... cinematographer: additional photography unit
Enrique del Rio ... digital imaging technician: second unit
Arnaud Delannoy ... first assistant camera
Andy DePung ... second assistant camera
Sean Devine ... dolly grip
Tommy Donald ... grip
Tracy Estes ... second unit gaffer
Greg Etheredge ... electrician (as Greg Etherridge)
Scott Garfield ... still photographer
James Gembala ... rigging electrician
Jerardo Gomez ... electrician
Daniel Alexis Gonzalez ... lighting technician (as Danny Gonzalez)
Daniel Graff ... lighting console programmer: splinter unit
Mauricio Gutierrez ... digital imaging technician
Robert Heine ... assistant camera
Patrick Hoeschen ... assistant chief lighting technician
Robert Ikeda ... rigging grip
Gembala James ... rigging electrician
Jeffrey A. Johnson ... grip
Thatcher Kelley ... digital imaging technician: second unit / splinter unit
Alex Klabukov ... key grip
Craig Kohtala ... best boy grip
Brian J. Kronenberg ... rigging grip
Jessica Lakoff ... assistant camera
Chris Lindsay ... best boy grip: second unit
Frankie Martinez ... set electrician
Michael Moretti ... video assist
Matthew Moriarty ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Ian Myron ... rigging electric
Michael Orr ... grip
Travis Panarisi ... rigging
Sean Prichard ... grip
Andrey Prikazchikov ... second unit grip
Leigh Rathner ... assistant camera
Benoit Richard ... additional lighting console programmer
Carissa Ridgeway ... camera shader (as Carissa Ridgeway Tudor)
Dale Robinette ... additional stills photography
Brian Rosso ... dolly grip
Jesse Roth ... additional camera operator / first assistant camera
Shaun Sangkarat ... grip
Cory Schulthies ... digital imaging technician
Steven Serna ... grip
Chris Shadley ... additional video assist
Charles Simons ... dolly grip: re-shoots
Steve Smith ... key grip
Scott Sprague ... lighting technician
Don Steinberg ... first assistant camera
Hannes Steixner ... grip
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Nobu Tashiro ... grip
N. Owen Taylor Jr. ... additional video assist
Stephen Thorp ... assistant chief lighting technician: second unit
Michael T. Travers ... grip
Dwight Tudor ... additional camera operator
Mitchell Ursetta ... electrician
Zoran Veselic ... first assistant camera
Christopher Warren ... assistant chief rigging gaffer
Doug Weinmann ... electrician
Dale White ... second assistant camera
Brook Willard ... digital imaging technician
Aaron G. York ... libra head operator

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Abbie D'Andrea ... casting assistant
Terri Douglas ... adr voice casting
Carla Lewis ... extras casting
Brittainy Roberts ... casting associate
Leah Woodworth ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Laura Baker ... set costumer
Suzanne Cranfill ... costume supervisor
Jamelle Flowers ... set costumer
Christine Jordan ... additional set costumer
Brandy Lusvardi ... costumer
Erin Slattery ... costumer
Cassiopeia Smith ... costume assistant
Paula Truman ... costume supervisor: additional photography
Shannon Turgeon ... assistant costume designer
Ramsay Williams ... costumer
Heather Wind ... costumer
Deborah Chatham ... background costumer (uncredited)

Editorial Department 

Judith Babcock ... technical supervisor dailies
Jason Barnoski ... assistant editor
Alan Baumgarten ... additional editor
Matt Blackshear ... digital intermediate editor (as Matthew Blackshear)
Corinne Bogdanowicz ... digital intermediate colorist
Jill Breitzman ... post production supervisor
Des Carey ... digital intermediate producer
Michael Cioni ... digital intermediate supervisor
David S. Clark ... assistant editor
Kheireddine El-Helou ... apprentice editor
Katie Fellion ... digital intermediate manager
Evan Henke ... assistant editor
Cecilia Hyoun ... first assistant editor
Aaron Kroger ... outpost engineer
Nicholas Lareau ... outpost engineer
Kevin London ... digital intermediate engineer
Amy McGrath ... assistant editor
Ryan McKeague ... digital intermediate assist
Alex Montilla ... editorial assistant
Harry Muller ... color timer
Chris Peariso ... digital intermediate engineer

Music Department 

Andrew Bird ... composer: additional music
Leo Birenberg ... score coordinator
Eric Bradley ... musican: whistler
George Doering ... musician
Richard Ford ... scoring music editor
Kaylin Frank ... music executive
Mark Graham ... head of music preparation
Lisa Jaime ... supervising music editor
Steve Kaplan ... additional score engineer
Kevin Kliesch ... orchestrator
Frank Macchia ... music preparation
Joseph Magee ... supervising music mixer
Larry Mah ... digital score recordist
Bret McKenzie ... music supervisor
Aaron Meyer ... music preparation
Jake Monaco ... score programmer
Victor Pesavento ... music preparation
Brett Pierce ... assistant music editor
Jason Poss ... music transcription
Jasper Randall ... vocal contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Patrick Spain ... assistant song recording engineer
Casey Stone ... music scoring mixer

Transportation Department 

David Becerra ... transportation dispatcher
Louie Diaz Jr. ... driver
Chris Finney ... production driver
Margo Hunt ... driver
Mel Langford ... transportation
Neil Marshall ... transportation captain
Chuck Martinez ... driver: cast
Cyril O'Neil ... picture car consultant
Frank Porras ... driver
Dan Romero ... picture car coordinator
Sean C. Ryan ... driver
Kenny Searle ... transportation coordinator
Brian Stackhouse ... driver

Other crew 

Christopher Aber ... assistant to Mickey Rooney
Kalie Acheson ... set production assistant
Ashley Adamczyk ... stand-in: Amy Adams
Jesse J. Adams ... production assistant
Jason Alvidrez ... production assistant
Amanda T. Ashley ... assistant to executive producer
James Barbour ... stand-in: Jack Black
Bill Barretta ... puppet captain: Muppet workshop
Shane Baumel ... adr voice
Maxine Bergen ... script supervisor: splinter unit
Frankie Bourne ... production assistant
Julian Brehier ... production assistant (as Julien Brehier)
Randin Brown ... set production assistant
Kacie Calhoun ... assistant to director / assistant to producer / travel coordinator
Erin Danger Campbell ... assistant: Amy Adams (as Erin Campbell)
Logan Cannon ... photo double: zach galifianakis
Hélène Cardona ... adr voices
Linda Colangelo ... unit publicist
Elisa Ann Conant ... assistant location manager: additional photography
Gretchen Crookes ... puppet wrangler
Nathan Danforth ... puppeteer
Annette Dash ... payroll clerk
Thomas DuPont ... swordmaster
Julianne Eggold ... assistant location manager
Jesse Ehman ... production assistant: additional photography
Danny Finn ... assistant location manager
Brendan Finnigan ... assistant payroll accountant
W. Harry Fortuna ... assistant location manager
Karen Golden ... script supervisor
Jane Gootnick ... on set puppet workshop supervisor
Ray Gordon II ... cast production assistant
Tiff Gravel ... production assistant
Pamela B. Green ... creative director/ producer main and end titles
Barbara Gutman ... production accountant
Brandon Hamilton ... on-set production assistant / production assistant
Adam Haracz ... production assistant
Jeffrey J. Hart ... additional set production assistant: splinter unit
Alison Hoberman ... crafts service
Lisa Hoover ... assistant location manager
Craig Hosking ... aerial coordinator/pilot
Bodie Hyman ... key grip: second unit
Teresa Jaime Drapkin ... payroll accountant
Kimo Keoke ... dancer
John Lasseter ... creative consultant
Jason Lopes ... lead systems engineer legacy effects
Nicole Malovany ... set staff assistant
Alex McAtee ... assistant production coordinator
Allison Meadows ... set staff assistant
Christopher Miller ... location manager
Jennifer S. Milliman ... production assistant
Dan Milner ... key assistant location manager
Kimberly Morris ... production assistant
Jeffrey Keith Negus ... production assistant
Ashley O'Bryant ... additional production assistant
R. Ben Parker ... production assistant / set production assistant
Aimee Pierson ... production assistant
Jeremy Powell ... assistant to David Hoberman & Todd Lieberman
Aurora Ann Quinones ... production assistant
Eddie Quintana ... production assistant
Travis Randall ... location manager
Tiffany Romero ... assistant production accountant
Michael Rooney ... choreographer
Scott Root ... production assistant
Elyse Rosenfield ... production secretary (as Elyse Punia) / production secretary: reshoots (as Elyse Punia)
Stephen Rotondaro ... puppet specialist
Eleni Roussos ... production assistant
Nick Rufca ... production coordinator (as Nicholas Rufca)
Olivier Servanin ... location manager: Paris
Amy Smolev ... first assistant accountant
Jamie Strunk ... set production assistant
Ross Tatelman ... production assistant: reshoots
Bryan Thompson ... circus performer
Craig W. van Gundy ... location manager: additional photography
Yazmin Monet Watkins ... environmental steward (as Yazmin Watkins)
Sasa Watt ... first assistant accountant: reshoots
Amye Wilmes ... second assistant accountant
Brandt Wrightsman ... production assistant
Ted Yonenaka ... craft service head
Erica Getler ... assistant production coordinator: reshoots (uncredited)
Anne Lockhart ... additional voices (uncredited)
Joanna R. Phillips ... production assistant (uncredited)
Richard Purgill ... production assistant: additional photography (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page