IMDb > Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011) More at IMDbPro »

Photos (See all 217 | slideshow) Videos (see all 18)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 -- The end begins as Harry, Ron, and Hermione go back to Hogwarts to find and destroy Voldemort's final horcruxes, but when Voldemort finds out about their mission, the biggest battle begins and life as they know it will never be the same again.
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 -- A deleted scene from Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 -- A featurette for Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 -- Who did J.K. Rowling think of killing off in the final Harry Potter book? Watch this exclusive clip from the interview between Daniel Radcliffe and J.K. Rowling, featured on the upcoming DVD/Blu-ray release, available Friday, November 11.
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 -- The end begins as Harry, Ron, and Hermione go back to Hogwarts to find and destroy Voldemort's final horcruxes, but when Voldemort finds out about their mission, the biggest battle begins and life as they know it will never be the same again.

Overview

User Rating:
8.1/10   371,775 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 60% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Steve Kloves (screenplay)
J.K. Rowling (novel)
Contact:
View company contact information for Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 on IMDbPro.
Release Date:
15 July 2011 (USA) See more »
Tagline:
It All Ends Here See more »
Plot:
Harry, Ron and Hermione search for Voldemort's remaining Horcruxes in their effort to destroy the Dark Lord as the final battle rages on at Hogwarts. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
Nominated for 3 Oscars. Another 37 wins & 65 nominations See more »
User Reviews:
An Exhilarating and Beautiful Conclusion to a Magnificent Saga. See more (774 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Ralph Fiennes ... Lord Voldemort

Michael Gambon ... Professor Albus Dumbledore

Alan Rickman ... Professor Severus Snape

Daniel Radcliffe ... Harry Potter

Rupert Grint ... Ron Weasley

Emma Watson ... Hermione Granger

Evanna Lynch ... Luna Lovegood

Domhnall Gleeson ... Bill Weasley

Clémence Poésy ... Fleur Delacour

Warwick Davis ... Griphook / Professor Filius Flitwick

John Hurt ... Ollivander

Helena Bonham Carter ... Bellatrix Lestrange
Graham Duff ... Death Eater
Anthony Allgood ... Gringotts' Guard
Rusty Goffe ... Aged Gringotts' Goblin
Jon Key ... Bogrod

Kelly Macdonald ... Helena Ravenclaw

Jason Isaacs ... Lucius Malfoy

Helen McCrory ... Narcissa Malfoy

Tom Felton ... Draco Malfoy
Ian Peck ... Hogsmeade Death Eater
Benn Northover ... Hogsmeade Death Eater (as Benjamin Northover)

Ciarán Hinds ... Aberforth Dumbledore
Hebe Beardsall ... Ariana Dumbledore

Matthew Lewis ... Neville Longbottom

Devon Murray ... Seamus Finnigan

Jessie Cave ... Lavender Brown

Afshan Azad ... Padma Patil
Isabella Laughland ... Leanne

Anna Shaffer ... Romilda Vane
Georgina Leonidas ... Katie Bell

Freddie Stroma ... Cormac McLaggen

Alfie Enoch ... Dean Thomas

Katie Leung ... Cho Chang
William Melling ... Nigel
Sian Grace Phillips ... Screaming Girl

Bonnie Wright ... Ginny Weasley

Ralph Ineson ... Amycus Carrow
Suzanne Toase ... Alecto Carrow

Maggie Smith ... Professor Minerva McGonagall

Jim Broadbent ... Professor Horace Slughorn

Scarlett Byrne ... Pansy Parkinson

Josh Herdman ... Gregory Goyle

Louis Cordice ... Blaise Zabini
Amber Evans ... Twin Girl 1
Ruby Evans ... Twin Girl 2

Miriam Margolyes ... Professor Pomona Sprout

Gemma Jones ... Madam Pomfrey

George Harris ... Kingsley Shacklebolt

David Thewlis ... Remus Lupin

Julie Walters ... Molly Weasley

Mark Williams ... Arthur Weasley

James Phelps ... Fred Weasley

Oliver Phelps ... George Weasley

Chris Rankin ... Percy Weasley

David Bradley ... Argus Filch

Guy Henry ... Pius Thicknesse

Nick Moran ... Scabior

Natalia Tena ... Nymphadora Tonks
Philip Wright ... Giant (as Phil Wright)
Garry Sayer ... Giant
Tony Adkins ... Giant

Dave Legeno ... Fenrir Greyback
Penelope McGhie ... Death Eater

Emma Thompson ... Professor Sybil Trelawney
Ellie Darcey-Alden ... Young Lily Potter
Ariella Paradise ... Young Petunia Dursley
Benedict Clarke ... Young Severus Snape

Leslie Phillips ... The Sorting Hat (voice)
Alfie McIlwain ... Young James Potter
Rohan Gotobed ... Young Sirius Black

Geraldine Somerville ... Lily Potter

Adrian Rawlins ... James Potter
Toby Papworth ... Baby Harry Potter

Timothy Spall ... Wormtail

Robbie Coltrane ... Rubeus Hagrid

Gary Oldman ... Sirius Black
Peter G. Reed ... Death Eater
Judith Sharp ... Death Eater
Emil Hostina ... Death Eater
Bob Yves Van Hellenberg Hubar ... Death Eater
Granville Saxton ... Death Eater
Tony Kirwood ... Death Eater
Ashley McGuire ... Death Eater
Arthur Bowen ... Albus Severus Potter - 19 Years Later
Daphne de Beistegui ... Lily Potter - 19 Years Later
Will Dunn ... James Potter - 19 Years Later (as William Dunn)
Jade Gordon ... Astoria Malfoy - 19 Years Later

Bertie Gilbert ... Scorpius Malfoy - 19 Years Later
Helena Barlow ... Rose Weasley - 19 Years Later
Ryan Turner ... Hugo Weasley - 19 Years Later
rest of cast listed alphabetically:

Jon Campling ... Death Eater in Gringotts (scenes deleted)
Karen Anderson ... Gringotts Goblin (uncredited)
Michael Aston ... Wizard Parent (uncredited)
Lauren Barrand ... Gringotts Goblin (uncredited)
Johann Benét ... Deatheater (uncredited)

Jamie Campbell Bower ... Young Gellert Grindelwald (uncredited)
Collet Collins ... Snatcher (uncredited)

Christian Coulson ... Tom Marvolo Riddle (archive footage) (uncredited)

Gioacchino Jim Cuffaro ... Wizard Parent (uncredited)
Paul Davies ... Deatheater (uncredited)
David Decio ... Chief Snatcher (uncredited)
Ninette Finch ... Augusta Longbottom (uncredited)

Grace Meurisse Francis ... Senior Gryffindor (uncredited)

Sean Francis George ... Wizard Parent (uncredited)

Ian Hart ... Professor Quirinus Quirrell (archive footage) (uncredited)
Matthew Hodgkin ... Hogwarts Student (uncredited)
Maxwell Laird ... Gringotts Goblin (uncredited)

Christina Low ... Ravenclaw Student (uncredited)
Sarah Lowe ... Ministry Wizard (uncredited)

Luke Newberry ... Teddy Lupin (uncredited)

Lisa Osmond ... Gringotts Goblin (uncredited)
Keijo Salmela ... Gringtotts Goblin (uncredited)

Arti Shah ... Gringotts Goblin (uncredited)
Glen Stanway ... Death Eater (uncredited)
Aaron Virdee ... Gryffindor Senior (uncredited)

John Warman ... Railway Station Porter (uncredited)

Amy Wiles ... Slytherin Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
David Yates 
 
Writing credits
(WGA)
Steve Kloves (screenplay)

J.K. Rowling (novel "Harry Potter and the Deathly Hallows")

Produced by
David Barron .... producer
Debbi Bossi .... 3D producer
Roy Button .... associate producer
David Heyman .... producer
Tim Lewis .... co-producer
J.K. Rowling .... producer
John Trehy .... co-producer
Lionel Wigram .... executive producer
 
Original Music by
Alexandre Desplat 
 
Cinematography by
Eduardo Serra (director of photography)
 
Film Editing by
Mark Day 
 
Casting by
Fiona Weir 
 
Production Design by
Stuart Craig 
 
Art Direction by
Andrew Ackland-Snow (senior art director)
Mark Bartholomew 
Alastair Bullock  (as Al Bullock)
Peter Dorme 
Martin Foley 
Kate Grimble 
Nicholas Henderson 
Christian Huband 
Molly Hughes 
Neil Lamont (supervising art director)
Hattie Storey 
Gary Tomkins 
Ashley Winter 
 
Set Decoration by
Stephenie McMillan 
 
Costume Design by
Jany Temime 
 
Makeup Department
Natalie Abizadeh .... prosthetic trainee
Francesco Alberico .... hairdresser
Jessica Alexander .... crowd makeup trainee: daily
Sarita Allison .... prosthetic make up artist
Sylvia Atkins .... additional special makeup effects trainee
Tamar Aviv .... prosthetic makeup artist
Elle Baird .... special makeup effects trainee
Victoria Bancroft .... prosthetic makeup artist
Nikki Belding .... additional special makeup effects trainee
Ricci-Lee Berry .... prosthetic assistant
Brian Best .... additional makeup effects artist
Jessica Brooks .... special makeup effects assistant
Phoebe Brown .... special makeup effects runner
Amanda Burns .... makeup artist
Amy Byrne .... makeup artist
Tilly Calder .... makeup artist
Anita Casali .... hairdresser
Louise Coles .... makeup dailies
Mark Coulier .... prosthetic makeup supervisor
Polly-Anna Coxon-Smith .... hairdresser trainee: additional elements unit
Francesca Crowder .... hairdresser
Louise Day .... fabricator
Elisabetta De Leonardis .... hairdresser
Gemma De Vecchi .... fabricator
Tanya Dennis .... make up trainee
Sarah Downes .... makeup artist
Nick Dudman .... special makeup effects
Hannah Edwards .... hair stylist: daily
Amy Elliot .... makeup dailies
Rita Fekete .... additional prosthetics
Katy Fray .... supervising prosthetic makeup artist
Dan Frye .... mould-maker: make-up effects
Charmaine Fuller .... makeup artist
Faye Garland .... makeup artist
Richard Glass .... contact lens optician
Barrie Gower .... special makeup effects artist
Claire Green .... mould maker
Claire Green .... special makeup effects artist
Jo Grover .... additional special effects makeup
Hilary Haines .... hairdresser
Jenny Harling .... hairdresser
Shaune Harrison .... prosthetic sculptor
Fay Hatzius .... prosthetic make up artist and art finisher
Charlotte Hayward .... personal hair stylist and makeup artist for Emma Watson
Jennifer Hegarty .... makeup artist: second unit
Catherine Heys .... hairdresser: second unit
Belinda Hodson .... makeup artist
Victoria Holt .... prosthetic makeup assistannt
Kati Hood .... key art finisher
Jill Hornby .... makeup: dailies
Selen Hurer .... art finisher
Duncan Jarman .... key prosthetic makeup artist
Beth John .... prosthetic makeup trainee
Amanda Knight .... makeup designer
Sophia Knight .... hair stylist: crowd
John Lambert .... makeup effects buyer
Agnes Legere .... junior makeup artist
Elizabeth Lewis .... makeup artist
Ken Lintott .... makeup artist
Jane Logan .... daily hair stylist
Göran Lundström .... special makeup effects artist
Chris Lyons .... dental prosthetics
Kristyan Mallett .... prosthetic sculptor
Nadine Mann .... hairdresser
Waldo Mason .... special makeup effects artist
Claire Matthews .... makeup artist: dailies
Esteban Mendoza .... special makeup effects artist
Tina Jane Moore .... creature effects trainee
Stephen Murphy .... key prosthetics makeup artist
Chloe Muton-Phillips .... trainee special make-up effects
Jessica Needham .... makeup artist
Sharon Nicholas .... makeup artist
Barney Nikolic .... special makeup effects artist
Matthew O'Toole .... prosthetics make up artist
Katie Pattenden .... hair trainee
Lisa Pemberton .... prosthetics trainee
Liz Phillips .... crowd makeup
Gemma Richardson .... prosthetic makeup artist
Adrian Rigby .... makeup artist: crowd
Adrian Rigby .... prosthetic makeup artist
Amy Rogers .... prosthetic modeller
Charlotte Rogers .... makeup artist: daily
Stephen Rose .... hairdresser
Alex Rouse .... wigmaker
Helen Rowe .... silicone technician supervisor
Jemma Scott-Knox-Gore .... contact lens technician (as Jemma Scott)
Emma Sheffield .... prosthetic makeup artist
Emma Slater .... silicone technician
Sophie Slotover .... hairstylist: crowd dailee
Tracy Smith .... hairdresser (as Tracey Smith)
Kristie Southcott .... creature effects trainee
Rachael Speke .... hair dailies
Nadia Stacey .... hair daily
Hovette Stephanie .... wigmaking
Emma Toft .... fabricator
Lisa Tomblin .... hair designer
Annie Townsend .... hairdresser (as Ann Townsend)
Luca Vannella .... hairdresser
Lauge Voigt .... special makeup effects artist
Jade Watkins .... makeup trainee: second unit
Sarah Weatherburn .... wig maker
Josh Weston .... special makeup effects artist
Julia Wilson .... makeup artist
Pippa Woods .... additional special makeup effects trainee
Evie Wray .... creatures art and finishing
Jenna Wyatt .... assistant special makeup effects artist
Wakana Yoshihara .... daily makeup artist
Nikita Rae .... make up artist: crowd (uncredited)
Julie Wright .... prosthetics hair artist (uncredited)
 
Production Management
Bill Daly .... post production executive
Simon Emanuel .... production manager
Monica Hada .... post-production manager
Tim Lewis .... unit production manager
Russell Lodge .... production manager: second unit
Katie Reynolds .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Tom Browne .... additional third assistant director
Glen Carroll .... additional assistant director: dailies
Jamie Christopher .... first assistant director
Arabella Constance-Churcher .... assistant director
Ben Dixon .... second assistant director: additional photography
Dominic Fysh .... first assistant director: second unit
Stewart Hamilton .... second assistant director: floor
Nick Heckstall-Smith .... first assistant director: additional photography
Chaz Johnson .... trainee assistant director
Ray Kenny .... third assistant director: additional photography
Andy Madden .... crowd third assistant director
Ali Morris .... second assistant director
James Parry .... assistant director runner
David Pearce .... assistant director: second unit
Jane Ryan .... second assistant director
Matthew Sharp .... key second assistant director
Amy Stares .... base third assistant director
Vaughn Stein .... third assistant director: dailies
Emma Stokes .... second assistant director: second unit
Rachael Tottingham .... third assistant director
Greg Tynan .... trainee assistant director
Stephen Woolfenden .... second unit director
Eileen Yip .... third assistant director
 
Art Department
Sophie Allen .... junior modeller
Martin Asbury .... storyboard artist
Thomas Ball .... assistant graphics
François Baranger .... concept artist
Pierre Bohanna .... supervising modeller: hod
Alex Bowens .... art department assistant
Adam Brockbank .... conceptual artist
Mark Buck .... plasterer
Laurence Burns .... construction supervisor
Jack Candy-Kemp .... assistant scenic artist
Paul Catling .... conceptual artist
Andy Challis .... stand-by rigger
Paul Cheesman .... prop storeman
Dean Coldham .... plasterer
Deano Harry Coldham .... apprentice plasterer
Kelvin Cook .... dressing props
Matt Cooke .... props
Jim Cornish .... storyboard artist
Julia Dehoff .... draughtsman
Peter Dorme .... assistant art director
Jack Dudman .... art department assistant
Neil Ellis .... junior propmaker
Jordana Finkel .... junior draughtsman
Stephen Forrest-Smith .... storyboard artist (as Stephen Forrest Smith)
Lydia Fry .... art department assistant
Philippe Gaulier .... concept artist: Double Negative VFX
Ida Bo Geisler .... manufacturing prop
Liam Georgensen .... art department assistant
Emilio Gonzalez .... drapesmaster (as Emilio Gonzalez Montes)
Rosie Goodwin .... set decorator
Daniel Handley .... drapesmaster (as Dan Handley)
Gary Handley .... drapesmaster
Toby Hawkes .... prop modeller
Paul J. Hayes .... construction manager (as Paul Hayes)
Paul Hearn .... props
Terry Heggarty .... stand by painter
Nicholas Henderson .... art director: digital sets
Jodie Jackman .... art department coordinator
Nicky Kaill .... scenic artist
Matthew Kerly .... stand-by art director: reshoot
Ashley Lamont .... junior draughtsman
Sam Leake .... prop modeller
Amanda Leggatt .... draughtsman
Eduardo Lima .... graphic designer
Gerald Linnane .... carpenter
Catriona Maccann .... prop maker
Peter Mann .... stand-by carpenter
Zoe Marsden .... key art finisher
Christian McDonald .... props
Peter McKinstry .... conceptual artist
Lucinda McLean .... greenery
Ossie Merchant .... props
Sonny Merchant .... stand-by props
Stuart Meridew .... prop manufacturing buyer
David Meyer .... art department assistant/work experience
Eva Miller .... art finisher
Micky Mills .... chargehand prop
Miraphora Mina .... props concept artist
Joe Monks .... supervisor painter
Martin Moran .... construction supervisor
Steven Morris .... dressing props
Ian Murray .... rigger
Sophie Neil .... art department model maker
Andrew Palmer .... draughtsman
Amanda Pettett .... construction coordinator
Andrew Proctor .... junior draughtsman
Carla Rennie-Nash .... art department assistant
Oliver Roberts .... on set art director
Elicia Scales .... archivist
Christian Short .... chargehand propman
Alex Smith .... draughtsman
Molly Sole .... draughtsman
Molly Sole .... junior draughtsman
William Stickley .... construction supervisor
Lucinda Sturgis .... production buyer
Lottie Sveaas .... junior draughtsman
Stephen Swain .... on set art director
Ed Symon .... junior draughtsman
Craig Tarry .... props
Gregor Telfer .... props
Jason Torbett .... standby propman
Emma Vane .... draughtsman
Ketan Waikar .... junior draughtsman
Lauren Wakefield .... graphic designer
Matt Walker .... scenic artist
Jake Wells .... dressing props
David Wescott .... assistant construction manager
Paul Wescott .... hod scenic painter
Barry Wilkinson .... property master
Ben Wilkinson .... assistant property master
Buddie Wilkinson .... propman
Simon Wilkinson .... supervising chargehand stand-by propman
Andrew Williamson .... conceptual artist
Ashley Winter .... assistant art director
Dorrie Young .... junior draughtsman
Yasmin Alvarez .... junior modeller (uncredited)
Alexios Chrysikos .... art department assistant/work experience (uncredited)
Alexander Williams .... visual development: Cinesite (uncredited)
 
Sound Department
Dafydd Archard .... sound mix technician
Orin Beaton .... boom operator
Rachel Boot .... sound assistant
Peter Burgis .... foley artist
John Casali .... sound mixer: second unit
Nick Del-Molino .... mix technician
Andie Derrick .... foley artist (as Andi Derrick)
Simon Diggins .... adr recordist
Gary Dodkin .... boom operator: second unit
Mike Dowson .... sound re-recording mixer
Thomas Fennell .... second boom operator: dailies
Michael Fentum .... sound designer
Samir Foco .... sound effects editor
Glen Gathard .... foley mixer
Dominic Gibbs .... sound designer
Nick Gillett .... sound assistant: additional
Peter Gleaves .... adr mixer
Alistair Hawkins .... sound editor
Stuart Hilliker .... sound re-recording mixer
Leigh Humberdross .... foley editor
Rob Killick .... dialogue editor
Nick Kray .... adr mixer
Daniel Laurie .... adr supervisor
Jed Loughran .... sound effects editor
Richard Lovell .... sound mix assistant
Mitch Low .... sound maintenance engineer
James Mather .... supervising sound editor
Markus Moll .... sound mix technician
Chris Murphy .... boom operator: second unit
Luke O'Connell .... assistant sound editor
Kevin Penney .... sound editor: temp mix
Becki Ponting .... crowd dialogue editor
Bjorn Ole Schroeder .... supervising dialogue editor
Adam Scrivener .... sound re-recording mixer
James Shannon .... dolby sound consultant
Lee Sharp .... epk boom operator
Lee Sharp .... epk sound
Andy Stallabrass .... adr recordist
Vanesa Lorena Tate .... foley editor
Derek Trigg .... foley editor
Roland Voglaire .... additional sound
Stuart Wilson .... production sound mixer
Howard Bevan .... second boom operator: dailies (uncredited)
Jonathan Hardy .... sound trainee (uncredited)
Jerome McCann .... additional sound mixer: second unit (uncredited)
Sal Ojeda .... dubbing editor (uncredited)
Matt Vowles .... re-recording mixer: foreign (uncredited)
 
Special Effects by
Michael Ash .... stereo artist
Norman Baillie .... senior special effects technician
Helena Brackley .... special effects technician
Jonathan Bullock .... special effects senior technician
Trevor Butterfield .... special effects senior technician
Lucy Darkness .... special effects makeup intern
Andrew Ellinas .... special effects assistant
Ricky Farns .... floor supervisor: first unit
Nick Finlayson .... senior special effects technician
Mark Haddenham .... special effects senior technician
Steve Hamilton .... special effects supervisor
Matthew Harlow .... special effects technician
Simon Hewitt .... senior special effects technician
Charlie Hounslow .... silicone technician
Stephen Hutchinson .... special effects floor supervisor: second unit
Fisher Jack .... special effects
Doug McCarthy .... senior special effects technician
Noah Meddings .... special effects technician
Luke Murphy .... special effects senior technician
Ingrid Parkes .... art finisher
Ken Pearce .... facial motion capture
Alan Perez .... flying wire technician
Martin Rezard .... concept artist/sculptor
John Richardson .... special effects supervisor
Marcus Richardson .... senior special effects technician
Bryony Rumble .... creature effects fabricator
Leon Smikle .... special effects technician
Phoebe Tait .... special effects technician
Kevin Welch .... wire flying coordinator
Kevin Wescott .... special effects technician
James Willis .... special effects crew
Matt Wood .... special effects technician
 
Visual Effects by
Tony Abejuro .... matchmove lead: MPC
Lucile Abiven .... visual effects coordinator
Darrell Abney .... senior modeler/texture artist
Gokcer Adli .... matchmove artist
Nidhi Agarwal .... matchmove artist: MPC
Rohit Agarwal .... roto animation artist: The Moving Picture Company
Ritesh Aggarwal .... stereoscopic supervisor
Laide Agunbiade .... senior technical director: lighting
Shane Aherne .... senior technical director: Rising Sun Pictures
Zohaib Ahsan .... junior lighting artist: Cinesite
Juan Antonio Alamo .... visual effects artist: Base Black
Victoria Albanese .... 3D VFX Coordinator
Holly Aldersley .... roto/prep artist
Oliver Allen-Wielebnowski .... stereoscopic supervisor: Prime Focus
Laia Alomar .... visual effects coordinator
Jordan Alphonso .... stereo depth artist
Holli Alvarado .... Flame artist
Terence Alvares .... digital compositor
Joan Amer .... lighting technical director
Paul Amiras .... assistant vfx hotographer: Cinesite
Ron R. Anantavara .... director of technology: I.E. Effects
Etienne Andlau .... stereoscopic conversion compositor
Edward Andrews .... digital paint and roto artist: Double Negative
Nigel Ankers .... lead effects technical director: MPC
Christopher Anthony .... technical director
Christopher Antoniou .... character animator: Cinesite
Roger Apolinar .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Paul Arion .... layout artist: MPC
Spencer Armajo .... Flame artist
Jörundur Rafn Arnarson .... visual effects artist
Gabriel Arnold .... effects technical director: MPC
Vaughn Arnup .... roto supervisor
Tricia Henry Ashford .... visual effects producer
K.H. Aslam .... senior matchmove artist: MPC Bangalore
Mathieu Assemat .... visual effects artist
Myles Asseter .... digital artist: modeler
Tony Atherton .... effects technical director: Framestore
Davey Atkinson .... stereoscopic conversion compositor
Nicholas Atkinson .... VFX data coordinator
Jonathan Attenborough .... lighting technical director: MPC
Jim Aupperle .... lighting technical director
Ferda Guray Ayaokur .... matchmove lead
Adam Azmy .... digital compositor: Framestore
Nithin Babu .... roto artist: The Moving Picture Company
Jörg Baier .... digital compositor: Double Negative
Keziah Bailey .... visual effects artist: Double Negative
Negin Bairami .... senior texture painter
Radoslav Bakalov .... senior character modeler
Radoslav Bakalov .... track/matchmove artist
Michael Baker .... paint and roto artist: Framestore
Richard Baker .... stereo supervisor
P. Balaji .... digital artist
Priyanka Balasubramanian .... stereoscopic producer
Valdimar Baldvinsson .... animator: Framestore
Daniel Baldwin .... matchmove artist
Jonathan Robert Baldwin .... stereoscopic compositor: stereoscopic conversion
Sanjay Baliga .... rotoanim artist: The Moving Picture Company
Luke Ballard .... roto/prep artist: Double Negative
George Barbour .... technical director: Double Negative
Adam Barnett .... technical support
Patrick Barrett .... visual effects compositor: stereoscopic conversion
Hernan Barros .... stereoscopic conversion artist
Dan Bartolucci .... flame artist: Lola vfx
Sam Bassett .... lead compositor: MPC London
Claudio Bassi .... digital compositor: Baseblack
Travis Baumann .... compositing supervisor: Gradient Effects
Ines Baumgartner .... track/matchmove artist
Bob Baxter .... matchmove artist
Robin Beard .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Nicolas Beaufays .... digital compositor: MPC
Paul F. Becker .... stereoscopic producer
Stuart Becker .... stereoscopic conversion lead
Michael Becki .... layout td
Robert Beckwith .... pipeline technical assistant: Tippett Studio
Lizi Bedford .... crew manager: Framestore
Leah Beevers .... technical animator
Dila Beksac .... digital artist: The Base Studio
Adrian Bell .... shader writer
Katie Bell .... visual effects coordinator: Double Negative
Paula Bell .... lead prep artist
Richard A.M. Bell .... lighting technical director: Cinesite
Gregory Bellis .... matchmove artist: Animal Logic
Chris Bending .... crowd td
Richard Bendo .... stereoscopic compositor
Michele Benigna .... senior compositor: Cinesite
Frank Benton .... stereoscopic production manager
Prabir Bera .... senior stereoscopic compositor
Gloria Bernabeu .... digital compositor
Jan Berner .... effects td: Cinesite
Jeremy Berruel .... modeler
Sam Berry .... rigger: MPC
Melissa Best .... lead stereo compositor: Gener8
Sourajit Bhattacharya .... roto artist
Sourajit Bhattacharya .... stereo compositor
Arwinder Singh Bhurji .... lead matchmove artist
Chase Bickel .... digital compositor
Luke Bigley .... roto/prep artist: Double Negative
Muhittin Bilginer .... visual effects technical director: Double Negative
Bineesh .... senior matchmove artist
Kanishk Deb Biswas .... roto/animation artist: The Moving Picture Company
Frederik Valentin Bjerre-Poulsen .... rigging technical director
Brad Blackbourn .... stereo supervisor
Peter Blackburn .... junior compositor
Peter Blackburn .... paint/roto artist: Cinesite
Michael Blain .... r&d developer
Gerald Blaise .... digital artist
Vincent Blin .... flame artist: Lola Visual Effects
Andrej Blom .... lighting artist: Cinesite
Julian Bloomfield .... visual effects coordinator
Joel Bodin .... previs artist
Julien Bolbach .... environment lead: MPC
Axel Bonami .... sequence lead compositor: MPC London
Anto Bond .... modeler
Cyrille Bonjean .... digital compositor
Daniel Booty .... visual effects coordinator: Framestore
Porismita Borah .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Nicolas Borens .... digital compositor
Michael Borhi .... senior surfacing artist
Lucie Bories .... digital compositor: MPC
Mark Bortolotto .... digital compositor
Sudeepto Bose .... compositor: The Moving Picture Company, London
Jonathan Bot .... digital compositor
Zakaria Boumediane .... texture artist: mpc
Virginie Bourdin .... art director
Scott Bourne .... digital paint & roto artist
Damien Bouvier .... matchmove artist: Peanut FX
David A.T. Bowman .... lead compositor: BaseBlack
Paul Boyd .... visual effects artist
Dameon Boyle .... technical animator
James Braid .... technology: Double Negative
Franz Brandstaetter .... digital compositor
Kane Brassington .... roto artist
Sheldon Brathwaite .... stereo compositor
Benjamin Bratt .... roto/prep artist
Michael Brazelton .... digital compositor
Ben Breckenridge .... stereographer/stereoscopic supervisor
Dan Breckwoldt .... senior compositor: MPC
Jared Brient .... sr. lighting td: MPC
Daniel Briney .... stereoscopic conversion artist
Matthew Bristowe .... stereoscopic producer: Prime Focus Film
Jonathan Brouillat .... shader writer
Zack Broussard .... visual effects artist (stereoscopic conversion)
Ben Brown .... matchmove artist
Kari Brown .... senior effects technical director: Cinesite
Robin T. Brown .... lead digital paint & roto artist
Nik Brownlee .... digital compositor: Double Negative
Edward Brugge .... visual effects artist
Stuart Bruzek .... stereoscopic compositing lead
Rob Bryson .... roto/prep artist: MPC
Marc Brzezicki .... stereoscopic compositor
Izet Buco .... digital compositor
Lukasz Bukowiecki .... visual effects editor: Framestore
Matthew Bullock .... digital modeler: Double Negative
Andrew Bunday .... pipeline supervisor
Jordan Burbank .... production assistant: Sassoon Film Design
Nicole Burch .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Simon Burchell .... supervising pre-visualization editor
Kate Burgess .... stereoscopic compositor
Patrick Michael Burke .... compositor
Tim Burke .... visual effects supervisor
Richard Burnside .... matchmove artist: Double Negative
Richard Burnside .... matchmove supervisor: Double Negative
Julian Burt .... roto animation
Henry Bush .... pipeline lead
Greg Butler .... visual effects supervisor: MPC
Roisin Byrne .... production accountant: Cinesite
Nathaniel Caauwe .... stereoscopic roto lead
Andrew Cadey .... visual effects technical director
Howard R. Campbell .... lead lighting artist
Kevin Campbell .... visual effects
Georgia Cano .... stereoscopic compositor
Keanan Cantrell .... lighting td: The Moving Picture Company
Pete Capelluto .... head of pipeline
Tim Caplan .... visual effects producer: Union VFX
Francesco Capone .... stereoscopic conversion artist
Marco Carboni .... crowd sim lead: MPC
Helen Carr .... paint and rotoscope artist
James Carson .... matchmover
Montana Casey .... digital compositor
Tom Castellani .... stereoscopic conversion artist
Elohim Cervantes Tampus .... senior roto artist
Kamelia Chabane .... visual effects artist
Philip Chacko .... paint/prep artist: The Moving Picture Company
Anthony Chadwick .... visual effects artist
Ibrahim Chaffardet .... matchmover
Alexander Chaliovski .... vfx td: Double Negative
Maria Chamberlain .... digital artist: digital restoration
Chase Champagne .... stereoscopic conversion artist
Manjoe Chan .... matchmove artist: Framestore
Ashish Chandok .... paint artist (stereoscopic conversion)
Malavika Chandrakanth .... paint and roto artist
Jerly Chang .... matchmove artist: Double Negative
Thom Chang .... matchmove artist: double negative
Paul Chapman .... digital compositor: Baseblack
Matthieu Chardonnet .... senior effects technical director
Uriel Chavez .... rotoscope artist: The Base Studio
Christopher Chen .... 3D conversion assets producer
Fiona Chilton .... visual effects producer: Tippett Studio
Daniel Chirwa .... compositor: Cinesite
Jeremy Cho .... digital paint & roto artist
Nicolas Chombart .... lighting td
Charles Chorein .... lighting technical director
Tim Chou .... stereoscopic compositor: Gener8
YouJin Choung .... compositor: Tippett Studio
Benjamin Chrysler .... rotoscope supervisor
Mei Chu .... rotoscope artist
Daniel Chung .... stereoscopic rotoscope artist
Martin Ciastko .... sequence lead: Cinesite
Mike Cisneros .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Edith Clara .... matchmover lead
Edith Clara .... tracking lead
Kirsty Clark .... digital compositor
Craig Clarke .... visual effects supervisor
Trent Claus .... Flame artist
Jeff Clifford .... research and development: Double Negative
Anita Clipston .... stereoscopic compositor
Roberto Clochiatti .... lighting technical director: Double Negative
Alex Coble .... rotoscoper/compositor: Animal Logic
Riccardo Coccia .... lighting technical director: MPC
Esme Coleman .... stereo compositor
Ross Colgan .... senior data operator: Cinesite
Paul Connaughton .... matchmove artist: Cinesite
Paul Connaughton .... tracking artist: Cinesite
Michael Connor .... roto/prep artist: Double Negative
Tristan Connors .... digital artist
Paolo Consorti .... effects technical director
Traian Constantinescu .... digital compositor: MPC
Kingsley Cook .... visual effects coordinator: Warner Bros
Ian Cope .... stereoscopic producer: Rising Sun Pictures
Dan Copping .... senior layout artist: MPC
Simon Corbaux .... layout artist
Sam Corcoran .... software developer: MPC
Will Correia .... digital artist: Baseblack
Francesco Cosatti .... compositor: Cinesite
Zoe Cousins .... data operator: Cinesite
Cleber Coutinho .... data operator: Cinesite
Mitch Crease .... digital compositor
Anna Creasy .... visual effects coordinator: RSP
Sarah Cripps .... visual effects coordinator (as Sarah Middleton)
Chris Crowell .... compositor
John Cruise .... view-d editor
James Cundill .... view-d editor
Eoghan Cunneen .... assistant technical director
Anthony D'Agostino .... stereoscopic compositor
Nick Dacey .... visual effects editor: Double Negative
Aimee Dadswell .... visual effects producer: Framestore (as Aimee Dadswell-Davies)
Rif Dagher .... stereo head of r&d: Pixelmagic
Ingrid-Elin Dahl-Olsen .... research and development: Double Negative
Oliver Dale .... matchmove/rotoAnimation
Michaela Danby .... digital compositor
Nicola Danese .... lead effects technical director: MPC
Francesca Dare .... paint/roto artist: Double Negative
Edward L. Dark .... visual effects coordinator
Christopher Davies .... matchmover: MPC
Adam Davis .... head of crowd sim
Amy Davis .... prep artist: Framestore
Samual Dawes .... roto/prep artist: double negative
Graham Day .... digital compositor: Double Negative
Mark Day .... systems administrator: Framestore
Ana Mestre de Almeida Pereira .... compositor: Double Negative (as Ana Mestre)
Aurore de Blois .... digital compositor
Alan De Castro .... stereoscopic compositor: Sassoon Film Design
Florent de La Taille .... animator
Sharma Deep .... stereoscopic compositor
Christopher DeFaria .... visual effects executive
Zelko Dejanovic .... digital compositor
Zelko Dejanovic .... stereoscopic conversion
Jorge del Valle .... previs artist
Jake Delaney .... stereoscopic coordinator
Nicolas Delbecq .... senior effects technical director: Double Negative
Kevin Delee .... digital artist
Caroline Delen .... digital artist
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC
Sarah Delucchi .... matchmove artist
Alan Denton .... data manager: Sassoon Film Design
Steven Denyer .... visual effects artist
Jason DeParis .... match move artist
Jason DeParis .... visual effects artist
Del DePierro .... digital compositor
Gordan Derbogosijan .... stereo compositor
Dani Devereux .... matte painter
Ciaran Devine .... fx technical director: Framestore
Thomas Devorsine .... lighting technical director
Beth Dewhirst .... stereo production coordinator: Gener8
Fabrice Di Cicco .... matchmove artist: Peanut FX
Sandro Di Segni .... visual effects artist
Julien Dias .... digital compositor
Darren Ray J. Diaz .... roto artist
Craig Dibble .... senior systems engineer: Animal Logic
Sylvan Dieckmann .... sequence supervisor
Victor DiMichina .... stereo production manager: Pixel Magic
Chloe Do .... matchmove animator: Sassoon Film Design
Kaori Doi .... lighting & lookdev technical director: Double Negative
Ferran Domenech .... animation supervisor: MPC
Ferran Domenech .... previs supervisor: Warner Brothers
Faith Domingo .... rotoscope artist
Est Donnelly .... fx department coordinator
Greg Dora .... stereoscopic compositor
Tom Dow .... lead layout artist: MPC
Christopher Downs .... lighting technical director
Markus Drayss .... visual effects technical director: Double Negative
Lucy Drewett .... visual effects coordinator: Framestore
Andrey Drogobetski .... digital compositor
Luke Drummond .... digital compositor
Julien Ducenne .... digital compositor: MPC
Christophe Duflaut .... digital compositor
Alejandro Dumas .... rotoscope animator
Ryan Dutour .... digital compositor
Thomas Dyg .... sequence lead: Cinesite
Kishan E. Chandran .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Bruno Ebe .... visual effects technical director
Carl Edlund .... digital matte painter: Framestore
Gracie Edscer .... vfx production manager: MPC
Lola Edun .... stereoscopic conversion artist
David Edwards .... roto artist: Animal Logic
Richard Edwards .... stereo coordinator: Warner Bros
Dadi Einarsson .... visual effects supervisor: Framestore Reykjavik
Zahraa El Tatari .... stereoscopic coordinator
David Elices .... stereoscopic compositor
Karen Elliott .... stereoscopic conversion compositor
Jane Ellis .... visual effects coordinator
Stephen Ellis .... visual effects artist: Double Negative
Chris Elmer .... lighting/look development artist: The Moving Picture Company
Stephen Elson .... visual effects producer: baseblack
Dan Elvins .... data operator: Cinesite
Robin Emerson .... pipeline technical director
Andrew Emmerson .... stereoscopic compositor
Zsuzsanna Erdei .... matchmove artist: Peanut FX
Airyque Ervin .... rotoscope artist: The Base Studio
Jérome Escobar .... effects technical director: MPC
Daniel Evans .... head of shaders: Framestore
Jo-Ann Evans .... visual effects 3D production supervisor: Warner Brothers
Michele Fabbro .... fx technical director: Framestore
Péter Farkas .... digital compositor: Baseblack
Daniele Federico .... pipeline td
Fathima Feminò .... stereoscopic compositor
Bruno Fernandes .... digital compositor: Cinesite
Tito Fernandes .... stereo layout artist
Via Fernandez .... digital artist: The Base Studio
Via Fernandez .... digital artist
Dominique Fiore .... digital compositor: Double Negative
Igor Fiorentini .... digital compositor
Jack Fisher .... visual effects
Jay Fleming .... matchmove artist: Double Negative
Joss Flores .... digital compositor
Brad Floyd .... lead compositor: The Moving Picture Company
John Follmer .... stereoscopic conversion executive producer: VenSat America
Adam Folse .... stereo depth artist
David Forsbrey .... matchmove artist: Double Negative
James Foster .... digital compositor
Matt Fox .... head of production: Framestore
Zack Fox .... stereo conversion coordinator: IE Effects
Page Frakes .... color pipeline supervisor: Tippett Studio
Boominathan Frances .... matchmove artist
Wes Franklin .... lookdev artist / lighting td: MPC
Jordan Freda .... visual effects producer: The Base Studio
Lachlan French .... digital tracking/matchmove artist
Miles Friedman .... visual effects coordinator: Lola VFX
Jeremy Fries .... roto/animation artist
Sarah Fuller .... look development/lighting artist
Amy Furey .... data operator: Cinesite
Laetitia Gabrielli .... look dev artist
Jigesh Gajjar .... matchmove supervisor: The Moving Picture Company
Aron Galabuzi .... digital paint artist: Prime Focus
Murray Gale .... visual effects production assistant: Cinesite
Javier Gallego .... digital compositor
Edwin Gamez .... stereoscopic roto artist
Juan Edgardo Garcia .... rotoscope artist: Sassoon Film Design
Benn Garnish .... character animator: Cinesite
Caroline Garrett .... cg manager: Cinesite
Adam Gascoyne .... visual effects supervisor union vfx
Sarah Gatefield .... junior matchmove artist: Framestore
Nikos Gatos .... lighting supervisor: Cinesite
Robert Geisler .... roto artist
Marco Genovesi .... head of matte painting: MPC
Jack George .... visual effects production coordinator
Saneesh George .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Clement Gerard .... lighting sequence lead: Double Negative
Kunal Ghosh Dastider .... senior effects technical director: MPC
Jackson Gichuki .... stereoscopic artist
Walter Gilbert .... digital compositor: Double Negative
Ivan Girard .... concept artist: Cinesite
Frederikke Glick .... paint artist
Melissa Goddard .... stereoscopic conversion compositor
Steven Godfrey .... visual effects artist
Erick Godreau .... stereo compositor
Jitesh Gohil .... digital artist: MPC
Rui Gomes .... systems administrator: Framestore Iceland
Lisa Gonzalez .... lead modeller
Kyle Goodsell .... digital compositor
Zachary Goodson .... track/matchmove artist
Azzard Gordon .... cgi modeler: Double Negative
Mark Gostlow .... compositor: Framestore
Andrew Gough .... motion capture specialist
A.B. Govardhan .... lead matchmove artist
Sofus Graae .... visual effects coordinator
Charlotte Gray .... digital artist: digital restoration
Luke Gray .... roto artist: MPC
Luke Gray .... stereoscopic lead
Robert Grbevski .... lead technical director
Aoife Greenham .... lead stereoscopic compositor
Gavin Gregory .... visual effects coordinator
Donald Gremillion II .... stereo depth artist: Pixel Magic
Jeff Grigsby .... visual fx: Gradient Effects
Chloe Grysole .... visual effects producer: Cinesite
Natalia Gubareva .... roto artist/compositor: Animal Logic
Scott Gudahl .... digital artist
Omar Gudjonsson .... compositor
Diego Guerrero .... lead lighting technical director: MPC London
Dong Guo .... stereoscopic conversion lead
Carl Guyenette .... rotoscope artist
Amélie Guyot .... matchmove supervisor: Peanut FX
Crystal Hadcroft .... visual effects editor: MPC
Lee Hahn .... digital production manager
Bruno Hajnal .... lighting artist: Cinesite
Jerry Hall .... digital compositor
Luan Hall .... digital artist
Robert J. Hall .... paint/prep artist
Chris Halstead .... digital compositor
Paul Haman .... matchmove supervisor: Sassoon Film Design
Joseph Hamdorf .... visual effects animator: Tippett Studio
Raphael Hamm .... digital compositor
Raphael Hamm .... visual effects: Double Negative
Adam Hammond .... digital compositor
Adam Hammond .... visual effects: Double Negative
Fay Hancocks .... visual effects line producer: Double Negative
Sam Hanover .... matchmove artist: Double Negative
Ryu Harada .... generalist technical director
Michael Harden .... vfx edit assistant
Will Hardwick .... visual effects artist
Mark Harmon .... stereo compositor
Brandon Harr .... lidar scanning: LiDAR VFX
Ben Harrison .... stereoscopic vfx coordinator
Claire Harrison .... matchmove artist: Double Negative
Gavin Harrison .... creature lead technical director: Double Negative
Mark Harrison .... senior lighting technical director
Will Harrower .... research and development: Double Negative
Chris Hart .... visual effects artist: Double Negative
Simon Haslett .... lead compositor and designer
Andy Hass .... animator: Tippett Studio
Arnaud Havart .... environment artist: MPC
Michael Havart .... digital environment artist
Steve Hawken .... compositor: Cinesite
Ed Hawkins .... digital effects supervisor
James Hays III .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Adam Hazard .... digital compositor: Tippett Studio
Karsten Hecker .... imaging engineer
Oliver Heinrich .... digital compositor: MPC
Nicole Hekel .... paint and roto artist
Richard Helliwell .... senior render wrangler: Cinesite
Kieron Helsdon .... environment lead
Rachael Hender .... visual effects artist: Double Negative
Joshua Herrig .... lead lighting/ look development artist
Laurent Herveic .... modeler
Rebecca Heskes .... digital artist
Jan Heusler .... digital compositor: MPC
Sara Hilmarsdóttir .... matchmove artist: Framestore
Sean Hince .... motion capture animator: motion capture unit
Cristian Hinz .... visual effects artist
Martin Hjalmarsson .... compositor
Thomas Rotohiko Hobman .... technical animator: MPC
Tom Hocking .... compositor
Tom Hocking .... visual effects: Double Negative
Kay Hoddy .... senior paint and roto artist
Victoria Hodson .... matchmove artist
Dylan Holden .... stereoscopic roto artist
Duncan Holland .... visual effects coordinator: Baseblack
Tim Holleyman .... digital matte painter: MPC
Rudi Holzapfel .... visual effects supervisor: Baseblack
Jason Horley .... digital matte painter: Framestore
Russell Horth .... lead artist: compositing: Framestore
Ben Houston .... visual effects engineer
Ritchie Hoyle .... roto animator
Jack Hughes .... in-house compositor
Jack Hughes .... set matchmove technician
Álex Huguet .... digital artist
Antony Hunt .... executive producer: Cinesite
Jess Hunt .... paint & roto artist
Matthew Hunt .... visual effects artist
Robert Husted .... data manager: Sassoon Film Design
Julian Hutchens .... lighting technical director: Framestore
Louise Hutchinson .... visual effects co-ordinator: Cinesite
Michael Illingworth .... visual effects: Vine
Nicholas Illingworth .... effects technical director: Double Negative (as Nik Illingworth)
Chris Ingersoll .... digital compositor
Amanda Instone .... visual effects artist
Jonna Isotalus .... digital compositor
Velichko Ivanov .... senior stereoscopic compositor
Albena Ivanova .... stereoscopic compositor
Christopher Ivins .... stereoscopic compositor: ICO
Lakshmi J.K. .... digital artist
Matt Jacobs .... visual effects supervisor
Vahram Jacobs .... stereoscopic compositor
Marius Andre Jacobsen .... stereo converting
Marius Andre Jacobsen .... tracking
Gemma James .... visual effects production manager
Suzanne Jandu .... digital compositor
Jason Paul Jansky .... animation
Christopher Jaques .... roto/prep artist: double negative
Daniel Jeantou .... technical support
Nathan Jennings .... digital artist
Hanjoo Jeong .... effects technical director: MPC
Chris Jestico .... visual effects department manager: MPC
Olivier Jezequel .... digital compositor
Adam Jhani-Stephens .... studio assistant
Zhi Jin .... compositor
Helen Johnson .... digital compositor
Ross Johnson .... visual effects coordinator: MPC
Christopher Django Johnston .... matchmove artist: Framestore
Ingrid Johnston .... visual effects producer: Animal Logic
Keith Jones .... digital compositor
Marc Jones .... matchmove artist: MPC
Owen Jones .... matchmove supervisor
Simon P. Jones .... lighting lead: Moving Picture Company
Philip Joslin .... lead stereo compositor
Alroy Jovi .... rotoscope artist: Prime Focus
Nicolas Joyen-Conseil .... roto artist
Jason Jue .... stereoscopic compositor
Howard Julian .... layout td
Kirk Jung .... matchmove/layout: Tippett Studio (as Kirk Larkins)
Sarah Juniper .... compositor: Baseblack
Dinesh K. Bishnoi .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Christian Kaestner .... 2D supervisor: Framestore
Noushad Kallingal .... visual effects artist
Jeffrey Kalmus .... stereographer: ICO VFX
Barry Kane .... rendering supervisor
Mel Kangleon .... lead colourist
Jeevith Kanth .... roto/animation artist: MPC
Ranajoy Kar .... roto/animation artist: The Moving Picture Company
Michael Karp .... matchmover
Alban Kasikci .... digital compositor
John Kay .... CG animator: MPC
Jacob Kebodeaux .... stereo depth artist
James D. Kelly .... visual effects photographer: MPC
John Kelly .... matchmove artist: Double Negative
Kat Kelly .... stereoscopic conversion artist co-lead
Matt Kelly .... digital stereoscopic compositor
Stephanie C. Kelly .... digital compositor
Jeremy Kelly-Bakker .... visual effects artist
Henry Kemplen .... visual effects assistant editor
Lim Ken .... matchmove artist
David Kenneth .... stereoscopic executive producer: I.E. Effects
Annabelle Kent .... digital compositor
Nicolas Kermel .... digital compositor
Alex Kerridge .... visual effects production assistant
Bernhard Kerschbaumer .... visual effects artist
Asim Khan .... generalist td: Baseblack
Sevendalino Khay .... lead digital matte painter: Cinesite
Elaine Kieran .... shader writer: double negative
John Kilshaw .... lead fx artist
Erin Eunsung Kim .... visual effects coordinator
Hong Kim .... match move artist: Sassoon Film Design
SeungJang 'Jack' Kim .... lead modeler
Tom Kimberley .... digital compositor: MPC
Andy Kind .... vfx supervisor: Framestore
Noah Klabunde .... lighting technical director
Dominik Klotz .... rotoscope artist: The Base Studio
Daniel Kmet .... animator: MPC
Dorian Knapp .... previs artist: Double Negative
Jonathan Knight .... sequence compositing supervisor: Double Negative
Marcin Kolendo .... digital compositor
Lev Kolobov .... on-set visual effects support
Lev Kolobov .... senior visual effects compositor: The Moving Picture Company
Rohit Korgaonkar .... stereoscopic conversion artist
Lars Kramer .... camera td
Lars Kramer .... visual effects artist
Richard Kratt .... stereoscopic conversion
Benjamin Krebs .... digital compositor
Andreas Krein .... digital compositor (stereoscopic)
Michal Kriukow .... senior modeler
Mark Thomas Kronstein .... editorial: Sassoon Film Design
Morgan Krutz .... visual effects artist
Jola Kudela .... digital compositor
Swapnil Kulkarni .... stereoscopic conversion lead
Vikram Kulkarni .... digital compositor
Sujay Kumar G. .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Amit George Kuruvilla .... effects td: Cinesite
George Kyparissous .... lighting artist: Cinesite
Leandre Lagrange .... digital artist
Sean Lahiff .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Sabine Laimer .... digital compositor: Double Negative
Erran Lake .... data wrangler
Toby Langley .... assistant production manager: Prime Focus
Cam Langs .... digital effects supervisor: Rising Sun Pictures
Douglas Larmour .... visual effects sequence lead
Greg LaSalle .... facial motion capture supervisor
Lorenzo Lavatelli .... effects technical director
Aaron M. Lawn .... lighting lead: MPC
Stafford Lawrence .... animator
Isaac Layish .... sequence compositing supervisor: Double Negative
Guillaume Le Gouez .... digital compositor
Michael F. Le .... rotoscope artist
Tracey Leadbetter .... visual effects: Double Negative
Aaron Lear .... paint & roto artist
Rick Leary .... CG supervisor: Double Negative
Daniel Leatherdale .... paint/roto artist: Double Negative
Florent Lebrun .... environment artist
Adrian Lee .... visual effects technical director: Double Negative (as Ed Lee)
Key Hyung Lee .... effects technical director: double negative
Ming-Chia Lee .... effects technical director: double negative
Robbie Lee .... visual effects editor: Baseblack
Steven Lees-Smith .... support engineering supervisor: animal logic
Max Leonard .... visual effects coordinator: Lola VFX
Philippe Leprince .... shading research and development: Double Negative
Jean-François Leroux .... digital compositor
Benoit Leveau .... software developer
Julien Leveugle .... lead stereoscopic compositor
Julian Levi .... visual effects executive producer
Michael Levine .... lead cloth technical director: Rising Sun Pictures
Riley Liao .... rotoscope artist: Gener8
David Lieberman .... stereoscopic conversion compositor co-lead
Anu Liikkanen .... paint/prep artist
Tze Ken Lim .... matchmove artist: Double Negative
Scott Lissard .... stereo depth artist
Jules Lister .... visual effects production coordinator: Double Negative
Amy Lloyd .... senior matchmove artist
Steven Lloyd .... visual effects
Zachary Lo .... compositor
Keir Longden .... junior lighting artist: Cinesite
Einer Lopez .... rotoscope artist: Gener8
Gabriel Lopez .... stereo compositor
Lydia Lopez-Arteaga .... stereoscopic conversion artist
Beatriz Lorenzo .... effects technical director
Ashley Losada .... matchmover
Charlotte Loughnane .... VFX Producer Dneg
Steven Lovell .... roto artist: MPC
Leah Low .... matchmove lead: Double Negative
Rosella Lucherino .... stereoscopic compositor
Sophie Luto .... stereoscopic conversion artist
Michael Lyle .... bodytracking supervisor: Double Negative
Jamie Madill .... visual effects engineer
Arman Mafi .... stereoscopic compositor
Kevin Mah .... effects technical director: MPC
Raj Mahendran .... technical support
Liam Major .... rotoscope artist
Daniel Malig .... stereoscopic compositor
Jay Mallet .... motion control cameraman
Finbar Mallon .... data operator: Cinesite
Brian Malmstrom .... digital artist
Brian Malmstrom .... roto lead: The Base Studio
Christina Mandia .... rotoanim artist: MPC
Manikandan .... lead paint/prep artist
Govindan Manivannan .... roto artist: The Moving Picture Company
Virgil Manning .... visual effects artist
Thomas Mansencal .... digital artist
Laura Marcato .... data operator: Cinesite
Mitchell Marciales .... track/matchmove artist
Sophie Marfleet .... roto/prep artist
Giorgio Marino .... digital compositor: MPC
Eric Marko .... matchmove artist: Tippett Studio
Filipe Marques .... stereo compositor: Animal Logic
Terry Marriott .... matchmove artist
Christopher Marshall .... previs artist: MPC
Nick Marshall .... roto/paint artist: Double Negative
Mel Martin .... visual effects coordinator
Neil Martin .... stereoscopic conversion artist
Will Martindale .... digital compositor: Double Negative
Fran Martinez .... digital compositor
Jérôme Martinez .... environment artist: MPC
Abner Marín .... visual effects artist
Daniel Maskit .... digital artist
Shawn Mason .... digital compositor: MPC
Francisco Massanet .... rotomation assistant lead
Jenna Mateo .... stereoscopic compositor
Sean Mathiesen .... visual effects supervisor: rising sun pictures
Javad Matoorian-Pour .... compositor
Petricone Matteo .... compositor: Cinesite
Petricone Matteo .... digital compositor: Cinesite
Karin Mattsson .... animator: Double Negative
David Mayhew .... lead hair and fur artist: MPC
Alan McCabe .... lighting artist: MPC
Peregrine McCafferty .... matchmove supervisor: Peanut FX
Marianne McCarney .... visual effects artist
Jason McDonald .... previs animator
Ben McEwan .... compositor: Animal Logic
Jonathan Mcfall .... visual effects artist
Ian McGonigal .... research and development: Double Negative
Scott McInnes .... matte artist
Ray McIntyre Jr. .... stereo fx supervisor: Pixel Magic
Chris McLaughlin .... technical director: Double Negative
Fiona McLean .... vfx production manager: MPC
Rick McMahon .... visual effects artist
James McPherson .... digital compositor
Dan McRae .... senior stereoscopic conversion prep artist
Paul McWilliams .... lighting technical director
Antonio Meazzini .... digital compositor
Alex Meddick .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Gurel Mehmet .... concept artist: Double Negative
Jignesh Mehta .... effects department manager
Tobias Meier .... lighting artist: Cinesite
Tobias Meier .... lighting technical director: Cinesite
Abigail Mendoza .... visual effects coordinator
Charlotte Merrill .... compositor
Károly Mesterházy .... environment technical director: MPC
Andre Metello .... character technical director: double negative
Ellie Meure .... digital compositor
Dennis Michel .... stereographer: I.E. Effects
Ellen E. Miki .... digital compositor
Michael Milano .... stereoscopic conversion artist
Mark Millena .... digital paint & roto artist: Framestore
Rebecca Miller .... tracking artist: Cinesite
Marzena Milowska .... paint & roto artist
Giacomo Mineo .... digital compositor
Carlos Miras Sepulveda .... vfx elements supervisor
Sangita Mistry .... compositor: Double Negative
Tamara Mitchell .... digital compositor: Rising Sun Pictures
John Moffatt .... visual effects supervisor
Buhas Mohammedunny P. .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Vikram Mohan .... matchmove artist: Double Negative
Farhad Mohasseb .... compositor
Young Joon Mok .... digital compositor
Stephen Molyneaux .... digital artist
Dele Momoh .... ligthing & rendering technical director
Oliver Money .... visual effects producer
Massoud 'Ollie' Monsef .... matchmove artist: stereoscopic conversion
Olivier Montero .... roto/animation artist
Fernanda Moreno .... cg artist: Double Negative
Louis Morgan .... data operator: Cinesite
Stephen Moros .... matchmove artist
Dafydd Morris .... layout artist: MPC
Giuseppe Motta .... senior lighting technical director
Brad Moylan .... lead stereo compositor: Pixel Magic
Prasenjit Mukherjee .... roto/paint artist
Chris Mulcaster .... modelling and texturing: Cinesite
James Mulholland .... visual effects artist: BaseBlack
Bradley Mullennix .... technical director: I.E. Effects
Christopher Mullins .... animator: Tippett
Norah Mulroney .... digital compositor
Norah Mulroney .... stereoscopic conversion
Adriano Mulè .... digital compositor
Katy Mummery .... visual effects coordinator: Double Negative
Atyeb Muneer .... stereo compositor
Brian Murphy .... stereoscopic compositor
Shane Murphy .... roto artist
Sandra Murta .... layout artist: MPC
Jesh Murthy .... visual effects
Dominica Myles .... digital matchmove artist: Animal Logic
Ross Nakamura .... digital compositor: Tippett Studio
Jeff Nakao .... visual effects artist
Nandhakishore .... senior matchmove artist
Anita Naufal .... stereoscopic compositor
Gregory Nazarian .... stereoscopic compositor
Leo Neelands .... senior compositor: Cinesite
Ryan Neff .... matchmove artist
Marlene Nehls .... visual effects coordinator: MPC
Shaan Nelson .... rotoanim artist: The Moving Picture Company
Paul Nendick .... head of technology: Baseblack
Mervyn New .... visual effects artist
Stephen Newbold .... digital compositor: MPC
Alana Newell .... digital compositor (as Alana Aranki)
Elliot Newman .... asset supervisor
Stella Hui Sze Ng .... matchmove lead (as Ng Hui Sze Stella)
Antony Nguyen .... digital artist
Habib Niazi .... visual effects artist: double negative
Dillan Nicholls .... digital compositor: MPC
Carlos-Christian Nickel .... senior lighting technical director
Timo-Pekko Nieminen .... 3D artist
Tiziano Niero .... motion control assistant operator
John Niforos .... lead visual effects artist
Jamie Niman .... technical animator: MPC
Nirshid .... roto/prep-comp supervisor
Madhok Nisha .... roto artist: MPC
Thomas Nittmann .... visual effects producer: Lola Visual Effects
James Noorani .... visual effects editorial assistant: mpc
Victor Norberg .... digital compositor
Kevin Norris .... roto/paint artist: Double Negative
Emma Norton .... visual effects producer
Marion Nove-Josserand .... lighting artist: Cinesite
Brian Nugent .... digital compositor
Kristina Nunez-Hansen .... rotoscope artist
Barry O'Brien .... stereoscopic supervisor: Prime Focus
Tom O'Flaherty .... previs animator
Jim O'Hagan .... digital compositor: Double Negative
Cian O'Laoi .... view-d editor
Noel O'Malley .... tracking artist: Cinesite
Conor O'Mara .... visual effects artist
Timothy P. O'Shea .... production executive: The Base Studio
Conrad Olson .... compositor
Robert Olsson .... matte painter
Alban Orlhiac .... senior texture artist: Double Negative
Elaine Ormes .... matchmove artist: Double Negative
Nathan Ortiz .... digital effects artist
Sam Osborne .... digital compositor
Valerio Oss .... digital compositor: Union VFX
Matthew Ovens .... lighting technical director: MPC
Manish Pachauri .... roto & paint artist
Premamurti Paetsch .... effects/crowd technical director: Rising Sun Pictures
Daniel Painter .... roto/compositor: Animal Logic
Chris Paizis .... matchmove supervisor: Tippett Studio
Amanda Pamela .... compositor: Animal Logic
Guo Kun Pan .... render support: Framestore
Suresh Pandi .... roto artist: MPC
Blaise Panfalone .... visual effects coordinator
Gurpreet Singh Pannu .... matchmove artist: MPC
Zissis Papatzikis .... visual effects
Alexandra Papavramides .... digital compositor: Double Negative
James Parente .... cloth technical director: Rising Sun Pictures
Puja Parikh .... matchmove lead: The Moving Picture Company
Emanuele Paris .... visual effects artist
Adam Parker .... prep artist: Framestore
Clark Parkhurst .... visual effects supervisor: Lola VFX
Jim Parsons .... senior compositor: Cinesite
Steve Parsons .... compositor
Lawrence Pasion .... character modeler: Cinesite
Kartik Rajul Patel .... cleanup artist
Radhika Patel .... matchmove artist: Framestore
Vishal Patel .... effects td: Cinesite
John A. Patterson .... effects td: Cinesite
Aragon Pawson .... compositor
Christopher Payne .... vfx editorial assistant: Double Negative
Eloise Rachael Payne .... rotoscope artist: Double Negative
Soeren Bendt Pedersen .... visual effects artist
Justin Peer .... set matchmove technician
Laurie Pellard .... studio: double negative
Cecile Peltier .... digital compositor: MPC
Anshul Pendse .... rendering technical director: MPC
Venetia Penna .... compositor: Cinesite
Caleb Pennypacker .... matchmove artist
Miriam Pepper .... senior matchmove artist: Cinesite
Enrico Perei .... senior digital compositor
Nuno Nisa Pereira .... visual effects technical director: MPC
Jonathan Perez .... matchmove artist
Angelo Perrotta .... compositor: Cinesite
Angelo Perrotta .... senior compositor and comp td
Josh Peterson .... stereoscopic roto artist
Daniel Pettipher .... production manager: Cinesite
Sean Pfeiffer .... roto artist: Lola VFX
Andy Phillips .... rigger
Brad Phillips .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Kate Phillips .... visual effects producer: baseblack
Rob Pieke .... senior software engineer
Kevin Pierce .... lead compositor
Nick Pill .... digital effects artist
Michael Pilling .... digital artist
Jorge Pimentel .... lighting & lookdev technical director
James Pina .... stereoscopic roto supervisor
Andrew Pinson .... digital paint & roto artist: Framestore (as Andy Pinson)
George Plakides .... visual effects artist
Ed Plant .... visual effects artist
Julie Podolski .... visual effects coordinator
Jason Pomerantz .... production supervisor (IMAX Version)
Pietro Ponti .... lead artist: Double Negative
Kate Porter .... digital compositor
Donna Poynton .... roto/prep lead: MPC
Ashvini R. Prabhu .... compositor
Jadhav Prashant .... rotomation arist
Rajasekar Prince .... matchmove artist: MPC
Richard Pring .... view-d editor
Emily Probert .... stereo compositor: Animal Logic
Jean-Colas Prunier .... head of department: MPC
Ramprasad Puli .... visual effects artist
James Purdy .... visual effects coordinator
Jacqueline Purkess .... digital compositor (as Jacqui Purkess)
Ryan Purnell .... compositor: ICO VFX
Katherine Pursey .... visual effects artist
Eugene Purugganan .... senior systems engineer: Animal Logic
Simon Pynn .... matchmove supervisor: Double Negative
Maickel Quinet .... paint & roto artist
Simon Rafin .... digital compositor
Søren Ragsdale .... cg lighting artist: Double Negative
Shahriar Rahman .... stereoscopic compositor
Chandraji Tharanga Rajakaruna .... stereoscopic compositor
Vikas Rajput .... art lead
Nick Rampling .... digital artist
Rebecca Ramsey .... visual effects producer: Gradient Effects
Mayec Rancel .... effects technical director
Ambrish Rangan .... matchmove artist: MPC
Jennah Rasmussen .... department manager
Satish Ratakonda .... digital compositor: Tippett Studio
Daniel Rauchwerger .... digital compositor
Daniel Rauchwerger .... visual effects: Double Negative
Dipak Raval .... roto/prep artist
Safiya Ravat .... stereoscopic conversion artist co-lead (as Safiya Gili)
Julien Record .... digital compositor
Cory Redmond .... lighting technical director
Richard R. Reed .... compositing lead: Double Negative
Sam Reed .... visual effects artist
Tom Reed .... head of rigging: MPC
Siân Rees .... paint & roto artist
Paulo Rego .... research and development programmer: Double Negative
Julia Reinhard .... compositing lead: Double Negative
Kristian Rejek .... digital compositor: The Moving Picture Company
Mike Rhone .... effects technical director: double negative
Marc Rice .... paint & rotoscoping supervisor
Tania Richard .... visual effects artist: Double Negative
Jason Richardson .... stereoscopic compositor
Rob Richardson .... effects artist
Dean Richichi .... compositor
Rob Ride .... matchmove artist
Chad Ridgeway .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Martin Riedel .... digital compositor: MPC
Christopher Riemann .... digital compositor: Gradient FX
Jordi Riera .... software developer: MPC
Viktor Rietveld .... fx supervisor
Rory Riggins .... track/matchmove artist
Laszlo Rikker .... stereoscopic compositor
Adriano Rinaldi .... lead effects technical director: MPC
Wesley Roberts .... 2d artist: Double Negative
Wesley Roberts .... visual effects artist: Double Negative
Andy Robinson .... digital effects supervisor: Cinesite
Philip J. Robinson .... matchmove artist
Brian Rogers .... 3D production supervisor: IE Effects
Gal Roiter .... lighting technical director: Double Negative
Daniel Roizman .... stereoscopic pipeline
Austin Ronald .... roto/prep artist
Niels Roscher .... rigger
Charles Rose .... CG supervisor
Tara Roseblade .... digital compositor
Gavin Round .... 3D production supervisor: Warner Brothers
Julien Rousseau .... digital compositor
Isabelle Rousselle .... senior digital matte painter: MPC
Craig Rowe .... digital compositor
Trevor Rowland .... stereoscopic technical art director
Tumi Rufai .... stereoscopic compositor
Rosi Ruiz .... stereoscopic conversion lead artist
Karl Rumpf .... stereo conversion production manager: ICO VFX
Katya Ruslanova .... compositor: Cinesite (as Ruslanova Katya)
Katya Ruslanova .... digital compositor (as Ruslanova Katya)
Timothy Russell .... cg artist: Double Negative
James Rustad .... visual effects artist
Andrey Ryabovichev .... concept artist
Sajeev Sadanandan .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Stephanie Saillard .... digital compositor
Florian Salanova .... lighting technical director: Double Negative
Rhys Salcombe .... modeller: Double Negative
Miguel A. Salek .... visual effects
Sam Salek .... paint & roto artist: Framestore
Avi Salem .... compositor (stereoscopic conversion)
Alessandro Salis .... stereoscopic compositor
Matthew Salisbury .... matchmove artist: Double Negative
Peter Salter .... matchmove artist: MPC
Sean Samuels .... digital matte painting artist: MPC
Olov Samuelsson .... compositor: Double Negative
Steven Sandles .... cloth lead
Jim Sandys .... senior animatronic model designer
Mohan Sangeeth .... production coordinator: MPC
Sable Sanjiv .... senior stereoscopic compositor
B.S. Rajkumar Sapate .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Kyri Saphiris .... production accountant: Cinesite
Tarkan Sarim .... digital artist: MPC
Aniruddha Satam .... roto/prep artist: Double Negative
Geoff Sayer .... senior compositor
Sabrina Scalfari .... visual effects line producer: MPC
Lena Scanlan .... visual effects production manager: MPC
Bill Schaeffer .... digital compositor
Jeremy Schichtel .... visual effects artist
Jordan Schilling .... digital compositor: MPC
David Schnee .... compositing supervisor: Tippett Studio
David Schrijn .... rotoscope artist
Jamie Schumacher .... stereoscopic conversion lead
Tom Schwarz .... rendering technical director
Michele Sciolette .... head of visual effects technology: Cinesite
Paul Scott .... compositor
Simon Scott .... animation editor: MPC
Andrew E. Scrase .... matchmove supervisor
Alexander Seaman .... effects animation supervisor: Double Negative
Robert Seaton .... lighting td
Pedro Seixas .... stereoscopic paint artist
Felix Serwir .... stereoscopic conversion compositor
Nidhi Seth .... production coordinator
Gianfranco Sgura .... digital compositor
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore
Swati Shamsundar Malu .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Steven Shapiro .... stereoscopic compositor
Michael Sharck .... stereoscopic conversion compositor
Maryam Sharifi .... stereoscopic conversion compositor
Rahul Sharma .... digital artist
Chris Shaw .... visual effects supervisor
Matthew Shaw .... digital compositor
Steve Shearston .... effects td: Cinesite
Swain Shiv .... visual effects artist
Avdesh Shukla .... paint supervisor
Davide Sibilia .... effects technical director: MPC
Prasanna Siddharthan .... digital compositor: Gradient Effects
Dominic Sidoli .... visual effects: Double Negative
Brian Silva .... lighting technical director: Double Negative
Joseph Silva .... lead artist: I.E. Effects
Martin Simcock .... compositor
Scott Simmons .... visual effects artist
Christian Simon .... digital compositor: MPC
Keith D. Simpson .... roto lead: The Base Studio
Bruno Simões .... lead previs artist: MPC
Scott Singer .... visual effects
Nitin Singh .... production coordinator: paint & prep
Tj Singh .... matchmove artist: Cinesite
Philip Sisk .... stereo compositor
John Sissen .... lead tracking artist: Cinesite
Karl Sisson .... digital matte painter: Cinesite
Karl Sisson .... lighting technical director: Cinesite
Abbie Smith .... matchmove artist: Double Negative
Dane Allan Smith .... stereoscopic producer
Jeremy Smith .... visual effects artist
Sarah Smith .... visual effects coordinator: I.E. Effects
Tammy Smith .... digital compositor: Double Negative
Jean-David Solon .... concept artist: Cinesite
Jeremy Son .... digital compositor
Na Song .... senior modeler & texture artist: Cinesite
Ryan Soule .... rotoscope artist
Roy Soumyadipta .... roto animator
Henry South .... cg modeler
Danny Southard .... animator: Tippett Studio
Chris Soyer .... visual effects artist
John C. Sparks .... senior visual effects artist: MPC
Reina Sparks .... digital matte painter: MPC
Eliot Speed .... visual effects artist: Double Negative
Jeff Speetjens .... digital artist
Michael Spitzmiller .... lead stereoscopic compositor: Sassoon Film Design
Elliot Staker .... matchmover: Cinesite
Stephanie Jean Staunton .... digital compositor
Richard Stay .... compositor
Jim Steel .... senior digital compositor
Petter Steen .... visual effects artist: Double Negative (as Petter Folkevall)
Martin Stegmayer .... digital compositor
Kasy Stein .... stereo compositor
Noga Alon Stein .... visual effects coordinator
Mark Stepanek .... senior lighting artist: Cinesite
Laurence Stern .... tracker/matchmover
Andy Stevens .... visual effects editor: Cinesite
Charlie Stewart .... assistant visual effects editor: MPC
Michele Stocco .... effects technical director: MPC
Shelby Stong .... integration artist
Sheldon Stopsack .... lighting supervisor: MPC
Sean Stranks .... compositing supervisor: Double Negative
Grant Street .... senior systems engineer: Animal Logic
David Philip Stripinis .... visual effects
Maria Stroka .... vfx production manager
Mary Stroumpouli .... roto/paint: Double Negative
Mirek Suchomel .... visual effects compositor
Aline Sudbrack .... effects technical director
David Sullivan .... roto/paint supervisor
Fredrik Sundqvist .... CG supervisor
Richard Surridge .... render technical assistant
Tammy Sutton .... stereographer/stereoscopic supervisor: Pixel Magic
Simon Hjalti Sverrisson .... matchmove artist: Framestore
Alexander Swann .... digital paint & roto artist
Philip Swart .... stereoscopic conversion artist
Makana Sylva .... stereoscopic compositor: Pixel Magic
Nicholas Symons .... animator (as Nick Symons)
Peter Szewczyk .... look development
Albert Szostkiewicz .... effects technical director: Rising Sun Pictures
Jeremy Séguin .... compositor: Cinesite
Jeremy Séguin .... digital compositor
Heiko Sülberg .... visual effects artist
Ronald Tacsion .... rotoscope artist
Neil Russell Tan .... rotoscope: Gener8
Olcun Tan .... visual effects supervisor: Gradient Effects
Sahil Tandial .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Jm Tangsoc .... rotoscope artist: Gener8
Thomas Tannenberger .... visual effects producer: Gradient Effects
Ruggero Taschini .... vfx td
Michael Taylor .... production executive: Rising Sun Pictures
Paul Taylor .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Michelle Teefey-Lee .... visual effects coordinator
Harihar Thaker .... stereo conversion artist
Sawan Thakrar .... matchmove artist: Cinesite
Damien Thaller .... lead digital matte painter
Olivier Thibaut .... senior software developer: MPC
Joseph Thomas M. .... matchmove artist
Ben Thomas .... matchmove artist
Chris Thomas .... visual effects artist
Andrew K. Thompson .... paint/prep artist
Nick Thompson .... stereoscopic coordinator
Stephen Thornhill .... visual effects artist: Double Negative
Samantha Thrupp .... vfx production coordinator: Animal Logic
Ashley Tilley .... visual effects artist
Raymond Tjernstrom .... visual effects
Michael Todd .... matchmove artist: Framestore
Helder Tomas .... matchmove artist
Helder Tomas .... tracking artist: Cinesite
Christian Tomikowski .... digital compositor
Chris Tomkins .... 3D support
Mark Tompkins .... concept artist
Josselin Tonnellier .... effects technical director: MPC
Elena Topouzoglou .... digital compositor
Oscar Tornincasa .... digital compositor
James Tottman .... visual effects artist: MPC
Will Towle .... camera tracker
Patrick Trahan .... stereo depth artist
Iva Trajkovic .... stereo conversion artist: Prime Focus
Sanju Travis .... digital compositor
Shreedhra Trehan .... rotoscopy: MPC
Shannon Triplett .... vfx production coordinator: ICO VFX
Christine Troianello .... roto/prep supervisor: MPC
Chia-Chi Tseng .... stereoscopic compositor
Eric Tsui .... generalist td: Baseblack
James Turner .... vfx production assistant: MPC
Jonathan Turner .... paint & roto artist: Framestore
Niki Turpin .... compositor: Double Negative
Barry R. Tuttle .... coordinator: The Base Studio
Matthew Twyford .... visual effects supervisor: Baseblack
Kat Tysoe .... studio: double negative: Double Negative
Yuki Uehara .... flame artist
Chris Ung .... digital effects artist: Double Negative
Jon Uriarte .... digital compositor
Nilesh Uttarwar .... compositor
Gnanasundaram Vadivel .... matchmove artist: MPC
Pan Vafeiadis .... stereoscopic conversion artist
Arturs Vaitilavics .... stereoscopic conversion artist
Janis Vaitilavics .... stereoscopic conversion artist
Mauricio Valderrama .... compositor: Rising Sun Pictures
Jonny Vale .... visual effects marketing: MPC
Gianfranco Valle .... effects technical director
Vladimir Valovic .... digital compositor: MPC
Leigh van der Byl .... texture painter: The Moving Picture Company
Jozef van Eenbergen .... pipeline developer
Courtney Vanderslice .... executive producer: Cinesite
Robert Vanderstelt .... stereoscopic compositor: I.E. Effects
Jayme Vandusen .... stereoscopic compositor
Carol VanHook .... stereoscopic lead
Mohit Varde .... stereoscopic conversion artist: Prime Focus
Sherin Varghese .... roto artist
Vasantharajan.g.d .... matchmove artist
Gianluca Vatinno .... research and development: Double Negative
Frederick B. Vega .... pipeline technical assistant: Tippett Studio
Sebastien Veilleux .... digital compositor
Damodaran Venkatesan .... matchmove artist: The Moving Picture Company
Arpita Venugopal .... effects technical director: MPC
Aurelio x. Vera Jr. .... stereoscopic compositor
Jeanette Vera .... rotoscope artist: The Base Studio
Monica Verdu .... compositor: Cinesite
Felipe Verdugo .... digital effects artist
David Vickery .... visual effects supervisor: Double Negative
Jess Vickery .... animator
Duarte Victorino .... effects technical director: MPC
Sarah D. Vigil .... stereoscopic rotoscope artist
Nisha Vijayan .... visual effects coordinator
Sukumaran Lalithambika Vijin .... senior roto/paint artist: MPC
Johan Vikstrom .... compositor: MPC
Dani Villalba .... lighting technical director: Double Negative
Radu Vintila .... lead systems engineer: Animal Logic
Keven Viragh-Begert .... visual effects artist
Gopalarathinam Viswanathan .... digital artist
Marion Voignier .... stereo compositor: Animal Logic
Carlo Volpati .... digital artist
Holger Voss .... digital effects supervisor: Cinesite
Kenneth Voss .... roto/paint artist: Tippett Studio
Victor Wagner .... visual effects artist
Maggie Walby .... digital paint and roto artist: Framestore
Nathan Walster .... visual effects artist
Karen Wand .... compositor: Cinesite
Tim Warnock .... matte painter
Malcolm Watts .... matchmove
Jeremy Webber .... senior systems engineer: Animal Logic
Candice Weber .... roto artist
Ollie Weigall .... compositor: Cinesite
Diana Marie Wells .... digital effects artist
Glenn Wells .... matchmove artist
Jason Wen .... visual effects artist: MPC
Holly Wenger .... matchmover lead
Holly Wenger .... tracking lead
Daniel Wennerholm .... stereoscopic conversion artist
Neil West .... lighting td
Kyle Wetton .... vfx production coordinator: MPC
Andrew Wheater .... texture painter: Cinesite
Vaughn White .... matchmove artist: Animal Logic
James Whitlam .... visual effects executive producer: Rising Sun Pictures
Todd Widup .... senior rigger: MPC
Ruth Wiegand .... rigger
Aaron Wiesinger .... stereoscopic compositor
Matthew Wigg .... visual effects editor: Rising Sun Pictures (as Matt Wigg)
Ross Lee Wilkinson .... matchmove artist: double negative
William Marshall Wilkinson .... assistant visual effects editor: Cinesite
Amielia Williams .... production assistant: MPC (as Amie Cox)
Edson Williams .... vfx technical supervisor: Lola Visual Effects
Benjamin Wilson .... stereo compositor: Animal Logic
Chris Wilson .... 3D lighting artist: MPC
Blake Winder .... digital compositor: MPC
Oliver Winwood .... effects technical director: MPC
Martin Wiseman .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
David B. Wolgemuth II .... digital compositor
Annie V. Wong .... digital compositor: Double Negative
Christine Wong .... sequence lead
Graham Wood .... machmove artist
Max Wood .... CG supervisor
Rory Woodford .... digital modeler: MPC
Keith Woodhams .... digital effects artist
Alan Woods .... visual effects artist
Michael Wortmann .... lead effects technical director
Sammy Wu .... paint & roto artist
Gee Xiong .... lead stereo compositor
Sunil Kumar Yadav .... stereoscopic roto artist
Reza Ghulam Yahya .... rotoscope artist
Alvin Yap .... effects technical director: Framestore
Aviv Yaron .... vfx photographer: Cinesite
Jeremy Yeo-Khoo .... digital artist
Richard Yeomans .... visual effects production supervisor: Warner Brothers
Ben Ying .... stereo compositor: Animal Logic
Fabien Yorgandjian .... modeling artist / texture artist
Leanne Young .... visual effects editor: Double Negative
Olly Young .... vfx turnover supervisor: Warner Brothers
Sarah K. Young .... stereoscopic conversion/compositor: Gener8 3D
Tim Young .... digital compositor: Baseblack
Cobol Yu .... digital artist
Borislava Zahova .... stereoscopic compositor
Alessandro Zanforlin .... digital compositor
Luca Zappala .... effects lead: Double Negative
Dan Zelcs .... lead rigger: MPC
Mohand Zennadi .... senior technical director: lighting
Yan Zhou .... matchmoving artist: 3D conversion China
Ian Abbott .... production support: Cinesite (uncredited)
Kanika Andrew .... rotoscope artist (uncredited)
Heath Baker .... compositor/paint & roto artist: Rising Sun Pictures (uncredited)
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Magno Borgo .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Dhiraj Brahma .... senior roto/prep artist: MPC India (uncredited)
Ethan Casper .... rotomation artist (uncredited)
Max Chan .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Christopher Collis .... visual effects editorial assistant: MPC (uncredited)
Bill Daras .... assistant visual effects coordinator: Sassoon Film Design (uncredited)
Karthik Kumar Durairaj .... paint and prep artist: Future Works (uncredited)
Debarghya Dutta .... lead stereo compositor (uncredited)
Rob Geddes .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Eduardo Gonçalves .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Katie Goodwin .... visual effects editor: DNeg (uncredited)
Adam Gritt .... effects software developer: MPC (uncredited)
Jessica Grzech .... stereoscopic conversion compositor (uncredited)
Simon Herden .... junior visual effects artist: RSP (uncredited)
Chris Holmes .... production executive: ICO VFX (uncredited)
Susan Immonen .... junior visual effects artist: RSP (uncredited)
Prerana Jaiswal .... paint/prep artist: MPC (uncredited)
Marek Jezo .... rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
Uday Joshi .... vfx production assistant: MPC (uncredited)
Nirmal Kumar .... rotoscope artist (uncredited)
Nicholas Lambert .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Taz Lodder .... technology support manager: Double Negative (uncredited)
Rajavel Loganathan .... stereoscopic roto lead (uncredited)
Armando Lombardo .... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Russell MacKenzie .... stereographic engineer (uncredited)
Christophe Meslin .... head of systems (uncredited)
Phil Outen .... digital compositor (uncredited)
Mark Prusten .... lead compositor (uncredited)
Shane Rabey .... compositor (uncredited)
Balaji Ramakrishna .... digital artist, MPC, India (uncredited)
Ron Rhee .... visual effects artist (uncredited)
Fredrik Rönnvall .... systems administrator: Double Negative (uncredited)
Ray Scalice .... general manager: Pixel Magic (uncredited)
Sarabjeet Singh .... stereo roto artist (uncredited)
Thomas Sydnor .... stereoscopic rotoscope artist: The Base Studio (uncredited)
David Tesch .... research & development software engineer (uncredited)
Nick van Diem .... technical support: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez .... Technology: Double Negative (uncredited)
Helga Victoria .... matchmover: Double Negative (uncredited)
Johan Walfridson .... pipeline technical director: Cinesite (uncredited)
J. Thomas Wilson .... stereoscopic depth artist (uncredited)
Cao Ye .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Edward Paul Yu .... matchmove artist: SFD (uncredited)
 
Stunts
Lucy Allen .... stunts
Mark Archer .... stunts
Nina Armstrong .... stunts
Gary Arthurs .... stunt performer
Nathan Barris .... stunts
Martin Bayfield .... stunts
Richard Bradshaw .... stunts
Adam Brashaw .... stunts
Greg Burridge .... stunt performer
Nellie Burroughes .... stunt double: Maggie Smith
Nellie Burroughes .... stunt performer
Michael Byrch .... stunts
Marvin Campbell .... stunts
Annabel Canaven .... stunts
Marc Cass .... stunts
Nick Chopping .... stunt double
Jonathan Cohen .... stunt performer
Talila Craig .... stunts
Sam Creed .... stunt double: Andrew Warren
David Cronnelly .... stunts
Graeme Crowther .... stunts
Clive Curtis .... stunts
Matt Da Silva .... stunt performer
Nicholas Daines .... stunt performer
Aldonio Danny Freitas .... stunt performer
Ray De-Haan .... stunts
Sam Dent .... stunts
Jim Dowdall .... stunts
Tracey Eddon .... stunts
Jamie Edgell .... stunts
Rick English .... stunt performer
Bradley Farmer .... stunt double: Jason Isaacs
Dave Fisher .... stunts
Elaine Ford .... stunts
Pete Ford .... stunts
Amanda Foster .... stunts
Grace Franzl .... stunts
Sarah Franzl .... assistant stunt coordinator
James Grogan .... stunts
Bobby Holland Hanton .... stunts
Rhys Henson .... stunts
Jeremy Hill .... stunt double: Robbie Coltrane
Nick Hobbs .... stunts
David Holmes .... stunt double: Daniel Radcliffe
Rob Hunt .... stunts
Eunice Huthart .... stunts
Rob Inch .... stunts
Ian Kay .... stunts
Tolga Kenan .... stunts
Paul Kennington .... stunts
Cristian Knight .... stunt performer
Paul Kulik .... stunt double
Mike Lambert .... stunts
Derek Lea .... stunts
Maurice Lee .... stunts
Nicholas Lewis .... stunts
Ian Longstaff .... stunts
Paul Lowe .... stunts
Tony Lucken .... stunts
Russell MacLeod .... stunt performer
Marc Mailley .... stunt double: Daniel Radcliffe
Kai Martin .... stunts
Tina Maskell .... stunts
Kim McGarrity .... stunts
Nick McKinless .... stunt double
Jo McLaren .... stunts
Andy Merchant .... stunts
Peter Miles .... stunts
Lee Millham .... stunt performer
Jamie Millington .... stunt performer
Sian Milne .... stunt performer
Mark Mottram .... stunts
Rory Mulroe .... stunt performer
Daniel Naprous .... stunts
David Newton .... stunt performer
Brian Nickels .... stunts
James O'Donnell .... stunt performer
Ian Pead .... stunt performer
Justin Pearson .... stunt performer
Peter Pedrero .... stunts
Andy Pilgrim .... stunt performer
Chris Pollard .... stunt performer
Mike Potter .... stunts
Greg Powell .... stunt coordinator
Tilly Powell .... stunt performer
Dominic Preece .... stunt performer
Kierron Quest .... stunts
Alison Ryan .... stunt performer
Gordon Seed .... stunt performer
Marcus Shakesheff .... stunt performer
John Sharpe .... stunts: death eater
Curtis Rowland Small .... stunt performer
C.C. Smiff .... stunts
Helen Steinway Bailey .... stunts
Matthew Stirling .... stunt performer
Ryan Stuart .... stunts
Mens-Sana Tamakloe .... stunt performer
David Tanner .... safety diver
Rocky Taylor .... stunts
Roy Taylor .... stunt performer
Arran Topham .... stunt performer
Tony Van Silva .... stunts
Andy Wareham .... stunt performer
Calvin Warrington-Heasman .... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei .... stunt performer
Reg Wayment .... stunt performer
Bill Weston .... stunts
Jason White .... stunt knight
Jason White .... stunt performer
Peter White .... stunts
Joanna Whitney .... stunt double: Emma Watson
Maxine Whittaker .... stunts
Simon Whyman .... stunt performer
Martin Wilde .... stunts
Donna Williams .... stunts
Lewis Young .... stunts
Bruce Cain .... stunt double: Guy Henry (uncredited)
Rowley Irlam .... assistant stunt coordinator (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Jonathan Ames .... video assistant: dailies
David Armstrong .... grip
Kenneth Atherfold .... key grip (as Kenny Atherfold)
Marc Atherfold .... first assistant camera: second unit
Sophie Baggaley .... video assist trainee: second unit, dailes
Darren Bailey .... grips libra technician
Sebastian Barraclough .... additional second assistant camera
Alfie Biddle .... second assistant camera
Ashley Bond .... focus puller: dailies
Dave Brennan .... electrician
Mike Brewster .... director of photography: second unit
Bob Bridges .... video assist coordinator
Stuart Bridges .... video assist operator
Don Brown .... video links operator
Jaap Buitendijk .... still photographer
David Cross .... best boy grip
Adam Dale .... aerial camera operator
Rana Darwish .... camera trainee: dailies
Robert Dibble .... first assistant camera
Graham Driscoll .... desk operator
Billy Dunn .... electrician
Paul Edwards .... steadicam operator: second unit
Jonathan England .... camera trainee: dailies
Jonathan England .... video assistant: dailies
Chuck Finch .... gaffer
Wick Finch .... gaffer: second unit
Will Finch .... gaffer: b camera
Jack Flemming .... grip trainee
Luke Andrew Haddock .... daily video assistant
Phill Hardy .... central loader: dailies
Dan Hartley .... video assist operator
Des Hills .... russian arm precision driver
Darren Holland .... second unit: key grip
Andy Hopkins .... grip
Stuart Hurley .... lighting technician
Aaron Keating .... underwater lighting
Lizzie Kelly .... video assist operator: dailies
Paul Kelly .... lighting technician
Wayne King .... gaffer: underwater unit
Chris Knoll .... electrician
Mark Laidlaw .... electrician
Brad Larner .... first assistant camera
Adam Lee .... rigging electrician
Paul Legall .... crane technician
Oliver Loncraine .... first assistant camera: second unit
Mark Looker .... electrician
Susan MacDonald .... second assistant camera: dailies
David Mackie .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Vince McGahon .... Steadicam operator: second unit
Christopher TJ McGuire .... MK-V AR operator
Ray Meere .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Billy Merrell .... best boy
Richard Merrell .... floor best boy
Michael-Daniel-King .... rigging electrician
Nic Milner .... camera operator: second unit
David Morgan .... camera operator: b camera
Tim Morris .... second assistant camera
Andy Mountain .... lighting console operator
Spencer Murray .... first assistant camera: dailies
Ron Nicholls .... grip
Tom O'Sullivan .... bestboy
Scott Parker .... electrician
Gary Parnham .... rigging electrician
David Pearce .... camera trainee: second unit
Steve Petrie .... video assistant
Mike Proudfoot .... camera operator: "a" camera
Miles Proudfoot .... first assistant camera
Marek Radolf .... balloon lighting
Dave Ridout .... rigging gaffer
Jack Ridout .... electrician
Thomas Royal .... electrician
Richard B. Shean .... second unit: video assist
Ian Sinfield .... electrician
Robert Skinner .... trainee electrician
Tony Skinner .... rigging electrician
Ross Slater .... electrician
Mario Spanna .... additional libra head technician: second unit
Edward Squires .... lighting & electrical trainee
Stefan Stankowski .... camera operator
James Starr .... video assist
Tom Taylor .... second assistant camera
Neil Tomlin .... crane technician dailies
Alf Tramontin .... Steadicam operator
Alf Tramontin .... camera operator
Tom Wade .... camera trainee: main unit
Michael White .... chargehand practical electrician
Ben Wilson .... electrician
Charlie Woodburn .... first assistant aerial camera operator
David Worley .... camera operator: "b" camera
Sally Wright .... central loader: main unit
Sally Wright .... second assistant camera
Larry Hurt .... russian arm technician (uncredited)
Taskin Kenan .... video trainee (uncredited)
 
Animation Department
Stewart Alves .... animator
David Armitage .... animator
Terence Bannon .... animator
Nacho Barahona .... character animator: Animal Logic
Philip Barnard .... animator
Dan Blacker .... animator
Steve James Brown .... animator
Tony Castro .... matchmove animator
Paul Claessens .... animator
David Crispino .... senior animator: MPC
Brecht Debaene .... animator
Upinder Dhaliwal .... animator: Animal Logic
Anouchka Farrenc .... character animator: Double Negative
Samy Fecih .... animator: Double Negative
Julien Fourvel .... animator
Benn Garnish .... animator
Yannick Honore .... animator
James Humphries .... animator
Stephen Jolley .... animator
Mark Kennedy .... character animator: Rising Sun Pictures
Daniel Kmet .... animator: MPC
Paul Lada .... animator
Chris Lentz .... animation sequence supervisor
Ted Lister .... animator
Tamas Molnar .... animator: Animal Logic
Mike Paech .... animator
Fanny Roche .... animator
Liam Russell .... animator
Ricardo Silva .... animator
Joe Smith .... animator: MPC
Richard Spriggs .... animator
George Varettas .... animator: Animal Logic
 
Casting Department
Brendan Donnison .... voice casting
Ruth Key .... casting assistant
Chuck Douglas .... extras casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Mauricio Carneiro .... costume illustrator
Sue Casey .... daily costume assistant
Rachel Chrisp .... costume assistant
Berel-Anne Cohen .... costume breakdown dyer (as Beryl Anne Cohen)
Paul Colford .... wardrobe assistant
Lee Croucher .... costumes
Richard Davies .... assistant costume designer
Fleur Enderberg .... costumer
Charlotte Finlay .... costume supervisor
Ian Foweraker .... costume assistant
Shelley Hazell .... costume maker
Imogen Hose .... costume maker
Andrew Hunt .... wardrobe supervisor
Helen Jerome .... costumer
Vivienne Jones .... assistant costume designer
Samantha Keeble .... wardrobe assistant
Sam Keyte .... wardrobe trainee
Stephen Kill .... leather costume fabricator
Katie Langrick .... costume maker
Aimee Lisby .... costume assistant
Catherine Lovett .... costume assistant
Susan MacKenzie .... costume maker
Sharon McCormack .... costume cutter
David McLaughlin .... costume maker
Sanaz Missaghian .... costume coordinator
Neil Murphy .... wardrobe master
Kathryn Mysko Von Schultze .... costume maker (as Kate Frampton)
Shirley Nevin .... costumes
Caroline Nicholls .... costume breakdown artist
Linda O'Reilly .... set costumer
Gary Page .... head cutter
Stephanie Paul .... costume assistant: second unit
Kerstin Petersson .... costume assistant
Amy Pollitt .... costume trainee
Gemma Rasmussen .... wardrobe trainee
Louise Roach .... costume assistant
Lisa Robinson .... costume maker
Christof Roche-Gordon .... costumes
Sunny Rowley .... wardrobe mistress
Naomi Rush .... costume breakdown artist
Timothy Shanahan .... chief costume breakdown artist
Lucilla Simbari .... costume assistant
Susan Smith .... costume maker (as Susan Adams)
Eleanor Spalding .... costume assistant: dailies
Rupert Steggle .... costume assistant
Jo Van Schuppen .... costume cutter
Cristy Watson .... costumer
Emily-Rose Yiaxis .... costume buyer (as Emily-Rose Da Silveira)
 
Editorial Department
Kate Baird .... first assistant editor
Hermione Byrt .... first assistant editor
Peter Doyle .... supervising digital colorist
Alex Fenn .... assistant editor
Sam Girdler .... post-production assistant
Helen Glover .... post-production coordinator
Adam Gough .... assistant editor: avid
Suraj Gunjal .... stereoscopic conform editor
Risto Jankkila .... baselight operator
Risto Jankkila .... data conformist
Philip Kloss .... additional editor
Grace Lan .... digital intermediate supervisor
Priyal Mahadik .... stereoscopic editor
Neelkanth Mapara .... on-line editor
George Mitchell .... editorial runner
Nadia Naimi .... 3D assistant editor
Gemma Nicholson .... assistant post-production coordinator
Steve O'Leary .... film scanner
Sachin Patidar .... editorial: Prime Focus World
Myles Robey .... second assistant editor
Girish Takle .... on-line editor
Vanessa Taylor .... baselight operator: 3D Department
Catherine Williams .... 3D second assistant editor
Lee Wimer .... color timer
Maria Chamberlain .... colorist: dailies (uncredited)
 
Music Department
John Barrett .... technical score engineer
Jean-Pascal Beintus .... orchestrator
Peter Clarke .... music editor
Peter Cobbin .... scoring engineer
Alexandre Desplat .... conductor
Xavier Forcioli .... score coordinator
Mai Fujisawa .... musician: solo vocal
Mark Graham .... head of music preparation
Nicholas Hooper .... composer: Dumbledore's Farewell
Robert Houston .... score editor
Aled Jenkins .... assistant score engineer
Allan Jenkins .... music editor
Carmine Lauri .... orchestra leader
Sue Mallet .... orchestra contractor
Gerard McCann .... score producer
Gerard McCann .... supervising music editor
Stuart Morton .... music editor
Bill Newlin .... orchestrator
Sam Okell .... score mix engineer
Ben Parry .... choir director
Victor Pesavento .... music preparation
Conrad Pope .... orchestrator
Paul Pritchard .... assistant scoring engineer
Gaby Santinelli .... singer: ensemble
Steven L. Smith .... music preparation
Marc Stevens .... orchestra contractor: LSO Recordings Manager
Clifford J. Tasner .... orchestrator
Kirsty Whalley .... music editor
John Williams .... music composer: Hedwig's theme and other cues from Harry Potter and the Philosopher's Stone and Harry Potter and the Chamber of Secrets
Alejandro de la Llosa .... orchestrator (uncredited)
Dave Foster .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Nigel Birtchnell .... driver: Ms Watson
Tony Cooper .... unit driver
Paul Deluce .... minibus driver
Warren Deluce .... unit driver
Nick Kenyon .... driver: cast
Louise MacLeod .... 4x4 driver
Jason Mortlock .... unit driver
David Rosenbaum .... transportation coordinator
David Rosenbaum .... transportation
Clive Shaw .... unit driver
Harry Taylor .... driver: ms helena bonham carter
Bill Walker .... driver: cast
Alan Watts .... unit driver
Ian Yea .... facilities driver
 
Other crew
Nicholas Akinnibousun .... set production assistant
Peter Bardsley .... location assistant
Lucinda Barker .... assistant: Ms. Barron
Celia Barnett .... specialist researcher
Michael Berendt .... assistant: Mr. Yates
Vicky Bishop .... assistant production coordinator
Sam Blackmore .... floor runner
Susan Bliss .... post script services
Valentina Borfecchia .... set production assistant
Rachel Bucknor .... paramedic
Ken Burry .... security: second unit
Ken Burry .... set security
Charlotte Bushnell .... production assistant
Katie Byles .... assistant production coordinator
Shoky Carter .... floor runner
Nicky Coats .... vfx accountant
Mark Cockren .... set assistant
Rosanne Coker .... base runner: second unit
Rosie Coker .... base runner
Emily Cordier .... production runner
Maria Cork .... special make-up effects
Dean Crawford .... production runner
Bex Dark .... set production assistant
Vanessa Davies .... head: Harry Potter production publicity
Tony Davis .... production coordinator: second unit
Filippo Delaunay .... stand-in
Emma Dunleavy .... set production assistant
Illtud Llyr Dunsford .... liaison: film commission
Marilyn Edmond .... production assistant: additional photography
Karen Fayerty .... key nurse
Amanda Fernie .... assistant accountant
Alastair Ferris-Leak .... production operations
Stephen Finch .... electrics coordinator
Lucia Foster Found .... aerial operations coordinator
Lucy Foulds .... location coordinator
Kate Garbett .... production coordinator: second unit
Holly Gardner .... set production assistant
Alex Gavigan .... set production assistant: additional photography
Gary Gero .... chief animal trainer
Richard Gibbs .... catering supervisor
Charlie Gibson .... work experience runner
Colin Giles .... location security
Sam Girdler .... set production assistant: dailies
Lucinda Glenn .... production manager: Animal Logic
Christopher Gray .... creative services manager: studio
Rebecca Hall .... additional continuity assistant: dailes
Natalie Hallam .... adr voice artist
Alison Harris .... runner: dailies
Steve Harvey .... location manager
Nora Henderson .... set production assistant: assistant director department
Milo Hewitt .... set production assistant: dailies
Jon Hills .... location security/support
Alexandra Hind .... double
Adam Holmes .... set assistant
Natasha Hook .... unit nurse
Jason Huberman .... post-production accountant
Gary Huddless .... additional floor runner
Chaz Johnson .... set production assistant
Alexandra Jordan .... production assistant (as Alexandra Lavis-Jordan)
David Keadell .... set assistant
Karl King .... floor runner
Alex Klien .... production associate
Nick Laurence .... floor runner
Gareth Lewis .... set production assistant
Caroline Lovelace .... assistant: Mr. Yates
Lucy Lund .... production assistant
Delphi Lythgoe .... floor runner: dailies
Robert Madden .... set production assistant (as Rob Madden)
Nicoletta Mani .... assistant script supervisor
Sharon Mansfield .... script supervisor: second unit
Lara Marsden .... additional floor runner
Rosie McArthur .... production assistant
Suzanne McGeachan .... script supervisor: B unit
Sarah McKenna .... personal assistant to cast
Oliver Mitchell .... accounts assistant
Zoe Morgan Chiswick .... additional set production assistant
Gary Nixon .... production accountant
Annabel Norbury .... floor runner
Roxanne Odd .... production assistant
Alfie Oldman .... production assistant
Anji Oliver .... producer coordinator
Richard Osborne .... stand-in: Matthew Lewis
Sunita Parmar .... prosthetic makeup artist
Andy Parry .... safety advisor
Shehawnee Prescod .... publicist
Sue Quinn .... location manager
Ben Quirk .... floor runner
Jason Rickwood .... set runner
Linda Jayne Roberts .... additional on-set medic
Amy Robertson .... unit publicist
Lee Robertson .... unit location manager
Myles Robey .... production runner: pre-production
Jamie Roche .... production assistant (as Jamie Roach)
Jon Roper .... location assistant
Jay Rosenwink .... assistant to financial controller
Will Samuelson .... helicopter camera pilot
Will Samuelson .... helicopter pilot (as William Samuelson)
Christine Samways .... assistant accountant
Paula Sargeant .... assistant accountant
Steve Scott .... paramedic
Rohit Sharma .... production coordinator
Adam C. Sherer .... office production assistant
Mark Somner .... unit location manager
Brian Steele .... rigger
Vaughn Stein .... floor runner
Andy Stephens .... aerial operations manager
Katharine Tidy .... home economist
Rob Townsend .... fire safety officer
Louise Van Hamme .... assistant accountant
Richard Wild .... weather consultant
Oliver Wiseman .... assistant: Mr. Heyman
Winnie Wishart .... production coordinator
Jamie Wolpert .... production assistant: Book Consultant
Anna Worley .... script supervisor
Kiri Bloom .... stand-in (uncredited)
Lukas DiSparrow .... stand-in: James Potter (uncredited)
Ben Hope .... security (uncredited)
Cameron Lawther .... set production assistant (uncredited)
Ryan Locke .... head of security (uncredited)
Richard Osborne .... double: Matthew Lewis (uncredited)
Natasha Phelan .... floor runner: additional photography (uncredited)
Jonathan Sykes .... digital intermediate data management (uncredited)
Sam Weeden .... set production assistant (uncredited)
 
Thanks
Ann Koska .... the producers wish to thank for their assistance: Sally King Ltd
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3D" - USA (3-D version)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for some sequences of intense action violence and frightening images
Runtime:
130 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Dolby Digital | DTS | Dolby (Dolby Surround 7.1) | SDDS
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Brazil:14 (original rating) | Brazil:12 (re-rating on appeal) | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Denmark:11 | Finland:K-11 | Germany:12 | Ireland:12A | Italy:T | Japan:G | Malaysia:PG-13 | Peru:14 | Philippines:PG-13 (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | Singapore:PG13 (re-rating) | South Korea:All | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #46713)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
The shortest Harry Potter film, running at 2 hours and 10 minutes.See more »
Goofs:
Incorrectly regarded as goofs: When Harry, Hermione and Ron arrive in Hogsmeade, the town is snow-covered. At nearby Hogwarts, there is no snow anywhere. The cold weather was caused by the Dementors.See more »
Quotes:
[first lines]
Luna Lovegood:[looking at landscape around Shell Cottage from doorway] It's beautiful here.
Bill Weasley:It was our aunt's. We used to come here as kids. The order uses it now as a safe house. What's left of us at least.
Luna Lovegood:[looking at wind chime made of shells] Muggles think these keep away evil, but they're wrong.
Harry Potter:[to Bill] I need to talk to the goblin.
See more »

FAQ

Isn't the Elder Wand supposed to be immune from Priori Incantatem (the thing where Harry and Voldemort's wands connect to each other)?
What happened to Peter Pettigrew?
What is the reason for splitting the book into two movies?
See more »
231 out of 356 people found the following review useful.
An Exhilarating and Beautiful Conclusion to a Magnificent Saga., 7 July 2011
Author: theycallmemrglass from United Kingdom

I saw this at a preview screening in London.

Deathly Hallows part 2 ends this incredibly well produced saga with tremendous grace and a beautifully orchestrated climax that I am sure will satisfy both lovers of the books and films.

If you have read the books as I have you will be glad to know major key moments are intact. Much is missing but I won't dwell on that, no point, its how well this movie plays out and for me it rolls wonderfully between excitement, thrills and emotional drama towards a satisfactory (though a slightly rushed) conclusion.

There are at least 2 sequences so powerful that I defy anyone not to at least stifle a tear or choke a little. One of those sequence is an exquisitely executed flashback that is pivotal to the whole story.

I have to say, that despite the woes we book readers have when elements (big chunks of it too) are omitted from the movies, much credit still has to go to Steve Kloves for adapting the books for the big screen, cleverly weaving, changing and even adding new big elements to give a kinetic flow to the narrative and here it all comes together superbly.

David Yates assured direction has nurtured our young actors in the last 4 films to blossom into even more adept actors who convey their characters with natural tones without overacting. Daniel Radcliffe had to carry this movie more than any other and has done so brilliantly complemented with great support from his two companions, Emma Watson and Rupert Grint.

Pretty much all the characters we have met in all the movies have made an appearance in this finale but one actor stands out, Alan Rickman. His portrayal of Professor Snape has always been a joy to watch (if a little novel) but here his scenes will leave a dramatic engraving in my memory. Here he elevates his portrayal of one of the most complex character in young adult literature to an unforgettable piercingly emotional one.

Another actor who really shines in the few scenes that he has, is Matthew Lewis as Neville Longbottom who we see gradually transforming over the past films from the clumsy bullied boy to a brave warrior in this final film. Many other British thespians of the series also have their few moments to shine especially Maggie Smith's Professor McGonagal who was a delight to watch as she takes charge of the defence of Hogwarth School.

As for the spectacle of the battle and showdowns, while not at the scale of Lord of the Rings, I honestly cant think how it could have been done better as the film makers have intertwined heart stopping action with dramatic progressions in the narrative. Its actually more visceral and dynamic than the rather smaller scale battle of the brilliant novels (not to take anything away from Rowling's writing).

Do I have any gripes? Yes I do. Although I applaud Steve Kloves for a difficult screenplay adaption...I think he could still have done better at explaining some odd anomalies that only readers of the book will understand. This might annoy you if you haven't read the books. But its a small gripe because what we get is delightful.

What an amazing achievement to faithfully bring Rowling's epic saga to the big screen with the same cast and largely the same crew, maintaining the brilliant quality right to the end.

Oh my god, its only just sinking in, this was the end....but what a great great end.

Was the above review useful to you?
See more (774 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
Recent Posts (updated daily)User
Bellatrix Lestrange. JoeSchmoe19941997
Why just seven horcruxes? brunhilda2013
Still gets me .... khaghsam
whats your ranking and why ntc0310
Rank the series FierceMustard
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 Harry Potter and the Goblet of Fire Harry Potter and the Sorcerer's Stone The Lord of the Rings: The Return of the King The Sorcerer's Apprentice
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb top 250 movies IMDb Adventure section
IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.