Edit
Law Abiding Citizen (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

F. Gary Gray

Writing Credits (WGA)  

Kurt Wimmer ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Emerald-Angel Young ...
Denise Rice (as Emerald Angel Young)
...
...
...
...
...
...
Rupert Ames (as Joshua Stewart)
...
...
...
Reno Laquintano ...
...
Del Frisco Waiter
...
Older Cop (as Rich Barlow)
Greg Young ...
...
SWAT Troop #1
Charlie Edward Alston ...
Anthony Lawton ...
Trunk Cop
Julian Marzal ...
Sheriff at Shed
David Villalobos ...
Print Reporter
Ksenia Hulayev ...
Clyde's Daughter
...
Clyde's Wife (as Brooke Mills)
...
Cop
Bijean Ngo ...
Marvelle (as BiJean Ngo)
...
Nick's Assistant
Lamont Clayton ...
FBI Agent
Lynn Boianelli ...
Princess on Air Mattress
Dave Huddleston ...
Newscaster at Execution
Gabra Zackman ...
Another Reporter
...
Stephanie Humphrey ...
...
...
Charlie -- City Hall Security (as Patrick F. McDade)
...
Messenger
...
Bailiff #1
Barbara Lambert ...
Bailiff #2
Timothy Whiteside ...
Prison Guard
...
City Hall Sheriff
Rest of cast listed alphabetically:
...
Mopping Inmate #1
Frank Apollonio ...
College Student (uncredited)
...
Deputy Police Chief (uncredited)
Eddie Boaz ...
Philadelphia Prison Guard (uncredited)
Ian Bonner ...
Det. Rick Collins (uncredited)
Lee Burkett ...
Lawyer (uncredited)
Jennifer Butler ...
Recital Guest (uncredited)
...
EMS (uncredited)
...
Motioning Prisoner (uncredited)
...
Lawyer (uncredited)
...
Officer Bruno (uncredited)
Chetan Dave ...
Administrator (uncredited)
...
Inmate (uncredited)
...
Nick's Security Detail (uncredited)
...
Cantrell's Security (uncredited)
Christian Dorsey ...
Lawyer (uncredited)
Lewis Duval ...
Audience Member (uncredited)
Robert Eckard ...
Convict (uncredited)
Phil E. Eichinger ...
Mourner (uncredited)
Cindy Engle ...
Attorney / Businesswoman (uncredited)
Jim Ewald ...
Door Corrections Officer (uncredited)
Stephen Felt ...
Prison Guard (uncredited)
Ruben Fischman ...
Prison Administrator (uncredited)
...
Court Stenographer (uncredited)
...
Lawyer in Library (uncredited)
...
Tattooed Inmate (uncredited)
Matthew Gooley ...
Forensic Technician (uncredited)
Richard Graves ...
Forensic Staff (uncredited)
...
Detective with Evidence Bag (uncredited)
Keith Hammer ...
Recital Spectator (uncredited)
...
Recital Spectator (uncredited)
Jason Henry ...
Forensics Technician (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
...
Bystander (uncredited)
...
Prison Inmate (uncredited)
Michael Wingate Jones ...
Detective (uncredited)
Joseph John Justin ...
Inmate (uncredited)
...
Recital Attendee (uncredited)
...
...
Forensic Technician (uncredited)
Kurt Leitner ...
The Bum (uncredited)
Bob Lewandowski ...
Forensic Specialist (uncredited)
Todd McCall ...
Policeman (uncredited)
John Mitchell ...
Prison Guard (uncredited)
...
Attorney (uncredited)
Jason Mullen ...
Aryan Prisoner (uncredited)
Ken Myers ...
Lawyer (uncredited)
Eddie Noone ...
Hero Police Officer Cimino (uncredited)
...
Extra (uncredited)
Michael Nutter ...
Official with Bible (uncredited)
Lou Pacheco ...
Corrections Officer (uncredited)
...
Hero Guard (uncredited)
George Pellegrino ...
Reporter (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Raymond Rivera ...
Inmate (uncredited)
...
Police Commissioner (uncredited)
James Rogy ...
Lawyer - Opening Door (uncredited)
Jordan Romero ...
Prison Inmate (uncredited)
Matthew Russell ...
Solitary Guard (uncredited)
Chuck Schanamann ...
Concert Guest (uncredited)
...
SWAT Troop #1 (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
Andy Sinatra ...
Police Commissioner Asst (uncredited)
Gilbert Soto ...
Lawyer (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
Frank Traynor ...
Witness (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Officer Urban (uncredited)
...
Mopping Inmate (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
John Wooten ...
Prison Guard (uncredited)
Scott Yannick ...
Forensics Technician (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gerard Butler ... producer
Lucas Foster ... producer
Dave Gare ... associate producer
Mark Gill ... producer
Michael Goguen ... executive producer
Robert Katz ... producer
Neil Sacker ... executive producer
Alan Siegel ... producer
Gregory Veeser ... associate producer
Ian Watermeier ... co-producer
Jeff G. Waxman ... co-producer (as Jeff Waxman) / line producer (as Jeff Waxman)
Kurt Wimmer ... producer

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Jonathan Sela ... director of photography

Film Editing by 

Tariq Anwar

Casting By 

Deanna Brigidi ... (as Deanna Brigidi-Stewart)
Joseph Middleton

Production Design by 

Alex Hajdu

Art Direction by 

Jesse Rosenthal

Set Decoration by 

Chryss Hionis

Costume Design by 

Jeffrey Kurland

Makeup Department 

Lydia Bensimmon ... key hair stylist (as Lydia Benaim)
Ljiljana Lee Cado ... assistant makeup artist
Deidra Dixon ... personal hair stylist: Mr. Foxx
Diane Dixon ... hair department head
Erin Hicks ... hair stylist / key hair stylist: inserts and aerial unit
Lindsay Irish-Desarno ... key makeup artist (as Lindsay Irish DeSarno)
LaLette Littlejohn ... personal makeup artist: Mr. Foxx
Donna Moyer ... makeup artist
Christina Smith ... makeup department head
Khanh Trance ... special effects hair: KNB EFX Group

Production Management 

Kathleen M. Courtney ... executive in charge of production
Mark Kamine ... production manager
Michael Tinger ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

K.C. Colwell ... first assistant director: visual effects unit
Dylan Hopkins ... first assistant director: second unit
Tudor Jones ... second assistant director
Larry D. Katz ... second assistant director: visual effects unit (as Larry Katz)
Michael Lerman ... first assistant director
Brett Robinson ... second second assistant director
Jason Rody ... second assistant director: second unit

Art Department 

Jeff J. Davis ... set dresser
Eric de Jesus ... scenic artist
Elizabeth Duby ... scenic artist
John Eaves ... concept artist
Antony Graf ... key construction grip
Jon E. Graf ... construction foreman
Michael A. Heath ... prop paperwork
Samantha Higgins ... scenic industrial
April Hodick ... art department coordinator
Carol Jacob ... art department production assistant
Mitchell Landsman ... scenic artist
Paul Maiello ... construction coordinator
Geoffrey Mandel ... graphic designer
Arizona Newsum ... art department assistant
Randy L. Parisian ... scenic artist (as Randy Parisian)
Joseph Proscia ... leadman
Scott Purcell ... graphic artist
Maia Rose ... set dresser
John S. Schlicter ... scenic artist
Charles J. Scott ... on-set dresser
Karl Shefelman ... storyboard artist
William M. Staab ... construction grip
Billy Stearne ... set decorator second
Kate Stewart ... construction production assistant
Nell Stifel ... charge scenic
Bruce Sumerfield ... buyer: set dressing
Gary Tuers ... property master
Krzysztof J. Bratun ... scenic foreman (uncredited)
Brandon Cook ... set dresser (uncredited)
Michael Shellito ... props (uncredited)
Stephen Wolff ... shop craft (uncredited)

Sound Department 

Robert Althoff ... re-recordist
Christopher Assells ... sound effects editor
Ron Bedrosian ... adr mixer
Paul Timothy Carden ... sound editor
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Victor Ray Ennis ... first assistant sound editor
Marc Fishman ... sound re-recording mixer
Paul Flinchbaugh ... assistant sound editor
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Catherine Harper ... foley artist
Michael Hertlein ... sound editor
Adam Jenkins ... sound re-recording mixer
Kevin Jette ... adr mixer
Brian Jordan ... sound utility
Bruce Litecky ... sound mixer
Dror Mohar ... sound editor
Glenn T. Morgan ... sound editor
Christopher Moriana ... foley artist
James Moriana ... foley artist
Jason Oliver ... adr recordist
Troy Porter ... adr mixer
Alan Rankin ... sound designer
Adam Sanchez ... boom operator
Greg Steele ... adr mixer
Mark P. Stoeckinger ... supervising sound editor
Masanobu 'Tomi' Tomita ... sound editor
Tami Treadwell ... adr recordist
Brett Voss ... foley mixer
Scott Waz ... adr mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Kerry Dean Williams ... adr supervisor / dialogue supervisor
Greg Zimmerman ... adr recordist
Peter Zinda ... sound editor

Special Effects by 

Ray Brown ... special effects foreman (as Raymond Brown)
Doug Butts ... special effects technician
Jason Currie ... special effects
Bart Dion ... special effects coordinator: insert and aerial unit
Dennis Dion ... special effects assistant: visual effects unit
Raymond Henry ... special effects technician
James Hughes ... special effects
Casey Pritchett ... special effects supervisor (as William Casey Pritchett)
Corey Pritchett ... special effects (as Robert Corey Pritchett)
Darrell Pritchett ... special effects coordinator
Ryan Senecal ... special effects assistant: visual effects unit

Visual Effects by 

David Alexander ... 3D artist: Entity FX
Pharoah Barrett ... 3D artist
Mat Beck ... senior visual effects supervisor: Entity FX
Freddy Chavez Olmos ... compositor: Image Engine (as Freddy Chavez)
Andrey Chechetkin ... compositor: ReThink FX
Dean Deakyne ... 3D artist: Entity FX
Michael Degtjarewsky ... digital compositor: Look Effects
Steve Dellerson ... visual effects executive producer: Look Effects
Carla Diamond ... visual effects producer: Buf Compagnie
Janeen Elliott ... senior compositor: Image Engine
Stephen Elphick ... digital artist: ReThink FX
Steve Garrad ... visual effects associate producer: Image Engine
Raymond Gieringer ... visual effects supervisor
Robin Hackl ... compositor: Image Engine
Geoff Hadfield ... compositor: Image Engine
Bob Hamel ... visual effects coordinator: Entity FX
Brian Ali Harding ... visual effects supervisor: Entity FX (as Brian Harding)
Simon Hughes ... visual effects supervisor: Image Engine
Jan Huybrechs ... 3D scanning: Eyetronics
Eli Jarra ... senior compositor: Entity FX
Henry Jefferson ... digital compositor: Image Engine
Danny Jones ... compositor: Image Engine / roto/paint supervisor
Brad Kalinoski ... digital supervisor: Look Effects
Larry D. Katz ... key second assistant director: VFX Unit
Max Kirienko ... computer graphics supervisor: ReThink FX (as Maxim Kirienko)
George Kyparissous ... effects animator: Image Engine
Fabrice Lagayette ... visual effects supervisor: Buf Compagnie
Alex Lama ... compositor: Image Engine
Wendy Lanning ... production executive: ReThink VFX
Jesus Lavin ... compositor: Image Engine
Evelyne Leblond ... compositor: Image Engine
Danny Lee ... compositor: Image Engine
Aaron N. Leichter ... data i/o: Entity FX
Vladimir Leschinski ... visual effects supervisor: Dr.PICTURE Studios / visual effects supervisor: ReThink FX
Ellyn Lewis ... general manager: Entity FX
Alex Llewellyn ... compositor: Image Engine
Martin Lorenz ... 3D intern: Entity FX
Veronica Marino ... compositor: Image Engine
Krista Maryanski ... visual effects producer: Entity FX
Greg Massie ... effects animator: Image Engine
James McPhail ... effects animator: Image Engine
Marco Menco ... modeler: Image Engine
Andrey Mesnyankin ... digital supervisor: ReThink FX
Jacob Curtis Miller ... matchmover: Image Engine (as Jacob Miller)
Viet Nguyen ... systems engineer: Entity FX
James P. Noon ... tracking
Sean Nowlan ... visual effects production manager
Pete O'Connell ... compositor: ReThink FX
Mike O'Neill ... lighting artist: Image Engine
Rik Panero ... 3D artist: Entity FX
Demetrios Patsiaris ... visual effects artist
Michael Pawlak ... visual effects artist
Brian Petras ... compositor: Entity FX
Jay Randall ... visual effects supervisor: ReThink FX
Chad Reder ... 2D intern: Entity FX
Guillaume Renberg ... motion control operator
Jeremy Renteria ... compositor: Entity FX
Billy Robinson ... rotoscope artist: Entity FX
Pau Rocher ... compositor: Image Engine
Dan Rucinski ... executive visual effects producer: Entity FX (as Daniel Rucinski)
Migs Rustia ... visual effects editor
Rachel Scafe ... visual effects coordinator: Image Engine
Dan Schrecker ... visual efffects supervisor: Look Effects
Hamish Schumacher ... senior compositor: Image Engine
Sally Sherwood ... compositor: ReThink FX
Prateep Siamwalla ... tracking
Andy Simonson ... visual effects producer
Nate Smalley ... Data I/O: Entity FX
Chris 'biZo' Stevens ... senior compositor: Entity FX (as Chris Stevens)
Derek Stevenson ... matchmover: Image Engine
Mai Suzuki ... digital restoration artist
Tom Truscott ... compositor: Image Engine
Yuko Uda ... 3D artist: Entity FX
Sean Valla ... visual effects editor
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine
Maggie Whittemore ... visual effects coordinator: Entity FX
Christina Wise ... visual effects coordinator / visual effects production assistant
Xye ... tracking
Kaz Yoshida ... 3D lead: Entity FX
Vera Zivny ... visual effects producer: Image Engine
Chad E. Collier ... digital intermediate data technician: Company 3 (uncredited)
Rob Reinhart ... digital compositor (uncredited)
Kyle Robinson ... previs supervisor (uncredited)

Stunts 

Don Abbatiello ... helicopter stunts
Michael Ahl ... precision driver
Bill Anagnos ... stunt driver
Tom Bahr ... stunt driver
Chick Bernhardt ... stunt double: Christian Stolte
Bradley Bowman ... stunts (as Brad Bowman)
Will Bowman ... precision driver
Jodi Lyn Brockton ... stunt driver (as Jodi Lyn Wilson)
Ricou Browning Jr. ... stunt performer
Joe Bucaro III ... stunt double
Dale Cannon ... stunts
John Cenatiempo ... stunts
Laurence Chavez ... stunt double: Michael Irby
Chris Clemens ... helicopter stunts
Tim Connolly ... stunt double: Gerard Butler
Stacy Courtney ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts
Alex Edlin ... stunts
Roy Farfel ... stunt driver
Jim Ford ... stunts
Tim Garris ... stunt player
Cort Hessler ... stunt driver
Jery Hewitt ... stunts
Philip Hoelcher ... stunts
Katie Letien ... stunt performer
David S. Lomax ... stunts
Jalil Jay Lynch ... stunts
Shanna Lynn ... additional stunt coordinator / stunt performer
Artie Malesci ... stunt coordinator
Sam Maloof ... stunt driver
Stephen Mann ... stunts
Rich Minga ... stunts
Phil Ortiz ... stunt double
J.C. Robaina ... stunt driver
John Rottger ... stunt driver
Bill Scharpf ... stunt driver
David Shumbris ... stunt double
Jen Weissenberg ... stunt double: Brooke Stacy Mills
Don Whatley ... precision driver
Kyle Woods ... utility stunts
Johnny Becker ... precision driver coordinator (uncredited)
Walter Oleniewski ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric D. Anderson ... first assistant camera: "a" camera
Richard Asbury ... gaffer
Bernice Autovino ... electrician (as Bernice Mandy)
John Baer ... still photographer
Josh Bender ... SuperFlyCam tech
Troy Blischok ... camera technician: superfly cam
David Briggs ... company grip
Mark Catania ... "a" dolly grip
Art Cipollone ... video assist: second unit
Chris Connelly ... grip
Jason Contino ... best boy rigging grip
Ryan Copeland ... set lighting technician
Jason Cortazzo ... libra head technician
Anthony DeFrancesco ... second assistant camera: "c" camera
Robert DiGiacomo ... second assistant camera: insert and aerial unit
Jennifer Evans ... b dolly grip
William P. Fiedler ... best boy electric
Max Frankston ... video playback operator
Todd Giresi ... best boy grip
Emily Millay Haddad ... computer playback operator
Mike Hally ... SuperFlyCam tech
Pat Hally ... SuperFlyCam tech
Rory Hanrahan ... additional assistant camera
Russ Hoffman ... rigging electrician
Paul Hughen ... cinematographer: insert and aerial unit
Nicholas Huynh ... camera loader: insert and aerial unit
Mark Hyde ... key grip: re-shoots
Matt Imbrogno ... electrician
Steve Irvine ... set lighting technician
Glen Keenan ... cinematographer: insert and aerial unit
Benjamin Kitchens ... electrician
Eric Kline ... additional rigging electrician
Glenn H. Kuntz ... rigging electrician
April Lanci-Leseur ... assistant camera
Michael Leonard ... first assistant camera: "b" camera
Charles Libin ... camera operator: second unit
Rob Mabin ... shop house electrician
James 'Otis' Mayfield ... second assistant camera: "b" camera
Joel Minnich ... grip
John J. Moers ... director of photography: documentary crew
Jon D. Morrison ... rigging electrician
Christopher Murphy ... key digital video assist operator
Ryan Nolan ... remote head technician
David B. Nowell ... aerial director of photography: insert and aerial unit (as David Nowell)
Mike Panczenko Jr. ... film loader
Colin J. Peters ... rigging electrician
Nicholas Reader ... grip
Guillaume Renberg ... motion control camera operator
Daniel Rieser ... key rigging grip
Kyle Rudolph ... camera operator: "b" camera
Darren Ryan ... 24frame video operator
Leon Sanginiti ... second assistant camera: "a" camera
Ben Schwartz ... digital imaging technician: video segments
Benjamin Semanoff ... superfly cam operator
Andrew Shankweiler ... electrician
Jon Sibert ... key grip (as Jon Sibert)
Michael M. Silver ... rigging gaffer
Gregory W. Smith ... camera operator: "a" camera
Sean A. Smith ... rigging electrician
Kevin Streckewald ... grip
Craig Striano ... technocrane operator
David Taicher ... camera operator: "b" camera
Scott R. Todd ... gaffer: additional photography
Bill Vargo ... additional video assist operator
Ryland Witten-Smith ... grip
Greg Yurkivich ... electrician
Don Burton ... assistant camera (uncredited)
Paul Goroff ... super technocrane operator (uncredited)

Animation Department 

Jordan Fox ... digital color assistant
Peter King ... digital color assistant

Casting Department 

Regina Haigh ... casting assistant
Diane Heery ... principal casting: Philadelphia
Colleen Kay ... casting assistant
Jason Loftus ... extras casting associate
Valerie Magoon ... casting associate
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Kelly L. Brown ... costume production assistant (as Kelly Brown)
Deborah Rooney Burrill ... tailor
Troy David ... costume ager/dyer
John Glaser ... assistant costume designer
Lorraine Hawk ... costume production assistant
Honora Jackson ... set costumer
Penelope Laughman ... set costumer
Robert Q. Mathews ... costume supervisor
Kara Morasco ... head cutter/fitter/tailor
David Paulin ... head ager and dyer
Jaizelle Stendardo ... costumer
Patrick Wiley ... assistant costume designer
Angeline Zeigler ... set costumer

Editorial Department 

Ada Anderson ... dailies producer
Sarah Farrand ... post-production coordinator
Terry Haggar ... color timer (as Terry Hagar)
Andy Kaplan ... digital intermediate producer
Kenneth Marsten ... first assistant editor (as Kenny Marsten)
Stephen Nakamura ... digital film colorist
Santiago Padilla ... colorist: dailies
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer: Company 3
Matthew Evan Walsh ... post-production assistant (as Matthew Walsh)
Lee Wimer ... color timer
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)

Music Department 

Jim Black ... music supervisor
Kyle Clausen ... assistant music editor / scoring session preparations
Robert Elhai ... orchestrator
Zigmund Gron ... music editor (as Zig Gron)
Pakk Hui ... musical score arrangements / orchestrator
Joel Iwataki ... music scoring mixer / score recordist
Andrew Kinney ... orchestrator
Gary Krause ... scoring session preparations (as Gary L. Krause)
Joe Lisanti ... music editor
Larry Mah ... digital score recordist
Tony Morales ... musical score arrangements
Dana Niu ... orchestrator
Keith Power ... musical score arrangements
Peter Rotter ... orchestra contractor
Dana Sano ... music consultant
Eric Stonerook ... music preparation
Brian Tyler ... conductor / orchestrator
Brad Warnaar ... orchestrator

Transportation Department 

Robert Arant ... driver
J.C. Bohleman ... picture car mechanic
John Borak ... driver
Gregory J. Cimino ... transportation coordinator
Luis Cintron ... driver
Gary Fabiano ... transportation
Robert Foster Jr. ... driver: honeywagon
Michael Kelly ... driver: car carrier
Ed Malseed ... driver
William McCleery ... fuel truck driver
Anthony Urban ... picture car coordinator
Joe Zolpho ... driver

Other crew 

Brian Alvarez ... accounting clerk
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Kim Berner ... script supervisor
Jeanne Bernhard ... set production assistant
Shane Bissett ... production secretary
Taylor Black ... assistant production coordinator
Natalie Borlaug ... creative executive
Vanessa Botta ... production assistant
Brooks Boutwell ... location assistant
Tim Bradley ... production assistant
Ben Burke ... production assistant
Jerome Butler ... dialect coach: Mr. Butler
Chris Clemens ... helicopter pilot
Frederick Cliver ... parking production assistant
Amy Cutler ... assistant location manager
Veronika Lee Daddona ... intern (as Veronika Daddona)
Liam Doyle ... production assistant
Mikey Eberle ... key set production assistant
Joe Elgabalawi ... assistant: Mr. Gray
David Fencl ... armorer
Rudi Fischer ... assistant location manager
Robb Foglia ... script supervisor: second unit
John Galloway ... assistant location manager
Dave Gare ... executive in charge of post
Bernadette Gonzales ... post production assistant
Dan Gorman ... location scout
Chris Gormley ... location assistant
Richard Graves ... stand-in
Carol Green ... unit publicist
Kelly Gregory ... production assistant
Staci Hagenbaugh ... location manager
Sarah Hoopes ... office production assistant
Blair Howley ... production assistant
Ari Hyman ... creative executive: Mr. Gray
David Jennis ... set production assistant
Jeni Jones ... creative executive (as Jennifer Ruper)
Benjamin Kanes ... stand in/photo double
David Kneeream ... double: Colm Meany / stand-in: Chris Stolte
Dave Krieger ... location scout
Meghan Lechette ... production assistant: second unit
Michael J. Linowes ... legal counsel / production legal
Jesse Linsenmaier ... film runner
Sarah Lorenz ... staff coordinator
Jennifer Madeloff ... production coordinator
James Madison ... production assistant
Michael J. Marino ... additional production assistant
Casey McAdams ... assistant: Mr. Foster
Lauren K. McGarry ... office production assistant (as Lauren McGarry)
Marisa Murphy ... second assistant accountant
Iyanna Newborn ... assistant: Mr. Foxx
Grace Paeck ... assistant to line producer
Jennifer E. Patterson ... intern
Rick Pfaff ... security: Mr. Butler
Sharon Pinkenson ... film commissioner: Philadelphia
Alan D. Purwin ... helicopter pilot (as Alan Purwin)
Dana Reaves Bolla ... production accountant
Jeremy Roberts ... payroll accountant
Danielle Robinson ... assistant: Mr. Siegel
Sally Rusk ... tutor
Matthew D. Rutler ... production assistant
Howard Samuelsohn ... dialect coach: Mr. Butler
Marlena Schaefer ... production assistant: office
Jim Schiro ... first assistant accountant (as James Schiro)
Matthew Schneider ... legal counsel
Laura Sevier ... rights and clearances
Jeanie Siligato ... assistant: Mr. Butler
Christopher Sneade ... location coordinator
Aaron Speiser ... acting coach: Gerard Butler
Sydnee Stewart ... production assistant: Mr. Gray
Daniel Stutz ... business & legal affairs
Mel Thompson ... security: Mr. Foxx
Stuart Valberg ... production assistant
David Vogt ... chief helicopter pilot (as Dave Vogt)
Ian Watermeier ... production executive
Rodney Wilkins ... intern to director / intern: Mr. Gray
Kenny Yates ... assistant: Mr. Gray
Matthew Coleshill ... post production intern (uncredited)
Katie Diesinger ... production assistant (uncredited)
Jesse Fox ... legal counsel (uncredited)
Christina Hwang ... title producer (uncredited)
Jim Jaffe ... product placement executive (uncredited)
Daniel Villagomez ... business & legal affairs (uncredited)

Thanks 

Elizabeth A. Bardsley ... special thanks
Michael Nutter ... the producers wish to thank (as Mayor Michael Nutter)
Michael Tronick ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page