Edit
Get Low (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Aaron Schneider

Writing Credits (WGA)  

Chris Provenzano ... (screenplay) and
C. Gaby Mitchell ... (screenplay)
 
Chris Provenzano ... (story) &
Scott Seeke ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Rev. Gus Horton
...
Rev. Charlie Jackson
...
Carl
...
Kathryn (as Lori Beth Edgeman)
...
WKNG Announcer
...
Bonnie
...
Tom
...
Grier
...
Gary
Tomasz Karolak ...
Orville
...
Photographer (as Andrew Stahl)
Marc Gowan ...
Mr. Feldman
Arin Logan ...
Mary Lee Stroup
Gracie ...
Bush's Mule
Rest of cast listed alphabetically:
...
Funeral Attendee (uncredited)
Frances Cobb ...
Funeral Party Attendee (uncredited)
...
Phil Norton (uncredited)
...
Wealthy Townsman (uncredited)
Jym Davis ...
Funeral Attendee (uncredited)
Calvin Gilmore ...
Barber (uncredited)
...
Joan (uncredited)
...
Funeral Attendee (uncredited)
...
Funeral attendance (uncredited)
Shawn Knowles ...
Funeral Attendee (uncredited)
Bella Marina Marcello ...
Funeral Scene Child (uncredited)
...
Town Girl (uncredited)
Lexi Noel ...
Wealthy Town Girl (uncredited)
...
Dinner-game guest (uncredited)
...
Funeral Attendee (uncredited)
Kirsten VanWagner ...
Funeral Attendee (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Daniel Baur ... executive producer
Rob Carliner ... executive producer
Beth W. Crookham ... executive producer (as Beth Crookham)
Blerim Destani ... executive producer
Robert Duvall ... executive producer
Scott Fischer ... executive producer
Dariusz Gasiorowski ... executive producer
David Ginsberg ... executive producer (as David B. Ginsberg)
David Gundlach ... producer
Don Mandrik ... executive producer
Alain Midzic ... executive producer
C. Gaby Mitchell ... executive producer
Brad Park ... executive producer (as Brad)
Brandie Park ... executive producer
Justyna Pawlak ... associate producer
Lily Phillips ... associate producer
Chris Provenzano ... executive producer
Joey Rappa ... executive producer
Richard Luke Rothschild ... co-producer
Oliver Simon ... executive producer
Konrad Wojterkowski ... executive producer
Dean Zanuck ... producer
Harrison Zanuck ... executive producer

Music by 

Jan A.P. Kaczmarek

Cinematography by 

David Boyd

Film Editing by 

Aaron Schneider

Casting By 

Craig Fincannon
Lisa Mae Fincannon

Production Design by 

Geoffrey Kirkland

Art Direction by 

Korey Washington ... (as Korey Michael Washington)

Set Decoration by 

Frank Galline

Costume Design by 

Julie Weiss

Makeup Department 

Colleen Callaghan ... hairdressing department head
Cynthia L. Chapman ... hair stylist (as Cynthia Chapman)
Ken Diaz ... makeup department head
Carol Rasheed ... makeup artist
Andrea C. Brotherton ... hair stylist (uncredited)
Veronica Cox ... assistant makeup artist (uncredited)
Natasha Ladek ... wig maker (uncredited)

Production Management 

Suzanne Lore ... production supervisor
C. Cory M. McCrum-Abdo ... post-production supervisor (as Cory McCrum Abdo)
Jamey Pryde ... post-production supervisor
Richard Luke Rothschild ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Hope Garrison ... second assistant director
Gavin Kleintop ... second second assistant director
Eric Tignini ... first assistant director

Art Department 

Sean Bernard ... scenic foreman
Elliott Boswell ... property master
Matthew Butler ... greens (as Matt Butler)
Curtis Crowe ... construction coordinator
Kevin Fleming ... scenic artist (as Kevin P. Fleming)
Patrick Fuhrman ... leadperson
David Gunter ... set dresser
Lawrence Heap ... on set dresser
Mallory Holloway ... intern
Chris Hunter ... storyboard artist
Lee Ivey ... scenic artist
Kip Jamison ... set dresser
Cindy Jordan ... scenic artist (as Cynthia Jordan)
John Kennett ... carpenter
Julie Kobsa ... assistant property master
Amy Lehman ... art department coordinator
Drew Meyers ... set dresser (as Drew Myers)
Dan Mott ... carpenter
Mark Nave ... foreperson
James Passanante ... scenic charge (as Jim Passanante)
Andy Rusk ... carpenter
Brian D. Smith ... labor foreman
Steven Vara ... carpenter (as Steve Vana)
Deidra Lynn Currie ... props (uncredited)
Kathleen Denson ... muralist (uncredited)
Rich Koll ... construction foreman (uncredited)
Chris Mills ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Rich Crescenti ... adr recordist: Soundtrack, New York
Mark DeSimone ... adr mixer: Soundtrack, New York
Stephen Hunter Flick ... supervising sound editor (as Stephen Flick)
Avram D. Gold ... supervising sound editor (as Avram Gold)
Tim LeBlanc ... sound re-recording mixer (as Tim Le Blanc)
Shirley Libby ... production sound mixer
Patricio A. Libenson ... foley artist (as Patricio Libenson)
Colt Logan ... boom operator
Rafael Maryska ... foley mixer
Jeff McManus ... adr recordist: Rainmaker Studios
Mark Messick ... sound editor
Jeffrey Perkins ... sound re-recording mixer
Sonny Pettijohn ... second assistant sound editor
Michael Radentz ... audio engineer: Technisonic Studio (as Mike Radentz)
Chelsea Simons ... adr scheduling: Warner Brothers
Trevor Stott ... sound utility
Deron Street ... first assistant sound editor
Carolyn Tapp ... adr recordist
Erika Wunch ... adr scheduling: Warner Brothers (as Erika Marchino)
Rafael Maryska ... foley editor (uncredited)
Jason Oliver ... adr recordist (uncredited)
Todd Weaver ... playback operator (uncredited)
Ryan Young ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

David Fletcher ... special effects coordinator
Ken Gorrell ... special effects supervisor
Thomas Kittle ... special effects technician (as Tom Kittle)
Brendan McHale ... special effects technician
Phil Proctor ... special effects technician
Scanlan Backus ... special effects technician (uncredited)
Vincent Ball ... special effects technician (uncredited)
William Catania ... special effects technician (uncredited)
James Cheshire ... special effects technician (uncredited)
Paul Damien ... special effects technician (uncredited)
Peter Damien ... special effects technician (uncredited)
Heath Hood ... special effects technician (uncredited)
Greg Oliver ... special effects technician (uncredited)
Matthew Scurry ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Erika Abrams ... production coordinator: Furious FX
Tom Balantyne ... visual effects consultant: BCS Films
Denise Ballantyne ... visual effects consultant: BCS Films
Erin M. Cullen ... rotoscoper artist
Scott Dougherty ... executive producer: Furious FX
Alex Friderici ... on-set visual effects supervisor
Mathias Frodin ... compositor: CIS Hollywood
Alex Gitler ... compositor: CIS Hollywood
Martin Hall ... compositor: Furious FX
Heather Elisa Hill ... visual effects production manager: CIS Hollywood
Krystine Lankenau ... compositor: Furious FX (as Kristine Lankenau)
Gregory D. Liegey ... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Gregory Liegey)
David Lingenfelser ... executive visual effects supervisor: Furious FX (as Dave Lingenfekser)
Kevin Lingenfelser ... visual effects supervisor: Furious FX
Landon Medeiros ... compositor: Furious FX
Rodney Montague ... visual effects producer: CIS Hollywood
Sean O'Connor ... compositor: Furious FX
Kim O'Donnell ... compositor: Furious FX (as Kimo Pepe)
Loan Phan ... digital intermediate producer
Chris Serenil ... computer services manager
Tiffany Smith ... visual effects producer: Furious FX (as Tiffany A. Smith)
Tommy Tran ... compositor: Furious FX
Matt Wilson ... compositor: CIS Hollywood
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Jake King ... digital colorist assist (uncredited)
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
James P. Noon ... tracking (uncredited)
Mark Shoaf ... cg supervisor: Furious FX (uncredited)
Prateep Siamwalla ... tracking (uncredited)
Xye ... tracking (uncredited)

Stunts 

Robert Brubaker ... stunts (as Bob Brubaker)
Scott Dale ... stunts
Bob Fisher ... stunts
Cal Johnson ... stunts
Anderson Martin ... stunts
Doug Sloan ... stunts (as Doug Sloane)
Lonnie R. Smith Jr. ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Jeff Becker ... best boy electrician
Bill Bennett ... grip (as William Bennett)
Lee Blasingame ... camera assistant: "a" camera
David Boyd ... camera operator: "a" camera
Hugh Braselton ... second camera assistant
Rick Crank ... electrician
Ross Davis ... second camera assistant
Julie Donovan ... camera assistant: "b" camera
Jackson Drost ... muscolight technician
David Ellis ... electrician
Sam Emerson ... still photographer
Brian Gunter ... additional camera operator / chief lighting technician
Brian Hadden ... muscolight technician
Alaina McManus ... intern: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Connor O'Malley ... electrician
John R. Priebe ... camera operator: "b" camera (as John Priebe)
Gina Scagnelli ... grip
Roger Sherer ... dolly grip
Billy Sherrill ... key grip
Randy Tharpe ... grip
Troy Toebben ... electrician
F. Scott Trimble ... best boy grip (as Scott Trimble)
Irie Bailey ... electrician (uncredited)
Chris Birdsong ... grip (uncredited)
Joshua Gilbert ... film loader (uncredited)
Sherri Angela Leger ... film loader (uncredited)
Denny Mooradian ... rigging gaffer (uncredited)
Ray Myers ... lighting technician (uncredited)
Daniel Pederson ... electrician (uncredited)
Charles Praileau ... rigging grip (uncredited)
Alexander Sablow ... camera production assistant (uncredited)
Greg Still ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Tara Feldstein ... casting assistant (as Tara Feldstein Bennett)
Patrick Ingram ... extras casting
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
John Fitzgerald Page ... extras casting assistant (uncredited)
Shaun Lynch ... extras casting assistant (uncredited)
Nathan Wright ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Frank Avanzo ... set costumer
Emma Branch McGill ... assistant to: Julie Weiss (as Emma Branch)
Janet Melody ... key costumer
Dan Moore ... costume supervisor
Linda N. Robinson ... seamstress
Kate Sawyer ... set costumer
Zenita Carswell ... costumer (uncredited)
Robin Roberts ... key costumer (uncredited)
Heather Sease ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Chris Jensen ... color timing assistant
Natasha Leonnet ... colorist
Martha Pike ... digital intermediate editor
Sterling Robertson ... first assistant editor (as Sterling A. Robertson)
Bruce Goodman ... colorist (uncredited)

Music Department 

Elzbieta Beluszko-Kaczmarek ... frequency holder
Dan Blessinger ... music recording mixer: bluegrass instruments
Jerry Douglas ... composer: additional music / soloist: dobro guitar
Stuart Duncan ... soloist: mandelin, fiddle & banjo
Steve Felix ... music recordist: bluegrass instruments (as Steven Felix)
Jan A.P. Kaczmarek ... music score producer / orchestrator
Christopher Kennedy ... music editor
Evyen Klean ... music supervisor
Agnieszka Kopacka ... soloist: piano
Bogna Kowalska ... orchestra contractor
Janet Lopez ... music coordinator
Dylan Maulucci ... orchestrator
Rafal Paczkowski ... score mixer / score recordist
Jennifer Reeve ... music coordinator
Wojciech Rodek ... music conductor
John Stevens ... music recording assistant: bluegrass instruments
Piotr Tatarski ... assistant to composer
Janusz Wawrowski ... soloist: violin

Transportation Department 

Jerry Ashworth ... driver
Jennifer Blackman ... driver
Strech Boston ... driver
Alfred Boyd ... driver
Adam Chrisman ... driver
Anthony Chrisman ... driver
Tracy L. Coker ... driver (as Tracy Coker)
Ricky Damazio ... transportation captain (as Rick Damazio)
Michael Freeman ... transportation coordinator
Tommy Frey ... driver
Michael Gardner ... driver
William Gillespie ... driver (as Billy Gillespie)
Jim Grantham ... driver
Gary Hankinson ... driver
Charles Hillin ... driver
Jeanine James ... driver
Terry Johnson ... driver
Daniel La Fave ... driver (as Danny LaFave)
J.P. Manning ... driver
Sean Marshall ... driver
L.G. McDonald ... provider: picture cars
Peter McGoran ... driver
Neil Miller ... driver
Joel Morton ... driver
Ken Nevin ... transportation captain (as Kenny Nevin)
Bill Peoples ... provider: picture cars
John Rice Sr. ... transportation captain (as John Rice)
Ken Robinson ... driver
Bubba Thrift ... driver
Thomas E. Trippe ... driver
John Wiese ... driver
Bill Worst ... driver

Other crew 

Robert Abramoff ... production legal: Burgee & Abramoff
Gaytra Arnold ... accounting clerk
Kirk Baily ... loop group
Stephanie Beman ... craft service
Craig T. Brown ... first assistant accountant
Clint Buckner ... intern: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Stuart Cardwell ... location assistant
Robert Clotworthy ... loop group
David Cowgill ... loop group
Daniel Depaola ... intern: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Ekundayo Donegan ... location production assistant
Derrick Doose ... set production assistant
Konrad Dowling ... insurance: Arthur J. Gallagher and Co.
Matt Farmer ... production office assistant
Steve Foster ... mule trainer
Adam Ganse ... production office assistant
Jeff Gardner ... caterer: Shooting Star Catering of Georgia
Corey Gilbert ... location production assistant
Megan Graham ... script supervisor (as Megan H. Graham)
Brandon Heaton ... location production assistant
Eric Henson ... production office assistant
Lisa Hitt ... medic
Bridget Hoffman ... loop group
Jessie Sasser Kloos ... set production assistant (as Jessie Daniel)
Carrie L.A. ... location manager
Kim Larsen ... production office assistant (as Kimberly Larsen)
Paul Lowe ... medic (as Paul M. Lowe)
Chelsey Manwaring ... intern: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Laura Massengill ... assistant location manager
Ben McIver ... location assistant
Caitlin McKenna-Wilkinson ... loop group (as Caitlin McKenna)
Christopher E. Pettus ... craft service (as Chris Pettus)
Michelle Ruff ... loop group
Alexander Sablow ... intern: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Sia Sapoundjieva ... assistant production coordinator (as Sia Sapondjieva)
Patti Rivers Schisler ... assistant accountant
Doug Sloan ... mule trainer
Kyle Smithers ... set production assistant
Cid Swank ... unit publicist
Pepper Sweeney ... loop group
Jared Threatt ... intern: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Katie Willard Troebs ... production coordinator
Jason Underwood ... assistant location manager
Harro von Have ... counsel: LARA Enterprises (as Harro Von Have Esq.)
Dana Wasdin ... set production assistant
Donald L. West ... production auditor (as Don West)
David Michael Brown ... craft service (uncredited)
Gero Brugmann ... legal advisor: financing (uncredited)
Rick Callan ... location manager (uncredited)
Derron Delaney ... medic (uncredited)
Tyler Garnett ... production assistant (uncredited)
Nicholas Giancola ... production assistant (uncredited)
Christina Grozik ... film commissioner (uncredited)
Jason Johnson ... production assistant (uncredited)
B. Todd Johnston ... production secretary (uncredited)
Danielle King ... production assistant (uncredited)
Amy Lehman ... accounting clerk: wrap (uncredited)
Patrick McDonald ... stand-in (uncredited)
Tom Oastler ... payroll accountant (uncredited)
David Peirce ... grave digger (uncredited)
Trevor Schliefer ... production assistant (uncredited)
Gene Michael Smith ... additional crowd production assistant (uncredited)
Rozanne Stark ... set tutor (uncredited)
Greg Tresan ... animal wrangler (uncredited)

Thanks 

Leslie Abell ... special thanks
Bill Bannerman ... special thanks
Mindy Bee ... special thanks: Panavision
Dick Bernstein ... special thanks
Adam Clark ... special thanks: Deluxe
Jimmy Cundiff ... special thanks
Stephanie Dawson ... special thanks: Panavision
David Dodson ... special thanks: Panavision
Cyril Drabinsky ... special thanks: Deluxe
Bob Ducsay ... special thanks
Greg Felan ... special thanks: Deluxe
Mark Fischer ... special thanks
Xavier Granada ... special thanks
Shawn Guthrie ... special thanks: grants coordinator, Academy of Motion Picture Arts and Sciences institutional grants program
Teri Jansen ... special thanks
Otis H. Johnson ... special thanks
Robert S. Kaufman ... special thanks: The Kaufman Clinic (as Robert S. Kaufman MD)
Robert Kendrick ... special thanks
Jordan Kerner ... special thanks: dean, School of Filmmaking, UNCSA
Aneta Kopacz ... special thanks
John Leblanc ... special thanks: Professor of Cinematography, UNCSA
Cindy Liberty ... special thanks: executive director, UNCSA
Anton Linecker ... special thanks: Apple Inc.
Kate Miller ... special thanks: internship coordinator, UNCSA
Rick Miller ... special thanks: dean, undergraduate academic program, UNCSA
David Nochimson ... special thanks
Phil Radin ... special thanks: Panavision
Bill Rapp ... special thanks
Carol Rapp ... special thanks
Mel Rapp ... special thanks
Sandy Rapp ... special thanks
Kerry Rock ... special thanks
Maw Schneider ... special thanks
Pap Schneider ... special thanks
Michelle Slupinski ... special thanks: Kodak
Rick 'Cha-Chi' Slupinski ... special thanks
Martine Smitka ... special thanks
Bill Stephens ... special thanks
Michael Sugar ... special thanks
Randy Tambling ... special thanks
Geoffrey Taylor ... special thanks
Steve Tellez ... special thanks
Lee Thomas ... special thanks
Bill Thomson ... special thanks
Brad Todd ... special thanks
Scott Toland ... special thanks
Mike Weiss ... special thanks
Beverly Wood ... special thanks: Deluxe
Frank Wuliger ... special thanks: Kodak
Michael Zakula ... special thanks: Kodak
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page