Edit
The Legend of Bloody Mary (2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Stecenko

Writing Credits (in alphabetical order)  

Dominick R. Domingo ... (written by)
Joseph Domingo ... (original concept)
Lisa G. Myers ... (written by) (as Lisa Myers)
John Stecenko ... (written by)

Cast (in credits order)  

Paul Preiss ...
Ryan
...
Father O'Neal
Nicole Aiken ...
Nicole
...
Jen
Rachel Taylor ...
Amy
...
...
Magistrate
Irina Costa ...
Rachel
...
Clair
Joseph Domingo ...
Detective Romano
...
Mary Winters
...
Reverend Whittaker
Kristen Dalto ...
Maggie
Joseph Battaglia ...
Young Ryan
Lauren Phillips ...
Ashley
Joe Hendrick ...
Roommate
...
Governor Holbrook
...
Rev. Samuel Blake
...
Governor's Assistant
...
Girlfriend (as Sandra Tucker)
Mike Nelson ...
Construction Worker
Jackie Kreisler ...
Mary Worth Corpse
Merissa Principle ...
Mary Worth Corpse
Grant Sawyer ...
Security Guard
Gabriella Lamb ...
Maggie's Mom
Frank Iatarola ...
Teacher
LeLand Washington ...
Rob (as Leland Washington)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Mrs. Whittaker
...
Cafe guy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Ahrens ... producer
Mark Bredahl ... co-producer
Mike Budacheck ... co-executive producer (as Michael Budacheck)
Keith Collea ... co-producer
Joseph Domingo ... executive producer
Cherelle George ... line producer
Frank Gresik ... co-executive producer
Frank Iatarola ... co-producer
Hal Kessler ... executive producer (as Hal 'Corky' Kessler)
John Ladle ... co-executive producer
Robert J. Locke ... producer
Edward Reininger ... co-executive producer
Steven Ritchie ... line producer: 17th century unit
Grant Sawyer ... producer
Blake Smith ... associate producer: 17th century unit
John Stecenko ... producer
Paul Stecenko ... co-producer

Music by 

Steven Keifer

Cinematography by 

Joe Hendrick
John Stecenko

Film Editing by 

Ricky Hayner

Casting By 

Joe Adams
Robert J. Locke

Art Direction by 

Christina M. Novello

Costume Design by 

Sharron Domingo
Anne Niermeyer

Makeup Department 

Monique Benoit ... key makeup and hair: NY
Fiona Distefano ... key makeup and hair: 17th century unit
Matt Jackson ... special effects makeup artist
Amanda Lahr ... makeup artist (as Amanda Benper)
Maria Lambert ... key make-up and hair: artist / special effects makeup artist
Germaine L. Nichols ... additional makeup
Cynthia Ann Richards ... assistant make-up and hair artist
Zena Shteysel ... makeup artist
Charles C. Wills ... special makeup effects artist

Production Management 

Keith Collea ... post-production executive
Cherelle George ... unit production manager
Grant Sawyer ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Benjamin Adams ... first assistant director
Dominick R. Domingo ... director: 17th century unit
Laurel Howard ... first assistant director: NY
Dana Keating ... second assistant director: 17th century unit
Kasia Kelly ... second second assistant director
Kelly Kenny ... second assistant director
Anna Moulaison-Moore ... first assistant director (as Anna Moulaison-Massey)
Patricia Ann Pless ... second assistant director: NY
Andrew Stetson ... second second assistant director
Joseph Suarez ... first assistant director: 17th century unit

Sound Department 

Zachary Bangma ... boom operator: 17th century unit
Tyrone Brown ... boom operator: NY
Eric Davison ... sound mixer: NY
Andrew Edelman ... sound mixer
Soren Handberg ... assistant sound editor
Kelly Kenny ... boom operator
Dana Kopetzky ... sound mixer: 17th century unit
Raphael Laski ... sound mixer: NY
Erik Lundmark ... sound effects editor: and designer
Fred Stuben ... sound mixer
Denzil Xavier ... sound mixer

Visual Effects by 

Gordon Fales ... visual effects supervisor

Camera and Electrical Department 

J. Alan ... still photographer
Dane Brehm ... first assistant camera "b"
Valentina Caniglia ... director of photography: 17th century unit
Eric C. Castro ... gaffer: 17th century unit
Lyle Cervenka ... still photographer
Thomas Cestare ... gaffer: NY (as Tom Cestare Jr)
Wil E. Coyete ... best boy electric (as Wil Ecoyete)
Shannon Davis ... key grip: 17th century unit
Rich Ferry ... best boy electric
Stephen Furry ... best boy electric
Tyler Harrison ... camera loader
Joe Hendrick ... first assistant camera
Brian 'Machine' Hoehn ... camera operator: 17th century unit
Michael Kowalczyk ... still photographer
Robin Mallard ... gaffer
Sabyn Mayfield ... best boy grip
Joe Mobijob ... key grip (as Joe Mojiob)
Guy Morgan ... key grip: NY
Nittaya Morgan ... best boy grip
David Newbert ... grip (as Dave Newbert)
Zach Richard ... first assistant camera "a"
Ari Robbins ... steadicam operator
Alex Scott ... camera loader
Rob Staliano ... first assistant camera
Sal Trock ... best boy grip

Costume and Wardrobe Department 

Kerrie Kordowski ... on-set costumer

Editorial Department 

Sonya Mattson ... assistant editor

Other crew 

Megan Evans ... production assistant
Erin Forrest ... script supervisor
Dale V. Franz ... script supervisor: 17th century unit
J. Antonio Jimenez ... production coordinator (as Antonio Jimenez)
Dana Keating ... production office coordinator
Chris Kerner ... miscellaneous crew
Hal Kessler ... legal (as Corky Kessler)
Lydia O'Neill ... script supervisor: NY
James Roddy ... production assistant
Jim Rogers ... voice over
Maggie Rydell ... voice over
Mike Vaughn ... voice over

Thanks 

Joe Adams ... in memory of: 1967-2006
Mark Bredahl ... special thanks
Richard C. Brustein ... special thanks
Sam Eigen ... special thanks
Angelo Giannakopoulos ... special thanks
Lydia and Angelo Giannakopoulos ... special thanks
Brandon Paine ... special thanks
Robin Reinhardt ... special thanks (as Robin Reinhardt-Locke)
Dino Spencer ... special thanks
Victor Stecenko ... special thanks
Brian Sweet ... special thanks
Shawn T ... special thanks
Shawn M. Thompson ... special thanks
Gary Topolewski ... special thanks
Tom Tsatas ... special thanks
Yasue Tugee ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page