Edit
Pandorum (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Christian Alvart

Writing Credits (WGA)  

Travis Milloy ... (screenplay)
 
Travis Milloy ... (story) and
Christian Alvart ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
André Hennicke ...
Hunter Leader (as André M. Hennicke)
Friederike Kempter ...
...
Insane Officer 'Eden' (as Niels Bruno Schmidt)
Asia Luna Mohmand ...
Childhunter (as Luna Mohmand)
Delphine Chuillot ...
Wotan Wilke Möhring ...
Julian Rappe ...
Domenico D'Ambrosio ...
...
Big Russian Passenger
...
Neelesha BaVora ...
...
2nd Lieutenant (Team 4)
Albrecht Marco ...
Hunter Weasel (as Marco Albrecht)
Dawid Szatarski ...
Nico Marquardt ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Mateo (uncredited)
...
Cooper (uncredited)
...
Lucy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Paul W.S. Anderson ... producer
Jeremy Bolt ... producer
Robert Kulzer ... producer
Astrid Kühberger ... line producer
Travis Milloy ... executive producer
Dave Morrison ... executive producer
Martin Moszkowicz ... executive producer

Music by 

Michl Britsch

Cinematography by 

Wedigo von Schultzendorff

Film Editing by 

Philipp Stahl
Yvonne Valdez

Casting By 

Ana Dávila
Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller

Production Design by 

Richard Bridgland

Art Direction by 

Cornelia Ott
Ralf Schreck

Set Decoration by 

Bernhard Henrich

Costume Design by 

Ivana Milos

Makeup Department 

Jaremy Aiello ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Nathan Andrews ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Tamar Aviv ... prosthetic makeup artist
Chris Burke ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Chris Cheatham ... mold/technical department: Stan Winston Studio
John Cherevka ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio (as John L. Cherevka)
Javier Contreras ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Ken Culver ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Cory Czekaj ... key makeup effects technician: Stan Winston Studio
Jeff L. Deist ... mold/technical department: Stan Winston Studio (as Jeff Deist)
Lou Diaz ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Laura Elliott ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Damian Fisher ... key makeup effects technician: Stan Winston Studio
Chris Grossnickle ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Jaime Grove ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Aline Hafezi ... special effects makeup laboratory technician: special props
Trevor Hensley ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Katharina Hilbert ... makeup artist
Jeff Himmel ... fabrication department: Stan Winston Studio
Allan B. Holt ... mold maker (as Alan Holt)
Akihito Ikeda ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Darnell Isom ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Birger Laube ... on-set prosthetic makeup artist / special makeup effects artist
Sebastian Lochmann ... lifecasts
Göran Lundström ... prosthetic makeup artist: Stan Winston Studio
Lindsay MacGowan ... special makeup effects supervisor: Stan Winston Studio
Shane Mahan ... on-set prosthetic makeup artist
Mark Maitre ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Keith Marbory ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Matt Mastrella ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Mareike Mohmand ... makeup trainee
Thanh Hoa Nguyen ... nail stylist
Michael Ornelaz ... hair department: Stan Winston Studio
Scott Patton ... concept designer: Stan Winston Studio
Björn Rehbein ... hair department head / makeup department head
Katrin Schneider ... additional makeup artist
Annett Schulze ... makeup artist
Sabine Schumann ... additional makeup artist
Emilia Seifert ... assistant makeup artist
Jörn Seifert ... prosthetic makeup artist
Alexander Soltermann ... additional hairdresser
Ian Stevenson ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Scott Stoddard ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Christopher Swift ... key makeup effects artist: Stan Winston Studio
Arjen Tuiten ... special makeup effects artist: Stan Winston Studio
Simon Webber ... concept designer: Stan Winston Studio
Amy Whetsel ... fabrication department: Stan Winston Studio
Gary Yee ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Chris Zega ... mold/technical department: Stan Winston Studio
Cristina Patterson ... contact lens painter (uncredited)

Production Management 

Brigitte Hirsch ... production manager
Daniel Mattig ... unit manager
Gabriele Niemeyer ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Tanja Däberitz ... second assistant director
Hendrik Holler ... first assistant director
Katja Lebedjewa ... second second assistant director
Laura Mihartescu ... first assistant director: second unit
Matthias Nerlich ... third assistant director
Daphne Tsaliki ... additional third assistant director

Art Department 

Ben Bagley ... lead stand-by props
Christoph Baumstieger ... set carpenter / standby carpenter
Stephen Bream ... set designer
Henning Brehm ... graphic designer
Christin Busse ... art department assistant
Paul Catling ... concept artist
James Cowley ... set dresser
Christian Ehlert ... lead set dresser
Katja Fischer ... model maker
Michael Fissneider ... digital set designer
Alex Friedrich ... propmaker
Jane Gilchrist ... store woman
Brita Hofmann ... scenic artist
Andreas Horstmann ... set decoration buyer
Philipp Hübner ... stand-by art director
Ulli Isfort ... set decoration buyer
Max Konrad ... prop shop runner
Roxy Konrad ... art department coordinator
Robert Krüger ... hod painter
Dominic Lavery ... concept artist
Alejandro Lecuna ... graphic designer
Patrick Lojek ... supervisor carpenter
Angel Pedro Martinez ... props model maker
Claus Mayr ... construction coordinator
Marc Murawski ... workshop supervisor
Mike Paul Müller ... props driver
Konstantin Ness ... assistant property master / prop buyer
Benjamin Palmer ... props model maker
Astrid Poeschke ... assistant art director
Marco Pressler ... construction manager
Robert Reblin ... second construction manager
Steve Register ... property master
Melanie Reichert ... construction secretary
Jan Saße ... storyboard artist
Bettina Scheibe ... lead set painter
Cindy Schnitter ... propmaker
Jochen Schuetz ... set dresser
Till Sennhenn ... stand-by propman
Kasia Swiezak ... art department assistant
Kurt Van Der Basch ... concept illustrator
Ilona Vovchyk ... props model maker
Dan Walker ... concept artist
Simon Webber ... concept artist
Simon Weisse ... prop shop supervisor / props
Adina Wolff ... props

Sound Department 

Felix Andriessens ... sound effects editor
Alexej Ashkenazy ... adr recordist
Manfred Banach ... sound mixer
Adrian Baumeister ... adr supervisor / supervising sound editor
Christian Biegai ... assistant sound
Tschangis Chahrokh ... sound re-recording mixer
Bernd Clauss ... head of sound department
Christof Ebhardt ... additional sound designer
Jürgen Funk ... sound designer
Rebekka Garrido ... sound project manager
Rainer Heesch ... dialogue editor
Michael Hinreiner ... sound re-recording mixer
Achim Hofmann ... sound engineer
Florian Holzner ... adr boom operator
Eric Horstmann ... sound engineer
Michael Karl Huber ... sound project coordinator (as Michael Huber)
Deni King ... adr supervisor: Los Angeles
Stephan Liepe ... foley editor
Laura Lovejoy ... adr supervisor: London
Henry Mayr ... sound project coordinator
Clemens Nürnberger ... adr recordist
Christoph Oertel ... foley editor
Carsten Richter ... foley artist
Alexander Saal ... additional sound designer
Matthias Schwab ... foley
Almut Schwacke ... assistant sound editor
Oswald Schwander ... sound effects editor
Kuen-Il Song ... foley editor
Michael Stancyk ... adr recordist
Daniel Vogl ... sound technical supervisor
Florian von Frenckell ... post-production sound
Hanse Warns ... foley mixer
Philip Young ... adr recordist

Special Effects by 

Herbert Blank ... special effects senior technician
Steffen Blechschmidt ... life casting assistant: Chris Creatures Filmeffects
Katharina Boehm ... creature costume trainee
Johannes Brömel ... life casting assistant: Chris Creatures Filmeffects
Tom Christ ... senior special effects technician
Laura Elliott ... special effects technician
Norman Ernst ... special effects senior technician
Damian Fisher ... key mold maker
Thomas Friedrich ... special effects assistant / special effects buyer
Andreas Herberg ... special effects technician
Anthony Julio ... special effects technician
Mark Keetch ... lab technician
Alex Kopf ... special effects technician: splinter unit
Chris Kunzmann ... lead casting technician: Chris Creatures Filmeffects
Sylvio Lienert ... special effects technician: splinter unit
Michael Luppino ... special effects workshop foreman
Klaus Mielich ... special effects project manager / special effects technical & crew coordinator
Peter Muehlenkamp ... lifecast maker: Chris Creatures Filmeffects
Gerd Nefzer ... special effects supervisor (as Gerd Feuchter)
Uli Nefzer ... special effects supervisor: splinter unit
Monty Ploch ... special effects technician
Marcus Preussing ... senior special effects technician: splinter unit (as Marcus Schmidt)
Claudius Rauch ... senior special effects technician: splinter unit
Bernd Rautenberg ... special effects on-set foreman
Michael Rudnik ... special effects on-set foreman
Tobias Schroeter ... creature costume supervisor / modelmaker/sculptor
Thomas Schultz ... special effects technician: splinter unit
Jürgen Thiel ... special effects senior technician
Ulf Thiele ... senior special effects technician: splinter unit
Rico Weder ... senior special effects technician: splinter unit
Chris Zega ... lab technician: Legacy effects

Visual Effects by 

Andreas Alesik ... compositor: ARRI Digital Film / visual effects artist
Vincent Badia ... flame artist: UPP
Stepán Batousek ... compositor: UPP (as Stepan Batousek)
Patrik Bergman ... digital compositor
Jana Bergmanová ... digital compositor (as Jana Macenauerova)
Jan Brukner ... 3D artist: UPP / senior digital artist: UPP
Ondrej Bystry ... compositor: UPP
Jaroslava Chalasova ... 3D artist: UPP / texture artist
Ondrej Ctibor ... compositor: UPP
Robert Cvengros ... 3D artist: UPP / visual effects artist
Ales Dlabac ... head of 3D: UPP
David Drbal ... senior 3D artist: UPP
Mario Dubec ... 3D artist: UPP / visual effects artist
Martin Dusek ... software research and development
Dradek Dvorak ... senior 3D artist: UPP
Petr Dvorak ... 3D artist: UPP
Kerstin Eberlein ... compositor: ARRI Digital Film
Blanka Faitova ... compositor: UPP (as Blanka Fajtova)
Roland Friedrich ... lead compositor
Miro Gal ... senior flame artist
Ales Gargulak ... digital compositor
Tyler Gooden ... data operator
Tomas Hajek ... digital compositor
Vlastimil Hajek ... 3D artist: UPP
Petr Hastík ... senior compositor
Lukas Herrmann ... digital matte painter/supervisor
Jan Heusler ... senior compositor: UPP
Zuzana Hlavkova ... digital compositor
Frantisek Hradecky ... senior 3D artist: UPP
Milos Hudec ... data operator
Lukas Hytych ... compositor: UPP
Dalibor Janda ... digital compositor
Jakub Jarova ... matte painter: UPP
Jan Jinda ... 3D artist: UPP / senior cgi artist: UPP
Jana Jurnickova ... compositor: UPP
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP / senior compositor: UPP
Helena Keslova ... compositor: UPP
Ales Killian ... compositor
Nina Knott ... additional visual effects / producer / visual effects producer: ARRI Digital Film
Pavel Kolar ... 3D artist: UPP / visual effects artist
Vít Komrzý ... visual effects producer: UPP
Jan Konicek ... 3D artist: UPP / digital artist
Martin Kostun ... matte painter: UPP
Vaclav Kostun ... 3D tracker: UPP / matchmove artist
Martin Kotrba ... matte painter: UPP
Tomas Kral ... 3D artist: UPP / senior cgi artist: UPP
Nikolay Kravchenko ... matte painter: UPP
Tomas Krejzek ... 3D artist: UPP
Ines Krüger ... senior compositor: ARRI Digital Film
David Kubias ... compositor: UPP
Jan Kurka ... 3D artist: UPP
David Laubsch ... senior compositor: ARRI Digital Film
Geoff Leavitt ... visual effects supervisor: Framework Studio
Lenka Likarova ... visual effects coordinator: UPP / visual effects producer
Jirí Linhart ... digital effects artist / senior 3D artist: UPP
Jason Lopes ... senior systems engineer stan winston studio
Ivo Marak ... visual effects technical director: UPP
Vaclav Marsik ... compositor: UPP
Petr Masek ... digital compositor
Vladimír Matousek ... 3D artist: UPP
Jaroslav Matys ... head of visual effects production: UPP
Daniel Melich ... matte painter: UPP
Jaroslav Minarik ... senior 3D artist: UPP
Ali Moravec ... visual effects artist
Alexandr Muller ... 3D artist: UPP / digital artist
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Tomas Munzar ... digital compositor
Marketa Nemcova ... matte painter: UPP
Ales Novak ... matte painter: UPP
Peter Orlicky ... digital compositor
Monika Pavlickova ... visual effects production executive: UPP
David Pekarek ... 3D artist: UPP
Zavorka Petr ... digital compositor: UPP (as Petr Zavorka)
Robert Pik ... compositor: UPP (as Robin Pik)
Viktor Plch ... senior 3D artist: UPP / senior effects artist
Katerina Popelova ... visual effects coordinator (as Katerina Pokorova) / visual effects production executive: UPP
Ralph Reinle ... Compositor: UPP
Martin Ruizl ... 3D artist: UPP
Marek Ruth ... senior compositor: UPP
Ondrej Samohel ... 3D artist: UPP
Christoph Schmidt ... compositor: ARRI Digital Film
Abraham Schneider ... compositing supervisor: ARRI / visual effects supervisor: ARRI Digital Film
Vit Sedlacek ... flame / inferno artist / matchmove artist
Tereza Severova ... matte painter: UPP
Josef Skvrcek ... compositor: UPP
Jiri Stamfest ... senior matte painter: UPP
Mirek Suchomel ... visual effects compositor
Petra Svabkova ... compositor: UPP
Michal Sverma ... visual effects artist
Michal Synek ... compositor: UPP
Jakub Szilvasi ... digital compositor
Stefan Tischner ... senior compositor: ARRI Digital Film
Milan Tofel ... 3D artist: UPP
Dominik Trimborn ... head of visual effects: ARRI Digital Film
Ryan Valade ... visual effects editor
Vladimir Valovic ... digital compositor
Jan Vareka ... compositor: UPP
Petr Vcelicka ... digital compositor
Jiri Vycital ... 3D artist: UPP / visual effects artist
Alisa Wimmer ... compositor: ARRI Digital Film / digital compositor
Lucie Zemanova ... digital compositor

Stunts 

Michael Bornhütter ... fight choreographer
François Doge ... stunt coordinator
Kristoffer Fuss ... stunt performer
Sascha Girndt ... stunt rigger
Joshua Grothe ... stunt double
Matthias Günther ... key stunt rigger / stunt rigging supervisor
Ralph Günthler ... stunt rigger (as Ralph Guthler)
Markus Haas ... assistant stunt coordinator
Nadia Hernandez ... stunt double
Oliver Juhrs ... stunt double
Alois Knapps ... stunt double
Sascha Krija ... stunt rigger
Stefan Langel ... stunt double
Alessija Lause ... stunt performer
Mike Möller ... stunts
Julian Oppen ... stunt rigger
Christian Petersson ... stunt rigger
Kim Ruhnau ... stunt double
Thomas Schubert ... stunt double
Hannes Seibert ... stunt rigger
Daniel Stockhorst ... stunt rigger

Camera and Electrical Department 

Mithat Baskan ... rigging electrician
Sebastian Brademann ... dolly grip assistant
Jan Brun ... dolly grip: second unit
Oliver Böhm ... technocrane operator
Tilman Büttner ... steadicam operator
Helge Felgendreher ... techno crane operator
Gregor Grieshaber ... second assistant camera: "b" camera
Pip Hare ... second assistant camera
Thomas Hübener ... technocrane operator
Malte Kneib ... best boy grip
Jérôme Lauer ... dolly grip assistant
Jay Maidment ... still photographer
Nicolaus Metzger ... dolly grip: second unit
Sebastian Meuschel ... director of photography: splinter unit / steadicam operator: splinter unit
Marko Peros ... daily grip
Andre Poser ... electrician
Karim Rahmani ... first assistant camera
Ron Rakowski ... gaffer
Stefan Rüsenberg ... key grip
Bernd Schultz ... dolly grip: "b" camera

Animation Department 

Lutz Lemke ... animator: titles

Casting Department 

Ana Dávila ... casting germany
Sorrel Athina Jardine ... casting assistant
Johanna Ragwitz ... extras casting
Tanja Schuh ... casting assistant germany

Costume and Wardrobe Department 

Jeanette Apel ... pattern maker
Dietke Brandt ... set costumer
Simone Kreska ... assistant costume designer
Nadine Waeldchen ... wardrobe: Mr. Quaid (as Nadine Wäldchen)

Editorial Department 

Sebastian Bonde ... first assistant editor
Michael J. Duthie ... additional editor (as Michael Duthie)
Christian Herrmann ... digital intermediate producer
Martin Hunter ... additional editor
Alex Klippe ... digital intermediate producer
Andreas Lautil ... assistant colorist
Boris Link ... high definition colorist
Franz Rabl ... lab colorist
Gottfried Reisecker ... digital grading supervisor
Daniel Scheimberg ... second assistant editor
Hari Schernthaner ... head of digital intermediate: ARRI Film & TV
Daniel Schwerdtfeger ... colorist: dailies
Bjørnar Rydland Thyholdt ... editorial trainee
Manfred Turek ... digital colorist

Music Department 

Minna Aalto ... vocalist
Joris Bartsch Buhle ... conductor
Christoph Becker ... music coordinator
Michl Britsch ... music producer / music programmer / musician: guitars, bass, trashcan, lap drums, cymbals, keyboards / vocalist
Mikael Carlsson ... soundtrack producer
Martin Framke ... music preparation
Jan-Peter Klöpfel ... orchestrator
Tobias Lehmann ... music engineer / score recordist
Tom Russbueldt ... pro tools operator (as Tom Russbuldt)
Phillip Schulz ... music scoring mixer
Natalie Suleiman ... music coordinator
Florian Tessloff ... composer: additional music / music editor / music programmer / musician: piano FX, keyboards / score producer
Roman Vinuesa ... orchestrator
Ama Walton ... music legal and business affairs
Hannah Weber ... musician: cello solos and effects

Transportation Department 

Tom Kirsten ... production driver: Art Department
Erich Kraus ... driver: Dennis Quaid

Other crew 

Susan Bliss ... Post Production Scripts
John Charles ... software manager: Sony DAC
Sarah Crompton ... assistant: Mr. Anderson, LA
Sabina Friedland ... assistant: Ms. Kühberger
Sean Furst ... production executive
Severino Gürtler ... cnc-machine-operator
Michael Hackl ... project coordinator: HD Mmstering
Steffen Hagen ... set production assistant
Michael Herbell ... assistant location manager
Angelika Honig ... choreographer
Viktor Jakovleski ... assistant: Mr. Bolt and Mr. Kulzer, Berlin
Erich Kraus ... assistant: Mr. Quaid
Lisa Kregness ... assistant: Mr. Moszkowicz, LA
Denis Küper ... set manager
Lutz Lemke ... title designer
Nadia Meier ... production assistant
Marsha Metz ... business and legal affairs
Larena Patrick ... assistant: Mr. Alvart
Nancy Rivas ... script supervisor
Desiree Schildt ... assistant: Mr. Moszkowicz, Munich
Matthias Schnedler ... assistant: Mr. Foster
Megan Shaw ... business & legal affairs
Franz Trosthammer ... assistant: Mr. Moszkowicz, Munich
Friederike von Rauch ... location scout
Shawn Wallace ... assistant: Mr. Bolt, LA
Ugur Yildirim ... mac support
Matthew Coleshill ... post production intern (uncredited)
Daniel Villagomez ... business & legal affairs (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page