IMDb > Agora (2009)
Agora
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Agora (2009) More at IMDbPro »

Photos (See all 21 | slideshow) Videos (see all 2)
Agora -- A historical drama set in Roman Egypt, concerning a slave who turns to the rising tide of Christianity in the hopes of pursuing freedom while also falling in love with his master, the famous female philosophy professor and atheist Hypatia of Alexandria.=

Overview

User Rating:
7.2/10   42,508 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 2% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Writers:
Alejandro Amenábar (written by) &
Mateo Gil (written by)
Contact:
View company contact information for Agora on IMDbPro.
Release Date:
9 October 2009 (Spain) See more »
Tagline:
Alexandria, Egypt. 391 A.D. The World Changed Forever
Plot:
A historical drama set in Roman Egypt, concerning a slave who turns to the rising tide of Christianity in the hopes of pursuing freedom while also falling in love with his master, the famous female philosophy and mathematics professor Hypatia of Alexandria. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
9 wins & 13 nominations See more »
User Reviews:
Rachel Weisz is Oscar Worthy but the film is not worthy of her effort. See more (164 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Rachel Weisz ... Hypatia

Max Minghella ... Davus

Oscar Isaac ... Orestes

Ashraf Barhom ... Ammonius

Michael Lonsdale ... Theon

Rupert Evans ... Synesius

Homayoun Ershadi ... Aspasius
Sami Samir ... Cyril (as Sammy Samir)

Richard Durden ... Olympius
Omar Mostafa ... Isidorus

Manuel Cauchi ... Theophilus

Oshri Cohen ... Medorus
Charles Thake ... Hesiquius
Harry Borg ... Prefect Evragius

Yousef 'Joe' Sweid ... Peter (as Yousef Sweid)

Clint Dyer ... Hierax-Parabolano
Sam Cox ... Pagan Rival

George Harris ... Heladius Dignitary
Sylvester Morand ... Dignitary
Paul Barnes ... Dignitary

Amber Rose Revah ... Sidonia
Jordan Kiziuk ... Hypatia's Disciple
Francis Ghersci ... Hypatia's Disciple
Jonathan Grima ... Hypatia's Disciple
Edward Caruana Galizia ... Student

Christopher Dingli ... Student
Stephen Buhagiar ... Parabalano
Joseph Camilleri ... Parabolano
Charles Sammut ... Philosopher
Michael Sciortino ... Philosopher
Joe Quattromani ... Old Philosopher
Alan Meadows ... Rabbi
Peter Borg ... Pagan Priest
Portelli Paul ... Troublemaker (as Paul Portelli)
Robert Ricards ... Roman Officer (as Rob Ricards)
Alan Paris ... Bodyguard
John Montanaro ... Bodyguard

Malcolm Ellul ... Bodyguard

Ray Mangion ... Crier via Canopica
Mary Rose Bonello ... Old Jewish Woman
Andre Agius ... Child
Frederick Testa ... Christian
Sean Buhagiar ... Christian Student
Theresa Celia ... Christian Woman (as Theresa Cilia)
Frank Tanti ... Deacon
Anthony Ellul ... Deacon
Pierre Stafrace ... Deacon
Christopher Raikes ... Frightened Hellenic Man
Clare Agius ... Frightened Hellenic Woman
Mario Camilleri ... Alarmed Neighbour
Wesley Ellul ... Guard
John Marinelli ... Guard
Simon Cormi ... Informer (as Simon Curmi)
Peter Galea ... Roman Officer

Nikovich Sammut ... Roman Officer
Ronnie Galea ... Ship's Captain
David Ellul-Mercer ... Slave (as David Ellul)
Philip Mizzi ... Surgeon (as Phillip Mizzi)
Alan Azzopardi ... Suspicious Jew
Polly March ... Woman with Figs
Joe Pace ... Stallkeeper
John Suda ... Customer
Michael Tabone ... Rabbi
Angele Galea ... Charition
Malcolm Galea ... Charition's Brother
Paul Celia ... Indian King (as Paul Cilia)
Jean-Pierre Agius ... Clown (as Jean Pierre Agius)
Samuel Montague ... Crier (as Sam Montague)
rest of cast listed alphabetically:
Marieclaire Camilleri ... Jewish Girl (uncredited)

Guilherme de Franco ... Roman Officer (uncredited)
Juan Serrano ... Dead Jew (uncredited)
Novica Todorovic ... Parabalano Fighter (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Alejandro Amenábar 
 
Writing credits
Alejandro Amenábar (written by) &
Mateo Gil (written by)

Produced by
Álvaro Augustín .... producer (as Álvaro Augustin)
Fernando Bovaira .... producer
Simón de Santiago .... executive producer
José Luis Escolar .... line producer
Jaime Ortiz de Artiñano .... executive producer
 
Original Music by
Dario Marianelli 
 
Cinematography by
Xavi Giménez (director of photography)
 
Film Editing by
Nacho Ruiz Capillas 
 
Casting by
Jina Jay 
 
Production Design by
Guy Hendrix Dyas 
 
Art Direction by
Matthew Gray  (as Matt Gray)
Stuart Kearns 
Jason Knox-Johnston 
Frank Walsh (supervising art director)
 
Set Decoration by
Larry Dias 
 
Costume Design by
Gabriella Pescucci 
 
Makeup Department
Mónica Alarcón .... makeup special effects technician
Emma Beard .... assistant hairdresser
Maxime Boquier .... makeup special effects technician (as Maxime Bouquier)
Chantal Busuttil .... assistant makeup artist
Jana Carboni .... makeup artist
Conrad Catania .... hairdresser
Stefano Ceccarelli .... key hair dresser
Mavis Formosa .... assistant hair crowd coordinator
Mavis Formosa .... assistant makeup crowd coordinator
Ruth Galea .... hairdresser
Sònia Gardés .... makeup special effects technician (as Sonia Gardés)
Marcelle Genovese .... hair crowd coordinator
Marcelle Genovese .... makeup crowd coordinator
Greg Gera .... hairdresser
Alex Grima .... hairdresser
Jackie Grima .... makeup artist (as Jacqueline Farrugia Grima)
Karen Schembri Grima .... makeup artist
Edith Hili .... assistant makeup artist
Kirstin Holland .... assistant makeup artist
Graham Johnston .... hair designer: Rachel Weiss
Graham Johnston .... makeup designer: Rachel Weiss
David Martí .... special makeup effects supervisor
José M. Meneses .... makeup special effects technician (as José Manuel Meneses)
Daniela Mizzi .... assistant makeup artist
Jordi Morera .... makeup special effects technician
Rubén Mármol .... makeup special effects technician
Pablo Perona Navarro .... makeup special effects technician (as Pablo Perona)
Rossana Parker .... makeup artist
Jane Powell .... hairdresser
Montse Ribé .... special makeup effects supervisor (as Montse Ribe)
Floris Schuller .... makeup special effects technician
Juan Serrano .... makeup special effects technician
Jan Sewell .... makeup designer
Matteo Silvi .... makeup artist
Lesley Smith .... key makeup artist
Suzanne Stokes-Munton .... hair designer
Aleix Torrecillas .... makeup special effects technician
 
Production Management
Carlos Ruiz Boceta .... unit manager
Oliver Mallia .... production supervisor
Gina Marsh .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Colin Azzopardi .... second second assistant director
Robert Bonello .... third assistant director
Luis Casacuberta .... key second assistant director
Javier Chinchilla .... first assistant director
Pierre Ellul .... second assistant director: second unit
José Luis Escolar .... first assistant director: second unit
Julian Galea .... third assistant director
Mateo Gil .... second unit director
Ben Lanning .... second second assistant director
Carlos Santana .... second assistant director
Mónica Sánchez .... second second assistant director
Frank Briffa .... trainee assistant director (uncredited)
 
Art Department
Rosario Abdilla .... props plasterer/moulder: second unit
Frans Agius .... greensman: second unit
Patrick Agius .... chargehand plasterer
Isabel Albertos .... modelmaker
Douglas Allam .... chargehand plasterer
Ruth Ancilleri .... set dressing junior draughtperson: second unit
Stanley Apperley .... chargehand plasterer (as Stan Apperley)
Otis Aquilina .... stage chargehand
Carmen Aragon .... props person: second unit (as Carmen Aragón)
Dominique Arcadio .... on-set art director
Arturo Artal .... modelmaker
Jason Azzopardi .... greensman: second unit
Philip Babbage .... chargehand plasterer
Charles Baldacchino .... propman (as Charles Baldachino)
Lawrence Baldacchino .... sculptor
Otis A. Bell .... chargehand plasterer (as Otis Bell)
Bernard Bondin .... chargehand painter
Joseph Bondin .... props carpenter: second unit
Rennie Bondin .... propman
Chris Bonello .... art department production assistant
Robert Philip Bonello .... calligrapher: second unit (as Robert Bonello)
Eric Borg .... stand-by propman: second unit
Mariella Bugeja .... assistant head sculptor: second unit
Alessio Buhagiar .... head of department stagehand
Giuseppi Callus .... stand-by stagehand
Leonard Callus .... stage chargehand
Antonio Calvo-Dominguez .... assistant art director (as Antonio Calvo)
Daniela Camilleri .... props coordinator: second unit
Raymond Camilleri .... props carpenter: second unit
Steve Camilleri .... props plasterer/moulder: second unit
Marina Langella Capparelli .... props production assistant: second unit (as Marina Capparelli)
Alfred Caruana .... chargehand carpenter
Joseph Caruana .... sculptor
Mario L. Cassar .... propman (as Mario Cassar)
Carmel Cassidy .... construction coordinator/buyer
Vincent Cauchi .... sculptor
Lino Chetcuti .... signwriter: second unit
Lisa Chugg .... assistant set decorator
Joe Ciantar .... head of department carpenter (as Joseph Ciantar)
Manwel Cilia .... propman
John Cloke .... chargehand painter
Gábor Csiki .... modelmaker: second unit (as Gabor Csiki)
Brian Cucciardi .... props plasterer/moulder: second unit
Joe Cucciardi .... props plasterer/moulder: second unit
Melloney Cunnell .... props researcher: second unit (as Melloney Cunell)
Carmel Cutajar .... chargehand plasterer
Rudy Cutajar .... propman
Tony Cutajar .... upholsterer: second unit
Charlo Dalli .... art director: second unit
Charlo Dalli .... draftsman: second unit
Rodrigo M. de Miguel .... art department production assistant (as Rodrigo Morón)
Kevin Deardon .... chargehand carpenter
Christine Debono .... sculptor: second unit
James Debono .... armourer: second unit
Joe Debono .... sculptor: second unit
Raymond Debono .... head of department metal
Steve Devlin .... chargehand rigger
Giancarlo Di Fusco .... props painter: second unit
Vittorio di Persio .... head painter: second unit
Orlando Dimech .... props buyer: second unit
Ian Duncan .... chargehand painter
Mark Anthony Ellul .... set dressing buyer: second unit (as Mark Ellul)
Raymond Ellul .... assistant construction manager
Dominic Falzon .... chargehand carpenter
George Farrugia .... chargehand carpenter
Joseph Farrugia .... stand-by carpenter
Martin Farrugia .... supervising propman: second unit
Paul Farrugia .... stage chargehand
Redent Farrugia .... chargehand plasterer
Silvio Farrugia .... chargehand plasterer
Roberta Federico .... assistant art director
Emmanuel Fenech .... head sculptor: second unit (as Manuel Fenech)
John Field .... head of department rigger
Josh Field .... propman
Hugh Fottrell .... propman
Charlie Galea .... propman
Martin Galea .... stand-by rigger
Dennis Gatt .... props carpenter: second unit
Peppi Gauci .... leadman: second unit
Luca Giampaoli .... prop metalmaker: second unit
John Gouder .... drapesman: second unit
Nigel Gray .... head of department metal
Wailin Grech .... calligrapher/painter: second unit
Martina Guillaumier .... set dressing coordinator/researcher: second unit (as Martina Guillamer)
Robert Gurney .... chargehand rigger
Kavin Hall .... chargehand painter
Joe Hammet .... chargehand painter
Manwel Hammet .... propman
Wayne Hammond .... chargehand carpenter
Emma Hanson .... supervising sculptor
John Harris .... chargehand plasterer
Rohan Harris .... scenic artist
Arthur Holland .... supervising carpenter
Geoff Hubbard .... head of department carpenter (as Martin Hubbard)
Steve Hunter .... head of department sculptor
Jason Ivall .... chargehand painter
Charles Jellis .... propman: second unit
Chris Kitisakkul .... assistant art director
Jan Kovarik .... senior sculptor: second unit
Patrik Krizovensky .... prop sculptor: second unit (as Patrick Krizovensky)
Rita Cilia La Corte .... stand-by props: second unit
Rachid Lacchab .... head of department rigger
Simon Law .... assistant construction coordinator
Andrew Laybats .... head of department painter
Charles Leatherland .... assistant art director
Charlie Lia .... propman
Mario Magri .... stand-by carpenter
Noel Mangion .... assistant foreman: second unit
Raymond Mangion .... assistant foreman: second unit
Matteo Mariotti .... set designer: second unit
Chris Marsh .... stand-by stagehand
Laura Martínez .... assistant art director
Mauro Masotti .... drapes master: second unit
David Mayhew .... chargehand carpenter
Patrick Thomas McManus .... construction buyer (as Patrick McManus)
David Meeking .... supervising painter
Joe Micallef .... propman
Louis Micallef .... stage chargehand
Marcel Micallef .... stand-by painter
Matthew Micallef .... sculptor
Tony Micallef .... propman
Nick Milner .... supervising propman: second unit
Stefano Morbidelli .... assistant prop maker: second unit
Stephen Morris .... chargehand plasterer (as Steve Morris)
Antonio Murer .... head prop maker: second unit
Sebastiano Murer .... assistant prop maker: second unit
Francis Muscat .... sculptor: second unit (as Frans Muscat)
Simon Muscat .... chargehand plasterer
Paul Nott-Macaire .... chargehand carpenter
Stephen Page .... supervising plasterer
Steve Payne .... supervising propman: second unit
Joe Pisani .... chargehand storeman (as Joseph Pisani)
Kimberley Pope .... illustrator (as Kimberly Pope)
Stefan Priehyba .... senior sculptor: second unit
Robert Puchalsky .... greensman: second unit (as Robert Puchalski)
Mickey Pugh .... supervising standby props
Roderick Pulis .... chargehand welder
Tania Pullicino .... props painter: second unit
Alexander Purdy .... propman
Graeme Purdy .... property master
Paul Purdy .... supervising propman: second unit
John Quintano .... stage chargehand
Malcolm Roberts .... construction coordinator
Silvia Rodríguez-Bermejo .... draftsman
Ray Roffe .... chargehand plasterer
Danilo Rossiello .... greens master: second unit
Rocio Sainz Herrero .... art department coordinator (as Rocio Sainz)
Monica Sallustio .... assistant art director
Christopher Saré .... sculptor
Lawrence Scalpello .... props carpenter: second unit
Chris Sciberras .... propman
Charles Scicluna .... greensman: second unit
Paul Seisun .... chargehand carpenter
Roberto Sergiovanni .... propman
Alfred Seychell .... chargehand carpenter
Edward Seychell .... leatherworker: second unit
Trey Shaffer .... graphic designer: second unit
Bob Sherwood .... supervising propman: second unit (as Robert Sherwood)
Keith Smith .... chargehand carpenter
Jay Sotheran .... chargehand painter
Mike Sotheran .... head of department painter (as Michael Sotheran)
Michal Soun .... assistant art director
Alfred Spiteri .... head of department plasterer
Simon Spiteri .... stand-by plasterer
Roland Stevenson .... supervising modelmaker: second unit
Rob Sutton .... chargehand carpenter
Zoltán Szalkai .... storeman: second unit (as Zoltan Szalkai)
Johanna Tabone .... assistant scenic artist
Paul Tappin .... chargehand plasterer
Sophie Tarver .... supervising moulder: second unit
Andrew Tombs .... chargehand plasterer
Victor Trapani .... sculptor
Lucy van Lonkhuyzen .... assistant set decorator
Emanuel Vella .... master carpenter: second unit (as Emmanuel Vella)
Robert Voysey .... construction manager
Stephen Watts .... head of department plasterer
Dominic Weisz .... moulder: second unit
Brian White .... chargehand plasterer
John White .... chargehand plasterer
Richard Williams .... supervising rigger
Robert Wubbens .... props carpenter: second unit
Gaia Zambelli .... set dressing buyer: Italy, second unit
Steven Zerafa .... props plasterer/moulder: second unit
Jeremy Agius .... painter (uncredited)
Jeremy Agius .... propsman (uncredited)
Nathan Payne .... props trainee (uncredited)
Leonard Underwood .... painter (uncredited)
 
Sound Department
Hugo Adams .... foley editor
Niv Adiri .... sound effects editor
Jorge Adrados .... second boom operator
Philippe Amouroux .... foley recordist
Ben Barker .... sound effects editor
Nicolas Becker .... foley artist
Robert Bonello .... boom operator: second unit
Colin Cooper .... assistant dialogue editor
Assia Dnednia .... assistant foley artist (as Assia Zipper)
Gillian Dodders .... dialogue editor
Mike Dowson .... sound re-recording mixer
Danny Freemantle .... assistant sound editor
Glenn Freemantle .... sound designer
Glenn Freemantle .... supervising sound editor
Peter Gleaves .... adr mixer
Peter Glossop .... production sound mixer
Rick Gould .... adr recordist
Lee Herrick .... supervising dialogue/adr editor
Rachel Horner .... trainee sound editor
Andy Kennedy .... sound effects editor
Shaun Mills .... boom operator
Richard Pryke .... sound re-recording mixer
Tom Sayers .... sound designer (as Tom Sayes)
Phoebe Scholfield .... adr crowd/coordinator
Adam Scrivener .... assistant sound re-recording mixer
Ian Tapp .... sound re-recording mixer
David Vella .... adr mixer: Malta
Steven Vella .... cable person
Sandy Buchanan .... adr recordist (uncredited)
Andrew Caller .... sound mix technician (uncredited)
Sergio Fernández .... dubbing recorder (uncredited)
Markus Glunz .... adr recordist (uncredited)
Mario González .... sound recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Adam Aitken .... special effects plasterer
Adrian Aitken .... special effects supervising plasterer
Alex Aitken .... special effects plasterer
Felix Attard .... special effects plasterer
James Birtchnell .... special effects plasterer
Martin Butters .... special effects plasterer
Paul Anthony Cachia .... special effects plasterer
Joe Calleja .... special effects technician (as Joseph Calleja)
James Davis III .... floor special effects senior technician (as James Davis)
Mickey Edwards .... special effects technician
Sander Ellers .... special effects technician (as Alexander Martin Ellers)
Andy Frazer .... workshop special effects senior technician (as Andy Fraser)
Robert Grech .... special effects plasterer
Graham Hills .... floor special effects senior technician
Matt Lewis .... workshop special effects senior technician (as Matty Lewis)
Glenn Marsh .... special effects technician
Craig Narramore .... special effects technician
Karl Openshaw .... special effects technician
Russell Pritchett .... special effects technician (as Russell Prittchet)
Chris Reynolds .... special effects supervisor
Neil Reynolds .... special effects technician
Jon Savage .... special effects technician (as John Savage)
Colin Tilley .... special effects technician
Mark Vanstone .... special effects technician
Kevin Carter .... special effects contact lenses (uncredited)
Kenneth Cassar .... special effects coordinator (uncredited)
Joe Galleja .... special effects technician: Malta (uncredited)
Johann Mifsud .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Ricardo Abella .... cg artist: El Ranchito
Nike Alonso .... visual effects producer: El Ranchito (as Niké Alonso)
Fran Andreo .... software development: El Ranchito
Yolanda Apolinar .... visual effects administrator: El Ranchito
Daniel Aragoneses .... cg architecture technical advisor: El Ranchito
Sonsoles Aranguren .... compositor: El Ranchito
Belén Arsuaga .... digital matte artist: El Ranchito
Mario Bailon .... cg artist: El Ranchito (as Mario Bailón)
Helena Baranda .... visual effects reception: El Ranchito
Jose Luis Barreiro .... cg artist: El Ranchito (as José Luis Barreiro)
Félix Bergés .... visual effects supervisor
Luis Blasco .... compositor: El Ranchito
Kepa Casado .... cg artist: El Ranchito
Segundo Casero .... cg artist: El Ranchito
Bahar Cetin .... compositor: El Ranchito
Pilar Cienfuegos .... compositor: El Ranchito
Ignacio Luis de Redin .... cg artist: El Ranchito (as Ignacio Luis-de Redín)
Aníbal del Busto .... digital intermediate editor: compositor: El Ranchito
Eduardo Díaz .... visual effects supervisor: El Ranchito
Gaston Emery .... cg artist: El Ranchito (as Gastón Emery)
David Esteve .... compositor: El Ranchito
Ache Garcia .... cg artist: El Ranchito (as Ache García)
Javier García Plaza .... compositor: El Ranchito (as Javier Garcia-Plaza)
Ñaña González .... compositor: El Ranchito
Juan Luis Gorjon .... cg artist: El Ranchito (as Juan Luis Gorjón)
Juan Luis Gorjon .... preview animator (as Juan Luis Gorjón)
David Hernandez .... cg artist: El Ranchito
Jorge Pablo Hernandez .... cg artist: El Ranchito (as Jorge Pablo Hernández)
Pablo Hernández-Meléndez .... cg artist: El Ranchito
Belén Iriarte .... visual effects reception: El Ranchito
Jaime Justo .... cg artist: El Ranchito
Ezequiel Larrú .... compositor: El Ranchito (as Ezequiel Larrú Cuevas)
Javier Leon .... cg artist: El Ranchito (as Javier León)
Alberto Llamosas .... cg artist: El Ranchito
Alberto Luceño .... cg artist: El Ranchito
Enrique Martí .... software development: El Ranchito
Álvaro Martínez Berganza .... cg artist: El Ranchito
Inma Nadela .... compositor: El Ranchito
Guillermo Orbe .... compositing supervisor: El Ranchito
Sergio Pinto .... cg artist: El Ranchito
Magoga Piñas .... cg supervisor: El Ranchito
Ramón Ramos .... compositor: El Ranchito
Thorsten Rienth .... compositor: El Ranchito
Paula Rubio .... visual effects reception: El Ranchito (as Paula Rubio Ferrer)
Rubén Sanz .... visual effects technical director: El Ranchito
Rafa Solorzano .... on set visual effects: El Ranchito (as Rafael Solórzano)
Carlos Trijueque .... compositor: El Ranchito
Santiago Verdugo .... digital matte artist: El Ranchito
Dani Villalba .... cg artist: El Ranchito
Matías Nieto .... texture photographer (uncredited)
 
Stunts
Steve Abela .... co-stunt coordinator
Antonio Arnalte .... stunt performer
Mark Attard .... stunt performer
Claudio Azzopardi .... stunt performer
Raymond Borg .... stunt performer
Steffan Busuttil .... stunt performer (as Stephan Busuttil)
Noel Buttigieg .... stunt performer
Marius Camilieri .... stunt performer (as Marius Camilleri)
Chris Camilleri .... stunt performer
David Camilleri .... stunt performer
Donald Camilleri .... stunt performer
Kenneth Camilleri .... stunt performer
Mario Caruana .... stunt performer
Jordi Casares .... stunt coordinator
Philip Chircop .... stunt performer
James Cutajar .... stunt performer
Andre Degabriele .... stunt performer
Dominic Ellul .... stunt performer
Elizabeth Ellul .... stunt performer
Roman Jankovic .... stunt performer
Rien Langerveld .... stunt performer
Philippe Losson .... stunt performer (as Philippe Rene Losson)
Melvin Micallef .... stunt performer
Domonkos Pardanyi .... stunt performer
Karl Mark Psaila .... stunt performer
Wolfgang Raach .... stunt performer
César Solar .... stunt performer (as César Solar Martínez)
Clint Spiteri .... stunt performer
Matthew Spiteri .... stunt performer
Amie Stephenson .... stunt performer (as Amy Stephenson)
Cuco Usín .... stunt performer (as Justo Usín 'Cuco')
Kevin Valletta .... stunt performer
Shaun Wallace .... stunt performer
Karen Xuereb .... stunt performer (as Karen Misak Xuereb)
 
Camera and Electrical Department
Eman Agius .... electrician
Oliver Agius .... electrician
Igor Andrés .... video assist operator
Pierre Axiaq .... grip
Malcolm Banuage .... electrician
Gordon Borg .... electrician
Charly Bujedo .... electrician (as Carlos Bujedo)
Ferran Calvó .... second assistant camera (as Ferrán Calvo)
Albert Carreras .... camera operator: "a" camera
Francesc Carreras .... first assistant camera
Salva Castellarnau .... grip (as Salvador Castellarnau)
John Chant .... grip
Rebecca Cremona .... second video assist: second unit
Alfred DeGiorgio .... electrician (as Alfred Degiorgio)
Beatriz Delgado .... second assistant camera
Steven Desbrow .... helicopter camera operator (as Steve Desbrow)
Roberto Escudero .... electrician (as Roberto Escudero 'Chaca')
David Farrugia .... electrician
Franco Farrugia .... electrician
John 'Babas' Farrugia .... assistant video assist operator (as John Farrugia 'Babas')
Óscar Faura .... director of photography: second unit
Ezequiel Fernández .... electrician
Manel Fernández .... best boy rigging (as Manuel Fernández)
Ingo Gardner .... balloon lights operator (as Ingo Gaertner)
Javier González Leonardo .... key grip (as Javier González)
Juan Carlos Gorriz .... first assistant camera (as Juan Carlos Górriz)
Lawrence Grima .... grip
Joseph Gritxi .... grip
Javier Guerrero .... best boy
Guillem Huertas .... first assistant camera: second unit
Josu Inchaustegui .... camera operator: "b" camera (as Josu Incháustegui)
Josu Inchaustegui .... steadicam operator (as Josu Incháustegui)
Teresa Isasi .... still photographer
Sandro Kitcher .... video assist operator: second unit
José Ángel Manrique .... best boy grip
Noel Micallef .... electrician
Álvaro Morales .... grip (as Álvaro Morales 'Coke')
Diego Moyano .... electrician
Segismundo Mulero .... grip
Raúl Peña .... electrician
John Preca Trapani .... second assistant camera: second unit
Marek Radolf .... balloon lights operator
Rueben Reed .... electrician
Alexander Resch .... crane and remotehead technician
José Luis Rodríguez .... gaffer
Andreas Rutz .... crane and remotehead technician
Stephen Scicluna .... grip
José Sánchez .... electrician
Antonio Tabernero .... stills colour timing
Martin Tabone .... location electrician
Vincent Tanti .... location electrician/plumber
Carsten Thoms .... balloon lights operator
Stephen Valletta .... electrician
Carlos Balsera .... vfx video assist (uncredited)
 
Casting Department
Nicole Blackman .... extras casting assistant
Brenda Camilleri .... extras casting assistant
Nicole Cuschieri .... extras casting assistant
Lucinda Johnston .... casting director assistant: UK
Miroslav Milanovic Miki .... extras casting assistant (as Miroslav Milanovic)
Edward Said .... casting director: Malta
Cathleen Tanti .... extras casting coordinator
Terri Taylor .... casting consultant: US
Slavko Vukanovic .... extras casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Barbara Adducci .... wardrobe coordinator
Carmen Agius .... set crowd dresser
Azucena Antoniucci .... costume cutter: women
Kevin Bartolo .... leather worker
Marco Berrettoni .... dyer
Paloma Bomé .... embroidery assistant (as Paloma Bome)
Gina Bonello .... set cast dresser
David Joseph Bonnici .... leather worker
Stefania Borrelli .... costume illustrator
Joseph Bugelli .... seamstress
Rose Calleja .... set crowd dresser
Carmen Callus .... set crowd dresser
Ernest Camilleri .... set cast dresser
Grace Camilleri .... wardrobe coordinator
Justin Camilleri .... assistant crowd dresser
Matthew Camilleri .... dyer
Cristoforo Cannova .... dyer
Eileen Caruana .... seamstress
Cristina Casani .... extras coordinator: women
John Cassar .... dyer/tailor: second unit
Rita Cauchi .... set crowd dresser
Natalie Ciancio .... assistant crowd dresser
Nadege Cutajar .... set crowd dresser
Claudio D'Avanzo .... costume cutter: men
Doris Debattista .... seamstress
Francesca Di Tocco .... seamstress
Yolanda Farrugia .... set crowd dresser
Josette Fava .... assistant crowd dresser
Atonia Galea .... drapeswoman: second unit (as Antonia Galea)
Marcelle Giannakoudakis .... set crowd dresser
Laura Giustini .... costumer: main actor
Silvia Guidoni .... workshop mistress
Rebecca Higginson .... dresser: Hypatia (as Rebecca Higgison)
Enrica Iacoboni .... set crowd dresser
Giovanni Lipari .... key set costumer
Francesco Luperini .... stunt/features extras coordinator
Rossano Marchi .... assistant costume designer
Mara Masiero .... dyer
Daniela Nicoletta .... embroiderer/jeweller
Anna Orazi .... seamstress
Grace Pavia .... seamstress
Enzo Serafino Pellegrino .... dye master (as Serafino Pellegrino)
Carmen Persiano .... set crowd dresser
Uliva Pizzetti .... wardrobe supervisor (as Uliva Pizzeti)
Paola Polzoni .... seamstress
Marisa Risiott .... assistant crowd dresser
Silvia Rossi .... embroidery assistant
Maria Antonietta Salvatori .... wardrobe mistress
Milena Sanso .... seamstress
Rosanna Silvia .... seamstress
Joe Silvio .... dyer
Renata Stec .... drapes person: second unit
Giada Tricomi .... set crowd dresser
Aldo Urzini .... dyer
Vittoria Valzania .... seamstress
Jakub Wudy .... set crowd dresser
Aleanza Zanon .... leather worker
Giovanni Casalnuovo .... costume supervisor (uncredited)
Charo Diego .... additional costumer (uncredited)
Giampaolo Grassi .... leather master (uncredited)
Leticia Palomares .... additional costume assistant (uncredited)
 
Editorial Department
Elena Alarco .... dustbusting: Fotofilm Deluxe
Juanjo Carretero .... digital intermediate supervisor: Fotofilm Deluxe
Javier Castellano .... scanner and transfer to 35: Fotofilm Deluxe
Javier Leal .... laboratory technical director: Fotofilm Deluxe
Pedro Lozano .... laboratory production: Fotofilm Deluxe
Naiara Martínez de Marigorta .... post-production: Telecinco Cinema
Carolina Martínez Urbina .... assistant editor (as Carolina Martínez)
Wade Odlum .... hd dailies colorist: Midnight Transfer
Miguel P. Gilaberte .... colorist: Fotofilm Deluxe (as Miguel Pérez Gilaberte)
Guillermo Peña .... laboratory technical director: Fotofilm Deluxe
Marc Richardson .... editorial trainee
Miguel Ángel San Antonio .... trailer editor
Javier Ugarte .... post-production: Telecinco Cinema
Javier Vargas .... scanner and transfer to 35: Fotofilm Deluxe
 
Music Department
Chris Barrett .... assistant music engineer (as Chris Barret)
James Bellamy .... supervising music editor
Tom Bullen .... assistant music engineer
Dirk Campbell .... musician: duduk soloist
Parvin Cox .... solo vocalist
Caroline Dale .... musician: cello solo
Ralph De Souza .... musician: violin solo
Clarissa Farrán .... musicians contractor
Lucio Godoy .... composer: additional music
Lucio Godoy .... musician: percussion
Aidan Grounds .... music production runner
Grupo Vocal In Horta Sexta .... Greek choir (as Ensemble in Hora Sexta)
Mike Hornett .... music preparation
Jody Jenkins .... music programmer
Tony Lewis .... music editor
Laurence Love Greed .... assistant music engineer (as Lawrence Greed)
Dario Marianelli .... orchestrator
Olivier Milchberg .... musician: mejouiz, kaval, ney and bendir
Colin Rae .... music preparation
Maggie Rodford .... score coordinator: Air Edel
Hilary Skewes .... musicians contractor
Bertie Spiegelberg .... assistant music editor
Nick Taylor .... assistant music engineer
Synergy Vocals .... choir
Benjamin Wallfisch .... conductor
Benjamin Wallfisch .... orchestrator
Rolf Wilson .... musician: violin solo
Rolf Wilson .... orchestra leader
Nick Wollage .... score mixer
Nick Wollage .... score recordist
Helen Yates .... score assistant
Juan Pablo González Saccone .... additional recordist (uncredited)
 
Transportation Department
Charles Buhagiar .... unit driver
Louis Camilleri .... unit driver
Frankie Caruana .... unit driver
Arthur Cassar .... unit driver
Robert Constantin .... truck driver: shooting unit
Marco Di Francesco .... props driver: second unit
Sandro Dimech .... props driver: second unit
Mark Gauci .... catering runner driver: shooting unit
Ian Vassallo Grant .... extras transport coordinator
Ian Vassallo Grant .... unit driver
Lorraine Kollar .... transportation captain
Chun Pui 'Jimmy' Law .... unit driver
Christian Mallia .... transportation coordinator
José Pastor Monzo .... truck driver: construction unit
Miguel Sánchez Busto .... unit driver
 
Other crew
Philip Abela .... location handyman
Genio Agius .... location stagehand
Pierre Agius .... assistant location manager
Pablo Alfaro .... chief operating officer
Ester Altares .... accountant
Rebecca Anastasi .... production coordinator
Isabel Andrade .... publishing consultant: Mod Producciones
Marina Aparicio .... legal department: Telecinco Cinema
Cora Balzan .... production secretary
Rodrigo Bejarano .... chef: construction unit
Joseph Bezzina .... religious advisor
Benji Borg .... sailing crew
Isaac Borg .... marine coordinator
Robert Borg .... location stagehand
Karl Boxall .... office production assistant
Salvu Brincat .... location stagehand
Shaun Brincau .... location stagehand
James Buhagiar .... horse wrangler
Magdalena Vásquez Béjar .... legal services: Himenóptero
Kenneth Camilleri .... safety diver
Mario Camilleri .... medical supervisor
Marsiella Camilleri .... location stagehand
Matthew Camilleri .... assistant location manager
Maria Caruana Galizia .... making of operator: Mod Producciones
Jesmond Cassar .... doctor (as Jesmond Cassar M.D.)
Juan Antonio Chañe .... caterer: construction unit
Laurence Chisholm .... office production assistant
Juan Carlos de Ory .... commercial director: Telecinco Cinema
Kathleen Debrincat .... production accountant (as Kathleen De Brincat)
Philip Degaetano .... set production assistant
Bojana Dimitrovska .... accommodation coordinator
Anthony Enriquez .... assistant to the director
Urko Errazquin .... marketing consultant: Mod Producciones
Manwel Falzon .... location handyman
Anthony Farrugia .... location stagehand
Neil Anthony Fenech .... animal keeper: second unit
Tom Filby .... rushes runner
Sandra Frieze .... voice/dialogue coach
Melanie Galea .... accounts clerk
Rosa García Merino .... marketing and communication director: Mod Producciones
Jan García .... business affairs: Telecinco Cinema (as Jan García Jover)
Marga García .... marketing: Telecinco Cinema (as Marga García Rodríguez)
Elisa Garrido .... historical advisor
Fiona Gatt .... accounts runner
Ryan Gatt .... set production assistant
Evgeniy Genev .... set production assistant
Tony Gray .... dialogue consultant: English
James Green .... boat rigger
Roberto Gregorio .... head wrangler
Anna Maria Grima .... assistant location manager
Michael Grima .... night shift wrangler
Carlos García Gual .... historical advisor
Ángel Gómez Fernández .... horse master (as Ángel Gómez)
Susana Herreras .... development: Mod Producciones
Ana C. Izquierdo .... production: Telecinco Cinema (as Ana Izquierdo)
Walter Leonard .... script translator: English
Carolina Lotsberg .... development department: Telecinco Cinema
Walter Maioli .... music advisor
Robert Maloney .... rushes runner
Antonio Mampaso .... astronomical advisor
Caroline Mangion .... unit nurse
Gordon Mangion .... set production assistant
Mario Mangion .... nurse coordinator
Fernando Martin .... dog trainer assistant (as Fernando Martín)
Ruth Martín .... set production assistant
Mónica Martínez .... legal department: Telecinco Cinema
Laura Mateos .... production accountant
Liz Miller .... international publicist: Mod Producciones
Brian Mizzi .... location stagehand
Libi Molnar .... assistant: Rachel Weisz
Miguel Monge .... chef: shooting unit (as Miguel Monge Nadal)
Juan Moreno .... production: Mod Producciones
Kate Moseley .... rushes runner
Ali Moshref .... financial controller
Emanuel Muscat .... location stagehand
Eva Muslera .... supervising accountant
Kyle Nani .... set production assistant
Tommy Nielsen .... boat rigger
Trilby Norton .... production coordinator
Chris Nunn .... rushes runner
Lita O'Sullivan .... location accountant
Sergio Ochandiano .... set production assistant
David Olivares .... production coordinator
Javier Ordóñez .... scientific advisor
Maria Palazon .... assistant production coordinator (as María Palazón)
Javier Palomo .... legal department: Telecinco Cinema
Carmine Pascaretta .... helicopter technician: Icarus S.c.r.l.
Saray Perez .... assistant production accountant (as Saray Pérez)
Maria Pisani .... accounts clerk
Vinny Piscopo .... assistant to cast
Justin Pollard .... historical advisor
Joanna Price .... assistant production accountant
Adela Pérez .... additional legal services: Spain
Carolina Pérez .... business affairs: Telecinco Cinema (as Carolina Pérez Richard)
Marisol Reñones .... production: Telecinco Cinema
María Rodríguez .... set production assistant
Noelia Romero .... accounting: Mod Producciones
María Jesús Román .... legal services: Spain, M.R.G. Abogados
Magdalena Roselló .... script supervisor trainee (as Magdalena Rosello Amenábar)
Magdalena Roselló .... script supervisor: second unit (as Magdalena Rosello Amenábar)
Sergio Rozas .... making of director: Mod Producciones
Nikovich Sammut .... horse wrangler coordinator
Mark Sansone .... location manager
Kevin Michael Schembri .... crowd cashier (as Kevin Schembri)
Juan Pablo Sepúlveda .... accounting: Mod Producciones
Carmen Soriano .... script supervisor
Josh Spero .... Greek advisor
Valentin Stojanov .... location stagehand (as Valentin Stoyanov)
Manuel Sánchez Ballesteros .... managing director: Telecinco Cinema
Santiago Tabernero .... assistant caterer: construction unit
Christian Tabone .... assistant accountant
Jose Tamayo .... key set production assistant
Vincent Tanti .... location plumber
Patricia Tejedor .... production: Mod Producciones
Jorge Tuca .... development department: Telecinco Cinema
Antonio Valor .... dog trainer
Nathalie Van Ravenstein .... music advisor
Antonio Vega .... chef: shooting unit (as Antonio Vega Sanz)
Kevin Vella .... military advisor
Marta Verdugo Pastor .... set production assistant (as Marta Verdugo)
Guillem Vidal-Folch .... production: Mod Producciones
Marius Vlasa .... assistant caterer: shooting unit
Erika Zanetti .... helicopter pilot
Rocío Zarzana .... set production assistant
Miguel Zotes .... caterer: shooting unit (as Miguel Ángel Zotes)
Michel Burstein .... press attache: France (uncredited)
Marieclaire Camilleri .... production assistant (uncredited)
Leila Djebali .... trainee production assistant (uncredited)
Louise Caruana Galizia .... crowd marshall (uncredited)
Rena Hanover .... production assistant (uncredited)
James Ordonez .... executive in charge of financing: Tayrona entertainment group (uncredited)
Thomas Schembri .... crowd marshall (uncredited)
Jay Simon .... adr/voice talent (uncredited)
José Tamayo Fernández .... production assistant (uncredited)
Rik Walters .... financing consultant (uncredited)
 
Thanks
Carlos Abad .... the producers wish to thank
José Luis Acha .... the producers wish to thank
Ana Alba .... the producers wish to thank
Marina Alcantara .... the producers wish to thank
Cristina Alovisetti .... the producers wish to thank
Franciso Moral Arévalo .... the producers wish to thank
Belén Atienza .... the producers wish to thank
Mariví Baena .... the producers wish to thank
Juan Barquín .... the producers wish to thank
Ghislain Barrois .... the producers wish to thank
Olga de Bartolomé .... the producers wish to thank
Luisa Bonello .... the producers wish to thank
Juan José Boya .... the producers wish to thank
Ignacio Campo .... the producers wish to thank
Beatriz Cardo .... the producers wish to thank
Laura Carrascal .... the producers wish to thank
Miguel Carrasco .... the producers wish to thank
Carlos Casanova .... the producers wish to thank
Ruven Cohen .... the producers wish to thank
Alisa Connan .... the producers wish to thank
Alfonso Cuarón .... the producers wish to thank
Stéphane Célérier .... the producers wish to thank
Iñigo Dago .... the producers wish to thank
Matthieu de Bakker .... the producers wish to thank
Ricardo Briz de Labra .... the producers wish to thank
Jesus de Miguel .... the producers wish to thank
Javier Díez de Polanco .... the producers wish to thank
Mirta Drago .... the producers wish to thank
Eladio Fernández .... the producers wish to thank
Fernando Fernández .... the producers wish to thank
Uri Fleming .... the producers wish to thank (as Uri Emmerson-Fleming)
Phoebe Frieze .... the producers wish to thank
Ihab Galilee .... the producers wish to thank
Valérie Garcia .... the producers wish to thank
Cristina Gascón .... the producers wish to thank
Paz Gaspar .... the producers wish to thank
Enrique González Macho .... the producers wish to thank
Christian Grass .... the producers wish to thank
Santiago Hernández .... the producers wish to thank
José María Jiménez .... the producers wish to thank
Michael Joe .... the producers wish to thank
Kenneth Kleinberg .... the producers wish to thank (as Ken Kleinberg)
Peter Kostense .... the producers wish to thank
David Linde .... the producers wish to thank
Adrian López .... the producers wish to thank
Sol López .... the producers wish to thank
Vanesa López-Vidal .... the producers wish to thank
Andrew Macdonald .... the producers wish to thank
Clara Macías .... the producers wish to thank
Elena Manrique .... the producers wish to thank
Nieves Maroto .... the producers wish to thank
Carlota Martinez .... the producers wish to thank (as Carlota Martínez)
Javier Martín .... the producers wish to thank
Àlex Martínez Roig .... the producers wish to thank (as Alex Martínez Roig)
Fernando Martínez .... the producers wish to thank
Evencio Mediavilla .... the producers wish to thank
Maarten Melchior .... the producers wish to thank
Carlos Montero .... the producers wish to thank
José María Méndez .... the producers wish to thank
David Ortega .... the producers wish to thank
Heta Paarte .... the producers wish to thank
Alejandro Paino .... the producers wish to thank
Juan Luis Pedrero .... the producers wish to thank
Yamina Pérez-Hualde .... the producers wish to thank
Rankin .... the producers wish to thank
Anna Rebentrost .... the producers wish to thank
Kilian Rebentrost .... the producers wish to thank
Mario Rodríguez .... the producers wish to thank
Jacques Roldán .... the producers wish to thank
Cecilia Rubio .... the producers wish to thank
Mónica Salomone .... the producers wish to thank
Javier Sampedro .... the producers wish to thank
Oskar Santos .... the producers wish to thank
Allison Silver .... the producers wish to thank
Marta Sofía .... the producers wish to thank
Ignacio Soto .... the producers wish to thank
Kiran Stacey .... the producers wish to thank
Joanna Stoller .... the producers wish to thank
Daniel Sánchez Arévalo .... the producers wish to thank
Alison Thompson .... the producers wish to thank
Owen Thompson .... the producers wish to thank
Paolo Vasile .... the producers wish to thank
Almudena Verdu .... the producers wish to thank
Manuel Villanueva .... the producers wish to thank
Carmela Vindel .... the producers wish to thank
Isabel Viñuales .... the producers wish to thank
Rubén Vázquez .... the producers wish to thank
Michele Wolkoff .... the producers wish to thank
David Zannoni .... the producers wish to thank
Mar Álvarez .... the producers wish to thank
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Alexandria" - Japan (English title) (imdb display title)
See more »
MPAA:
Rated R for some violence
Runtime:
127 min | France:141 min (Cannes Film Festival)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:MA | Canada:14A (British Columbia) | Canada:PG (Ontario) | Canada:G (Quebec) | Chile:TE | Finland:K-15 | France:U | Germany:12 | Hong Kong:IIB | Italy:T | Japan:G | Netherlands:16 | Portugal:M/12 | Singapore:M18 | Spain:13 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | USA:R (certificate #46364)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
The set was built on the exact same spot (Fort Ricasoli, Malta) where the Coliseum was built for Gladiator (2000). The fort was also used for Caesar (2002) (TV), Helen of Troy (2003) (TV) and Troy (2004).See more »
Goofs:
Anachronisms: During the Jewish slaughter, you can see a Prickly Pear (Indian fig) cactus in the streets of Alexandria. They were introduced in the Mediterranean area only after the discovery of America.See more »
Quotes:
Hypatia:Synesius, you don't question what you believe, or cannot. I must.See more »
Movie Connections:

FAQ

What are the 'wanderers'?
What was the instrument that Orestes played to woo Hypatia?
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
See more »
125 out of 212 people found the following review useful.
Rachel Weisz is Oscar Worthy but the film is not worthy of her effort., 26 May 2009
Author: scaringthecrows from United States

Muddled film that has its sights set high in the right course but lacks focus and a direct script that can handle the subject matter. Alejandro Amenábar tries his best but comes up short in many ways with his narrative. The movie is a little too long and the script wavers from time to time but Rachel Weisz's performance is Oscar worthy and deserving of a better film that respects the effort she puts in it. She makes you stay with the movie, even when It sputters out of control during the last half of the film. She gets good support from her leading men (Max Minghella and Oscar Isaac) but its hard for the three of them to connect with how unfocused the script is and that's the film's biggest problem.

For Weisz's Oscar effort and the solid performances of her leading men, the movie gets a 7 but with out their performances, the movie would be much lower.

Was the above review useful to you?
See more (164 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Agora (2009)
Recent Posts (updated daily)User
IMDb Staff Member Voted 1? Staff Member and so biased? BulmaPunkRocker
Why Are Christians So Defensive? fyahyro
How was this received in the US ? Romojo
True or false? dipsy-lee54
What an ending... (spoiler) boydigital
Did Davus became an atheist towards the end? fat_tonyle
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Religulous The Best of Youth Ben-Hur Creation Andrei Rublev
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb Spain section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.