Edit
Away We Go (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Mendes

Writing Credits (WGA)  

Dave Eggers ... (written by) &
Vendela Vida ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Grace
...
Gloria
...
Jerry
...
...
...
...
...
LN
...
Roderick
...
Brendan Spitz ...
Jaden Spitz ...
...
Tom
...
Munch
...
Katherine Vaskevich ...
...
Ibrahim (as Jerome Walter Stephens)
Brianna Eunmi Kim ...
...
Courtney
...
...
...
Performance Mom
Pete Wiggins ...
Audrey Amey ...
...
...
Michael Breckley ...
Dancer Guy
Steve Lai ...
Dancer Guy
Randy Lee ...
Dancer Guy
...
Dancer Guy
Vivien Eng ...
Dancer Girl
...
Dancer Girl
Hector Flores ...
Valet
Alexandra Grace Henderson ...
Star Spangled Banner Singer (as Alexandra Henderson)
Rest of cast listed alphabetically:
Paul Aldane'e ...
SoBe Couple (uncredited)
...
Greyhound Track Patron (uncredited)
Steve Antonucci ...
Pedestrian (uncredited)
Stan Babola ...
Resort Patron (uncredited)
Nicholas Bartlett ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
...
Bartender at the Strip Club (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Army Sergeant (uncredited)
Gail Bruno ...
Gentlemen's Club Patron (uncredited)
Bobby Burkey ...
Hotel Waiter (uncredited)
Steve Chavosky ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
Douglas L. Cook ...
...
Tourist (uncredited)
Sully Cortez ...
Train Passenger (uncredited)
George I. Cortright ...
Resort Patron (uncredited)
Brenton Covington ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
...
Train Passenger (uncredited)
...
Greyhound Track Patron (uncredited)
François Duhamel ...
French-Canadian Taxi Driver (uncredited)
...
Resort Patron (uncredited)
Maritza Fernandez ...
Bus Station Patron (uncredited)
...
Greyhound Track Patron (uncredited)
Teri Frost ...
Mom (uncredited)
...
College Student (uncredited)
Ed Gary ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
...
Airline Passenger (uncredited)
...
Passenger (uncredited)
Marcus A. Huey ...
Dog Track Gambler (uncredited)
Bob Huff ...
Vietnam Veteran in Wheelchair (uncredited)
Chris Irizarry ...
Dog Track Gambler (uncredited)
Cindy Eileen Johnson ...
Patron at Racetrack (uncredited)
...
Track Owner (uncredited)
Jason H. Karniol ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
Kody Klein ...
Track Patron (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
...
Greyhound Track Patron (uncredited)
...
Resort Patron (uncredited)
Lisa Minzey ...
Resort Patron (uncredited)
Brooke Murray ...
Resort Patron (uncredited)
Michael Ortiz ...
Resort Patron (uncredited)
Ryan Patrick ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
Heidi Rae ...
Shopper (uncredited)
Chris Shaw ...
Pedestrian (uncredited)
...
Cowboy in Black Truck (uncredited)
Sandy Smith-Distel ...
Golfer / Resort Vistor (uncredited)
David Sotelo ...
Race Track Fan (uncredited)
Nathan Stipes ...
Resort Patron (uncredited)
Chris Vaina ...
Protester (uncredited)
Melissa Wiehl ...
Greyhound Track Patron (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Pippa Harris ... executive producer
Peter Saraf ... producer
Edward Saxon ... producer
Marc Turtletaub ... producer
Corinne Golden Weber ... associate producer (as Corinne Weber)
Mari-Jo Winkler ... executive producer (as Mari Jo Winkler-Ioffreda)

Music by 

Alexi Murdoch

Cinematography by 

Ellen Kuras ... director of photography

Film Editing by 

Sarah Flack

Casting By 

Ellen Lewis
Debra Zane

Production Design by 

Jess Gonchor

Art Direction by 

Henry Dunn

Set Decoration by 

Lydia Marks

Costume Design by 

John A. Dunn ... (as John Dunn)

Makeup Department 

Mary Aaron ... key makeup artist
Belinda Anderson ... key hair stylist
Valerie Badalian ... additional makeup artist: Arizona
Angelica Castillo ... additional makeup artist: Arizona
Caridad 'Cuqui' Collazo ... additional hair stylist: Florida
Judi Cooper-Sealy ... hair department head
Beatrice De Alba ... hair department head
Felice Diamond ... makeup artist: Florida
Bari Goldin ... additional hair stylist: Arizona
Maria Morales ... additional makeup artist: Arizona (as Maria Morales-Pappas)
Michele Paris ... makeup department head
Carol Raskin ... additional hair stylist: Florida
Jeffrey Sacino ... additional hair stylist: Arizona
Henry Soyos ... assistant hair stylist: Arizona
Gunnar Swanson ... additional hair stylist: Florida
Dana Vargas ... additional hair stylist: Arizona
Paula Kelly ... additional makeup artist (uncredited)
Ashlyn Melancon ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

David Bausch ... production supervisor
David Gerson ... executive in charge of production
Kelly Helstrom ... production supervisor: Arizona (as Kelly Helstrom-Maxwell)
Brooke C. Johnson ... production supervisor: Colorado
Jennifer Lane ... post-production supervisor
Elayne Schneiderman ... production supervisor: Florida
Mari-Jo Winkler ... unit production manager (as Mari Jo Winkler-Ioffreda)
Alexis Wiscomb ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Timothy Bird ... first assistant director
Keith Jones ... additional first assistant director: Arizona (as Keith C. A. Jones)
Matthew Mason ... second second assistant director
Jennifer Truelove ... second assistant director
David Catalano ... additional second assistant director (uncredited)
Scott Foster ... additional second assistant director: Arizona, Miami (uncredited)

Art Department 

Chris Alicia Jr. ... on-set dresser: Florida (as Chris Alicea Jr.)
Tommy Allen ... property master
John Balling ... head scenic artist: Florida
Martin Bernstein ... construction coordinator
Elizabeth Boller ... art department coordinator: Florida
William R. Bricker ... prop maker: Florida (as William Bricker)
Justin Browning ... marine crew: Florida
Paul A. Burnett ... construction production assistant: Florida
Jennifer Buturla ... scenic artist
Michael Calabrese ... set dresser: Florida
Kelly Canfield ... set dresser
Orlando A. Castro ... set dresser: Florida (as Orlando Castro)
Michael Charboneau ... prop maker: Florida
Eric Cheripka ... assistant property master
Isaac Cohen ... shop craftsman
James P. Crasper ... construction foreman: Florida (as James Crapser)
Paul Damien ... prop maker: Florida
Ruth Deleon ... on-set dresser (as Ruth A. DeLeon)
Vicki Dittemore ... set dresser: Arizona (as Vicki L. Dittemore)
Rick Dondero ... set dresser
Richard Dowgin ... key construction grip
Scott Eberle ... best boy construction grip
Ann Edgeworth ... assistant property master
Michael D. Fitzgerald ... set dresser: Leesburg, Florida
Lauren Fitzsimmons ... assistant art director
Patrick Fontana ... shop electrician (as Patrick B. Fontana)
Graylan Franklin ... assistant props: Florida
Michael Gallart ... shop electrician
David Goldstein ... set dresser: Arizona
Alex Gorodetsky ... head painter
Brian P. Harris ... prop maker: Florida
Dennis J. Harris ... prop maker: Florida
James Harris ... construction coordinator: Florida
Jeffrey Harris ... painter: Florida
Nel Hernandez ... art department production assistant: Florida
David Hill ... shop craftsman
Edward A. Ioffreda ... graphic designer (as Edward Ioffreda)
Dean F. Janik ... scenic artist: Florida
Rachel Janocko ... model builder (as Rachel Short Janocko)
George Kousoulides ... scenic artist
Kevin Kropp ... assistant set decorator: Florida
Shawn W. Logue ... assistant property master: Florida
Ben Lowe ... greensman: Leesburg, Florida (as Ben F. Lowe III)
Brian Luehring ... gang boss: Florida
Miguel López-Castillo ... assistant art director
Duncan Macpherson ... set dresser
Kevin Mahon ... set dresser
Luke Malloy ... additional greensman
Charles E. McCarry ... assistant art director
Mike Melchiove ... construction foreman (as Mike Melchiorre)
Julian Mercado ... painter: Florida
Victor Morales ... scenic artist (as Victor F. Morales)
Charles Morris ... set dresser
Kyle Morris ... set dresser
Keith Mosca ... assistant property master: Arizona (as Keith L. Mosca)
Quang Nguyen ... scenic artist
Richard Oeser ... set dresser
John M. Oswald ... additional on-set dresser: Arizona
Rosa Palomo ... art director: Florida
Kim Pierce ... assistant property master: Florida
Frank A. Raffa Jr. ... lead set dresser: Florida
John Ralbovsky ... scenic
Jeremy Alan Read ... set dresser: Florida
Jack Reeves ... scenic foreman: Florida
Kathrine Rondeau ... on-set painter
Steve Rosenzweig ... scenic artist
Megan Rowland ... set dresser
Emilio Saez ... set dresser: Florida
Amy Safhay ... head greensman
John R. Salemi ... construction electrician: Florida
Nicholas Scott ... assistant art director: Florida
David J. Shaw ... set dresser: Arizona
Roger Sherman ... scenic foreman: Florida (as Roger L. Sherman)
Gregg Singer ... leadman: Arizona
Mike Smith ... scenic shopman
Kelly Solomon ... art department coordinator
Sarah Sprawls ... assistant set decorator: Arizona
Daniel Stacy ... prop maker: Florida
Katherine M. Szilagyi ... assistant set decorator (as Katherine Szilagyi)
Richard Till ... set dresser: Arizona (as Rich Till)
Erica Torres ... art department production assistant
Karen Virgin ... buyer: Florida
Chris Vogt ... lead set dresser
Robert Vogt ... set dresser
Ginny Walsh ... greens foreman
Lucy Weber ... scenic painter: Florida
Christopher Weiser ... paint foreman (as Christopher J. Weiser)
Robert Welch ... greensman: Leesburg, Florida
Cary Whittaker ... greensman: Florida (as Cary Whitaker)
Douglas Winters ... carpenter: Florida
Roy Harris Zarow ... set dresser: Arizona
Shawn W. Logue ... assistant property master (uncredited)
Robert Loring Jr. ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Jamie Baker ... foley editor (as Jamie R. Baker)
Courtney Bishop ... adr recordist
David Boulton ... adr mixer
Nick Carbone ... additional sound utility
Bob Chefalas ... sound mix technician
David Corcoran ... apprentice sound editor
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Costanzo)
Mark DeSimone ... adr mixer
Brian Gallagher ... adr recordist
Ruth Hernandez ... adr editor
Mike Howells ... adr recordist
Paul Hsu ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Bret Johnson ... sound mix technician
Marissa Littlefield ... adr editor
Paul McGrath ... adr mixer
Scott Millan ... sound re-recording mixer
Michael Miller ... adr mixer
Branka Mrkic ... dialogue editor (as Branka Mrkic-Tana)
Beauxregard Neylon ... adr recordist (as Beaux Neylon)
Benjamin Patrick ... sound mixer (as Ben Patrick)
Mike Poppleton ... assistant sound editor
Andy Potvin ... sound consultant: Dolby
Joy Marie Smith ... sound intern (as Joy Smith)
Paul Tirone ... sound mix technician
Dan Wesson ... sound utility
Brian Wittle ... boom operator
Michael Fowler ... adr recordist (uncredited)
George A. Lara ... foley mixer (uncredited)
Douglas Murray ... adr mixer (uncredited)
Jan Petrov ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Bruce E. Merlin ... special effects coordinator: Florida
Robert J. Scupp ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Glenn Allen ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Mathieu Archambault ... digital compositor: Mr. X Inc.
Sarah Barber ... visual effects production manager: Mr. X Inc.
Barb Benoit ... digital compositor: Mr. X Inc.
Dennis Berardi ... visual effects supervisor: Mr. X Inc.
Cheyenne Bloomfield ... visual effects production manager: Mr. X Inc.
Dominik Bochenski ... digital compositor: Mr. X Inc.
Ella Boliver ... digital compositor: Brainstorm Digital
Yashwant Bombe ... digital compositor: Anibrain
Wayne Brinton ... digital compositor: Mr. X Inc.
Dan Cayer ... digital compositor: Brainstorm Digital (as Daniel Cayer)
Hubert Chan ... 3D artist: Mr. X Inc.
Chris De Souza ... 3D artist: Mr. X Inc.
Molle DeBartolo ... qc lead: Deluxe New York
Rob Del Ciancio ... digital compositor: Mr. X Inc.
Thai Son Doan ... digital compositor: Mr. X Inc.
Amélie Dubois ... digital compositor
Danny Duchesneau ... digital compositor: Mr. X Inc.
Jason Edwardh ... 3D artist: Mr. X Inc.
Richard Friedlander ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Tommy Gervais ... visual effects production assistant: Mr. X Inc.
Matt Glover ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Jason Gougeon ... 3D artist: Mr. X Inc.
Roopesh Gujar ... visual effects production manager: Anibrain
Markus Janner ... scanning and recording: Deluxe New York
Cathy Jefferies ... visual effects production manager: Mr. X Inc. (as Cathy Jeffries)
Isabelle Langlois ... visual effects production manager: Mr. X Inc.
Chris MacKenzie ... smoke artist: Deluxe New York
Sarah McMurdo ... visual effects producer: Mr. X Inc.
Daniel Mizuguchi ... sequence lead: Mr. X Inc.
Jesh Murthy ... visual effects production manager: Mr. X Inc. (as Jesh Krishna Murthy)
Andrew Nguyen ... digital compositor: Mr. X Inc.
Jessica Nolet ... 3D artist: Mr. X Inc.
Rob Phillips ... visual effects dailies operator: Mr. X Inc.
Marco Polsinelli ... digital compositor: Mr. X Inc.
Kevin Quatman ... digital compositor: Mr. X Inc.
Matt Ralph ... 3D artist: Mr. X Inc.
Dominic Remane ... 3D artist: Mr. X Inc.
Eric J. Robertson ... visual effects supervisor: Brainstorm Digital
Matt Schofield ... digital matte painter: Mr. X Inc.
Jerry Seguin ... digital compositor
Safia Siad ... visual effects production assistant: Mr. X Inc.
Jim Su ... 3D artist: Mr. X Inc.
Sebastien Veilleux ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Sébastien Veilleux)
Aaron Weintraub ... pipeline supervisor: Mr. X Inc.
Dan Cayer ... compositing supervisor: The Layersmith Digital (uncredited)
James Cooper ... digital compositor: Tantrum Visual Effects and Design (uncredited)
David Fix ... senior systems administrator: Mr. X Inc. (uncredited)
Parth Ghatge ... visual effects artist (uncredited)
Colleen Jenkinson ... visual effects (uncredited)
Claire McLachlan ... digital compositor: Mr. X Inc (uncredited)
Sebastien Proulx ... compositor (uncredited)
Paul Saint-Hilaire ... digital compositor: nuke (uncredited)
Dominik Wojtarowicz ... digital compositor: Tantrum Visual Effects and Design (uncredited)

Stunts 

Ricou Browning Jr. ... stunt coordinator (as Ricou Browning) / stunts (as Ricou Browning) / water safety (as Ricou Browning)
Marly Coronel ... stunt double
Ethan Rosenberg ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Peter Agliata ... camera operator: "b" camera
Sebastián Almeida ... second assistant camera: "a" camera
Joshua Anderson ... electrician: Arizona
Russell Beard ... electrician: Arizona
Frank Boone ... rigging grip: Leesburg, Florida (as William F. Boone)
Tod Boyle ... second assistant camera: Colorado
Patrick Capone ... director of photography: Arizona & Florida
Andrew Cavagnet ... video assist operator
Jay Coolidge ... grip: Arizona (as John 'Jay' Coolidge)
April Ruane Crowley ... camera loader: Florida
Nicolas Donadio ... electrician: Florida (as Nicolas 'Chachito' Donadio)
François Duhamel ... still photographer
David Dutkus ... electrician (as David A. Dutkus Jr.)
Glen Engels ... grip
Matthew J. Errico ... best boy grip: Florida
Chris Estrada ... grip: Florida
Troy Felder ... electrician: Arizona
James J. Ferris ... generator operator (as Jim Ferris)
Michael P. Fredrickson ... grip: Arizona
Anthony Gamiello ... best boy rigging grip
Christopher Gamiello ... grip
Dennis Gamiello ... key grip
Fred Gibson ... grip: Arizona (as Fred A. Gibson)
John Gilgar ... generator operator: base camp
Scott L. Gordon ... rigging electrician: Florida
Carlos Omar Guerra ... first assistant camera: "a" camera (as Carlos Guerra)
Reynaldo Guimet ... electrician: Florida
Marvin Haven ... grip: Florida (as Marvin Hauen)
Garry Hirt ... generator operator: Florida
Susan Jacob ... camera loader (as Susan E. Jacob)
Christopher D. Jones ... grip: Miami (as Chris Jones)
Bruce Jordan ... rigging grip
Ben Kanegson ... dolly grip: "b" camera, Florida (as Ben J. Kanegson) / second unit: key grip
Keith Karidis ... grip: Arizona
Meg Kettell ... additional second assistant camera: Arizona
Jamie Klein ... best boy rigging grip: Florida
David Knoblock ... electrician: Arizona
Chris Lombardozzi ... rigging gaffer
Bill Losh ... grip: Leesburg, Florida
Edward W. Lowry ... dolly grip
Xavier Luevano ... grip: Arizona (as Xavier 'Ox' Luerano)
Danny Mallory ... best boy grip: Leesburg, Florida
Sean McCardell ... best boy rigging electric
Jon McGinty ... best boy rigging electric: Arizona
Bryan Miller ... video playback operator: Arizona
Marty Miller ... best boy grip: Arizona
Kai Morbey ... rigging best boy: Florida
John Muliler ... grip: Leesburg, Florids (as John E. Mulier)
John C. Nadeau ... chief lighting technician (as John Nadeau)
Geoff Nangle ... grip: Arizona
Ed Nessen ... additional first assistant camera: Arizona
Robert S. Nielsen ... electrician: Arizona
Chris Norr ... additional camera operator: "b" camera, Arizona
Raymond Orraca ... rigging electrician: Florida (as Raymond J. Orraca)
Alonso Parra ... grip: Arizona
Jorge Parra ... rigging grip: Florida
Earl Perque ... rigging grip: Florida (as Earl Perque Jr.)
Antonio Ponti ... first assistant camera
Tom Potoskie ... best boy electric
Michael P. Prisco Jr. ... rigging electric
Brian Pruitt ... rigging electrician
Brendan Quinlan ... best boy grip
George Richardson ... electrician: Florida
Edward Rodriguez ... first assistant camera: "b" camera
Gary Ryan ... best boy electric: Florida
Satish Sahi ... electrician (as Satish Shahi)
Eddie Santiago ... rigging electrician: Florida
Jim Seckel ... electrician: Florida (as James Seckel)
Sarah Sher ... video playback operator: Arizona
Debbie Stampfle ... second assistant camera: "b" camera
Paul Stapleton-Smith ... electrician: Arizona
Cory R. Starr ... electrician: Arizona
Matt Stelling ... key grip: Colorado
Mitch Stelling ... best boy grip: Colorado
John Stewart ... lighting technician
Jared Sturner ... key rigging grip
Carl Tebbenhoff ... electrician
Michael Tesfai ... electrician: Arizona
Jeremy Tiffin ... grip: Arizona
Stephen L. Whitcomb ... camera loader: Arizona (as Steve 'Whit' Whitcomb)
Todd Wood ... rigging grip: Florida
Nickolas Xiros II ... rigging gaffer: Arizona (as Nickolas H. Xiros II)
Chris Young ... grip: Florida
Josh Zientarski ... additional video assist operator: Arizona (as Joshua Zientarski)
John Alcantara ... electrician (uncredited)
Michael Arisohn ... electrician (uncredited)
Mike L. Germaine ... rigging grip (uncredited)
Mike Indursky ... assistant camera (uncredited)
Anthony Zibelli ... libra head technician (uncredited)

Animation Department 

Saxena Abhishek ... animator (uncredited)
Daniel Mizuguchi ... animation supervisor (uncredited)

Casting Department 

Melissa Braun ... extras casting associate
Sondra James ... adr voice casting
Shayna Markowitz ... casting assistant: Debra Zane Casting
Helen McCready ... extra casting: Arizona
Geoffrey Miclat ... casting associate: Ellen Lewis Casting
Meghan Rafferty ... casting associate: Ellen Lewis Casting
Tannis Vallely ... casting associate: Debra Zane Casting
Grant Wilfley ... extras casting: Grant Wilfley Casting
Lori Wyman ... extras casting: Florida
Teri Frost ... extras casting assistant (uncredited)
Allison Hall ... background casting assistant (uncredited)
Tamara McDaniel ... extras casting assistant (uncredited)
James McEvoy ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Magda Amado ... additional costumer: Arizona
Lynette Bernay ... key costumer: Florida
Ashley Bissing ... wardrobe assistant
Joseph Cigliano ... set costumer: Arizona
Trenee Clayton ... set costumer
Sandi Figueroa ... key costumer
Carolyn Finlayson ... seamstress: Florida
Sharon Globerson ... assistant costume designer
Sahar Halabi ... costume assistant: Florida
Heather Holmes ... set costumer: Florida
Askia Won-Ling Jacob ... key costumer
Maggie McFarland ... additional costumer: Arizona (as Margaret McFarland)
Tim McKelvey ... set costume supervisor
Margaret Moy ... costume coordinator
Janna Notick ... key costumer
Adam Watt ... costume production assistant
Darren Clark ... costumer (uncredited)
Brooke Wheeler ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Leslie Bautsch ... post-production coordinator
Steven Bodner ... colorist: dailies (as Steven Bodner Jr.)
Andrew Buckland ... apprentice editor: film dailies
David Chai ... digital intermediate engineer
Jen Choi ... editorial assistant
James Cohen ... assistant editor: film dailies
Joe Gawler ... digital intermediate colorist (as Joseph Gawler)
Janet Gaynor ... first assistant editor
Jeff Hocken ... digital intermediate dailies project manager
Kevin Krout ... colorist assist: dailies
Jack Lewars ... digital intermediate assistant
Alan Lowe ... apprentice editor: film failies
Tim Mullen ... digital intermediate engineer
John Potter ... colorist: video master
Dave Pultz ... color timer
Jacob Robinson ... digital intermediate editor
Jonathan Sanden ... digital intermediate assistant
Darrell R. Smith ... digital intermediate coordinator
Dale E. Grahn ... color timer (uncredited)
Daniel Triller ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music legal and clearance
Jim Dunbar ... music coordinator / music producer: original songs
Annette Kudrak ... music editor
Randall Poster ... music supervisor
Daniel McIntosh ... music playback (uncredited)

Transportation Department 

Tony Abbruzzese ... driver: Florida (as Anthony Abbruzzese)
Garvin Adams ... driver: Florida
Jim Alfonso ... transportation captain: Arizona
Richard Andresen ... driver: Florida (as Richard Andressen)
Lynn Ashby ... driver: Arizona
Don Baer ... driver: Florida
Jackie Lee Belcher ... driver: Florida
Willie L. Bell ... driver: Florida
Jon Bergholz ... transportation captain: Florida
Daniel Biggs ... driver: Colorado (as Daniel 'Bigsey' Biggs)
Wesley S. Bloom ... driver: Arizona
David Bostic ... driver: Florida (as David B. Bostic)
Thomas Breheny ... driver (as Tom Breheny)
Steve Buring ... driver: Arizona
Robert E. Byrd ... driver: Florida
Rudolph Camphausen ... driver (as Rudy Camphausen)
Michael Cannestro ... driver: Florida
Charlie Carpenter ... driver: Arizona
Enrico Caruso ... driver
Rich Cella ... driver
Robert Chookhachian ... driver: Arizona
Adam Cincannon ... driver: Florida
David Conelli ... driver (as Dave Conelli)
Clint Coyle ... driver: Arizona
Larry Craig ... driver: Florida
Manuel Cuevas ... driver: Florida
Richard Currens ... driver: Arizona
Stephen H. Davenport ... picture car driver: Colorado
Rafael Davila ... driver
Fred Davis ... driver: Arizona
Chris Defeo ... driver
Daniel Dusch ... driver: Florida
Chris Erway ... driver
Antonio M. Galindo Sr. ... driver: Florida
Hal Gibson ... driver captain: Arizona (as Hal W. Gibson)
Robert R. Grandin ... driver: Florida
Joe T. Griffin ... driver: Florida
David Hamilton ... driver: Florida
Todd Helman ... driver: Coloorado
Harry Hendricks ... driver
Sidney Highsmith ... driver: Arizona (as Sid Highsmith)
Craig M. Hofstrand ... driver: Florida
Mike Hogan ... driver
Leslie M. Hughes ... driver: Florida
Michael A. Imbro ... driver
Pirty Lee Jackson ... driver: Florida
Douville Junot ... driver (as Douville J. Junot)
Thomas Kearns ... driver (as Tom Kearns)
Kevin Keefe ... transportation co-captain
Kristopher Keefe ... transportation captain (as Kris Keefe)
Vincent King ... driver: Florida
Amber R. Kirsch ... dot compliance coordinator: D.O.T.
Mishelle Laborde ... transportation production assistant: Florida
Robert Lansing ... driver
Pat Larkin ... driver: Arizona
Ramiro Leiva ... driver: Florida
Monty Lira ... driver: Arizona
Giovanni Lo Duca ... driver
Elmer Malits ... driver: Arizona
Silford Martin ... driver
Patricia Mathis ... driver: Florida
Mack Matlock ... driver: Arizona (as Mack Matlock Jr.)
Robin Monaghan ... driver
Keith Morris ... driver: Florida
Lee Nashold ... driver: Arizona
Gary O'Connell ... driver
Dennis O'Grady ... driver
Ron Parsell ... driver: Florida (as Ronald Parsell)
Steve Polon ... driver: Arizona (as Steven W. Polon)
Richard Presutti ... driver
Rick Purdy ... driver: Arizona
Curtis Randoll ... driver: Arizona (as Curt Randoll)
Vickie Raynor Robison ... Cast Driver for John Krasinski & Maya Rudolph (as Vickie Robison)
Dan Romero ... transportation coordinator: Arizona
Cara Sachse ... driver: Florida (as Cara L. Sachse)
John Schramm ... driver: Arizona (as Johnny Schramm)
Dennis J. Steele ... transportation captain: Colorado
John H. Stephens ... driver: Florida
Jim Stewart ... driver: Florida
Leonard Suppes ... driver: Arizona (as Leonard 'Lennie' Suppes)
Danny P. Taylor ... transportation co-captain: Florida (as Danny Taylor)
James C. Taylor ... driver: Florida (as James Taylor)
David Teasley ... driver: Arizona
David Thompson ... driver
Thomas Thompson ... driver
Rodney Thorpe ... driver: Florida
Freddie Turett ... driver: Florida
Mark Varner ... driver: Arizona
Rich Vetere ... driver
Richard Vishinsky ... driver
Dominick Vitale ... driver
John Michael Vukson ... driver
Steve Wagner ... driver: Arizona
Brian Walker ... driver
William Randy Warbritton ... driver: Florida (as W. Randy Warbritton)
Michael Ware ... driver: Florida
Mark A. Whittaker ... driver
Jimmy Williams ... driver
Emmett L. Willis ... driver: Arizona (as Emmett Willis)
Ron Wilson ... driver: Florida
Marc Wolff ... driver: Arizona
Mike Yukson ... driver
Dave Zydorski ... driver: Florida (as David Zydorski)
K.C. Colebrooke ... driver (uncredited)

Other crew 

Jason Acevedo ... craft service
Seville Anastos ... key office production assistant: Florida (as Seville Michelle Anastos)
Diana Ascher ... post-production accountant: Trevanna Post
Billy Bamman ... set production assistant: Florida
Harrison Beal ... assistant choreographer
Justin Bell ... assistant: Mr. Saxon
Pamela Bertini ... first assistant production coordinator
Tyson Bidner ... location manager
Julie Blumenthal ... assistant: Mr. Mendes
Ricou Browning Jr. ... marine coordinator (as Ricou Browning)
Justin Browning ... marine crew: Florida
Lisa Bullard ... set medic: Florida
Brian Burger ... location production assistant: Florida (as Brian J. Burger)
Jerome Butler ... dialect coach
Chelsey Cary ... assistant production coordinator: Leesburg, Florida
Bernie Cassar ... production coordinator: Leesburg, Florida
Jean Chien ... location manager: Colorado
Ira Chute ... set production assistant
Michael B. Clark ... creative executive: Big Beach
Chris Cloud ... location assistant (as Christopher Cloud)
Lance Conlee ... craft service: Arizona
Georgia Cox ... film runner: Colorado
Sarah Crofts ... location assistant
Gregory Cuozzo ... chef
Deliana Daskalova ... office production assistant
Jerry L. Dasti ... legal services: Sloss Eckhouse Brennan
Carmen De Vingo ... catering assistant: Florida
Vincent 'Buddy' De Vingo ... caterer: Florida (as Buddy DeVingo)
Joseph DeCongilio ... craft service
Emilie Deschamps ... production secretary
Derek Dion ... craft service assistant: Florida
Kat Donahue ... assistant location manager
Jacqueline Eckhouse ... legal services: Sloss Eckhouse Brennan (as Jackie Eckhouse)
Kate Eisemann ... location assistant
Vivian Enfinger ... set medic: Leesburg, Florida
Frank Fernandez ... set medic: Florida (as Frank F. Fernandez)
Fernando Figueredo ... set medic: Florida (as Freddy Figueredo)
Scott Foster ... key set production assistant
Jeffry Freeman ... craft service: Arizona
Sara Gagliardi ... second second assistant accountant
Daniel Garcia ... set production assistant: Florida
Ivan Garcia ... office production assistant: Florida
John Garrett ... assistant location manager
Laurie Gershon ... product placement
David Giere ... set medic: Arizona
Charlotte Gilliam ... production secretary: Arizona
Philip Giunta ... craft service: Arizona
Dan Gloeckner ... set production assistant
Adam Gonzalez ... production assistant: Florida
Julie Ann Grasso ... assistant production coordinator: Florida
Mike Grosky ... assistant location manager: ct/az unit (as Michael Grosky)
Duck Grossberg ... data wrangler
Kyle Hanlon ... location scout: Arizona
Denton Hanna ... location scout: Arizona
Rob Harris ... unit publicist
Maureen Higgins ... first assistant accountant: Arizona
John Hodges ... head of creative: Big Beach
Jamie Horwitz ... first assistant accountant: Florida
Crystal Jackson ... set production assistant
Steven Jacobs ... office production assistant: Arizona
Savanna Johnson ... craft service: Colorado
Marc H. Katz ... craft service: Florida
Matthew Kelley ... craft service assistant: Leesburg, Florida
Todd Kelly ... craft service
Ashley Kravitz ... clearance coordinator: Cleared by Ashley
David Laurentin ... parking co-coordinator
Ernie Lausten ... set production assistant: Arizona
Anne Yvette Legendre ... set production assistant
Shawn Fulton Lucas ... stand-in: Chris Messina
Lee Lusby ... office production assistant: Arizona
Richard Mancuso ... production accountant
Michael W. Manning ... film runner
Peter Marschark ... craft service
Lisa L. Martin ... production coordinator: Florida
Lisa Matsukawa ... production coordinator: Arizona
Sean McIntosh ... set production assistant: Arizona
Erica Mckee ... production assistant: Florida
Mack McKelvey ... craft service assistant: Florida / craft service
Michelle Mehn ... set production assistant
Daniele Tate Melia ... assistant: Mr. Saraf (as Daniele Melia)
Joe Mundo ... location assistant: Arizona
Alonzo Nevarez ... first assistant accountant / payroll accountant: Arizona
Will Novak ... set production assistant: Arizona
Kelly O'Bier ... second assistant accountant
Leena P. Ogle ... payroll accountant: Florida
Cynthia Onrubia ... choreographer
Kyle Page ... production secretary: Arizona
Eric Papa ... assistant: Ms. Winkler
Vicki Pearlman ... second accounting assistant: Florida
Jim Pellegrinelli ... travel coordinator
Michael Perilstein ... adr loop group
Mike Phillips ... head of physical production and finance: Big Beach
Jorge Pina ... chef (as Jorge H. Pina)
Marcel Pinkowski ... location assistant: Florida
Patricia Porter ... payroll accountant
Keith Price ... set production assistant: Colorado
Alex Puma ... accounting clerk: Florida
Jennifer Radzikowski ... location manager: Florida
Susanne Ragnarsson ... key assistant location manager: Florida
Marie Randall ... craft service: Arizona
Virginia Reilly ... first assistant accountant (as Ginny Reilly)
Demian Resnick ... location assistant
Giovanni Rodriguez ... set production assistant: Florida
Jeff Rollason ... location assistant: Floirida
Justin Rosini ... location assistant (as Justin C. Rosini)
Sophie Saleyron ... press attache: France
Jason Sallee ... assistant location manager: Phoenix, Arizona
Jere Sallee ... set production assistant: Arizona
Patrick Sandefur ... asset production assistant
Dominic Sbardella ... craft service: Arizona
Nicholas E. Schepisi ... set production assistant (as Nick Schepisi)
Marc Siegel ... accounting clerk: Arizona
Leah Sokolowsky ... location scout: Florida
Jason Soule ... set production assistant: Arizona
High Spurgin ... accounting clerk
Noah Stahl ... office production assistant
Anita Sum ... production coordinator
José Tejada ... parking coordinator
Jayne-Ann Tenggren ... script supervisor
Anthony Torre ... chef
Benjamin Velez ... production intern: Florida
Kamen Velkovsky ... location production assistant
Teddy Wenger III ... assistant production coordinator: Arizona
Sandra Woodward ... assistant location manager: Florida
Mario Xavier ... set production assistant: Florida
Tariq Yasin ... office production assistant
Dana Zolli ... set production assistant
Rachelle Betker ... stand-in (uncredited)
Kristen Boulé ... additional set production assistant (uncredited)
Vince Brown ... production assistant (uncredited)
Dennis Buckley ... location assistant (uncredited)
Marlo Carroll ... additional production assistant (uncredited)
Chelsea Christopher ... stand-in (uncredited)
Betsy Custer ... production executive (uncredited)
Tom Deakman ... stand-in (uncredited)
Chad Diaz ... production assistant (uncredited)
Sesh Evans ... production assistant (uncredited)
Steven Fulcher ... additional set production assistant (uncredited)
JorDan Fuller ... production assistant (uncredited)
Michael Hartel ... location manager: reshoot (uncredited)
Andrew Hevia ... production assistant (uncredited)
Todd M. Hofacker ... assistant: Mari-Jo Winkler (uncredited)
Sarah Horton ... production assistant (uncredited)
Niema Hulin ... location assistant (uncredited)
Phyllis Johnson ... adr loop group (uncredited)
Rustin Mangum ... stand-in (uncredited)
Rick Mattoon ... stand-in (uncredited)
Jason A. McCauley ... location assistant: New York (uncredited)
Sean Oliver ... adr loop group (uncredited)
Jared Ortega ... location assistant: Phoenix (uncredited)
Amanda Phillips ... stand-in (uncredited)
Anthony Pizzini ... film runner (uncredited)
Peter Pamela Rose ... adr loop group (uncredited)
Katie Rotolo ... stand-in (uncredited)
Jill Sapenoff ... production assistant (uncredited)
Gladys Silvera ... accounting clerk (uncredited)
Brandon Steed ... stand-in (uncredited)
Nathan Stipes ... production assistant (uncredited)
Mike Tank ... production assistant (uncredited)
Shermagne Umali ... production assistant (uncredited)
David Vogel ... additional set production assistant (uncredited)

Thanks 

Charlie Crist ... special thanks (as Governor Charlie Crist)
Wendy Culpepper ... special thanks
Helen Kaminski ... special thanks
Scott Rudin ... special thanks
Joe Violante ... thanks (as Joseph Violante)
Ellen Woolf ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page