Edit
"Primeval" Episode #2.2 (TV Episode 2008) Poster

(TV Series)

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrew Gunn

Writing Credits  

Tim Haines ... (creator) and
Adrian Hodges ... (creator)
 
Adrian Hodges ... (writer)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Connor Temple (as Andrew-Lee Potts)
...
...
...
Terry
Ruth Millar ...
Shelley
...
Mr. Nagata
Ged Simmons ...
Fireman Armstrong
Shelley Minto ...
Firewoman Cooper
...
...
Fire Chief
Tim Faraday ...
Rupert Young ...
Mike
Rest of cast listed alphabetically:
Chris Wilson ...
Paramedic (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Adam Browne ... line producer
Paul Frift ... producer
Tim Haines ... executive producer
Adrian Hodges ... executive producer
Cameron McAllister ... executive producer

Music by 

Dominik Scherrer

Cinematography by 

Graham Frake ... director of photography

Film Editing by 

Liana Del Giudice

Casting By 

Jill Trevellick

Production Design by 

Paul Cross

Art Direction by 

Madelaine Leech

Costume Design by 

Jacky Levy

Makeup Department 

Sarah Grundy ... hair supervisor / makeup supervisor
Debbi Salmon ... makeup artist
Kelly Willis ... makeup artist / hair stylist (uncredited)

Production Management 

Heidi Mount ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Tussy Facchin ... third assistant director
Steve Robinson ... first assistant director
Tom Rye ... second assistant director

Art Department 

Ian Cooper ... dressing props
Malcolm Holt ... props master
Neil Maguire ... storyboard artist
Kim Miles ... dressing props
Amy Pickwoad ... stand-by art director
Pauline Seager ... production buyer
Marcus Smart ... stand-by props
Ron Sutcliffe ... stand-by props

Sound Department 

Steve Fish ... sound maintenance (as Stephen Fish)
Peter Gates ... dialogue editor
Stuart Hilliker ... dubbing mixer
Richard Manton ... sound mixer
Matthew Share ... sound assistant
Lee Walpole ... supervising sound editor
Forbes Noonan ... foley recordist (uncredited)
Kelly Stewart ... boom operator (uncredited)
Virginia Thorn ... foley editor (uncredited)

Special Effects by 

James Davis ... special effects technician
Hugh Goodbody ... special effects technician
Mark Holt ... special effects supervisor
Jan Staines ... special effects technician
Luke Drummond ... senior digital compositor (uncredited)

Visual Effects by 

Robert Duncan ... visual effects shoot supervisor (as Rob Duncan)
Matt Fox ... visual effects producer
Daren Horley ... creature concepts/textures lead
Maximilian Mallmann ... cg rigging lead (as Maximillian Mallman)
Christian Manz ... visual effects supervisor
Jan Adamczyk ... digital compositor (uncredited)
Ohkba Ameziane-Hassani ... generalist technical director: Framestore CFC (uncredited)
David Aulds ... digital compositor: Framestore CFC (uncredited)
Richard A.M. Bell ... technical director: Framestore CFC (uncredited)
Jarnail Bhachu ... digital compositor: Framestore CFC (uncredited)
Thomas Biller ... technical director (uncredited)
Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore CFC (uncredited)
William Brand ... lead modelmaker: framestore (uncredited)
Clare Brody ... digital intermediate: data operator (uncredited)
Daniel Buhigas ... matchmove artist (uncredited)
Paul Burke ... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Ferran Casas ... character animator (uncredited)
Sabina Bejasa Dimmock ... matchmove artist (uncredited)
Luke Drummond ... digital compositor (uncredited)
Richard Edwards ... data operator: Framestore CFC (uncredited)
Maël François ... visual effects artist (uncredited)
Claire Galpin ... visual effects production assistant: Framestore (uncredited)
Chloe Harrison ... visual effects coordinator: Framestore (uncredited)
Carl Jackson ... matchmove artist: Framestore CFC (uncredited)
Sarah Juniper ... digital artist (uncredited) / digital roto and paint artist (uncredited)
Jon Keene ... visual effects shoot coordinator: Framestore (uncredited)
Rebecca Manning ... digital compositor (uncredited)
Jason Mayo ... technical director (uncredited)
Sam Osborne ... digital effects artist (uncredited)
Donald Pan ... digital modeller (uncredited)
Radhika Patel ... lead matchmove artist (uncredited)
Russell Pawson ... visual effects editor (uncredited)
Dan Pearce ... digital effects artist (uncredited)
Pauline Piper ... visual effects line producer (uncredited)
Aled Prosser ... digital compositor (uncredited)
Lee Rankin ... scanning and recording: Framestore CFC (uncredited)
James Reed ... scanning and recording (uncredited)
Darren Rodriguez ... creature animator (uncredited)
Jackie Rowson ... digital compositor (uncredited)
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore CFC (uncredited)
Laurence Smith ... data operations: Framestore CFC (uncredited)
Leigh van der Byl ... texture painter: Framestore CFC (uncredited)
Maggie Walby ... digital paint & roto artist (uncredited)
Nick Whiteley ... render support: Framestore (uncredited)
Toby Winder ... matchmove artist (uncredited)

Stunts 

Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator
James Grogan ... stunt performer
Dave Holland ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Steve Anthony ... best boy
Ben Carstairs ... camera trainee
Nic Cupac ... camera grip (as Nick Cupac)
Stuart King ... gaffer
Mary Kyte ... focus puller
Steve Murray ... camera operator (as Stephen Murray)
Simon Surtees ... clapper loader

Animation Department 

Peter Anderson ... animation director: title sequence
Dan Blacker ... animator (uncredited)
Mike Ford ... animator (uncredited)
Martin Lanzinger ... animator (uncredited)
Alfonso Sicilia ... animator (uncredited)
Daniel Zettl ... animator (uncredited)

Casting Department 

Bob Morris ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sarah Sheehan ... costume supervisor

Editorial Department 

Matthew Wispy Clarke ... on-line editor (as Matt Clarke)
Brian Krijgsman ... colorist
Hanh Nguyen ... assistant editor

Location Management 

Daragh Coghlan ... assistant location manager
Crispin Hardy ... location manager

Other crew 

Peter Anderson ... title designer
Wim De Greef ... production accountant
Caroline Holder ... script supervisor
Michelle Hooper ... floor runner
Samantha Jukes-Adams ... production executive (as Sam Jukes-Adams)
Katie Newman ... script editor
Nathalie Tanner ... production coordinator (as Nathalie Tanner)
Sheryl Trinh ... production executive
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page