Edit

(TV Series)

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

J.B. Sugar

Writing Credits  

Douglas Coupland ... (creator) &
Michael MacLennan ... (creator)
 
Douglas Coupland ... (novel)
 
Douglas Coupland ... (written by) &
J.B. Sugar ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

David Kopp ...
...
...
...
Cowboy (as Ben Ayres)
...
...
Raugi Yu ...
...
...
...
Ellen (as Dominika Wolski)
...
Jennifer
...
...
Newscaster
Create a character page for: ?

Produced by 

Matthew Chipera ... producer
Douglas Coupland ... executive producer
Daegan Fryklind ... co-producer
Dennis Heaton ... co-producer
Elizabeth Levine ... new media producer: No Equal Entertainment
J.B. Sugar ... executive producer
Larry Sugar ... executive producer

Music by 

James Jandrisch

Cinematography by 

Henry Chan ... director of photography

Film Editing by 

Daria Ellerman

Casting By 

Stuart Aikins ... (as Stuart Aikens)
Sean Cossey

Production Design by 

Rob Gray

Art Direction by 

Michael N. Wong ... (as Michael Norman Wong)

Set Decoration by 

James Willcock

Costume Design by 

Kate Main

Makeup Department 

Cindy Barlow ... key makeup artist (as Cindy L. Barlow)
Paula Demille ... assistant hair stylist (as Paula De Mille)
Nikita Pennock ... assistant makeup artist
Pauline L. Tremblay ... key hair stylist

Production Management 

Matthew Chipera ... unit production manager
David Dewar ... post-production supervisor
Mary Quinn ... executive in charge of production: drama, The Canadian Broadcasting Corporation
Linda Sheehy-Brownstein ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Matthew Blecha ... first assistant director (as Matthew J. Blecha)
Lori K. Peterson ... second assistant director
Robert S. Weber ... third assistant director (as Robert Weber)

Art Department 

Gavin De West ... assistant property master
Randy Hutniak ... draftsperson
Jesse Joslin ... construction coordinator
Joy Munt ... assistant set decorator
Crystal Strode ... graphics
Terry Weaver ... property master
John Wilcox ... paint coordinator (as John E. Wilcox)
R. Amber Boorman ... set dresser (uncredited)
Rob Dampier ... construction foreman (uncredited)
Alexandra Jastrzembska ... set dresser (uncredited)
D. Martin Myatt ... props (uncredited)
Hitoshi Okamoto ... lead sculptor (uncredited)

Sound Department 

Ken Biehl ... sound re-recording mixer
Murray Forward ... sound mixer
Jeff Jackman ... sound supervisor
Greg Stewart ... sound re-recording mixer
Juniper Watters ... boom operator
Stephen Cheung ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Robert Paller ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Kelly Schmidt ... supervising graphic designer: transition segments
Jeremy Unrau ... graphic designer: transition segments
Jason Hancox ... motion capture editor (uncredited)
Tony Lomonaco ... motion capture technical lead (uncredited)

Stunts 

Clay Virtue ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Toby Armitt ... first assistant camera: "a" camera
Chris Banting ... Steadicam (as Christopher Banting) / camera operator: "b" camera (as Christopher Banting)
Mark Chow ... camera operator: "a" camera
Robert Dowding ... best boy electric
BenoƮt Lamarche ... key grip (as Benoit J. Lamarche)
George Majoros ... first assistant camera: "b" camera
Jeff Petry ... stills photographer
Darren Robertson ... playback coordinator
Shane Storozuk ... best boy grip
Richard Win ... digital imaging technician
Calen Zantolas ... gaffer
Lecily Corbett ... assistant camera (uncredited)
Todd Kristianson ... lighting technician (uncredited)
Scott Wallace ... video playback operator (uncredited)

Animation Department 

Robin Dutta ... effects animator: animation segments
James Dykeman ... animator: animation segments
Shane Merner ... modeler: animation segments
Ben Burden Smith ... animation director: animation segments

Casting Department 

Kit Hayward ... extras casting director
J.J. Ogilvy ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Paulette Nelson ... assistant costume designer

Editorial Department 

Lionel Barton ... colorist
Gerry Gonsalves ... on-line editor
Christopher Lasko ... assistant editor (as Christopher D. Lasko)
Karen Nielsen ... post-production coordinator

Music Department 

Natasha Duprey ... music supervisor
Andrew Ries ... music editor: MX Solutions

Transportation Department 

Ben Liljedahl ... transportation captain
Rick MacKay ... transportation co-captain (as Rick Mackay)
Fraser Sutherland ... transportation coordinator
Henry Chu ... driver: cast (uncredited)
Rob Glen ... unit driver (uncredited)
Wayne Hammerquist ... unit driver (uncredited)
Alexander Mandra ... picture car wrangler (uncredited)
Vince Morden ... cable truck (uncredited)
Peggy Paton ... driver: director (uncredited)
Peter Road ... driver: honeywagon (uncredited)
Reggie Singh ... picture cars (uncredited)
Lorraine Stomperud ... driver: cast (uncredited)

Other crew 

Kim Arnott ... chief financial officer: No Equal Entertainment
Chera Bailey ... stand-in
John Barbisan ... production executive: No Equal Entertainment
Diane Berezay ... craft service / first aid
John Buchan ... head of talent: The Canadian Broadcasting Corporation
Sally Catto ... creative head of drama: The Canadian Broadcasting Corporation
Mike Clattenburg ... story consultant
Natalie Fokes ... assistant production accountant
Wayne Gaines ... security coordinator
Lorraine Jamison ... unit publicist
Darren Kaliciak ... script coordinator
John Knowlton ... assistant location manager
Darron Leiren-Young ... assistant production coordinator
Laura Livingstone ... production coordinator
Sandra Montgomery ... script supervisor
Chris Olech ... stand-in
Tara Parker ... legal counsel: Goodmans LLP
Dorothy Ramsey ... production accountant
Patrick Skelley ... security captain
Gladys Tong ... computer playback
Costa Vassos ... location manager
Amber Woodward ... clearance coordinator / placement supervisor
Melanie Callaghan ... production assistant (uncredited)
Ashlyn Hardie ... production assistant (uncredited)
Krista Johnston ... clearances (uncredited)
Myles Lennig ... assistant location manager (uncredited)
Nicole Stojkovich ... second assistant coordinator (uncredited)

Thanks 

Suzanne Colvin ... special thanks (as Suzanne Colvin-Goulding)
Fred Fuchs ... special thanks
Michael A. Levine ... special thanks (as Michael Levine Esq.)
Monique Van Remortel ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page