Edit
Book of Blood (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Harrison

Writing Credits (WGA)  

John Harrison ... (screenplay) &
Darin Silverman ... (screenplay)
 
Clive Barker ... (short stories "The Book of Blood" and "On Jerusalem Street")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Paul Blair ...
Romana Abercromby ...
Janie
...
Derek
...
Tollington
Gowan Calder ...
Janie's Mother
Graham Colquhoun ...
Simon's Father
...
Janie's Father
James McAnerney ...
Dr. Nigel Blake
Joy McBrinn ...
Waitress
Charlie McFadden ...
Joanne
Jack North ...
Simon (age 11)
Andrew Scott-Ramsay ...
Male Student
...
Cashier
Jill Riddiford ...
Woman
Isla Stewart ...
Simon's Mother
Greig Taylor ...
Stevie McNeal
...
Jimmy
Emma Trevorrow ...
Child #1
Hannah Bottone ...
Child #2
Kirsty McEachran ...
Child #3
Louise McCourt ...
Child #4
Hannah O'Malley ...
Child #5
Adele Swordy ...
Child #6
Sophie Franklin ...
Child #7
Rest of cast listed alphabetically:
Martin Brettle ...
Ghost (uncredited)
James Cullen ...
Walk on (uncredited)
...
Ghostly Apparition (uncredited)
...
WW1 and 80's Ghost (uncredited)
Rhys Maitland-Jones ...
Contemporary Dead Guy (uncredited)

Produced by 

Lauri Apelian ... producer
Clive Barker ... producer
Peter Bevan ... executive producer
Jeremy Burdek ... executive producer
Joe Daley ... producer
Anthony DiBlasi ... executive producer
Tim Franklin ... line producer
Nadia Khamlichi ... executive producer
Micky McPherson ... producer
Adrian Politowski ... executive producer
Karl Richards ... executive producer
Jorge Saralegui ... producer
Carole Sheridan ... executive producer
Nigel Thomas ... producer
Charlotte Walls ... associate producer
Gilles Waterkeyn ... executive producer

Music by 

Guy Farley

Cinematography by 

Philip Robertson

Film Editing by 

Harry B. Miller III

Casting By 

Kate Plantin

Production Design by 

Andy Harris

Art Direction by 

Mags Horspool ... (as Margaret Horspool)

Costume Design by 

Gill Horn

Makeup Department 

Anita Anderson ... crowd hair and makeup artist
Maxine Dallas ... makeup artist
Chris Fitzgerald ... prosthetic design and application
Wendy Kemp Forbes ... makeup artist
Dan Frye ... mold/lab technician: Art-Em Studio
Jesse Rose Rogers ... trainee makeup artist
Bernadette Schett ... special makeup effects artist
Tristan Versluis ... special makeup effects artist
Chloe Fletcher ... makeup trainee (uncredited)
Sophie Liddiard ... crowd makeup artist: dailies (uncredited)

Production Management 

Steve Harrow ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Stephen Carney ... third assistant director
Jonathan Farmer ... first assistant director
Dawn Franklin ... additional second assistant director (as Dawn Harvey)
Mark Inglis ... first assistant director: second unit

Art Department 

Jim Elliott ... stand-by props
Lydia Farrell ... art department trainee
Claire Fleming ... art department assistant
Derek Gray ... storyboard artist
Paul Lambie ... props
Matt Mooney ... stand-by props
Carly Parris ... petty cash buyer

Sound Department 

Paula Boram ... foley artist
Sandy Buchanan ... foley recordist
Ricky Butt ... foley artist
Tim Dyer ... boom operator
Steve Felton ... associate sound editor
Simon Goldfinch ... adr recordist / assistant re-recording mixer
Nicolas Le Messurier ... re-recording mixer
Jacques Leroide ... foley editor
Steve Little ... sound effects editor / supervising adr editor
Gerard Loret ... supervising dialogue & adr editor
Colin Miller ... supervising sound editor
Richard Paterson ... sound mixer
Richard Stockdale ... dolby sound consultant
Andrew Walsh ... trainee sound
Paul Weir ... sound designer
Garry Fiferman ... sound (uncredited)

Special Effects by 

Dave Evans ... special effects technician
Rick Jotle ... special effects: equipment
Mike Kelt ... special effects supervisor
Richard North ... special effects assistant
Ken Petrie ... pyrotechnician / special effects technician
Stuart Richards ... prosthetic technician

Visual Effects by 

Jonathan Cheetham ... visual effects supervisor
Mike Diltz ... digital compositor
Alec Feegrade ... film recording
Clare Heneghan ... visual effects supervisor
Joaquim Montserrat ... visual effects artist
Enrico Perei ... lead compositing artist / visual effects
James Rose ... compositor
Anusara Suwannasri ... rotoscoping artist
Theajodharan ... compositor
Julien Vanhoenacker ... visual effects artist
Michael Wolf ... compositor
Anthony Wonsoff ... matte artist

Stunts 

Paul Heasman ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Stuart Anderson ... clapper loader: second unit
Paul Bates ... electrician / gaffer: second unit
Julie Bills ... camera operator
Trevor Brooker ... director of photography: second unit
Donny Campbell ... gaffer
Eve Carreño ... camera trainee
Marc Dando ... digital lab supervisor
Ewan Epton ... best boy
Robert Etherson ... grip
Ross Fall ... digital lab technician
Alick Fraser ... focus puller: second unit
Graeme Hunter ... still photographer
Peter Keith ... clapper loader
Andrew Mits M'Itwamwari ... focus puller (as Andy Mitwamwari)
Susan MacDonald ... assistant camera
Grant McPhee ... clapper loader: second unit
Derrick Peters ... focus puller: second unit
Chris Shaw ... clapper loader: second unit
Mark Sneddon ... first assistant camera: London Unit / focus puller: London unit

Casting Department 

Kay Gannon ... extras casting
Sorcha McIlvride ... extras casting assistant

Editorial Department 

Carmelo Casalenuovo ... assistant editor
Rachelle Dang ... assistant editor
Alec Gibson ... grader
Kieran Nicholas ... conforming editor
Geraint Huw Reynolds ... assistant editor
Thomas Urbye ... colourist

Music Department 

Joshua Blair ... music scoring mixer (as Josh Blair)
John Boughtwood ... music supervisor
Andrew Pearce ... orchestrator
Adrian Thomas ... musical associate
Susan Tilly ... source music clearances

Transportation Department 

Martin Auld ... unit driver
Russell Dunsmore ... unit driver
Russell D. Equi ... driver: cast
Andy Finnie ... unit driver

Other crew 

Brashna Agha ... floor runner
Monika Agorelius ... additional epk
Glen Carroll ... dailies runner
Matt Curtis ... title designer
Victoria Dabbs ... accounts assistant
Steven Diamond ... trainee digital film recorder operator
Paul Dray ... laboratory contact
Rachel Fiddes ... production coordinator - vfx unit
Nell Green ... production assistant
Glynn Henderson ... safety consultant
Pierre Philippe Hendrickx ... legal advisor: Belgium
David Johnstone ... insurance services: Media Insurance Brokers
Julia Jones ... unit publicist
Lucia Lopez ... assistant to producers
Catrina Luna ... production accountant
Kathleen MacLeod ... production coordinator (as Kathleen Lambie)
Kate Maginnis ... production runner
Martin Metz ... production executive
Mark Padilla ... world sales executive
Luke Randolph ... completion guarantor: for International Film Guarantors
Iwona Sellers ... production executive
Reinhard Spiolek ... production accountant
Karen Wood ... script supervisor

Thanks 

Danny Mandel ... special production thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page