Edit
Space Buddies (Video 2009) Poster

(2009 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Vince

Writing Credits  

Kevin DiCicco ... (character "Air Bud")
 
Robert Vince ... (written by) and
Anna McRoberts ... (written by)
 
Phil Hanley ... (additional comedy material)
 
Paul Tamasy ... (characters) &
Aaron Mendelsohn ... (characters)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

F.T. Anderson ...
...
...
Buddha (voice)
...
...
Mark Downey ...
...
Spudnick (voice)
...
Pi
...
...
Budderball (voice)
...
Nico Ghisi ...
...
B-Dawg (voice)
...
Sam
...
Guard (as C Ernst Harth)
...
...
...
Mudbud (voice)
Taku Kawai ...
Ellen Kennedy ...
...
...
Jandreett ...
Mexican Reporter (as Jandreett Totosaus Mendoza)
...
Sasha's Mom (as Tina Milo)
Igor Morozov ...
...
...
Rosebud (voice)
...
Carolyn Sadowska ...
The Queen (as Carolyn Enid Sadowska)
Reese Schoeppe ...
...
Gravity (voice)
...
Indian Reporter (as Rékha Sharma)
...
...
...
...

Produced by 

Monica Goldstein ... associate producer
Anna McRoberts ... producer
Robert Vince ... producer

Music by 

Brahm Wenger

Cinematography by 

Kamal Derkaoui ... director of photography

Film Editing by 

Kelly Herron

Casting By 

Lorna Johnson

Production Design by 

Phil Schmidt

Art Direction by 

Martina Javorova

Set Decoration by 

Barry Kemp

Costume Design by 

Allisa Swanson ... (as Allisa M. Swanson)

Makeup Department 

Codey Blair ... first assistant hair stylist
Emma Clarke ... key hair stylist
Colleen Conroy ... first assistant makeup artist
Ceilidh Dunn ... second assistant makeup artist
Tasha Gowing ... second assistant makeup artist
Jennifer Manton ... second assistant hair stylist
Hayley Miller ... key makeup artist
Patricia Murray ... second assistant makeup artist
Candice Stafford ... second assistant makeup artist
Rebekah Zantingh ... second assistant hair stylist

Production Management 

Ben Brafman ... post-production supervisor
Darcy Wild ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Geoff Anderson ... second unit director
Vince Coates ... first assistant director: second unit
Joanne Gerein ... first assistant director
Rob Larson ... second assistant director
Anna McRoberts ... second unit director
Katie Quinn ... trainee assistant director
Gisela Schulte ... third assistant director
William 'Big Sleeps' Stewart ... trainee assistant director (as William Stewart)

Art Department 

Bryan Anderson ... on-set dresser
Deanna Bonazza ... paint foreman (as Deana Bonazza)
Matthew Campbell ... greens person
Sandrina Crow ... set dresser: second unit (as Sandrina Sacco)
Edward Daniels ... greens person
Marcus Endean ... concept illustrator / storyboard artist
Rolfe Paul Fuhrmann ... greens person
Rose Goronzy ... buyer
Nigel Gurney ... lead dresser
C. Ryan Hazenboom ... on-set constructor
Mark Jones ... set dresser
Rick Law ... concept artist
Bob Levesque ... assistant property master
Brant Lindroos ... assistant set decorator (as Brant William Lindroos)
Michael Love ... props master: second unit
Rohan Lyal ... head greensperson
Curt Maze ... set dresser
Nathalie Morin ... construction buyer
Rob Roman ... assistant property master
Matthew B. Schmidt ... art department coordinator (as Matthew Schmidt)
Derek Seed ... set dresser
Robert K. Smith ... property master
Beth Snelgrove ... paint coordinator
Kevin Stephens ... construction coordinator
James Summers ... head greensperson
Nevin Swain ... assistant property master
Jennifer Taylor ... set dresser (as Jennifer Tayler)
Ray Wohlford ... set dresser
Tom Wren ... painter
Michael Love ... props (uncredited)

Sound Department 

Steven Bigras ... sound effects editor (as Steve Bigras)
Graeme Duffy ... walla director
Chris Fairfield ... adr recordist / backgrounds editor / walla recordist
Kathryn He ... sound assistant (as Kathy He)
Brad Hillman ... re-recording mixer / sound designer
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Andre Iwanchuk ... dialogue editor (as Andre Iwanchuck)
Samuel Lehmer ... supervising re-recording mixer
Sean Macrae ... technical supervisor
Luke Martin ... foley mixer
Robert McDonagh ... boom operator
Ryan McKinnon ... foley editor
Maureen Murphy ... foley artist
Mike Paprocki ... sound effects editor
Brody Ratsoy ... sound supervisor
Hank Shih ... assistant dialogue editor
Elaine Stef ... foley assistant (as Elaine Steff)
Graham Timmer ... sound mixer
Cam Wagner ... foley artist

Special Effects by 

Val Crawford ... hair/fur department: Autonomous FX
Gord Currie ... special effects
James Kozier ... special effects
Eric Lemay ... special effects (as Eric John Lemay)
Darren Marcoux ... special effects coordinator
Glen Marcoux ... special effects (as Glenn Marcoux)
Rob Tomsic ... special effects: second unit (as Robert Tomsic)

Visual Effects by 

Simon Ager ... compositor: CIS Vancouver
Lee Allan ... compositor: CIS Vancouver (as Allan Lee)
Patrick Alsop ... match move artist: CIS Vancouver
Michael Amasio ... CG animator: CIS Vancouver
Geoff Anderson ... visual effects supervisor
Melissa Lee Anderson ... visual effects coordinator
Graeme Baitz ... rotoscope lead: CIS Vancouver (as Graeme Baltz)
Jordan Benwick ... compositor: CIS Vancouver
Yoav Binyamini ... CG animator: CIS Vancouver
Nadine Blackler ... compositing
Rod Bland ... CG artist: CIS Vancouver
Mike Borgstrom ... lighting lead: CIS Vancouver
Nicholas Boughen ... visual effects supervisor: CIS Vancouver
Grant Bowen ... technical support: CIS Vancouver
Peter Bowmar ... head of 3D and technology: CIS Vancouver
Justin Brekke ... I/O technician: CIS Vancouver
Shauna Bryn ... visual effects executive producer: CIS Vancouver (as Shauna Bryan)
John Cairns ... compositor: CIS Vancouver
James Cochrane ... visual effects coordinator
Adam de Bosch Kemper ... additional visual effects
Joe De Michelis ... technical support: CIS Vancouver
Lanie Dearing ... match move artist: CIS Vancouver
Chris Doll ... compositor: CIS Vancouver
Jason Dowdeswell ... digital production supervisor: CIS Vancouver
Debora Dunphy ... compositor: CIS Vancouver
Ryan Dutour ... compositor: CIS Vancouver
Moritz Eiche ... compositor: CIS Vancouver
James Fantin ... visual effects coordinator: CIS Vancouver
Brian Fisher ... compositing supervisor: CIS Vancouver
Chad L. Fox ... visual effects artist (as Chad Lee Fox)
Evan Fraser ... animation effects / shading and lighting artist / visual effects modeler
Paxton Gerrish ... animation effects
Safeer Ghaznavi ... compositor: CIS Vancouver (as Neil Ghaznavi)
Jed Glassford ... compositor / visual effects assistant
Petra Haluska ... visual effects producer: CIS Vancouver
Zane Harker ... visual effects colorist: CIS Vancouver
Peter Hart ... match move lead: CIS Vancouver
Sarah Hayward ... match move artist: CIS Vancouver
Dennis Hoffman ... visual effects production supervisor: CIS Vancouver
Peter Hunt ... CG supervisor: CIS Vancouver (as Phunt)
Brett Keyes ... additional visual effects
Ronald Knol ... information technology supervisor: CIS Vancouver
Mathew Krentz ... compositor: CIS Vancouver
Kate Lee ... CG animator: CIS Vancouver
Louis Leung ... CG animator: CIS Vancouver
Larry Lynn ... visual effects director of photography
Michael MacGillivray ... visual effects coordinator: CIS Vancouver (as Michael MacGillivary)
Shelley Maclean ... visual effects editor: Avid, CIS Vancouver (as Shelley MacLean)
Tom Mangat ... compositing (as Handsome Tom Mangat)
Barez Mardukhi ... match move artist: CIS Vancouver
Kent Matheson ... matte painter
Dan Mayer ... CG artist: CIS Vancouver
Tom McHattie ... compositor: CIS Vancouver
Patrick McNabb ... CG animator: CIS Vancouver
Stu McRae ... compositor: CIS Vancouver (as Stu MacRae)
Nikolai Michaleski ... compositor: CIS Vancouver
Abel Milanes ... compositor: CIS Vancouver
Fion Mok ... match move artist: CIS Vancouver
Cesar Alejandro Montero Orozco ... CG artist: CIS Vancouver
Brendon Morfitt ... animation effects / compositing / shading and lighting artist / visual effects modeler
Saybian Morgan ... digital effects supervisor
Adele Ng ... CG artist: CIS Vancouver
Reika Nishio ... match move artist: CIS Vancouver
Sam Nixon ... match move technical director: CIS Vancouver
Christine Petrov ... head of 2D: CIS Vancouver
Chi Pham ... visual effects system administrator: CIS Vancouver
Jason Pielak ... visual effects editor
Lee Pierce ... compositor: CIS Vancouver
Mario Pochat ... animation lead: CIS Vancouver (as Mario Marin Pochat)
Matt Pursley ... animation effects / lead technical director
Ricardo Quintero ... compositor: CIS Vancouver
Michael Ranalletta ... lead compositor
Casey Rolseth ... CG artist: CIS Vancouver
Daniel Rubin ... compositor: CIS Vancouver
Wes Sargent ... CG artist: CIS Vancouver
Drew Shields ... CG artist: CIS Vancouver
Vicki Silva ... compositing
Ronald Siy ... pipeline technical director: CIS Vancouver
Mark Stewart ... technical director: CIS Vancouver
Naomi Stopa ... visual effects production manager: CIS Vancouver
Trevor Strand ... compositor: CIS Vancouver
Julien Stuart-Smith ... CG artist: CIS Vancouver
James Tichenor ... animation effects / compositing / shading and lighting artist / visual effects modeler
Wayne Traudt ... animation effects / shading and lighting artist / visual effects modeler
Curtis Tsai ... I/O technician: CIS Vancouver
Luke Vallee ... compositor: CIS Vancouver
Jessica Wan ... match move artist: CIS Vancouver
Bernie Wempe ... visual effects modeler
Noel Wright ... compositor: CIS Vancouver
Jack Yen ... match move artist: CIS Vancouver

Stunts 

Leanne Hindle ... stunt performer
Randy Lee ... stunt coordinator
Darryl Scheelar ... stunt performer
David Soo ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Sebastian Andexer ... rigging lamp operator
Ken Bates ... generator operator
David Bercovici-Artieda ... camera operator: "a" camera (as David E. Bercovici-Artieda)
John Brown ... rigging gaffer
Tom Chen ... playback operator
Che Chomolok ... grip
Ryan Cox ... grip
Enrique del Rio ... digital imaging technician (as Enrique X. Del Rio)
Tony Derkach ... best boy grip: second unit
Tony Durke ... lamp operator (as Tony K. Durke)
Jacob Egglestone ... lamp operator
Mark Evans ... first assistant camera: "a" camera
Gareth Farfan ... dolly grip: second unit
Trevor Fast ... lamp operator
Carlos Fetherstonhaugh ... lamp operator
Galen Fletcher ... best boy electric: second unit
Jeffrey Furlong ... lamp operator
Ian Gariepy ... dolly grip: second unit
Peter Graf ... aerial camera system tech super g
Rayne Holloway ... lamp operator
James Kantola ... key grip: second unit
Shane Kjar ... grip
Byron Kopman ... lamp operator
Derek Lalonde ... grip
Benoît Lamarche ... gaffer: second unit (as Benoit Lamarche)
Zack Lazarus ... camera: EPK
Phil Lee ... rigging grip
Bud Legree ... dolly grip (as Budd Legree)
Larry Lynn ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Andrew Mackie ... key rigging grip
Rod Mawson ... first assistant camera: "c" camera
mark mcIntosh ... dolly grip (as Mark McIntosh)
Bruce Murray ... grip
Doug Nolin ... best boy grip
Farah Nosh ... still photographer
Chris Oben ... digital imaging technician
Jon Ornoy ... second assistant camera: "a" camera
Riley Pearcy ... lamp operator
Laird Pierce ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: second unit
Jeff Plecas ... key grip
Jay Rathorne ... best boy electric (as Jay Rathore)
Matt Ross ... lamp operator (as Matthew Ross)
Mikil Lee Rullman ... aerial first assistant camera: second unit
Mike Sankey ... digital imaging technician
Jeff Schwingenschoegl ... lamp operator (as Jeff Schwingenschloegl)
Jeff Seeger ... generator operator: second unit (as Jeffery 'Dirty' Seeger)
Rory Soderman ... lamp operator
Jay 'Sully' Sullivan ... dolly grip: second unit
Leonard Taylor ... lamp operator
A.J. Vesak ... aerial camera operator: second unit
Eric Vince ... camera trainee
Richard Walden ... camera operator: "b" camera (as Richard Sanford Walden)
Katie Weekley ... second assistant camera: "c" camera
James Wong ... playback operator
Ray Wong ... digital imaging technician
Darek Wyszynski ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: second unit
Dikran Yazedjian ... gaffer
Lohengrin Zapiain ... camera operator

Casting Department 

Stephanie Boeke ... extras casting
Jackie Lind ... casting: Canada
Jennifer Treadwell ... casting associate (as Jenny Treadwell)
Jennifer Yoo ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Henry Baghdassarian ... designer: space helmets, Prop Masters Inc.
Pamela Cameron ... costume set supervisor (as Pamela Fay Cameron)
Daevina Danyluck ... costumer: extras
Benita Dibdin ... seamstress: space suits
Trilby Jeeves ... costumer: extras
Gary Jones ... designer: Space Buddies space suits
Kathy Linder ... costumer: extras
Soo MacLean ... costumer: second unit
Shanna Mair ... assistant costume designer
Michael Mew ... costumer: extras
Jessica Peel ... costume assistant: Los Angeles (as Jessica Peel-Scott)
Jody Leanne Petford ... truck costumer
Taryn Thumath ... costumer: extras

Editorial Department 

Flavio Bidese ... on-line editor
Michael G. England ... on-set editor
Dani Giammaria ... post-production assistant
Kelly Herron ... on-set editor
Achim Kapitza ... colorist
Erin Mohs ... assistant editor
Marcus Onischak ... assistant editor (as Marcus Todd Onischak)
Jason Pielak ... on-set editor
Fred W. Richters ... on-line editor
Toby Sawyer ... post-production coordinator
James Tocher ... digital intermediate producer

Music Department 

Hal Beckett ... music contractor (as Hal Foxton Beckett) / music supervisor (as Hal Foxton Beckett)
Meagan Carsience ... music editor
Greg Hamilton ... music librarian
Roger Monk ... scoring mixer
Gregory Prechel ... composer: additional music / orchestrations
Robert Puff ... music preparation
Vince Renaud ... scoring mixer
Brahm Wenger ... orchestra conductor / orchestrations

Transportation Department 

Ghilas Aiteur ... driver: cast
Suki Ardawa ... transportation
John Buckley ... driver: cast (as John Wight Buckley)
Dana Christiansen ... driver
Kam Dhesi ... transportation captain
Dean Fitzpatrick ... transportation coordinator
Dave Harris ... driver
Hugh Jones ... driver
Rick Menzul ... driver: cast (as Ric Menzul)
Andrew Moore ... driver: cast (as Andrew M. Moore)
John Motyer ... driver
Chris Mullen ... driver: cast
Jim Papadogambros ... driver
Amar Sangha ... driver
Fred Sheremeta ... driver
John Sorenson ... driver: cast (as Jorgen Sorensen)
Chris Wild ... driver: picture vehicle (uncredited)

Other crew 

Holly Atchison ... script supervisor
Gloria Winship Ayon ... animal coordinator
Violet Barisoff ... craft service (as Violet Gail Barisoff) / first aid (as Violet Gail Barisoff)
Louise D. Bourassa ... production assistant (as Louise 'Weezy' Bourassa)
Georgina Bradley ... additional trainer
Morgan Brady ... production assistant
Mia Carriconde ... stand-in
Evan Chan ... production assistant
Nathan Clark ... adr artist
Sarah Cole ... additional trainer
Amanda Coletsis ... production assistant
Laura Collini ... script supervisor: second unit
Dove Cresswell ... additional trainer
Darius de Andrade ... production assistant
Graham Donahoe ... production assistant
Linda Dubuc ... production insurance: Globalex
Jim Filippone ... aerial unit pilot: second unit
Tracey Gardhouse ... additional trainer (as Tracy Gardhouse)
John Genzel ... production banking: Royal Bank of Canada
Loralee Hajdu ... second assistant production coordinator (as Loralee C. Hajdu)
Sean Hanlin ... security coordinator
Montgomery Hill ... production assistant (as Montgomery R. Hill)
Danny Ho ... video/computer playback engineer
Alan Homma ... assistant production accountant
Ed Iverson ... production assistant
Dylan Jenkinson ... development executive
K. Nicole Johnston ... set tutor
Trish Judd ... additional trainer (as Trisha Judd)
Charles Kittson ... production assistant
Daniel Kredell ... assistant: Mr. Vince/Ms. McRoberts
Mike McAree ... production assistant (as Michael McAree)
Joseph McCarter ... additional trainer (as Joe McCarter)
Brett McDermid ... first assistant production coordinator
Jill McQueen ... production coordinator
Tessa Mol ... production assistant: second unit
Glenn Moore ... craft service: second unit / first aid: second unit
Kevin Mundy ... stand-in
Chris Obonsawin ... on-set monitor: AHA
Isis Oliveira ... production assistant
Peter Pantages ... location manager
Oliver Rappard ... production assistant
Julia Reid ... extras wrangler
Zeta Reid ... production accounting clerk
Kirk Renard ... assistant location manager
Christine Reyes ... chef
Tracy Roberson ... unit publicist
Lisa Rowson ... chef
Gail H. Schacht ... business affairs (as Gail Schacht)
Eva B. Schmieg ... legal services: Heenan Blaikie (as Eva Schmieg)
Julie Schultz ... additional trainer
Juli Strang ... additional trainer (as Julie Strang)
Ann Troyer ... chef (as Anne Troyer)
Tiffany Wall ... additional trainer
Laurie Watt ... production accountant
Annie Wilkinson ... tutor coordinator: ABC On Set Tutoring Company Inc.
Susan Williams ... script supervisor
Marie Witt ... production assistant: second unit
Nicole Zuehl ... animal coordinator
Michael Zwart ... chef: second unit
Kelly Fry ... craft services: extras (uncredited) / first aid: extras (uncredited)
Wendy Jessen ... helicopter ground safety (uncredited)
Brynn Kinnee ... background coordinator (uncredited)
Mike Witherington ... security captain (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page