Edit
Undisputed 3: Redemption (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Isaac Florentine

Writing Credits (WGA)  

David N. White ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Hristo Shopov ...
Warden Kuss
...
Raul 'Dolor' Quinones
...
Casino Manager
Rest of cast listed alphabetically:
...
The Asian Fighter
...
Farnatti
...
Rodrigo Silva
Esteban Cueto ...
Sykov
...
Rezo
...
Velislav Pavlov ...
Chief Guard
Stefan Shterev ...
Sports Book Guard
Nikolai Sotirov ...
Announcer
Dimiter Doichinov ...
Fighter (uncredited)
...
Prison Guard #1 (uncredited)
...
French fighter (uncredited)
...
Greek Fighter (uncredited)
...
Prison Guard #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Danny Dimbort ... executive producer
Zvia Dimbort ... producer
Dana Golomb ... co-producer
Lati Grobman ... co-producer
Kevin Kasha ... executive producer
Avi Lerner ... executive producer
Joan Mao ... associate producer
Israel Ringel ... producer
Trevor Short ... executive producer
David Varod ... executive producer

Music by 

Minos Matsas

Cinematography by 

Ross W. Clarkson

Film Editing by 

Irit Raz

Casting By 

Cazimir Milostan
Rosemary Welden

Production Design by 

Valentina Mladenova

Costume Design by 

Djanina Baykoucheva

Makeup Department 

Daniela Avramova ... tattoo artist
Sofi Hvarleva ... makeup artist
Ivon Ivanova ... key makeup artist
Nelly Teova ... key hair stylist

Production Management 

George Gale ... post-production supervisor
Gabriel Georgiev ... unit production manager
Todd Gilbert ... executive in charge of post-production

Second Unit Director or Assistant Director 

Alexander Kossev ... third assistant director
Galina Kyuchukova ... second assistant director
Mark Roper ... first assistant director
Larnell Stovall ... second unit director

Art Department 

Dimitar Anchev ... welding leadman
Krasimir Balchov ... assistant carpenter
Vladimir Balchov ... assistant carpenter
Simeon Boev ... carpenter
Borislav Bogdanov ... set dressing assistant
Ivan Borushev ... welder
Atanas Boyadjiev ... set dressing assistant
Lidiya Burukova ... graphic designer (as Lidia Bourukova)
Victor Deyov ... assistant carpenter (as Viktor Deyov)
Dian Dimitrov ... carpenter
Kiril Dimov ... carpenter
Lachezar Dobrev ... carpenter
Maria Doicheva ... stand by painter
Bojidar Evtov ... carpenter (as Bojidar Eftov)
Martin Genchev ... stand-by props
Orlin Grozdanov ... property master
Valentin Hadzhiev ... carpenter
Hristo Hristov ... welder
Sashko Iliev ... art department buyer (as Sasjko Iliev) / construction buyer (as Sasjko Iliev)
Veselin Ilov ... assistant carpenter
Ivo Ivanov ... carpenter
Kamen Ivanov ... painter
Rositsa Ivanova ... painter
Ivan Kirov ... upholsterer
Mihail Kitanov ... welder
Peter Krumov ... carpenter
Andrei Lozanov ... welder (as Andrey Lozanov)
Vencislav Lukanov ... upholsterer (as Ventsislav Lukanov)
Rosen Marinkov ... stand-by props
Georgy Mehandjiisky ... welder
Miko Mikov ... welder
Veselin Milanov ... carpenter
Yossif Mladenov ... draftsman (as Yosif Mladenov)
Kolio Nachev ... painter
Atanas Nedelchev ... carpenter
Ivanka Nenova ... painter
Pavlin Pavlov ... carpenter
Vladimir Petkov ... carpenter
Borislav Radovanov ... carpenter
Ivan Ranghelov ... props assistant
Lyubo Samardjiev ... stand-by set dresser (as Liubomir Samarjiev)
Metodi Sharkov ... welder (as Metody Sharkov)
Emil Shmidt ... art department buyer (as Emil Shmit)
Eleonora Slavkova ... painter
Kristian Stoyanov ... stand-by set dresser
Stefan Tassev ... carpenter (as Stefan Tasev)
Ivan Todorov ... carpenter
Anatoly Tonev ... welder
Stoyan Tsakov ... set dressing assistant
Konstantin Vitkov ... storyboard artist
Antonia Vladimirova ... art department coordinator
Valeri Yankov ... set dressing leadman
Evgeni Yordanov ... construction manager (as Evgeny Yordanov)
Maria Doicheva ... painter (uncredited) / props painter (uncredited)
Peter Tsenov ... set dressing assistant (uncredited)

Sound Department 

Dhyana Carlton-Tims ... supervising dialogue & adr editor
Robert Dehn ... sound studio manager
Brent Findley ... sound effects editor
Nick Foley ... adr mixer
Jason Gaya ... adr mixer
Corey J. Grasso ... adr mixer
Chad J. Hughes ... supervising sound editor
Steven Iba ... assistant sound editor
Kiril Kaloyanov ... boom operator
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer
Richard Kitting ... sound re-recording mixer
Zach Michaelis ... foley mixer
Jonathan Wales ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Kevin Carter ... special effects contact lenses
Ivo Jivkov ... special effects supervisor
Georgi Karadjov ... special effects
Stefan Razlojki ... armourer

Visual Effects by 

Simeon Asenov ... visual effects art director
Dilyan Aynadzhiev ... visual effects systems administrator
Angelina Borisowa ... visual effects editor
Scott Coulter ... visual effects producer
Stanislav Draganov ... visual effects
Georgi Georgiev ... vfx conceptual artist
Kiril Gizdov ... digital compositor
Ivaylo Mechkata Ivanov ... modeler / texture artist
Rosen Ivanov ... compositor
Dragomir Kostadinov ... matte painter
Jordan Markov ... visual effects supervisor
Nikolay Pachov ... visual effects assistant editor
Marin Petrov ... character technical director
Iavor Radev ... visual effects coordinator
Boris Sokolov ... compositor
Boyan Stoyanov ... vfx td
Adriana Valcheva ... lead artist
Desislava Valcheva ... visual effects artist

Stunts 

Asen Asenov ... stunts
Dimiter Doichinov ... stunts
Gus Duran ... stunt double
Dian Hristov ... stunt performer
Borislav Iliev ... stunt coordinator
Danko Jordanov ... stunt performer
Georgi Manchev ... fight team
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Radoslav Parvanov ... stunt performer
Velizar Peev ... stunts
Krasimir Simeonov ... stunts
Georgi Stanislavov ... stunts
Vencislav Stojanov ... stunts
Larnell Stovall ... fight choreographer / stunt coordinator / stunt double
Teodor Tsolov ... stunts
Tihomir Vinchev ... stunts
Kaloian Vodenicharov ... stunts
Thayr Harris ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Hristo Aleksandrov ... focus puller: "a" camera (as Hristo Alexandrov)
Ivan Aleksandrov ... key grip (as Ivan Alexandrov)
Ross W. Clarkson ... camera operator: "a" camera (as Ross Clarkson)
Hristo Elandjiev ... electrician
Manol Ivanov ... best boy grip
Ivailo Kostov ... electrician
Lazar Lazarov ... focus puller: "b" camera
Michael Mansouri ... camera technician
Merav Maroody ... still photographer
George Mihailov ... lighting best boy (as Georgy Mihailov)
Nikolai Mihailov ... electrician (as Nikolay Mihailov)
Vihar Nikolov ... grip
Radoslav Petkov ... video assistant
Plamen Soklev ... electrician
Nikolay Stoyanov ... data management technician
Emil Topuzov ... camera operator: "b" camera
Tzvetomir Tzvetkov ... grip (as Tsvetomir Tsvetkov)
Ivan Vatsov ... assistant camera: "a" camera (as Ivan Vatzov)
Mihail Velichkov ... electrician
Federico Verardi ... camera production assistant (as Frederico Velardi)
Mihail Yanakiev ... assistant camera: "b" camera
Iliya Yonev ... grip
Yavor Zahariev ... gaffer
Liudmil Donchev ... second assistant camera (uncredited)
Itzik Revach ... camera technician (uncredited)
Jacky Revah ... camera technical assistant (uncredited)
Kiril Valchanov ... steadicam operator (uncredited)

Casting Department 

Katerina Goranova ... casting assistant
Hrista Ilieva ... extras casting assistant
Alexander Kossev ... extras casting director

Costume and Wardrobe Department 

Atanas Ivanov ... costumer
Katya Ivanova ... costume supervisor
Irena Tsokova ... costumer
Jasmina Vasileva ... costumer / wardrobe (as Jasmina Vasileva-Stoichkova)

Editorial Department 

Tom Scully ... assistant editor
Narbeh Tatoussian ... digital intermediate colorist
Henry Truong ... red workflow specialist
Nimrod Zalmanowitz ... digital intermediate colorist

Location Management 

Rosen Nikolov ... location
Vladimir Vladimirov ... location manager

Music Department 

Selena Arizanovic ... music supervisor
Steve Glotzer ... composer: additional music
Minos Matsas ... composer: theme music
Aldo Shllaku ... soundtrack: I am Still Standing (song composed by)

Transportation Department 

Emil Alexiev ... truck driver
Asi Avrimov ... driver: Mr. Adkins (as Asy Avramov)
Hristo Bonev ... truck driver
Milen Bozhichkov ... driver (as Milen Bojichkov)
Danail Danailov ... generator driver
Stefan Dinev ... truck driver
Nikolai Dulev ... generator driver (as Nikolay Dulev)
Ivailo Georgiev ... driver
Ivo Georgiev ... truck driver
Traicho Georgiev ... truck driver
Ventsislav Ignatov ... truck driver (as Ventsiclav Ignatov)
Konstantin Kojuharov ... driver
Bojidar Kostov ... office driver
Liuben Krastev ... driver
Stefan Lalev ... action vehicles
Simeon Manolov ... driver: Mr. Ringel
Nedko Mavrikov ... driver
Valentin Nestorov ... truck driver
Lyudmil Nikolov ... truck driver (as Liudmil Nikolov)
Stoyan Nikolov ... truck driver
Plamen Petrov ... truck driver
Emil Serkedjiev ... truck driver
Zahari Todorov ... driver: Mr. Florentine (as Zahary Todorov)
Nikolai Tomov ... transportation coordinator (as Nikolay Tomov)
Angel Vladimirov ... driver
Valentin Yordanov ... truck driver

Other crew 

Stefan Alamanov ... production assistant
Casey Angelova ... assistant: producer
Alina Apostu ... script supervisor
Anna Bankova ... payroll accountant
Alexandre Coscas ... assistant: Mr. Lerner
Vladimir Dimitrov Dimitrov ... set coordinator assistant (as Vladimir Dimitrov)
Claude Forest ... insurance broker
Elka Gecheva ... cleaning lady
Jeffrey Giles ... international distribution
Alexandar Goncharov ... set coordinator assistant (as Alexander Goncharov)
Eric Green ... marketing and publicity
Tzvetelina Hadjieva ... on set medic (as Tsvetelina Hadzhieva)
Valentin Hristov ... set coordinator assistant
Ivan Ivanov ... craft service
Ivelin Ivanov ... trailers mechanic
Borislava Ivanova ... craft service
Milena Kazandjieva ... production cashier
Stefan Kazlojky ... armourer
Nikolay Kosharevski ... set coordinator assistant
Krastio I. Krastev ... set coordinator assistant (as Krastio Krastev)
Kalina Krasteva ... assistant production coordinator
Alan J. Lam ... production controller (as Alan Lam)
Sophia Lansky ... dialect coach: Russian
Mark Micucci ... post production accountant
Plamen Milanov ... set coordinator
Sarah Ogletree ... e.p.k. editor
Rouslan Ovtcharoff ... production associate
Lonnie Ramati ... production business affairs / vice president of business and legal affairs
Anna Gand Sislyan ... financial analyst (as Anna Gand)
Veselin Stankov ... accountant
Maggie Stoyanova ... production coordinator
Marin Takov ... armourer (as Martin Takov)
Ray Tamayo ... staff accountant
Tanya Thanadpojanamart ... director: distribution services
Stefania Velichkova ... script supervisor trainee
Ventsislava Yoveva ... production accountant (as Vencislava Yoveva)

Thanks 

George Crayton ... special thanks
Matt Mullins ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page